LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 25 Juni 1921. Officieels Kennisgevingen STADSNIEUWS Het voornaamste nieuws van lieden. PRIJS DER ADVERTENTIE* 80 Cts. per regcL Zaterdags 40 Ots. per regel. Bij jegolabonnement bolangrijk lagere prija. Kleine adverlentiën Woensdag 50 Gts., Zaterdag 75 cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreobt. Voor eventueele op*en- 'ding van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijs nummer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANTi Voor Laden p. 3 mud. f 2.35, p. weeï Q.tS Buiten Leiden, waar agenten perestigd rijn, per week k 018 Franco per poet 7, 2.35 rH portokosten. Nummer 18005. Uit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. VERKOOP VAN MADAPOLAM EN FLANEL. Dc Burgemeester van Leiden brengt ter algemecne kennis, dat voor inwoners van Leid cm op Maandag 27 Juni a.s., te begin nen om 9.30 uur, 's morgens -In de Waag i. 'Jen worden verkocht prima. Franscli Madlapolam en prima zwaar Franscli Koperflanel, tegen don prijs van MADAPOLAM per 10 ol f3.90. FLANEL per 6 el f 2.10. W. PERA, Weth. loco-Borgem. Leiden, 25 Juni 1921. KINDERWET. i Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de firma A. H. J. Wijtenbuig, om vergunning tot het uitbreiden van de ta bak- en sigarenfabriek in het perceel Nieu- we-Rijn No. 8990, kadastraal bekend Sec tie I. No. 2518, door het plaatsen en in werking brengen van: 1 electromotor van *4 p.k., voor het aandrijven van een kerf bank, 1 electromotor van l_Va p.k- vcor het aandrijven van êon pietmachine, 1 electro motor van 2 p.k. voor het aandrijven van een slijpmachine en 1 electromotor van 7P-k. en 1 electromotor van 11/2 P-k- voor het aandrijven van een eestmachine en een zeefmachine, welke motoren en machi nes: dienen ter vervanging van de bestaande electromotoren en da door deze aangere- ven machines. b. 'A. van Egmond, om vergunning tot uitbreiding van de machinale breierij in het perceel Hazewindsteeg No. 1, kadastraal bekend Sectie H. No. 3430, door het bij plaatsen van: 1 electromotor van 2 p.k. voor een te plaatsen spoelmachine; 1 elec tromotor van 2 jxk. voor een te plaatsen breimachine en 2 breimachines, aan te drij ven door de bestaande electromotoren. c. M. C. Segaar om vergunning tot het oprichten van een koperslagerij in het per- •%ceel Lange Scheistraat No. 21, kadastraal bekend Sectie B. No. 2127, waarin ge plaatst zal worden een veldsmidse en een ventilator met ingebouwden electromotor van }J2 p.k. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan het publiek, 'dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede dat op Zaterdag 9 Juli aanst. 's voormiddags te halfelf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijrt zij er de aandacht opi vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur ofeeai leden leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. W. PERA, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. v Leiden, 25 Juni 1921. „Mathesis Scientiarum Genitrix". Onder voorzitterschap vail ir. A. M. Touw werd gisteravond in de Stadszoal de jaarlijksche vergadering gehouden van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Geni trix". De vergadering werd bijgewoond, behalve door de leden en begunstigers, door directeur en leeraren, den vertegen woordiger van het DageUjksch Bestuur der gemeente weth rnr'. dr. C. W. van der Pot Bzn., van de Vcrteniging tot Bevor dering der Opleiding tot Instrument makers en andere corporaties en vereen i- gingen. Na opening door den Voorzatter hadden ecnige huishoudelijke werkzaamheden plaats. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat voor de afdeeling A, algemeene vakken, de inkomsten 'en uitgaven hadden bedragen f41,131.101/», met een nadeelig saldo an f 12,805 De ontvangsten van de afdeeling B, oleetro-techniek, bedroegen f 9083.59%, de uitgaven f 10,906.69, zoodat het nadeolig saldo f 1823.11w&s- De heer Overeynder, die met den heer Hoogenboom de rekening had nagezien en met de bescheiden vergeleken, bracht daarover verslag uit, verklarende, dat de boekhouding in allo opzichten in orde was. Do waarnemende penningmeesteres, mej. Groll, werd godccharceerd, en dank gezegd voor het gevoerde beheer. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van vier bestuursleden. In de vacature ir. A. M. Touw, die her kiesbaar was, werden met den aftredende aanbevolen dr. G. L. Voerman. Gekozen de lieer Touw met 25 van do 26 stemmen. In de vacaturc-dr. J. C. Schalkwijk, die om gezondheidsredenen ontslag had ge vraagd, werden ter benoeming voorge dragen de heerenlo. J. M. Rademaker, directeur der HoM. Constructie-werkplaat- sen, alhier 2o. ir. J. G, van Hoolwerff. 'Benoemd werd de heer Rademaker met 24 stemmen. In de vacature-ir. J. R. van Ammers (periodieke aftreding, niet herkiesbaar) luidde de aanbevoling: lo. M. van Warne ten 2o. A van 't Riet. Gekozen werd de beer Van Wam el en met 15 stemmen tegen 11, op den heer Van 't Riet uitgebracht. In de vaoature-P. M. J. van Oerle, even eens aftredend en niet herkiesbaar, werd met 25 sternen gekozen ir. P. Hoogenboom, tegen 1 stem op den heer Planjer uitge bracht Daarop werden de leerlingen binnen ge laten en hield de Voorzitter do gebruike lijke rede, waarin hij do lotgevallen der school en van het Genootschap van het 136ste jaar mododcelde. Het afgeloopen jaar is rustig geweest; het onderwijs kon zijn gewonen geregelden gang gaan. Tot een reorganisatie, gepaard gaande met vernieuwing en verbouwing der school lokalen, waarmede hot doel zou zijn be reikt, waarnaar het bestuur sedert jaren streeft, is het nog steeds niet gekomen. Uit een onderhoud, dat spr. en de secre taris onlangs hadden mot den inspecteur- generaal van het M. O., is echter wel ge* bleken, dat do school van he»t Genootschap ter goeder plaatse de belangstelling heeft, die zij verdient, en stellig kan rekenen op den steun van het ltijk bij do uitvoering der voorgenomen plannen, waarbij het be stuur zich ook verzekerd houdt van de medewerking van heb Stadsbestuur. Toen bekend werd, dait de Indosohe Postschool eerlang zal worden overge bracht naar elders, heeft het bestuur rich dadelijk in verbinding gesteld met B. en W. onzer gemeente en verzocht te zijner tijd de beschikking te mogen erlangen over hot goheele gebouw der oude H. B. S. en dit gebouw dienstbaar te maken aan en geschikt te maken voor de gereorganiseer de „Mathesis^-school. Dit verzoek is niet ongunstig ontvangenhet bestuur en voor namelijk de leden der bouwkundige sectie, de heeren Van der Laan en Van Oerle, zijn bezig met het uitwerken van de plan nen voor den geheel en ombouw van het oude gebouw. Deze plannen zullen binnen .ovt aan de betreffende autoriteiten ter goedkeuring worden ingezonden en na die goedkeuring te hebber, verkregen, kan tot onverwijlde uitvoering er van worden overgegaan. Het Genootschap telt thans 3 leden van verdienste, 12 buitengewone en 257 ge wone leden. Van heb bestuur moeten volgens rooster aftreden de heeren R. van Ammers en P. J. M. van Oerle, die niet herkiesbaar zijn, terwijl dr. J. C. Schalkwijk zioh om ge zondheidsredenen genoopt heeft gezien als lid van het bestuur to bedanken. De Voorzitter bracht dank aan den heer Van Schalkwijk voor heigeen hij in he.t be lang van het Genootschap deed, en wensch- te hem gen spoedig on algeheel herstel toe. Door wijziging van art. 4 der Statuten waarop reeds de Kon. goedkeuring is ver kregen, kon de Voorzitter weder herkozen worden. Spr. heette de overige benoemden hartelijk welkom in het bestuur. Mot- groote ingenomenheid werd door het bestuur gebruik gemaakt van het vrien delijk aanbod van rnoj. Groll, om na het heengaan van den heer Schalkwijk het penningmeesterschap lijdelijk op zich te nemen In het corps der leeraren had eenigo mutatie plaats, terwijl de leeraar D. C. Schuijt, ontheven werd van 8 lesuren, welko uren bij als administrateur aan de school werkzaam is. Deze 8 uren werden opgedragen aan den heer M. van Zwieten do Blom, die tot tijdelijk leeraar werd be noemd. Na eenigo wijzigingen, die in het onder wijs plaats hadden, te hebben aangestipt, deelde de Voorzitter mode, dat het zomer halfjaar 1921 is aangevangen met 404 leer lingen, tegen 403 in 1920. Aan het eind examen der 5do klasse werd deelgenomen door 48 leerlingen, waarvan 30 zijn ge slaagd. Voor heb eindexamen der GcDe klasse slaagden 11 van de 14 candidaten. Aan do sedert eenigo jaren kenbaar ge maakte wcnsolien ,van oud-leerlingen en leerlingen van den eleotro-technisohen cursus, om de benamingen theoretisch leer ling-monteur en theoretisch monteur te laten vervallen, is thans gevolg gegeven. Het voormalig examen voor theoretisch leerling-monteur zal nu worden genoemd het toelatingsexamen voor den clcotro- technisclien cursus, terwijl het diploma voor theoretisch monteur zal worden ver vangen door het diploma voor electro- techniek ,,M. S G." In October van het vorig jaar werd weder do vijf jaarlijksche prijsvraag uitge schreven voor oud-leerlingen der school. Het onderwerp va.11 deze prijsvraag was: Hot ontwerpen van een groep van 24 mid- donstands-étage-woningen in de buitenwijk van een provinciestad, waarop een ant woord inkwam onder bet motto „Study." De jury, bestaande uit de heeren archi tecten B. E. Spijker Azu., M. J. Rietber gen on II. Sutherland en de heeren L. van der Laan en B. M. J. van Oerle, leden van de sectie bouwkunde van het bestuur, heeft aan het ontwerp toegekend den'..twee den prijs, de kleine zilveren medaille.- met f 200. Ohohoon hot ontwerp niet ten volle voor den eersten prijs in aanmerking kwam bevatte liet toch zooveel goccle, dat do jury heeft voorgesteld het geldelijk bedrag van den eersten aan do kleine zilveren medaille toe te voegen, met wolk voorstel hot be stuur ziob heeft kunnen vereenigen. De in zender bleek tc zijn do heer C. van der Wilk, architect to Amsterdam. Verder werden nog prijsvragen uitge schreven voor bouwkunde, handt eekenen en boetseer en. Even al 4 vorige jaren werden ook dit jaar verschillende excursies gehouden. Met dankbaarheid maakte de Voorzitter melding van ecu gift van f 100 van de Vereeniging van Oud leerlingen van ,,M. S. G.", bestemd voor den aankoop van boekwerken ten dienste van het onderwijs. Er volgde op de rede van den heer Touw een wTarm applau» Nadat de Voorzitter weder aan de be stuurstafel had plaats genomen, werden door hem de bekroningen uitgereikt. Allereerst werd de kleine zilveren me daille met een toelage van f 200 met een hartelijk wootcS van waardeering en aan moediging overhandigd aan den bekroonde van de uitgeschreven prijsvraag onder oud-leerlingen voor het boven reeds door den Voorzitter omschreven plan, den heer Van der Wllk, een jong en veelbelovend architect te Amsterdam, die voor dezo ge legenheid was overgekomen. Voor de gewone prijsvragen werd elk met een groote of kleine bronzen medaille bekroond Voor bouwkunde, de leerlin genW. A. Goddijn en A. I. M. Rossdorff, elk met een eersten prijs. Voor schetsteekencn: lsfce prijs, H. Korswagen, 2de prijs B. W. A. Goddijn. Voor boetseeren: 1ste prijs H. Korswagen 2de prijs A. I. M. Ross dorff. Vervolgens werden do diploma's voor het eindexamen door den Voorzitter met een opwekkend woord tot de leerlingen, die nu de school verlaten, uitgereikt- Eon der oud-leerlingen, J. A. Keupe, vroeg daarna het woord, om namens allen, het bestuur, directeur en leeraren voor het op „M. S. G." genoten onderwijs, dat op voor hen zoo bevredigende wijze was be ëindigd, te dankenZij zullen in hun vol gend leven „M* S. G." nimmer vergeten. Hij sprak or tevens zijn groote voldoening over uit, dat het bestuur had besloten do diploma's te veranderen, zcoals de Voor zitter dit in zijn rede had aangegeven. Het diploma krijgt daardoor nog meer waarde en zal zeker medewerken tot den verhoog den bloei van ,,M. S. G." Ook deze woorden oogstten warm applaus. Hierna sloot de Voorzitter de vergade ring met een woord van dank voor de op komst en dankte in het bijzonder dein ver tegenwoordiger van het gemeente-bestuur, wethouder Van dor Pot. Hij opende vervolgens de tentoonstel ling, in den foyer aangericht, en verzocht don aanwezigen deze met hot bestuur en leeraron te bezichtigen. Hij vestigde do bijzondere aandacht op het plan voor ..Nieuw Mathesis", zooals het op de bouw kundige sectie is ontworpen, er bijvoegen de, dat het een ideaal gebouw is en niet do realiteit weergeeft. Dit durft het be stuur althans nauirolijka hopon. Verder verzocht hij, behalve het be kroonde plan der 24 middenstands-ótage- woningen, ook vooral te bezichtigen de tentoongestelde reclameplaat, vervaardigd door den leerling Schravendijk. Hierop ging men naar den foyer. Reeds do eerste indruk was, dat deze zaal zich veel beter voor de opstelling van zooveel teekeningen leent dan de Kleine Stadszaal, dSe daarvoor niet groot genoeg was. Bovendien is dezo tentoonstelling groo- ter en belangrijker dan al de voorgaande, en demonstreert zij daarmede den vooruit gang van het onderwijs op dezo inrich ting. Het plan voor een nieuw of vernieuwd schoolgebouw op de Pieterskerkgracht in de plaats van de ouclo Hoogere Burger school werd algemeen bewonderd. De gevel alleen zou reeds een sieraad zijn voor dit stadsgedeelte. Maar de kosten van de uitvoering zou den bedragen 8 a 9 ton, en op zoo veel royaliteit van Rijk en Gemeente durft het bestuur niet hopen. Ook het bekroonde woningbouwplan van den heer Van der Wilk werd algemeen geprezen on herhaaldelijk werd den wensch uitgesproken, dat dit plan in Leiden bijv. op het Raamlaiid zou worden uitgevoerd. De architect zou het graag willen uit voeren. Ten slotte moeten wij de bijzondoreaan dacht vestigen op de mooie reclameplaat naar een afdruk van een in linoleum be werkt negatief. Ook het overige is het bezien wel waard zoodat wij er bij 011 ?o stadgenoot en op aandringen vanavond of morgen een be zoek aan de tentoonstelling te brengen. Omtrent de ziekte van onzen burge meester kunnen wij mededeelcn, dat de toe stand naar omstandigheden zeer bevredi gend is. De temperatuur gaat slechts on beduidend boven het normale en over de laatste uitgevoerde operatie zijn de docto ren bijzonder tevreden. De burgemeester voelt zich in de laatste dagen ook zelf veel beter. Met ingang van 1 Juli a.s. is btficrsmd tct gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks Uni versiteit alhier, om onderwijs te geven in de Maleische taal- en letterkunde en 'de al gemeene taalkunde van den Indischen Ar chipel; dr. Ph. S. van Ronkel, thans tijdelijk belast met de waarneming van gedoemd hoogleeraarschap. Voer den duur van het studiejaar 19211922 is benoemd tot rector-magm- ficus der Rijks-Universiteit alhier dr. O. Snocck Hurgronje. Tot diakenen der Ned.-Herv. Gem. al hier zijn in de vacatures-dr. L. Mulder en J. P. Mulder gekozen de heeren Joh. Sie- rat en P. Verhoeven. Voor de Haagsche rechtbank is be- cedigd als deurwaarder bij deze rechtbank standplaats Alphen aan den Rijn, 'de heer Sj. Geert8ma, alhier. Aan de Technische Hoogeschocl te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen in de electro-techniek, de heer H. C. O. M. Vorst, van hier. Naar wij vernemen, wordt door het College van B. en W. haast betracht met het instellen van een onderzoek naar de in de laatste Raadsvergadering besproken rijstkwestie. Zij zullen zeer binnenkort beide partijen hooren, om daarna hun standpunt vast te stellen en van hun on derzoek aan den Gemeenteraad verslag uit to brengen, zoo mogelijk met een voor stel tot oplossing der onaangename kwes tie. Tot zoolang meenen wij over de zaak hét stilzwijgen te moeten bewaren. Wegens do buitengewone belangstel ling en den enormen toeloop is c?e ten toonstelling van de prijzen voor de ver loting ten bate van het Centr. Isr. Wees- huls nog open op Zondag a.s., 's namid dags van twee uren tot halfzes en des avonds van acht tot tien uren. Volgens de '8 namiddags geen oan den onde bestaande gomeente-verorclening mag er 's namiddags geen muziek zijn. 's Avonds is echter alles weer in volle fleur en wij verwachten, dat do zaal dan een even ge zellig aanzien zal hebbeai als de vorige dag gen, toen zelfs de gangen vol stonden met tafeltjes, waar het publiek onder een ge zellig babbeltje gencot van muziek en ver- verschingen. De afdeeling Leiden van de L A. M. V. zond aan den Minister van Oorlog onder staand telegram: „Protesteer en tegen gevangenhouding van den dienstweigeraar Herman Gr oenen- daal; eischen onmiddellijke invrrjheidsstel ling. De afd. Leiden van de I. A. M. V." Gisteren werd uit een der lokalen van het Academiegebouw weder een aan een student toebehoorend rijwiel ont vreemd. Zoover men heeft kunnen nagaan is de dief er mede in de richting van Den Haag van doorgegaan. De voetbrug aan het station alhier, welke gistervoormiddag werd geopend trok des namiddags en des avonds heel wat be langstelling. Herhaaldelijk waren er men- scheu, die, niettegensaande de overweg vrij was, zich de moeite getroostten van het groote aantal treden op te klimmen en weer af te dalen om do voldoening te heb ben met de zooveel besproken en van te voren reeds zoo dikwijls verwenschte voet brug te hebben kennis gemaakt. Lang heeft deze interesse echter niet geduurd. Vandaag zagen wij de meeste voorbijgangers, bij het passeeren van een trein, maar weer rustig beneden wachten tot de boomen omhoog gingen, liever dan zichzelf even buiten adem te maken, door den weg over de brug te kiezen. Slechts enkele kwajongens ziet men nog telkens naar boven klimmen, om dan in snelle vaart langs dc goot, welke voor de fietsers bestemd is, naar beneden te glijden. Een niet onaardig vermaak! Precies een rodel baan en het kost niets. Alleen misschien een kapotte broek! [Waar zoo'n voetbrug toch al niet goed voor is! In het Ingezonden Stuk van gisteren, waarin worden opgeroepen jonge dames, ge negen te collecteeren voor de Weensche kinderen, is vergeten bij te voegen, dat men zich het beste kan aanmelden, Sneeuwbal straat 107, Den Haag. Hot programma vóór het Parkconceit op a.s. Dinsdagavond, te acht uren, luidt als' volgt: No. 1 „l'Armée Hóllandaise", marscli, Geijp; 2. Ouverture „Don Juari', Mozart; 3. „Estudiantma", wals, Waldteu- fel; 4. a. „Wij willen Holland houeri', b. Gertji. c. Liedje van de Zee, d. Ons Lied, 5. Fantaisie „La Juinö", Holévij; 6. a. Een liedje van een Smid. b. Werkmanslied, c. Haarlems liedeke, d. Dans vlindeke dans! en e. Hoeöke. 7. „Scaldis", marschj Moiks. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden, Eglise walloime: Dimanche matin 10% heuTos. Mr. M. Bresson. Evang.-Luth. Gom.Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Rem.-Gcrof. Gem.Zondagmorgen, te hdlfelf, dr. W. J. Lente. Dr. Lente zal spreken over het wetsont werp inzake het processieverbod. Ver. van Vrijz.-Horv.Zondagmorgen, le halfelf, in liet Volkshuis, ds. A. van der Wissel. Het Koninklijk bezoek aan Ben Kelder. Tegen kwart voor achten arriveerde de „Medusa" gisteren voor Den Helder. Aan boord van deu gepavoiseerden kruiser „Gelderland", die op de reede lag, para deerde en joelde de bemanning aan dek. Bij aankomst in Den Helder scheen het, alsof heel dc bevolking was uitgcloopen, zóó vol was het er langs de kaden. Geest driftig juichte de menigte Koningin en Prins loe. Aan de havenkade was de mari nestaf aanwezig met den commandant te Den Helder, vicc-admiraal Soutendam. Ook was er de burgemeester, do heer W. Hou,wing. De Christelijke Oranie-Vereeniging zong BINNENLAND. Vergadering, prijsuitreiking en tentoonstel ling van het Leidsche Genootschap „M. S- G.'? Het Koninklijk bezoek aan Den Helder. 1 Conclusies ter jaarvergadering van dc Mij* van Nijverheid. Het Eerste-Kamer-Iid de heer Van Embden heeft den Ministers van Buiten!. Zaken cn van Koloniën vragen gesteld over de DjambH kwestie. BUITENLAND Inzake de Alandseilandcn beslist de Raad van den Volkenbond, dat zij bij Finland blijven. Briand legt een verklaring af over de alge meene buitenlandsche politiek. In de Engelsche mijnwerkerscrisis schijnt een oplossing nabij, daar het uithoudingsvermogen der mijnwerkers uitgeput is en de andere vak- vereenigingen geen deel willen nemen aan een gemeenschappelijke actie- liederen uit Valerius* Gedencklank en hefc Oude Wilhelmus en do stafmuziek liet zich hooren. Bouquetten werden H. M. aange boden. Vervolgens begaven Koningin en PrinS met hun gevolg onder levendig gejuich zich in de auto's naar den koninklijken trein,y welke bij het goederen-emplacement gesta tioneerd stond. Heden, Zaterdag, wonen H. M. en Z. K.i H. dc zeilwedstrijden van de Kon. Yacht- club bij. Vandaag begeven de Bezoekers zich we der naar de „Medusa", met welken bodem! gedurende den zeilwedstrijd een tocht op. de reede wordt gemaakt. H. M. zal met het jacht „De Fortuyn"- van de club een tochtje op de reede maken. Het toeval wil, dat zich daar dan aan boord zullen bevinden de commandanten van den „onder"- en ,,boven"-waterdienst n.I. de kapt.-ter-zee Schorer, commandant van den onder-zee-dienst, en de kapt.-lui tenant-ter-zee Vreede- commandant van detf Marine-Luchtvaartdienst. Ongeveer twaalf uren zet H. M. weder voet aan wal, waarna in den trein geluncht wordt. Te halftwee wordt per auto een be zoek gebracht aan het vliegkamp De Kooy Aldaar worden eenige demonstraties ge houden. Op den terugweg wordt een be zoek gebracht aan de onderzee-kazerne, waarna de Vorstelijke bezoekers zich naar, het Kon. Instituut voor de Marine bege ven, waar te halfvier de prijsuitdeeling der in den zeilwedstrijd behaalde medailles door H. M. plaats vindt. Na afloop hiervan begeven H. M. en Z., K. H. zich langs de Hoofdgracht en den Kanaalweg naar het station. Z. K. H. de Prins keert naar de haven terug cn zal naar het vliegkamp „De Mok** op Tessel oversteken, vanwaar Z. K. H- per watervliegtuig naar Delfzijl vertrekt ter robbenvangst op de Wadden. Vragen over de Djambi-kwestie. He li|d der Eerste Kamer, de heer Van Embden, heeft-den Ministers van Buiten- Iandsobo Zaken en van Koloniën, in bo- trekking tot de ontginning van aardolie- velden in de residentie Djambi, d.d. 23 dezer do volgende vragen gesteld: De dagbladen van 1 Juni 1921 bevatten' het volgende bericht „Een nieuwe Dj ambi-nota van Amerika. Reuter seint d.d. 31 Mei uit Washington: De Vcreenigde Staten hebben een nieu we nota naar Den Haag gezonden, waarin zij protesteeren tegen de beweringen van de Nederlandteche regeering, dat de Ver- eenigdc Staten hun protest tegen Neder- land's petroleumpolitiek in Djambi te laati hebben ingediend om nog invloed te heb ben op de toepassing van deze politiek.''- Nader meldt Reuter: „Vernomen wordt, dat de nota een al- gemc cno ontkenning bevat van de bewe ringen. die Nederland in zijn antwoord van 19 April heeft geuit, en het aan de Ne- derlandsche regeering duidelijk maakt,- dat de Ve re cn i gde Stalen niet van hou ding zijn veranderd wat betreft het ma ken van onderscheid ten opzichte van dei Amcrikaanschc petroleum-belangen. I. Heeft dit bericht, afgezien van moge lijke onjuistheden in zijn détails, betrek- king op een missive, die in het laatste Oranjeboek nog niet is afgedrukt? II. Zijn er, behalve eventueel deze nota',- namens buitenlandsche regeeringen, wol- I licht nog andere missives te dezer zake' ingezonden, of zijn er nog andere vrageiü gesteld dan die van den Japanschen go- zant. vermeld in de Memorie van Ant- 1 woord aan de Eerste Kamer nopens heb' Djambi-wetsontwerp 1 ITT. Bij bevestigende beantwoording de? eerste, resp. der tweede vraag, achten de ministers de kennisneming van doze uitin gen en van hun beantwoording dezerzijds niet van belang voor de bcoordeelmg van da.t wetsontwerp'? TV. Achten zij het althans niet waap-

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1