AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. A. H. SIMONIS Begrafenis-Onderneming „PIETAS". H.KEEREWEER. - Tel. 861. - Aalmarkt 16. RECHTZAKEN, Vrijdag: ^„Jeruël": Knapenvereenigitig te 7 uur. Stadszaal: Alg. verg. „Mathesis Scien- tiarum Genitrix". Half acht. Zaterdag r -.,Zomerzorg": Tuinfeest vanwege de Ned. .Ver. tot Afsch. van Alcoh. Br. 8 uur. Zondag Zomerzorg"Concert „Werkmans Wils kracht". 8 uur. Dinsdag: ,/Amïcitia"Alg. ledenverg. Ver. Insti tuut voor Tropische Geneesk. Rotterdam Leiden. Halfnegen. „Den Burcht": Jaarvergadering Too- neelyerecniging „Nut en Vermaak". 8 uur. Dagelijks: Pieterskerkgracht 9 (bovenzaal): Tentoon stelling Leidsche kunstclub .,De Sphinx" (hoofdgroep H. H. Kamerlingk Onnes) gedu rende Juni. Rondvaart over <de Kager- en Braassemer- mei-en- Dagelijks 12.45 van de Beesten markt. 's Zondags 1 uur van de Zijlpoort American Bioscoop v. h. „Hollandii", Oran jegracht: Bioscoopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdag ook van 4 tot 6 uur. Zater dag ook van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioecocp- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Theaterw, Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. ;S Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Woensdags- en 's Donderdags- avonds goedkoope voorstellingen. Do dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedcischendo hulp wordt van 20 tot en met 26 Juni waargenomen door de apotheken van de heeren M. Bookwijt, Visch- markt 8, tel. 552. on A J. Donk, Doezaslraat 31, leL 1318. nijverheid van liet departement en nog hetzelfde jaar werd hij lid-secretaris van de oommissie voor handelspolitiek In November 1903 wend hij bevorderd tot chef van de door minister Veegcns nieuw ingestelde aldeeling handel van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel. De heer Everwijn legde toen het ambt van lüd-secretaris der com missie voor de handelspolitiek neer cn werd wegens zijn in deze kwaliteit ver richten verdienstelijken arbeid, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Groot is de stuwkracht geweest-, die op velerlei gebied' van den heer Everwijn, als chef van de afdeeling handel, is uit gegaan. Hij is ook een der onderhandelaars ge weest bij de op 6 October 1917 met Duitsch- land gesloten economische overeenkomst, en later werd hij medte opgenomen in de oommissie, waaraan de onderhandelingen over een. nieuwe overeenkomst met Duitschland werden opgedragen. Ware hij thans niet uitverkoren, ons land in de Vereemigdte Staten te gaan vertegenwoor digen, dan zou de regeering liem hebben aangewezen als regeringscommissaris voor de uivoering van de overeenkomsten betreffende het bekende credïet van 2CO milioen aan Duitschland. Yersahillendb regeeringsoommissariaten werden door den lieer Ever wijn waargeno men, ml. bij de Algem. Nederl. Vereen i- ging voor "Vreemdelingenverkeer, de Ne lier]. Yereeniging voor Landverhuizing en die Nederl. Yereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen. Yoorts bekleedt hij o. m. de volgende functies: voorzitter van den Nijverheidsraad, lid van den raad van be heer van het Koloniaal Instituut en liet van de commissie van bijstand voor den voorlichtingsdienst- van het Handelsmu seum van dit Instituut; lid van de we tenschappelijks oommissie van advies en onderzoek in het belang van de volkswel vaart en de volks weerbaarheid, lid van het dagelijksch bestuur der NederTandschs vereeniging voor economische geografie, bestuurslid van de Yereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer en lid van het algemeen bestuur der vereeni ging „Het Buitenland" te Amsterdam. Het bekneeïe werk: „De BescdmujvirAg van Handel en Nijverheid in Nederland", werd samengesteld onder leiding van 'den heer Ever-wijn. Te Haarlem wordt do 144ste alge meen© vergadering van de Maatschappij van. Nijverheid geh-ouden. Het hoofdbestuur, de donateurs en do afgevaardigden der departementen wer den, door het Haariemscho departement ontvangen in „De Kroon". Het woord werd daarbij gevoerd door den heer F. C. Dufour, voorzitter van het Departement Haarlem, waarop geantwoord werd door dr. F E. Postma, voorzitter der Maat schappij. Daarop had do ontvangst plaats door het gemeente-bestuur. In de kerken der Ned.-Herv. Ge meente te Dordrecht is een manifest van de predikanten dier Gemeente voorgele zen, waariu zij hun verontwaardiging uit spreken over de verkapte kermis, waar mede zij de begonnen Dordtsohe Week be doelen en waarin zij ieder, die het wèl meent met ons volk, opwekken niet aan de feestweek deel te nemen. De predikanten der andere kerkgenootschappen hebben hun instemming met het manifest betuigd. Zondag 26 dezer zal te Utrecht met eenige plechtigheid1 het feit worden her dacht, dab toen 600 jaar geleden de eerste steen werd gelegd aan den Utrechtscken Dom. De torpedoboot „Z. 7" (commandant de luit-ter-zee 1ste kl. A. W. Staverman) ie ai dus „De Tel." na op '«Rijks werf te HeMeYOdfcaBuit/ de noodige voor zieningen to hebben ondergaan, Woensdag van daar naar Vlissingen vertrokken. Zij zou, volgens genoemd blad, de „Meropo", de boot, waarmede H. M. do Koningin den tocht naar Noorwegen zal doen, van uit Amsterdam concoyeeren. Men meldt uit Apeldoorn, dat do Koninklijke Familie een voorstelling al daar heeft bijgewoond van. den circus Albert Carré, die gedurende een viertal dagen voorstellingen aldaar geeft- De Prinses was vergezeld van een achttal Bpeelgenooten. De Koningin en de Prins betuigden bij hun vertrek hun ingenomen heid met de voorstelling aan den heer Carré. Yafn. bevoegde zijde wordt bericht}, dat prof. J. H. W. Th. Reimere, hoog leeraar aan de Yictoria-Universiteit te Stellenbosch (Z.-Afrika), door den Minis ter va.n Koloniën is aangezocht te willen optreden als adviseur der Nederl.Indische regeering inzake veeteelt. De heer Reamers heeft nog geen beslissing genomen. Tegelijk met mr. v. Houten is, zooals men weet, mr. De Savornin Lohman door de Groninger Universiteit (tot. doctio-r diseiplimarum poleticarum (in de Staats wetenschap) gepromoveerd. Daar hij niet bij 'de plechtige Senaatszitting tegenwoor dig was, is hem zijn diploma toegezonden, waarop hij een schrijven heeft gezonden aan. Rector en Senaat der Groninger Uni versiteit. Do heer De Savornin Lohman verklaart daarin, het hem verleende eer bewijs op hoogen prijs te stellen; het deed hem leed niet in do gelegenheid te zijn ge weest, dii-t mondeling en openlijk te kun nen zeggen, en daarbij den wensch uit te spreken, dat in de komende zestig jaren de luister van de Groninger Universiteit in dezelfde mate moge toenemen, als dit het geval is geweest sedert het tijdstip, c3at hij haar heeft verlaten. („Ned.") De Vereeniging voor Waterfeidingbe- langen in Nederland houdt tijdens de vijf de Nederlandsche Jaarbeurs haar jaarver-, gadering te Utrecht op 12 en 13 September De vergadering zal gehouden worden in een der Jaarbeursgebouwen; in het pro gramma is tevens een bezoek aan do Jaar beurs opgenomen. Ter jaarvergadering van de Alg. Ned. Yer. voor Vreemdelingenverkeer te Groningen werden als bestuursleden geko zen, in plaats van de heeren R. Buisman (Leeuwarden), H Goedhart (Arnhem) en I. IJssei de Schepper (Gouda), die niet herkiesbaar waren, de heeren dr. F. H. van Setten (Leeuwarden), L. C. Steffelaar ('s-Gravenhage) en mr. P. J. Reyroer (Hil versum). Vervolgens wa9 o.a. aan de orde de bespreking van 't. onderworp :~„Vreem- delingenbelasting." Als inleider trad op de heer W. C. van Meurs, uit Den Haag. Naar men ons meedeelt, zal de Zeeuw- sche Landbouwtentoonstelling, welke van 12 tot en met*l7 September a. s. op het prachtige Marinevliegkamp bij Vlissingen gehouden wordt, de belangrijkste en meest interessante zijn van alle landbouwtentoon stellingen, welke dit jaar georganiseerd worden. Deze tentoonstelling, welke een beeld zal geven van liet ontwikkelingsstadium van den Zeeuwschen land- en tuinbouw, de paardenfokkerij en veeteelt, in zijn ganschen omvang, omvat niet minder dan vijftien af deelingen. Van officieele zijde geniet deze tentoon- toonstelling groote belangstellingHet be haagde H. M. de Koningin als haar be schermvrouwe te willen optreden, terwijl Z. E. de Minister van Landbouw zich be reid verklaarde de tentoonstelling officieel te openen.' Vertegenwoordigers van ver schillende buitenlandsche organisaties en officieele personen zullen deze tentoonstel ling bezoeken. Middelburg en Vlissingen zullen al het mogelijke doen, om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Een commissie van logies is reeds in het leven geroepen. Voorts stelt de Maatschappij „Zeeland" de tentoonstellingsbezoekers in de gelegen heid tegen verminderde tarieven een uit stapje naar de mooie badjilaats Folkesto ne te maken. Waar het eiland Walcheren zoo rijk aan natuurschoon ook te over de gelegenheid biedt tot het maken van schitterende uit stapjes, is voor hen, die het nuttige met het aangename willen vereenigen, een be zoek aan de Zéeuwsche Landbouwtentoon stelling ten zeerste aan te bevelen. Inlichtingen over de tentoonstelling ver strekt gaarne het algemeen tentoon stel lingssecretariaat, Landbouwhuis Goes en over logies en uitstapjes het Bureau Vreem delingenverkeer, Groote Markt, Middel burg. Het Alg. Ned. Vakverbond, heeft op een verzoek van het N. V. V. om bespre kingen te openen over de eenheid in de vakbeweging, een antwoord gezonden, waar wij het volgende aan ontleenen; „Het verheugt ons, dat uw Verbond do vraag: of het mogelijk zou zijn in de Ne derlandsche Vakbeweging tot eenheid te komen, thans - concreet aan de orde wil stellen. Of daarbij steeds een gedeelte der Vak beweging, n.l. dat vereenigd in R. K. Y. en C V. Y., buiten beschouwing zal kun nen blijven is een vraag, die onzerzijds niet zonder meer bevestigend beantwoord wprdt. In de tegenwoordige situatie is het niet te loochenen dat er bij de R.-§. en Profc. Chr. Vakbeweging een neiging tot eenheid bestaat, maar wij meen en in dit verband er toch op te moeten wijzen, dat de opvat tingen over onderscheidene economische vraagstukken van uw Verbond, het N. A. 8. en het A. N. V., ook nog al ierts ver schillen, waarbij komt dat, zelfs al zou het doel dat men nastreeft hetzelfde zijn voor allen, de taktiek en de middelen welke toe gepast moeten worden om dat doel te be reiken, ook nog niet uniform zijn. Waar het vast staat, naar onze opvat ting, wanneer de Vakbeweging iets van bo- teekonis zal willen bereiken, zoowel ten. opzichte van de dreigende reactie als van do groote, heel het leven van het huidige geslacht beheerschencte problemen, dat dan ten opzichte daarvan eenheid eisch is, zijn wij van oordeel dat de poging om tot de grootst mogelijke eenheid te geraken, zoo ver doenlijk is, moet worden uitgestrekt. Wij willen toestemmen, dat het daarom momenteel wel liet beste zal zijn, dat. er ernstig overleg wordt gepleegd tusschen uw Verbond, bet N. A. S. on onze Vak centrale. Ten vervolge op de reeds in het Oranjeboek gepubliceerde correspondentie met de Amerikaansche xegcerlng over de wetgeving inzake do winning van petro leum en over de exploitatie van de Djambi-tenreineoi, heeft de Minister, van Buitenlandsche Zaken thans aan de Sta ten-Gene raai doen toekomen een naderen brief van den Amerikaanschen gezant aan den Minister met het daarop door den. Minister, gegeven antwoord. Een bijvoegsel tot de „Staatsct." no. 120 bevat een uittreksel uit do statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1920. Dtuaraan ontleenen wij het volgende (voorloopig cijfer der 10de volkstelling) het Rijk 6,841,155; Noord-Brabant 732,035; Gelderland 727,636; Zuid-Holland 1,670,170 ('s-Gravenhage 353,286Rotter dam 510,538); Noord-Holland 1.290,723 (Amsterdam 642,162); Zeeland 245,437; Utrecht 341,793 (gem. Utrecht 140,189) Friesland 382,891; O'verijsel 437,320; Gro ningen 363,589Drente 20S.718 Limburg 440,843. RECLAME. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor do gezondheid Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tdjd aan ontspanning zij verstoren het evenwioht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met af gewerkte stoffen en urinezuur. Do nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoe veelheid uit het bloed te filtreeren. Dien tengevolge doei zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheumatische pij nen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap versterken Foster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas, Zij doen de pijnlijke waarschuwin gen van nierzwakte verdwijnen en voorko men do ontwikkeling van rheumaliek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasontsteking enz. Onthoud echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten weder gezond te blij ven zonder geneesmiddelen. Iedere echt« doos Foster's Rugpijn Ni-e ren Pillen draagt de handteekening van James Foster. 8802 To Leidon verkrijgbaar bij de bekende drogisten h f 1.75 per doos. Breestraat 28 Telefoon 1865 Ragoutschelpen Nikkelen Houders 20 cents. 30 8803 Autotransport Crematie. 49 ZUTPHENSCHE RECHTBANK. Eilers veroordeeld. Deze rechtbank wees vonnis in do zaak tegen H. J. Eilers, fabrikant te Lei den, appèl van een vonnis van den kan tonrechter te Zutphen, waarbij hij wegens bet buiten noodzaak uitoefenen van een beroep, waartoe de Wet toelating vordert en waartoe hij niet is toegelaten, is ver oordeeld tot f 300 boete of 180 dagen hech tenis. Het vonnis, waarvan appèl, werd vernietigd od beklaagde veroordeeld ibot f 50 boete of 100 dagen hechtenis. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Het O. M„ waargenomen door mr. Wijn- veldt, heeft geöischt tegen A. v. d. 8., recidivist-, niet- ver schenen, wegens verduistering bij herhaling, te Boakoop of elders in Nederland, van een hit, eigendom van den koopman P. Laopelt, te Gouda, negen maanden ge vangenisstraf. 0. B., 67 jaar, arbeider te W a d- ding8veen, wegens mishandeling, f 50 boete, subs. 20 dagen hechtenis. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Dezo rechtbank veroordeelde W. M. S., huïvr. A. B., te A a r 1 a n- d e r v e e n, wegens oplichting, lot voor waardelijke gevangetaflst-raf van 2 maan den met een proeftijd van 2 jaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. In Opper-Silezië is men nog altijd aan 't onderhandelen. Resultaat is nog niet aan I te geven. De twee naar Opper-Silezië gesteurde leden van het L V. V., Fimmen en Jouhaux, bevinden zich te Berlijn op huil terugreis naar Amsterdam. Zij hebben een schriftelijke verklaring afgegeven, die als volgt luid: „De delegatie van het Internationale Yak- vei eenigingsverbond, die uit Opper-Silezië is teruggekeerd, is van meening, dat de oplossing van de daar plaats hebbende ge beurtenissen ligt in een politiek van ver zoening en overeenkomst tusschen de arbei ders van beide ^talen. Z\j is van meening, dat de door zekere Duitschgezinde politieke, religieuze en militaire personen aanbevolen politiek van onderdrukking niet slechts een psychologische dwaling beteekent, doch cok "n reeks van de grootste gevaren voor de naas te toekomst bevat. De arbeiders moeten zich dus niet bjj een dergelijke opvatting aanslui ten, en bovendien moeten zij zulk een opvat ting energiek bestrijden. Zulk een politiek zou slechts schade kunnen doen aan de Luit-sche zaak en den militairen elementen de mogelijkheid geven, aan aanzien te win nen, uitsluitend ten bate van de reactie in het binnenland van Duitschland." Dat isi n algemeenen zin niet gunstig voor de Duitschers en nog minder gunstig liet Jouhaux zich uit tegen het .,8-Uhr-Abend- blatt", n.l. „Het schijnt mij toe, dat de vertegenwoor digers van de Duitsche part\jen sedert eeni ge dagen zich op. een dwaalweg bevinden. Ik heb zelfs den indruk, dat zij op het punt staan van door hun ontcegevendheid hun eigen zaak ten zeerste in gevaar te brengen en de groote sympathie, die Düitschland door de tot dusver ingenomen houding in Opper-Silezië heeft verworven, op onhan dige wijze te verspelen. De gedachte aan amnestie wijzen zy van de hand met de motiveering, dat do opstan delingen voor een groot gedeelte vreemde elementen zjjn, die in het land niet thuisbe- hooren. Deze laatste bewering is in elk ge val onjuist Juist in het belang van de toe komst van Opper-Silezië moest men zich er voor hoeden, de arbeiders, die deel heb ben genomen aan den Poolschen opstand, door onverzoenlijkheid tot wanhoop te bren gen. want deze zullen gedwongen zijn het land te verlaten, dat mede met behulp van hun kracht tot bloei ia gekomen, en men zou zelfs gevaar loopen, dat zij vcor hun terugtocht verwoestingen in het industrie gebied aanrichten." De redacteur van het „8-Uhr-Abendblatt" zeide, dat de Duitschers bezorgd waren, dat de Poolsche opstand een fait accompli zou hebben geschapen, of ten minste de laatste beslissing van den Oppersten Raad in Pool schen zin had kunnen beïnvloeden. Hierop verklaarde Jouhaux: „volgens mijn overtui ging is deze bezorgdheid geheel ea al zon der grond. De Poolsche opstand, die in de eerste plaats een opstand was tegen de ge allieerde commissie zelf, heeft slechts scha de toegebracht aan de Poolsche zaak. Dit ver. zelf de bezonnen Poolsche arbeiders tOOo" Chamberlain heeft in het Engelsche La gerhuis nog eens het standpunt der geal lieerden inzake de Oostersche kwestie uit eengezet Nieuws vertelde hij niet. Intusschen zal men uit de telegrammen zien, dat onze vrees, dat Griekenland aan een dergelijke bemiddeling op den basis van Lenden niet zou willen, bevestigd wordt. Chamberlain zeide nog, dat waarschijn lijk einde Juli te Boulogne de zitting van den Oppersten Raad zal worden gehouden. Het tweede wereldcongres van de katoen nijverheid, dat in Manchester bijeen was, gisteren gesloten. Er is een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het plan Ter Meulen het beste plan is, om den invoer in de verarmde landen door exporteurs uit de andere lan den te bevorderen. De motie beveelt den exporteurs aan, hun uiterste best te doen,, om den invoer in de verarmde landen te ver hoog en, en raadt de importeurs in deze lan den aan, hun respectieve regeeringen daar van te doordringen. Een andere motie, die eveneens werd aangenomen, keurt het plan voor den we deropbouw van Oostenrijk gced en spreekt de hoop uit, dat alle betrokken regeeringen zonder uitstel den noodigen steun zullen ver- leenen, ten einde het zoo spoedig mogelijk in werking te brengen. De voornaamste persoonlijkheden in de katoennijverheid legden er den nadruk op, dat het noodig is beide plannen zoo spoe dig mogelijk uit te voeren, daar zij van het grootste belang zrjn voor de herleving van dc-n Europeeschen handel. Een der sprekers zeide, dat het plan voor het economisch her stel van Oostenrijk allo kans op plagen, biedt, en hij hoopte, op het spoedig weder cpleven van dit land, daar dergelijke plan nen dan ook zouden kunnen worden toege past om andere landen te helpen, waardoor een algemeene herleving van den handel zou worden verzekerd. DUITSCHLAND. De huishoudelijke commissie van den Beiorschcn Landdag heeft een voorstel van de onafhankelijke social istisdhe partij verworpen, waarbij gevraagd werd; zes af gevaardigden, waaronder den pas gekozen communistisch en schrijver Toiler, uit de hechtenis, waarin ze zich thans bevinden, te ontslaan. Tegen stemden de burgerlijke partijen. Naar het „Berl. Tageblatt', verneemt' !s het thans zeker, dlat de ontbinding der burgerwachten in Beieren binnen den (door de enteDte bepaalden termijn zal plaats hebben. ENGELAND. Na Smuts heeft o-p de ri jksconf e r en tie Massey, de eerste minister van Nieuw- Zeeland het woord gevoerd. Hij zeide o.m. de mensob blijft wat hij ie, en in de lanlifi® 500 jar én is de mcnschelijkc natuur ni6t zoo heel veel veranderd. Ik hoop, dat hot nooit meer tot vechten komt, .vaar ik ge loof het niet. Integendeel, binnenkort kun nen wij weer voor nieuwe conflicten staan. Het tooneel van den strijd zal nu eohter niet meer Europa zijn. Do volgende maal zal het om den Grooten Ooeaan gaan. Een verbond met Amerika ware zeer mooi, maar ik geloof er niet aan. Houden vrij dus ons kruit droog en zorgen wij er voor dat Japan onze vriend blijft. Nieuw-Zee- land is niet rijkbet heeft ook onder de financieel© gevolgen van den oorlog gele den maar tooh willen wij bijdragen tot de kosten der vloot. Aldus Massey-Hughes, de Australiër, was overigens slechts weinig minder resoluut opgetreden. Australië en Nieuw-Zecland houden het verbond met Japan voor een noodzakelijkheid en villen desnoods iets van him onafhankelijkheid prijs geven als zij maar. lid van een machtig rijk blijven. Smuts en Meighen, de Canadees, daar entegen spreken minder van macht dan van recht. Volledige gelijkbcreohtigdheid* van alle dominions met Engeland zelf on ver sterking van do Volkenbondsgedachte, zijn hun idealen. Ook zij echter houden hot er voor dat do wereldgeschiedenis tlians haar centrum in het verre Oosten heeft. Smuts meent echter, dat de menschen in de laat ste 500 jaar en vooral in de laatste vijf jaar toch wel wat veranderd zijn. De we reldoorlog heeft ons geleerd het niet meer op een machtsstrijd te laten aankomen, meent hijlaat ons liever een conferentie houden. Massey en Hughes zijn eobter van heel wat dichterbij geïnteresseerd aan de zaak. Het is daarom van groote bot eekenis dat juist zij zoo weinig aan het pacifistische ideaal gelooven. Eigenaardig is zeker, dat volgens een Engelscli blad de Japansche zeeverzeke ring-maatschappijen verzekeringen afslui ten, waardoor het risico voor een oorlog tusschen Japan en de V. S. in de eerstvol gende twaalf maanden wordt gedekt. De arbeiders in de katoenindustrie te Manchester besloten met algemeene stem men de voorgesteld© loonregeling te aan vaarden. Daarna hebben alle afdeelingen van de organisatie in de katoenindustrie toegestemd in de loonsverlaging. Voor de mijnwerkers, die toch al weinig steun krijgen, weer een tegenslag. Uit hetgeen Hodges, de secretaris der mijnwerkersfederatie te Brighton op het congres der arbeiderspartij zeide, zullen we nog nader terugkomen. Spr. was van meening, dat de mijnwer kers in hun worsteling een grooten epi- schen strijd voerden voor wat zij geloof den dat billijk was. De regeering en dc eigenaars liadde:. den tijd gekozen voor het gevecht en de mijnwerkers in de positie geplaatst, dat zij de worsteling moesten voeren met alle politieke, maatschappelijke cn economi sche factoren tegen zich. „Deze episode in de geschiedenis van de nijverheid zal de grootst mogelijke gevol gen voor ons allen hebben, en wij meenen, dat wij de werklieden in de industrie in liet algemeen helpen bij hun lateren Strijd. „Ik \vee"b niet of men in die opvatting,, algemeen deelt. Wij kunnen niet oordee- len, hoe gij het beschouwt; dat is een zaak voor u". De mijnwerkers hadden geldeliiken steun ontvangen tot een bedrag van tusBchen di 150,000 en 200,000 p. st. Dat was edelmoe dig, maar reikte niet ver voor vier millioen menschen (als men de gezinnen meetelde). Het was 2 sh. 8 st. per lid; niet in de week, maar in de heele periode van de staking. In sommige districten was geen penning onderstand door de vakvereenigin gen betaald en was men begonnen met een^ aadeelig saldo. Het vermogen van de mijn-^" werkers om te lijden, was een verwonder lijke uiting van him vertrouwen in hun zaak maar men kon niet altijd maar doorgaan. „Do tijd moet komen", vervolgde Hod ges, „en spoedig komen, dat er aan dat lijden en die opofferingen een einde komt. Menschelijke draagkracht heeft een grens, en wij naderen het einde, van ons uithou dingsvermogen. „Wij, die de leiders van deze beweging zijn, zullen eerder een groot deel van dé verantwoordelijkheid op ons moeten nemen dan dat wij gedoogen dat die geweldige volksmassa maar volhoudt en volhoudt tot het breekpunt is gekomen en een chaon cn wanorde zaF heerschen, waar nu tucht, welwillendheid cn solidariteit stand hou den. „Wij willen geen verwijten richten- té gen de arbeidersbeweging in haar geheel. Wij hebben evon goed onze zonden, iriaar wij willen wel zeggen, dat wij alle hulp, die spontaan komt uit het hart van man nen en vrouwen, zullen begroeten en er trotsch op zullen zijn. Wij zouden graag edelmoedige hulp ontvangen, en als iemand meent ons te kunnen helpen, wen- schen wij dat hij ons die hulp verleent, maar wij willen niet zeggen, dat bet wei geren er van, de oorzaak van onze neder laag is". Sprekende over de vroegere mislukking van samenwerking tusschen do. leden van het Drievoudig Verbond (mijnwerkers, spoorw egbeambten en transportarbeiders), zeide Hodges, dat hij geen blaam wild© leggen op iemand. De aanvallen op de lei ders waren te goedkoop en te oppervlak kig- „De slotsom, die wij getrokken hebben, is, dat, wat de industrie betreft, de vak beweging grootendeels, helaas, een zuivere groepeerïng is van vast aaneengesloten cor poraties met alleen het belang van een bepaalde groep als oogmerk; en naarmate de Britscke industrieel© beweging zich ont wikkelt, zien wij die strooming sterker worden. Ik geloof niet, dat het in gebreke blijven van het Drievoudig Verbond om te handelen, te wijten is aan dezen of genen man; het is te wijten aan den inwondigen bouw van de vakorganisatie' .Wanneer deze strijd ten einde was, zog

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 2