Nieuwe regeling van den dienstplicht. RECHTZAKEN. wet elders wordt verwaarloosd en hier ooit. Heelemaal toegepast wordt zij nergens* I«\ 1816 dacht men niet aan optochten met muziek, dus kunnen die niet onder art. 4 zijn begrepen, al wil men dit nu wel be weren." Spr. weet wel, dat B. en W. de motie toch niet zouden uitvoeren. Dat is weer het be kende hooghartige standpunt zich te p aat- stn boven den volkswil, zooals die toch in den raad het dindelpkst spreekt. Geheei ondemocratisch is zulk een ter zijde-leggen. Waarom heeft deze uitspraak der Tweede Kamer zooveel waarde? Omdat ook bot de Kamer is doorgedrongen, dat de oude wet geen bestaansrecht meer heeft. Wat de R.-K. betreft, hij voelt hun moei- iiijk standpunt. Ter wille van hun coalitie- genooten moeben de voorstanders van derge lijke optochten zie naar Utrecht thans de motie helpen afmaken. Spr. voelt er niets voor, de zaak uit te stellen lot na de nieuwe wet. Tegen wijzi ging in den geest van den heer Bisschop neeft hij geen bezwaar en hij voegt dus in het woord namiddag. Ü6 heer HEEMSKERK is door dit laatste, wat zftn eerste bezwaar betreft, bevreden gesteld, maar zijn tweede bezwaar blijft volledig bestaan. De Keer DE LANGE deelt het standpunt, dai thans discussie overbodig is en hij zft daaraan dus niet deelnemen. Wethouder VAN DER LIP meent, dat bet verwijt van niet geheel uitvoeren van de Zondagswet alleen dan steek houdt wan neer B. en W. inconsequent waren. Zij kun nen toch niet helpen, dat geen proces verbaal wordt opgemaakt. Do heer KNUTTEL-: Andere politie aan schaffen De Wethouder zegt dan. dat onder openbaar werk alleen werk van ambachts lieden ia bedoeld. Hij handhaafc voorts dat optochten vallen onder art. 4. Waar het de uitvoering van een Rijks wet betreft, waarmee de raad niets te maken heeft, al zijn B. en W. altijd royaal met praeadvies in dergelijke dingen, moeten B. en W., willen ze geen marionetten worden, zelfstandig deze ben uitvoer leggen. De Voorzitter meent, dat een ver gelijking van een kerkgang met. een op tocht geen vergelijking is. Vergaderen wordt de S. D. A. P. steeds gul toegestaan. (Geroep: Vroeger, werden ze verbrand!) Het praeadviesvan B. en W. wordt aangenomen met 13 tegen 12 stemmen (die der S. D. A. P. en van de heeren Van Hamel, Knutbel, Eerdmans, Bisschop cn Sgtsma). Do motie-Van Eek is daarmee vervallen. 15o. Praeadvies op de motie van den heer Groene veld in zake de herzieniflg van dien loonaftrek' voor het gebruik van een ambts woning. (157) De heer GROEN glVELD zal niet veel meer zoggen, daaT de zaak hem zelf verveelt, 't Is foch al de derde maal, dat deze kwestie dient. Hij gaat de geschiedenis der motie nog eens na. Wat B. een W. zeggen is al tweemaal gezegd en li ij kan evenmin iets nieuws aanvoeren. Hij be twist, dot bij behandeling der salarisherziening ook bekend was, dat terugwerkende kracht ver leend zou worden aan de herziening van loon aftrek voor gebruik van een ambtswoning. De gemeente doet hier slechter dan een part. huis baas, die toch herusch geen lieverds zijn. Van zijn eerste aangenomen motie heeft hij weindg plezier beleefd en hij gelooft niet, dat hij er voel pleizaer van beleven zal. B. en W. hopen, dat do voorstanders voor een deel nu wel zullen omvallen en aldus de ver rassing zoowel voor hem zelf als voor B. en W. wordt weggedoezeld. Hij leest voor, wie destijds voor zijn motie stemden. De VOORZITTER vraagt wat voor reden de heer Groeneveld had niet op aannemen te re- konen Dat teeketnt, dat de heer Groeneveld be greep niet sterk te staan. Terugwerkende kracht voor loonsverhooging en dezen aftrek gaat na tuurlijk hand aan hand, dal is logisch. Do vergelijking met "t particulier bedrijf gaat z. L heelemaal niet op. Hij handhaaft tenslotte hel standpunt van B. en W. Do heer GROENEVELD motiveert dan waar om hij verrast was door aannemen van zijn motie. Dat was, omdat voorstellen uit den roo- den hoek worden afgestemd alleen, omdat zij van deze zijde komen. Hij geeft z. i. voorbeelden daarvan (De vergadering wondt rumoerig. Allerlei in terrupties gaan over en weer (er ontkenning en bevestiging). Spr. handhaaft verder zijn standpunt. De heer SIJTSMA: Ala je nog langer praat, slem ik ook tegen. Do heer v. STRALEN steunt den heer Groe neveld, waarna de VOORZITTER nogmaals het standpunt van B. en W. verdedigt. Het praeadvies van B. en W. wordt aangenomen met 13 tegen 12 stemmen (die der S. D. A. P. en van do heeren Heemskerk, Knuttel, Eerdmans, Bisschop en Sijtsma). 16o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belaatinig, dienst 1918—1919, 19191920 en 1920—1921. (158) Goedgekeurd. f Rondvraag. Wethouder v. d. LIP zegt, dJat de heer Groeneveld bij de begrooting het denk beeld heeft geopperd de H. B. S. met 5-ja- rigen cursus aan het rijk over te doen. B. en W. hebben pogingen d'aartoe ge daan, maar 't rijk wil voorshands niet met het oog op 's rijks financiën. (Geroep: Wel voor 't militairisme is geld). Do heer DE LANGE vraagt verlof eeni- ge vragen tot B. en W. te mogen richten. 174 balen rijst zijn door de gemeente verkocht in Mei. Hij vraagt: wanneer is dezo rijst gekocht? Tegen welken prijs Is gekocht? Tegen welken prijs is nu ver- jkoebt? Hoeveel zieke rijst is sedert 1 Jan. 1921 jgedistr3>ucerdl In een volgende verga/dering zal geant woord worden, zegt do VOORZITTER. Ho heer DE LANGE d'ankt voor deze toezegging al had hij spoocKger antwoord Verwacht, waar hij Donderdagavond de vragen al inbond. Hij stelt dhn voor mede namens de heeren Mulder, Stijnman, Wil brink, Sijtsma en Sanders, daar gemeen telijke verkoop van manfacturen, schoe nen, enz. (visch uitgezonderd) niet meer noodig is, een rekening van dit bedrijf over te loggen opdat dit jaar nog vol ledige liquidatie kan volgen. In handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. De heer SIJTSMA liolit. dan zijn in terpellatie inzake jcje filmkeuring nader toe en stelt die reedh door ons gepubli ceerde vragen, daarbij eenige verklarin- geii gevende bij iedere vraag. De samenstelling der keuringscominis- ie laat z.i. veel te wenchen over. Dat 19 een soort vriendjescommissie blijkbaar. Wil de commissie een bioscoopexploitant onaangenaam zijn, dan kan ze iedere film volgens de circulaire van den burgemees ter afkeuren en zoo, dat geen herkeuring mogelijk Is. De heer EERDMANS meent, dat deze zaak niet ter competentie van den raad behoort Het valt. geheel onder bereik van den burgemeester, die wordt bijgestaan door een commissie van bijstand. Bij stemmen of de interpellatie zal wor den toegestaan, staken de stemmen 1111 (Te^en de heeren Heemskerk, v. Hamel, Eerdmans, Bisschop, Meynen, De Lange, A. Mulder, Bots, v. d. Lip, Wilmer en Stijnman). De heer DUBBELDEMAN zegt op do kwestie van het rapport dier commissie van de licb(fabrieken over de royaliteit aldaar bij de uitgaven te zullen Ingaan, wanneer wethouder Yan der Pot aanwe zig 5s. Daarna sluiting om goed tien uur. .Verschenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht. Hïoraan iö het volgende ontleend: Dc Regeoriiig staat in beginsel geenszins onwelwiLleiM tegenover den wensch naar onf wapening; zij zou zich zelfs reeds verheugen, 2jao vooreerst al yast een belangrijke inkrilm- ping der krijgstoerustingen bereikbaar zou blijken. Het laat zLtih echter niet aanzien, dat ook de wenscih naar gedeeltelijke ontwa pening binnen afzienbaren tijd in vervuiling zal kunnen gaan. Bij de bestaande politieke verhoudingen is het soliier ondenkbaar dat in de toekomst een nieuwe oorkg zou beperkt blijven tot twee Rijken onderling. Weinig aannemelijk ie het daarom dat wij aüileen zuilen komen te staan tegenover een groo.te mogendheid; veel groo- ter is de kans dat wij dee(l zuiJon uitmaken van een groep van oorlogvoerenden. Tegen een geweldige overmacht is op den duur niets bestand, ook niet de sterkste gewapende na tie- Zoo kan ook onzo onafhankelijkheid ge vaar ioopen ten ondor te gaan. Heeft echter ons volk in dien strijd de nationale eer hoog gehouden, dan behoeft aan de toekomst niet te wonden gewanhoopt. Alle grond is er voor de .verwachtingen, dat het verlies van onze onafhankeijkiheiid in zoodanig geval niets an ders zou zijn dan oen tijdelijke tegenspoed, gelijk die in de geschiedenis van ei.gen en van zoo menig ander .volk meer valt aan te wijzen. Intusschen, die tijdelijke tegenspoed meet zooveel mogelijk voorkomen worden, want al ware het ook tijdeijk, dan zou cos lot gedurende dien tijd niettemin dat v,ao den overwonnene zijn- Wil echter zulk een houding haar uitwerking niet missen, dan moet zij steunen op (Je aanwezigheid eencr dbugddlijke weermacht. De naam volks leger" is een niet nauwkeurig omlijnd be grip Wat het wetsvoorstel beoogt te schep pen, komt in wezen een volksleger zoor nabij. Dd punten, waarin het wetsvoorstel afwijkt van het stelsel diait geschetst werd in de Me morie. Yan Toelichting en in de overige stuk- kcD. betrekking hebbende op het wetsont werp betreffende tijdelijke afwijkingen v:tn de Militie wet, raken niet de hoofdlijnen van het stolsel, hetgeen nader wendt uiteengezet- Naar aanleiding van de desbetreffende vraag volgen hier onder nog onikeJe cijfers om trent de legecrsterkte bij hot tot stand komen van 'Je TCorgaïifsatïe veldleger 65.000 man zes regimenten, v. h .veldleger 32.400 samen 97.400 man dopottroepen void'egcr 54.200 bezettings-, territoriale- en êtappeptroepen 99.40O depots van bovenbed, troepen 35-300 286.300 man AanvuJliiDg'Srescrve 87.300 man Totaal 373,600 man Er zal voorts wel geen twijfel behoeven te bestaan, of aan den eisch wordt voldaan van vermindering van den persoonlijken en geldelijken druk. Daartoe behoeft slechts gewezen te worden op de belangrijke be perking van den eersten oefentijd, die af schaffing van het blijvend gedeelte, de be perking van het boroepskader, de inkrim ping van garnizoenen met de daarbij be- noodigde militaire inrichtingen en op allo overige beperkingen, welke hiervan bet gevolg zullen zijn, zooals beperking van op lei clings- en oefeningskosten, van pen sioenlasten, enz. Do regecring blijft van oordeel, dat de onderscheiding tussohen kerntroepen en reservetroepen toelaatbaar en toot het oog op de kosten noodzakelijk is en dat de mo gelijkheid, om deze laatst© te kunnen vor men zonder voor hen een opkomst voor eerste oefentijd te edschen, voor do hier voor bestemden een zoo grooto verminde ring van personeelen druk beteekent, dat bet voorgestane sïtelsel gehandhaafd be hoort to blijven. Een nader voorstel tot verhooging van het aantal bij de kern troop en in te deelen dienstplichtigen is niet van de regeering te wachten. Ten aanzien van do vraag om inlichtin gen betreffende do resultaten, tot beden met do zesiïiaaiidsehe oefening bereikt, moet worden opgemerkt, dat er nog geen lichting is geweest, die een ongestoorclen oefentijd van 6 maanden heeft genoten. Aan do regeering is geen reden bekend, waarom jongelieden uit arbeidersklasse slechts in geringeren getale aan de voor oefeningen zouden kunnen deelnemen en alleen de betere gesitueerden c)o daaraan verbondon voordeden .zouden kunnen ge nieten. Met do autoriteiten is reeds van gedach ten gewisseld nopens de wijze, waarop bij de vooroefening rekening kan worden ge houden met de opleiding tot speciale dien sten. Ernstige bemoeilijking ^an die opleiding behoeft niet te worden gevreesd. Het ia mogelijk, dat niet in elke ge meente gelegenheid tot vooroefening zal wordeD gegeven. Ten einde nochtans de genen, die door hun afgelegen woonplaats gen of onvoldoende gelegenheid hebben om to profiteeren van de van rijkswege te geven oefengelegenheid niet uit te sluiten Nan de voordeden, welke die voor geoefend keid kan opleveren, is in beproevingen in onderzoek om voor deze toelating open te stellen tot oefeningskampen vaai korten duur, waarin aan hen, die zich de ge oefendheid hebben verworven, welke men zonder bijzondere hulpmiddelen kan ver krijgen, het moeilijkst bij te brengen deel der oefenstof zal worden geïnstrueerd. "Dat de vrijwillige landstorm bij de vooroefe ning een voorname rol zal kunnen vervullen, wil de regecring zooveel mogelijk bevorderen, omdat zij de groote vooixleelen van de opleiding aan oeu militair georganiseerd instituut erkent. Toch' meent de regeer in g, dat het bezwaar zal ontmoeten, bij de wet te bepalen, dat uitslui tend bij den vrij wil li gen landstorm de voreischie voorgeoefendheid kan worden verworven. Zoo kan bijv. de vrijwillige landstorm thans nog niet in ahe gemeenten des lands gelegenheid tot oefening geven. In dc Spleiding bij den vrijwilligen landstorm waren op 17 Mei jl. 8049 vrijwilligers, waarvan 1819 bij den kaderlandstorm. Van het aantal jongelieden, die zich hadden aangemeld, doch niet werden aangenomen, is geen aan teekening gehouden. Geoefend wordt in 267 plaatsen, ter wijl oefeningen worden voorbereid Ln 284 plaatsen. Door den inspecteur van den vrijwilligen landstorm werd geen advies uitgebracht over dit wetsontwerp. Het is niet mogelijk het stelsel der vooroefe ningen te vervangen door oen ander stelsel. Het programma voor de reservetroepen zal in het algemeen gelijk zijn aan dat ddt kern- troepen, met dien verstande, dat de oefenstof, die in de Laatste twee maanden wordt behan deld, van do reserve troep en grootendeels ver valt. Afschaffing Yan dc loting zou de Regeering gaarne hebben voorgesteld, indien zij andere geschikte middelen had gekend om hel doel van do loting to bereiken, waartoe in de eerste plaats behoort het jaarlijks aanwijzen uit de ingeschrevenen vaii do personen, die het voor oefening in vredestijd te bestemmen getal zul len vormen. Door verhooging van keurings- eischon, verdere uitbreiding van de vrijstelling van kostwinners en veideeling van de gcschik- ten in groepen, naar gelang van den graad van geschiktheid, zou men bezwaarlijk elk jaar het juiste getal en ook niet ongeveer uit getal kun nen uitschiften. Een dergelijke regeling zou bo vendien zeer moeilijk uitvoerbaar zijn en daar door de deuT ontsluiten voor willekeur en on billijkheid. Ook aan een geestelijke keuring, met het doel om de besten op dc eerste plaats pan den dienstplicht te onderwerpen, zijn niet geringe bezwaren ter zake van uitvoerbaarheid en bil lijkheid verbonden. Van deelneming aan de loting worden vol gens art. 24 alleen uitgezonderd, voorgoed af- gokeuvden en uitgeslolenen, wier aantal naar schatting 14.000 zal bedragen; verwacht wordt aizoo, dat, als het geheele getal ingeschrevenen 63.000 beloopt, 49.000 personen aan de loting zullen deelnemen Een klein, goed geoefend en bewapend leger enkel van vrijwilligers is niet meer van dezen 'tijd. REGELING DIENSTPLICHT. Marechaussee on militaire politie zijn nuttige instelling-eoi en schier onmisbaar, hoe meer men kómt tot een volkslegerin het eigenlijke leger vraagstuk spelen zij een rol Dat mot ten goede uitrusting van het leger aanzienlijke uitgaven gemoeid zullen zijn, stemt de Regecring toe. Er was in 1914 een aanzienlijke achterstand, welke gedurende do achter ons liggende oorlogs jaren om de bekende redenen slechts voor een deel kon worden ingehaald. Met het oog daarop stelt zij zich voor, allereerst in heb meest noodige te voorzien en dn-artoo jaarlijks, te beginnen met 1922, hefc bedrag voor „aanvulling van hetgeen aan de artil lerie-uitrusting ontbreekt'' van ongeveer 1,5 millioen, zooals Ln 1920 en 1921 to ver- hoogen en dit voor 1922 te brengdn op 5 millioen gulden. Omtrent uitbreiding en vernieuwing van do artillerie diene het volgende VELDLEGER. In de ontworpen organisatie zijn per divisie der kerntroepen ingedeeld48 veld kanonnen, 16 liohte houwitsers, 8 zware houwitsers, aJsmedo 18 stukken infanterie- geschut, Van de voren aangeduide bewapening zijn de lichte houwitsers nog niet tot liet vereisohte aantal aanwezigvoorts wordt nog eenig lang middelbaar geschut met grooto dracht noodig geacht. Ter beschieting van luchtdoelen beschikt men, behalve over do mitrailleurs, over enk oio modem o vuurmonden op auto; bo-. vemdien is een aantal gewone veldkanon nen ook voor dit doeleinde Ln het bijzon der ingericht; uitbreiding van hot lucht afweergeschut is noodig. Een aantal lichte bommen werpers is voorhanden. Voorts zal nog een aantal granaatwerpers aange schaft moeten worden. Voor het meeste geschut is in meerdere of mindere mate uitbreiding van dan munitie-voorraad noodig. Verhooging van het vermogen van het veldkanon cn van de ho'uwitsers zal ver kregen kunnen worden door aanmaak van projectielen van nieuwe constructie; proe ven hiervoor zijn in voorbereiding. STELLINGEN. Naast een aantal moderne zware hou witsers is nog een aantal middelbare en lichte stalen vuurmonden beschikbaar, welko laatste zooals zulks in den laat- sten oorlog eveneens geschiedde nog goede diensten kunnen bewijzen, vooral wanneer ook voor deze door toevoeging vau meer moderne projectielen, de dracht zal zijn verhoogd. Van de lichte vuurmon den dezer categorie is eveneens een aan tal door bijzondere affuüago geschikt ge maakt voor het bestrijden \Hn luchtdoelen. Voor de verdediging naar de zeezijde moeten, behalve het aanwezige zware ge schut, de moderne zware vuurmonden die nen, welko oorspronkelijk voor de forten Kijkduin en bij Vlissingen waren uitge trokken, doch thans daarbuiten een be stemming zullen vinden. De hoofdstrijd om de stellingen wordt intusschen gevoerd door het veldleger, dat hiertoe met zijn artillerie de vorenbedoel de bewapening komt versterken. Materieelreserve is voor de veldkanon nen en voor het infanterie-geschut is be perkte mate voorhanden, terwijl voor de stellingen een aantal hardbronzen lange on korte kanonnen van middelbaar kaliber, benevens mitrailleurs van oudere construc tie in reserve zijn. Aanschaffing van tanks wordt voorloopig niet beoogd. Do aanmaak van gewapende gepantserde auto's is in overweging. Hel men zijn nog slechte voor een deel der troepen beschikbaar. Het vraagstuk van hert; in den oorlog gebruiken van gassen heeft de Volkenbond in studie gegeven aan do „Commission permanente consulta tive" intusschen wordt do mogelijkheid om gasprojectieleii te kunnen gebruiken in het oog gehoudenook beschikt ons leger over gasmaskers. Een afzonderlijke commissie is belast met d'e studie van den gasdienst Voorts zij' nog opgemerkt, dat geweron en batterijen in ruime mato voor de ge heele weermacht aanwezig zijn terwijl de organiek benoodigde zwaro mitrailleurs nog slechts voor een deel besohdkbaar zijn. Heb aantal aanwezige patronen is voor de legersterkte voldoende. Het luebtwapen zal in vredestijd moeten bo- staan uit een scbool, waar do bijzondere vaar digheid, kennis en eigenschappen worden ver worven, welko militaire vliegers .behoeven; voorts uit een kern, welke in staat stelt, bij mo bilisatie do noodigo formaties uit te brengen om •de voor vijandclijko vliegeraanvallen meest aan- trokkelijko objecten te beveiligen en om de ver kenning en waarneming -voor het leger uit te voeren. Een kostenraming voor hetgeen aan de uit rusting van een leger ontbreekt, kan, mede om dat ten aanzien van verscbillendo aanschaffin gen nog verscheidene vraagpunten moeten wor den opgelost, niet anders dan globaal ziju. Voor een overzicht van den bestaanden toestand cn van hetgeen voor de verdere uitrusting met het hiervoreu behandeldo materieel noodig is, zij verwezen naar een, uitsluitend ter kennisname van de leden der Kamer overgelegdcn slaat, waarin behalve een overzicht van hetgeen aan wezig is, melding wordt gemaakt van hel ter aanvulling nog benoodigde. Afgescheiden van het al of niet tot stand ko men van dc ontworpen nieuwe wet acht de Re geering den steun van ons vestingstelsel voor de verdediging van ons lan-d noOdig, zoodat zij niet bevestigend kan antwoorden op de vraag, of het beslaande vestingstelsel met aanmerkelijk zou kunnen worden vereenvoudigd of zelfs ge heel opgeheven. Omzetting voor de 8000 man reservetroepen van de 4- in een 6-maand.sche eerste oefening, zou medebrengen een jaarlijksoh.e vermeerdering van f 1.080.000. Zou men de reserve-troepen ook ten aanzien van de venolgoefeningcn met de kern troepen gelijkstellen, dan zou er enkel door vermeerdering van het getal manschappen dus niet gerekend de vermeerdering van do kosten van vervoor nog bijkomen een bedrag van 4.468.000. Om een beeld te geven van den omvang, dien de vermindering van het beroepskader zal ne men, geeft do regecring een uitvoerige uiteen zetting van de vredesorganisatie van een rog. infanterie zooals de regeering zich dezo nieu we rogeling voorstelt. Daaruit blijkt, dat bij 12 van de bestaande regimenten een vermindering zou intreden van: 2 hoofdofficieren, 4 kapi teins, 8 luitenants, 11 sergeant-majoors, 6 fou- riers, 31 sergeanten, 2 sergeant-majoor—, ser geant- of korporaal tamboers, 1 mr. geweerma ker, 2 mr. schoenmakers, 2 mr. kleermakers, 5 korporaals, 92 soldaten, 32 tamboers en hoorn blazewaartegenover slechts een vermeerde ring slaat met 3 adjudant-onderofficieren. Bij do 12 overige regimenten zal alleen een regimentsstaf blijven bestaan. Van elko lichting zal ongeveer 21/» pGt. voor de officiersopleiding en T1/-» pGt. voor do onder- olficiorsoplciding worden bestemd. De cncradeering in ue hoogo officiersrangen zal eveneens met een reserve-officier geschie den, waartoe na de reorganisatie, althans voor loopig, over een belangrijk deel der overcom pleet wordende beroepsofficieren zal kunnen worden beschikt. Op den duur zal hiervoor in hoofdzaak gerekend moeten worden op reserve-offi cieren welke niet uit het beroepskader zijn voortgekomen zij zullen hun geschikt heid voor koogere commando's tijdens het voor reserve-officieren verplicht gestelde verblijf onder de wapenen moeten verwer ven, zoowel bij oefeningen met troepen als door middel van speciaal hiervoor in te richten cursussen. Voor diensten bij en ten behoeve vari de burgerwachten zijn door het leger af gestaan 1 luit.-kolonel,^12 kapiteins en 4 luitenants. Bij de cavalerie worden geen militaire werkers ingedeeld, doch wortlfc een ge deelte van de lichting (plm. 10 pCt.), na een korte africhting, bestemd voor het verrichten van huishoud'elijke diensten. Op soortgelijke wijze wordt gehandeld ten opzichte van het bereden gedeelte der ar tillerie. De artillerie-schietschool, de ilf pitaalcompagniecn, de motor-afdeelir^ de intendapce-troepen en -de luchtvaart! dienst, ontvangen geen militaire werker/ De militaire werkers zullen in het qWJ meen voor die diensten worden gebezigd waarvoor anders gewone dienstplichtigen gedurende geruimen tijd aan de'geregel^ oefeningen zullen woreïen onttrokken. Zij worden gedurende de eerste twee maanden van hun verblijf onder de wape nen geoefend; deze oefening is er op ge, rioht hen algemeen militair te vormen en met de behandeling van dc handvuurwa penen vertrouwd te maken, zoadat zij mede eenvoudige militaire diensten kun- nen verrichten. Bij mobilisatie worden zij voor de depots bestemd. Na de totstandkoming van de voorga, .-.telde wet zal met de hiervoor aangege- vo 'nverdeeling van hejfc getal militaire wei kers en met beschikbaarstelling op den bestaanden voet van burger corveeërs, in de noodige employ cm en ten kunnen wor den voorzien. Ten aanzien van den overgang uit de vredesorganisatie naar de oorlogsorgani- salie, worden nog verschillende mededee linger, gedaan. Het wetsontwerp betreffende de licha melijke ontwikkeling van de rijpere man r.elijke jeugd, houd*t slechts middellijk ver band met het ontwerp dienstplichtwet Wat verder met dit ontwerp zal geschie den, zal de regeering dus beo or deelen onafhankelijk van hetgeen ten aanzien van de defensie wordt voorgesteld. Bij de artikelen wordt o.m. opgemerkt, dat de regeering een wettelijke regeling van heb dienstweigeraarsvraagstuk niet! noodig acht, in elk geval niet gemotiveerd in vergelijking met de daaraan verbon den bezwaren. Voor de vrees, dat de vrij stelling van kostwinners van invloed zou zijn op hefc nationale karakter van het leger en dat zij een klasseleger zou cfoen ent-taan, bestaat Voor de overtuiging vari de regeering geen goede grond .Wat de vrijstelling van geestelijke bedienaars van( den godsdienst^belreft, deelt de regeering in db meening van hen, Jie belioucf van deze vrijstelling voorstaan Tn 'een bij de memorie gevoegde nota van wijzigingen, zijn opgenomen eenige wijzigingen, meerendeels van ondergë- sohikten aard en geen van alle betrekking hebbende op de beginselen die aan hefc wetsontwerp ten grondslag liggen. KANTONGERECHT TC LEIDEN- (Vervolg van gisteren.) J. J. v. d. L., student in de medicijneöy te Leideu, slond terecht ter zake, dat hn leege flesschen over de straat had gegooid. Beklaagde ontkende het feit gepleegd te hebben, al zijn er wel flesschen op straat gegooid. Op de vraag wat zij gedronken hadden (zij waren met z'n tienen), somde beklaagde op: champagne, oude klare en port. Nu dacht de Kantonrechter, dab, als men deze dranken door elkaar gebruikt, men allichl flesschen weggooit zonder hefc te weten. Getuige Oskam had wel gezien, dat ec flesschen uit het raam waren geworpen, doch wist niet door wien. De zaak werd nu uitgesteld om nog meerdere gefcuigen te hoor en. H. D., werkster te Zoeterwoucle, had terecht moeten staan wegens niet invul len van het renteboekje. Als getuige werd gehoord cle landbouwer Versteegen, uit Zoelerwoude, waarna oen boete werd ge vraagd van f5 subs. 5 dagen. Tegen den landbouwer V, dio dit niefc had moeten toelaten, eischte de Ambt. f 10 subs. 5 dagen. Tegen mej. O. N. B., modiste te Leiden, werd wegens overtreding der Arbeidswet] bij herhaling gééischt f 10 subs. 10 dagen.: H. J. J. V., bakker te Leideaij stond terecht wegens het verrichten van bax- kersarbeid voordat de wet dit toelaat. Eischf 20 suba. 20 dagen. Als beklaagde er mee doorgaat, zal hij hechtenjs moeten vragen. W Z. v. cl. M.; bakker te Leiden, moestl ook' VI ór difc feit tecreüht |Staajï. Daaft ev een getuige ontbrak, vdercl de zaak ten week uitgesteld. Beklaagde maakte bezwaar tegen hot verbaal, omdat de politie deze z.g. over treding weken lang ongestraft heeft laten doorgaan. Zij hebben zich laten inlichten door den gezel- Van der Zeeuw. De verba lisant Morn zeide, dat men den inspecteur Ekker had geraadpleegd. Tegen Th. J. K., hoofd van een confec tiebedrijf, firma R., te Leiden, werd we gens overtreding der Aibe-icÈswet f5 of 5 c-egcn geëischt. Tegen A. V., aannemer te Leiden, werd wegens dezelfde overtreding geeisciït ze ventien geldboeten van f 2, subs. 2 d'agcii vco: elke boete. Terzake van L. F., slagersbediendo te LtJijen, nu kunstschildefl*, beschuldigd zijnde, van hot opgeven van een valscken naam,1 vroeg de Ambtenaar ontslag var* rechtsvervolging. I. D., wed. T., stond terecht wegens het na twaalf uren bezoekers te hebben ge* hacl in haar vergunningslokaal. Beklaagde zeide, dat zij een gast bij zich had en dat diens vrieivl nog even was ingewip om zijn vriend de hand te drukken. De Ambtenaar vioeg f S, subs. 4 dagen. W. H. v. S arbeider te Noordw.hout, moest terecht staan wegens het vissohen met stekken in water waarop bij geen recht had. Eisch: f 5, sabs. 5 dagen. V. W., veedrijver te Leilien, had rich schuLdig gemaakt aan dtioi enmisT.aintdje- ling door een nuchter kalf te schopPe

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 6