LEIDSCH m DAGBLAD. "stadsnieuws Woensdag 18 Mei 1921. Officieele Kennisgevingen. Net voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: •O Cts. per regel, 'b Zaterdags 40 Cts. per regel. Bij r^cJabonnoment belangrijk lagere prijs. Kleine advertentiën Woensdag 50 Gis., Zaterdag ■c 0t3. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueel© opzen ding van briewen 10 Cts. porto te betalen. Bewijs nummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRrjS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p. week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, Franco per post 2.35 portokosten. Nummer 18772- git nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Do Burgemeester van Leiden brengt fcecr kennis van de ingezetenen, dat morgen (Don derdag) aan de gemeentelijke vischwinkels (VLchmarkt en S adshu pwerf) verkrrj baar is SCHELVISCH a f 0.18, GROUTE ScHEL- yjSCH h f 0.25—f 0.30, SCHOL a 10.24, GROOTE ROODE POON h f0.55, KA BELJAUW a f 0.40 en TONG a f0.85 per ond. W. PERA, Weth, Lo.-Burgem. Leiden, 18 Mei 1921. MILITIE. Onderzoek van veriofgangers der miiitie te land. De Burgemeester van Leiden brengt ter .kennis van de in cleze gemeento geves tigde verlofgangers der militie te land, dat weer regelmatig ieder jaar een onderzoek naar de in him bezit zijndo wapens, klee ding- on uitrustingsstukken, zakboekje en verlofpai zal plaats vinden en we) in de maand Juni. De data en u-ren, waarop tiet onderzoek zal worden gehouden, alsmedo do plaats van het onderzoek zullen steeds bij open bare kennisje vine hp-Vend gemaakt wor den. Ten eindo zien te vrijwaren voor evetn- tueelo gevolgen, welke voor hen aan het niet-versohijnem bij het onderzoek verbon den zijn, worden do verlofgangers er met nadruk aan herinnerd om bedoelde kennis geving, die op do daarvoor gebruikolijke plaatsen in do gemeente zal worden aan geplakt. nauwkeurig te raadplegen. Persoonlijke kennisgeving wordit niet gezonden. De openbare kennisgeving geldt oenig en alleen als bewijs dat de verlof ganger behoorlijk is opgeroepen Tevens worden belanghebbenden gewe zen op do gunstige bepalingen voor verlof gangers, die de buitenlandsche zeevaart of zeevisscherij buitenslands uitoefenen. Aan dezen kan vergund worden bet onderzoek 'a de maand November of December van jpt loopenae jaar te ondergaan. Gelijke gunst kan worden verleend aan verlofgan gers, voor wie deelneming aan het onder zoek in Juni bezwarend zou zijn wegens de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel woffle andere bijzondere omstan digheden De aanvragen om uitstel van het onder zoek tot in het najaar moeten worden go- xioht aan den Commissaris der Koningin in deze provincie en moeten gefrankeerd worden verzonden.. Aan den verlofganger, die het onderzoek in een andere gemeente wenschb te onder gaan. kan dit op zijn daartoe aan den Militiecommissaris' te richten en met redon omkleed verzoek worden vergund. Het vor- «ook moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien een zoodanige vergunning is ver leend, daarvan geen gebruik dan wordt dezo geacht niet te zijn verleend W. PEPiA. Welh Loco-Du rgem. Leiden, IS Mei 1921 MILITIE. Uitstel van eerste oefening. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Oorlog in verband met het groote tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders, bereid is, aan timraorlieden, metselaars en Stucadoors, die beboeren tot de lich ting van 1921 en nog in den loop van dit jaar onder de wa-penen moeten komen, UITSTEL VAN OEFENING te verleenen. De dienstp.ion.t ,jii, die voor dit uitstel aanmerking willen komen, moeten zich, zoodra liet tijdstip vastgesteld is, waarop zij' bij de militie moeten worden ingelijfd, toet een daartoe strekkend verzoek, ver gezeld van een werkgeversverklaring, dat fij als timmerman, metselaar of stucadoor in het bouwvak werkzaam zjjD, rechtsreeks wenden tot den Minister van Ooilog. Ook bouwkundige opzichters en toekenaars, die behooren tot de militielich- tmg 1921 en voor uitstel van eerste oefe ning in aanmerking wenschen te komen, kun nen zich met gelijk verzoek tot den M inister van Oorlog wenden. W PERA. Welk. Lo.-Burgem. Leiden, 18 Mei 1921. WERPEN VAN VUIL EN VOORWERPEN IN HET WATER. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren de ingezetenen aan het bepaalde bij art. 19 der ver orde ni n g op de Wateren, luidende „Het is VERBODEN VOORWERPEN OF STOFFEN, van welken aard ook, in de OPENBARE WATEREN te WERPEN of UIT TE STORTEN. Het is verder VERBODEN VUILNIS te WERPEN oil UIT TE STORTEN in PAR TICULIERE WATEREN." Zij waarschuwen voorts de ingezetenen dat door de politieambtenaren in den ver volge een gestreng toezicht zal worden uitgeoefend op de naleving van bovenstaande bepaling en dat bij overtre ding daarvan onmiddellijk proces verbaal zal worden opgemaakt. W PERA. Welh. loco-Burgcm. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1921. SLUITING STEDELIJK MUSEUM. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het STE DELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL", we gens verbouwing van dat Museum, met ingang van Maandag 23 Mei a.s. tot nadere aankondiging, voor het publiek zal zijn gesloten. W. PERA, Wcth. Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1921. DIRECTE BELASTINGEN. De- Burgemeester van Leiden brengt teir algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen zijn ter hand ge- kohieren der Personeele Belasting en 3, van den dienst 1921, executoir verklaard <]en 14en Mei j.l. en herinnert tV°tS dea belanghebbenden aan hun ver- L ij® om den aanslag op den bij de Wet "fpaalden voet te voldoen. W, PERA, Weth, Lo.-Burgem. loWen, 18 Mei 1921, De nood der Ned.-Herv. Gemeente.- Reeds meer dan eans hebben wij meeg;- deeld, dat de financieele toestand der Ned - Herv Gemeente hier ter stede door ver schillende omstandigheden zóó hoog geirlom- men is, dat onmiddellijke voorziening daarin een gebiedende eisch is geworden Bere kend was, dat het tekort het volgend jiar niet minder dan f29,000 zal bedragen en dat reeds dit jaar de inkomsten met min stens f13,000 moeien worden vermeerderd. Een commissie uit den Kerkeraad, de Ge meente-Commissie en het College van Nota beien werd benoemd, om te overwegen op welke wjjze deze gelden zullen worden bij eengebracht. Het denkbeeld van de Ge meente-Commissie, om de zitplaatsen-geiden te verhoogen, werd door het College van Notabelen minder begeerlijk geacht _en men hoopte nu de gelden door vrijwillige Bij dragen bijeen te krggen. Vóór alles wera noodig geacht, dat- de gemeente, welke over den toestand ook in het Predikbeurtenblad af en toe werd ingelicht, thans eens volledig werd op de hoogte gebracht en tegelijk opgewekt- om middelen te beramen op welke wijze bet best in den nood zou kunnen worden voorzien. Met dat doel was gisteravond een samen komst belegd in de Pieterskerk, waar achter eenvolgens als sprekers optraden de heerea ds. M. J. Punselie, mr. dr. J. Schokking en ds. G. H. Beekenkamp. Het groote kerkgebouw, hoewel niet ge heel gevuld, was goed bezet. Het aantal bezoekers werd op circa duizend geschat. Aan den ingang word den bezoekers een biljet uitgereikt, waarop zij eeu bedrag zouden kunnen invullen en des gewild^ in de consistoriekamer na afloop aan den Ker. keraad konden overhandigen, of het anders later aan een der opgegeven adressen be zorgen. Ale eerste spreker beklom den Kaas el ds Punselie, die de Gemeente verzocht Psalm 119 17 te zingen en daarna in gebed voorging. Vervolgens ving hij aan met er op te wijzen, dat het de groote noon der Gemeente is, die haar hier samen bracht, en dat een ernstige vraag klaar en Leider moet worden gesteld. Want het geldt niet minder dan deze vraag: of de kerke lijke gemeente van Leiden als kerkelijke eenheid zai voortbestaan, ja dan neen. De nood der tijden is ook niet aan de Huis houding der Gemeente voorbijgegaan. Vee. moest bovendien gedaan worden, waarvan hij eukel noemt de herziening der predi kantstraktementen. Gelukkig is met de toeneming der uit gaven ook de offervaardigheid toegenomen en hij kon met voldoening constateeren, dat er spontaan dieper in de beurs is ge grepen Helaas hebben echter de verhoogde inkomsten geen gelijken tred gehouden mel de stijgende uitgaven. Er zijn dit jaar f 13,000 noodig, welk bedrag het volgend jaar minstens moet worden verdubbeld, en de Gemeente is nu saamgekomen om te hoo- ren hoe zy dit jaar dit bedrag kan bijeen brengen en wat er zal gebeuren, als zij het .niet doet. 't Lijkt een zeer materieelo vraag, doch, zooals spreker aantoont, heeft zjj een gees tlijken achtergrond, als men haar omzet in deze woorden: Is u. Gemeente van Lei den. het 'geestelijk-kerkelijk godsdienstig le ven f 13,000 meer waard of niet? Want aandie f13,000 knoopen zich verschil lende brandende kwesties vast. Als ds Ge meente niet het reglement der predikants- traktementeu herziet, bestaat er kans, dat het Prov. Bestuur geen approbatie verleent voor de beroeping in de vacature-ds. Hoo- genraad, en zoo zou al dadelijk het geld gebrek een inkorten van het aantal predi kanten ten gevolge hebben. Doordat onze vaderen kapitalen hebben verzameld en de Btaat gelden heeft gegeven voor ne preifikantëtraJtementen, "heeft zich de legende gevormd, dat de Ned.-Herv. Kerk de goedkoopste gemeenschap is. Onze Kerk zcide spr. met nadruk' fieêft op die manier jaren laag gedreven op den kerkcent. En nu is het zoo ver gekomen, dat het schip op een zandplaat zit. Het moet weer worden vlot gemaakt en daarvoor is een ofler noodig, door spr. reeds genoemd. Spr. verlangt, dat de Gemeente zich prin cipieel in deze waag gaat verdiepen en dan komt zjj voor de geweldige kwestie, of de godsdienst voor den mensch wat waard is, ja dan neen. Spr. beeanlwoordt deze vraag toestemmend. Theoretisch zijn zeker aller, het met hem eens, maar practisch raakt zij de beurs en bij velen is oen diep tasten in de beurs dikwijls zeer pijnlijk. Daarom is de kwestie reeds te .aug uit gesteld. Nu kan het niet langer wachten. En ais de Gemeente het in theorie met epr. eens is, dan moet zij de practische consequentie er van aandurven. Doet zij hot niet, dan moeien wij ons geestelijk failliet verklaren Spr erkende, dat het somber was wat hij zeide Maar hij ziet een lichtstraal. De bezwaren zijn niet onoverkomelijk. AD 3000 leden een kwartje per week offerden, waren W' ai glansrjjk uit de impasse. En wat wordt er-niet. aan genietingen uit gegeven? Spr. hoorde - van arbeiders, die dagelijks sigaren rooken van 12 cent per stuk Hij zal niet over genotzucht spreken in- dit verband; maar hij wil er op wijzen, dat wr- ons moeten losmaken van de fatale fegenae. dat de belijdende Kerk, draagster van ons volk, de goedkoopste Kerk 13. Gelukkig, het is juist Pinksteren geweest c-n van uit het Pinksterlicht bezien, valt ook op deze zaak een anderen gfans. Toen David het tempelgeld moest hebben, ging hijzelf met een schitterende gave voor en hij prikkelde daarmede het volk, dat zich verblijdde in het brengen van een ofter. Zog zal het ook hier ziju. Spreekt de Schrift er niet "van, dat de zegelende ziei sai worden vet gemaakt? En zuilen wij dan, aldus bes'oot spr. zijn Welsprekend betoog, niet vrijwillig en blijmoedig den dienst des Hceren in on3 midden onderhouden? Dr. Schokking had zich eent afge.raagd of hij niet van de plaats van den voorlezer had moeteu spreken, omdat mei alleen voor de openbare godsdienstoefening van den kause! pleegt gebruik te maken. Hij zal echter niets zeggen in strijd met de plaats, waar hij slaat. Wij bevinden ons, wat het onderhoud van het kerkelijk leven betreft, in een moeilijken tijd, misschien s'eéh s geëvenaard met dien aan het eind der 18de en in net begin der 19de eeuw, toen de Staat zicii aan de zorg der Kerk onttrok. Deze nood toestand, waarin wij thans verkeeren, is niet opeens gekomen. Zij is reeds van ouden datum, doch dreigt nu acuut te worden. Er was reeds jaren lang een achterstand, welke zich thans wreekt. De Gemeente kan zich niet verontschuldigen. Zij had liet kun nen weten. Elk jaar lag de rekening ter inzage. Men heeft er geen kennis van ge nomen. Van den kansel hebben de predi kanten, ook spreker zelf, er aan herinnerd. Men heeft er uit gebrek aan meefeven geec notitie van genomen. Het historisch gewordene heeft voordee- !en. maar ook zijn schaduwzijden. In den dienst der Kerk gaat de barmhariignekl voorop en dan volgt het onderhoud van den eeredienst, wat zich reeds manifesteert in den rondgang voor de collecte. Eigenlijk is de collecte in de godsdien stige samenkomsten in het geheel niet op haar plaats, voor zoover het 't onderhoud van den eeredienst betreft Het heeft de voorstelling gewekt, dat geld eigenlijk niet noodig is. De traktementen kwamen uit 's P.yks kas; de kerkvoogdij was rijk. Zie daar het nadeel van het historisch gewor dene Nu staat men vóór het feit, dat er een tekort is. De toestand der predikan ten is treurig. Zij worden tot het celibaat gedwongen, wat wij in de Roomsche Kerk afkeuren. De predikant vormt den eenigen stand, die armoe lijdt, zonder dat deze naar buiten treedt. Men speculeert in vele ge meenten op het vermogen van de ecbtgc- uoote. wat niet gerechtvaardigd i3. Wjj hebben hier den koofdeiyken omslag ingevoerd, doch is daacmede, hopeade op vrijwillige gaven, niet ver genoeg gegaan. En nu is daarin een tekort, dat straks nog groeier dreigt te worden. Omstandigheden buiten onzen wil brengen kosten mee. is er niet reeds een groot brok steen oit de Hooglandsche Kerk naar beneden gevallen? Zoo iets eischt voorziening. Maar het geld moet er voor zijn. Spr. constateert, dat een deel dar Ge meente bereidwillig grootere offers brengt Maar dat deel is te klein. Spr. zou dit kunnen aantoonen met post voor post de rekening 11a te gaan. Hy wijst alleen cr op, dat van het plaatsgeld in den winter door het verstrekken ran een stoof, slechts één cent overblijft. Verhooging van loonen voor de beambten was noodig. Vrijwillig zouden deze diensten sunnen worden gedaan, doch dit gcschielb nu eenmaal niet en dan mag men het niat op een koopje eischen. Er zal wol iets te bezuinigen zijn. Maar critiek in deze richting getuigt van de zaken vau den kleinen kant bezien. Er ontbreekt nog veel" aan den dienst. Meerdere kersen zouden moeten worden verwarmof. In de Hooglandsche Kerk moest noodig licht wor den aangebracht, de Marekerk van betere kerkmeubelen voorzien. De kerkelijke annexatie, die opj dea duur niet uitbljjven kan, zal meer predikanten of althans hulppredikers eischen. En nu dreigt door den geldnood, dat het tegendeel moet gebeuren. Dat zon groote schade berokkenen. Beter 18 predikanten dan 9. Uitvoerig gh)g spr. meermalen ais niet-dienstdoend sprekende voor zichzsif, na boe men uit den nood zal moeten en kunnen komen. De Gemeente-Commissie moet zekerheid hebben En de Gemeente moge bedenken, dat het Koninkrijk Gods niet ons, maar wij bet Koninkrijk Gods noodig hebben, en dat het ons eigen geestelijk en zedelijk oeiang is, wanneer wij den eeredienst op hoog peil bondeu En daarom moeten wij de Gemeente- Commissie onbaatzuchtig en ieder naar de mate zijner krachten steunen. Wij hebben Rome en de Gereformeerde Kerk als voor beelden voor ons. Wilt gij, Gemeente, aldus tesloot spr., uw bestaansrecht tegenover andere Kerkgenootschappen toonen, brengt aan tiet groote offer, dat van u gevraagd wordt, en brengt het vrijwillig. B;crop zong de Gemeente Gezang 3 vers 6, waarna ds. G. H. Beekenkamp een slót- woord sprak, dat b'rjz.nder optimistisch was. Hq bad vandaag in zijn kamer voor een schilderij gestaan met het onderschrift: Op het altaar des Vad rlauds 1813 D a op zag hq boer en heer ea Je arme weduwe en de kinderen een offer brengen. En toen had hq een parallel getrokken tusschen 181-3 en 1921. Voor het altaar des Vaderlands plaatste hij het altaar der Kerk. Ook daar zag bij de bijdragen vloeien Een met f 1000 voorop Voor zich zag hij veertig van f25, euz En dan vertelde hij nog een droom. Er verschenen voor hem in het zwart ge- kleede kerkelijke personen. Zij schreiden, want er ontbrak aan den dienst. wairaan zjj zich wijddc-n, zooveel. Spr. riep hem toe, wijzende op bet altaar der vrijwillige liefde: Droogt uw tranen. Dit is de schaduwzijde van de staatsruif, dat daardoor het altaar der offervaardige liefde weggenomen werd, en wij hebben rergetco. dat naar het woord van Christus het beter is te geven dan te ontvangen. Behalve geld moet de Gemeente ook haar tijd geven Als er nu jonge mannen en vrouwen zich bereid verklaren om de wijken in te gaan en propaganda te maken, dan zal de geheele Gemeente mobiel worden en hei tekort worden gedekt Met een krach tige opwekking daartoe besfoot deze spreker zijn meermaifn geestig en altijd entaus'a.-te rede. De bijeenkomst, die tot kwart over tienen duurde, werd door ds Beekenkamp met dank zegging gesloten. Bij het ve a en der ..e k zagea wij reeds een aantal personen in de consist rlekamsr bun biljet invullen en bij den Kerkeraaa deponeeren. Leïdsche Duinwater-Maatschappij. In de heden alhier, ten kantore der Maat schappij gehouden algemeene vergadering I van aandee.houders der Leidsche Duinwater- Maatschappij, welke wegens tqdeiijk verb.ijf buitenslands van den commissaris-voorzit ter, den heer B. J. H. Haitink, werd.voor- ge-zeten door den commissaris, den heer IV. F. Verheij van Wijk, waren vertegen woordigd 20 aandeolen, uitbrengende 17 stemmen. Aan het door de directie uitgebracht ver slag over het jaar 1920, wordt het vol gende ontleend fn bet afgeloopen jaar werden door de stoomwerktuigen te Katwijk-aan den-Rijn uit het Duinreservoir opgepompt 1.691.478 kub. M. duinwater,, tegen 1.599.793 kub. M. ever heS jaar 1919, zoodat 100.685 kub. M. meer werden opgepompt dan in het vo rige jaar. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 4622 kub. M., tegen 4358 kub. M. over 1919. De hoogdrukpompen werkten, evenals het vorige jaar, gemiddeld 13 uur per dag. Het brandsloffenverbruik voor de filter- pGDip- en hoogdrukpomp-stoommachines, de luobtcompressoren, dynamo-s'.oommachine en voor de verwarming bedroeg, met inbegrip van dempen en opstoken der vuren, alsmede het verwisselen der ketel?, per- 100 kub, M. water 81.1 K.G. brandstof of 11.3 K.G. minder dan het vorige jaar, hetwelk is toe to schrijven aan het gebruik van warm ccndensatiewatcr en het aanwenden van een geringere hoeveelheid bruinkolen bij het stoken. Achter de ketels werd een reservoir (voor filtratie verdeeld in 3 afdeelingen) geplaatst, ter ontvangst van het condemsatiewater der diverse machinerieën, staande in het pomp- gebouw. Dat water wordt opgevoerd door middel van een centrifugaal-pompje met olectri- sohe-r. motor, voorzien van automatische schakelaar met vlotter in een vergaarbank, welke in Utw kedder van genoemd gebouw staat. Onverminderd liet voordeel van minder ketelsteen, gaf deze inrichting een bespa ring van plm. 2000 K.G. steenkolen per week. Een der beide lioogdruk-pompmachines in den watertoren werd gesloopt, alwaar ter plaatse van de oude steenen fundatie eeu nieuwe in beton werd gemaakt voor de in stallatie, bestaande uit: een verticale vier-cylinder oliemotor, 120 off. P.K. van de N. V. Appingedamnrer Bronsmotorenfabriek en. een hoogdruk-can- trifugaalpomp van 400 kub. M. per uur, tegen 43 M. (later 50 M.) totale manome- trische opvoerhoogte, te leveren door de N,V. Machinefabriek „Jaffa" v.h. Louis Smulders Co., te Utrecht. Op genoemden motor is een tweede wiel aangebracht voor het drijven van een dyna mo ter bekoming van de noodige clectric-iteit. Ir. December werd een aanvang gemaakt met de montage van deze installatie. Voor berging van oen voldoende hoeveel heid olie is aangekocht een gebruikte, doch in goeden staat verkeerende stoomketel, diameter 2.20 M- ter lengte van 8.90 M., waaruit de twee vuurgangen zjjn verwijderd en die thans in bewerking is om aan het doel te kunnen beantwoorden. Bij een inspectie der machinerieën bleek wei de vrees gegrond. d3t door de minder- BINNENLAND. De financieele nood der Ned.-Herv. Gemeente te Leiden. Vijf-en-twintigjarig bestaan der Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen. Er is een Rijkscommissie ingesteld ter be strijding van de werkloosheid in Drente. BUITENLAND Over Opper-Silezïë wordt de eenheid in do entente oogenschijnlijk hersteld. Korfanty is volledig op den terugtocht. Duitschland voldoet aan de eerste verplich* tingen inzake de schadevergoeding. Tusschen België en Luxemburg is een econo mische overeenkomst geteekend. Enkele nadere gegevens over den uitslag der Italiaansche Kamerverkiezingen. waardige soorten olie, als b.v. de z,g. Ocs- tenrijksche, gedurende de oorlogsjaren di verse machinedeelen belangrijk hadden ge leden, waardoor, ook reeds ter zake van. veel stoomverlies, het dringend nocdig was reparatiën uit te voeren. Behalve het gewone onderhoud werden in hoofdzaak eenige grocte reparatiën uit gevoerd en onderdeel en vernieuwd» Gesloten werden 103 abonnements- on 54 metercontracfcen, doch verballen zijn 41 abonnements- en 4 meterccmtracten. Het totaal aantal contracten op bet einde van dit jaar bedroeg 8372, in 1919 8238 en in 1918 8204. Het water werd het geheele jaar gere geld aangevoerd en onderzocht dcor dr. G. M. Rutten. Zijn oordeel was: zeer goed drinkwater, voor zoover dit langs schei kundigen wegi is uit te maken. Bacteriologisch werd het water geregeld éénmaal per week onderzocht aan het Che misch en Bacteriologisch Laboratorium, di recteur N. vau der Sleen, te Haarlem. Volgens het verslag van dit Laboratorium, werden de monsters genomen uit de persbuis naar het hoogre3ervoir te Katwijk. Het kiemgehalte van het water was ge- rtgeld zeer laag; ook qiialifatief hacte- I riclogisch was de hoedanigheidvan het I water zeer gunstig. De 1647 geplaatste watermeters hebben oen verbruik aangewezen van 573.557 kub. I M„ zoodat, gerekend naar het totaal ver- 1 bruik van 1.691.478 kub. M., door de abonnenten moet gebruikt zijn 1.117.921 kub. M., waaronder echter het water voor spuien, bvandblussching, en lekkage begre- i pen is. De lengte van het buizenneb op 1 Januari 1920 was 82.633 RL, totaal op 31 Dec. 1920 85.657.50 M. Hiervan overgenomen door de gemeente Oegstgeest 170 M., door Rijnsburg 247 M., samen 417 M., zoodat dc geheel© lengte van het buizennet opj 31 Dec. 1920 85.240.50 M. bedroeg. Van de geplaatste watermeters werd gedeelte vervangen door nieuwe of gerepa reerde en opnieuw juist gecontroleerde meters. Over de naar het oordeel van contractan-» ten „te hooge aanwijzing" der watermeter^ kwamen dit jaar geen klachten in. Het waterverbruik der eene no^ in ge bruik zijnde standpijp bedroeg 17Va M., ol een vermeerdering van 2 kub. M. tegen *het vcrig jaar. Het saldo der Exploitatierekening in 1920 bedraagt f90.527.51, zoodat na afschrij ving op de rekening „Uitbreidingswerken'' en bijvoeging van het onverdeeld dividend saldo van 1919 een bedrag van f51.286.04 ter verdeeling blijft, zoodat aan aandeel houders een dividend van 6 pCt. en aan de gemeente Leiden een som van f 13.022.82 kan worden uitgekeerd. De balans werd goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat het be stuur, op voorstel der directie en commis!- sarissen, den oud-mededirecteur jhr. J. van Kretschmar van Veen, heeft aangezocht om als gedelegeerd) commissaris op te treden en den directeur in liet voeren van hef beheer bij te staan, en dat deze die benoe1- ming heeft aanvaard. Het stedelijk museum „De Lakenhal" zal van a£ a. s. Maandag voor hot publiek, gesloten zijn. Qiuo oud-stadgenoot, do heer D. Draayer, kapitoin der infanterie bij bot O.-I. leger, is bevorderd tot majoor bij dat wapen Op de Algemeene Begraafplaats in Den Haag had gisteren de ter-aaxde-beöt?l- ling plaats van den op 85-jarigen leeftijd aldaar overleden dr. Th. H. Mac Gillavry, oud-hoogleeraar te Leiden en ridder in da Orde van deu Nederlandschen Leeuw en d© Poolster van Zweden. Onder de talrijke bloemstukken, die de baar dekten, was een: krans, afkomstig van de geneeskundige fa culteit der Leidsche Universiteit. Verschillende collega's, oud-coüega's, oud leerlingen en andere belangstellenden had den'zich grafwaarts begeven, ten einde deti ontslapene de laatste eer te bewijzen. Zoc werden o. a. opgemerkt de Leidsche hcog- leeraren prof. P. van Calcar. rector-mag- nfficne der Universiteit. rvr,t N. Pb'. Ten-*

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1