CORRESPONDENTIE. In de School. Onderwijzeres: „Hoort eens, lievö kinder tjes, nu moet ge eens zoo stil zitten, dat men een speld kan hooren vallen." Na een kleine pauze roept een Jer klein tjes: „Juffrouw, wij z\jn nu heel zoet, laat u nu de speld maar vallen!" Huisvrouw: „Lieve man, onze kippen leg gen geen eieren meer." Man: „Lieve tjjd. beginnen die d'eren ook al werkstaking te houden." Mina kreeg eens een stuivertje van haar Grootmama cn daar mocht zjj voorkoopen wat zij wilde. Op haar wandeling zag zij een armen knaap staan schreien. .Jongetje, waarom zijt ge zoo nedroefd?" vroeg Mina, en toen zij daarop het antwoord Ontving: „ik ben zoo koud en zoo honge rig!" gaf zij hem haar stuivertje, zeggende: ..Hier hebt je veel geld, hoor, ko>p nu maar gauw betere kleeren en wat goeds om te eten." Het lieve meisje dacht, dat een stuivertje a' een groot kapitaal was. Een dienstmeisje schreef in een brief naar huis: „Lieve ouders, het spijt me dat ik nu geen stuiver rijk ben om dezea brief tc frankeeren. Maar een volgende keer zal ik twee postzegels op den brief plakken." Ingezonden door B. Brouwer. Kwaad geweten. Onderwijzer: .."Wie hooft Amerika ontdekt, Jan?" Jan (die niet geluisterd en daaa'door de vraag niet gehoord heeft): ..Tk heb het heu-oh niet gedaan, -mijnheer. Ingezonden d-oor Jan Briën Sergeant: „En wat heb jij te klagen over het eten?" Soldaat: SergejAt—ik—vond-cen halve si garet in mijn poep". Sergeant: „O dacht jij som-s dat je er een heri pakje in zou vinden? Ingezonden door Marie Van Dijk.' Jan: f.,Vader, nu is 't nieuwe maan, lrè?" Va-der: ,.Ja jongen".' Jan: „Maar Vader, waar blijven die ou'de manen dan?'' Vader: „Wel, dat is nog3l natuurlijk, daar bakken ze sterren van!" Het spreekt van zelf dat jullie blij bent als je het woord: „Prijsraadsels" ziet, maar ik hoop ook dat je de prijsraadsels aardig zult vinden. Het is weor eens een heel ander soort, dus ik ben eng benieuwd, hoe of de antwoorden er op zullen zijn. Ik weet nu al van te voren, dat jullie brieven mij een vroolijk oogenblik zullen bezorgen, want velen zullen mij schrijven„hè, wat was dat aardig, zoo iets nieuws, ik heb met plezier zitten zoeken." En andere briefjes zullen klachten bevatten, dat ik het zóó moeilijk he-b opgegeven. Dus ik ben be- nïouvd, wat in de meerderheid zal zijp de tevredenheid of de verzuchtingen. Moeilijk is bet heuscn niet, ik heb er de proef mee genomen met kinder on, die niet aan de kindercourant meedoendat heb ik met het prijsraadsel dear kleineren ook gedaan, en beido soorten vielen zeer in den smaak. Voor de grooteren wou ik nog even zeg gen, dat als men meer dan 5 overgangs- woorclen vindt, of andere woorden dan die ik bedacht had, dat ik die antwoorden ook voor goed reken, ais jo c3e bedoeling maar hebt; begrepen, dat telkens de laatste let tergreep of ook het laatste woordje van he-t eene woord het begin moet zijn van het volgende woord A-ls je bijvoorbeeld hebt: sterrenhemel, dan mag het volgende woord met heme' beginnen, want die 2 lettergre pen hooren bij elkaar. Gaat maar aan het zoeken en ik wed, dat velen het zoo'n aar- dog werk vinden dat ze graag hebben, dat ik later eens opgeefzoek zelf eens van die woorden, die tot een ander woord herleid moeten worden. En voor het prijsraadsel der kleineren ben ik ook niet te veel ei schendals je maar goed nadenkt kan jc best 50 woordjes vinden, 25 van iedere soort. Zooals bij alle andore gelegenheden als er prijsraadsels waren, zeg ik weer vie tijd en lust heeft, lost de gewone raad sels op en anders alleen het prijsraadsel, maar denkt er om, als er geen naam op het papier staat kan ik niet laten meeloten. Nu nog oen antwoordje aan enkelen apart-. Dank aan mijn vriendinnetje, die mij zoo uitvoerig sahreef over het concert van Toonkunst Ik had ook een uitnoodiging voor de genppale repetitie, .maai' kon er niet heengaan, d-us je beschrijving was niet overbodig zooals je bang was en anders zou ik die toch nog mot genoegen lezen. Dat zou wat moois zijn, als jullie de moeite doet mij over allerlei te schrijven, dat ik het- da-n niet zou lezen. "En nu door het voor- jamr de kinderen meer buitenshuis zijn dan in de kamer bij hun raadsels en ik dus veel kleiner stapel krijg heb ik ook rustiger tijd alles te lezen Sommigen vragen of ik er boos om ben of het onaardig vind, als er nu minder brieven komen. Totaal niet-, het moet steeds een pleziertje en een ontspan ning voor jullie zijn de raadsels op te los sen, niet gedwongen werk. waar je ook wel eens vacantio van wilt hebben. Wies Ort je mag mij gerust een raadsel opgeven, maar als je graag wilt, dat ik het later zal plaatsen moet je mij toch ook het antwoord sturen -ik kan toch niet iin de correspondentie het antwoord zetten dat ik zelf vond. want dian leest meteen do heele raadsel jeugd het. F. Hofsteengc, je zendt zoo trouw in, dlat ik je naam al lang goed ken en het dus opmerkte toen ik de vorige week geen briefje van je kreeg; het was er werkelijk niet bij. M. v. Dijk, je anecdotes zal ik bewaren, maar het raadsel zal iedereen wel al lang kennen. Maar eigenlijk had ik nog wat om nieuwe raadsels en anecdotes gevraagd. .Mario Lancel, dat begrijp ik opperbest, dat als jij de mazelen hebt, cïat je mij dan geen raadseloplossingen kunt zenden. Ge lukkig dat je nu weer beter bent. Jan em Kobus ik vermeldde jullie namen zoo maar zonder achternaam want die stond nergens, wil dat voorbaan niet ver geten Jan de Koning die Hermanna is geen familie van mij, ik ken haar niet. Jo .Voorbrood, wat een vreemd bijschrift in het eerste raadsel dat was toch zeker een grapje over je broertje. Toos Stuur man, je Moeder heeft goed gezien want ik ben Woensdag met den trein van 11 uur in Leiden gekomen. Kende je Moeder mij dan, of heeft zij heb begrepen door wat ik later schreef. Aan velen tegelijk antwoord ik nog. dat als ik het zeker van te voren weet dat ik in Leiden zal komen, wil ik het wel vertellen maar dikwijls weet ik het pas kort van to voren. ïk krijg heel -dikwijls klachten waarom of bij het verloten der boeken voor de prijsraadsels, degenen die enkel meedoen als er een prijs valt te verdienen, gelijke rechten hebben als degenen, die trouw meedoen. Nu dat beloof ik, als er eens bij gelegenheid nog een extra prijs valt te verloten dan doe ik dat onder de trouwste neefjes en nichtjes, die ik heusoh wel goed ken van naam. Hartelijk gegroet door Mej A. KOOPMANS v. BOEK EREN. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. 1. Petroleumpot. Tol, Peel, lummel- 2. Bas-alt-, Basalt 3. Braaf, raaf. 4. Brazilië zonder bril is Azië. 5. Wand, el, pier. Wan-deJpier. 6. Een man, een ovan. een woord, oen woord. Goede oplossingen ontvangen van: G. en P. en Sj. Mazurel. M. Lancel. E. Brugmans. Cor Segaar. P. Demmenie. K. Sohuis. J. Hannaart. T. Stuurman. H. Santrusdhitz. C. Nieuwenburg. J. van Nes, Ilse Jenny. A, Zirkzee. Dickie Holt». R. Oudshoorn. J. de Koning. R den Older. D. en J. Bergsma A. Pel. J. en H. en W. Hemerik. W. Looman. Jan en Kobus. B. en H. van Amerongen. B. en A. Akkerman. B. Broeksema. M. van Dijk. M. Kwaad gras. F. Hofsteenge. L. en K. Dirkse. H. Schram aB. Kriek. A. en K. Kwaadgras. W. efi J. Ort. J. van H'eusden. L. Diks- hoorn. M. Kuiper. G. Boon. C. de Groot. L. Planken. N. van Zijp. K. Parlevliet. Joh. on Jac. Swets. J A. Burger. B. v. d. Heide. N Langezaal. M. Seydell. L. Koo len. Abr. Donkers. Joh. Offringa. J. Harsman W. van den Oever. R. en S. en J. Voorbrood. E. T'rouwee. S. Schüller. M. en P. Overduin. L. en H. van Weizen. W. H. en J. W. van Zo est Tr. Lardee. S. de Roos. Gr Ruyter. I. Brakema. H. van de Lokhorst, M. Berlemon. B. en C. Harst. L. Provo Kluit. E. Wesselink. E. Schregel. Tr. en H en A. Mugge. J. Wessel. P. Eerd- mans. J. A. Brinks H. en A. Key. A. en M. Van den Berg. W. en G. Zuyderduyn O. den Dopper. 0. en A. Snel. M. en P. Ie Nobel. D. Brinks. Joh. en D. van Heus- den. G. van der Harst. N. Groen. N. van der Wilk. RAADSELS. Voor allen. I. Ingezonden door Olir. Stokhuyzen. Maak ecu spreekwoord uit de volgende let ters: b, c, o, e, e, e. e. e. g, h. i- m- n. n. n. o. o. s, s, u, v. w, z. II. Ingezonden door Th. Segaat. Mijn geheel van 9 letters wordt veel doof dames gedragen. 9, 8. 4, is een huisdier. 7, 6. 2. 3. 9 wordt veel door een tianmer- -m-an gebruikt. 1, 5,-6. 9-is een gezonde drank. III. Ingezonden door J. Velthuyzen. Mijn geheel is het nieuwste vervoermiddel j. 2, 3, 4. 5, 12; 11 doet mijn geheel. 6. 7,' 7- li is een hemellichaam. 3. 2, 3. 4, o, 12. 11 plegen des zomers erg IV. Ingezonden door Piet Guley. Wie leeft er van den wind? PRIJSRAADSELS. Voor grooteren. Door middel van minstens 5 o verg angs tvoorden m-oeten jullie Kerstfeest herleiden tot Nieuwjaar, namelijk: het eeTste woord is Kerstfeest; van het tweede woor-d moet feest de eerste lettergreep zijn, en de laatste lettergreep van het tweede woord ■moet de eersto lettergreep van het derde woord zijn en zoo steeds door, totdat je het woord Nieuwjaar hebt. Dus do laatste letter groep van het woord vóór Nieuwjaar moet nieuw zijn. En er moeten minstons 5 woor don tusschen Kerstfeest en Nieuwjaar staan. Zoo moet jc ook Heldenmoed tot Oorlog herleiden met minstens 5 overgangswoorden- Voor vérdere uitleggingen zie i-n de 'eorres ponden tie - Voor kleineren. Uit de letters van het spreekwoord: „Doe wel en zie niet om", moeten jullie 25 ver schillende woordjes van 3 letters ep 25 ver schillende woordjes van 4 Tetters maken en netjes opschrijven. Het mogen alle soorten van woorden zijn, zelfstandige naamwoorden bijvoeglijke naamwoorden, werkwoorden, voorzetsels, wat jo maar wilt, als het maar Nederland sohe woorden zijn en de letters moeten in dit spreekwoord voorkómen. (Er worden, evenals de vorige keeren, voor iedere groep weer twee fraaie prijzen beschik baar gesteld. Om evenwel aan het verzoek van velen te voldoen, zal zoowel voor de groo teren als voor de kleineren, ditmaal een ex tra-prijs worden uitgeloofd, die verloot zal worden onder diegenen, welke, ook als «sri geen prijsraadsels waren, trouw aan de raad- selrubriek hebben deelgenomen en nog nooit een prijs gewonnen hebben).

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 10