LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 2 April 1921. BERICHT. iVlet ingang van Maandag 4 April a.s. zuilen onze bureaux geopend zijn van des voormiddags 8.30 tot des na middags 5 u. 15 m. Des Zaterdags van 8.30 v.m. tot 3 u. n.m. Aan onze postabonné's. Offteieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden PRIJS OER ADVERTENTIEN: 30 Cta. per rose!, 'a Zaterdags 40 Ots. per restL Bij xegolabonnement belangrijk lagere prijs. Kleine advertentiën "Woensdag 50 Ct3., Zaterdag 75 ets. bij een maximum aantal -woorden van 80. Incasso volgons postreoht. Voor evenlueole opzen ding van brieven 10 Gis. porto te betalen. Bewijs nummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: .Voor Leiden p. 8 mncL 2 35, p. week' ö.ï~S Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weofc „0.13 Franco per post H 2.75 Nummer 18735- Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. 0 De abonnementsprijs voor onze abonné's, die ons blad PER POST toegezonden krijgen, wordt vanaf heden verhoogd met de (voor cou ranten van kracht geworden) verhoo ging der posttarieven en wel met 40 cents per 3 maanden. Die postabonné's welke ons hun abonnementsgeld toezenden vóór 9 April a.s. kunnen volstaan met toe zending van 2.75 0.20 2.95, daar wij hen 20 cents in mindering kunnen brengen voor dispositie en administratiekosten. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengl (er kennis van de ingezetenen, dat heden avond (Zaterdag) aan den Gemeentelijken Vischwinkel (Yisohmarkt) verkrijgbaar is SCHELVISCH a 0,15, GROOTE SCHEL VlSCH a f 0.20 en SCHOL a f O.IS per pond. ,W. PERA, Weth. Lo.-Burgem. - Leiden, 2 April 1921. WEBKOOP VAN KATOEN EN FLANEL. De burgemeester van Leiden brengt ter 'algemeene kennis, dat voor inwoners van Leiden op MAANDAG 4 APRIL a. s. te beginnen om 9,30 uur v. m. in d'c Stads- Gehoorzoal, ingang Breestraat, zullen wor den verkocht PRIMA WIT KATOEN, BEST WIT KA'lOEN en .eon kleine partij PRIMA ZWAAR FRANSCH KEPERFLA NEL, tegen den prijs van: Wit Katoen per 10 el f 3.70 Wit Katoen per 10 cl f2,90 Kepcrflanel per 0 el f 2.50 W. PERA, Weth. Lo-Bargem. Leiden, 2 April 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, le aliena, der Hinderwet; Brengen ter algemeeno kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de fa. C. DE RUITER en rechtverkrijgenden tot 't oprichten van een Smederij op het perceel *^itte Rozenstraat No. 27, Kad. Sectie M. -sö. 1047. W. PERA, Weth.-loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 April 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei óen Gezien het verzoek van a. do N. V. LEIDSCHE BRANDSTOF- FENKANDEL W. A. C. om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats voor ten hoogste 400 Liter benzine op het per ceel Oude Heerengraelit No. 19, Kad. Sec tie C. No. 1235 b. <le fa. LACÓMBLE en DL-iK. om ver gunning tot uitbreiding der Kalkbranderij „Welgelegen' aan de Overrijn No. 8, Kad. Sectie K No. 735 door het plaatsen en in wérking stellen van een verplaatsbaren transportband met ingebouwden electromo tor van 3 P K., en twee kalkbuilen elk met een ingebouweten electromotor van li. P.K. Gelet op artf <3 on 7 der HINDERWET; Geven bij deze kenniis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede, dat op Zaterdag, den leen April e.k. des voormiddags Ie halfelf op het Raad huis gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er do aandhcht op vestigen, dat niet lot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen, ten elndo hun bezwa ren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd W P.ERA. Wclb. loco-Burgcra. A AN STRIJEN, Secretaris. Leidon.. 2 April 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van A. J. KAT, om vergunning tot oprichting van een vuur werkfabriek op het perceel Kadastraal be kend Sectie K, No. "3229, gelegen in den Stadsp older. Overwegende, dat het verzoek Ier zake nog niet geëindigd is; Gelet, op artikel 8 cler Hinderwet HEBBEN BESLOTEN: de beslissing op het verzoek te verdagen. W PERA, Weth Lo-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 31 Maart 1921. Zomertijd. Men denke er vooral aan. dat in den nacht van morgen. Zondag, op Maandag, otiiciee! de zomertijdregeling plaat? heelt. Zondagavond zette men alzou de huis- en zak-uvrwerken een uur vooruit! Maatschappij dor jVedcrhuidscke Letterkunde. Gisteravond hield de lieer J. H. Groene- wegen, uit. Amsterdam, in de maandvergade ring van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde een voordracht over Sullv Prudhomme, de denker." Spr. ving aan met in herinnering te bren gen de eens door Paul Stopfer gedane vraag: Is Sullv Prudhomme een dichter, die men met leedwezen dikwijls de verskunst ziet vorlaten om zich te hechten aan de wijs begeerte en ten slotte slechts deze geheel té volgen, of een wijsgeer, die men er voor be hoort te danken, dat hij langen tijd aan zijn voornaamsten arbeid aan het gestrenge zoe ken van de waarheid, heeft gevoegd het bekoorlijk, maar ernstig spelen met onze immer peinzende Muze? Op deze viaag was tot heden geen antwoord ingekomen. Wel naren vroeger eenige meeningen over den niifgeer Prudhomme uitgesproken, doch deze weren geleverd vóór dat de denkarbeid van rrudhomme was ontstaan on zij betroffen dus den denker in zijn dichtwerk. Thans staat de zaak anders, Prudhomme is in 1907 overleden. 'Zijn compleete dicht- en wijsgerige;werken liggen binnen iedrrs be reik. En hij, een fijne en veelzijdige geest, verdient een dieper gaande studie dan voor heen van hem mogelijk was. De vraag van Slapfer is eerst thans mogelijk en spr. nam zich nu voor om een bescheiden poging tot beantwoording te geven. Waren alle tot beden geleverde beschouwingen van P. te 'claesificeeren onder het eerste lid van Stap ler's alternatief, een dichter, die tevens deu- ker was. Spr. meende dat thans aan de orde moes", worden gesteld: die van denker en die van dichter. P.. die over een gelijk talent van beiden beschikt, heeft levenslang be proefd om dien eisch te vervullen. Dit werd voor hem eeu geweldigen strijd, tenslotte door den denker gewonnen. Een historisch overzicht van het werken V2J1 P. en van de verschijning van zijn werken, had ten doel om aan te tocnen dat het kenmerkende van het leven «1 de werken van P. niet is te vinden bij den dichter, doch bij den denker. P. heeft zich niet terwille van zrjn dichtkunst op de wijs begeerte toegelegd, maar hij was e?n van nature voor een rijk dichttalent beschikbaar ernstig en diepdonker^ die op eerb'ed afdwin gende wijze zijn dichtgave zelfstandig, waar dig en ongerept heeft gehouden, ofschoon hij hoer in verband moest stellen met zijn veel omvattend denken. Zijn muze kon geen an dere zijn, dan de jreinzende muze. Zijn dicht stof geen andere zijn dan het innerlijk leven. Zijn lied niet anders wezen dan „la poesie scienlifique", waarvan hij de schepper is geworden. Spr. maakte achtereenvolgens gewag van .,1e paysage interieur", door Zyromski uit nemend beschreven; bracht in herinnering de leermeesters van P., waarvan vooral Blaise I'ascai hioet worden genoemd; teekeade hce het dicht- en denkwerk gelijktijdig openbaar verdan uit P.'s vertaling van Lucretius „De Katura rerum (le zang)" en de daarbij geveegde inleiding, een merkwaardig opstel dat het toekomstig werkplan van den jeug digen denker-dichter inhield, en stelde daar na in het licht hoe, evenals in liet dichtwerk van P., ook in zijn denkarbeid drie perioden zijn waar te nemen, die een parallellisme verloonen. - Na er nog op te hebben gewezen, dat het zeer moeilijk is om den weg in P.'s denk arbeid te vinden, een bezwaar ten deele door Carnille Hernon uit den weg geroemd, ging spr. er toe over om den denkarbeid en het denken van P. ïjader te beschouwen. De denker P. was een metaphysicus. Hij zocht het absolute. Eerst dan zou het denken b( redigd zijn. De taak die als zoodanig liem werd opgelegd, was 'buitengewoon zwaar Spr. teekende zeer uitvoerig de verschil lende tegenstellingen, die zich aan het den ken van P. voordeden en waarvau een los- wikkeling en een voorloc-pig houdbare cp- kffing zijn taak was. Ijierna werd stilge staan bij de door P. toegepaste methode en daarna werden achtereenvolgens behandeld de speculatieve wijsbegeerte en die der aspi ratie, de beide richtingen door P. nagevolgd. Bii de behandeling van de bespiegelende wijsbegeerte van P., kwamen de vele onder werpen, door den denker behandeld, ter sprake: Zijn logica, zjjn suhstantialeer, zijn leer van de causaliteit en van den vrijen wil. Spr. toonde aan, dat al deze onderzoe kingen voor P. zelf tot negatieve uitkomsten hadden geleid, maar hoe hij, hierin berus tend, den. overgang heeft gemaakt naar het tweede deel van zijn taak,, de wijsbegeerte van de aspiratie. Op gelijke wijze werd vervolgens de wijs begeerte van de aspiratie behandeld. Zij omvai de kunstleer j(aestKetica) an de zede- kunde. De aspiratie van den godsdienst ging voor P. iu beiden op. Dit werd verklaard uit de omstandigheid, dat P. niet meer geloofde aan een persoonlijk God en geen anderen godsdienst beleed, dan dien van het meosche- lijk ideaal van schoonheid, waardigheid en volmaking. Bij de behandeling van de hiertoe behoo- rende geschriften, deed spr. uitkomen, dat de wijsbegeerte van de aspiratie door P. liet voortreffelijkst en het hoogst tot uiting komt in het gevoel van menschelijke waardigheid in zijn vele zedekundige geschriften. Hierin en het innerlijk bevel, de zedelijke ver plichting tot nakoming het voortdurend we derkeerend leidend motief. De studie die P. in verband hiermedo heeft gegeven over sociologische onderwerpen in hun vollen om vang, teekenen hem als een hoogst gods dienst!.; e> diepvoelend mcnsch, die een open oog had op zijn tijd en hetgeen die tijd vroeg Aan deze reeks werd nog toegevoegd ten korte beschouwing over het werk „La vraie Religion selon Pascal", dat door spr. als een monumentaal werk werd geprezen. De conclusies samenvattend, waartoe spr. na zjjn uitvoerige beschouwingen, die de kern van de vraagstukken beoogden en die slechts kort kunnen' worden weergegeven, kwam, werden samengevat in een korte ka rakteristiek. Spr. had veel lof voor den denk arbeid van P. Hij prees het technisch deel er van en gaf te verstaan hoe naar zijn oordeel, de geschiedenis van de wijsbegeerte en die van de beschaving en letterkunde P. een plaats zouden aanwijzen. Doch bovenal gaf hij zijn vereering te kennen voor P. ,die geijverd heeft voor hetgeen hij noemde „Ia grande poe-;ie", waaraan deze tijd behoefte heeft- IIij noemde in dit verband Schiller en wees ter vergelijking op twee technische beeldengroepen: Schiller, Kunt en Sully PrudhommePascal. Die gedac ht en beeld en. groepen gaven volgens 3pr. veel stof tct den ken. Spr. had ook zijn bezwaren tegen P.'s denkarbeid. Deze kwamen in den loop van zijn rede allengs aan het licht. Maar die bezwaren werden op een afstand gehouden door het vele voortreffelijke dat P. beeft geléverd. Spr. antwoord op het alternatief van P. was dit: Het tweede lid er van achtte hij historisch juist. Doch hoeveel er voor pleit om dat aan te nemen, die opvatting zou de waarheid niet bereiken. P. nu was noch een dichter, die ook een denker was, noch oen denker, die ook de poesie heeft- be oefend. De beide gaven hem toebedeeld cn (Je beide eischen aan hem gesteld, schelde men niet. Zij behooren alle bij elkander. Dat was het bijzondere van dien rijken geest over wien naar spr. in den aanvang reed-- had te kennen gegeven, het laatste woord vocialsnog nog niet zal zijn gesproken. De hoogst interessante en zeer weten schappelijke voordracht, werd warm toege juicht. Yereeitigiitg tot Bevordering der Bouwkunst. Aan de 175ste vergadering, gehouden in het Nutsgebouw, ging vooraf een kunst beschouwing van het plaatwerk: „Oude hoekjes van Gent", welwillend afgestaan door den rector van het gymnasium, dr. Beversen. De voorzitter, de heer J. A, Verhoog, opende de vergadering en sloeg een terug blik op de gepasseerde feestviering der Vereeniging, waar'ojj 'een speciale hulde werd gebracht aan de feestcommissie voor 1 het geleverde werk, en spoorde de leden aar., de Vereeniging steeds trouw te olijven. Nadat de notulen waren goedgekeurd, was het woord aan den spreker voor dezen avond, den heer W. van Rossuin du -Chat tel. alhier. Oorspronkelijk zou in deze ver gadering zijn opgetreden voornoemde dr. Beversen. doch deze vertoefde tijdens do Paaschvacantie te Parijs en moest ter elf der ure van zrjn voornemen afzien. De Voorzitter had gelukkig nog een plaatsvervanger gevonden in den heer Van Rossnm, die verklaarde met een beklemd hart aan de uitnoodiging te hebben vol daan; immers het onderwerp: „Causerie over den waarborg van goud en zilver" is te vergeleken met droog hout. Spreker hoopte echter, dat, waar de bouwkundigen zoozeer gesteld zijn op droog hout. zijn voordracht toch zou bevredigen. En dat beeft zij gedaan in de hoogste mate, aldus de secretaris, de heer Fred. A. Wempe. Niemand der aanwezigen kon maar bij benadering geweten hebben hoe angstwek kend onze Nederlandsche Staat zorgt voor het juiste gehalte van de gebruiks- en luxe-voorwerpon, die in deze materie ver vaardigd worden. En dit dateert niet van uit den jongsten tijd, doch die wet op den waarborg en de belasting op gouden en zilveren werken is al zeer oud, waat het oudste plakkaat, dat hier te lande het keu ren van goud en zilver beval, was een ordonnantie der stad Utrecht in het jaar 1382; te Amsterdam dateert de keuring eerst var. 14fi9. Na dien tijd tot heden toe zjjn ei steeds wettelijke bepalingen geweest die ten doel hadden controle uit te oefenen op den verkoop van goud en zilver. Aan dit van overheidswege ingesteld toezicht) hebben vvjj te danken, dat nog heden door verschillende keuren en teekens mogelijk is den oorsprong van een voorwerp en den maker er van met zekerheid te' .kunnen vaststellen. Die miniatuur-teekentjes en fi guurtjes nu, die men op de sieraden, enz. met het bloote oog nauwelijks kan onder scheiden. waren aanmerkelijk vergroot ge schetst op een zwart bord, waardoor de aanwezigen, aan de hand ook van de van bijzondere vakkennis getuigende mededee- lingen van den spreker. e;n overzicht kre gen van de allernauwkeurigste wijze, waar op er door den Staat gewaakt wordt voor bedrog. Dat stelsel van jaaxlettors, ge- haltemerken en meesterteekens vindt niet alleen in Holland, doch ook in Frankrijk en Engeland van. overheidswege toepas sing. Merkwaardig is wel, dat deze wet, die zoo diep in het bedrijfsleven van den schatplichtige ingrijpt, in circa nonderd jaren in haar wezen nog niets veranderd is. Een andere merkwaardigheid van deze wet is, dat zjj een zeer beschermend ka rakter draagt; want wat is het geval? Aan gezien de wetgever een splitsing maakte tusschen waarborg en belasting, koppelde men hieraan de bepaling vast, dat slechts voorwerpen van goud en zilver hier te lande vervaardigd, gewaarborgd konden worden en de voorwerpen, in het buiten land vervaardigd, aan de belasting onder worpen waren. Daar dus voorwerpen, in l-et buitenland vervaardigd, ai zoo beslist hier geen waarborgteeken ontvangen, al is het gehalte ook nog zoo hoog, hebben wij bier te doen met een typische wijze van be scherming der inlandsche industrie, welke haar weerga nog niet gevonden heeft. Uitvoerig behandelde spreker hoe deze wet op de ontwikkeling der goud- en zilver- industrie hier te lande heeft gewerkt, waar bij men ook tot zijn verbazing vernam, en dit is een publiek geheim, hoeveel er, dank zrj bet briefgeheim, uit het buitenland hier binnen wordt gesmokkeld eu dan als z-g.n. Hoüandsche fabrikaat wordt aangeboden. Het zou hier te ver voeren alle technische beschouwingen weer te geven, doch het dient gezegd: zij vonden een aandachtig gehoor. Tal van gouden en zilveren voorwerpen, ter tafel aanwezig, circuleerden bjj de aan wezigen, waarbij spreker aantoonde, wan neer, waar en door wien liet- bewuste voor werp vervaardigd was. De heeren hadden dan slechts de teekens te vergelijken met de schetsen op het bord en alles werd be grijpelijk. Aan het slot van zjjn interessante mededeelingen, toonde spreker met den aan wezigen toetssteen duidelijk aan hoe langs den z.gn. drogen weg het gehalte allernauw keurigst kan bepaald worden. Het dient gezegd, dat, al was de voor dracht ditmaal dan niet eens bouwkundig, de aanwezigen zich huu gang naar het Nuts gebouw in 't minst niet beklaagd hebben; trouwens, een luid applaus viel spreker ten deel en hem werd door den Voorzitter harteljjk een tot weerziens toegeroepen. Nadat er een achttal nieuwe leden werd toegelaten, werd besloten de zomerexcucsie te doen plaats hebben naar Rotterdam en verder per boot naar Dordrecht tot bezich tiging der bezienswaardigheden daar ter plaatse, waarna de Voorzitter deze uelang- rijke serie wintervergaderingen besloot met een tot ziens in October a.s. De heer P. Werkman, van 5 Februari 1877 leeraar iu bet Fransch aan de Hoo- gtre Burgerschool voor Jongens alhier, wien kort geleden op bijzonder eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, zoovele jaren de gemeente bewe zen, ontslag werd verleend, viert heden zijn zc-ventigston verjaardag. De heer Werkman kan op een langen en gewichtigen staat van dienst wijzen. Hij is steeds een hoogst bekwaam en zeer gewaar deerd docent geweest en wie zich voor een examen in het Fransch wilde bekwamen, prees zich gelukkig, wanneer de heer Werk man zich beschikbaar kon stellen om privaat lessen te geven. Een reeks van jaren had hij zitting ia de examencommissie voor de Fransche taal L. Cl waarvan hrj in de laatste jaren onder voorzitter was. Heden werd te zijnen huize een druk be zochte receptie gehouden. De wethouder van onderwijs, mr. J. C. van der Lip, de Com missie van Toezicht bij bet M. O de direc teur en leeraren van de H, B. S. voor Jon gens en de bovengenoemde examen-commis sie kwamen den nog krasser; en levens.usti- gen jubilaris hun gelukwenschen aanbieden. De meeste corporaties lieten deze felicitaties vergezeld gaan van een blijk van waardee ring in den vorm van bloemstukken. Verder ontving de heer Werkman nog tal van schriftelijke en telegrafische geluk wenschen, waaronder ook van den inspec teur van het M. O. De eigenlijke huldiging door directeur de leeraren en leerlingen der "H. B. 8. zal plaats hebben bij het heengaan van den lieer Werkman na het einde van den loopenden cursus. Met betrekking tot bet gouden jubileum als organist, gisteren door den lieer C, B. Duyster, alhier, gevierd, kunnen wij thans nog mededeeleu, dat door den jubilaris nog blijken van belangstelling werden ontvangen van den Kerkeraad en van het Ministerie van Predikanten cler Ned-Herv. Gem., en dat hem o.a. persoonlijke gelukwenschen werden gebracht door de besturen van de Gemecnle- Oonvnrissic ran het Ned.-Herv. Kerkgenoot schap en van dc 3 Oetober-Veroeniging. De receptie ten huize van den jubi leerenden directeur van het Leidsche Eeuw en Woningtoezicht, den heer It. Nijk. was gisternamiddag zeer druk bezocht. Het vol tallig college van B. en IV. met den se cretaris, mr. dr. Van Strijen, bracht den ijverigen ambtenaar zijn gelukwenschen, waarbij zich voegden de referendaris ter gemeente-secretarie, de heer Rosier, en dé ambtenaren van het Bureau van Bouw- en Woningtoezicht Verder boden vertegen woordigers van verschillende Woningbonw- vereenigingen en eenige particuliere bouw ondernemers den steeds welwillenden direc teur hun felicitaties aan. De woning geleek op een rijk yoen'Sn bloemenmagazijn. Voor diploma A' handenarbeid slaagde te Amsterdam mej. H. E. H. Meykainp, alhier. BINNENLAND. Adres inzake de belasting wegens waarde* vermeerdering. Motie inzake de Noordzceharingvisscheri.b Iu beginsel is besloten tot oprichting eenec Chr. Montessori-Studie-Vei'eenigiug. BUITENLAND. In België dreigt een staking op de spoor* wegen. Enkele Engelselie mijnen zijn onder wafcC gel 00 pen. Dail Eircann scbijnt tot onderhandelingen met Engeland bereid. De Hongaarsche Nationale Vergadering ncomt stelling tegen ex-koning Karl, Yoor wien in Steinauianger een expresstreiu ge reed staat. Tot de commissie van schatters, als bedoeld bij de nieuwe Lager Onderwijswet, is door het bestuur der Chr. school aan het dorp te Hazerswoude benoemd de' heer W. Fontein, architect alhier. Gisteren herdacht, de heer G. van Bellen, proviand- en voediiigmeester aan het Rijks Academie-Ziekenhuis alhier, heb feit, dat hij voor veertig jaar terug werd aangesteld als bediende. 's Morgens werd d-e jubilaris e<n zijn gezin, per auto van huis gehaald, om doo-r do directie en hei personeel van het Zieken huis geluk gewensckt te kunnen worden met zijn veertigjarig ambtsjubilé. Do directie ontving den jubilaris in do bes tuur szaal, clie j> aohtig voorzien was van verschillende palmen en bloomen. Allereerst, sprak mevrouw Blocmers, direc trice van' he) Ziekenhuis, eenige hartelijke woorden over do trouwo p lichts ver vul li Jig gedurende de veertig jaren, door den jubi laris nagekomen, terwijl de directrice hem daarna dc cadeaus namens de directie met bijvoeging van baar gelukwenschen over handigde. Daarop nam dc heer Van dier Togt het woord en zclde. dat, aan de hand van de directrice, hij weinig méér te vertellen had, doch hoopte ent de heer Van Bellen nog lang in het midden van de tegenwoordig© directie mocht, werkzaam zijn en feliciteerde hem op zijn beur- met zijn veertig jubileum waarbij hij hem tevens een enveloppe met inhoud overhandigde. Daarna wercf den jubilaris en zijn gezin verzocht naar een fraai versierde zaal te gaan on op eon opgeslagen plaats to nemen. Ook daar werd de jubilaris toegesproken, nu door do heeren Giesen en Vrolijk na mens heo personeel. Hierna mocut do jubilaris do cadeaux met album van het personeel in ontvangst nemen en kon een ieder den j ubiairis eu zijn gezin gelukwenschen, terwijl cle jubi laris wedeerkeerig ook namens zijn huisge- nooten allen hartelijk dankte. Toen kwam de auto wocler voor en bracht de familie van heb Ziekenhuis, waarop in- lusschen steeds vroolijlc de vlag wapperde, thuis, waar de jubilaris do vorcïore uren van cle-n dag vrijaf in zijn lniiselijken kring mocht doorbrengen Met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, is be noemd tot leeraar aan de Rijkslandbouw- wnterschool te Veendam, de lieer P* Sneeuw, alhier. Aan den heer J. Bonist is met ingang van 16 April 1921, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van analist bij het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren alhier. De heer P. Vermeulen, alhier, is ter be schikking gesteld van den Gouverneur-Ge neraal van Ned. Indië, om gedurende ten minste vier jaren mot bijstand van het on derwijsbureau te worden belast, met de ver vaardiging van handleidingen voor herël volkson dei-wijs. Met. ingang van 1 April 1921 is benoemd tot conservator bij Rijks Museum voor Natuurlijke Historie alhier dr. G. A. Sias- ny, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Met ingang van 1 April 1921 is benoemd tot adjunct-accountant, bij den dienst der directe belastingen alhier ,de heer G. J".- H. Elfrink, -tijdelijk adjunct-accountant al daar. De heer "NV. Koops, alhier, is benoemd tot deskundige bij het examen voor de ak te L.O. te Haarlem voor opvoedkunde en do heer M. van Wamelen, alhier, voor kennis cltr natuur. Morgen is het vijf en twintig jaar ge leden, dat mej, C. M. de Haas. benoemd werd tot organislc der Waalsche kerk, al hier als opvolgster van haar vader. Mej.i De Haas een der weinige vrouwelijke or ganisten van ons land, heeft zich in dia jaren doen kermen, als een, die haar in strument ten volle beheersoht, want nieti alleen op concerten, waarop haar accuraat spel tot uitdrukking kwam, maar vooral in dc functie van organ is te der Waal scha kerk heeft zij, door haar gevoelvol spel, steeds weten te boejen. Het zal mej. Da Haas, die haar taak met. zooveel liefde en toewijding vervult, zeker niet aan belang stelling ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1