LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 31 Maart 1921. BERICHT. Mei ingang van Maandag 4 April a.s. tullen onze bureaux geopend zijn van des voormiddags 8.3Q lol des na middags 5 u. 15 m. Oes Zaterdags van 8.30 m. tot 3 u. n.m. Aan onze postabonné's. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cta per regel, 's Zaterdags 40 Cts. per regeL Bij yegeflabonnement belangrijk lagere prijs. Kleine advertentiën Woensdag 50 Cts., Zaterdag 5?5 cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postreoht. Voor eventueele opzen ding van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijs nummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. i Prijs dezer courant: Voor Laden p. S mnü 2.S5, p. week ftfl} Buiten leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week k 0.18 Franco per post 2.78 Nummer 18733. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. De abonnementsprijs voor onze abonné's, die ons blad PER POST toegezonden krijgen, wordt vanaf i April a.s. verhoogd met de (op dien datum voor couranten van kracht ge worden) verhooging der posttarieven en wel met 40 cents per 3 maanden. Die postabonné's welke ons hun abonnementsgeld toezenden vóór 9 April a.s. kunnen volstaan met toe zending van 2.75 0.20 2.95, daar wij hen 20 cents in mindering kunnen brengen voor dispositie en administratiekosten. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke visohwinkeds (Vischmarkt. en Stadshulpwerf) verkrijg baar is SCHELVISCH a f 0.18, GROOT® SCHELYISCH a f 0.29 en SCHOL a f 0.22 on f0.25 por pond W. PERA, .Wetb. Lo-Burgem. Leiden. 31 Maart 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon. Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, diat door 'Q. CLEMENTS, wonende te Loiden een verzoekschrift, is ingediend, om verlof voor don verkoop van alcoholhoudenden, ande ren dan sterken drank, voor gebruik tor plaatse van verkoop, in dien winkel van het perceel Trompstraat No 21. W. PERA, Wetk.-loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet Brengen tor algemeene kennis, dat door ABRAHAM JACOBUS HUISMAN, wo nende to Leiden een vorzoekschrift is inge diend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudend en, anderen dan sterkon drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in den winkel van het perceel Haar lemmerstraat No. 212. W. PERA, Wetb. Lo.-Burgera. VAN STRLJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1921 Dr. J. Capart. Dr. J. Capart, die op "de archaeologi- Èche cursussen aan 's Rijks Museum van Oudheden alhier een tweetal lezingen over Egyptische kunst komt houden, is een op Museum gebied zeer bekende persoonlijkheid. Het Brusselsclie Musée du Cinqueutinaire dankt aan zijn speurzin en kunstsmaak het veernaamste deel van zrjn bekende Egypti sche verzameling. Hoewel een kundig en al zijdig Egyptoloog, is zijn studie en werk zaamheid toch in de eerste plaats aan de kunst der Egyptonaren gewijd, hetwelk op zeer heldere en overzichtelftke wijze het in vele opzichten nog zoo duistere tijdperk der oudste Egyptische kunst behandelt. Zijn groo- te monumentenkennis en zijn 'smaak, b'.qken vcoral uit zijn rijke verzameling „l'Art Egyp- tien", waarin hij van alle kanten bijeen wist te brengen wat den kunstzinnigen bewonderaar der Egyptische kunst belang kan inboeze men en op andeTe wijze moeilijk toeganke- jfck is. In het bijzonder aan hen, die het oude Egypte, speciaal om zqn kunst liefhebben, beloven deze lezingen een groot genot. De lezingen zullen gehouden worden op 4 en 7 April a.s.; tot een beperkt aantal zijn nog aan het Museum toegangskaarten ver krijgbaar, mits afgehaald vóór 3 April. Bronislaw Huberman' oor liet laatste conceit, georganiseerd door het Concertbureau Augustin, waren alle plaatsen in den Schouwburg ingenomen. Toe hoorders uit omliggende plaatsen, jeugdige aankomende violisten, allen waren samenge komen om den eminenten violist Bronislaw Huberman te liooren. De omstandigheden waren dit concert tiiet gunstig- De violist had hinder van tocht op het podium; om den tocht weg te nemen, werd een gordijn achter den violist neerge laten; evenwel nam dit gordijn tevens het klankbord achter hem weg, hetgeen den klank vap de viool niet ten goede kwam. huberman bleek met een verzwikten pols op te treden, waardoor de mooie Sonate van Bach vanwege het aceoordenspel niet kon werden uitgevoerd. Deze Sonate meest plaats maken voorv twee lieve stukjes: het voor vicoi gearrangeerde „Ave Maria", van Schu bert en een Capricio van den Engelschen componist Elgar. Ir de pauze werd de violist gemasseerd en goed, want die pauze duurde \ffij lang; terwijl na de pauze de verzwikte pols zoo ver in orde was gekomen, dat de vele technische moeilijkheden in Glazounoris Concert en de nog grootere moeilijkheden in Paganini's „La Clochette" met glans en zekerheid werden overwonnen. Indien die pols geheel in orde geweest ware, zouden'wrj geen mooier viool spel gewensclit hebben; want Huberman neemt onder de violisten van den tegenwoor dige!. tijd een eerste plaats in; niet alleen door het technisch volmaakt spel, bovenal door de muzikaliteit, die uit de voorname voordracht spreekt. Boven alles is Huberman soiist, hetgeen bleek uit de voordracht in Brahms' zoogenaamde Frühlingssonate cpus 78. Frühlingssonate, genoemd naar de pasto rale stemming in het eerste deel; terwijl als motief voor het laatste gedeelte door Brahms zijn „Regenlied" is genomen. Huberman gaf een zeer mooie opvatting van deze Sonate te hooren; terwijl de pianist Paul Frenkel zich in het samenspel gehee^ bij den violist moest aanpassen, maar toch kon laten hooren welk een voortreffelijk, muzikaal begaafd pianist hij is. In Glazou- nov's Viool-ccncert miste men te veel den klank van het orkest, dat juist in dit Conceit zooveel tot het effect bijbrengt; terwjjl Pa ganini's „Clochette" den violist in zqn ge- heeio volmaaktheid op vioclgebied laat schit teren. Hetgeen Huberman ook deed. De toehoorders betoonden niet veel mede leden met Huberman's pols; want zij vroegen door aanhoudend toe te juichen neg meer. De violist bleek hierdoor èn door de aan bieding van een zeer iraaien bloemkrans van het Schouwburgbestuur, verteederd en schonk ons, als vergoeding voor het gemis van Bach's Sonate, een Andante van Bach als toegift. Den inspecteur van politie, den heer A. P. A. Eskers, is na het vertrek van den inspecteur den heer J. P. C. Mansvelt, -die met de afdeeling rechorcho was belast, tij delijk d.e leiding dezer afdeeling opgedra gen, naast het toezicht op do toepassing van de bijzondere wetten. Inmiddels is een oproeping gedaan voor sollicitanten ter -vervanging van de>n heer Mansvelt Benoemd is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2de kl. de alhier tot arts bevorderde student in de geneeskunde F. W. Stiel. Geslaagd is voor het examen boekhou de. enz., rnej. Van den Brander en niet mej. Van den Brandeler, zooals gisteren door ons was vermeld. In de hedennamiddag gehouden alge meene verg-adering yan aandeelhouders der N.V. Eerste Leidschc Hulpbank werd dc ba lans met winst- en verliesrekening over 1920 goedgekeurd en het dividend bepaald op 41/» pCt., na afschrijving op het kantoor van f 233.81 en na verkcoging der reserve debi teuren met f 250. In 1920 zijn ingekomen Goü aandragen tot een bedrag van f 95.167.80 (v. j. f 94.81g-55), waarvan werden toegestaan 565 lccningen tot een bedrag van f 86.507.50. Afgelost werden in totaal f 89.347.07, tor- wijl per 31 December 1920 uitstond een be drag van f 55.458-86l/s. verdoold Oiver_518 lee ningen, al-zoo een gemiddeld van f107. De afdeeling Leiden van het N. Z.-Q. heeft de gemengde zangvereeniging ,Zang zij onze leus", alhier, uitgenoodigd om op den a. s. Hemelvaartsdag bij het op „Oud Poelgeest" te houden jaarlijksche Zcndings feest haar medewerking te verleenen. Het bestuur kon daaraan echter niet voldoen, aangezien do zangvereeniging dien dag hoopt deel te nemen aam het concours to Leidschendam. Met ingang van morgen, 1 April, wordt de melkprijs alhier verlaagd van 23 tot 20 cenLs per liter. Men verzoekt- ons nog mede te doelen, dat bij de opvoering van „Malle Geert" in den Schouwburg de regie.in handen was van mevrouw Van der Lijlcc. Aan den Raad van Arbeid alhier be draagt het aantal vast personeel 44, op een salaris voor het dienstjaar 1921 van f 86,263,34 en lipt aantal tijdelijk personeel 16 op een geraamd salaris voor het dienst jaar 1921 van f 13,636,66. Voor 1921 worden verder dc kindertoeslagen geraamd op f 1850; de vakantietoelagen op f 1650; en de overige toolagen op f iOOO, zoodat aan 60*man personeel in hot geheel rnoet wor den uitbetaald f 114,400. Het aantal verzekerden volgens dc In validiteitswet bedroeg per 1 Februari 1921 47477, cn volgens do Ouderdomswet 2724 Het totaal aantal verzekerden bedraagt diss 50201. De firma Noyèni heeft zijn niet alleen in Leidon, maar over het geheelo provincie bekende uiaatz&ak in hecronklecding over gebracht naar de reeds bestaande zaak in Den Haag, wat voor velen, die door deze firma werder, bediend, ongerief zou kunnen veroorzaken, waie het niet, dat de heer G. W. Sand'mann, gedurende jaren eerste coupeur on bedrijfsleider bij deze firma, zelf een soortgelijke zaak was begonnen, die morgen 1 April, officieel wordt ge opend in perceel 15 aan de Breestraat. Dit perceel, waar voor deze de dames Hols wil der een dameskleedingzaak hadden gevestigd, is geheel gerestaureerd en ziet er nu bijzonder goed uit. Aan de straat is het magazijn, dat vrijwel geheel gevuld is met coupons Engelsche heerenstoffen, waaronder extra fijne kwali teiten. Wie daaruit zijn keuze nog niet zou kunnen maken, vindt gelegenheid een reu- zencollectie stalen door te zien, waarvan de coupons spoedig genoog kunnen worden besteld. Achter het magazijn vindt men een ruime paskamer met spiegels en boven deze beide vertrekken is het atelier gevestigd, waar plaats is voor acht kleermakers, welke er onder persoonlijke leiding van den heer SancSmann uitsluitend eerste klasse klee- dingstukkon vervaardigen. Wij twijfelen niet of de heer Sandmann zal de goede reputatie, welke hij in de zaak van zijn ouden patroon verwierf in alle deelen handhaven nu hij zelf patroon is geworden cn de traditie dier zaak voort zetten in hor zij het dan ook bescheidener perceel Breestraat 15. Gisteravond meldden zich bij de po litie een tweetal zwervers, J. C. U. en H. B. V., die onderdak vroegen. Dit werd hun verleend, terwijl zij bovendien hun honger konden bevredigen. Intussohen achtte de politie het niet overbodig het Politieblad to raadplegen of het tweetal bij geval ook nog iets op deu kerfstok had. Deze maatregel bleek niet .overbodig. Bei den stonden gesignaleerd. De eerste had nog zeventien dagen hechtenis te goed en dc andere dertig dagen. Zij werden nu op transport, gestold naar Den Haag en aan den Officier van Justitie ov Recht vcor het afgeven van zeebrieven. De Nederi. Reeder 5vere3iiigmg beeft zich gewend tot de Eerste Kamer naar aanlei ding van het wetsontwerp betreffende de helling van een recht voor het afgeven van zeebrieven, door de Tweede Kamer reeds aangenomen. De Minister van Financiën lieeft aldus het adres gemeend, de handhaving van het wetsontwerp te kunnen motiveeren door I dei: algemeen ongunstigen toestand van 's lands financiën. Naar de meening van adressante kan zulk argument nimmer goed maken een onredelijke belasting van een zekeren tak van bedrijf, die zelfs onder gun stige omstandigheden zeer moeilijk te dra gen is De Minister van Financiën vervolgt het adres lieeft in zijn redevoering in de Tweede Kamer aangevoerd, dat de bouw kosten thaDS f300 per bruto register-ton bedragen. Inderdaad zijn de bouwkosten hier te lande nog zeer hoog* Doch afgescheiden van de mogelijkheid, dat in het buitenland, met name Duitschland, goedkooper zal kun nen worden gebouwd, zij hier opgemerkt, dat de waarde van schepen niet afhankelijk is van de bouwkosten, doch van vraag en aan bod in de schepenmarkt. Het spreekt van zelf, dat de reederijen (behoudens de geval len. waarin een bepaald incourant type wordt verlangd) de voorkeur zullen geven aan aan koop van bestaande schepen boven het doeu bouwen van schepen, wanneer eerstbedoelde tegen belangrijk lageren prijs zijn te kra gen. Dat nu is het geval. Vrachtbooten van de gebruikelijke typen zijn gemakkelijk voor f 100 h f 130 per b. r.-t., naar gelang van leeftijd, te- verkrijgen. Het gaat, volgens adressante, niet aan, voor op deze wijze ver ier egen schepen een belasting van f5 por b. r.-t. te motiveeren, met een beroep op de theoretische bouwkosten. Dc- mededeeling van den Minister van Landbouw, by de openbare behandeling in de Tweede Kamer, dat de voorgestelde be lasting niet zooveel zwaarder is dan in het buitenland betaald, moet naar adie3sante betoogt op een misverstand berusten. Door cle Regeering is aangevoerd, dat met de be-ffing van het voorgestelde lecht in de eerste plaats bedoeld wordt een retributie van door het Rijk bewezen diensten (bedoeld zal zijn dekking der gemaakte onkosten met betrekking tot de Scheepvaart). Daargelaten, dat de Rijksbemoeiingen betreffende do Scheepvaart niet wortelen in het belang der reederijen, doch in het belang van het alge meen, is zegt adr de voorgestelde hef fing buiten alle verhouding tot deze onkos ten. Buitendien zal een dergelijke retributie in geen geval mogen overtreffen soortgelijke heffingen, in het buitenland geheven, daar anders de Nederlandsche scheepvaart in on gunstiger conditie wordt gebracht tegenover lv t concurreerende buitenland. Door de voor gestelde heffing zal cle Nederlandsche scheep vaart zeer belangrijk zwaarder worden be last. dan die in welk ander land ook, waar van het gevolg zal zijn, dat in moeilijke tij den de strijd met het buitenland voor haar ze6r bezwaarlijk zal zijn vol te houden en dat Nederlandsche reederijen wellicht de voorkeur zullen geven aan een vreemde vlag, Aan de fierste Kamer wordt daarom ver zocht, het wetsontwerp niet aan te nemen- Aan een, bij het adres behoorende noot ontleenen wij nog, dat, met inbegrip van de in aanbouw zijndesehepen, de Nederland sche koopvaardijvloot (stoom- en motorsche pen) binnenkort zal bestaan uic ongeveer 2 millioen b.r.-t., zoodat dus een bedrag van f 10.000.000 door dezen tak van bedr^f zal moeten worden opgebracht; welke belasting opnieuw verschuldigd zal zijn bij de wensche- iijke en periodiek zelfs absoluut noodzake lijke vervanging van oude door nieuwe en beter ingerichte schepen. Buitendien eea jaarlijks terugkeerende belasting van plm^ f500.000 (fl per b. r.-t. eens in de 4 jaar). Hei Rijkspersoneel. In de laatstgehouden Comitévergadering van het Alg Comité van Overheidsperso neel werd m-eoedeelirig gedaan, dat een on derhoud zal plaats hebben met de Ver. van Ned. Gemeenten, ter Bespreking van do vraag of door overleg met deze Vereeni- glng uniform^: en gelijktijdige invoering van d'o voorstellen dor Staatscommissie- Raai jmakers door vele gemeenten kan wor den bevorderd. De Regeering beschikt afwijzend op een verzoek, om voor gezinsverzorgers en pleeg ouders dezelfde maatregelen te nemen, als thans voor gehuwden onderwijzers inbe grepen en genuwden met kinderen in zake hun salarieenng zijn getroffen. Beslo ten werd bij de Centrale Commissie deze zaak aanhangig te maken. Uitvoerig werd do Memorie van Ant woord eoi het gewijzigd wetsontwerp, rege lende rechtstoestand van ambtenaren, be sproken. Betoogd werd, dat. de wet 6tceda meer van de voorstellen der Staatscommis sie afwijkt. Aan den Minister en aan de Tweede Kamer zal een adres gezonden wor den, waarin op wijziging van verschillende artikelen zal worden aangedrongen. Over eenige weken, zal 'in Den Haag een congres worden gehouden, waar door ver schillende inleiders zoowel do rechtstoe- etandwet ale do pensioenwet zal worden besproken H.M. dc Koningin-Moeder cn Z. K. H. dc Prins woonden Woensdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, het 7de volksconcert (Beot- hovenavond) van het Residentieorkest, on der leiding van mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nyevelt, bij. Bedankt is voor het l>eroep naar dc Ned.-Heuv- Gem. te Delft door da. J. H. Koster., te Wouterswoude. Ged. Staten van Zuid-Holland over wegen toevoeging van de gemeente De Li or bij Naalcïwijk. Do Ver. van Chr.-Hist. leden, van Ge meentebesturen hield gistermiddag te Utrecht een vergadering onder voorzitter schap van den heer J. R. Snoeck.Henke- mans, van 's-Gravenhage. In plaats van deoi afgetreden penningmeester, den heer Van As, werd bij acclamatie gekozen do heer H. van Boeyen, wethouder to Voor burg. De heer H. van Boeyen, uit Voor burg, sprak over de uitkeering van Rijks wege aan de gemeenten. Gisteren werd te Utrecht, ondor lei ding van ds. J. L. Pierson, de 32ste alge meene vergadering gehouden van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Sinds het vorig jaarverslag sloten 54 scholen zich bij den Schoolraad aan; hot totaal aantal bedraagt thans 282. De ver gadering accept eer de een voorstel om voor de aangesloten besturen, die de extra- bijdragen over 1920 (ten behoeve van den aankoop van hot eigen gebouw in Den Haag) nog niet betaald hebben, de betaling daarvan verplichtend te stellen. Naar aanleiding van een voorstel-Llsse, om een oommissie te benoemen tot het sa menstellen en doen uitgeven van een ge schikt schoolleesboek, dat de geschiedenis bevat van het Chr. onderwijs in ons land, in het bijzonder de laatste 80 jaar, werd besloten, dat het Moderamen een prijs vraag zal uitschrijven. Na breede besprekingen werd een nnotlo aangenomen var prof. Noordtzij inzake het nieuwe wetsontwerp van Minister De Vis ser nopens do" leerplicht, luidende: Do alg. vergadering etc., overwegende dat de zedelijke bezwaren indertijd tegon de vigeorendo leerplichtwet ingebracht, door de uitvoering daarvan volkomen ge grond zijn gebleken, en dat., gelijk de nu voorgestelde wijziging leert, iedere „ver betering" dezer web op meerdere besnoei ing der ouderlijke macht en op geleidelijke verscherping der strafbepalingen moet uit loop en van oordeel, dat het doel dezer wet: be vordering van geregeld schoolbezoek veel beter kan worden bereikt, indien aan do zedelijke middelen een breedere plaats wordt ingeruimd, en moei' het strafbaar 6tollcn van gebleken verwaarloozing in liet oog wordt gevat; spreekt als haar wcnsch uit, dat alsnog een. nieuw wetsontwerp wordo ingediend, waarin dezo grondgedachte wordt be lichaamd. In do middagzitting stelde prof. Noordtzij voor, tem einde een positief geluid te laten hooren, om den Schoolraad to machtigen tot heb benoemen ecner Commissie, die de wenschen inzake den leerplicht (do boven bedoelde zedelijke middelen") zal formu leeren welke in een wet kunnen worden belichaamd. Mr. A. de Graaf, voorzitter van de Gem. bioscoopcommissie to Utrecht, hield een in leiding over do bioscoop. De Minister vam Onderwijs heeft aan Ged. Staten der provincies betreffende pensioensgrondslagen onderwijzend perso neel der o. 1. scholen geschreven: Krachtons liet bepaalde in art. 26ter der wet tot regeling van het. lager onderwijs van 1878, zooals cïat artikel vastgesteld is bij art. 1 der wet van 14 Juli 1919 (St.bl. No. 493), werd onder de.werking van eerst genoemde wel de jaarwedde van den on derwijzer, zoolang hij één of meer wettige of gewettigde kinderen beneden den acht- BINNENLAND. Mededeeling van den Minister van Arbeid in de Eerste Kamer, dat een wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet zal inkomen met een loongrens tot f 3900. Geen verhooging meer van den pensioens grondslag voor liet onderwijzend personeel met het bedrap der kindertoelage. Adres inzake het wetsontwerp betreffende dc heffing van een recht voor het afgeven van zeebrievcn. Dr. Brcdins blijft adviseur bij liet Maurifs- huis to 's-Gravenhage. Vrijstelling doen drukken van proefschrif ten en stellingen. Weer eens een incident in den Anister- damschen Raad. BUITENLAND Een Dnitsclic nota inzake dc ontwapenings kwestie. De mijnwerkersstaking in Engeland op morgen schijnt onafwendbaar. Of deze echter algemeen zal zijn, is nog do vraag. De communistische actie in Duitschland blijft afnemen in kracht. Ex-keizer Karl geeft het nog niet op den Hongaarschen troon te bestijgen. Een verdeelbig van Opper-Silezië wordt zeer waarschijnlijk. tien jarig en leeftijd te zijnen laste had, en de soliool gelogen was in een gemeente der eerste klasse, met veertig gulden per jaar voor ieder dier kinderen verhoogd. De aldus toegekende verhooging maakte derhalve deel uit van cle vaste jaarwedde, waaruit voortvloeide, dat ook de pensioens grondslag met het bedrag dor kindertoela ge werd verhoogd. In dezen toestand ls, gerekend van 1 Januari 1920 af, verandering gebracht, doordien de regeling van de kindertoelagen is gescheiden van de regeling van de jaar wedden van bet onderwijzend personeel der openbare lagere scholen. Immers is bij het Kon. besluit van 16 De cember 1920 (Sts.bl. No. S00) in art. 1, on der punt V, eerste lid, bepaald, dat de kin dertoelage bijwijze van tijdelijke toelage bo ven en behalve de wedde wordt genoten, zoodat bedoelde toelage niet meer in den vorm van een verhooging van jaarwedde wordt toegekend. Het gevolg van de gewijzigde regeling van de kindertoelage is mitsdien, dat deze niet meer verhooging van den pensioens grondslag medebrengt Aangezien mij uit een mededeeling van een der colleges van Ged. Staten gebleken is, dat sommige gemeentebesturen "voort gaan de kindertoelage in den pensioens grondslag op'te nemen, komt het mij wcn sch el ijk voor, dat de gemeentebesturen met het bovenstaande in kennis worden gesteld en daarbij namens mij worden uitgenoo digd, zich dienovereenkomstig te gedragen. Bij Kon. besluit van S dezer is aange vuld het bij Kon. besluit van 23 Febr. 1916 gewijzigde Kon. besluit van 27 April 1S77, waarbij de in de artt. 131, 137 en 141 dier Hooger-Onderwijs-wet bedoelde examens en promotiën zijn vastgesteld. Do aanvul ling bestaat uit de volgende alinea's, die aan art. 18 van het Kon. besluit van 1910 worden toegevoegd: „De faculteit of, bij publ-iek© promoties, de senaat, is bevoegd vrijstelling te geven van do verplichting tot het doen drukken van het proefschrift in zijn geheel of voor een gedeelte in dit geval wordt het proef schrift of het niet-gedrukte gedeelte daar van vermenigvuldigd op andere, door facul teit of senaat aangegeven wijze. Do faculteit is op voorstel van den pro motor bevoegd goed te keuren, dat, indien de doctorandus alleen op stellingen wenscht te promoveeren, in bijzondere gevallen die stellingen op een andere wijze dan door den druk worden vermenigvuldigd." In een circulaire aan de besturen van vakscholen schrijft meldt „De Tijd" de Minister van Onderwijs o. m.„dat heb (hem) zeer gewensclit voorkomt, dat alleen in gevallen van noodzakelijkheid plannen voor uitbreiding van localiteit of van het onderwijs ter goedkeuring worden inge zonden, aangezien de toestand van 's land's financiën tot do uiterste voorzichtigheid noopt." Blijken, het antwoord van don Mini©- ter van Oorlog op do vragen van heb Tweede-Kamerlid den heer Ter Hall be treffende tandheelkundige behandeling van mi'litieplichtigen en beroepsmilitairen bij het. legor en de zeemacht, wordt uitgegaan van de gedachte, dat de tandheelkundige verzorging van hen, die slechts korten tijd onder de wapenen zijn, zich tot dien tijd rnoet. beperken, doch dat deze verzorging van beroepsmilitairen van meer blijvend©» aard is, .een verschil in behandeling, da* dén Minister, gemotiveerd voorkomt. Het- spreekt aldus de Minister van zelf, dat do Staait verantwoordelijk is voor het lichamelijk welzijn van den dienstplich tige gedurende don tijd, dat deze ziju dienstplicht vervult, terwijl het eveneens

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1