No. 18728. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 Maart. UIT DE RAADZAAL UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON, Tweeae diaa. Anno 1929. 't Was weliswaar weer een langademige agenda, die onzen raadsleden de laatste zitting werd voorgezet, maar goed be schouwd waren er slecht9 drie punten op, die men direct tot hoofdschotels ken ver heffen. Do rest was irn groszen Ganzen wat meer of minder belangrijk opvulsel van hdt te verorberen menu, geschikt om de hoofd schotels „lokker" te maken. De eerste hoofd schotel lag den raad echter, met allo entou rage er brj gerekend, zoo zwaar op de maag, dat aan de twee volgende niet meer te den ken viel. 't Werd nu al half twaalf 'savonds! t'n do Ingekomen Stukken namen ook niet meer dan een klein uurtje ia beslag, dus daaraan lag het niet, gelijk anders nog wel eens het geval is. Alleen een onverwachte zitting met gesloten deuren, door B. en V,'. blijkbaar securiteitshalve doorgezet, trai neerde. Die ééne hoofdschotel werd echtor zorgvuldig gekauwd en herkauwd! Was het nu nog maar het voor dc burgerij allerbelangrijkste geweest voor 't moment, dat aldus was afgeplozen! Maar ook'dat is helaas niet het geval geweest. De verla ging van gas- en electriciteitsprijs is tot een volgende zitting uitgesteld met het voor stel over de Lakenhal als gezelschap, bene vens de toelage voor brugwachters en ha venrechercheurs, het laatste op voorstel van den heer Heemskerk, die de commissie voor 't georganiseerd overleg alsnog wilde in schakelen. Het eerste gedeelte van een amen dement Rotteveel en Bisschop n.l. om do verlaging van do gas- en electriciteitsprij- zen in plaats van met Maart eerst met April te doen ingaan - gaat bijkans in vervulling zonder beslissing van den raad. Waar toch eerst bogin April op zijn vroegst de volgende raadszitting zal zijn, dringt do vraag of mot Maart nog invoering mogelijk is. Afgedaan is de kwestie, dio we kortaf het vraagstuk van het ambulantisme zouden wil len noemen. In ons laatste Eaadsoverzicht wezen we er nog op, hoe in feiten deze kwestie van de baan is, nu de Staten-Gene- raal deze question bruiante heeft beslist ten gunste van de voorstanders van afschaf fen van ambulantisme en sjpraken we de hoop uit, dat de rand dat zou inzien on niet opnieuw het vraagstuk van het ambulantisme zou gaan uitrafelen doch zich beperken tot de orde en alleen onder de oogen zien de vraag, of er reden was voor het aanvragen b§ den minister van ontheffing, het eenige wat beslist worden moest. Die hoop is wel totaal ijdel gebleken. Hoewel algemeen er kend werd. dat inderdaad alleen de vraag der ontheffing-aanvrage aan de orde was, hebben we in wezen niets anders gehad dan een uitvoerig debat over de al of niet won- acheljjkheid van ambulantisme, specizal door den beer Meynen in het geding gebracht. ,We willen hem gaarne de eer toezwaaien als tegenstander van afschaffen een goed plei dooi te hebben geleverd, maar dit pleidooi had in de Staten-Generaal moeten zijn go- houden, niet hier in den Raad, na het vallen van do algomeene beslissing. Juist, waar het ambulantisme heeft opgehouden een kwestie te zijn, willen we ons daar niet dieper in begeven en ook niet verder wijzen op rake weerleggingen van des beeren Mayneo's be toog Op zien zelf kunnen we ons indenken, dat de heer Groenoveld, behoorend tot de voorstanders van afschaffen van het ambn- lantisme, nog weinig gevoel had, overwin naar te zijn. waar B. en W. hier toch even tjes kwamen met een voorstel om op 14 van do 17 R- Q. scholen hier ter stedo het ambulantisme te handhaven. Daarin kan moei- ljjk anders gezien worden, hoe men het draait of keert, dan een poging om het afschaffen van £ot ambulantisme tot een doode letter te maken en als een poging om.het gevallen besluit ongedaan ie maken, of wil men „verbeteren", om in den geest van den heer Meynen te spreken. Dit voorstel mag beschouw d worden ais een laatste red plank voor het ambulantisme. Is zelfs do Minister ai niet vooruit gepolst, enz.? Wjj voor ons kunnen ons moeilijk anders voor stellen, dan dat een weigering zal volgen, nu de raad tenslotte tot de ontheffing-aan vrage is overgegaan, al bleken bij de voor- stemmora er te zijn, die ook weinig resul taat verwachtten van zulk een algemeen vragen van ontheffing. De Minister zal toch niet meewerken aan een op handige wijze ongedaan maken, van wat in de wet is vast gelegd. Hetgeen geschied is met ontheffing- aanvragen elders sterkt ons in dit vertrou wen. Rechtszekerheid moet er zijn en blij ven. Voor de grootste helft der schelen, waarvoor onthetfing wordt gevraagd, kon den ook slechts motieven worden aange veerd, ontleend aan de bezwaren tegen af schaffen van 't ambulantisme. Daarin werden de motieven, gebaseerd op wat als uitzonde ringsgevallen althans beschouwd kan wor den, als het ware verdronken. Niet bepaald een fraai voorbeeld van op treden oordeelen we uitlatingen van de rech terzijde, dat zjj beten verzorger is van het Openbaar Onderwijs, dan de voorstanders daarvan. Werd zelfs niet de kwalificatie „zoogenaamd" daarbij gebezigd? En dat al leen op grond, dat de rechterzij door hot ambulantisme te willen handhaven beter het algemeen onderwijsbelang denkt te beharti gen, dus juist in dat opzicht, waarom da z Ir ij u gaat, waar afschaffen van het am bulantisme over de geheele linie immers door de voorstanders als een zegen voor het onderwijs wordt beschouwd.En alsof men rechts eensgezind voor behoud van 't ambulantisme is! Dat zijn uitlatingen, specu- leerend op de uitwerking die dikke woorden heiaas te veel hebben. 't Zelfde geldt in nog sterker mate voor do verzekering door enkele heeren geuit, dat zij hun taak naar hun afgelegde eeden vervullen, niet naar wat in hun hart eigen- ijjk hun liefde heeft. Dat is toc.h te natuur lijk, dan dat er apart gewag van behoeft gemaakt te worden, zouden we zoo zeggen. De natuur gaat echter allen wel eens boven de leer, dat zjj erkend. Veel bijzonders valt overigens niet te roemoreeren. Da heer De Lange maakte van do gelegenheid gebruik om hij de ver kiezing van een lid in de commissie voor de lichtfabrieken (vacature De la Rio) op den heer Van Eek een goedkoop politiek suc cesje te behalen door aan te halen, wat de leider der S. D. A. P. over de opvatting van zijn partijgenooten in de commissies vorig jaar had gezegd eu hem te dwingen otnigszins te retireeren, teneinde den zetel voor diens partjj niet verloren te doen gaan. De heer Van Eek werd tenslotte gekozen. Noemenswaardig verzet tegen de bouw- aangelegenheden kwam er niet. De heer- schende woningnood is toch een te beslis sende factor, waarvoor alles moet wijken. Ce heer Dubbeldeman verzette zich nog aanvankelijk tegen den steun aan particu liere bouwers, waardoor lip vreesde, dat de bouw der woniugbouwvereenigingen zou worden benadeeld, maar toen bleek, dat zijn fractie alleen stond, vroeg hij maar geer. stemming. Alleen aan het slot had de anders kalm verloopen zitting nog een klein incidentje, toen de heer Van Stralen den voorzitter verweet wel nader onderzoek too te zeggen, toen de heer Wilbrink weesjip vermeende wantoestanden aan de lichtfabrieken, wat d«.n kindertoeslag betreft, terwijl hij zelf was afgescheept. Veel om het lijf had het niet en de voorzitter had het, meenen we, niet zoo bedoeld, werd wat overrompeld, toon plotseling de klachten zoo algemeen bleken. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Dc winst en -verliesrekening der Marth a-S Lichting al hier over 1920 loopt over een bedrag van f219.960.84Vs, niet een nadeelig saldo van f47,865.98. Aan voeding werd uitgegeven f56,712.83, aan kleeding cn schoeisel f 15,756.86l/s, aan salarissen f 53,559-87. Do kosten.de prijs per kind over 1920 bedroeg f512. Aan verpleeggolden werd f 109,50S.06l/a ontvangen en aan giften f 19,437.21; de ont vangen legaten bedroegen f4400. De balans wijst een bedrag aan van f 63S.399.30V2. BODEGRAVEN. Bij dc publieke vei ling, ten overstaan van notaris Krüsetnann, van een woonhius met erf aan de Zuidzijde, alhier, is dit' perceel Ln bod gebracht op f7200 en op "f350 afgemijnd. Kooper werd dc heer K. Jennó. In de gehouden zitting van het liooM- stembureau is tot lid van den raad benoemd de heer C. Balelaan. HAARLEMMERMEER. G. 13., aan don IJ weg kwam Dinsdagmorgen tot do onaan gename ontdekking, dat zijn twee hitten, die bij hot erf liepen, verdwenen waren. De politie werd direct met de vermissing in kennis gesteld. In de plaats van wijlen den heer H. B. Hinfelaar, is benoemd tot lid-werkgever van do plaatselijke commissie voor do on gevallenverzekering in deze gemeente, de heer N. J. do Bakker, wagenmaker, wonen- do te Hoofddorp. HAZERSWOUDE. De jaarvergadering van Ziekenverpleging werd door den voor zitter, den heer T. Wezelenburg Kzn., ge opend met een welkomstgroet. De secretaris, ds. P. Ch. van der Vliet, las de notulen, die onder dankzegging werden "goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van dr. Doo- renbos, dat hij zijn benoeming als bestuurs lid aanneemt, en van dr- H. J. F. Mayer, dat hij het eere-lidmaatschap aanvaarden wil. Uit het jaarverslag van den voorzitter blijkt, dat dc vereeniging 265 loden telt en 73- donateurs. Het salaris van een depot houder is verhoogd. liet materiaal der ver eeniging is 309 maal in bruikleen afgestaan. Dè verkoop van een Tuberculosebloempio heeft opgebracht f 289.74. Van ijs, dat steeds voorradig is, werd veel gebruik gemaakt. Drio personen zijn in een sanatorium ver pleegd, terwijl één kind naar een vacantie- koloniê werd gezonden- De penningmeester, pastoor P. M. de Vetten, deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. De ontvangsten, met inbegrip van een batig saldo van 't Vorige jaar, zijnde f210.93, be droegen f678.58, de uitgaven f.495.69, alzoo een batig saldo van f 182.89- Het fonds voor wijkverpleging heeft in kas f 463.33 en het tuberculosefonds heeft ontvangen x 1310.30typ. en uitgegeven f 1027.3672, zoodat in kas bleef f 282-94. De commissie tot het nazien der rekeningen brengt bij monde van den heer W. n. G. Duncker verslag uit. Alles was in orde bevonden, zoodat de rekening onder dankzegging werd goedgekeurd. De penning meester van de commissie word door den voorzitter bedankt voor zijn arbeid. Herko zen werden als bestuursleden dc hoeren ds- P. Ch. v. d. V'liet en Th. G. Wesselingh. In de vacature-ds. J. J. C. Karres werd voorzien door de benoeming van-ds- Luuring. In de commissie tot het nazien der rekeningen weixl in plaats van den hoer D. Heynift die niet herkiesbaar was, gekozen de heer F. C. A. .Witte.- Met algomeene stemmen werd besloten de statuten, overeenkomstig een voorstel van 't bestuur, te wijzigen, en een subsidie van f500 te vragen aan 't gemeente bestuur, tot meerdere bestrijding van de tu berculose. Ook werd besloten uit de kas der vereeniging f loO te. storten in liet tuber culose-fonds. Met het bloempje zal weer gewerkt wórden in Juni of Juli. Met dank zegging voor do bctoondo belangstelling, sluit dc voorzitter de bijeenkomst. Onze plaatsgenoot Van B. reed met paard en wagen over do hooge brug in het Westeinde en had het ongeluk, dat ccn der strengen brak. Van B- sprong onmiddellijk van den wagen af en kreeg het wiel over zijn been, zoodat hij niet in staat was ver der te gaan, maar eerst naar zijn woning en vervolgens aar het ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. HOOFDDORP. Naar wij vernemen is dr. Smit, uit Staphorst, die de praktijk van dr. Herman had overgenomen, op zijn reis naar deze gemeente plotseling ernstig on gesteld geworden. Zijn vestiging alhier zal daardoor met enkele weken worden vertraagd Ds- Bouma, Gereformeerd predikant alhier, die het beroep naar Zwolle heeft aan genomen, hoopt in de maand Juni afscheid van de gemeente te nenven. KATWIJK-AAN-ZEE. Maandagavond vergaderde in de gemeentezaal de werk liedenvereniging „Eendracht" onder lei ding van den tweedenvoorzitter, den hear C. Guijt. Wegens het overlijden van den voorzitter, den heer Van Beelen, moest bot de verkiezing van een nieuwen voorzitter worden overgegaan. Na gehouden stemming bleek, dat tot voorzitter gekozen was de lieer G. Hanenoot die zich deze keuze liet welge vallen. Daarna kwam een bestuursvoorstel in be handeling om oen adre3 aan den gemeente raad te lichten inzake de „berghave." Dit voorstel gaf aanleiding tot uitgebreide be schouwingen. Eindelijk tot stemming over gaande of dit voorstel al dan niet zoude worden ingezonden, staakten over dit voor stel de stemmen. De vergadering die met gebed geopend werd, werd met dankgebed gesloten. Van de trawlvisscherij kwamen te IJmuiden binnen de loggers: KW 16, met f946; 38, met f864; 60, met f919; 129, met f705 en 173, met f617 besomming. De Coöperatieve Boerenleenbank hield in het reederrjlokaai alhier de jaarlrjksche vergadering. De voorzitter, de heer L. Kruijl', opende de vergadering met een kort welkomstwoord en deelt het een en ander mede aangaande het wel en wee der Bank in 1920. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot .secretaris der vergadering werd benoemd de heer C. van der Rhee en tot stemopnemers de heeren A. Ouwehand on N. Guijt. De kassier deed hierna rekening en ver antwoording over het jaar 1920. Het salaris van den kassier werd over het jaar 1921 vastgesteld van f1000 op f1250. De ver kiezing van een lid van het bestuur Wegens periodieke aftreding van den heer D. Parle- vliet had tot resultaat, dat deze met over groot© meerderheid van stemmen werd her kozen en zich deze herkiezing liet welge vallen. De heer L. Kruijt, die periodiek aftrad als lid van den Raad van Toezicht, werd eveneens met bijna algemeens stemmen herkozen en nam ook zijn herbenoeming aan. De lieeren G. Haasnoot en B. Verdfes Dzn., traden periodiek af als plaatsvervan gende bestuursleden. Laatstgenoemde had to kennen gegeven, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Na gehouden stemming bleek, dat de heer G. Haasnoot .veder met bijna algemeene* stemmen was herkozen cm dat in de plaats van den lieer Yrerdoes gekozen werd de heer G. van Duijn Gzn., Ocstpad. Do voorzitter, doet hierna namens bet feestuur mededee:ing, dat met ingang van 1 Januari 1921 de rente is vastgesteld als vclgt: Spaarbank 41/4 pCt. per jaar; Depo sito. a voor G maanden vast 41/4 pCt. per jaar, b voor 12 maanden vast 4'Vj pOt. per jaar. Voorschotten: 5'/i pOt. per jaar. Loe iende rekening: a credit 41/* pCt. per jaar; b debet 5*/i pOt. per jaar. Do heeren G. van Duijn Gzn. en C. A. Kruijt werden benoemd tot het nazien der rekening over 1921. De rondvraag leverde geen bijzonders op waarna de voorzitter de "vergadering sloot onder dank aan de heeren voor hun tegen woordigheid. Uit het uitgebrachte jaarverslag over 3920 stippen wij nog liet volgende aan: Het ledental bedroeg op 1 Januari 1920 190. In den loop van 1920 traden 24 leden toe, terwijl één lid door den docd aan de vereeniging ontviel en 2 leden naar elders vertrokken, zoodat op 31 December 1920 -de vereeniging 211 lpden telde. In het kasboek werden gedurende 1920 gehoekt 1105 posten. Totaal der ontvang sten: f990.978.25; totaal der uitgaven: f965.543.61; kassaldo op 31 December f25.434.64. Het aantal spaarboekjes door de bank uitgegeven steeg tot 453. Er wer den in den loop van het jaar 78 nieuwe uitgegeven en 30 afgelost. Er werden in 1920 28 voorschotten ver strekt en 14 afgelost, terwijl aan het einde van het jaar nog 110 voorschotten uitston den. Het aantal personen, dat met de bank in Jcopende rekening stond bedroeg 44. Einde December werd besloten de gelegen heid te openen om gelden brj de Bank te plaatsen voor een bepaalden termijn tegen hcogero rente. Op 31 December 1920 wa ren 5 Deposito-biljetten nitgegeven. Spaarge.den: Saldo dar spaarg.lden op 1 Januari 1920 1357.658.95; ingelegd met bijgeschreven interest 1317.652.65, totaal f6r/5.311.60. Terugbetaalde spaargelden: f220.306.76; saldo op 31 December 1920 f455.004.84, totaal f675.311.60. yoorschotten: Uitstaande voorschotten op 1 Januari 1920 1194.688.04. Gegeven voor- scholten: f 52;020, totaal f246.708.04; te rugbetaalde voorschotten f43.635; saldo r.p 31 December 1920 f246.708.04. Loopende rekening: Debet-saldo op 1 Januari 1920 f 123.916.27. Verstrekt f200.315.22. Ver-, schuldigd op 31 December f 9.735.04. To taal f 333.966.53. Credit-saldo op 1 Ja nuari 1920: 17597.31. Ontvangen f99.266.28. Te vorderen op 31 December f227.102.94. Totaal de som van f333.966.53. Verlies- en winstrekening over 1920 Rente voor spaargelden: .£17.323.49. Rente en koeien centrale Bank en in loopende re kening f 1912.32. Nog te betalen r eute f2.34. Administratiekosten f 1308.28. Winst saldo f1563.19. Totaal f 22.119.62. Rente van voorschotten f 10.351.50. Rente Cen trale Bank en in lóopende rekening f 8420.89. Diverse ontvangsten f34.20. Rente obligating Centrale Bank enz. f3240. Nog te vorde ren rente £73.83. Totaal f22.119.62. Balans op 31 December 1920: Kas f25.434.64. Uitstaande voorschotten f203.073.04. Te vorderen in loopende reke ning f227.102.94. Obligaties Centrale Bank f 39.000. Aandeelen Centrale Bank f70. Meu bilair f20. Nog te vorderen rente £73.83. Tcta ai f 494.774.45. Saldo spaargelden f455.004.84. Verschul digd aan Centrale Bank f23.815.42. Ver schuldigd in loopende rekening f9735.04.- Nog te betalen rente f2.34. Reservefonds £4653.62. Winstsaldo f 1563.19. Totaal f494.774.45. Van de visscheryschoul slaagde voou het stuurmans-oxamen op zeilzeevisschers- vaartuigen da leerling Jac. Schaap alhier* Het groote reederrj pakhuis van de N. V. Willem Beukelzoon, staande aan de Meerburgkade is door den heer Jac. Guijt alhier aangekochl voor ruim f 10.000. N0ORDWIJK-BINNEN. Alhier doet zich oen derde geval voor van besmettelijke nekkramp, ditmaal bij oen knaapje van drie jaren. NOORD WIJK-A AN-ZEE. Mej. M. H. L. Kous alhier is bij resolutie van den minis ter van Koloniën ter beschikking gestold van don gouverneur-generaal van NexL-Indië, om daar te lande te worden benoemd bij den post- telegraaf, cn telefoondienst- NOORDWIJKERHOUT. Een onbe kend gever, laat rondom de nieuwe begraaf plaats van de R.-K. St.-Jozef-Kerk een hoo- gen muur metselen. Een aantal huurders, wonende in „heli glazen paleis", trok gisteravond te naar het Raadhuis, om brj de autoriteiten te gaan klagen over hun resp. huïscaaa, die opeens de huishuur flink had opge slagen. VALKENBURG. - De kiezerslijst 1921—» 1922 is voorloop, g vastgesteld met 325 nar- men voor de gemeente, 332 voor de Tweede Kamer on 337 voor de Provinciale Staten. VOORSCHOTEN. Nabjj liet Haagsohe Schouw kwam een motorrijder zoo ernstig te vallen, dat de gohee'le motor bijna vernielt! word. Wonder boven wonder bekwam hijzelf geen letsel. Dc eerste bouw met rjjkstoeslag van twee burgerwoonhuizen, langs de Papenlaan alhier is ondershands uitbesteed aan den heer H- Kadé, timmerman en aannemer, alhier. WADDINGSVEEN. Na den avondgods dienst doelde ds. Wielinga aan do gemeente mode, dat heden de heer A. van Nielen ge durende 25 jaren het ambt van koeter heeft vervuld. Er werd toen een gepast en dank baar woord aan zijn moeite en zorgen ge wijd. De vereeniging „Ziekenzorg" heeft aan haar leden medegedeeld, dat de rekening) sluit met een nadeelig saldo van f 186.26. Het aantal leden bedraagt 695. Op het verzoek van de Commissie van Schoolverzuim, aai hooger subsi-die, is door den Raad gunstig beschikt. Er is voor de Commissie f 150 disponibel gesteld en f 25 voor den secretaris. Op het verzoek van den heer Buitelaar, Door Henri Ardell. Naar het Franscli. (Nadruk verboden). 38) j Januari. Eén ding vc-rbaast mij nog zeer zoolang ik hier bento zien hoeveel mannen 01* hier to Parijs zijn, die niets uitvoerendat wil zoggen dio geon andero bezigheid schijnen te hebben dan visites-maken, naar wedrennen gaan, naar hot basch, enz., enz. Zij schijn©.' nooit te werken. En Guy be hoort daar. ongelukkig lijkt het, ook toe. Daar begrijp ik niets van. Zooveel maal heb ik papa tegen Yves en Corentin hoo- ron horhalen, dat liet eon strenge plicht voor oen man is te werken, dat zij, die dieai plicht niet vervullen, verachtelijke wezens zijn en aldus beoordeeld worden door allo edele menschen Zeker, vader heeft Yves en Corentin wel een voorbeeld gege ven Hij is altijd bezig, zoozeer zelfs, dat ik bijna geen 'tijd heb om hem to zie>n. Hij weet zichzelf to,vergeten voor anderen, al zijn tijd tt wijden aan het doet er niet toe wolken ongelukkigen man, die hem roept, zonder to letten op het brommen van me vrouw Morgane, die altijd dóór herhaalt, dat hij zijn rieken kiezen moest en het onwijs vindt- menschen te behandelen, die niet betalen Zou bet mogelijk zijn, dat Guy alleen leeft voor zijn plezier, dat hij tot die on nutte schepselen behoort, die door vader met zooveel verachting beoordeeld worden Om mij gerust te stellen, heb ik gedacht, dat hij misschien werkzaamheden heeft, die ik niet ken. onwetend meisje als ik ben Ik zou hot aas Madeleine kunnen vragen, om mij gerust te stellen maar ik durf niet. Zij zou het zonder twijfel een belachelijke vraag vinden en haar beantwoorden met zoo'n glimlachje, waar ik wel voor in den grond zou kruipen Wanneer iets mij vervult, dan kan ik hot niet verbergen voutral voor Guy. Dezen keer had ik wei gewild, dat hij niet zoo snel in mijn kon lezen, maar het was weer zoo evenals gewoonlijk, en nu spijt het mij niet Hij dineerde juist bij ons thuis, omdat hij met M>ante naar de komedie zou gaan. Ma deleine en ik bleven thuis, omdat het, wel te verstaan, geen stuk voor jonge meisjes was. Tante w-v zich aan het kleedten. Made leine zocht op haa.r kamer zijdo voor haar altijddurend handwerk ik zat in een hoekje bij den schoorsteen, te denken, terwijl ik in do vlammen keek Toen Guy klaar was met rooken, kwam hij bij mij. Hij'keek mij oven aan en vroeg: „Waaraan dacht je met zulk een ernstig gezicht, toen ik binnen kwam, Arlette?" De lamp stond achter ons, vrij ver. Ik kon het gezicht van Guy haast niet zien, alleen zijn lange gedaante, die goed uit kwam,in zijn rok, waarop een anjelier een rose plek vórmde aan zijn knoopsgat en zonder dat ik weet hoe, ontsnapte mij do vraag dio mij steeds in het hoofd speel de, aan mijn lippen ,,Guy, wanneer werk je toch?" Hij keek mij verwonderd aan. „Wanneer ik werk Waaraan?" „Ik wil zeggen, wanneer doe je toch din gen niet alleen voor je plezier?" „Ik hac! d. vraag niet gedaan of ik wou hem weer terug nemen. Gelukkig keek Guy niet ontevredc-n Alleen zocht em zijn oog' do mijne alsof hij in mijn gedachten wilde doordringen „Waarom doe jo dio vraag, Arlette?" „O, Guy, ben je er boos om! Dat zou mij erg spijtenMaar ik kan nu eenmaal niets voo»* je verbergen „Omdat je een goede, heel oprechte en heel trouwe vriendin van mij bont." Hij zei dat hced zachtjes, met dezelfde uit drukking in zijn oogen, en mijn hart gloeide van genot. Toen ging hij voort „Jo hebt mij geen antwoord gegeven, Af lette; je schijnt te verlangen, dat ik werk. Waarom „Omdat ik dacht-, dat alle mannen moes ten worken lk heb heb vader zoo vaak tegen mijn broers hooren zeggen en hun het voorbeeld zien geven. Maar misschien is het te Parijs niet zoo als in Douarnenez." Het gericht van Guy stond zoo ernsig als ik het nog nooit, gezien had. „Te Parijn evengoed als in Donarnenca zijn or mannen, die hun tijd nuttig beste den voor het welzijn van anderen, dio hun tijd niet geheel en €.1 aan hun ver strooiingen wijden. Er zijn er ook, die het tegenovergestelde doen. En denk je, dat ik tot do categorie van dio laatst en behoor?" „O, Guy, ik hoop van niet!" „Hoop je dat? Je bent hard, kind! Waar wou je dan, dat ik mij mee herig hield?" „Dat weet ik niet Ik weet te weinig, om to kunnen beoprdeelen wat voor nuttig werk jonge heeren zooals jij doen kunnen. „Arm kind, zij hebben zelf'even veel moeite als jij om dat te ontdekken, geloof dat maar! Wat zou ik nu bijvoorbeeld kun nen wezen?. Ik verzeker je, dat, hoo verder ik kom, des te meer dagen er zijn, 1 waarop ik mij diat afvraag ln dien tus- schontijd tracht ik mijn tijd zoo min moge lijk to verbeuzelen. Ik tracht "mijn leven zoo weinig onbeduidend te maken als ik kan> ik lees, ik schilder, ik niiiak muziek. Het is niet veel nuttigs, dat weet ik wel. Maar je moet wat toegevend zijn, Arlette, voor men schen, dio niot genoodzaakt zijn hun dage- lijksch brood ie verdienen. Daardoor zijn zij dikwijls minder waard dan anderen en het is njet geheel en al hun schuld „Guy, heb ik je verdriet gedaan met zoo te spreken?.. Ik smeek jo, vergeef het mijMijn opinie beteekent niets ter wereld Ik kan hot niet beoordeelen zoo nis groote menschen „En daarom ben je een levend geweten Jo vergeven, kind? Wat? Dat je gelijk hebt minachting te. hebben voor menschen, dio niets uitvoeren EnfinIk hoop, clat do dag oens komen zal, dat ik niet langer tot dat aantal gerekend wordtArlette, dan heb jij het recht tot jo zelf to zeggen, dat je veel invloed gehad hebt op de ver andering, die er met mij heeft plaats gehad. Ja, heel veel! Ik zal don raad niet kun nen vergeten, die uit den mond van het jonge meisje gekomen is Was het niet prachtig van hem om zoo tot mij te spreken? Ik was er zoo gelukkig door, dat ik fluisterde: „Dank je, Guy." En clie woorden kwamen mij uit het hart Maar ik dacht aan zooveel dingen, dat ik later niots meer zei, en in hot- vuur staarde, dat .ik niet zag Of ik keek naar Guy, wiens gezicht altijd heel ernstig stond. Hij, mijn vriend, sprak ook niet. Het was heerlijk, dat stilzwijgen met ons beiden. Ongelukkig kwam tanto binnen, hhele maal ingepakt, gereed om tc vertrekken toen zij ons zoo zag zitten, riep zij uit „Wat een kalmte! Hoo dat zoo? Praat Arlette niet? Op zijn gewon ;n toon, een beetje ironisch antwoordde Guy „Wij denken na, ten gevolge van ecu philosofiscb gesprok, dat wij gehad heb ben." „Phïlosofisch Anders niet? Je moet heft mij onderweg maar eens vertellen. Laten, we heengaan Guy herhaalde Laten wo heengaan ik ben tot je orders." Hij stond op. Hij zei Madeleine goeden dag, dio met haar moeder was binnengeko men, en toen mij het laatst En toen hij mijn hand vasthield, bukte hij heel cliep en kuste mijn hand. ,,0 Guy hoe deftig!" riep tante ver wonderd. „Het is een hulde, dio ik breng aan de wijsheidLo uise. En zij vertrokken. Ik was gelukkig, o zoo gelukkig! Maar ik weet niet goed waarom. 16 Januari. O, dio Jeamio d'Estève, waarom is zij toch zoo mooi! Waarom ontmoeten wij haar overalWaarom einden tante en Charlotte haar zoo naar haar smaak? Waarom schijnt tante verrukt, als Guy bij haar is, wanneer hij praat of danst of schaatsen-rijdt met haar zooals gisteren Ik heb er inte gendeel een afschuw van hen sainen to zien ik heb zelfs een afschuw van het denkbeeld, dat zij elkaar bijna ieder en avond met uitgaan ontmoeten, want me vrouw d'Estóve kent heel Parijs en is nooit tliuis, behalve wanneer zij zelf ontvangt, wanneer zij riek is of 'a morgens Dat heeft Guy ons verteld. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5