No. 13718. LËIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Klaart. Derde Biaa. Anno 192). TWEEDE KAMER. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. EEN PRAATJE OVER VUEGEu RECHTZAKEN SPREEKCEL Zitting \an gisteren. Ontwerp tot heffing van een tabaksaccijns. De heer VAN DE LAAR (Christ -Sociaal) be strijdt dezen accijns en verdedigt het standpunt dat do Minister wel degelijk do directe belas tingen had kunnen opvoeren. Spr. vraagt, of dit het kompas zal zijn voor den Minister, dat do directo belastingen niet meer opgevoerd mogen worden. Naar spr.'s oordcei kan do inkomstenbelasting ook voor dc lagere inkomens worden opgevoerd, mits men rekening houde met do draagkraaht. Hij denkt bijv. aan de ongehuwden. Togen do tabaksbelasting heeft liij ernstig bezwaar, omdat deze ook op de armsten zal drukken en voor dezen al gauw twee gulden per jaar zal bedragen. Do heer J. TER LAAN (S. D* A. P.) had lie- vor eerst de heffing-ïn-eens willen behandelen. Was dio aangenomen, dan was deze accijns overbodig geweest. Hij keurt het heffen van accijnzen af. Veeleer moest men spreken over do afschaffing daarvan op zout, vleesch en suiker. Deze Regeering gaat in geheel verkeerde richting. De heer Kolkman is van plan geweest in de goede riohting lo gaan en Jo accijnzen af te eohaffen. Helaas liet doze Minister het goede oogenblik voorbijgaan. Hot is dezo Regeering mot de financiën meege- loopen. Do opbrengst steeg enorm on ook thans verwacht spr. niet die daling waarop de Minis ter schijnt to rekenen. Do grondbelasting moet zA. eerst aan de orde komen en vóór de Kamer overgaat nog meer belastingen te heffen, moet overwogen worden, welko verminderingen op de militaire begrootin gen kunnen worden aangebracht. In denzelfden geest als de heer Oud behan delt hij de financieele politiek van den Minister ten aanzien van do Vcrmogensaanwasbelasting en do Oorl'-gswinstbelasting Den tabaksaccijns besprekend, betoogt hij, dat de Minister zijn raming veel te hoog stelt en geen rekening houdt met het verminderde ver bruik. Het gevolg zal zijn, dat de opbrengst niet moor dan 7 a 8 miilioen zal bedragen. De workeloosheid zal eohter toenemen en vele eco nomisch zwakken zullen om -hals worden ge bracht Het ontwerp is voor spr.'s fractie onaanne melijk. De heer ABR. STAALMAN (Midd.( gelooft, dat do winst, die dozo accijns zal brengen, denk beeldig is, omdat toil van uadeelen daar tegen over staan. Hij wijst op do toeneming der wer keloosheid en do vermindering van veler draag kracht. Het systeem is to ingewikkeld en een leger ambtenaren zal noodig zijn. Veler vrijheid zal woer beperkt worden en spr. vreest, dat de •huisindustrie niet zal verdwijnen, maar veeleer oen clandestien karakter zal krijgen. Do heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) aoht don inhoud van dit ontwerp zeer teleurstel lend on hij. begrijpt niet, dat de Minister zoon ingewikkeld stelsel kan voorstellen. Het eerste beginsel van een belastingheffing is toch een voud en duidelijkheid Hel ontwerp heeft bij spr. vier bezwaren. Hij aolit dezen accijns in strijd met do zeden en ge bruiken van een groot deel van het volk. Hij voorziet er in een ondergang van den kleinen fabrikant on winkelier. Voorts heeft hij bezwaar tegen de enorme kosten, dio de perceptie van de belasting zal eischen. Ten slotte gelooft hij, dat deze accijns demoraliseerend zal werken op liet volk, omdat het er toe leiden moet, dat tal van bepalingen zullen worden overtreden. Spr. vraagt don Minister alsnog ingrijpende veranderingen in dit ontwerp te brengen, omdat het spr. anders moeilijk zal vallen vóór dit ont werp te stemmen Do heer STULEMEYER (R.-K.) zegt, dat dit ontwerp de vitalo belangen van velen zeer ern stig aantast De wet is hem veel te ingewikkeld en grijpt onnoodig te diep in; hetgeen al blijkt uit niet minder dan negentien strafbepalingen. Spr. geeft den Minister in overweging om dit ontwerp in te trekken en liever het invoerrecht op tabak te verhoogen. Hij gelooft, dat do Minis ter daardoor duizenden in den lande tot in lengte van dagen een genoegen zal doen. De heer VAN DIJK (R-K.) heeft ook ernstige hozwaron tegen de vrijheidsbelcmmering van de kleine fabrikanten. In elk geval zal de Minister daarin verandering moeten brengen door de be palingen te wijzigen. De heer KOLKMAN (R -K.) aoht een alge meen financieel debat op dit oogenblik praema- tuur. omdat wij in volslagen onzekerheid ver- keeren omtrent den gang van zaken bij de op brengst der belastingen. Hij wenscht dit debat tot Novouiber-December uit te stellen. De ta baksbelasting heeft in onze geschiedenis een groote rol gespeeld. Onder allorlei vormen heeft ze hier bestaan. Het is opmerkelijk, dat ieder wel een belasting wil, maar altijd op een andere maDiar dan do Minister wil. Dat moet nu oin- delrk eens uit zijn. Er wordt zeer veel geld uit gegeven aan sigaretten: de kleinste jongen rookt zo ai fl»! ontwerp acht hij goed, al is het wellicht gewertacht somruigo formaliteiten te veranderen. Overigrna zal het bedrijf zich wel aanpassen aan doao regelingen, gelijk dat in andere landen cok het geval is geweest. De heer VAN RIJSEWIJCK (R.-K.) wijst op de malaise in het tabaksbedrijf en voorziet ver- groot:ng van dc werkloosheid. Hij wil geen be ls ting voer d. industrie is opgeloefd. Spr. be treurt bel, a r de commissies van advies tc een zijdig weren Do vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag te -óón uur Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. Mej E. PelsJagtenberg, Cathrijncstraat 4a- Mej A. H. Rondeel, verpleegster, Ryns- burgerwog 3- H. Visser on gezin, .schip per, Haverstraat 79- Mej. O- v- d- Bijl, TC.-Galgcwater 8. J- W. Evers, zadelmaker, Roodolaaa 12. J. Zijlslra, Mag-bediende, Lang>ebrug 47a- J. P. van Geet, Morseh- weg G3- M A- Suzan, kantoorbediende, Vrortivcastocg 3. L. M- P. M. Janssens. Rapenburg 78. - H- Sasburg, Opv- ambt- R- U- G., K-Diefstccg 6a H. Vermeulen, ourn. Ind- P. en T-, Heerenstraat 85- J. Doze, surn. Ind- P- en T„ Ilecrenstraat 85- Mevr- J. R. do Peijfcr—-von Essen, "Ocgst- Igeeslorlaan 13. J. Benist, aualist, Morsch- weg 120- J. M- v- d. Wetering, teekenaar, .Uudc Vost 153- W, v- Steenbergen, Oran jegracht 125- E- Dijkstra, N. Beesten markt 23- P- F. A- van Egmond, metse- <aar, Middelstegracht 32- N. W- Doorn, Maredijk 27a. F- J- Vcrmcij, kapper, v- d. Wcrfstraat 68- Mej- B- B. Reerink, Lange- gracht 149- Mej. A- Vredenburg, dienst bode, Zooterw- Singel 83- Mej. T. Doorn bos, Acad- Ziekenhuis- A- Maten en gezin, kommies b- d. dir- bel., Drie-October-straat 27. Mej- M- H- v- d- Kamp, telefoniste. Hoogl. Kerkgracht 30- Mej. E- v- d- Kwaak dienstbode, Galgewater 15- A- Hensing, Groenesteeg 56- M. D- Stafleu, Lammer markt 17- Mej- D. Kanis, modiste. Boter markt 3- A. G- Grocnhoff en gezin, com mies b- d- Posterijèn, Heerengracht 25. Mej- wed- Y. Koolev- d- Lec, Rijn en Sohie- kade 85. G- A, Lotte, Matroos 2e kl-, Morscuweg 49- M- J- Geerling, huishoud ster, Nieuwe 1 i 46- G. J- Th- Verborst, kantoorbed'^ Nanniestraat 10. Mej- O. Darpel, Kl- Zuster, St- Jozef-gesticht- Mej- K- Hartman, Kl- Zuster, St.-Jozef-gesticht. P Ivoome en gezin, conducteur, Magd. Moon9straat 76- Mej- J- Visser, dienstbode, Oudeliedenhuis- A. J- van Thielen en ge zin, Opperw.meester-administrateur, Morsch- weg llöa- Mej. M- v- d- Linden, verpleeg- setr, Rijndijkstraat 102- S- Kingma, Kon. Mil- Invalidenhuis. W- de Maris, Kon- Mil- Invalidenhuis. D- Klein en gezin, grondwerker, Koolstraat 7. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Fr- J- Sieberk, Schiedam, Eenaraehtstr- 3a- J. B- W- Hachman, Arnhem, Staringstr. 48. Mej. J- Chr- Beun, Sasscnheim, Hoofd straat 113a- Mej- C. J- M- Smulders, Apel doorn, Klooster. P- C- A. Kools, Den Haag Columbusstr- 155- Mej- M. .T- J- Zuurmond, Leiderdorp, Zijhveg 6. Slej- H- Wessel, Amsterdam, Kl. Houtstraat 15 huis- P- J. Jesse, Alkmaar, Drebbelstraat- A- Jesse. Den Haag, Kolenwagenslag 174- L- J- Hooghoed, Amsterdam, Woonwagen H 142, Hemweg. Mej. SchoutenWegman, Am sterdam, Douwes-Dekkerstraat 23 II, achter- Casper Cossee, Den Haag, Sfccijnlaan 67- L. P- van der To len, Nieuwersluis, bij J^ Goedrie- R- O- Rient9ma, Den Haag, v. Galenstraat 68. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter de heer Baumann, burge meester. De voorzitter opent de vergadering en leest het gebed. Hierna wordt voor'ezing der notulen gedaan. Met bet ekking daarop vraagt de heer Kroes inlich.ingei omtrent de benoeming ran den geneesheer. De voor zitter zegt, dat ale stukken voor een vas e benoeming gereed liggen, indien dr. Loth zijn verzoek daartoe doet, en dat in een volgende vergadering die benoeming fór tafc< zaf komen. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, o. a. dankke'ui- ging van den Bond van Gemeen;©-Am!: te- naren voor de vrijstelling van pensioen bijdragen; verslagen van de commiss'ën van schoolverzuim; mededeeling van Ged. Stalen, dat zij de helft der kosten ran de kiosk op de brug zullen bijdragen, zijnde f354; verzoek van „Zanglust" om het ge meentelokaal te huren, hetwelk wordt v r- wezen naar B en Wen een verzeek van Jae. Lieverse om afschrijving H 0., dat naar de commissie van ree ame wordt ver wezen Een 39-tal ingezetenen verzoeken art 2 van de verordening op de pas:age van de brug n. m. dat stapvoets gereden moet worden, te schrappen. De heer Krcns is var oordeel, dat gemakkelijk stapvoet? ge reden kan worden en dat hel ze voor de paarden beter is. Ook de heer Boot vindt het zeer wenschelijk met hel oog op hst Raadhuis. Het verzoek wordt «net alge- meene stemmen van do hand gewezen. De instructie van de brugwachters woidt vastgesteld. Zoowel te Woubr 'gge als te Hoogmade wordt hun het onderhoud opge dragen. n.I. teeren, roojt/rg houden enz, en to Woubrugge het schoonhouden de' straat bij de brug en rond het Raadhuis Hel trak tement van den brugwachter te Hoogmade wordt op voorstel van den heer Boot be paald op f500 per jaar. Het traktement van den ambtenaar ter secretarie, den heer Van liec-nen, worrlt verhoogd van f1700 op f2000, waarbij echter vastgesteld wordt, dat hij nu geen belooning meer voor avondwerk zal ont vangen. De voorzitter leest een concept-r glemenl voor van de verhuring van het gemeente lokaal. waarover gediscussieerd wordt tus- schen de heeren Boot, Kroes en de voor zitter omtrent de voorwaarden der ver huring. Het concept wordt daarna onge wijzigd vastgesteld. Aan H. M. de Koningin en Ged. Staten zal een verzoek gericht werden om \oor 75 jaren een voorschot van f 16,031.90 te mogen ontvangen voor het bouwhnd langs den Kerkweg. Een besluit, om aldaar arbeiderswoningen te bouwen, zal bij een afzonderlijk raadsbesluit' genomen mo9.en worden. De lieer Lie/erse wijst er op. dat er geen verplichting is tot bouwen op dat bouwland. De heer Boot zegt. dat- de heer ICroes in de vorige' vergadering mede deelde, dat er vele huurder? voor lat land waren en nu blijkt,, dat er maar twee z'ïn. Volgens zijn oordeel, moest or meer publi city' in de bladen daaraan gege en worden. De voorzitter antwoordt, dat de verpachting alleen voor ingezetenen was en dat hjj daarom de kennisgeving alleen op de aan plakborden en in de herbergen had 'aten geschieden. De heer Kroes merkt op, dat er genoeg publiciteit aau is gegeven. De lieer "Wisman vraagt den heer Krofls met welk recht hij de vrijheid genomen hoeft de verpachting te controleeren. De voorzitter autwoordt hierop dat hg den heer Kroes .daartoe had verzocht. Hg meen de, dat de cor.cept-voorwaarden der ver huring. door den heer Wisman opgested, te streng en te bezwaarlijk waren. De heer Wisman zegt, dat juist de heer Kroes bezwarende bepalingen in de voor waarden had gemaakt. De pachter van hot land, de heer 0. W. Anker, was des mor- gen? voor de verpachting nog bg spr. ge weest en had gevraagd, of de bezwarende bepalingen, die de heer Kroe3 bij de voor waarden had gevoegd, ook van kracht wa ren op de verpachting, daar hij dan niet ia wilde schrijven. Spr. had als wethouder hierop ontkennend geantwoord. De voorzitter erkent, dat het brief je van den heer Kroes niet bij de /erpachtings- voorwaarden had moeten liggen. Dat br'efje was dan ook later door hem verwijderd. De heev Van de-r Geest protesteert or tegen dat hem als wethouder de verpach- tingsvoorwaarden niet zijn toegezonden, om daarover ook zijn oordeel to kurmon vellen. Do voorzitter erkent dit to hebben moe ten doen. Do heer Wisman zegt, cÜe voorwaarden afgewerkt enaar den burgemeester ge zonden te hebben, meenende, dat deze ze ook aan het oordeel van den heer Van. der Geest zou onderwerpen. üe heer Boot meent, dat beide wethou ders als deskundigen bekwaam genoeg zijn om die voorwaarden samen te stellen. De voorzitte. herhaalt nog eens, dat hij meende, dat cie voorwaarden te scherp wa ren en hij daarom het oordeel van den heer Kroes had gevraagd Ten slotto wordt op voorstel van den voorzitter punt 5 van de agoneïa, geld- of kasleening va' f 12,000, goedgekeurd. De voorzitter hoopt spoedig met het kohier H. O. 1921 gereed te komen. De Rijksont vanger had hem medegedeeld, dat de be scheiden daarvoor gereed waren. De heer Kroes betwijfelt dit. De voorzitter zegt ra-et wethouder Van der Geest bij den rentmeester van Hoog made te Leiden te zijn geweest, om het huur-contracn af to handelen, doch dat er bopalmgcr, ir voorkwamen, welke later tot moeilijkheden zouden kunnen leiden, nm. artikel 9 van dat huurcontract dat o. m luidt: „Huurder houdt zich het recht voor om te amplicren". Deze bepaling kon later wel van f 250 por jaar op f 1000 gebracht worden, hoewel het niet denkbaar is, dat dit zal gebeuren. Ook art 3 zou gewijzigd moeten worden, ril. de bosten te bepalen van de grootte van het gehuurde land. Ee>n en ander wordt daarna door den voorzit ter voorgelezen na de wijziging, or« goed gekeurd Ook de huur van een transforma torgebouwtje voor f 1 por jaar wordt goed gekeurd. Hierna sluit do voorzitter do vergadering. VOETBAL. Het Zwaluwen-Elftal, dat op 20 dezer ui het Stadion te Amsterdam een wedstrijd zal spelen tegen de officieele Nederland- BC-he ploeg, is aldus samengesteld: De Boer (Ajax) Van Gasselt (V V. V.) en H. Tetzncr (Be-Quiek)Grobben (Spar taan). Hoogstede (N A. C.); en Terwee (Haarlem), Dorenbos (BI.-Wit), Konings (Feycnoord) Smit (BI Wit), Felix (M. V. V.) en Ulrichs (M V. V.). De oefeningen van het Nederlandsche elftal worden op 16 .cm 23 Maart op hel. H. Y. V.-veld gehouden. KORFBAL- Seriewedslrijden Fluks. Haar we vernemen bestaat er groote be langstelling voor do seriewedstrijden van Fluks ter viering van haar 2e lustrum. Voor de le kla/.-se zullen 9 twaalftallen uit. komen, terwijl aan de 2e klasse 12 twaalf tallen-zullen deelnemen. Er zal waarsohijn- lijk op drio velden gespeeld worden. De nieuwe compeiiüe-indeel'ng. Het officieel orgaan Van den N K. B. publiceert het rapport van de bestuurs commissie cie heeren Heyboer, Vliegen en Vcrsiuys, over een nieuwe competitle-in- deeling De commissie is unaniem van meening, clat de idee „hoofdklasse" moet worden prijsgegeven, gelet op dc tegen woordige krachtsverhoudingen in de eerste klasse Volgen® haar kan echter, hoofd zakelijk om de financieele reisbezwaren, niet worden gedacht aan een vermenging der tegenwoordige eerste klassors. Toch moet onder deze ploegen een schifting plaats hebben. De goede, of liever de sterkste blijven dan eerste klassors. Dezo 13 twaalftallen worden ondergebracht in twee afdeel ingen, die' worden gevormd naar de geografische ligging. De over blijvende met de 6 sterkste tweede klas- sens vormen dan een overgangsklasse, eveneens bestaande uit twee afdeelingen. Als maatstaf neemt de commissie aan den eindstand van do looponde competitie. We krijgen dus: Afdeeing A der Westelijke le klasse. a. de 4 sterkste Amsterdamsölie ploegen uit I A b. de 3 sterkste ploegen uit I C. Afdeeling B der Westelijkz le kinase: a. Vitesse (L.), Fluks en Deetos. b. o>e 3 sterkste ploegen uit I B. Overgangsklasse A: a. de 5 uit I C overbijvende ploegen. b. de 2 winnaars der halve oompetitie, van de afdeeling kampioenen der 2e klas- se-afdeclingen A B O. Overgangsklasse B: a. de 4 overblijvende 12-tallen uit I B. b. de kampioenen van 2 D (of zijn op- wolger). c. de kampioen van 2 E (of zijn opvol ger). Verder zouden de overblijvende 2e klas sors op zoodanige wijze worden gegroe peerd, dat zoovee 1 mogelijk verkregen wordt, dat een aantal dezer 2de klaesers geografisch samenhoorig is met. cle eene le kla9se-afdeeling, en de rest met de andere Door één der loden de heer Vliegen wordt in overweging gegeven niet de bei de Leidsohe clubs in de B-afdeeling onder te brengen met het oog op het spelpeil in de Amsterclamsche eerste ''lasse, doch één bij A in te deelen Dit zijn do hoofdzaken van het rapport. LAWN-TENNIS. Haast Holland—Belgic, dit jaar in Arn- h m te spelen in de derde week van Aug., aldus de Sportkroniek, prijkt op het inter nationale concept programma van den N. L. T. B. dit jaar ook een land en wedstrijd tegen Denemarken. Het is naar wij van bestuurszijde mochten vernemen, op ver zoek der Denen, dat deze wedstrijd vast gesteld is De Denen zijn dan op de door reis door ons land in verband met ren wedstrijd tegen de Belgen. Begrijpend,.', dat het voor onze spelers een bezwaar zou zijn om terug le komen in Denemarken, hebben zij niet als voorwaarde gesteld, da! er een tegen-ontmo:ting gehouden zou moe ten worden. De wedstrijd is voorloooïg vastgesteld in Juni te Hilversum, waar dan dus het centre-court zijn internatio nale inwijding zal te beurt vallen" HET OVERLIJDEN DER LAATSTE ENGELSCHE LUCHT'/AART MAATSCHAPPIJ door S. LOOP UIT. Londen, Oxford Street. March 3, 1921 Er doet zich hier een eigenaardig géval voor, en alle couranten, de „Daily. Mail" voorop, vallen hei Gouvernement hevig aan Toen de oorlog eindigde mocht Engeland zich verheugen in een uitstekend getraind corps van 30,000 vliegers. De vliegers wa ren goed, de machines in goeden staal en uitstekende landingsterreinen bevonden zich in alle deelen van het Vereenigde Ko ninkrijk. Hu de lange oorlog dan voorbij was, zou Jilngeland eens laten zien dat liet zijn schitterend georganiseerde vliegdienst ook aan iets nuttigs kan dienstbaar maken. Verschillende maatschappijen werden opge richt,- die geregelde vliegdiensten zouden onderhouden met Hederland, België, Frank rijk, Denemarken, etc. etc. De Regeering stelde haar terreinen gratis ter beschik king en de machines, die geschikt waren voor passagiers en goederendienst, konden voor weinig geld worclen overgenomen. Al spoedig namen de geregelde vluchten een aanvang, en zij d'le in ue omgeving van van Golders Green (een Noordelijk district van Londen) woonden, werden al spoedig ge werd aan de groote Hanóley-Page machi nes, die dagelijks over him huizen vlogen. Do ondernemers van deze grootsch opge zette maatschappijen hadden echter buiten den waard gerekend. Van 't begin af was het geld verliezen, maar men sukkelde door, hopende op betere tijden. Het bleef echter bij hopen en al spoed'ig moest de een na den ander liquicfoeren. De krachtigste on dernoming hield het het langste uit, de Handley Page Ltd., maar na een dappere worsteling heeft ook zij haar dagelijkschen dienst moeten staken De krachtige subsi die, die do Fransche regeering aan de ci viele vliegdiensten in FrankrijlT~~vèrleent, heeft de Engelsclie oi.dernemmgen den nek slag gegeven. Want daar schijnt het om te draaien. Hoe vreemd het ook moge klin ken. de baby kon nog niet alleen loopen Niettegenstaande do vliegmachine bewezen heeft een uitstekende uitvinding te zijn en de vluchten Engeland—Australië, En gelandAmerika, en zoo velo andere, om van dc vele geweldige vluchten onder de .allermoeilijkste omstandigheden gedurende üen oorlog maar niet eens te spreken, het groote publiek wil er niet aan en tot nu toe is het een groote mislukking Om een vliegc'.enst in het leven te houden is oen. zeer groote regeoringssubsidie noodzakelijk En nu schreeuwen de Engelsche couranten moord en brand, omdat de Engelsche rc- georing in gebreke is gebleven de noodigc subsidies te verleenen. Met oen verdedi gingsbudget van meer dan 200,000,000 pond sterling* (zegge ver over 2000,000.000 mii lioen Hollandcshe guldens) in bet vredes jaar 1920, kenden de paar simpele miilioen tjes om de vliegdiensten in leven te hou den, niet eens gevonden worden. Natuur lijk beweert men, moet liet Ministerie van Oorlog daarvoor geld vinden, daar de ge trainde burgervliegers, die d'agelijks naar andere landen vliegen, in oorlogstijden van de allergrootste waarde zijn. En nu heeft de nationale trots e-en geweldige knak ge kregen. De „Daily Mail" schrijft: „Fran sche vliegers in Fransche machines bren gen de Engelsclie brieven naar arijs, Bel gische naar Brussel, en Hollandsche naar Holland. En wij kijken toe en hebben ons alles uit de hand laten nemen. Het is zoo ver gekomen, dat onze Engolsoho „pilots" om een baantje moeten bedelen bij vreem de maatschappijen" En zoo jammert het blad door. Natuurlijk krijgt de nationale zondebok minister Churchill, over wiens in teressant persoonlijkheid ik U in een vol gend artikel liet een en ander hoop tc mel den, er het allermeeste van langs, daar hij als minister van oorlog de vliegersdóbaole had kunnen verhoeden En werkelijk, er zit ook wel wat verne derends in de positie. Wat andere landen kunnen doen, moet Groot-Brittannië toch ook kunnen' Zou werkelijk het vliegen als algemeen middel van vervoer nooit tot ont wikkeling komen? Het lijkt wel zoo. Het publiek geeft aan booten cn treinen de voorkeur. Ik persoonlijk geloof niet, dat dit veel te maken heeft met de lioogere kosten aan vliegen verbonden. Er zijn nog altijd duizendc menschon ,dio zich de groo- tere kosten makkelijk kunnen veroorloven, temeer, daar het reizen per vliegmachine zooveel sneller gaat en het vervelende over stappen van trein naar boot en boot naar trein vereneden wordt voor ieder die b. v. van Londen naar Parijs of Amsterdam moet. Neen, mij lijkt het toe, dat de men- schen bang zijn en zich in een vliegmac ti ne niet veilig voelen. Er zal nog heel wat in de vliegmachine moeten veranderen, eer iedereen zich aan vliegen waagt. Gebeurt er een ongeluk met oen schip of met d'e trein, de kans om het leven te redden is nog zeer grootgebeurt hetzelfde echter met een vliegmachine, dan wordt het in negen van de tien gevallen oen werkje voor den doodgraver. Gisteravond hadden de bladen nog oen andere interessante tijding. Het Engelsche Gouvernement biedt de zes groote lucht schepen, die nog van na den oorlog over zijn, voor niets aan Do luchtmonsters heb ben samen 4,000,000 pond st. gekost, dus dat is alweer een aardig schadepost je. De bladen vreezen echter, clat zelfs voor niets men geen maatschappij zal kunnen bewe gen de echepen over le nemen en weer nieuw geld in een Iuchtonderneming te ste- ken. Voorloopig is hel vliegen in vliegma chines of in luchtschepen dood. Of het slechts schijndood is, rltoekomst moet bet leeren Door tocvai hoorde ik echter eenige we ken geleder dat er een zeer goede reden is om de luchtschepen kwijt le raken. Voor oorlogsdoeleinden zijn ze namriijb verou- chrd Er worden in Engeland momenteel proeven genomen met een „vliegschip", dat wil zeggeieen schip, dat met de oor logsvloot ka., manoeuvreeren cn zich te vens in de lucht kan verheffen. Het steekt gewoon mot dp vlooi in zee en ingeval het noodzakelijk is kruist het er boven voor verkenningsdoeleinden. Het heeft gewone scheepskancamer e-n torpedobuizen en ia dus oen uiterst gevaarlijk vernielingswerk- tuig. Het. moet een buitengewoon interes sant gezicht zijn om clic schepen zich plot seling uit het water te zien verheffen en er later weer op neer te strijkeji. Helaas nog steeds geldt het oude gezegdo,Die den vred'3 wil, bereidt zich ten oorlog." KRIJGSRAAD TE 's GRAVENHAGS. Tocëigeaiugen van gelden- Deze Krijgsraad heeft II. W. M., te Lei den, die eenige dagen geleden terecht stond, veroordeeld tut twee jaar gevange nisstraf en degradatie, ten gevolge ran liet feit. dat beklaagde zich gelden, ier waarde van f 2500 heeft toegeëigend, welke geiden hij in z<jn functie als sergeant- majoor-administrateur in zijn bezit had tot uitbetaling van traktementen en soldijen. Beklaagde heeft appël a^ngeeek^nd. SCHEEPSTUDINGEN. STV MU WTbERLAWS. VONDEL, uitr., 7 Maart té Sabang. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ADONUS, 9 Maart van Algiers naar; Amsterdam. ENO, 10 Maart van Amsterdam naar Rotterdam. NEPTLTNUS, pass. 9 Maart Dungeness STELLA, 10 Maart van Amsterdam n. Rotterdam. VULCANUS, 9 Maart van Tarragona te Burriana HOLL. AMERIKA LIJN. ROTTERDAM, 11 Maart te Rotterdam. STADSDLJK, 9 Maart van Norfolk naar Rotterdam. KON. WEST-tND. MAILDIENST. ALKMAAR, 10 Maart van Hamburg te Amsterdam. 8G7TER8. LLGÏB DJAMB1, 7 Maart van Batavia naar Rot terdam. MALANG, 10 Maart van Hamburg te Bremen SINDORO, thuïsr.o Maart van Port Sa-id. KON HOLL. LLOYD. FRISIA, 10 Maart te Boulogne. HILVERSUM, uitr., O Maart te Monte video. ZEELANDIA tliuisr. 9 Maart v. Coruna ZIJLDUK, 9 Maart te Santander. HOLLAND—BR ITSCH-INDIE-LIJN. BOLTON ABBEY, uitr., 10 Maart ie Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. TJIMANOEK, uitr., 6 Maart van Cling- wantan ROTTERDAM—ZUID-AMER'KA-LIJN. MERAK, uitr., 9 Maart te Montevideo. STV. MIJ. OCEAAN. PAK LING, pass. 9 Maart Sagres. Het Lompenbedrijf NameM de Leidsohe lompenkooplieden' hrengt Ph. J. v. d. Reyden. 1ste Gortestraa# 17, onder de sandacht, d3t er geleide'.pk een stilstand in den lompenhandel is ge komen en dat zij zich genoodzaakt zien zich te richten tot den Minister om een Rijks- of Gemeente-steun. Zij hebben het zoo lang uitgehouden als het maar kon, maar nu is het toppunt bereikt. De toestand is nu onhoudbaar. Wü moeten a'.dus de penvoerder vooit deze kooplieden toch beschouwd wer den als meuschen, alhoewel wij in den regel van de deur worden gewezen, hetgesn wij in het eersto oorlogsjaar bij ondervinding had den, toen ons gezegd werd: Een koopman? Paar wordt niet voor gegeven; weineen, dia behoeft niet te leven. Die heaft niet noodig!

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 9