R.H.W.-ADVOGAAT AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND Woensdag: Zaal Verhuurders bond. Evangeliepredi king. ïïalfacht. Donderdag Academiegebouw (klein-auditorium): Le zing van prof. dr. Ude, van Graz. 8 uur. „Amicitia*: Buitengew. alg. Iedenverg. Leidsche Ver. van Induatrieelen. 8 uur. Notsgebouw: Openb. lezing van ds. L. J. van Hoik. Halfnegen. SchouwburgItaliaansche Opera1. .*La Traviata." 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp en de Zondagsdienst, wordt van 7 tot en met 18 Maart waargenomen door de apotheken var» D. J. van Driesum. Mare 76, tel. 406, en firma Herdingh en Blanken, floogewoerd 171, tel. 502.. tot Uwe Excellentie te richten over de ge volgen, welke de opheffing der crisismaat regelen voor melk en zuivelproducten zou hebben voor de voorziening van de stede lijke bevolking met consumptiemelk. Men beijvert zich, om te beweren, dat die opheffing gebrek aan consumptiemelk en groote staging van melkprijzen ten ge volge zal hebben. Het kennelijke doel, waar mede deze beweringen gelanceerd worden is, te bewerken, dat Uwe Exc. zekere be- stuermende maatregelen voor de melkinrich tingen en melkslijters voorloopig en mis schien voor altijd, zal handhaven. In verband hiermede meenen wr> goed te doen, Uwe Exc., in kennis te stellen met heh volgende: Zooals Uwe Exc. bekend is, treden in Zuia-Holland en een deel van Noord-Hol land, voor zoover de boeren de melk niet zelven tot kaas verwerken, als koopers van do melk in hoofdzaak op- de melkinrichtin gen en de melkproductenfabrieken. Even zeer ia bekend, dat de pr ijzen voor melkpro ducten op de wereldmarkt laag zijn. Daar om meenen de fabrikanten van deze produc ten sedert eenigen tijd, dat er alle aanlei ding i9 om do inkoopprijzen voor de melk te verlagen. Teneinde moeilijkheden te voor komen, werd over een dusdanige verlaging overleg gepleegd met de voornaamste melk inrichtingen. Deze namen echter het stand- pent in, dat ztj tot een prijsverlaging ciefc mochten overgaan, zoolang de toeslag, wel ke de Regeering pp de consumptiemelk gec-fè, gehandhaafd blijft (dus tob 12 Maart). Evenwel, van ds zijde <br Eaagsche melk inrichtingen, wilde men ook aia 12 Maart de inkoopsprijzen niet verlagen, hoewel deze verlaging aLeazras gewettigd was, in ver hand met alle prijsverhoudingen en met de sterk stijgende melkproductie. Temeer verbaasd ons genoemde weige ring. waar blijkens mededeelingen. in de dagbladen, de directies dar Haagsche melk inrichtingen en organisaties van melkB-ijt.rs telegrafisch aan uwe Exc. hebben mede gedeeld, dat hulp der Regeering in den vorm van h ijle vering van melk aan de in richtingen niet gemist kan worden en dak het staken der toeslag betaling door de Re geering de melkprijzen voor den consument met het bedrag van den toeslag zullen, doen stijgen. Blijkbaar streven deze melkinrichtingen er dus naai', om tegen beter weten in, de mee ting ingang te doen vinden, dat opheffing der crisismaatregelen nadee.ige gevolgenzai hebböj voor den consument. Wij mogen hier wei aan toevoegen, dat w's ons geheel houden buiten de vaststelling door de faorieken en melkinrichtingen van de inkoopprijzen, welke zij voor de melk in. den komenden zomer wiLen besteden. henten er slechts de aandacht op willen ves tigen, dat melkinrichtngeu eetferzjjds kunst na au g de me.kprijzen noog houden en an derzijds in telegrammen aan Uwe Exc. zich opwerpen als (Te verdedigers van den con sument." Hader wijziging van het reglement op het beleid der Regeering van Ned.-Indië. Een wetsontwerp is ingediend, houdende nadere wijziging van het reglement op liet beleid der Regeering van Ned.-Iridic. voorgesteld wordt tusschen de artikelen 67 en CS drie nieuwe artikelen in te voegen luidende ais volgt: Artikei 67a. De indeel ing van het grond gebied van Necl-Inclië in provinciën en andere gewesten geschiedt bij algemeene verordening. In de provincie wordt bij algemeene ver ordening een Provinciale Itaad ingesteld, tot regeiing en bestuur van de gewestelijke huishouding. Do Provinciale Raad benoemt, eclioudens het bepaalde in het vierde en het rijfde lid van dit artikel een College van Gedepu teerden, dat, volgens regels, bij algemeene verordening te stellen, met de dagelijksche leiding en uitvoering van zaken wordt be last. De Gouverneur-Generaal stelt in elke pro vineie een Gouverneur aan. die met het. toezicht op de verrichtingen van den Pro vincialen Raad en het Col lego van Gede puteerden >3 belast. De Gouverneur is ambtshalve voorzitter van den Provincia len Raad en van het College van Gedepu teerden en heeft in laatstgenoemd college stem. Waar de omstandigheden in een provin cie de benoeming van een College van Ge deputeerden niet toelaten, is de Gouver neur met de dagelijksche leiding en uit voering van zaken, bedoeld in het derde lid van dit aitikel, belast. Wanneer do algemeene verordeningen 't vorderen, verloenen de provinciale bestu ren hun medewerking tot uitvoering daar van. De uitvoering geschiedt in provinciën, v/aar oen Colleger van Gedeputeerden ie benoemd, door dit College en anders door den Gouverneur, voor zooveel niet de alge meene verordening bepaaldelijk de mede werking vordert van den Provincial en Raad. Wordt deze medewerking door den Provincialen Raad geweigerd, dan wordt daarin voorzien bij aanwezigheid van een College van Gedeputeerden door dit Col lege, en anders, alsmede bij weigering van mecewerking door het. College van Gede puteerden, door den Gouverneur. Voor het overige worden de inrioküng, de bevoegdheid en do verplichtingen van de provinciale besturen, alsmede het be heer en de verantwoording van de geld middelen der provinciën, bij algemeene verordening geregeld. De macht van den Gouverneur-Generaal, om de besluiten van den Provincialen Raad van het College' van Gedeputeerden of van den Gouverneur, die met dé wet of met het algemeen belang strijdig zijn, te schorsen en te vernietigen, wordt bij algemeene ver ordening geregeld. Wanneer de regeling en het ba-tuur van de huishouding eener provincie door het provinciaal bestuur grovelijk worden ver waarloosd, kan bij algemeene verordening de wijze worden bepaald, waarop in bet bestuur der provincie met afwijking van het tweede en het 'derde lid van dit artikel wordt voorzien. Artikel 67b. Ten aanzien van de aangele genheden van bestuurszorg, welke geen deel uitmaken van de in het tweede lid van het vorige artikel bedoeldo geweste lijke huishouding, wordt in de provinciën het bestuur, in naam van den Gouvemeur- Geheraal, uitgeoefend door den Gouver neur. In de andere gewesten wordt het bestuur, in naam van den Gouverneur-Ge neraal, uitgeoefend door hoofdambtnaren, onder zoodanige ambtstitels als zijn of zul ten worden bepaald. In die andere gewesten kan aan het. hoofd van gewestelijk bestuur bij algemeene verordening een adviseerende raad, van daarbij bepaalde samenstelling en bevoegd- beden, worden toegevoegd. De Gouverneur-Generaa1 stelt voor do Gouverneurs der provinciën en voor dte irt bet eerste lid van dit artikel bedoelde hoofd ambtenaren instruetiën vast en -regelt hun betrekking tot de verschillende collegiën en ambtenaren, tot de militaire gezagheb bers en lot de bevelhebbers van do schepen van oorlog. Het burgerlijk gezag is, zoolang niet anders is bepaald liet hoogste. Artikel 67c. Waar de plaatselijke om standigheden 't toelaten, worden gedeelten van provinciën bij ordonnantie als zelfstan dige gemeenschappen aangewezen. In elk krachtens het bepaalde in het vo rige lid' van dit artikel aangewezen ge- meenichap wordt bij ordonnantie een raad ingesteld, tot regeling en bestuur van de huishouding der gemeenschap. Wanneer de algemeene of provinciale ver ordeningen het vorderen, verleenen de be sturen der gemeenschappen him medewer king tot uitvoering daarvan. Bij algemeene verordening wordt bepaald, welk gezag liet bestuur der gemeenschap vervangt, wan neer dit die medewerking weigert. De regeling van do dagelijksche leiding on uitvoering van zakeD, alsmede die van het voorzitterschap van den raad en van de inrichting, de bevoegdheid en de ver plichtingen van de besturen dezer gemeen schappen, geschieden bij algemeene veror dening. De macht van den Gouverneur-Generaal, om de besluiten van de besturen dezer ge meenschappen, die met de wet of met het algemeen belang strijdig zijn, te schorsen en te vernietigen, wordt bij algemeene ver ordening geregeld. Wanneer de regeling en het bestuur van de. huishouding eener zoodanigo gemeen schap door haar- bestuur grovelijk worden verwaarloosd, kan bij algemeene verorde ning de wijze worden bepaald, waarop in het bestuur der gemeenschap met. afwijking van het tweede en het vierde lid van dit artikel wordt voorzien. Voorts wordt o. a. nog voorgesteld, het 1ste en 2de lid van art. 71 als volgt te lezen: „De Inlandscho gemeenten verkiezen, be houdens de goedkeuring van het bij alge meene verordening daartoe aan to wijzen gezag, haar hoofden en bestuurders. De Gouverneur-Generaal handhaaft dat recht tegen alle inbreuken. Aan die gemeenten wordt de regeling en het bestuur van haar huishouding gela ten, met in-acht-neming van de verorde ningen, uitgegaan van den Gouverneur-Ge neraal, van het gewestelijk gezag of van do besturen der bij algemeene verordening aangewezen zelfstandige gemeenschappen" Adres van de R-K- Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel. De R.-K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel. die het ontwei p-pen3ioen- regeling voor de ambtenaren en hun wedu wen en weezen met instemming heeft be groet. heeft nochtans in een adres aan de Tweede Kamer haar bedenkingen tegen som mige punten. vervat in dat ontwerp, geuit. Bij bestudeering van bet ontwerp, aldus het adres, doet zich allereerst de vraag voor. of bij den bouw daarvan rekening is gehouden met- het feit, dat de bijdragen aan het pensioenfond? uiet op de ambtena ren worden verhaald. Een desbetreffende bepaling komt in het ontwerp niet voor, en naar adr. meening met reden, omdat deze in de Ambtenaarswct zou thuis behooren, maar waar reden tot twijfel kan bestaan, ljjkt het-adr. noodig, dat de Regeering rich hierover aitspreekt. Op opname der loodsen in het ontwerp wordt aangedrongen. De bepaling dat bij elke verandering in de wedde de pensioengrondslag opnieuw wordt vastgesteld, is volkomen logisch, wan neer, wat meestal het geval zal z(jn de verandering in de wedde beteekent een verhooging. Er zfin echter gevallen denk baar, b.v. bij overplaatsiug van een ge meente eerste klasse, naar een welke in de tweede klasse valt, dat de wedde wordt ver minderd. Dat in zoodanig geval de pensioens- frondslag wordt herzien d.w.z. verlaagd, oTPt adr. onbillijk voor. Vrij algemeen de meening, dat de leeftijdsgrens genoemd onder a en b van ar til; el 43 te laag is, en men wilde voor den 65- en 65-jarigen leeftijd lezen resp. GO en 50 jaar, desnoods als facultatieve bepaling. Een ambtenaar zou dan desgewenscht op 60, resp. 50-jarigcn leeftijd pensioen kuil nen vragen, of, wanneer er overigens geen bezwaren tegen zijn, de vrijheid hebben tot den 05 resp. 55-jarigen leeftijd in dienst te blijven. Met volkomen waardeering van het feit, dat volgens het. eerste lid het maximum- pensioen wordt verhoogd tot 70pCt., meent adressante, dat dit maximum aan ernstige uedenking onderhevig is. De zaak is toch, dat men door het geldend maken van 35 dienstjaren bij zijn pensioeneering aan spraak kan maken op een pensioen van 70 pCt, zoodat meerdere dienstjaren daar op geen invloed kunnen uitoefenn Dit nu lijkt ons onbillijk. Van tweeën of de meerdere dienstjaren hebben voor de over heid geen waarde en dah rijst de vraag of het niet rationeel is een ambtenaar na 35 dienstjaren te pensionneeren, ongeacht zijn leeftijd, of (en wij meonen dat. dit ten op ziekte van de intellectueel en zeker het ge val is) de meerdere dienstjaren zijn de bes te en dan moet men ze voor zijn pensioen geldend kunnen maken. Art 51 behoort tot die, welke het aller minst bevrediging hebben gewekt onder de betrokkenen, cn met. reden. Het maximum- pensioen, vroeger bedragende f 3000, wordt in het ontwerp verhoogd met 33 pCt., terwijl de salarissen over het algemeen voor een veel grooter percentage stegen. Het komt-jadr. alleszins billijk voor dit to stellen op f 6000. De bepaling onder A van art. 52 veron derstelt oen indiensttreding op den 1S- jarigen leeftijd vanaf dien leeftijd kunnen de dienstjaren dan ook geldend gemaakt worden voor pensioen. Hoewel deze leef tijdsgrens over het algemeen juist is te noemen, moe? toch wordfen opgemerkt, dat er maar al te veel ambtenaren zijn, voor wie het practiscb onmogelijk is, op dien leeftijd in overheidsdienst te treden. Men vraagt een jurist-, een medicus of een inge nieur, personei-, voor wie het onmogelijk is op 18-jarigen leeftijd klaar" te zijn welnu, deze personen hebben een achter stand in hun voor pensioen-geldende jaren, alleen omdat van hen meer studje werd vereischt Het komt adr noodig tooï, dat voor deze ambtenaren een regeling wordt geschapen, waarbij hen eenige dienstjaren worden toe- geschat, overeenkomende met den gemid delden duur hunner 6ludie na den IS jari gen leeftijd Bij dit artikel kwam tevens de vraag naar voren, of het niet mogelijk zou zijn bepalingen op te nemen betreffende z.g. uitgestelde pensioenen. Dat bij hei IiivaJidi/teitspeneioen liet maximum niet boven 70 pCt. kan stijgen, komt adr' onredelijk voor De onbillijkheid, ten aanzien van den ambtenrfar begaan in de bepaling van art. 51, waar het maxim urn -p en si oen wordt be paald op f4000, wordt voortgezet en ver groot ten opzichte van het weduwen- en weezen-pensioen, waaromtrent is bepaald, dat de maximum-grondslag f 3000 is, hier op neerkomende, dat aan do weduwe in maximum een pensioen toekomt van 50 pCt. of f 1500. aan elk ouderloos kind 20 pCfc. of f 600 en aan elk niet-ouderloos kind 10 pCt of f 300 beide laatst en tot hun .meer derjarigheid een en ander tot een geza menlijk maximum van f 3000. Wanneer men nu nagaat (een enkele in het Bezoldigingsbesluit kan dat doen zien, en provincie en gemeente staan daar bij niet ter achter) dat een salaris van f 3000 al door zeer velen wordt overschre den, dan voelt men onmiddellijk, koevele ambtenaren door deze bepaling de zeker heid hebben, dat al' hun energie, al hun werken om vooruit te komen, al hun zorg aan hunne kinderen te brengen op een plaats in de maatschappij, waar zij meenen, dat zij behoor en, vruchteloos is, wanneer de staat hen verrast vóórdat bet doel vol ledig is bereikt Waarom vraagt men zich af telt tot f 3GOO het volle salaris .als pensioengrond slag, waarom al het meerdere niet? Er is geen enkele reden om hier een andere grond slag te nemen dan liet maxxmujn-pensioen in art. ol bedoeld, door adr. gesteld op f CG00- Manr men ging verder cn zou als de Regee ring slechts te vinden was tot verhooging van den grondslag tot b-v- f 4000, of wat onmogelijk lijkt als de Regeering dien grondslag op f 300Ó handhaaft, ook na be handeling in de Staten-Generaal, een insti tuut in het leven zien geroepe door het Rijk dat gelegenheid opensteld tot verzekering tegen premiebetaling van datgene w'at men billijk en noodig acht- De bepalingen, dat voor de berekening uer verschillende pensioenen, wanneer de pen sioengrondslag hooger is dan de wedde, deze laatste als grondslag wordt aangenomen, wekte sterke bevreemding. Adres3ante meent dan ook met klem er op te moeten aandringen, dat de pensioengrond slag gehandhaafd blijft, ook al is deze hoo ger dan de wedde ,en dat daarnaar het pen sioen zal worden berekend. Ook in dit op zicht is adr- gevoelen, dat het dan nog beter ware een mogelijkheid te openen om door een zekere periodieke storting den hoogeren pensioengrondslag te handhaven, dan de be paling op te nemen, zooals door de Regeering is voorgesteld. De burgemeester van Rotterdam., de heer mr. A. R Zimmerman, heeft Dinsdag middag het volgende schrijven doen toe komen aan de leden van den Gemeente raad: „Ik heb de eer, aan uw vergadering méde te deelën. dat ik na gedurende wol- haast' 16 jaren ook in moeilijke tijden het ambt van burgemeester dezer stad te heb ben vervuld, het. oogeablik gekomen acht, mijn taak neer to leggen, opdat rij aan an dere handen moge worden toevertrouwd. Ik heb daarom aan H- M. de Koningin ver zocht, mij eervol ontslag te verleen en met ingang van 1 Mei a.s." Onder voorzitterschap van den heer G. A. Zeeman, uit 's-Gravenliagc, is giste ren te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden van den Bond van Nederlandsche fabrikanten van en hande laren in gouden en zilveren werken. Nadat de voorzitter vastgesteld had, dat men unaniem is tegen het wetsontwerp, tot verdubbeling der belasting op gouden en zilveren werken, werd na eenige be spreking de volgende motie met algemeene' stemmen aangenomen: De vergadering enz., gehoord de bespre kingen over het ontwerp van wet- tot ver dubbeling der belasting op gouden en zilve ren werken, overwegende, dat con verdub beling der belasting zonder gelijktijdige algeheele wijziging van de wet van 18 Sep tember 1852 in hooge mate fraude in de hand zal werken, cn den eerlijken handel en nijverheid ten zeerste benadeelen, waar door de werkloosheid zal toenemendat het fiscale belang te gering is om zoo on tijdig cn voor honderden nadeclig ingrijpen in eèn in voorbereiding zijnd wetsontwerp te wettigen dat gevreesd mag worden, dat bij aanneming der voorgestelde wet de prik kei om tot een algeheel herziening der verouderde wet van 1S52 te komen, bij ie Regeering zal zijn verdwenen, waardoor do scliatplichtigen wol de lasten, doch niet de voordeelen van een nieuwe regeling zullen krijgen, welke de bestaande recht son zeker heid en afhankelijkheid van willekeurige wetsuitleg bestendigt, verzet zich met kracht tegen dit ontwerp van wet. Te Alkmaar is de Raad eerst nu go reed gekomen met de behandeling der ge meentebcgrooting. Te Groningen werd gehouden d^algc- meene ledenvergadering van het Groninger Blaarkop-Rundvce Stamboek. Zij werd ge opend door den voorzitter, die in het bij zonder welkom heette het door de afdeeling Holland gekozen hoofdbestuurslid, den heer 8 Tb J van Vliet, te Alphen a. d. Rijnf Voorts memoreerde spr. den tegenslag dien de veefokkerij in het af geloop en jaar onderyond door het heersohen van bet- mond- en klauwzeer, dat, gelukkig, thans maar zbeer sporadisch meer voorkomt. Door samenwerking van verschillende fac toren hebben cle veeprijzen thans een hoogte bereikt, die zeer zeker maximaal mogen worden genoemd; maar die in afzienbaren tijd'toch wei niet belangrijk zullen dalen. Nu de uitkomsten voor het landbouwbedrijf niet zoo schitterend zijn, ligt het voor d© hand, dat omzetting van bouwland in wed- lanc! op ruimer schaal zal worden ter hand genomen, dat in crisistijd in tegenoverge- steklen zin heeft plaats gevonden Uit het. uitgebracht jaarverslag bleek, dat- do Yereenig'ing een zeer moeilijk jaar lieeft doorgemaakt, maar dat momenteel zonder zorg els toekomst kan woide-n to gemoet gezien -Gok financieel is de toestand gun stig te noemen Dc begrooting sluit met een -ontvangst en uitgaaf van f 9247.IV/2. Do inschrijvingskosten worden vastge steld op f 4 op verzamelplaatsen en f 7 aan huis per koe, voor Groningen, en voor Hol land op f 5.50 per koe. Voor inschrijving van dekbewijzen wordt 50 cents per stuk gelieven. Als afgevaarigcio voor het Ned. Land- bouw-comité werd herkozen de voorzitter, als plaatsvervanger, de secretaris van het hoofdbestuur. Ten slotte werden nog mededeelingen ge daan betreffende eun te Groningen to hou den groote fokvee-demonstratie ter gelegen heid van de herdenking van Groningens Ontzet voor 250 jaar, in Augustus 1922. Benoemd zijn tot notaris binnen het arrondissement: Leeuwarden, ter stand plaats Ternaard. gemeente Westdongera- deel, C. Groendijk, candidaat-notaris te HarliagenHeercnveen ter etandJp-loats Heorenveenfi J. Kamp, thans notaris tei standplaats Jouro (gem. Haskorland) Groningen, ter standplaats de gemeente Groningen, mr. JH. W. Hellema, thans no taris ter standplaats Dantumawoude, ge meente Dantumadeel"s-Gravenhago ter standplaats 's-Gravcnhage, E. O. Mul, can- dïdaat-notaris te 'e-Gravenhage, en is be paald, dat de notaricele standplaats te Joure (gemeente Haskerland), ontstaan door de verplaatsing van notaris H. J. Kamp, niet zal worden vervuld. Ingediend) is een wetsontwerp in ver band met de dijkdoorbraak op 17 Januari 1920 in do gemeente Cuyk, waardoor pl.m. 20 H.A. goed bouw- en weiland onder hot zand bedolven is Opruiming »an het zand is ten zeerste gewenscht. Een subsidie van f 40,000 voor de gemeente Cuyk wordt voor gesteld, ten einde daaruit <ie onkosten van opruiming van het zand te bestrijden. „Hel Onderwijs" wijst in het volgende op de imaginair getal in het salarisbesluit De nieuwe wel «preekt in art. 136 van akten voor de Fransche, Duitsche cn En- gelsohe taal (de nieuwe, hoogere taaiakte) en het Bezoldigingsbesluit bepaalt in arti kel 7. dat de nieuw bevoegde onderwijzer f 100 zal ontvangen voor het bezit van elk dezer drie akten. Maar zegt art. 8 van dit. Besluit de onderwijzer met oude be voegdheid zal voor elk dezer taalokten ont vangen f 200. Dit is hot imaginaire getal, al ziel men het er niet op aan. Want.'..... om tot het examen voor de nieuwe taalakte te worden toegelaten, wordt vereischt het bezit der nieuwe onderwijs-bevoegdheid. Komt nu cfo nieuwbevoegde om de nieuwe taaiakte, dan kan ze hem maar f 100 leve ren. Komt do oud-bevoegde er om, dan wordt hij niet tot het examen toegelaten. Bijgevolg, niemand zal ooit de uitgeloofde f 200 onvangen. Het ie een zuiver imagi naire grootheid!^. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Yrijdag a.s. niet plaate he-bbon. RECLAME. 4010 DE ALGEMEENE TOESTAND. Vv' at de feitelijke toestand betreft, ie niet voei veraifderd. Tot het laatste toe heeft men nog eenige hoop gehad, dat, zoolang de Duitschers Londen nog niet verlatso hadden, er weer op een of andere manier besprekin gen zouden worden aangeknoopt, docb ook deze laatste stroohalm is aan de optimisten ontglipt. De Duitschers zijn vertrokken en te vens zijn de Dnitsche gezanten te Londen, Parijs en Brussel naar Berijjn ontboden, ter conferentie met de regeering. Natuurljjk wordt over het ontstaan van de impasse, waarin heel Europa is geraakt, nog heel wat nagepraat. De voorwaarde der Duitschers inzake Opper-Silezië heet fataal ta zijn geweest, doah aan den anderen kant kan men niet rvegredeneeran. dat vorliee van dit rijksgebied Duitsch'and tot beei wat minder prestaties werkelijk in staat zou stel len. Verder heet het, dat het eerste optreden der Duitschers fnuikend is geweest voor een goed vertrouwen, maar bovenal, dat Lou- cbeur de kwade genius ter conferentie is geweest, gelijk we gisteren reeds ©ven aan stipten. Het is Frankrijk geweest, dat uit vrees voor een revancheooriog en alles, wat daaraan vastzit, tot deze impasse heeft ge dreven. Dan ook de reden, die alleen de Fransche pers unaniem het gebeurde prach tig vindt en de sancties afgedwongen noemt do r Dnitschland's onhebbelijkheid enz. De li-.geische jingo-pers stennt deze ui.ing. loch overigens is men daar niets tevreden. Daily News' en „Manchester Guardian" veroor delen scherp het zwichten voor Frankrijk, de sancties in strijd met het vredesverdrag uermend, dat de geallieerden zeif aan den kant schuiven en wijzen er op hoe Duitech- land's betaalvermogen ten zeerste door deze actie wordt verminderd. Het laatste erkent ook de „Daily Express". De „Daily He rald", het arbeidersorgaan, voorziet nog grooter chaos d3n or thans al is, en geeft de entente daarvan geheel de schuld. In het algemeen kan gezegd, dat de stem ming te Londen katterig is. De Engelsche handel ziet zich in dezen tijd van malaise weer bedreigd en wijst er oj>, dat de werk loosheid op deze manier nog erger moet worden. En eenzelfde geluid komt ook uit Antwerpen, dat vrijwel het hee'.e Duitsche achterland verliest. 't Is op deze stemming, dat men thans nog bouwt, ook al wordt ingezien, dat elke dumpingwet door de sancties in Engelend overbodig wordt gemaakt,reden van bin- nenlandsche politiek die brj Lloyd George ook zou hebben gegolden, naar verluidt. En voorts klampt men zich nog vast aan uitlating van Simons bij zijn heengaan: „Ik hoop spoedig terug te keeren; ik gaaf het niet op." Veel stevigheid is er echter niet ten grondslag aan dit kasteel van hoop on verwachting Jn het Lagerhuis heeft minister Bonar Law gisteren aangekondigd, dat het wets voorstel nopens de heffing van 50 pCt. op den invoer van Duitsche goederen niet voei Pa-chen zal worden ingediend. Naar Reuter verneemt, zou het voorstel reeds gisteren ingediend moeten zjn, maar in verband met de financieele transacties, welke voor 31 Maart worden afgesloten, zal het moeilijk vallen den maatregel vóór Paschen door te voeren. Niettemin zal Duitschland van bjidel op. de entente nu al wel niet meer willen weten. Gelukkig voor ons, neutralen, worden de berichten over een nieuwe blokkade ont kend. 't Is zoo trouwens ai erg genoegt De Duitsche pers roept unaniem van hef onrecht, Duitsclland aangedaan. Het „Bar» Tageblatv" zegt zeer ad rem: „De geaLieer- den mogen thans in pen overwinningsroes zwelgen, doch zjj zullen den buik niet vol eten van de lauwerkrans-groente die zjj ki piaats van werkelijke winst ontvangen." an uiterst links doet men een uieuw be roep op de arbeiders der hjele wereld, in de entente.anden ia de eerste plaats. Do bezetting der clrie Duitscne kolenha- vens is zonder cenig incident verloopfeo, Zuid-Duitschland cn ook ons land zullen de gevolgen in de steenkolcnvoorziening wel spoedig ondervinden Een scheiding wordt als bet ware afgebracht tusschen Lhiitsch gebied, waaraan ook al weer ufscheidings- pogingen van fransche zijde worden vast gekoppeld. De volgende proclamatie is door de be zetters aangeplakt„De staat van beleg Is afgekondigd. Do Duitsche overheden zullen onder toezicht van de bezettings-autoriteit hun ambten blijven vervullen. Stakingen zullen niet worden geduld. Binnen de nieu we bezettingèxonc is het verkeer over dag vrij en het zal bij nacht slechts dan wor den verboden, als incidtenten zulks noodza kelijk maken. Tot nader order is het ver boden de bezette zone binnen tc komen of te verlaten. Dit geldt niet Toor de arbeiders die op -weg haar hun werk d&gelijhis de grens moeten overschrijden. Het passagiers verkeer per spoor is voorloopig verboden, behalvo voor arbeiders- on internationale treinen. Dagbladen, vlugschriften en aan plakbiljetten enz. mogen slechts na vooraf gaande toestemmtng van de bezettingsover heid verspreid ol aangeplakt worden. Het post-, telegraaf en telefoonverkeer blijft in stand', doch zal gecontroleerd worden. Elke poging om op dozo beschikkingen inbreuk te maken, zal voor een krijgsiaad worden vervolgd". Tevens M door de intcr-geallieerde com missie ln hel Rijngebied besloten beslag lè loggen op de douane-ontvangsten, welke door het Duitsche bestuur zijn geïnd' ln de bezette gebieden, en de bedragen te en- calsseeren, dfe op speeialo rekening moe ten worden gebracht. Anderzijds besloot zij, dat het douanebeheor, de Invoer- cn uil- yoerdiefietofi ©p èm dienst Ier verbind*-

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 2