No. I871T. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Maart. Tweede Blad. Anno 1921. TWEEDE KAMER. KUNST EN LETT£REÜ_ EERSTE KAMER. FEUILLETON. VRAGENRUSRSEK. uitgangspunt, n.L het Christelijk beginsel. Er zal heel wat noodig zijn, om het ce ment, dat de2e éénheid bindt, te verbreken. Spr. eindigt met de verzekering, dat hij en zijn politieke vrienden den grootsten prijs 2ullen .blijven stellen op een stevige samen werking der drie partijen. De heer SMITS (R.-K.) zegt, niet zeer te kunnen instemmen met het voortgaan op het terrein der overheidsbemoeiing. Spr. kan zich voorstellen, dat op de be perking van den arbeidstijd een reactie is gevolgd. tVat betreft de bezniniging, gelooft spr. in de goede bedoeling der Regeeting om te besparen; maar dan moet zij ook oppassen, geen maatregelen te treffen, die juist den financiee'.en druk verzwaren. Vaak wordt het ge'd gebruikt voor min der productieve doeleinden, terwijl bij véle gemeentebesturen de drang naar bezuini ging eveneens ontbreekt. Sprekende over het BedrgfsradanstésaI, keurt spr. ook hierbij de overheidsbemoei ing «f. "De heer BERGSMA (Lib.) vraagt zich ai. of door kartel- en trustvorming we! een belangrijke daling der prijzen te wachten is. Door deze vorming wordt de vrijheid vai. handel aan banden gelegd, en worden de verbruikers aan willekeur overgeleverd, waardoor de duurte bestendigd blijft. Spr. betreurt het, dat de Regeering in dezer, een afwachtende houding aanneemt. Hoe de kartel- en trustvorming werkt, toont spr. aan met voorbeelden uit de rij wieltrust, welke machtsvorming bedenke lijke afmetingen aanneemt. Spr. is van meening, dat maatregelen dienon te worden genomen om dergelijke prijsopdrijvingen tegen te. gaan. De vergadering wordt hierna geschorst tot Donderdag te elf uren. Vergadering van gisteren Installatic-B. J. Gerretson. De beer GERRETSON legt de vereischbe eeden af en neemt zitting, na ge uk ge- wenseht te zijn door den voorzitter. Interpollatie-Duys. Aan de orde is de behandeling van bet verzoek van den heer Duys om ver of tot het richten van vragen aan de Mini iters van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid be treffende de verhoudingen bestaande in het college van B. en W. te Wormerveer in verband met het beleid van dei burgemees ter dier gemeente, omtrent de wijze, waarop in die gemeente het be.eid wordt gevoerd in zake de volkshuisvesting en de houding, die de Regeering in deze zaken heeft aangeno men. en voorts omtrent de vraag, of de Regeering bereid is onmiddelftk maatrega- len te nemen, dat de ge taakte woning bouw terstond wordt voortgezet. Het verzoek wordt toegestaan. De inter pellatie zal op een nador te bepalen dag plaats hebben. Electriciteitsvoorziening. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp in zake de electrici- teitsvoorziening van het land. Bij de algemeene beschouwingen is te vens aan de orde de motie-Van Beresteyn, luidende: De Kamer, van oordeel, dat een alge meene regeling dringend noodig is om de electriciteitsvoorziening met de geringste kosten naar alle deelen van het land te verzekeren; dat de Kamer nog niet beschikt over de noodige gegevens, om thans reeds vast te stellen, dat het gestelde doel door monopoliseering der elec-riciteitsiro.iuct'e in handen van één gecentraliseerd bedrijf het best is te bereiken, noodigt de Regie ring uit: lo. het aanhangige wetsontwerp in na dere overweging te nemen; 2o. een ,ve te- lyke regeling te ontwerpen, welke: a. on economische productie tegengaat; b. de be staande productiebedrijven tot medewerkt-g verplicht, om het gestelde doel te berei ken; c. de voorziening van alle deelen van het land, die daaraan behoefte hebben, ver zekert; en gaat over tot de orde van den dag. De heer VAN RI-JCKEVORSEL (R.-K.) vervolgt zijn gisteren afgebroken rede. Hij betoogt, dat hij het sluiten van exploitatie- contracten met bestaande centrales verkiest boven het overnemen der centrales, aange zien dit laatste zeer moeilik zal zijn. De vennootschap moet voorzichtig zijn met haar exploitatie. Hjj wenseht daarom waarborgen in de wet. De macht der com missarissen dient goed gerege d 'te zijn. Ten aanzien daarvan vraigt hij eenige na dere inlichtingen van den Minister. Bij de verleening van concessies wens:ht jpr. pu- biic.eering van de adviezen van den Electri- citeitsraad. In die, publiceering ziet spr. waarborgen tegen te groote macht van c.e vennootschap. Hij hoopt, dat de Minister dergelijke verzachtingen zal kunnen aan brengen. De VOORZITTER verzoekt den sprekers, die nog het woord willen voeren, zich zeer te beperken, opdat de Minister vandaag nog aan het woord kan komen. (Ge'ach). De heer VAN DER WAERDEN (S. D. A. P.) heeft dit ontwerp met vreugde begroet, zoowel wat inhoud als vorm betreft. Hij hoopt, dat de arbeiders medezeggenschap zullen krijgen in de bedrijfs.eiding. Indien de Minister daarvoor geen toezegging doet, zal hij een motie daarvoor indïeaen. Spr. geeft de voorkeur aan het stesel der Commissie-Lely, en zal toch niet tegen art 1 van het ontwerp stemmen. Hij beeft geen principieele bezwaren tegen net stel sel van een naamlooze vennootschap; de Kamer hoeft z i. niet het. re ht den Minister ieder oogenblik ter verantwoording te roe pen. Spr. wijst op het spoorwegbe Ir':f. dat ongeveer in dezelfde positie verkxrfc. Tus- schen een Staatsbedrijf en een vennoo'schap als deze bestaat niet veel verschil Hij her innert aan de unillioenen, die in het hoog- ovenbedrijf zijn gestoken, zonder dat ook hier een vast p'an bestond Dit geschiedde op voorstel van den minister Treiib; die thans dit voorstel bestrijdt Toen heeft de bewindsman ze'f nagelaten om vasfc-oralijnde pfannen te geven. Dat heette niet noodig, men moest verLrouwen hebben. Hetzelfde zegt spr. thans ten aanzien van «lit plan. Spr. vraagt zich af of het tweelingspaar TreubVisser van IJzendoom wel geheel vrij van politiek is. Hij leest voor brieven van groot -industrieel en, inhoudende, dat zij niets afwisten van het ades, door hot Centraal Industrieel Verbond aan de Ka mer gezonden, waarin het ontwerp werd bestreden. In andere landen bestaat centralisatie reeds langen tijdin Zweden, Frankrijk en Engeland is men reed3 jaren in deze rich ting werkzaam Het voorstel heeft, volgons spr., niets to maken met sooialisatie, want het dateert reeds van vóór dien oorlog. Hij bostrijdt de bewering, dat concentratie tot geldverspil ling zal leiden, en beroept zich op vorschil- lendo rapporten van zijn technisch betoog. Afstemming van het wetsontwerp zal een nadeel zijn voor de Limburgsche mijnen en van verschillende andere mijnen bel an gen. Aanneming zal het gansche land geleide lijk van strooon voorzien alle centrale zou- dlen zijn aaneengesloten en de behoefte zal volledig worden bevredigd. Spr. beveelt het ontwerp krachtig aan. De heer BRAAT (Platt. Partij) zou dit ontwerp kunnen aanbevelen en toejuichen als heb tegemoet kwam aan do bezwaren van het platteland on do kosten daarvoor niet te hoog werden. Hij vraagt den Minis ter daar alsnog in te voorzien. Voorts wenseht hij de plat tol andsconsument en ver tegenwoordigd to zien in don Electriciteits- raad. Do heer ENGELS (R.-K.) acht dit ont werp van buitengewone beteekenis, hetgeen al blijkt uit do vele kritiek er op. Hij acht die kritiek eenzijdig en overdreven en ver gelijkt de positie van de te st'.chten ven nootschap met de spoorwegmaatschappijen die ook geconcentreerd zijn. Hij wenseht niet met de ©Jeotriciteltsvoorzieniiig dien- zelfden lijdensweg af te leggen als met de spoorwegen. Spr. is vóór concentratie. De heer COLIJN (A. R.) zegt, dat de vraag, waarover het in de eerste plaats moet gaan. deze is: Is het ontwerp noodig? En zijn antwoord is ontkennend. Tot nog toe heeft het particulier en gemeentelijk initiatief getoond voldoende m staat te zijn geweest in den Dood te voorzien en er is dus geen enkele reden om nu zoo krachtig in te grijpen Voor spr. is heb ontwerp on aannemelijk. Hij voelt ook niets voor do uitbreiding van het getal ambtenaren. De heer LELY (U. L.) licht toe waarom clo commissie voorstelt de N.-Hollandbch© en de Noord-Brabantsche oen trales in de eerste plaats over to nemen. Spr. herinnert aan de ontwikkeling van de spoorweg- en telefoonbedrijven, die ook naar concentra tie hebben gevoerd. De noiging tot contact is uit de bedrijveD zelf voortgekomen en de Regeering heeft geholpen 'om do concentra tie te verkrijgen. Diezelfde behoefte aan eenheid doet ach thans gevoelen bij de el eet ricit c its voorzi en in g. De Regeering wil nu reeds die eenheid in de electrioiteitsvoorziening brengen, die ten slotto ook daar onmisbaar zou blijken. Spr. brengt hulde aan hetgeen de provin cies deden met name Noord-Holland. De neiging tot concentratie is ook hier reeds uit het bedrijf voortgekomen De totale .waarde van de electriciteits- hedrijven schat spr. op 150 millioen gulden. Natuurlijk zal dit bedrag zeer moeten^stij- gon wil men het totaal van den stroom tot een milliard kilowatt kunnen opvoeren. Uitvoerige technische uiteenzettingen geeft spreker ter verdediging van het ont werp Onmogelijk acht hij het de voordee- len die de concentratie geeft in cijfers vast te leggen. De voordeelen springen echter in het oog en hex. ligt voor de hand, dat zij financieel voordcel geven. Het is echter niet mogelijk te zeggen hoe groot die zijn. De commissie heeft zich opzettelijk er van onthouden om cijfers ie geven De heer SCHOKKING (C.-H.) is tegen het ontwerp, omdat het tal van gevaarlijke punten bevat en dus als een proefneming is te beschouwen. De Staten Generaal ver liest öaarbii haar bevoegdheid. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer KöNIG, vangt zijn rede aan. Van een ©enigszins belangrijk gebruik van elec- triciteit kan in ons land nog geen sprake, zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Een Mid-Zomernachtdroom. Vrijdag 11 Maart a. s., zal de Kon. Ver. Het NederL Tooneel, dir. dr. Willem Royaards in den Leidschen Schouwburg haar laatste voorstelling in dit seizoen geven. Om te voldoen aan de vele aanvra gen, heeft de directie gemeend hot seizoen to moeten sluiten met een vertooning van Shakespeare's ,,Een Mi d-Zo m e ra ac h t- droom", met de muziek van Felix Men- delssohn-Bartholdy. In dit stuk treden op, de damesJacque line Royaards—Sandberg, Marie Hamel, Janny van Oogen, Louise Kooiman, Enny de Leouwe, Tilly Lany, Dora van Eisen, Mientje Gosschalk, Hol ene Vink, Johanna Opdam, Jo Hoff, Greta Gyswyt en de heeren PauJ Huf.' Louis van Gasteren, Henri Eerens, Johan Gobau, Folkert Kra mer, Willem Benoy, Maurits Parser, Oscar Tourniaire, Louis Saalborn, Dick van Veen, Eugene Gilhuys, Johan de Meester Jr., Adriaan Hooykaas e. a. Regie dr. Willem Royaards.Muzikale lei der: Richard Heuckeroth. Dans der elfen ingestudeerd naar ontwerp van mevrouw Catherine van Rennes, door mevrouw Maria Herlé. Decors naar ontwerp van Frits Lensvelt Costumes naar ontwerp van Nell Bronger. Jan C. de Vos- Jan C. zal gaan wonen niet in Gelderland, maar in Rftssel, het z.g. „Hollandsch Schwamvald." NIEUWE UITGAVEN. Onder hoofdredactie van Herman v an den Eerenbeemt is bij van Munster'e Uitgevers Mij. te Amsterdam een nieuw geïllustreerd Weekblad verschenen voor Godsdienst, We tenschap, Kunst, Staatkunde, Economie, Vergadering van gisteren. Algemeeno beschouwingen. 'Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting 1921. De heer VAN NIEROP (U. L.) noemt de Stijging van de uitgaven aan de verschillen- Departementen geweldig en herinnert in ver band biermede aan de instelling van een Staatscommissie, om na te gaan, of bezuini ging op deze uitgaven mogelijk is. Spr. geeft toe, dat de uitgaven steeds moeten vermeerderen, doch zooais het hier geschiedt is het bar. De grootst mogelijke zuinigheid dient te worden betracht, en men moet de uitgave van eiken cent overwegen. Met alle respect voor de menscben, meent spr., dat hetgeen zij tot stand brachten, te grootscheeps inge richt. is, getuige o.a. de nieuwe onderwgs- regeling. Gelukkig kan spr. constateeren, dat ook de Minister van Binnenlandsche Zaken de dringende noodzaak van bezuiniging heeft ingezien, en een bezuinigings-inspectie in stelde. De totaal-indruk van spr. over de begioo- ting is, dat de uitgaven sterk zijn opge schroefd, zonder dat hiervoor een corzaak is te vindèn. Spr. wijst verder o.a. op de toelagen, weike bij den woningbouw worden verstrekt. Zoo vraagt men van een woning, die f10 per week moet opbrengen, f4 huur, en de redeerende f6, moet het Rijk bijpas sen. int zijn ongewenschte toestanden, die dringend verbetering behoeven. Ook voor de ondersteuning der werkico- zen zuilen ettelijke millioenen noodig zijn. Resumeerende, komt spr. tot de conclu sie, dat de uitgaven der begrooting, onge acht de suppletoire begrootingen, zijn ge raamd op 536 millioen, tegenover 450 mil- iioeu in het vorige jaar, zoodat de vermeer dering een aanzienlijk bedrag vormt. Overigens is het spr. gebleken, dat de kosten van de staathuishouding onder dit kabinet meer den verdubbeld zijn. Tegen den Minister van Financiën kan spr. één grief niet onderdrukken, ml. dat deze de koorden van 's lands beurs niet strak genoeg toe houdt. De heer VAN LANSCHOT (R.-K..) is van meening, dat het kabinet den juisten midden weg beeft bewandeld tusschen de verschil lende financieele stroomingen. Voorts wil Spr. opmerken, ten aanzien van onzen finan- cieeien toestand, dat geen enkel land zijn crisisscbuld zoo snel aflost als wij. De af lossing zal geschieden in 22 jaar. Ten aanzien van het onderwijs vraagt Spr. of net veie goede, dat tot stand wordt gebracht, niet goedkooper kan geschieden, of er, m. a. w., geen bezuinigingen zrjn aan te brengen, welke het onderwijs niet aan tasten. Wat betreft de Zuiderzeewerken vraagt de economische zijde nader te laten bezien Spreker of de Regeering bereid zou zijn, en overwegen door deskundigen. Het wetsontwerp tot instelling van een fcezuinigingsinspectie heeft' sprekers volle in stemming. Het mag voorts niet voorkomen, dat een werkloos arbeider meer inkomen heeft dan wanneer hij niet werkloos zou zijn. Toch komt zulks herhaaldelijk voor. Spr. hoopt evenwel, dat spoedig een af doende oplossing zal worden gevonden om uit dezo moeilijkheid te geraken. De heer DE VOS VAN STEEKWIJK (C.-H.) vraagt waarom men juist het eerst bezuinigen wil op de Departementen, die het meest voor onze zelfstandigheid hebben te waken. Spr. verklaart, er trotsck op te wezen, conservatief te zjjn in disn zin, dat hrj de weinige gelden, waarover 's lands kas de beschikking heeft, zooveel mogelijk wil con- serveeren. Ten aanzien van de samenwerking der drie rechtsche groepen zegt spr., dat de band tusschen deze. groepen nog steeds de zelfde blijft, niettegenstaande tegenstanders hebben gemeend, dat de grondeu hiervoor door het eindigen van den schoolstrijd ver dwenen zouden zijn. Spr. is overtuigd, dat deze samenwerking ia gegroüd op de éénheid in beginsel aË Door Ilenri Ardell. Naar het Fransch. (Nadruk verboden). 21) Arlett© knielde eveneens neder, ais een echt kind van Bretagne, en murmelde, met al het vuur van haar geloovige ziel, do woorden van haar gebed, die haar uit hot hart weider En de vader, die door het wreede leven een twijfelaar geworden wash zond toch een smeekbede op naar het geheimzinnige Wezen dat met zooveel vroom geloof door zijn kind werd aangeroepen, ©en bede dat de. toekomst toegevend mocht wezen voor het schepsoltje, dat hem zoo hartstochtelijk dierbaar was VL De trein spoedde steeds voort met dui zelingwekkende snelheid. Juffrouw Malou zec dommelde met het hoofd een weinig gc- l bogen op de recht opzittende gestalte de vermoeienis van do lange reis deed haar zelfs niet in elkaar zakken en c8e lamp bo ven in den wagon wierp een rooden gloed op haar gezicht en deed er de rimpels van uitkomen, wat haar gewoonlijk levendig en vriendelijk gelaat een harde uitdrukking was er van getroffen, wanneer zij bij toeval het hoofd naar haar toe draai- de. Het was eensklaps of zij een onbekende tegenover zich had een juffrouw Catherina, die in het geheel niet meer geleek op de gene, die zij tot nu toe gekend had. En een vreemde gewaarwording van eenzaamheid beving haar voor indrukken vatbaar ge moed. Er was trouwens niets meer, dat haar afleiding gaf. Buiten duisternis, een nacht zonder ster reneen koude, die lang zamerhand ook den wagon binnendrong; het was of cte trein tusschen twee muren door liep van een ondoordringbare duis- i ternis; en aan gene zijdie van die muren strekte zich de wereld uit, die zoozeer do nieuwsgierigheid van Arlette opwekte. Maar daar verschrikte die wereld baar eensklaps bijna In do stilte van dien somberen wagon, waarin men niets hoorde dan hot onophou delijk geraas der wielen over de rails en het schelle signaal van de fluit, kwam plotse ling een gevoel van vrees bij haar op bij het denkbeeld, dat zij alleen zou wezen te midden van een familie, die zij toch eigen lijk bijna niet kende. Zij deed haar uiterste best hen één voor één voor haar geest terug te roepen, die bloedverwanten, die bijna vreemdelingen voor haar waren, hen terug te zien zooals hun beeld zich in haar geheugen had gegrift. Mevrouw Chausey met haar goedigen glimlachCharlotte, vroolijk en vriendschappelijk, evenals Ma deleine Guy een knappe, lange man, dia- haar een weinig scheen to beschouwen als een levende pop, amusant om te hooren praten, te zien heen en weer loopen, maar dio zich toch tegelijkertijd hartelijk oplet tend tegenover haar betoonde en haar nu en dan aanzag met oogen, waar spotternij verre van was. Waarlijk op dit oogenblik had zij behoefte ze zich allen zoo te herinneren, want. gelijk het gegons van een lastigen vlieg, kwamen do trouwelooze en onwelwillende toespelin gen van haar zuster Blanche op haar ver blijf te Parijs steeds weer bij haar op, de niet minder ontmoedigende overpeinzingen van mevrouw Morgan© over den weinig vleienden indruk, dien de komst van een klein meisje uit Bretagne zonder eenige wereldkennis zou maken op een zeer ele gant milieu Op al die dingen had Arlette geen acht geslagen, zoozeer was zij ver sterkt door hel vertrouwen, dat haar va der stelde in do ontvangst van mevrouw ChaiLsey. Maar nu haar vader ver weg, achzoo ver van haar vandaan Bij die gedachte zwol haar hart van scherp verlan gen en wekte al het verdriet weer op* dat zij bij hot laatste afscheid ondervonden had, zoozeer, dat heete tranen over haar wan gen rolden Och, waarom was zij ge gaan?. Waarom had zij er zoozeor op aangedrongen, dat zij gaan zou? Wat was Parijs al dicht bijDaar stond juffrouw Catherine al op, zij was wakker geworden en verzamelde haar pakjes. Ar iel t© veegde met haar zakdoek over haar oogen en met het hoofd tegen het raampje keek zij naar de duizenden lichten, die do groot© stad aankondigden. Ieder oogenblik werden zij schitterender en talrijker; don kere schaduwen van huizen kwamen vaag uit de duisternis te voorschijn. Op de spoor baan, die breeder was dan eerst, stonden wagons stil en werkelijk, daar zag zij hot groote stationsgebouw zich aft-eekenen to gen het verblindende Liohb der eleotrische lantaarnsNog eenige minuten, dan eenige seconden en met groot geraas stoomt de trein onder het afdak binnen. Parijs! Iedereen uitstappen!" riep een onzichtbare beambte, die langs den trein liep. Arlette stond opzij wiist op dat oogen blik waarlijk niet of zij blij was aan het einde van haar reis te zijn gekomen, ja dan neen. Schel lioht viel uit de melkwitte ballons en overstroomde hot- station, ver lichtte menschelijke wezens, c3io zich in alle richtingen voortbewogen, elkaar riepen, antwoordden met een dof rumoer, deze j groote hal vervulden, waarin de locomotief hijgde met een veer van rook en een schel gefluit. „Komaan, meisje, laten wij uitstappen", zei juffrouw Malouzec, haar pakjes opne mende; anders denkt je tante nog, dat wij den trein gemist hebben en zij gaat heen". ,,En laat ons in den steek? O, juffrouw, laten wij ons clan haasten I - Zij aprong den wagen uit, gevolgd door juffrouw Catherine; en meegevoerd door den stroom van reizigers, begaven zij zich in de richting van de deur, waarboven het woord „Uitgang" te lezen stond. ,,Ik weet zeker, dat zij dat ieIk hei ken haar klein figuurtje!" klonk plotse ling de aangename stem van een man. Toen zij opkeek, zag Arlette het gezicht van een man, dat zij niet vergeten had en dat haar toelachte, uitstekende uit een breeden bonten kraag. „Neef Guy! Ja, ik ben het! Help ons uit deze menigte menscben los te komen 1 Ik dwaal nog af!" „Neen, heelemaal niet!' zei hij vroolijk; nu zijn wij er om op je te possen. Kom, Louise, daar is onze jeugdige reizigster met juffrouw Malouzec." Hij baande zicfc een weg door het gedrang en trok Arlette, die bedwelmd was door al die drukte, achter zich aan, en zonder dat zij wist hoe het gegaan was, stond zij eens klaps omringd, geliefkoosd, omhelsd door drie vrouwen, allen even elegant en mooi, die haar allerlei hartelijke welkomstgroet jes toeriepen. Zij liet ze maar begaan. Zij enz., enz., getiteld: De Opgang. Het week blad i svan R.-K. strekking. De heer Ploegsma, uitgever te Zeist, doet verschijnen een nieuw Maandblad „Sexu.- eele Hygiëne", onder redactie van het Da- gelijkscb Bestuur der Nederl. Yereeniging tot bestrijding der geslachtsziekten. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. H. N. M. Josson en gezin, Groenhoven- straat 14 Mej. wed. G Groeneweg geb, Lagerweij, Gisettestraat 4. W van Mourik en gezin, Morsckweg 61 A. J. v. Mun stereo en gezin, opperman, Heeren - singel 20 A J de Lange, Plantsoen 89. Mej. S Lens, dienstbode, Zoeterwoud- sche Singel 20 W Hoogenstrouten en gezin, letterzetter, Lage Rijndijk 10a. H. W. Bouwman, N. Beestenmarkt 3. Mej B Kan, Haarl.str. 215 N. J. H. Royen, priester, Haarl.str. 104 en 106 G. Jongeleen en gezin, touwslager, Aloëlaan 14. Mevr. J. B Witte geb Wessels, Sta tionsweg 31. J van den Burg, concierge, Hekkensteeg 11 %Mej, M. B. J. Masten broek, winkeljuffrouw, Drie-Octoberstr. 56. I Mej C E Duijvclshof. Steenschuur 9 J. W. Varossieau cn gezin, uss nosterijen, L. Hansenstr 43. W, Gravestein, boek houder, Hooigracht 28. J. van der Gies- sen, N Beestenmarkt 3. P. Oh. Rien- tema, t-echn student, Wasstraat 6 R. C. van don Bosch, kwartiermeester, Kraaier- straat 34 Mej A. S Kuiters. Oude Sin- ge] 66. Mej. K. de Vries, Breestraa! '18 en 50. M de Koning, eergt art. N. O. I L., Voldersgracht 29. Mej. M. Starre- veld, dienstbode, Utr. Veer 8. A. P. H. Th. Brandt, ,smid, Vredehof 2. Mej. W. Brandt, dienstbode. Vredehof 2. A. van Essen en gezin, behanger, Zijtsingel 45. Mej. O. Kromhout-Akkerboom. Zijlsingel 45. J. Beij, landbouwer, K. Galgewater 16. Mej* E. J. A. W. Balt v. Suger, Lage Rijndijk 83. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. M. Meijer, Amsterdam, J. M. Kemper straat 49a III. Mej. A. M. Schwenck, Oudenrijn, Galekoppen3dijk. Mej. M. M Schepper Oegstgeest, Terweeweg, b. War naar. C M. M. van Hoorn, Delft, Bul ten watersloot 224. J. Obbink, Arnhem, S4 Anthonielaan 83. Mej. v. ZeistDe Meij, Den Helder, Oostslootstraat 8 M. van Krieken, Culemborg, Oostwal 23. O van der Lee, Apeldoorn, Osseveldweg 4. G. Lankamp, Den Haag, Regentes s slaan 9J - G. H. de Ligter, Amsterdam Prinsengracht 422. F. Los. Hillegorn, Leidsche Straatweg 130 K. Hendriks, Den Helder, Wachtschip. G. W. Jana sen, Zwolle, Van Itteriiumstraat H. 18. G. H. J. Eggink, Boxtel, Kasteellaan B 235. Mej. H. A W. M. Pierrot, Utrecht janskerkkof 5. J. J. Erdu9, Amsterdam Jan Hansenstraat 48 K Kobus, Arnhem Drio Kon. dw.str. 20. Mej. M. P. van Gelder, Bergen (N. Hl). Hoflaan 18. F, G .H. van Os, Den Haag, Jacob Marls straat 35. J. G. W. Wagemans, Amster dom, Nachtegaalstraat 119 N. de Wolf, Pui-merend, Peperstraat D 110. Wed. J N. Guss—Vermeij, Waddingsveen, Ni*se 35. W B'ok. Apeldoorn, O. Beekb.wcg 109. Mej. M. J. van der Linden, Den Haag. Plefterijkade 40. Mej. G. J. Bon net. Den Haag, Van Ostadestraat 462. N. Bakhuüzon, Voorschoten, Ve méden ark 345. J. Sjolfemo, Hilversum, Lageweg 49. J. v. d. Vos, Rotterdam. Zeilma kersstraat ?0n. Fr. J. Siebert, Schiedam Eendracht straat 3a. A. de R., te V. Waarschuw den schil der nog eens uitdrukkelijk. Maakt lift het werk niet af. dan behoeft u hem niet len volle te betalen. Mej. L., te L. Gij liadfc een week vroeger op moeten zeggen. antwoordde een weinig op goed geluk af in de verwarring van die eerste ontmoe ting en zij hoorde juffrouw Malouzec ook praten en begreep nauwelijks wat ze zei. Toen zij een weinig tot zichzelf kwam, zag zij haar twee nichtjes voor zich staan, noef Gi'y. welke juist schitterden lussrhtn lijn knevel, terwijl hij haar aanzag met c'iet» lachenden blik, clien zij reeds in Bre tagne var» hem opgemerkt had. „Arlette' wal is er?" voeg hij op het zelfde oogenblik. „Wat kijk je ons aan? Herken je ons niet?Ik herken je oogen wel, ofschoon zij niet dezelfde uitdrukking hebbenHet zijn op het oogenblik de oogen van een verschrikte gazelle". „Het is vei schrikkelijk al die menscben, al dat lawaaizei ze fluisterend. Zij had den indruk of zij leefde in een droom, een heel vermoeienden droom. „Zij kan niet meer, het lieve kind", viel mevrouw Ohausey hun in de rede. „En zij moet ijskoud zijn nu zulk een reisLaten we gauw naar binnen gaan, om haar zioli te laten verwarmen en te eten. Guy, kijk jij eens naar do bagage. Je moet zo maar laten zenden. Wij gaan weg. En zich tot juffrouw Malouzec wendende, voegde zij er beleefd bij: „U gaat mee, jufrouw. Wij nemen u ook mee". „Mevrouw, u is wel vriendelijk en ik bedank u daar zeer voor. Maar ik wordt verwacht". „VerwachtT Och, juffrouw Catherina, mag ik u zeggen, dat u mij geheel den in druk geeft een excuus te bedenken." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5