LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 21 Februari. Tweede Blad. Anno 1921. UIT DE OMSTREKEN, INGEZONDEN KUNST EN LETTEREN FEUILLETON. Mq. 18702. HA-ARLEiMMEKMEER. Vrydag had lich een troepje jongens verzameld bij 't café van J. E., aan den Sloterweg bij den iVenneperweg alhier. Zooals tegenwoordig herhaaldelijk gebeurt, werden groote stee- öen uit grindhoopen enz. verzameld om daarmede de steenen potjes van de langs den weg staande geloidingen en ruiten van ■woningen te vernielen Een der jongens gooide met kracht zoo'n projectiel tegen de groote ruit van 't café, die geheel werd verbrijzeld Voor E. een belangrijk scha depost je. HAZERSWOÜDE. De Gomeoateraad zal vergaderen a s. Dinsdag, des voormiddage te 10 uren. KATW IJK-AAN-ZEE. Behalve het kwantum haring, hetwelk de reedcru mo gen leveren aan de 50000 tonnen komt er op he< gebied van den haringhandel geluk kig eenige verbetering. De vorige week werd een niet onbeduidend aantal tonnen haring afgeleverd. Dit is voor de visscherij en inzonderheid voor dp haringvisseherij een verblijdend verschijnsel. Een alhier gehouden collecte in de Nederd. Hervormde Kerk heeft ruim f 143 opgebracht Een van dc kustvisschersvaartuigen is met het stille weer op het strand ge- loopen. Om dit vaartuig weder vlot te krij gen moest het zand rond het vaartuig wor den weggehaald. Dit kostte heel veel werk en moeite. Dit werk is niet tevergeefs ge weest, want het vaartuig werd op die wijze weder naar zee gebracht Vrijdagavond trad alhier voor de ChriteL Hist. Kiesvereeniging op ds. i. Yoorsteegh. Na afloop van deze vergade ring gaven zich niet minder dan 70 per sonen als lid op. In de laatstgehouden vergadering van de Ant.-Rev. Kiesvereen. werd medege deeld, dat de voorarbeid inzake het mii- lioenplan reeds was afgeloopen. Een ne gental deputatie© werden benoemd om de verdere werkzaamheden ten einde te bren gen, hetgeen bestaat in het ophalen van de biljetten die eenigen tijd geleden reed'szijn rondvpsonden. Van de trawlvisscherij kwamen te iJmuiden binnen de loggers: KW 5, met f 6S8KW 7, met f 1196 KW. 17, met f977 KW 20, met f831 KW 35, met f648; KW 43, met f1135; KW 47, met f976; KW 74, met cirw) pfi KW lis, met f967 besom ming LISSE Ds. H. Hoogendoorn. alhier, is beroepen bij de Chr. Geref. Kerk te "Vlaardingcn. NIEUWEWETERING. Vrijdagmiddag na afloop van do veemarkt stapio de veehouder Mam. Los op oen motorschuit bij de beesten markt, greep een ijzer, dit liet los on hij tui melde het water in. Gelukkig werd dit door een voorbijganger gezien, die hom met eenige moei te weer op 't droge bracht. Zonder letsel, maar mot een nat pak arriveerde hij weer te Nieu- iwe wetering. OUDEWETERING. Zondag, den 27sten Februari hoopt do beroepen predikant bij de Herv. Gemeente W. W. Siddré 's middags om twee uur zijn intrede te doem na des voorm. be vestigd iö" zijn door ds. Den Hoorn, van En schede. RIJNSBURG. - Aan mej. M. v. d. Weg is op haar verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan do Chr. School aan de Smid- steeg alhier. Do heeren J. G. Vreeswijk en C. H. A. Collee beide hoofden van scholen alhier, werden herbenoemd als voorzitter en se cretaris van de commissie tot wering vaü schoolverzuim. Het voornemen bestaat spoedig over te gaan tot uitbreiding van de Ger. School alhier, daar door de groote toeloop van nieuwe leerlingen, de klassen reeds gerui- men tijd veel te groot zijn. De bedoeling is een nieuwe school te bouwen, waarvoor behoudens goedkeuring van het schoolbestuur, reeds een terrein is aangekocht. Het schoolgebouw aan de Smicfcsteeg blijft als zoodanig in gebruik. Onder voorzitterschap van den heer D. Zwaan, is ip het gebouw Concordia'' alhier, een bijeenkomst gehouden, waarop tegenwoordig waren het bestuur der Ger. school, de onderwijzers en de ouders van leerlingen De bedoeling van deze bijeen komst was. in het belang van het onder wijs, ouders en onderwijzers meer dan tot nu toe, met elkaar in aanraking te bren gen. De heer Zwaan opende de bijeenkomst met een rede naar aanleiding van Exodus 14 Ook ds Broekstra en de heer M. Pie per, hoofd der school, voerden het woord. De heeren Kalkman en Elzinga zorgden voor inleidingen Die van den heer Elzinga werd besproken. Het voornemen bestaat deze welgeslaag de bijeenkomst door meerderen te doen volgen. WARMOND. Na eenige dagen voor af teekenen van sufheid gegeven te heb ben. is sinds Woensdag het 14-jarig doch tertje van J. van Yelzen alhier slapend. S'echts eenmaal in dien tiid heeft zij tee- kenen van bij-kennis-zijn gegeven, ofschoon blijkbaar toch doorslapend. ♦- VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester E- Vernède Aanwezig 8 leden Het doet mij genoegen, aldus de voorzitter, wederom onzen nestor in gezondheid aanwe zig te zien in de eerste vengadering in het jaar 1921- Gelukkig zjjt gij, na uw ongesteld heid, weer jeugdiig en frisch aanwezig en ik hoop, dat gij nog vele jaren een goede ge zondheid mag bewaren en de belangen van de gemeente raag dienen- Wethouder L. H- v. Wissen zegt hiervoor dank. Vervolgens geeft, de voorzitter een kleine terugblik op het afgeloopen jaar- De bevol king nam hoofdzakelijk door de annexatie toe en de voorloopiige uitslag van de volkstelling wees 429C zielen aan als inwoners van deze gemeente. Het afgeloopen jaar, aldus de voor zitter. kroeg voor mij en mijn gezin een bij zondere beteokenis en ik herinner mij do bij- zondore bewijzen van sympathie en toewij ding, welke ik van IJ en de gemeenteleden ontving, hetgeen dit jaar voor my en mijn gezin onvergetelijk is- Hoewel in verschillen de gemeenten door de melaise in verschillende bedrijven werkeloosheid heerscht, is deze in onze gemeente bijna van geen beteokenis en ik hoop dat in do industrie van gouden cn zilveren werken, waarbij zoovelen belang hebben, geen melaise mag komen en dat onze gemeente een jaar van bloei mag tegemoet gaan. De plannen voor de eleetrische tram hebben gedurende de oorlogsjaren stilgelegen, maar bij een bezoek van den directeur van de tram heeft deze medegedeeld, dat er mot spoed zal worden begonnen met onteigening en aanleggen. In Duitschland is materiaal aangeschaft en men hoopt met alles gereed te zijn einde 1922 of begin 1923- Ook onze gemeente zal dan een grootere bloei tege moet gaan, en ©venzoo de huizenbouw. Het verwondert mij, dat hier geen gebruik wordt gemaakt van het bouwen met bouwpremie's. Slechts één aanvrage met bouwpremie voor 2 huizen op de Papelaan is ingekomen, en wij zullen hopen, dat binnenkort het bouwen door particulieren weer zal toenemen- De fi- nancieele toestand van de gemeente is ge lukkig gunstig te noemen, in vergelijking met andere gemeenten. De traktementen van de gemeente-ambtenaren zjjn belangrijk ver hoogd en hebben evenals .de distributie-maat. regelen, invloed uitgeoefend op onze finan ciën- In de toekomst zullen wij moeten be trachten alléén over te gaan tot werken, die onvermijdelijk noodig zijn en de zuinigheid betrachten. Ten slotte hoop ik, dat het nieuwe jaar voor U en Uw gezinnen een gelukkig en voorspoedig jaar mag zijn cn gij vele beslui ten tot bloei van onze geliefde gemeente zult nemen- Hierop werd de openbare vorgadering geopend. Een schrijven was ingekomen van den heer C- Eggink Sr., dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen- De notulen van de vorige vergadering wer dén zonder op- of aanmerkingen goedge keurd- Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den heer P- J. Bakker, waarin hij meedeelt tot zijn leedwezen ontslag te moeten nemen als lid van den raad en Commissie tot Toezicht op het Midd. Onderwijs. Met de beste wenschen voor de gemeente neemt hij af scheid- De voorzitter drukt zijn leedwezen uit over het aanschouwen van den ledigen stoel. Wegens woningnood moest de heer Bakker vertrekken- Eon dankbetuiging van mej. Ohlman-Raadt, on een verslag van den keuringsdienst Leiden betreffende het water, worden voor kennisge ving aangenomen. In handen van B. on W., om hierop nader te adviseoren, wordt gesteld een adres van de vereenigmg „Rijndijk Vooruit" inzake verplaatsing van het stembureau. Ver volgens is er oen missive van den Min Eter van Onderwijs, Kunston en Wetenschappen, waarbij wordt teruggezonden een verzoek, dat niet voor inwilliging vatbaar is. Het betreft een extra uitkeering inzako het geven van onderwijs in het Fransch aan de openbare school (Dorp) na de schooluren. Dat deze lossen, gegeven in 1919, buiten de gewone schooluren waren, meest blijken uit' het leerplan en hier stond ingevuld in plaats van 4 uur nam tot 5 uur nam., van uur nam. tot ruim 4 uur. De voorzitter zegt, dat hier niet veel meer aan te doen zal zijn. Hoe de fout is gemaakt, is hem onbegrijpelijk. Vervolgens zijn ingekomen een sohrijven van Ged. Stalen, waarbij goedgekeurd zijn terugge zonden, een kohier H.O., hondenbelasting on schoolgeld. (De heer Mens komt ter vergade ring), een missive van Gcd. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden dc wijziging van do verordening van dc brandweer, een aantal goedgekourdo raadsbesluiten, goedge keurd teruggezonden de verordening op het keuren van waren cn nog meerdere stukken. Al deze voor kennisgeving aangenomen. En kele besluiten com.plabiliteit, worden genomen. Aangegaan wordt een kasgcldleening van f 30.000 togen een koers van 100 en eon rento- voet van hoogstens 7 pet. Doordat de controle scherper wordt, moeten ditmaal GecL Staten hieraan hun goedkeuring geven. Enkele ontheffingen van hoofdclijkcn omslag worden verleend. Voor het laatst wordt aan D. J Brinks een gratificatie gegeven van f 250, inzake het behartigen van de belangen van do brandstoffen-distributie. Daarna stellen B. en W. voor, het invorderen der inkomstenbelasting op te dragen aan rijks ambtenaren, hetgeen zal ingaan 1 Mei 1921 en door de gemeente zal worden ingevorderd vaa 1 Januari tot 1 Mei 1921. Dit geeft een bespa ring cn moet met ingang van 1922 geschieden, maar kan thans reeds geschieden. Dc heer Mens gaf niet gaarne het recht uit handen. Men is dan geen baas moer in eigen huis. De voorzitter zegt, dat wordt aangeslagen naar het kohier der Rijksinkomstcnbelastmg. Deze komen veel later en wanneer de aanslag te laag is geweest, meet met een navordering do rest worden binnengehaald. Dergelijke din gen vervallen du, waf nogal besparing geeft. Do hoer Braggaar informeert naar den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en kinderen. Dit wordt, volgens den voorzitter, door de gemeente bepaald, die hierin geheel vrij is. Zonder hoofdelijko stemming wordt besloten met ingang van 1 Mei de heffing te doen ge schieden door het rijk. Besloten werd een crediet aam te gaan van ten hoogste f 505 voor het ^aanschaffen van leermiddelen en schoolbehoefton, ten bate van den school (Rijndijk). Daarna is het salaris van den badmeester verhoogd. Bij de laatste herziening dor salarissen van de gemeente ambt enaren is dit van B. J. Lamboo niet ver anderd. Gebleken is, dat hij 3 dagen in dienst der gemeente is en S dagen in dienst dor bouw- vereenïg.ing. Met ingang van 1 Jan. 1921 wordt het salaris van den badmeester gebracht op f 910 per jaar, de andore helft moet hij van do bouwvereeniging ontvangen. De heer Duynis- veld informeerde naar do werkzaamheden van Lamboo, en den heer Riethoven naar een even- tueelcn vervanger, daar het badhuis een keer is gesloten geweest wegens ziekte in hot gezin van don badmeester. Dc voorzitter acht dit onmoge lijk, daar er dan zeker klachten waren inge bracht. Indian echter de heer Riethoven de datum kan noemen zal hij deze zaak onder zoeken. (Dit geval heeft zich voorgedaan! Red.) Of het verzoek om een bijclrago voor rust en vacantieoorden van de Ned. B. v Gemeente ambtenaren, meenen B. en W. volgens uitge bracht prae-advies, afwijzend te moeten be schikken. Dezo afwijzing is ten dooie gegrond vest als zijnde in strijd met het zegel en boven dien zien zij van deze eventueel (e bouwen rust- oordon niets komen. Reeds het vorig jaar is er een subsidie gegeven, maar zij achten dit thans niet moer noodig De heer Braggaar zou toch gaarne een steentje bijdragen, indien dit kon. Het doel is toch goed. De voorzitter beant woordt den heer Braggaar, waarna z. h. stemming wordt besloten geen subsidie te verleenen Daar met 1 Jan. j.l. de nieuwe onder wijswet in werking is getreden moeten hier oudeoroommissies worden benoemd. De raad beslist of er voor iedere school een com missie moet worden benoemd of» één com missie voor alle openbare scholen. Do voorzitter denkt de ouders op te roe- I pen en aan hen te verzoeken een commis sie aan te wijzen Na nog enkele inlichtin gen gaat men over tot het vaststelion van de verordening voor regeling van het toe- 1 zicht op het Lager onderwijs. Deze oommissie zal bestaan uit 10 leden. Tijdens de vaststelling van deze verorde- 1 ning, wordt op voorstel van ren heer Mens in art 7 ingelascht, dat de mogelijkheid be- staat-, de vergaderingen in het openbaar to houden. Deze verordening zal 1 Maart a.s. in werking treden. Benoemd worden tot commissieleden met algemeen© stemmen de heeren Rutten, Ro mein, Broers Smit, rector Beukers, Mens Duymaer van Twist, Braggaar, C. Eggink Sr. en mevr v Damrae Jalink-Buys. B. en W stellen daarna voor afwijzend te beschikkon op het verzoek van de Nat. Chr. Ge-h-Onth Voreeniging, afd. Voor- 6ohotonq, regelende en verbiedende den verkoop van sterken drank op Zaterdag en Zondag. Yolgens de voorzitter is men alleen bevoegd dit te do-en op dagen dat verwacht kan worden dat do rust verstoord zal wor den, zooal lotingsdagen, nationale feesb- j dagen e d.maar daar rustverstooring hier zelden voorkomt en het een zeldzaamheid is wanneer op Zaterdag of Zondag een pro- ees-verbaal wegens openbare dronkenschap wordt opgemaakt stelt hij voor hierop af wijzend to beschikken. De heer Braggaar zou den. verkoop willen verminderen, niet om te dupeeren. maar om het algemeen be lang te dienen Het spijt hem, dat de web hiertoe niet dt be megdheid geeft. Zonder hoofd, stemming wordt op dit verzoek af wijzend beschikt. De subsidie van de Naaischool wordt voo-r 1920 met f 150 verhoogd en gebracht tot f 350 Het bestuur heeft de Kon. goed keuring aangevraagd op de statuten, waar door zij in do termen kan vallen voor sub sidies van het Rijk, enz. Nadat de heer Mens lieeft opgemerkt, dat 't gevaarlijk wordt bekorten te gaan dok kan van gemeentewege, wo-rdt deze subsidie toegestaan. Daarna deelt dc voorzitter mede, dat de begrooting door Ged. Staten is teruggezon den met enkele kleine opmerkingen. Nadat de voorgeschreven wijzigingen zijn geschiedt, is dezo alsnog aangenomen» By den rondvraag verzoekt de heer Brag gaar voor enkele gezinnen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, voor het afge loopen jaar een restitutie op de bran-dsto-f- fenprijzen- Hij heeft het oog op enkele ge zinnen, niet aangeslagen in den hoofd- om slag, dus met minder inkomon dan f 650 per jaar. De voorzitter zegt, dat de heer Braggaar dan een voorstel met redenen omkleed, schrif. tclijk bij den Raad mo-ot indienen- Hij heeft echter gemeend, dat dit jaar een dergelijk voorstel niet noodig was en de armbesturen dergelijke gevallen toch helpen. Dc heer Braggaar zegt., d-at hier niet voldoende door armbesturen wor-dt geholpen cn het niet' van grooton omvang zal zijn- Hij zegt echter een dergelijk voorstel toe- De heer Riethoven klaagt over hot voet ballen van jongens in het Vernèdepark, openbare straat enz., en vraagt hiervoor van gemeentewege een terrein, opdat vooral zie ken hiervan geen last meer zullen hebben- De voorzitter zegt hieraan gaarne te willen mceworken, maar verwacht niet veel succes, ten eerste is do grond hier duur, vooral voor zoo'n terrein cn waar vindt men er een. Het i zal oc-hter ouder de oogen worden gezien. De heer Verboom vraagt naar de Papelaan, daar deze toestand wel erger maar niet beter wordt- De voorzitter zegt met wethouder van Kempen geconfereerd te hebben mot een de putatie van Ged- Staten, burgemeester van Wassenaar en baron Schim meipen ni nek waarbjj de toezegging werd gegeven, dat Ged- Staten met een voorstel zouden komen, hetgeen tot op. heden niet is gebeurd. Na nog enkele inlichtingen wordt de openbare ver gadering gesloten- Burgerlijke Stand. Omstreken. LEIDERDORP. Getrouwd: D. Bonnet en. J. G. van der Wal. VOORSCHOTEN. Geboren: Dirk, Z. van R. J. Oostergo en G. Koopraans. Leonardus Jozef Maria, D. van C. A. van Bohemen en J. M. van der Voort. Nelly D. van R. van Mulligen e nJ. M. van Win kel. Maria Joeina Adriana, D. van J. van Koppen en M. H. C. Dobbe. Overleden: J. F. N. van Os, 81 j. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copy van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Sluiting lokalen Patrimonium voor de Werkloozen. Zooa-ls een in dit Blad van Zaterdag avond geplaatste advertentie gebleken ia. hebben wij ons genoodzaakt gezien de ont- spannangslokalen voor de werkloozen vanaf Maandag niet meer voor hen toegankelijk te stellen. De ergerlijke wijze, waarop door bedoeldo personen „ontspanning" gezocht werd, heeft ons tot dit besluit gebracht. Ter illustreering een enkel staaltje: In ons gebouw wordt aan boekbindersleerlingen door den Ned. Chr. Graf. Bond een cur sus gegeven in boekbinden Het dezen winter vervaaaxJigde werk is deels gestolen, clëels verscheurd en vernietigd. Niet alleen, j dat hierdoor finantieel schade berokkend is, maar tevens is het mooie studiewerk van deze jongens (arbeiders-kindei en, hee ren werkloozen!!) verloren gegaan. Dit feit, gepaard met een onheusche behande ling van de vrouw der concierge, waardoor zij reeds eenige dagen het bod moest hou den, vermeerderd met meer ergerlijke ge- dragingen, noopte ons, de lokalen te slui ten. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of ook onder de werkloozen zijn goede ele menten, maar juist dezen goeden elemen ten werd door het gedrag der anderen de lust benomen tot bezoek. Geachte Redactie! Wij hebben gemeend deze zaak even nader te moeten toelichten. Onzen dank, dat gij ons hiertoe in de gelegenheid hebt willen stellen. HET BESTUUR VAN „PATRIMONIUM". Verkade in Don Haag. In een gesprek met den lieor Verkade naar aanleiding van verschillende geruchten in- en buiten de pers, aangaande zijn veranderde lcvonsjbcschouwing, welke van invloed zou kunnen zijn op de keuze van zijn repertoire* heeft hjj ae „N. Ct-'* de overtuigende verzeke ring gegeven, dat hij zich op geenerlei wijze •gebonden heeft of zal binden in de toekomst, in zooverre het de keuze van repertoire be treft aan eenige politieke partij en dat bo vendien door geen enkelo partij pogingen zijn aangewend hem daartoe te bewegen. Wat de keuzo betreft van amusementskunst welke elke directie nu en dan ter wille der exploitatie gedwongen wordt to geven, daarin zal hij trachten alleen die stuk-ken op to voeren, welke geen onnoodigen aanstoot ge ven- De schilderijen van dr- Brediua- De voreeniging „Die Hagho" heeft zich tot dr- Bredius gewend met hot verzoek geen uit voering te geven aan zijn besluit, om zijn schilderijen uit hot Mauri tehuis terug te nemen. Door Henri ArdoLl. Naar het Fransch. (Nadvuk verboden). 12) Iedereen lette goed op, in de eerste plaats Charlotte en Pierre, die stil, zonder dat anderen het bemerkten, een kijkje na men van heb tooneel; en in de laatste plaats dc talrijke Bretonsche moisjes, die er mot groote, oplettende oogen naar ke ken; een nieuwsgierigheid, die de van na ture ernstige uitdrukking van haar gezicht verlevendigdeEén, twee, drie banieren kwamen achtereenvolgens te voorschijn van uit het lage gewelf van het» kerkpor taal. Met inspanning van krachten hieven de groote, stevig gebouwde jongens ze langzaam omhoog. Twee moesten het tel kens overdoen, met onzekere bewegingen, die de rood-gouden franjes deden trillen. Maar een derde hief ineens den zwaren stok omhoog, waaraan, op een dof goud fluweelen fond, het schitterend beeld van madame Sainb-Aiiue prijkte, prachtig gekleed, in een gewaad, van goud geweven Een goedkeurend gemompel ging door de menigte, gevolgd door een plechtige stil te onder de pelgrims. Do processie nam een aanvang en reeds zette zich de jonge- meisjes-schare in beweging, gekleed in grof wit neteldoek, met blauwe ceintuurs, getooid met een muts, schitterend met pail letjten der bourledens, met hun gezang boek in de eene hand en in de andere een vaantje van blauw, rose of heel geel gaas, die allen wapperden in het zonlicht als reusachtige vlinders met ontplooide vleu gelen. Zij liepen langzaam voorbij, met de oogen gericht naar den grond of op hun half geopend boek gevestigd. Achter de meisjes kwamen de jongens uit Donver- nenez, Pont l'Abbé, Chateaulin, Plougas- tel; zij vormden een eerewacht met hun ontplooide banieren in de hoogte en hun gelaat had de ernstige uitdrukking van geloovige, eenvoudige schepselenDaar achter liepen dc ouden van dagen, in de antieke kleederdracht der bragon bras, oude mannen als de chouans van vrae- ger met ontbloot hoofd e-n lange, grijze haren, die langs hun gerimpelden hals hin gen. De voorsten hielden vroom him rozen krans in de handenook een altaarkaars met bleeke vlam in den hevigen zonnegloed De achtersten, door do geestelijkheid on middellijk gevolgd, wier wit misgewaad reeds te zien kwam, speelden een marsch op hun bininon en tamboergi, en op de maat der muziek schreden de geestelijken voort. De schelle tonen der muziekinstru menten gingen bijkans verloren door het luide gezang der klokken, die voortdurend weerklonken. En eindelijk, op een soort van troon, verscheen de wonderdoende Heilige Maagd, die, voorbijgaande, alle hoofden der Brotanners deed buigen; die per dan die der nieuwsgierige vreemde lingen. Arlctte Icnieldc vroom neder; haar nicht jes bogen het hoofd. Buj' bleef toekijken Chouans aanhangers van Lodewijk XVI in de Vendée. als schilder en als dilettant, onverzadelijk alles in zich opnemende, in bijzonderhe den het kostuum beschouwende der draag sters vaj het beeld. Met hun hocge muts vol paillet-ten, him bruin, onbeweeglijk ge zicht, hun kostuumlijfjes, met bont bor duursel versierd, deden zij denken aan In dische afgodsbeelden, toen zij daar plech tig defileerden, het zijden voorschoot rui- schendc, een voorschoot, versierd met groo te bloemen en zoo groot, dat het bijna het gehe-ele wiütc kleed bedekte met afhan gend ceintuur en bedekt met arabesken van zilver.. Met zwaren, gelijkmatigen tred verwij derden zij zich. Achter haar kwamen de menigte pelgrims, met de kaars en den ro zenkrans in de hand, zelfs de kleine kin deren die haast niet voort konden door hun lange rokkenen de stoet van de processie zette zich voort onder de boomen, de oude kapel insluitende als in een cirkel van men schen, de kapel, die zoovele gebeden on der haar gewelven had hooren opstijgeu. „Komt de processie niet weer terug V' vroeg Charlotte. „Jawel, zij komt hier nogmaals voorbij, en dan is het gedaan". Dan is het gedaan! Een soort onbewust verdriet klonk in die woorden van Arlette. V at zou dan gedaan zijn Was heb alleen het feest, het Pandon 1 Was het de proces sie, die nu reeds nader kwam met denzelf- den erastigen en langzamen gang Was het vooral niet deze middag, waarvan zij altijd de herinnering zou bewaren, duar- van had zij reeds een flauw bewustzijn, zij zou Hem nimmer vergeten, evenmin als die betooverende droomen, die zij eer- iijde droomde en waarvan alle Ivijzonder- heden gegrift bleven in haar jonge meis jeshoofd) e 1 „Waar denk je aan, Arlette V' vroeg Guy verwonderd voor de peinzende uit drukking, die dit kindergezicht plotseling veranderde in het gezicht van een vrouw. „Ik denk, hoe droevig het is, dat de uren zoo snel, zoo heel snel voorbijgaan Ik wou zoo graag, dab deze middag nog heel lang duurde!" Nieuwsgierig vroeg hij „Hou je zooveel van het Pardon V' „Het is niet het Pardon, dat ik betreur; heb is uw bezoek. Morgen gaat u heen... „Ja, morgen. Maar wij zien elkander weer; dat hoop ik zeker". „Komt u dan torug te Donvemenez?" vroeg zg ongeloovig. „Misschien welom jou op te zoeken? Maar het zou nog beter zijn, als je kennis kwam maken met ons te Parijs, waar wij jo zouden ontvangen en de honneurs waar nemen. zooals jij het ons te Bretagne hebt gedaan! Daarenboven uit beleefdheid alleen moet je ons een tegenbezoek komen bren- gen!" „0, als dat mocht! Ik verzeker u, dat ik my niet zou laten smeeken om te vertrek ken!" Hij glimlachte, toen hij haar zoo opgewon den hoorde praten, en daar mevrouw Chau- soy hen riep. hielp hij haar bij het instij gen in de brik, waarmee zij naar Locrouan zouden gaan, het kleine, doode stadje, dat vroeger een belangrijke plaats geweest was. biu bezat liet stadje niets meer dan het schilderachtige van zijn oude kerk, waar de" Bisschop, dat heilige Sonan, vroom vereerd, werd, benevens eenige hooge steenen hui zen, de meeste half ineenstortende onder het groen. Zij bezochten het stadje, onver» moeide reizigers als zij waren. Toen moesten zij weer vertrekken, want bet werd laat* en opnieuw reed het rijtuig den weg op, die naar de kust voerde tusschen dichte hagen door, welriekend van de kamporfoe- lte. Men bespeurde de zee, die nu zeer dicht bij was, aan den scherperen adem van den wind, aan den meer spichtigen vorm der boomen. die naar bet- land werden toege worpen door den voortdurenden zeewind. En plotseling, na een laatste kromming van den w-eg, ontplooide zich de baai in haar stra lende uitgestrektheid, jh noordslpke richting begrensd door de heuvels van Menez-Horn, cm zich te vereenigen met den onmete'.rjkön Oceaan bij den purperen gloed van de onder gaande zon, die alles in de verte deed schit teren. Als 't ware zachtjes geliefkoosd door dien vuurgloed, kabbelden de golven wiege lend voort, gekleurd door veranderlijko tin ten. welke uit den helderen hemel vielen, waaraan zich reeds een eerste ster ver toonde. Arlette riep uit: „Zeg, heb fk u misleid? Is het nu niet nog schooner d3ii zoo aan stonds? Laten wij naar beneden naar het strand gaan!...Hebt ge lust?" Zij volgden haar allen ieder volgens ziju aanleg onder den invloed van de bekoi ing van dezen bewonderenswaardigen vóóravond en zó bleven pas staan daar, waar de gol ven liet zand bevochtigden, en hun zilte damp. die zich op de lippen neerzette, in de opgefrischte lucht verspreidden. Arlette genoot van het schouwspel met alle vezels van baar opgetogen, levendige natuur; met een weinig gedrukte stem zei zn tot Guy, zeker 3ls zjj was door hem begrepen té worden: l (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5