UIT DE OMSTREKEN BRIEVEN UST BRUSSEL De Commissaris voor Noord-Brabant had do 11 ibetaling aan do landbouwers opgedragen aan oen bankinstelling- in Den Bosch, maar in do nekening-courant kwamen zooveel fou ten, voor, dat deze aan oen nieuw onderzoek ju oost worden onderworpen* In de admini stratie van den titularis in Gelderland ont- bvaken allerlei bewijsstukken en kwamen zooveel fouten en leemten voor. dat ook daar oen hernieuwd onderzoek noodig was- Over Noord-Holland was in een vorig verslag al gezégd, dot. de administratie: totaal iu de war was en een accountant belast met het bij werken en in orde brengen. De Regeerings- commissaris in Drente had de voor hem be stemde bedragen te Groningen doen innen, wat f 958 kostte, terwijl in zijn woonplaats 'een agentschap der Nod- Bank bestond. Aan een gewezen Directeur van een Rijks- kantoor was f 5000 uitbetaald ingevolge een min of meer particulieren brief van den Mi nister en aan den administrateur van het Rijkskantoor voor Vee en Paarden werd f 2000 betaald volgens mondelinge overeen komst met den Minister van L-, N- en H-" Het spreekt vanzelf, dat do Rekenkamer met dergelijke, niet door bewijzen gestaafde beta lingen geen genoegen nam. Bij het Rijkskantoor voor Zaden werd ge constateerd, dat blaneo-vervoerbiljetten wa len uitgereikt, waardoor de Verplichte ceê!- eoupons niet weiden gébruikt, maar later als ongebruikt tegen terugbetaling van f 1 per coupon voor 50 K.G. konden worden ingele- leverd- De controle ontbrak* Merkwaardig zijn sommige gevallen, waar in aan aannemers van Rijkswerken tege moetkoming werd verleend voor schade door overmacht- Die schadevergoeding weid N.B. berekend met in-aclit-neming yan een zeker percentage van den verhoogden prijs der ge bruikte materialen* De bedoeling was gc- weost den aannemer dc aanvankelijk bere kende winst te doen behouden, maar volgens de nu toegepaste methode werd bijv- bij 100 proc- prijsstijging, niet alleen die oorspron kelijk begeerde winst uitgekeerd, maar werd deze ook met 100 proc- vermeerderd. Toen de Rekenkamer daarop aanmerking maakte, kreeg zij een antwoord, dat platweg betee- kende: Daar heb je niets mee te maken. Met het Ministerie van Justitie had de Re kenkamer onaangename ervaringen. Al se dert 1915 had do Rekenkamer opgave ge vraagd van de uitkeeringen aan Voogdijra den; tot zevenmaal toe had zij ér om ge vraagd- Hoe langer die opgaven uitbleven, des te ingewikkelder de controle werd en hoe minder kans Gr was op restitutie van het te veel betaalde- De begrooting voor Justitie voor 1919 be vatte o.a. een artikel, waarbij f 70 000 werd aangevraagd voor gratificatiën voor Rijks veldwachters» o-a- voor woninghuur* Dit achtte de Rekenkamer in strijd met het be zoldigingsbesluit. Was het daar vastgestelde salaris te laag, dan diende het besluit, her zien te worden, maar dan voor allen, omdat het besluit gegrond was o-p den wensch om gelijkmatigheid in de traktementen in te voeren- Ook kregen velen toelagen voor ge nees- en heelkundige behandeling en genees middelen. De Minister antwoordde op de ge opperde bezwaren niet. Een andere zaak met den Minister van Justitie houdt verband met de inrichting van een tijdelijk Rijksopvoedingsgesticht aan den Marsumerstraatweg te Leeuwarden- De Minister had f 260,000 aangevraagd voor uit-, breiding van de gelegenheid voor de execu tie van achterstandige tuchtsehoolstrafien en daaruit had de Rekenkamer opgemaakt, dat het de bedoeling was de bestaande in richtingen uit te breiden- Wat deed de Mi nister? Hij kocht voor f 217,500 de opstallen van het kampeinent voor Engelsche krijgs gevangenen bij Leeuwarden en verbouwde de barakken tot een tijdelijk Rijksopvoedings gesticht; voor die verbouwing was f 168.947 noodig, samen dus ongeveer f 400,000- Daar bij zou dan nog komen meubilair en inrich ting van werkplaatsen en aankoop of bouw van woningen voor het personeel. De grond wevcl geen Rijkseigendom» maar werd ge huurd, met nog eenig terrein voor speel plaatsen en noodwoningen, van de gemeente Leeuwarden voor f 16,796 's jaars. Met die huur was Leeuwarden goed af, want de ge meente had voor den grond betaald f 131,620-50 en zij maakte dus ruim i^/s proeent- De Rekenkamer kon zich met dit alles niet vereenigen, al beweerde dé Minister, dat de bewoordingen van het begrootingsartikel zijn handelwijze, afgescheiden van het veel hoo- gere bedrag, rechtvaardigden* Iu plaats van de aangevraagde f 250-000 kwam oen bedrag, dat misschien tweemaal zoo hoog was, ge zwegen nog van de jaarlijks terugkeerende huursom van den grond ad f 16,796 en mo gelijke bestendiging van deze inrichting-met afzonderlijk personeel. Een eigenaardig geval met 'net Ministerie van Marine- Er was een regeling getroffen vóór de geneeskundige behandeling van ge zinsleden voor buitenslands dienende perso nen der zeemacht. Die regeling werd in «enige nieuwsbladen bekend gemaakt en dat kostte f 450. De Rekenkamer vroeg waarom men niet rechtstreeks de mensehen daarmee in kennis had gesteld; misschien lazen som migen de krant niet. en bovendien, het zou góèdkoopev zijn geweest- Antwoord: „Wij kenden de woonplaatsen der gezinnen niet-" Maar, merkte de Rekenkamer op, hoe is het dan mogelijk om bijv- liet overlijden van een in Indie of _elders verblijvend militair bekend ie makon? Zij gaf in overweging om die adressen wol te weten en mededeelinge.n rechtstreeks te doen. Do Minister beloofde een onderzoek. Bij het Departement van Buitenl-andsehe Zaken iets voor de bezuinigingscommis- sió! werden in 1918 groote hoeveelheden bureaubehoeften opgedaan- Er waren gele verd: 60 doozen radeergummi, 19.296 roode en blauwe potloodcn, 13,392 zwarte potloo- den, 150 doozen carbonpapier, 300 gros pen- neD, 26 doozen en nog 70 pond lak- De Mi nister beweerde, -dat dit wijze voorzorg was, als die artikelen soms niet meer te Krijgen waren cn internationale bijeenkomsten kon den wellicht vee! bureaubehoeften vorderen! De Rekenkamer vond den voorraad wel wat groot en betoogde, dat zulke iukoopen de prijzen konden doen stijgen* Toen bepaalde dc Minister, dat in 't vervolg de Nederhmd- sche gezantschappen hun behoeften uit Den Haag konden betrekken, alsof zij ze in ver band met de valuta-daling niet veel goedkoo- per ter plaatse hadden kunnen koopen'. Zoo zal misschien het gezantschap te Berlijn of te Parijs naar Den Haag schrijven om wat stukjes gummi of een stuk of wat potloodeu! Wij zouden nog kunnen spreken over con tracten van werk in open rekening, wat veel lijkt op in eigen bekeer en dat voor den op drachtnemer nogal voordeelig kan zijn; van de merkwaardigheid, «lat. een premie wordt uitgeloofd voor werk, dat op tijd klaar, is; van een gebouw, dat gesloopt zal worden, maar waarvan de slooping gestaakt wordt, wat een schadevergoeding noodig maakt van ruim f 4000 omdat de Minister van O-, K. en W. eens wil onderzoeken wel wat laat! of het gebouw ook historische waarde heeft* Wij zouden kunnen spreken over een postambtenaar, die geschorst wordt, omdat hij zich vergrepen heeft aan aange- teekende brieven, en die niet aMeen gedu rende zekeren tijd 2/3 van zijn traktement kreeg, maar ook nog eervol ontslag met een pensioen van f 1391, want-, zei de Minister, hij is maar voorwaardelijk veroordeeld en dat- heeft geen booze gevolgen- Merkwaardig was ook wat te Woerden ge beurde met een magazijn-meester van het een tra al-magazijn voor kleeding en uitrus ting. Die deed op eigen gelegenheid, zonder inmenging van deskundige officieren en ambtenaren, allerlei inkoopen, waartoe de wet. hem niet machtigde. Voor f 294.000 had hij gekocht van Woerdensche ingezetenen zonder dat aan aanbesteding was gedaoht of er gebruik van was gemaakt- De Minister verdedigde dit alles wel, maar gaf toe, dat heel wat prijzen aan den hoogeu kant waren* Iets dergelijks had te Amsterdam plaats, waar voor f 80,000 garen was gekocht* Op ons lijstje staan nog vrij wat punten, dio wij zouden willen bespreken, maar wjj zouden te veel ruimte vergeu. Echter zal wel voldoende zijn aangetoond, dat er heel wat in de Rijksadministratie gebeurt, dat tot op merkingen aanleiding geeft. HAARLEMMERMEER. Naar wri verne-v men zullen 15 groote hoornen, staande nabij de openbare lagere school nummer 7 aan den Bennebroekerweg eerrtdaags worden ge rooid. B. en W. hebben deze hoornen verkocht aan den koogsten inschrijver H. Jonkmam al hier, voor den prrjs van f453.75. Donderdagmiddag geraakte een kind van den heer Z. dat zish met speelmakkertjes aan den kant van den Ail mesrd rd'Jk had begeven, in de ringvaart Op het hulpge schrei kwam een voorbijganger toesnellen, die er in slaagde de reeds in zinkenden toe stand verkeerende kleine nog intijds vam een anders wissen dood té redden. HOOFDDORP. Naar wij vernemen on dergaat de electrisclie brugverlichling een groote verandering. De dralen, waaraan in het midden een booglamp was bevestigd, zijn weggebroken. Er komen in plaats daar van twee prachtige lantaarns, waarvan de I palen in de hardsteenen neuten van de brug wordeii bevestigd. Niet alleen ten opricht© van de verlichting wordt hiermede een groote verbetering tot sland g. bracht, do:h ook als brugversiering wordt met deze ver andering een goed werk verricht. KATWIJK-AAN-ZEE. De zanderij van de firma den Breeijen v. d. Bout wordt alhier belangrijk ingekrompen. De materialen worden gedeeltelijk naar IJmuiden vervoerd, alwaar ook door deze firma de duinen zullen worden afgezand. Gelukkig wordt er nog geetf personeel ontslagen. De kustvisschers hebben deze week siechts tweemaal kunnen viss:h:n tengevo'ge van het stille weer. De besommingen vanee ren van ongeveer f70 tot f125. De rap porten, dat er veel visch op de kust zifc worden bevestigd. De visch is echter klein van stuk. De heer J. Cramer, commies brj 's Rjjks belastingen, wordt met ingang van 15 Fe bruari overgeplaatst naar de g:meente Gouda. Voor de Christ. Jongek-Vereen. Jer. 1, 6 A trad gisteravond in de Ned.-Herv. Kerk alhier op dr. C. B. Oorthuis van Amsterdam om te spreken over het onder werp: „De verzoeking van den Heere Jezuy in de Woestijn." De begaafde spreker werd door de aanwezigen met volle be.angste'Jing gevolgd. Het kerkgebouw was goed bezet. De firma Van den Bent en Zwanenburg, aannemers van de te bouwen woningen voor de Katwijkseh Bouwveresniging zijn met kracht aan den bouw van deze wouingen aangevangen. Het metselwerk van deze wo ningen is door hen uitbesteed èn opgedragen aan de heeren KI.v. d. Bent en P. Gujjt, alhier. De kooge dijk, hoek P. II. Kanaal, is bijna geheel afgezand. De grond is bestemd om ei vruchten op te verbouwen. Voer de landbouw ïs dit weder een aanwinst. -- Het open terrein nabij de Halte Duin oord is door den gemeentetuinman in een plantsoen herschapen. Voor deze omgeving is dit een goede vérbetering. Het stuiven wordt hierdoor voorkomen. Van de trawlvisscherrj kwamen to IJmuiden binnen, de loggers KW 38, met 11583, KW 49, met f830 en JCW 172, met 11059 besomming. Ds. D-. Tibben, 70 j., em. pred. bij de G-eref. is gisternacht te Haarlem, alwaar hij woonde, overleden. Z.Eorw., die ruim 20 jaar als predikant te Haarlem werkzaam was heeft ook de Ge- ref. Kerk te dezer plaatse een tiental jaren als herder en leeraar gediend. KOUDEKERK. Gisteravond hadl in hotel Van Egmond, onder leiding van den heer J. O. Oeberius Kapteyn, burgemeester dezer gemeente, een samenkomst van genoo- digden plaats, waar als spreker optrad lui tenant- D- van Mecheléh, propagandist voor dien vrijwilligen landstorm. Na inleidend woord door den voorzitter wees daarna do lieer van Mechelen op het groote belang van het aangaan eener ver bintenis bij -den vrijwilligen Landstorm, als gowooai vrijwilliger door jongelieden vaai 16 jaar eh ouder, opi later te kunnen-' deelen in verkorten diensttijd met geen of zoo kort mogelijk verblijf in de kazerne. Naar aan leiding daarvan stelden zich een twintigtal jongelieden beschikbaar, behou dens toestemming van de niet aanwezige ouders of voogden der jongelieden, waar mede door den burgemeester nader overleg zal worden gepleegd. Na die pauze hield de heer Van Meckel en oen refe-raat over socialisme en bolsjewisme, daiit met aandacht werd gevolgd en ten slotte beloond werd door levendig applaus. Aan de builtengewoge vrijwillige landr 6tonners werd als aandenken aan hun ver bant ems voor den Vrijwilligen Landstorm een plaat vereerd, voorstellende de uitrei king van een zegekrans door dc Nederland- Gche Maagd aan een landweerman. Na afloop der samenkomst dankt de heer Van Mechelen den voorzitter voor diens schitterende leiding, waarna de voorzitter ten slotte den heer Van Mechelen en alle aanwezige dankzegt voor bun medewerking tot het welslagen der bijeenkomst. LEIDERDORP. Voor de militie-lich ting 1922 hebben zich alhier 21 personen op gegeven. Do Raad vergadert Maandagmorgen te balfelf. Bij Kon Besluit is het maximum aan tal vergunningen bepaald op twee. NIEÜW-VENNEP. De ring van Chris telijke jongeiingsvereenigmgen alhier, hield Donderdagavond in de Ned. Hervormde Kerk zijn 13e jaarvergadering. Het kerkgebouw was flink bezet. Ds. Lekkerkerker opende met een toepasselijk woord de bijeenkomst, waarna als spreker optrad dr. De Hartogh van Rotterdam, wiens gloedvolle rede met veel aandacht werd gevolgd. De zangver eniging „Looft den Heer" bracht ter af wisseling op verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore. Op uitnoodiging van het bestuur van de afdeeüng Haarlemmermeer van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis", hield dr. 4. A. Putto te 's-Gravenhage Donderdag avond in hotel „De Rustende Jager" een lezing met lichtbeelden. De zaal was vtq goed bezet. Spreker die een rede hield- over de tuberculose en haar bestrijding mocht zich Verheugen- in een aandachtig gehoor, en wekte de aanwezigen op, lid te worden van het Witte Kruis. Het was een aangename en leerzame avond. SABSENHEIM. Tot bestuurslid van de De Visserschool, in plaats van den heer Lekkerkerker, die periodiek moed; altreden, is gekozen de heer H. de Graaff. De heer A. Bouma van Hillegom is al hier voor de af deeling Sassenheim van den Ned bond van Ckr. werklieden opgetreden met het onderwerp: Christenplicht. ZOETERWOUDE. Het door J. v. d. H van Voorschoten, verniste rijwiel is door de politie teruggevonden brj den smid Bousie aan den Rijndijk, alhier. Het blees, dat v. cL H. het rijwiel daar zelf had ge bracht, onj zijn carbidlantaarn te vullen, het geen hjj vergeten was. KERKELIJKE BERICHTEN. O.egstgeest, Ned.-Herv. Gem.: Zon dagmorgen, te tien uren, in de Bewaarschool aan den Morsch, de heer P. van der Wende* li ij n s b u r g, N ed -Herv. Ge-m. Zon dagmorgen to halftien, ds. Rijnders, van RoitertLm's nam te vijf uren, ds. Ha-se* lager, van Wa-rmond. ALKEMADE. Gemeenteraad. Afwezig de heer Kokshoorn. Voorzitter ■de burgemeester. Do notulen worden gelezen cn, na een. opmerking van den heer Verwey, goedge- kourd. I. Voorstel van B. on W. tot het heffen van 100 opcenten op de vermogensbelas ting. Na toelichting door den voorzitter, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. II. Voorstei van B. en. W. tot heb heffen, van 100 opcenten op de rijksinkomsteiibolas- ting zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. III. Benoeiniüg licl commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, wegens liet niet aannemen van de benoeming door den heer K. E. Immens Voordracht van B. on W.1. J F. do Boog te Oudewetering2. W. Boog te Nieuwewetormg. Daar tot tweemaal* toe de stemmen sta ak ten, moest het lob beslissen, waardoor de heer Boog de gelukkige werd. IV. Bespreking van de kogte-n voor een deskundig onderzoek naar ole. mogelijkheid en de kosten van een reparatie der brug te Nieuwewetormg Do voorzitter deelt mede, dat hij een on derhoud heeft gehad mët dteoi heer Mulder en dat diens eerste indruk is geweest, dat de brug moeilijk te herstellen is en men lang niet- klaar komt voor f 20,000. Hij wilde echter de zaak nauwkeurig onderzoeken en de kosten berekenen en daarmee rapport uitbrengen. De kosten daarvan zouden niet boven f 600 komen. B. en W. hadden ech ter in hun vergadering van Maandag geen vrijheid kunnen vin dan diit crediet toe te staan en stellen daarom den raad voor, daartoe niet over te gaan. „Wij moeten" zegt de voorzitter geen dingen boven ons vermogen doen, het is dan twijfelachtig of Gedeputeerde Staten dat goedkeuren. De heer Verwey verdedigt warm het in- etellen van een deskundig onderzoek on. wordt hierin gesteund door den heer Los. Na een lange discussie echter werd het voorstel van B. en W. om geen opdracht te geven tot het. uitbrengen van een rapport aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Te gen stemden de heeren Verwey,. Los, Van der Geest en Bouwmeester. V. Ingekomen stukken: Deze betroffen enkele goedgekeurde besluiten, die voor kennisgeving werden aangenomen, aanne ming van benoemingen, enz, VI. Bij do rondvraag zegt clc heer Verwey dat indertijd toegezegd is om Do Kaag aan licht te helpen, incSien de werkzaamheden voor olectrifioatie uaa Haarlemmermeer zoover gevorderd waren, dat men in do buurt van De Kaag kwam. Hij vraagt, hoe bot. nu daarmede staat. Do burgemeester zal dat onderzoeken. Daar niemand anders iets te vragen heeft, zegt de voorzitter dat hij persoonlijk een onderzoek heeft inge steld naar het hinderlijke prikkeldraad, waarover de heer Bouwmeester in een vo- rigo raadsvergadering gesproken heeft. Hij is echter bij Straathof geweest en heeft het -nie-t kunnen vinden. Het blijkt nu, dat het te vinden is bij het tuintje van den bode Pest. De voorzitter zal er voor zorgen, dat het in orde komt. Hierna wordt do openbare vergadering gesloten. TER-AAR. Gemeenteraad. Opening met gebed. Aanwezig alle leden Notulen goedgekeurd. Mededeelingena. Verbaal van kasopneming van den gemeen to-ontvanger. Alles in orde bevonden, b. Een schrijven van den inspecteur der di recte belastingen, waarin wordt- verzocht, té berichten, of door de gemeente ge"bruik zal worden gemaakt van de gelegenheid om de gemeeutielijke inkomstenbelasting door de Rijksbelastmgadmiiidstratio te doen heffen en invorderen. De Voorzitter stelt voor, dit jaar op den gewonen voet te la ten doorgaan, alzoo de heffing en invor dering in eigen beheer te nemen. Daartoe wordt besloten, c. Een schrijven van J. Visser, te Langeraar, waarin hij zich be reid verklaart-, zijn werkzaamheden aan te bieden in zake electrificatie, indien de gemeente daartoe mocht besluiten. Voor kennisgeving aangenomen, d. Een missive van Ged. Staten, waarbij worden terug gezonden de beffingsverordendng on invor- deringsbesluit in zake hondenbelasting en waarin noodzakelijk wordt geacht de wijzi ging in de administratieve bepalingen voor zoover de invordering betreft, aan te bren gen overeenkomstig de gewijzigde Gemeen tewet-. Die wijziging wordt overeenkomstig de wet aangebracht. Vervolgens wordt ge lezen een schrijven van Gcd. Staten, waar bij wordt teruggezonden de Gemeentebe- grooting en wordt verzocht de jaarwedden van burgemeester, wethouders, seoretaris en ontvanger te regelen, overeenkomstig hun schrijven. De Voorzitter zegt-, dat geen goedkeuring der Gemeentebogrooting zal worden verkregen, indien de jaarwedden- niet worden gebracht op de bedragen over eenkomstig genoemde regeling. De beer Hendiikso brengt in het midden, dat niet tegenstaande het. de draagkracht van de gemeente te boven gaat, de Raad er toch toe moet overgaan. De heer Van den Boo gaard vindt de regeling van den ontvan ger wel hoog gesteld. Ook den heer Harte- veld komt de verhooging wel eenigszins hoog voor. Dc heer Van der Hoorn zegt, dat bij eventueel© niet goedkeuring van de begrooting de Raad zich kan wenden tot de Kroon, alzoo is hooger beroep mogelijk. Na voldoende bespreking over deze aan gelegenheid wordt in stemming gebracht, of plaatsing al of niet op de begrooting ge bracht moet worden en» aangenomen met algemeeno stemmen. Komt aan de orde de belooning van den plaatselijken deurwaarder. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Bos, kommies dei- directe belastingen te Nieuw veen, een be looning van f 100 vraagt als salaris voor deurwaarder plaatselijke belastingen. Met algemeene stemmen wordt de belooning op dit- bedrag vastgesteld. Vervolgens wordt besproken de wensch elijkheid nabij de brug te Langeraar, bij de woning van P. Voortman, een réddingsdreg verkrijgbaar te stellen; ovenzoo aan het Veer en aan de Kattenbrug en een- bord te doen plaat sen waar de roddingsmaterialen der IJs clubs voorhauden ziin. Van de rondvraag wordt gebruik gemaakt door den heer Koc- leman, die er nogmaals op aandringt, ver lichting te doen aanbrengen aan de brug aan het Veer. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten-. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER. BevallenO. Smits geb. Van Maasdam D. H. van "Wijn-gaarden geb. Postma Z. G. van der Klauw geb, Va-lentijn D. J. van Geffen geb. Caufferman Z. A. Kranendonk geb. Visser D. G. Huisman geb. Schrader Z. J. van Rijn geb. van der Tange D. G. M. Scbrama geb. Van der Putte Z, P. A. Van Wijk geb. Biesheuvel D. G. Luimee geb. Yreeken D. Ondertrouwd: B. Vink 23 j. en E. Bak ker 19 j A. van der Wateren 24 j. en J. Vellekoop 22 j. J. Klootwijk 26 j. cn J. Louwerse 26 j. Gehuwd: J. van Walm 24 j. en Th. Mark wat 19 j T. Deugd wedJr. 37 j. on L. Z. de Bonte wede. 31 j. I. Krijtonburg w-edr. 49 j. en N. Ver zij dé 43 j. Overleden Jannetje Bosman 19 j. ongoh. D. van O. Bosman. Cornelia BJonk 68 j. gehuwcl met A. van Bergen. Gerritje Kaslander 26 j. gehuwd met A. Vreekon. Adriaan Kramer 76 j. gchuv/dl met L. E. de Smit. KATWIJK GeborenJacob, Z. van N. La-mgmuur Mijntje, D. van D. Verdoes en C. van Rliec Dirk, Z. van A. Hartkamp en P. Veenstra. Overleden: te LeidenJohannes van der Gugten 64 j., 'echtg. van K. van der Nagel. te AmsterdamJohanna Did erica von Walsem 61 j. Cornelia van der Plas 59 j. echtg. van W Vooijs. Trijntje van der Bent 69 j. wed. A. Hoek. Huig van Bee- leoi 59 j. echtg. van A. van Buijne. Huig van Duijn 1 j., Z. van O. v. Dnijn en G. Re-mmelzwa-al. Ondertrouwd: A. B. Maagdelijn 38 j. en l"W. Yarkevisser 31 jc Brussel, 11 Februari. Dat er thans, iu Wbstelijk Europa, een gewezen gekroond hoofd leeft, een oud-kei zcrin, die niets afweet van de wereldschok kende gebeurtenissen der laatste vijf jaren lijkt bijna een raadsel. Dit is nochtans zoo Op een buitenverblijf te Bouchont, een vhalf uurtje gaans van het koninklijk kasteel van Laekon, verblijft! prinses Charlotte, zuster van wijlen koning Leopold II en weduwe van keizer Maximiliaau van Mexico De prin8es,~^die al het wee heeft beleefd dat een menschenkind op aarde kon wor den toebedeeld, verkeert thans in doods strijd en gezien haar hoogen ouderdom, blijft er weinig hoop over haar treurigen levensloop te zien verlengd. Het is van al- gemeene bekendheid, dat de gewezen kei zerin door een ijselijke kwaal werd getrof fen. Lang, zeer lang, driekwart eeuw on geveer geleden, is de nacht neergedaald in haar geest, en sedert beleeft zij weinige uren van levenslust en vvoolijkheid. De ijseliike oorlog is over baar been gegaan, zonder te schokken haar gemoed, onwe tend van alles wat rond haar gebeurde, niet eëns vermoedend, dat tronen zijn in gestort en gekroonde hoofden in balling schap werden gedreven, zooals voor een. zestigtal jaren^ haar troon in duigen viel, en zij ook don weg naar den vreemde op ging- Den Duitschers, die tijdens de bezetting op ;t kasteel van Laeken hoogtij vierden-, werd door de overheid opgelegd, het bui tengoed van 's keizers Fran6 Jozef zwage- rin te ontzien en zoo gebeurde het, dat nooit een feïdgrau zich verstoutte de kalme rust dezer moeder aller weeën te storen, en dat de Belgische driekleur bleef wap peren aan den gevel van haar huis. Haar omgeving heeft wondcrén van di plomatie moeten verrichten om de langdu rige afwezigheid van koning Albert en ko ningin Elisabeth fé verscnoonen, zooals men haar jarenlang, na het overlijden van haar breeder, in .den waan liet, dat Leo pold II nog regeerde over Belgenland. En thans schijnt het uur gekomen, dat' zij ook wel het tijdelijke met het eeuwige gaat verwisselen. Het leven van keizerin Charlotte is een echte, lange reman geweest, een lijdens geschiedenis, zooals men er weinige kent, waar bloed en tranen hebben gevloeid als in het somberste draml*. Dochter van Leopold I en van koningin Louisa van Orleaois, bracht zij haar jeugd door, eenzaam en verlaten, op 't kasteel van Laeken, met een FranSche gouvernan te voor alle gezelschap. Op zeventien-jari gen leeftijd werd ze gekoppeld aan den Oostenrijkschen prins, aartshertog Maxi miliaau, broeder van Frans Jozef. Tegen, baar wil en dank, zegt nfen, was dit huwe lijk gesloten geworden. Do jonge prinsea vond den bruidegom te onverschillig en te koud, doch, naar de diplomatie verklaar de, drong staatsbelang het huwelijk cp. Natuurliik zat, tijdens de wittebroodsweken de speelman op den nok; het jonge paar leefde als in een droom en de huwelijksreia aan boord van het keizerlijk jacht Elisa beth, dat een tocht zou doen in de Ooster- sche zeeën, verliep te midden van een pracht en- luister, waarvan met geen gelij ke meer vond sedert den ondergang der Khaliefen van Bagdad. Het jacht werd in een echten lusttuin herschapen en in de salons genoot men al de voortreffelijkhe den van het wellustelijke Arabië, diu dan ook de geesten in vervoering brachten en de vroolijkheid des levens ten top voerden. Het- binnenloopen te Messina, Malaga, CaJdix, Marseille, Gibraltar, enzi. geleek aan even zoovele triomfantelijke ontvang sten. Doch dit aardsche geluk was van kor ten duur. Een maand later, den 6den De cember 1859, liet aartshertog Max zijn jonge vrouw achter te Madeira en scheep te zich in naar Brazilië, onder Vocrwend- sel'in dit land de zeden en instellingen der bevolking te gaan bestudeeren. Tijdens die reis, verhaal een historie-schrijver, kont de galante aartshertog bezwaarlijk door gaan als trouw en verkleefd aan zijn gade. Hij keerde zeer ziek uit Brazilië weer en bij moest afzien van alle nakomelingschap.; Zijn gestel verzwakte en daar de lichame lijke afneming der krachten steeds in werkt op den zedelijken inan, verloor hij ook weldra alle wilskracht. Zoo was prin ses Charlotte op twintigjarigen ouderdom feitelijk weduwe geworden en men kon het haar aanzien. Haar geestvermogens wer den geprikkeld cn zoo zij haar echtgenoot geen liefde meer toedragen kon, toch zou. zij de wereld verbazen door een- voorbeel dige toewijding en opoffering. „Moge God li zegenen, eerbare en edel© echtgenooteschreef haar alsdan kroon prinses Victoria, gade van Wilhelm II, do op haar beurt door Let noodlot werd getroffen. Doch andere beproevingen stonden de on gelukkige prinses te wachten. Bedeeld met den hoogmoed en de heerschzucht van haar vader Leopold I, droomde de prinses van een keizerskroon en Napoleon III beging de verregaande dwaasheid dezen droom te helpen verwezenlijken. Hij besloot deze verzuchting door zijn diplomatie en zijn legér in de hand tc werken. Aartshertog Max wijfelde lang, doch prinses Charlotte dreef haar wensch door. Zwak zijnde, gehoorzamde Max als een kind eli eenige maanden later volgde de hertogin haai' man naar het land der bloe dige prononciamientos. De moeilijkheden bleven niet uit, zooal$ werd voorspeld. Zonder de minst© wils kracht levend, ontmoedigd, ziek, stuurde keizer Max ziju gemalin naar Parijs, om hulp en bijstand te vragen aan Napoleoi^ III. Den 13den Juli ging do keizerin aan boord te Vera Cruz. Afscheid nemend zei- de ze*tot ^en keizer: ..Een voorgevoel zeg'

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 6