Schoppenvrouw. No. 18687. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Februari. Tweede Biad. Anno 1921. UIT DE RAADZAAL GEMEENTEZAKEN. UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON. 't Gaat hier met de zittingen van den Gemeenteraad in den geest van: hollen of Stilstaan.. Of men vergadert weken achter een of men neemt ruim een* maand iust. Het eerste moge zijn bezwaren hebben, het laatste toch niet minder. Gevolg daarvan is nl. noodwendig, dat den raad een agenda wordt voorgezet, waarvan in volle beteekenis kan gelden: Des Guten zuviel! En zoo is de raad ook Maandag niet in staat gebleken de 39 punten, die de agenda sierden, te ver orberen. 't Lag te zwaar J'op de maag, 3l zq gulweg erkend, dat de heeren, oudergewoon te, de elkaar opvolgende gerechten te zwaar hebben gekruid met onnoodige woerden etc. Maar beginnen we met het begin. Het begin was in zeker opzicht "sensationeel, 't Zal toch niet dikwijls gebeuren, dat direct de eerste zitting van een nieuw jaar een der leden moet worden uitgeluid en zeker niet, dat de oorzaak daarvan een zoo tragische is als met den heer De la Rie het geval is geweest. Dan zwijgt voor een oogenblik de de elkaar scheidende politiek, dan vereenigen aller gedachten zich even ter nagedachtenis van den zoo plotseling weggeroepene. - En al was het 1 Februari, de voorzitter hield toch een soort nieuwjaarsspeech, die uit den aard der zaak in mineur was gesteld, een herhaalde aansporing tot zuinigheid ne vens hét uitdrukken van de warmste wen- schen voor herstel van den burgemeester, waarbij de raad zich bjj monde van het oudste lid, den heer Van Hamel, yan barte aansloot, cn waarbij ook wfi ons gaarne .voegen. -Daarop rees het gordijn voor de normale bezigheden. En hoel 's Middags kwam men aan de agenda geheel niet meer toö, de in gekomen stukken eischten allen tqd voor zich op. Het waren in hoofdzaak een twee tal punten, die daarvoor zorgden, beide al even onverkwikkelijk. B. en W. kwamen met een spoedeischend voorstel, inzake de werkeloosheid, dat een gedeelte van den raad ernstig- in het harnas joeg. (Xi. niet ten onrechte. Het vraagstuk der wer keloosheid is toch weliswaar een brandende kwestie, die echter maar niet zoo rauwelijks door een gemeentebestuur onder de ocgen is te zien, ale B. en W. den raad in dit geval verplichtten te doen. We kunnen ons in denken, dat er leden waren, die er de voor keur aan gaven niet aan de beslissing deel te nemen, ,gelftk de heeren Eerdmans, De Lange, Mulder en Rotteveel. En dat te eer, waar ook ons ontgaat, waarom B. en W. niet tevoren voldoende inlichtingen hadden kunnen geven en den raad voorbereiden op hetgeen ter tafel zou worden gebracht. Het .verloop der behandeling was volledig even redig aau de verrassing, waarvoor de raad werd gesteld. Van eenig principieel bespre ken was geen sprake, zondert men uit, wat de heer Knuttel in 't midden bracht onder verwijzing naar wat voor hem en de ami en nu eenmaal het dorado van deugdelijkheid Is. Rusland, een dorado, dat allen niet veril- lnsioneerden, allen niet aau 't communistisch dogma verstarden, met alle recht de hei op aarde voorkomt. Natuurlijk liep de heer Knuttel, toen hem daarop van meer dan één zijde werd gewezen, warm. Ook de socialis ten waren niet voldaan, doch tenslotte gin gen de voorstellen yan B. en W. er onge wijzigd door met algemeene stemmen, on doenlijk als het- was in ernst met andere voorstellen of wijzigingen aan te komen. In zooverre kunnen de voorsteken van B. en W. ons bevredigen, als zij feitelijk aan de rijksregeering zooveel mogelijk over laten bij te springen, wat on9 de aangewe zen weg voorkomt. Niet toevallige plaatse lijke omstandigheden, waardoor de eene ge meente vrijwel vr\j zou loopen, de andere op zware lasten komen, mogen beslissen. Een uniforme regeling is gewenscht, waarvan de kosten gelijkelijk over het heel© land dienen te worden gedragen. Het tweede punt was het voorat el-Van Eek, om tot een inkomen van f2000 de aanslag over de eerste f400 oninbaar te verklaren. Feitelijk kan men dit beschouwen als een verkapte poging om den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud achteraf met f400 te verhoogen. De heer Van Eek had even goea kunnen voorstellen, de maan naar be neden te halen. Beide voorstellen waren even onmogelijk. We kunnen ons zeer goed inden ken; dat men op allerlei wijze wil pogen den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen, opdat in werkelijkheid deze naam meer wordt, wat hij aangeeft. Waarempel, verhooging van dezen aftrek is geen luxe, we erkennen het grif, doch wat baten voor stellen, die volslagen, onwettig, dus onmo gelijk zijn? Van eenig practisch effect is toch immers geen sprake. Zulke dingen mo gen misschien in politiois stemmen bezor- fen, ze zijn een ernstige partij onwaardig, rcuwens, dat op den duur op dergelijke wijze politiek voordeel is te verkrijgen, we Hopen in dezen nog altijd op de verstandige nuchterheid van ons volk. Dai de voorstellen onwettig en onmogelijk waren, daarover was men het overigens gtheel eens. Wie nu eehter denkt, dat aan B. en W. kalm zou worden overgelaten, dit even te constateeren en daarmee basta, die Haat de plank glad mis. Dan weet men niet, wat- „politiek" is. De rechtsche partijen konden bij monde van de heeren De Lange en Wilmer niet nalaten, te probeer en op Xun beurt alle profijt te trekken van dezen stap der S. D. A. P. Dezen beschuldigde men van reclame om het zelf vooral niet binder te doen, zij het z.g. wat ingetogen. /)en heer Van Eek verweet men achter luid opreken het gemis aan argumenten te ver schuilen, sprak de heer Wilmer minder luid? Of de jacht op stembuszieltje3 nog ooit do raadzal weer zal verlaten? We twijfelen éelaas De heer Knuttel kwam met een voorstel, dat zeker de algemeene belangstelling zal hebnen. Dat .heeft toch immer een voorstel tot verlaging van gas- en electricifceltsprijs. De voortdurende daling der kolenprgzen, die ook in tal van andere plaatsen reeds tot prijsdaling deed overgaan, As zeker gere:de aanleiding. Jammer, dat de heer Knuttel de in zijn voorstel genoemde cijfers totaal wil lekeurig heeft genomen, zoodat daaraan geen waarde is te hechten. Waar B. en W. praead- vies zullen uitbrengen, is echter bereikt, dat de kwestie in onderzoek komt. De woer den van-wethouder Van der Pot waarschu wen overigens wel tegen hooge verwachtin gen in dézen! 's Avonds de agenda. B. en W. demon streerden zelve op niet te miskennen wijze, dat de raad te laat bij elkaar was geroepen, want, eenmaal vaststaande, dat de agenda niet af kwam, sprongen zij op de agenda van voren naar achteren "en van achteren naar voren, telkens uitzoekende, wat zoo'n haast rad, dat uitstel van een week zelfs niet mo ei pa was. Veel bijzonders leverde het be: andelde 's avonds niet op. Zoowaar stond dé zitting werkelijk eens in bet teeken der zui nigheid. Den directeur van den keurings dienst kost dit f 500 op zijn salaris, waarmee B. en W. boven de ministerieele cijfers uit gingen. Een eigenaardigheid in dezen is on- etwijfeld, hoe de gemeenteraad van Leiden e salarissen en al het andere voor dezen tak van dienst zelfstandig kan regelen, terwijl de andere gemeenten in den kring samen mee betalen moeten en meer dan Leiden. Met het oog op de, zuinigheid heerscht in den raad een streven het geven van subsidies tot het allernoodzakelijkste te beperken, wat alleszins lofwaardig is. Vreemd is het ech ter daarbij te zien, hoe sympathie voor eigen standje of voor persoonlijk na aan het Hart liggende belangen van een of andere ver- eeniging of instelling de consequentie daarbij totaal overboord doet werpen. Zie b.v. hoe de heer De Lange zelfs met een subsidie- voorstel kwam na principieel .bestrijding aer vorige behandelde. Dat de waarschu wing: „je weet bij subsidie wel, waar je^ begint, niet, waar je eindigt", overigens vol komen juist is, overtuigend bleek het, toen van socialistische zijde direct een verdubbe- ling&poging werd gedaan van wat de heer Oo3tdam in zake subsidie aan de bureaux voor sociale adviezen handig ontzeilde de heer Oostdam den schijn van partijdigheid door zich zoo algemeen uit te drukken! voorstelde. De heer Oostdam had het succes, dat over z\jn voorstel de stemmen staakten. Vermoedelijk zal het Maandag, wanneer een nieuwe stemming plaats zal hebben, weer zoo gaan, waarmee het voorstel dan ver worpen zou zijn. 't Is te wenschen ook, W3nt door toestaan van deze subsidie zou een eerste schrede zijn gezet op een uitörsfc gevaarlijken weg. Het allerbelangrijkste van de zitting van i Maandag j.l. is misschien wel, dat uitge maakt is, dat aan het rijk het opmaken der cohiers voor de Plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen is overgedragen en tevens I de invordering der aanslagen. Dat b'evrijdt de gemeente in één klap van een kostbare administratie, een voordeel, dat, we zqn heb ifie^ wethouder y. d. Pot volkomen eens, meer dan opweegt, tegen 'enkele kleinig heden, die daartegen kunnen worden inge bracht. Toch over belasting sprekende, het heeft ons ten zeerste verbaasd, dat geen beslis singen op reclames van 1920 in den raad zijn gebracht. Er zou met man en macht aan gewerkt worden, heette het de laatst© zitting van het vorig jaar. Ruim een maand is verloopen, en nog verneemt men niets, 't Wordt toch anders wel een „beetje" tijd Benoemingen en ontslag. Tegen inwilliging van het verzoek van dr. W. Th- M. Weebors bestaat bjj B. en W. geen bezwaar- Zy geven den Raad mitsdien in overwe ging, dr- W. Th- M- Weebers wederom voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1921, te bestendigen in de betrekking van Sfafds-geneeshcer- Bij ingekomen schrijven verzoekt mej. M. van der HoevenFraai bestendiging in hare betrekking van Stads-vroedvrouw. Aangezien bij B- en W- ook tegen inwilli ging van dat verzoek geenerlei bedenking bestaat, geven zij den Raad in overwoging .mej. M- van der HoevenFraai weder voor den tijd van drie jaren, ingaande 5 Februari 1921, in hare betrekking van Stadsvroed- vrouw te bestendigen- Tegen inwilliging van het verzoek van mej- H. Pol om ontslag uit hare betrekking, bestaat bij B- on W- geen bezwaar. Zij geven derhalve in overweging aan mej. H. Pel, op haar verzoek, eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van leerares in de nuttige handwerken aan de afdeeling B der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier en dat ontslag te doen ingaan den len April 1921- Bij ingekomen schrijven verzoekt de heer H J- Hartwijk eervol ontslag als leeraar in de algebra en meetkunde aan de afdeeling A der Kweekschool voor Onderwijzers, alhier. Togen inwilliging van dat verzoek bestaat bij B- en W. geen bezwaar en zij geven der halve in overweging aan den heer H- J. Hartwijk, eervol ontslag te verleenen uit zijn betrokking van leeraar im de algebra en meetkunde aan de afdeeling A der Kweek school Yoor Onderwijzers en Onderwijzeres sen alhier en dat ontslag te doen ingaan op 15 Februari 1921- Tegen inwilliging van een verzoek van den heer P- J. Mulder bestaat bij B. en W- geener lei bezwaar- Mitsdien geven zij in overweging aan den heor P- J. Muilder, op diens verzoek, eervol ontslag to verleenen aLs Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend bolast met het voltrekkon der huwelijken, onder dank betuiging voor de-als zoodanig bewezen lang durige diensten- Een gedelegeerde uit den Gemeenteraad bij Sckoolkindervoeding eii -Kleoding. Naar aanleiding van het bij de behande ling der begrootin g 1921 aangenomen voor stel van mevr- BaartBraggaar, luidende j.Ondergeteekende stelt voor dat B- en W- in overleg treden met de Commissie voor SchooLkindervoeding tot benoeming van een gedelegeerde uit den Gemeenteraad", hebben B. en W. zich tot hot Bestuur van de vereeni- ging „Sohoolkindervoeding en -Kleeding" ge wend met de vraag, of er zijnerzijds bezwaar tegen zou bestaan, indien een lid van den Gemeenteraad in het bestuur zitting nam- Bij ^ehrijiven van 29 Januari j-L deelt het bestuur B- en W. nu mede, dat het hiertegen niet het minste bezwaar heeft, dat het 't be stuur integendeel hoogst aangenaam zou zijn, indien een gedelegeerde uit den Ge meenteraad in het bestuur" -zitting nam- En aangezien ook bij hun Collcgo hiertegon geen bezwaar beslaat, geven B. cn W- alsnu in overweging te besluiten, dat in het be stuur der verceniging ...Schoolkindervoeding en -kleeding" een lid van den Raad als gede legeerde zitting zal nemen, en bij aanneming van dit voorstel tot benoeming over te gaan- AALSMEER. Ds J. Ph. Vrcugdenhtl te Sliedrecbl heeft bedankt voor het beroep naar de Ghr. Geref. Kerk alhier. ALPHEN AAN DEN RIJN. P. J., de heler van de fiete, in October te Wou- brugge door De V. gestolen, heeft bekend de fiets van hem te hobben -gekocht en heeft de plaats aangewezen, waar hij deze heeft verborgen, n. 1. in de Gouwe. Tot lid van den gemeenteraad is benoemd verklaard de heer D. Boot, (c.-h.) in de plaats van den heor Ghr. Goedhart, die bedankt heeft. BOSKOOP. De burgemeester heeft in een spoed eis chen de vergadering van den gemeente raad voorlezing gedaan van het rapport van den hoer Oosterbaan, inspecteur van do volks gezondheid te 's-Gravenhage, ia zake schorsing van den heer Hamburger als schoolarts te Boskoop. Na' voorlezing van dat rapport, wat voor dr. IL zeer gunstig was, besloot de Raad de schor sing' op le heffen. HAARLEMMERMEER. Naar wij verne men heeft T. Z., alhier, do vermoedelijke dader ion den in dezo gemeente bij den smid B. aan den Huïgsloterdijk gepleegde inbraak met dief stal, een volledigo bekentenis afgelegd. Gisteren werd de man naar Haarlem overgebracht. In een aan den Sloterweg alhier ledig staande wonang van G. d J. worden in don laatsten tijd herhaaldelijk ruiten verbrijzeld en ook andere vernielingen geploegd. De politie werd met de zaak in kennis gesteld on maakte tegen een tweetal personen proces-verbaal op. Tot tijdelijke onderwijzeressen aan de openbare lagere school No. 9 te Zwanenburg alhier, zijn benoemd de dames R. W M. M. v. Ommeren, cn W. C. Snoeks te Haarlem. HILLEGOM. De afdeeling van do Al gemeene Yereeniging voor Bloembollen cultuur hield een ledenvergadering, die slecht bezocht was en aanleiding gaf mid delen te zoeken tot bevordering van de opkomst ter vergadering. De afdeeling telt 329 leden en sloot haar rekening met een batig saldo van f 784.43. Aan de algemee ne vergadering zal voorgesteld worden den verkoop van te velde gesneden bloemen t«8 verbieden en het reglement voor de no menclatuur to herzien. Verder werden meer interne en plaatselijke zaken behan deld, te weten het huishoudelijk reglement en de watertol bij de Hippelersbrug. KATWIJK-AAN-ZEE Van de trawl- visscherij kwam te IJmuiden binnen de logger KW 69 met f 1587 besomming. KOUDEKERK. Woensdagmorgen ont stond bij don heer C. van G., door on voorzichtigheid van een der kinderen, een begin van brand. Door tijdig toegeschoten hulp was men het vuur spoedig meester. NIEUW-VENNEP. Gisteren werd de elec- trischo verlichting in de Ned. Herv. Kerk door ds. Lekkerkerker met een toepasselijk woord ingewijd. NOORDWIJKERHOUT. De heer P. Vcr- degaal dio zijn benoeming tot ltd van den Raad in overweging nam, heeft heden kennis gege ven, dat hij deze benoeming zal aanvaarden. Een groot aantal nieuwe woningen, voor rekening der verceniging ,.Antonius van Padua" kwam onder den kap Toch zal het zomer wor den, eer do goheele nieuwe straat, met 45 woonhuizen gereed zal zijn. NOORD WIJK-A.AN-ZEE. De Ghr. J. Ver. „Volg Mij" hiekl gisteravond in het zaaltje naast de Herv. Kerk een propagaiulaavond Verschillende- opstellen cn voordrachten wis selden elkander af. De opbrengst zal zijn voor de Ghr. Bewaar school. De vergadering kan goed geslaagd ge noemd worden, gezien de groote belangstelling. OEGSTGEEST. Door wijlen mej. G. Dane- Biert, don 5en November 1920 op villa „Moria" te Willemstad overleden, is bij testamentaire be schikking een legaat van f 1000 vermaakt aan do Nederlandsohc Zerulingsvereeniging, alhier. VALKENBURG. De familie C. V., alhier, verkeert in de grootst© spanning omtrent heb lot van haar oudsten zoon. Deze bereist voor een firma Amsterdam en Rotterdam, vertrekt des morgens uit ons dorp en komt steeds eiken avond op denzefden tijd thuis. Maandagmorgen ver liet hij de ouderlijke woning en keerde tot heden niet weer. Geen wonder, dat er pijn lijke onzekerheid is. Bij de gehouden stemming voor drie gemachtigden van het Kiescollege der Herv. Gem,' alhier, werden de heeren A Bol Jzn. en H. v. d. Nagel als zoodanig herkozen, terwijl voor het derde lid her stemd zal worden tuss^hen- de heeren Jac. Gravekamp, aftredend en J. Ouwersloot Jz RIJNSBURG. Door mej. M. v. cL Weg, on derwijzeres aau de Ghr. School aan de Smid- steeg alhier is tegen 1 April as ontslag aaoge- gevraagd. VOORSCHOTEN. Tot brandmeester aao den Hooge-Rijndijk is niet benoemd de heer Wisboijer, zooals door ons was vermeld, maar do hoer W. Meyer, aannemer. Rijndijk. Intussohen heeft do overdracht plaats ge had van de, aan dit ambt, verbonden attribu ten. Door een bewone rvan den Hoogeu Rijn dijk was de brandmeestersstok keurig versierd en een toepasselijk gedicht bijgevoegd. De ver- ecnigimg „Rijndijk Vooruit" kan wederom een succes boekon De brandweer zal binnen korten tijd daar wel weer perfect in orde zijn, to meer als wordt gedaan, wat men zich destijds heeft voorgenomen. Konden wij voor korten tijd melden, dal de prijzen der eieren gevoelig daalden op onze veiling, gisteravond was dit vermoedelijk in verband met den toegestanen uitvoer, geheel anders De eersje koop ging weg voor 12 cent per stuk, terwijl ten slotte ruim 16 centen werd betaald Voor verschillende pluimveebezitters een goeden avond. WARMOND. Gistermiddag werd door het gezelschap Rijse, uit Den Haag, in „De Sta-d Rome", een kindervoorstelling gegeven, die veel succes had, terwij1 gis teravond door hetzelfde gezelschap aan variété-voorstelling gegeven werd. Het was jammer, dat er niet veel publiek was, want het was werkelijk de moeite waard. De alhier gevestigde rijkspolitie-agent L. Kwakkel, heeft zijn aanstelling g'ekre- ge.n voor Saasenheim en in diens plaats is' thans benoemd de heer Jacobs, welke zich reeds hier gevestigd heeft. Burgerlijke Stand. Omstreken. LEIDERDORl GeborenAart, Z. van A. van Wageningen en C. Hoogeboom. Maria, D. van N. do Vogel en H. de Haas. Frans, Z van C. Hogervorrst en HL Blom Gotrouwd O. F Wisse en L. Saintfiet. NOORDWIJKERHOUT. Geboren Maria Cornelia, d. van L. B. Smit en O. H. van Eeden. Jozef Maria, z. van J. Bakker en A M. Kokkelkoren. OverledenJacobus Rozing 79 j. van A'dam, St. Bavo. Johs. Brondgeest 63 j. van A'dam, St. Bavo. Ondertrouwd: Chr. v. d. Raadt 37 j. ea Helena Nulkes 20 j. RIJNSBURG. Geboren: Dirk, z. van P. Heems kerk en O. Zattclbergeu Gehuwd: G. M. v. Dijke jm. 23 j. to Bergen op Zoom en C de Mooij jd. 23 j. W v. Meij jm. 25 j. en N. H. Bloemondaal jd. 25 j. TER-AAR. BevallenC. M. van der Geest, Z. P. Vis, geb. Pols, Z. Overleden. G. Baas 20 jaar. Gehuwd: J. van der Meer 33 jaar en C. Eberhart 33 jaar. VOORSCHOTEN. Geboren: Cornelia Potronel'la Maria, D. van J. D. van Oui- lcnburg en C. Kooy. G-ehuwdJ. den Broeder en S. van Erkel. WASSENAAR. - Ondertrouwd: L. M. van Battum en A. J. Th. de Bode. GeborenMaria, .d vaji L. Orie on M. Dekker. Overleden: Corm-Jis Gips, 51 j. ZcoaJs het meerendeel van oude lieden, leed dSo gravin aan slapeloosheid. Na ont kleed te zijn, liet zij haar leunstoel in eon hoekje schuiven en zond do kamervrouwen weg. Do kaarsen werden uitgedoofd en de eenig overblijvende verlichting was hert lampje, brandend voor do heiligenbeelden. De gravin, geel, gerimpeld, met mumme lende mond, schommelde zachtjes op en neer. In haar doffe oogen leefcle geen enkele gedachte, en ails men haar zag, zou men gezegd hebben, dat zij niet door eigen wiil, maar door geheime mechaniek bewo gen werd. Eensklaps veranderde do uitdrukking van dit masker. De lippen beefden niet langer en er kwam eenige levendigheid in de oogen Een onbekende trad binnen heb was Herman. Wce« niet bang. mevrouwzoido hij fluisterend, doch duidelijk articuleer end. Wees niet bang! ïk zal u geen. kwaad doen. Integendeel, ik kom u een gunst smeeken. De oude keek hem strak aan, alsof zij er geen jota van begreep. Hij meende, dot zij doof was, on zich overbuigondi naar haar oor, zeide hij het nogmaais. De gravin bleef zwijgen. Ge kunt mij gelukkig maken zonder dat het u ©en cent kostIk weet, gij kent drie kaarten, die Herman brak zijn rede af. De gravin be greep klaarblijkelijk, wat- men vam haar wenecht-e Zij zeide Heb was een grap Ik verzeker u, een girap Neen mevrouw, hernam Horman nijdig. Denk eens aan Tohaplrtoki, die gij winnen liet De gravin scheen te ontstellen. Even drukten haar gelaatstrekken een hevige eimotie uit, maar aanstonds herkregen zij de diamine strakheid. Kunt ge-mij-geen drie winnende kaar ten aanwijzen? vroeg Herman. Do gravin gaf geen antwoord; hij ver volgde Waarom dat geheim voor u zelf te houden? Voo1* uw kleinzoons? Die zijn toch ad rijk genoeg. Zij kennen da waarde van het geld niet eri zijn lichtzinnig. Wat geven zij om uw drie kaarten? Maar ik bon een bezadigd man ik weet mijn geld goed te gebru-ikon Uw drie kaarten zouden mij tot nut zijn. Kom Bevend wachtte hij het antwoord af. De gravin zeide geen woord. Herman viel op de kniecn. Indien gij ooit de liefde hebt gekend, indien gij u die heerlijke extase kunt her inneren, indien gij ooit geglimlaoht hebt bij do kroten van een pas-geborene, indien eenig menschel ijk gevoel uw hart iets snel ler heeft doen kloppen, zoo smeek ik u, bij alles, wat er heilig in het leven is, verhoor mijn bede. Zeg mij uw geheimDenk eens! Gij rijt oud, gij zult niet lang meer loven. Toe, onthul mij uw geheimHet geluk van een monsckenwezon bevindt zich in uw handen en niet alleen ikzelf, doch mijn kinderen en kleinkinderen zullen uw nagedachtenis zegenen en u vereeren als een heilige. De oude gravin uibte geen syllabe. Herman stond op. Vervloekte oude! mompelde hijik zal je wel aan het praten krijgen l En hij haalde een pistool to voorschijn. Bij het zier van het pistool scheen de gravin ten tweeden male hev-ig te ontstel len. Haar hoofd schudde sneller heen en weer, zij strekte cle armen uit om het wa pen af to weren, tot zij, plotseling achter over zinkend, roerloos liggen bleef. Vooruit nuwees niet kinderachtig," zeido Herman, haar hand. vattend. Ik bid u voor den laatsten keer, - wilt gij mij ujw drie kaarten noeanen ja of neen? Do gravin gaf geen antwoord. Herman bemerkte, dat zij dood was. IV. Lisabeta Ivanovna za-t op haar kamertje, nog steeds dn baltoilet, en verdiept in mij merijen. Thuisgekomen van heb bal, had zij oogenblikkelijk do kamenier naar bed ge zonden en was naar boven gehold, angstig Herman to ontmoeten, eigenlijk hopend hom maai* niet te vinden. Met óén oogop slag drong zijn afwezigheid tot haar door, en zij zegende den Hemel, dat heb zoo ge- loopen was Peinzend ging zij zitten, vergat zich te verkleodon In haar herinnering her leefden de gebeurtenissen van een kort te voren aangeknoopte kennismaking, die haar nu reeds van heit rechte par deed af dwalen. Nauwelijks drie weken geleden zag zij voor het eerst den jongen officier voorbij gaanEn zij had hem geschreven, zij had haar toestemming gegeven voor ©en nach telijk rond-ez-vous 1 Wat wist zij van hem af? Alleen zijn naam was haar bekend. Of schoon zij stapels brieven van hem kreeg, had hij nog nooit het woord tot haar ge richt; zij kende het geluid zijner stem nietEn typischTot op heden hoorde Lisabeta zelfs nooit spreken over hem! Vanavond echt-er. toen Tomski meende te bespeuren, dat prinses Pauline koketteerde met een ander dan met hem, wild© hij zich wreken door voorgewende onverschillig heid. Daarom vroeg hij Lisabeta Ivanovn-a voor een oindelooze mazurka. Hij verzon allerlei gekheden over haai* zwak voor officieren bij het wapen der genie, en, vein zend meer te weten dan in waarheid het geval was, troffen enkele zijner grappen zóó juist doel, dab Lisabeta telkens daohrt-, dat haar geheim ontdekt was. Maar van wien weet gij dat alles t-ooh schertste zij lachend. Van een vriend van den bow listen offi cier. Van een orgineelen kerel En hoc heet die orgineele kerel? Herman. Zij zweeg opeens en voelde zich ijskoud worden. Herman is een romanheld, vervolgde Toniski. Hij heeft het profiel van Napoleon on die ziel ven Mophisto. Ik ben er vaat van overtuigd, dat hij minstens drie mis daden op zijn geweten heeft! Maar wat zie je bleek! Ik heb hoofdpijn. Maar wat heeft die mijnheer Heiman zoo heet het immers gezegd Herman is erg tevreden over zijn vriend,, over den genie-officier, dien je wel kent. In zijn plaats zou hij anders hande lenHm! Ik wil wedden, dat Herman, eon oo-gje op je heeft! Hij schijnt zich ten minste zeer t© interesseer on voor de confi denties van zijn vriend En waar heeft hij mij gezien? In de> kerk misschienof -op de wan deling, de Hemel weet waar! Misschien op je kamertje, terwijl je lag te slapen. Hij is tot alles in staat! Op hetzelfde moment naderden drie dames, die, volgens do reglementen der mazurka-, Tomski u-itnoodigden, to kiezen tusschen „vergeetachtigheid)" en „spijt". Elk dezer woorden duidt een dame aan. De cavalier kiest er een en moet oen figuur da-nson met de dame, aan wie het gekozen woord toebehoort. Zoodoende werd een conversatie afge broken, welke de nieuwsgierigheid van Lisabeta Ivanovna aanwekkorde. De dame, toevallig door Tomski verko zen, was prinses Pauline. Onder heb uit voeren dor diverse possen en bewegingen, bchoorend bij het dansfiguur, helderde zich alles tusschen deze beiden op. Terugge keerd; bij zijn danseuse, dacht Tomski noch aan Horman, noch aan Lisabeta meer c Zij trachtte tevergeefs de conversatie te hervatten, dooh spoedig was do dans ton einde, en tegelijkertijd stond d-o gravin op om to vertrekken. Tomski's insinuaties behoor en tot heb allerbanaalste bal-gobabbel, doali diep wa ren zij doorgedrongen in bet hart dier armo gezelschapsjuffrouw Zij zag thans in het vrijwel onbeduidende gezicht van haar aanbidder een zekere bekoring, die toch echruk aanjoeg. Zoo bleef zij ribben tobben* haar handschoenen nog in d© hand, gede colleteerd het met bloemen getooide hoofd zonk op haar borst, toen plotseling de deur openging en Herman binnentrad. Zij rilde. (Wordt vervolgd.) 1

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5