No. 18676. LE6DSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Januari. Tweëde Bfiad. Anno 1921. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON De gestolen. Brief. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Do ver moedelijke heler bij de diefstal van oen Rijwiel te Woubrugge is -door do politie •alhier aangehouden en ter beschikking van de politie aldaar gesteld. Men hoopt langs •dezen weg ook den dader te ontdokken. Hot is de politie gelukt den dader to arrosteoren, welke in Dec. 1.1. in den Hoorn heeft ingebroken. Hij is genaamd, de B., en uit Bodegraven afkomstig. Hij heeft reeds een volledige bel^ntenis afgelegd HAARLEMMERMEER. De levering van het benoodigdo voor cle 11 openbare lagere scholen in deze gemeente voor het jaar 1921, is na gehouden openbare aan besteding gegund als volgtRubriek A, hoeken, tijdschriften en landkaarten, Ru briek B, overige schoolbehoeften en Ru briek D, boeken voor de schoolbibliothe ken voo" wat betreft de scholen Nrs, 1, 4, 7, 9, 10 e«n 11, aan den heer P. de Lange te Deventer, voor een gezamenlijke som van f 3784.75^2 voor wat betreft de sohol-en Nrs. 2, 3, 5, 6 en 8,. aan den heer H. de Kioijn to Schoten, voor een gezamenlijke •om van f 2311.28. Rubriek C, het benoo digdo voor het onderwijs in do nuttige handwerken aan allo genoemde scholen •word gegund aan den. heer E. J. de Groot ♦e Hoofddorp, voor een gezamenlijke som van f 1100.97 Dinsdagavond ontstond in een woning van E. M. aan den Aalsmeerderdijk alhier, brand in den schoorsteen, -die zich met het oog op don hevigen storm ernstig üiet -aanzien. Met behulp der buren kon het blusschingswerk zóó krachtig ter hand wor den genomen, dat men er spoedig in slaag- de hot. vuur meeste?.* te worden- 'HAZLiló \V DE. Het blijkt, dat de kwetsuur, wedko -cis. J. Luuriog, alhier, had op- goloopon, niet van eroistigeu aard is, en zelfs zoodanig, dat hij Zondag a.s. weer voor do ge meente hoopt op to treden. HILLEG-OM. De openbare verknoping op Donderdagavond ten overstaan v.an no tarissen Ratelband en Langev-eld had den volgenden uitslag. I 94 aren, 40 centiaren land nabij de Meerstraat, kooper S- Weber •f 3600- TI. Vier arbeiderswoningen aan de Kerkstraat f 3100, kooper Voge3- III- 74 aren, 31 centiaren bouwland aan de "Vennip- perweg te Haarlemmermeer f 2450, kooper 'J. Ratelband- De gemengde zangvereeni^ing .,St.-Ce- .Oilia" gaf gisteravond ceu concert, met den Sanger Grelio als gast, en mej. Rie Kruyden- feerg, voor pianobegeleiding- Wie het meeste succes oogstte behoeft niet vermeld to wor den- De zaal van ..Flora" was geheel bezot.j er is veel genoten. KOUDEKERK. De Clir. Jongelings- vereeniging „Samuel" vierde Woensdag avond haar 23ste jaarfeest. Nadat door se cretaris en penningmeester verslag was uitgebracht, werd de avond vercler door voordrachten en samensprake„n doorge bracht. De arbeider A. 3de J., in de Lage- waard woonachtig, des morgens vroeg van huis gaande met een aanzienlijke som golds, kwam lot de onaangename ontdekking, dat hij het geld verloren had. Voorwaar een groote ramp voor den man, die door <ïit verlies totaal geruïneerd is. Het is le hopen, dit liet op de een of andere manier nog terecht zal komen. - -Met ingang van 1 April a-s- is benoemd tot hoofd der Ohr. Bewaarschool alhier, mej. [P. Vergom. hoofd der Fröbelschool te Lag-e- iZwnlti' NIEUW-VENNEP. Tot onderwijzeres •aan do bijzondere school alhier (Hoofd, de heer H. Radix) is benoemd mej. C. M. Sokuitemaker te Katwijk, met ingang van 1 Februari a.s. Gistermiddag werd alhier in het café „De Rustende Jager" die tentoonstelling geopend van do olectrisohe aparaten eai motoren. Tgenwoordig waren, heb dagelijksch be- atuur van deze gemeente, eenige raadsleden eai een groo^ aantal -belangstellenden. Do zaal was weldra tot in de hoekjes gevuld en bleek inderdaad te klein te zijn voor de talrijke menigte, die de opening wilde bij wonen. De burgemeester van deze gemeente m-r. A. Slob, hield een gloedvolle rede en bracht een woord van clank aan allen, die zich hadden beijverd voor de verkregen prachtige resultaten, waardoor hier thans de kracht van de eleetrische energie in de dagelijksche levenspraktijk kan worden aan schouwd De heer Coops, ingenieur van het Provinciaal electriciteitsbeclrijf te Bloomen- daal bracht- een woord van dank aan den burgemeester vöor diens krachtige woorden. In werking zijn te ziendorschmachines, stroop ersen, bleten- en haksclsnijders, waterpompen waschmackines, braadpan nen, waterketels, verwarmingskachels, en vele andere huishoudelijke aparaten. De demonstratie, olie in één woord! schit terend is wordt opgeluisterd door een bioscoopvoorstelling en do muziek van een electrisck gedreven piano. NOORDWIJK-BINNEN. Gisteravond gaf do Gymnastiek-Vereeniging ,,Dooi' Oefening Sterk" in het ,,Ho£ van Holland" een uitvoering. In zijn openingswoord wek te de directeur, de heer O. Hellman, van Leiden, op, om lid van de Vereeniging of donateur te worden. Over de standen kunnen we niet anders dan met lof spreken. „D. O. S." heeft haar best gedaan. Tot de gezelligheid heeft meegewerkt, zeer tot genoegen der aanwezigen, de heer Bern. van Leeuwen, die dan ook met luid applaus dank gebracht werd door het pu bliek. Een goed geslaagde uitvoering voor zeker. NOORDWIJKERHOUT. Bij den heer C. aan den Gra venidams oh en weg zijn kippen gestolen; van de dader(s) geen spoor. Do R.-K. Elisabeth's vereeniging alhier, deelde in hot afgoloopen jaar 6550 L, molk en 58 pond rookviecsdli. Er werden 167 gezinnen bedeeld. OUDE WETERING. De Christelijko" joaigelingsvereeaiiging „Tmm&nucl" vier do gisteravond in de Hervormde Kerk haar jaarfeest. Niettegenstaande het ongunstige weer waren velen opgekomen om met de jongelingen den avond feestelijk door te brengen. De voorzitter der vereenigkig d'e heer G. van Ittorzon, leidde hek feest dat een aangenaam verloop had en waarop sa menspraken on voordrachten afwisselden met meer ernstige toespraken. RIJNZATERWOUDE. Gisteravond trad voor het Nutsdeparteinent op de heer W. J. Giel van 's-Gr-avenhage, die een in teressante lezing hioldi over IncFe, opgeluis terd door lichtbeelden. Door zijn 25-jarig verblijf in onze Oost- Indische bezittingen wist hij menige pak kende bijzonderheid uit het leven en wer ken, zoowel van inlanders als van euro- peanen medo te deelen. De hulde hem daarvoor d'oor den voorzitter gebracht, was welverdiend RIJNSBÜRG Gisteravond gaf het -Rijiisburgsch Mannenkoor op ge-refor meerde grondslag, een uitvoering in de Ge reformeerde Kerk alhier, onder leiding van den directeur, den heer D. Schonevelcl. Nadat ds Broekstra do samenkomst met gebed geopend had, sprak hij' een welkomst woord tot het mannenkoor, en uitte den weoisch, dat leden en directeur in den zang, steeds meer mochten zien oen middel tot verheerlijking Gods, terwijl don talrijken aanwezigen verzocht werd hun medewer king te verleenen, tot het welslagen van dezon avonl Het mannenkoor, eerst dozen winter op gericht, deed hierna een aantal liederen hooren, welke uitvoering met zeer veel aan dacht gevolgd werd. Niettegenstaande het korte bestaan van het- koor, bleek het volkomen voor zijn taak berekend en werden de nummers van hot uitgebreide programma zuiver en vlot uit gevoerd. Ook het kwartet in Zondag", Davids Zwanenburg" en ,,Hct Kerkje", kweet zich uitstekend van zijn taak. Ten slotte maakte ds. Broekstra zich tot tolk der aanwezigen, waar hij den bekwa men directeur en het koor prees, voor de niet alleen goede maar zelfs mooie uitvoe ring. Spreker eindigde mot de beste wenscheen voor het koor, waarna hij de bijeenkomst met gebed sloot. Aangenomen is het beroep naar de Noch Herv, Gem- alhier, door ds-. C. M. Luteyn te Heineroord- XERKELITKE BERICHTEN. Lis se. Ned. Protestantenbond, afd. Lisse: Zondagmorgen, te kwartier over tienen, in de Kleine Vereemging, 'prof. dr. L. Knappert, van Loiden. Oegstgoest. Nod.-Her,'. Gem.: Zondag morgen, te tien uren, in de koik, -ds. J. Rauws, H. Avondmaal,, en des avonds, to halfzeven, in „Irene", cis. A. J. Ruys. In de Bewaarschool geen dienst. Sassenlieim, afaeeling Sassenheirn en Omstreken van den Ned- Prot.-Bond- Gods dienstige- bijeenkomst Zondagmorgen te halfelf in het lokaal van den heer B. Hoog straten, prof. II- Oort, van Leiden-. V o o r se h t e n. Ned-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, prof. dr- H. M- van Nes- Z w a m m e r d a m. Rem. Geref. Gem,: Zon dagmorgen, te tien uren, ds. Rappokl. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter-cle burgemeester, Tegenwoordig alle leden. Alsvorens de vergadering een aanvang neemt, worden do heeren P. Versluijs en diens zoon de 17-jarige G. Versluijs uitge- noocligd voor de tafel in de Raa-dzaa! plaats te nemen, waarna aan G. Versluijs, die 3 Januari van üet vorige jaar een in levens gevaar verkeerencl 14-jarigen jongen (zijn neef O. Versluijs Mzn.) redde, en die na het ontvangen van den medaille van het C am eg ie -h e 1 d e nfondsthans ook bij Kon. besluit van November, de bronzen medaille voor heldenmoed en. opoffering was toe gekend. De Voorriiter nam het woord om hen als volgt toe te spreken: Het is voor mij als burgemeester van Warm on cl een eer, U in dit plechtig mo ment, in opdracht van II. M. do' Koningin, uit to reiken de bij Kon. besluit toegekende medaille -voor de moedige redding, met levensgevaar voor U zelf, van een men- sehenleveïi. Ik wensch U geluk met deze onderscheiding Ook Uw Vader en Moeder (tot mijn spijt niet tegenwoordig) wensch ik geluk rnet zoo'n zoon, op reeds zoo jeug digen leeftijd gedecoreerd, voor zijn held haftig optreden en moedig gedrag. Ik hoop, dat- Uw voorbeeld navolging mag vinden, en deugd en plicht daardoor op do plaats komen waar ze behooren. De Voorzitter las hierop het Kon. be sluit voor, benevens do oorkonde, die de medaille vergezelde, waarna bij den jonge man het Eeremetaal op de borst hechtte. Hij sprak hierbij den wensch uit, dat hij het altijd en waardig zou dragen. Nog deelde, cle Voorzitter mede, dat de oorkonde in keurige lijst zal gezet worden voor rekening van do gemeente. De geridderde bracht dank aan burge meester en Raad, voor het liem toege- spi-okene. Ook de vader, de heer P. Versluijs, sprak hierna een woord van dank aan den Voor zitter voor de waardeerende toespraak en hulde aan zijn zoon gebracht. Hierop heeft de opening der vergadering plaats en voorlezing cïer notulen. Naar aanleiding van het daarin voorko men, betreffende de Ned. Hervormde Wijk verpleging, vraagt de lieer Oudshoorn naar do juiste formuleering, want hij las tijdens het houden van de bazaar, steeds over de W armondschc Hij weet wel dat deze, zoo goed als de R.-K wijkverpleging, voor personen van alle gezindten klaar staan, dook wat is nu de officieeio benaming. Dat Nêd. Herv., vervangen door Pro- testantseh, wordt goedgekeurd, zoodat er nu offioiee' een Protestantscho en een Roomsch-Katholieke is. Ingekomen zijneen schrijven van mej'. Oudshoorn, voor aanneming van haar be noeming tot onderwijzeres, -Nuttige Hand werken aan de Openb. Lag Schoolschrij ven van den heer Leenen„ van zijn benoe ming tot lid der Commissie, tot wering van schoolverzuim Ook is nog ingekomen een voorloopige mededeeling over een rapport over de wa terleiding, eon r-ekoning van het Lcvens- middelenbedriif en een mededeeling, dat aan den heer Van Stijn als sub-commissie voor de Brandstoffen regeling tegen 1 April onder dankzegging op de meest eer volle wijze ontslag is verleend. Van heb Raadslid, den lieer Oudshoorn, is een schriftelijk voorstel, met memorie van toelichting, ingekomen om de bebou wing aan den overkant van de Leecle, van af Molentocht tot de groote Sloot te ver- breeden tot op een diepte van duizend meter in den polder. Dit voorstel wordt na am-pele bespreking dcor B. en W gewijzigd overgenomen, en dcor den Raad goedgekeurd. Niet een totaal bouw verbod zal uitgenoo- cligd worden, doch verboden worden het' bouwen van werkplaatsen en fabrieken, winkels enz en de bebouwen huizen, zullen aan te stellen eischen van welstand moe ten voldoen Hierna ging men over tot het benoemen van diverse commissien en goedkeuring van het suppl. kohier H. O. (ruim f 2000) en het Schoolgeldkohier (ruim f 25), waarna het voorstel aan de orde kwam om de opcenten voer bebouwd en onbebouwd op de Grond- belastinng tot 80 en 40 percent t-e vorhoo- gen. Verschillende leden kernen hiertegen op. Moet c-r meer opgebracht worden dan is do H. O., die hier laag is nog wel te ver- hoogen, want het hebben, van eigendom ia nog geen maatstaf van welstand. Heb voor stel wordt verworpen. Bij do hierop volgende rondvraag wordt door den heer Oudshoorn geïnformeerd naar het jaarverslag van de woningbouw- vereoniging Wa-rmumcla. Do Voorzitter zegt dat dit nog niet is in gekomen. doch wel spoedig verwacht kan worden. Ten slotte heeft .spreker nog opmerkin gen gehoord over het uitvoeren van een bouwwerk door den Gemeente-opzichter. Spreker wenscht geen voortrekken of achterstellen van wie ook, en vraagt of daaromtrent de Gemeente-oprichter instruc tie niets zegt. Spreker oordeelt het minstens onge- wenscht. De instructie verbiedt bij nader door slaan het uitvoeren van werken niet, doch dan moet er voor zijn kosten een ander met heb toezicht voor cle gemeente worden belast. Besloten wordt, nadat nog lang gedlis- cusssord is, de instructie in ieder geval, bij een volgend geval te handhaven. De heer Van Stijn dringt aan op schoon maken van slooten, en zoo de eigenaars het niet doen voor hun rekening te laten doen. Hieraan zal gevolg gegeven worden. De heer Haverkort, zou dammen als de Waagdaifi wel eens begaanbaar gemaakt willen zien. Ook hier maar, do eigenaars noodzaken, en anders op hun kosten, dooi de gemeente De Raadhuisdam zou z. i. opknappen, als hij bestraat werddoch do Voorzitter zegt dat de kosten zoo hoog zijn, en er boven dien nog wel iets noodigers op voorziening wacht. Ook stelt de heor Haverkort of voor het zand va ren voor het werk, dat thans wordt aanbesteed, werkloozen uit deze gomeente in de eerste plaats in aanmerking te laten komen. Do Voorzitter kan mededeelcn, dat zulks ook voor schippers in het bestek is opge nomen, waarna do openbare vergadering wordt gesloten. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER, Bevallen: M. Hibmavau den Boogert,D. F. Bart—Bier, Z. LG- van der Heideïmmink, D.M- van der Haarvau Bousekom, D- E. van ZjjverdenGoemaat, D M. Brak—Boor, Z.; C. A. van BerkelB lefts wijk, Z-R. Ber- tensVerhagen* 2 dochters, waarvan 1 leven- loos- Ondertrouwd: E- Versteeg, 22 j. eA A' Tolenaars, 18 j- OverledenJan Pieter Grootenboer^ 3 j., Z. van P- Grootneboer, ovcrl.Cornelia Nieuwen huis, 39 j-, ongehuwd; Adriana Johanna Bakker, 3 j., D. van Th. O- Bakker» (Luiten verantwoordelijkheid der Redactie)* Copy van al of niet geplaatste stukkon. wordt niet teruggegeven. De nood in Oostenrijk. v Van do Vereeniging van Onderwijzers aan de Rijksinrichtingen voor landbouw onderwijs in Neder-Oostenrijk en van de Neder-Oostenrijksche in 's lands dlenat staande landbouwkundige vakbeambten, ontvingen wij een schrijven, waarvan wij hieronder den inhoud, in het Nederlandscb vertaald, laten volgen. Mittelbach, 11'21. Hooggeachte Collega's. De in onze kringen bestendig toenemende nood dwingt ons ten slotte, na lang aar zelen, er toe ons te wenden tot onze col lega's en landbouw-organisatles in het buitenland. Onze nood is wel voldoende Ixikend, om het U nader te moeten schilderen. Tot nu toe hebben zich de landbouwkundige vak onderwijzers op den achtergrond gehou den, hoewel de meesten van onze collega's als vakbeambten genoodzaakt. zijn in cle grootere steden te leven, terwijl een ander deel aan landbouwscholen werkzaam is, waar hun meestal even weinig gunsten ten deel vallen als niet-landbouwers. Wij zijn nu eenmaal slechts Rijks-ambtenaren, die van de geringste betaling moeten leven, on gij kunt in ieder geval gemakkelijk na gaan, hoe het een ambtenaarsfamilie gaan kan, die een inkomen heeft van 2000 kro nen per maand, walmeer schoenen 1600— 2000 kronen, kostuums van middelmatige kwaliteit 18,000—30,000 kronen kosten. Daarom wenden wij ons tot onze veel gelukkiger kameraden in het buitenland, om ons met kleedingstukken, schoeisel, evenals linnengoed, stoffen, verschot, enz, te hulp te komen. Veer U is het een klei nigheid, voor ons een redding uit den grootsten, onverdienden nood. Alle berichten over den noodtoestand der ambtenaren hier komen zelfs niet bij be nadering de waarheid nabij. Tot nu too hebben wij geenerlei hulpmiddelen uit het buitenland betrokken, en onze vrouwen en kinderen aan geènerlei actie om hulp deel genomen. Men begrijpt nu eenmaal niet-, dat wij slechts door liet ltijk zijn -aange steld en geen landbouwers zijn in dien zin, dat we zelf exploiteeren. Wij vragen U daarom, geachte Collega's, nogmaals van harte, ter wille van onze vrouwen en 'kinderen, de bovenstaande bede na te komen en eventueel© giften in den vorm van. kleeren, schoeisel, stoffen, linnengoed enz. voor ons en onze familie aan het bestuur der Vereeniging (Vereia der Lohrer an den Landw. Landes-Le-hr- anstalten in Niederöstereich und der im N.-ö Landesdienste stehenden Landw. Fach- beamten) in Mittelbach bij Weenen, Oos tenrijk, te willoci acncten. Voor do A'ereeniging: De zaakgelastigde: (w. g.) K. KLEIN. De leider; (w. g.) HUGO FUCHSFRIEDENFELD Giften in bovengenoemden zin kunnen gezonden worden aan het Secretariaat v. h. R.-K. Huisvesting-Comité, Wisohmarkt 2, dat* de zorg voor verdere verzending op zich neemt. Het hoopt, dat deze. ongelukkïgen met vele gaven geholpen zullen worden. CORRESPONDENTIE. R., te L. Uw schrijven kunnen wij niet plaatsen, in ons blad wensohen wij.geen debat te openen over zulke godsdienstige aangelegenheden. d'oor EDGAR POE. 1811—1849. Nil sapientiae odlosius acumine nlmio. - Seneca. Ik was te Parijs in 18Na een sombe- ipen, onweersachtigen avond genoot ik de dubbele weelde van te mijmeren en een meerschuimen pijp, in gezelsohap van mijn vriend Dupin, op zijn studeerkamer of kleine bibliotheek, rue Dunot no. 33, dorde étage, faubourg St.-Germain. Geduïcnde een goed uur hadden wij ge zwegen het leek wel of wij beiden gansch en al verdiept zaten in d-e beschouwing der kronkelend-op warrelende rookwolkjes, •welke het vertrek vulden Wat mijzelf be treft, ik overpeinsde enkele dingen, die in den vóór-avond het onderwerp van gesprek geweest waren, nl. den dubbelen moord in 'de rue Morgue en die geheimzinnige ge schiedenis omtrent Marie Roget. 1) Het trof al heel toevallig, dut plotseling 'de deur openging en M. G., de prefect der 'Parijsche politie, binnenstapte. Hij be groette ons vriendelijk; het was een oude bekende en sinds jaren hadden wij hem piet gezien. ,Daar wij schemerden, stond Dupin op 1) Deze beide politiezaken, waarin door den de- iect.vo 0. Auguste Dupin opheldcrlag wordt gege ven, komen voor in andere verleningen van Edgar Poe (vort.) licht te maken, maar hij ging weer zitten en deed het niet, toen G. zcide, dat hij gekomen was om ons te raadplegen, of eigenlijk, om het oordeel van mijn vriend te hooren over een zaak, welke hem heel veel last bezorgd had. Als het geval overdenking vereiseht, merkte Dupin op, gaat dfit- beter in het donker Weer één van je eigenaardige ideeën! zeide de prefect. Deze laatste had de ge woonte om alles „eigenaardig"'te noemen, wat boven zijn bevatting was, en hij leefde bijgevolg in een wereld vol „eigenaardig heden". Je hebt gelijk! hernam Dupin, terwijl hij den bezoeker een pijp aanbood en een gemakkelijken stoel bijschoof. Wel, en de heel lastige zaak.1 vroeg ik. Toch alweer geen mo«rd-gesohiedenis? O neenniets van dat alles. Het ge- heele geval is per slot doodeenvoudig, en wij zullen onszelf er best uitredden, maar ik dacht zoo, d'at het Dupin misschien zou interesseeren om de bijzonderheden te vernemen, daar deze zeer eigenaardig zijn. Eenvoudig en eigenaardig, zei Dupin, Ja en neen. De kwestie is, dat we een ontzettende moeite hebben met die affaire, want, lioeeenvqudig ook, wij tasten tel kens mis Wellicht brengt juist de eenvoud van de kwestie jullie op een dwaalspoor W-at een onzin! hernam de prefect, hartelijk lachend, Misschien is het mysterie te duide lijk Wel, goede hemelHeb ik ooit Een beetje te simpel I Ha, ha, ha lia, ha, ha— ho, ho, hoschaterde onze bezoeker, die zich op perbest vermaakte. Dupin, kerel, ik lach me dood Maar wat is er nu eigenlijk aan de hand? vroeg ik. Dat zal ik jullie zeggen, antwoordde de prefect, een mondvol .tabaksrook krach tig, langzaam uitblazend en het zich ge makkelijk makend in zijn'"clubfauteuil. Ik kan het in weinig woorden vertellen. Al vorens te beginnen, wil ik jullie echter waarschuwen, dat deze zaak strikt geheim moet blijven. Ik zou waarschijnlijk mijn betrekking kwijt wezen, als men wist, dat ik er over had gebabbeld. Ga voort, zei ik. Of niet, zei Dupin. Nu dan. Ik kreeg, van hooger hand, persoonlijk bericht, dat een hoogst gewich tig document. uit het koninklijk paleis ont vreemd was. Men kent den dader, dit staat vast; men heeft trouwens gezien, hoe hij stal. Men weet eveneens, dat liet nog steeds in zijn bezit ds. Hoe weet men dat? vroeg Dupin. Het is duidelijk af te leiden uit den aard van het geschrift en het uitblijven van bepaalde resultaten, welke het onver mijdelijk gevolg zouden zijn geweest, zoo dra het uit handen kwam van den dief; d. w. z„indien het. ware gebruikt voor liet doel, dat deze er klaarblijkelijk mee beoogt Hoe meen je? vroeg ik. Ik bedoel, dat dit stuk aan zijn bezit ter een zekere macht in zekeren kring ver leent, waar die maoht van onschatbare waarde is. De prefect hield er van, om zich op diplomatieke wijze uit te drukken. Ik snap het niet best, zei Dupin. Waarlijk niet? Wel, indien het docu ment bekend wordt aan een derde, dtfen ik niet zal noemen, zo'u de: eer van zeker iemand uit den allerhoogsten stand op spel staanziedaar, wat aan den bezitter van liet document een macht geeft over dien aanzienlijken persoon, wiens levensgeluk en naam gevaar loopen. Maar die maclit ,viel ik in de rede, hangt af van het volgende, wefct de dief, dat de bestolen persoon zijn dief kent? Wie zou het durven De dief, zei G is D die alles durft, wat een mensch onwaardig, zoowel als -wat. een mensch waardig is. Den chef- stal heeft hij knap, maar brutaal volvoerd. Het bewuste document, eerlijk gezegd een brief ontving degeen, die bestolen werd, toen hij geheel alleen in het vor stelijk salon vertoefde Terwijl hij hem,las, kwam plotseling de andere voorname per soon binnen, voor wien hij clien brief spe ciaal geheim wilde houden. Na vruchte loos getracht te hebben, om het papier snel in een kast te stoppen, was hij ge noodzaakt dit geopend op de tafel neer te leggen. De brief lag echter omgekeerd, mét het adres naar boven De inhoud, al dus verborgen, kon geen aandacht trekken. Oudertussclien arriveert minister D Zijn areiLclshlik ontdekt onmiddellijk den brief herkomt de hand, bemerkt de verlegenheid van hem, aan wien hij is geadresseerd, en doorziet zijn* geheim. Na enkele zaken afgehandeld te hebban, volgens zijn gewoonte alles vlug achtereen be sprekend haalt hij con brief uit zijn zak, ge lijkend op het document in kwestie, opent hem, doet alsof hij leest en legt hem naast den an dere. Hij praat nog een kwartiertje over pu blieke aamgelegenhedenTen laatste neeini hij afscheid on steekt zijn hand uit naar don onreektmatigon briefI De bestolene ziet het wel, doch durft geen aandacht or op vestigen in bijzijn van clcngecn, die naast kom staat. De minister paktzijn bie zen, zijn eigen brief, een onbelangrijk epistel, achterlatend. Daar heb je nu juist, zei Dupin, zich half naar mij toedraaiend, wat de macht van den -dief compleet maakt; hij weet, dat de bestolen persoon zijn dief kent! Ja, hernam de prefeot, cn sinds eenige maanden liceft hij, uit politiek oogpunt, ruim schoots gebruik gemaakt van dezd door list ver kregen heerschappij. De bestolen persoon is van dag tot dag meer overtuigd van de noodzake lijkheid zijn brief terug te krijgen Doch dit kan niet openlijk geschieden. Eindelijk, ten einde raad, heeft hij mij cle zaak in handen gegeven. Mij dunkt, zei Dupin, die in een aureocd yan rook zat,, er zou geen geschikter mensch' te vinden, zijn' Je vleit; maar liet kan wel wezeu, dat men oen dergelijke opinio over mij heeft. Zooals je reeds hebt opgemerkt, zei ik, blijkt het duidelijk, dat do brief nog steeds ia handen is van den minister, daar hot bezit en niet bet misbruik makon maken van den in houd liem macht verleent. Het laatste zou zija macht verslappen. Dat is waar, zei Gcn volgens deze over tuiging heb ik ook gehandeld. Mijn eerste werk was, om liet huis van den minister, buiten zijn welen om, zorgvuldig te doorzoeken; en. op voor le waken, dat hij geen argwaan kon krijgen. Maar gij zijt geheel en al tlmis in zulk soort van opsporingen, zei ik; de Parijsche po litie heeft dat grapje meer dan eens bij de hand gehad! JWorrtt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5