No. i8@70o LE9DSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 Januari. Tweede Blad. Anno 19'SI. EERSTE KA1ER, UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON IW OM ZE S'ÏEAAi1 (Vergadoring van gisteren-) Wetboek van Strafvordering- (Aan. de orde is het Wetboek van Strafvor* Üering De heer LUCASSE (A.-R-) betoogt, dat het prestige van den rechter wel iets zal lijden ten gevel-ge van de aangebrachte wijzigin gen Het zal vaak .moeilijk zijn misdaden te achterhalen, vooral, wanneer de raadsman rrrijen toegang heeft tot de verdachte. Ook kodden den kantonrechter geen dingen moe ten zijn opgedragen, die tot taak van den ioffieior van ju-stitie behooren. De heer VAN DEN BENG (A.-R-) heeft 'ook eenige bezwaren, evenals de vo-rige spre- (ker, vreozend. dat meenige schuldige straffe loos zal blijven. Hij acht het ook verkeerd, dat do verdachte gewaarschuwd wordt om niets te zeggen- De heer MENDELS (S--D-) zegt, dat de hoofdzaak is wat dit. Wetboek aan de justiti abelen brengt- L'instruction criminele mena ce tout le monde, is een bekend gezegde en uit dien hoofde is dit Wetboek van belang ivoor iedereen. Onze straf recht-procedure is uiterst populair en dat acht spr. verkeerd- De verdachte moet niet worden beschouwd al9 'de ver oor beeld e-in-den-dop. Nog altijd wordt het inquisitoriale stelsel gevolgd, waartegen over spr. het accu-ratoire stelsel verdedigt. De verdediging van een beklaagde is niet al- Icon een individueel belang, maar ook een .algemeen belang- Daarom dienen beide par tijen gelijkwaardige bevoegdheden te heb ben. Spr. betreurt het, dat het nieuwe Wet boek nog het oude inquisitoriaal karakter heeft, al noemt de Minister bit gematigd accussatoir- Op sommige punten is deze her ziening een verslechtering van de positie ,van de verdachte o-a- door de uitbreiding van ide preventieve hechte nis- Het recht, om weg te mogen blijven van het stille vorkoor'', is vervallen, hetgeen ook een achteruitgang is te achten- De ver dediger heeft wel tal van rechten gekregen, maar de vervolgingsamb t e n are n houden al lerlei bovoegdheden, wat door die rechten verminderen. De reckter-commissaris had de bevoegdheid om al die rechten niet toe te staan. Qp die manier komt er van het ge matigde accusatoire stelsel niets terecht. Er zit veel goeds in dit ontwerp, maar spr. waar schuwt tegen overschatting- Spr. verdedigt de afschaffing van het instituut van den rechtor-commissaris de zittende en staande magistratuur moet niet vermengd worden. Niet voldoende is het ook, dat de officier van justitie naast do rechters blijft zitten al 'ós het dan aan een afzonderlijk tafeltje- De officier van justitie dient op gelijken voet beliandehl te worden als de verdediger- De heer BINNERTS (Liib-) betuigt zijn Sympathie met dit ontwerp, dat vele verbe teringen brengt en verder afvoert van den in qu isi tori alen weg- Tal van gebreken zijn uit de bepalingen weggenomen en spr- ver heugt zich daarover, omdat hij reeds vroeger verdedigt heeft een verandering in dezen geest. De versterking van de positie van den verdachte juicht hij toe. De heer VAN DER MAESEN DE SOM- CBREFF (R.-K.) juicht in het algemeen dit ontwerp toe, doch heeft eenige opmerkingen., o-a. over de wijze van boete-betaling, die hij m'inder gelukkig acht- De heer v- d- HOEVEN (R--K-) juicht dc toekenning van meer rechten aan den verde diger zeer toe en hij is van racening, dat daaruit geen nadoelen zullen voortkomen, omdat de advocaten deze rechten zullen weten te waardeeren. De vergadering wordt verdaagd tot morgen elf uur. BENTHUIZEN. De architect J. J. van Straalen heeft het bouwen van 4S arbei derswoningen te Zeist opgedragen aan J. en L. ten Noort, alhier, voor f 258.549. HAARLEMMERMEER. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen P. P., aan den Huigsloterdjjk en T. Z. aan den Lei- muiderdgk alhier, die verdacht worden van diefstal van tarwe ten nadeele van een graan handelaar aan den Huigsloterdijk alhier. De zakken tarwe werden door de po'itie in hun woningen gevonden en in beslag genomen. Van gemeentewege zullen weder eenige mooie, zware iepenboomen, staande op het speelterrein bij de openbare lagere school No. 7 aan den Bennebroekerweg alhier, wor den gerooid en verkocht De landbouwer EL aan den Hillegom- merdrjk alhier, vermiste onlangs eenige richters, die hij aan de Ringvaart bij een steiger voor zjjn woning had neerge'egd ora te worden gebruikt bij het lossen van een pulpschip. Thans zag hij z'jn eigendom lig gen op- een passeerende schuit. De politie uerd er mee in kennis gesteld, nam de richters in beslag en maakte proces-ver baal op. Met betrekking tot de in deze gemeente! bg den landbouwer J. A. J. B. aan den Sloterweg gepleegde inbraak, wna.bij ver schillende gouden en zilveren voorwerpen en andere goederen en geld werden ont vreemd, vernemen we, dat het der politie is gelukt de vermoedelijke dader3, v. a. M. en de gebroeders P. uit deze gemeente, te arresteeren. Ze werden ter beschikking van de Justitie te Haarlem gesteld. HOOFDDORP. Ondanks de duurte en schaarschte van de bouwmateria en, is op verschillende plaatsen alhier en in de om geving de woningbouw in vollen gang. De heer B., die blyk geeft veel onderne mingsgeest te bezitten laat in het cen trum van het dorp een groot, nieuw café zeiten. Het gebouw staat reeds onder de kap en geeft nu aan de plaats, wa r vroeger het typisch kleine huisje stond, waarvan de schoenmaker A. zoo moeilijk kon schei den, een fraaier aanzien. LEIDERDORP. Waar voor korten tijd in déze gemeente nog geen huurcom- missie was gevestigd, is hij thans aange sloten bij -die te Leiden. LISSE. Het in staat van ontbinding verkeer-ende lijk van de 39-jarige Cornelia Nieuwenhuis, welke voor een maand gele den haar woning zoo geheimzinnig had ver- I laten, is Donderdagmorgen door het per soneel van de firma J. Vemeij alhier, op gehaald uit het ringkaiiaal ter plaatse ge naamd ,,Het Langerak". NOORDWIJK. De boc-khoudc.rius van ,De Hanze" is begonnen met pl.m. 30 leer lingen. De bloemist-werklieden verecniging „Door Eendracht Verblinden" hie d een feest avond in de zaal van den lieer Van der Voort. De tooneelvereeniging „Het Tooneel is ons Streven" deed haar best en speelde goed. Vandaag zullen hier weer eenige kin deren uit Weenen aankomen. NOORDWIJKERHOUT. De heer J. Warmen dam, wethouder der gemeente. Leeft zijn ontslag ingezonden als raadslid. In zijn plaats is door het Centraal Stembureau be noemd verklaard de heer P- Verdegaal- Aan de R.-K. School (Zilk) on aan de beide R.-K. scholen (dorp), zijn thans ze ven vacatures, waarvoor zich tob heden weinig of geen sollicitanten aanmeldden. OEGSTGEEST. Op 31 December 1920 bedroeg het aantal geldige arbeidskaarten 73, t. w. 41 voor jeugdige mannelijke, 30 voor ongehuwde jeugdige vrouwelijke en 2 voor gehuwde vrouwe'jjke arbeiders. De rijksveldwachter A. Jacobs met ingang van 15 Juli 1920 als zoodanig be noemd ter standplaats Sassenheim, doch wegens gebrek aan woongelegenheid aldaar, nog steeds alhier woonachtig, is heden ver- hmsd naar Warmond. Met ingang van 1 Febr. a.s. is be noemd tot agent van politie te 's-Graven- bage. de heer K. Braamskamp, veldarbeider alhier. SASSENHEIM. Voor diploma ateno- grafie, systeem Pont' is geslaagd J. v. d. Wilden, alhier. De tweede uitvoering der zangvereem- ging „Oefening kweekt Kunst', alhier, is uitstekend van stap-el geloopen. De zaal I was aardig bezet, hoewel het weder niet 1 meewerkte. i ZOETERWOUDE. Met de volkstelling is gebleken, dat 57 personen in de ge meente meer woonachtig zijn als bekend was. Het niet zorgen bij verandering- van woon plaats voor een verhuïsbiljet is daarvan natuurlijk oorzaak. Aangezirn het een wet telijk voorschrift is, op tijd van verande ring van woonplaats kennis te geven aan i den Burgerlijken Stand, zal voortaan streng worden toegezien. KERKELITKE BERICHTEN. Hazerswoude, Ned-Herv. Gem.: Zon- dagmorgen, te halftien, dr. D. Plooij, van Leiden; 's avonds, te halfzeven, de. Bolkè- stein, van Katwijk-aan-Zee. Oegstgeest, Ned-Herv. Gem.Zondag morgen, te tien uren, in de kerk, ds, A. J. Ruys, en in de Bewaarschool aan den Morsch, de heer R. Veldhuis; des avonds te halfzeven, in „Irene", de heer M. van der Voet. W oubrugge, Ned. Protestantenbond Zondagavond, te zeven uren, ds. Houtgast, van Nieuwkoop. Zwammerdam, Rem Geref. Gem.: Zon dagmorgen te tien uren, ds. Rappold. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter, de burgemeester. Afwezig de heeren Van der Geest en Van Rijn, met kennisgeving De Voorzitter opent de ver gadering, leest het gebed, en wenscht de leden in deze eerste vergadering, alle goeds. Hij hoopt, dat ook dit jaar bereid vaardigheid mag zijn in het belang der ge meente en dat ook weder eendrachtig sa menwerken mag worden gezien in alle werkzaamheden. De notulen worden gele zen en onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van den brugwachter Zwet sloot voor verhooging van traktement, doch waarin tevens gewezen werd op de verhou ding van andere gemeenteambtenaren, met het verzoek om ook zijn traktement op dit peil te brengen. B. en W. stellen voor dit van drie op vier honderd gulden te bren gen. De heer Boot wijst op de plichten, welke deze ambtenaar trouw vervult en stelt voor het traktement op f 500 per jaar te bepalen. De heer Wisman vraagt aan cle Voorzitter of B. en W. na het gehoorde dat voorstel ook zullen overnemen, De Voorzitter vraagt of het voorstel Boot ook ondersteund wordt, waarop de heeren Van der Voorn en Lievcrse dit voorstel steunen. De heer Kroes meent, dat hot voorstel van B. en W. voldoende is, daar weinig werk aan die brug is te doen. Zonder hoof delijke stemming wordt het voorstel Boot goedgekeurd- B. en W. stellen voor de opcenten van cle Grondbelasting te vernoegen, voor be bouwde en onbebouwde. Dit zou ongeveer f 1000 voordeel voor de gemeente zijn. De heer Kroes kan zich daar niet mede vereenl- gon. Hij wijst op de onbillijkheid daarvan. Immers velen hebben noodgedwongen land moeten koopeai tegen zeer hooger prijs, anderen hebben gaarne hypotheken, ter wijl zeer velen in de gemeente nog voor weinig geld land huren. Daarom zou hij liever de personeel© belasting verlioogen en deze op 50 opcenten brengen. De heer Boot kan zich met het voorstel van B. en W. wei vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt met 3 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de heeren Wisman en Boot. Het voorstel Kroes wordt aangenomen. Tegen dezelfde heeren. De Voorzitter leest het concept van de verordening op waren airtikelgewijs voor. De keuring dar winkelwaren zal geschie den te Leiden (visch en vleesch is daar onder niet begrepen). Do verordening wordt met algemeen© stemmen vastge steld, alsmede de verordening voor de bouwcommissie. Op verzoek van den heer Wisman wordt art. 2 gewijzigd. B. en W. benoemen uit hun midden den Voorzitter van deze commissie. Op verzoek van Ged. Staten worden eenige wijzigingen, gebracht in de opgege ven bedragen van Personeel© en Grond belasting. Op verzoek van Ged. Staten zal aan bur gemeester, secretaris en ontvanger, welke minder dan 2 kinderen hebben, ook kinder toeslag gegeven worden. De Voorzitter stelt voor de f 16,000 soa- sidie van de provincie voor de brug in uit gaaf te brengen voor de kosten der brug en f 1000 voor kasgeld en f 1700 voor hefc distributiebedrijf. Daarna leest de Voorzitter een concept raadsbesluit voor, omtrent de administra tie van de Heerlijkheid Hoogmade, o. a. be treffende den bouw van den veld wacht era- woning, staande op den grond van die Heerlijkheid, in 1906 daar gebouwd, zonder dat daarvoor vergunning was gevraagd. De Voorzitter zegt ni-et te begrijpen, dat '^nu die zaak zoo opgeblazen is. Hij leest een brief voor van den rentmeester dier Heer lijkheid, waarin, de naam van den vorisen burgemeester wordt genoemd. Van de toen malige raadsleden welke besloten hebben I tot den bouw was alleen de heer Van der Voorn nog aanwezig. Uit een afschrift van de notulen uit dat jaar bleek dat deze er nog op gewezen heeft, dat erfpacht van dat te bouwen huis betaald moest worden, doch dat het verzuim van die aanvraag alleen bij zijn voorganger gezocht moet worden. Om een proces te voorkomen is het ge wen scht op het voorstel van don rentmees ter in te gaan en van 1 Mei 190S voor dat huis te voldoen een erfpacht van f 500 per jaar en het daarbij gelegen land of tuin achter het schoolgebouw iu huur te aan vaarden voor 10 jaren voor den prijs van f250 per jaar. Mot algemeen© stemmen wordt dit Raadsbesluit goedgekeurd. De heer Lieverse doet het genoegen dat ebt conflict in der minne is geschikt en spreekt den wensch uit, dat er een vriend schappelijke verhouding moge komen tus- schen het gemeentebestuur en de bestier ders van c3e Heerlijkheid Hoogmade en wijst er op dat dit in onmin leven niet goed' ging. De Voorzitter zegt met genoegen te heb ben geconstateerd, dat de rentmeester in zijn voorstellen loyaal heeft' gehandeld. Ook flo heer Wisman wijst nog op de ge volgen van dergelijke conflicten. De reclames H. O. worden gesteld in han den van do commissie. B. en W. stellen voor het tolhek, dat defect is, maar op te ruimen. Aldus be- sloten. Bij de rondvraag herinnert de heer Lie verse er aan, dat twee lantaarns te Hoog made defect zijn, terwijl de heer Kroes om trent de verkoop van het Bouwland in her innering brengt, daar de goedkeuring tot nu toe achterwege is gebleven. De Voorzitter zal de lantaarns in orde laten brengen en een telegram omtrent het bouwland van Ged. Staten zenden, waarna sluiting der vergadering. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER. Bevalen: C. van der Breg'genVan Schagen. D. A. EreureVan Houselt, Z, R. Schouten Biommers, D. E. H. SmitVan den Ochtend, D. M. Tam er isVisser, D. E. PruissenEnthoven. Z. A. G. &oub;»s Meger, Z. G. VisserKnol, D. P. EodenburgliBokhorst, Z. M. Avis Voogt, D. A. C. van VeenKoolhaas, D. M. VerbaasVan der Knrjff, Z. H. HuiberfcsPerdaan, Z P. van Tol— Akkerman, Z. S. OverbeekDe Bak ker, D. P. C. E. van LeeuwenBoo nekamp, D. L. J. de GeusRinkel, D. W. van der JagtBouwman, D. F. BlomJanssen, Z. A. MeijerVerhoog, Z. C. van EijkVan der Heijden, D. M. M. van der SteitThur, lëvenl. Z. Ondertrouwd: A. de Ruigh 27 j. en G. van Kerkhof 24 j. N. S.ijkerman wedr. 46 j. en P. J. M. Baerken wed. 50 j. Overleden: Jelier Vervloet 74 j., w dr. van A. van Gellekom. Cornells Bobel- dijk 63 j., gehuwd met G. Dank. Wrj- nandus Antonius van Leeuwen 3 w., Z. van H. A. van Leeuwen. Arie Cornells Pruis sen 3 d. Z. van Y. Pruissen. WASSENAAR. Geboren: Catharlna Anna D. v. L. N. Zandvliet en A. O. de Graaf. Maria Catharina, D. v. L. C. Koot en C. M. Borsboom. Elisabeth Maria, D. v. A. van der Schans en E. M. Noteboom. Ondertrouwd: J. H. van Staveren en C, B. de Rïjk. J. Mens en G. Snelderwaard. J". Schroder en C. M. Hulsker. J. O. Vogels en M. M. van Voncrelen. Overleden: Cornells Hardonk 3 jaar. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. 'Nadruk verboden.) 69 (SLOi; „Het maakt net den indruk van eon zons ondergangzei het naaistertje, terwijl zij het grijs over het rose hield. „En met de nieuwmodische rokken kan men gemakke lijk de gevlokte stukken er uit knippen." „Ik las juist verledon weck," zei me- wouw Beaa, blozend en stralend, „dat één kleur over een ander hot allernieuwste is." „Wij schijnen hot altijd juist goed te treffen," zei het naaistertje, „u en ik, mevrouw.'' Maar een uur later legc)e> zij haar schaar lieer met een „Ik heb mijn best gedaan, maar ik kan niet genoeg voor -de voorbaan krijgen, tenzij ik do achterbaan laat en oen andere achterbaan geeft heel wat werk, mevrouw. Hé, zuchtte ze, „als ik maar mijn i-déo kan uitvoeren, wit satijn en zilver voor het voorstuk, dan zou het gaan maar het zou minstens een twaalf gulden of wat meer kosten." Mevrouw Beau zuchtte ook het plan lachte haar zoo toe, toen straalde haar ge zicht van vreugde, terwijl zij de trap op vloog en weer benedon kwam met een pak in haar hand, in blauw papier gewikkeld. „Kijk eens!" riep ze. „De tafellooper, dien oen vriend van den heer Bean ons uit Indië gezonden heeftZij is te lang en te smal, dat wij hem gebruiken kunnen, 'i maar eenvoudig prachtig voor baan in een japon. Ik heb gehoord, dat. de Koningin haar avondjaponnen in Indië laat bor- duren ,,Ik durf er haast do schaar niet in zot ten," zei het naaistertje, opgetogen over de lange r.eep satijn, stijf van zilverdraad. „Hot is zulk prachig work. U heeft er mis schien later spijt van, dat hot verknipt is." „Gekheid t" zei mevrouw Bean, terwijl eij de echaar opnam. „Ik zal het nooit meer hard noodig hebben als nu. Daar gaat /heb recht dloor dien tros druiven!" ),Ik heb hot gevoel," zei de naaister, in «mgst toekijkend, „alsof u iets binnen in me doorsneed." ,Daa.rbesloot mevrouw Bean, terwijl zij met den kaatsten knip oen granaatappel onthoofdde „Als dit nu niet. goed is, dian weet ik het niet." „Het zal een japon zijn, om uw geheel© leven trotsch op te zijn," zei het naaister tje. „Ze zullen aan het diner do oengen uit hun hoofd kijken, daar durf ik wel wat onder verwedden." En inderdaad, toen mevrouw Bean, ver gezeld van haar man, de kamer binnentrad van het Terminus-Hotel te Flodmouth, waar het. diner zou plaats hebben, was er een oogenblik stilte van verbazing. Heur haar was versierd met een tak nage maakte haver, die zij met zilververf bestre ken en op den haarwrong boven op haar hoofd vastgemaakt had. De plaatsen, waar het gevlekte chiffon weggenomen was, waren kunstig door plooien samengevoegd, terwijl het wit- en zilverborduursel aan de voorzijde van een koninklijke pracht was. Zelfs do heer Bean, die zoo opgewonden was, dat hij bijna kribbig werd, moest bij zichzelf bekennen, dat zij het ditmaal zeker goed gedaan had en meer als een hertogin dian als de vrouw van oen reizigcr-in-boter gekleed was. Zij werd natuurlijk aan de rechterhand van den heer Golding geplaatst, met den heer Salisbury aan haar ander o zijde en mevrouw Salisbury had een lage plaats en mevrouw Pemberton vouwde haar ser vet open en zei tot Pieter Norbon „Het is een ware triomf voor mevrouw Bean." „Zij verdient clien ten volle en nog meer," verklaarde Sophie, aan Pieter's andere zijde. „En u," ging zij voort tot den jongen man in haar beste diner-stemming. „U moeten we, hoor ik, voor den tweeden keer feliciteer en. Mijn man heefit me verteld', dat u benoemd is tot directeur der Latijn- sche school te Scaleby." „Het is maar een kleine school," zei Pie ten, bescheiden, „anders zou ik de betrek king niet gekregen hebben. Maar zijn blik rustt e op Sophie „er is een huis en een tuin „U denkt zeker," schertste mevrouw Pemberton, „dat het een Paradijs zal zijn, met de ouders van de jongens als slang." „O neen," antwoordde Pieter, maar zijn blik ontmoette dien van Sophie en zij glim lachten. Natuurlijk zou het een paradijs zijn, om dat zij er samen zouden wonen. Het diner zelf was het Terminus-Hotel waardig. Hors d'oeuvre in zoo'n overvloed c3at de gasten het gevoel kregen, of zij op een Noorscho stoomboot zaten, echte schild padsoep, waar groen vet op dreef, die iedereen naar binnen slikte, alsof hij hot heel lekker vond zelfs diegenen, die het vroeger niet gegeten hadden, en het eigen lijk niet lekker vonden. Keur van visoh, keur van alles en een kellner, die halver wege iets presenteerde, wat juffrouw White deed opmerken„IJs! Nu! Is de man dronken?" „Het is gebruik bij groote diners," fluis terde do heer Norton. „Golding onthaalt ons als overheidspersonen. Sorbet moet ons afkoelen, om opnieuw te kunnen eten." „Bespottelijk!" zei juffrouw White. „Zulke dingen werden nocjit gedaan, toen ik met Papa in het Park w'oonde." „Het is geen gewoo-n ijs. Proef er eens van," drong do heer NortoA aan. t t „Nu, om eens te zien. Ik onderzoek nieu wigheden altijd graag zelf," zei juffrouw White, met welken deftigen mantel der nieuwsgierigheid zij een flinke portie op haar bord nam. Weer verder met andere gangen champagnekurkon sprongen telkens, de heer Birbeok werd verheven bij soda-water en gaf bijbelsche raadsels op, en mevrouw Birbeck vriendelijk vertrouwelijk met do meest ongewone woordjes, de meisjes Nor ton en haar tafelheeren vroolijk, mevrouw Norton, die was overgehaald om twee gla zen champagne te drinken, vond do wereld een rooskleurige plaats, en Sophie toch eigenlijk de schoondochter, die zij gekozen zou hebben, mevrouw Salisbury twistend met den heer Birbeck over de familie betrekkingen van mevrouw Birbeck, en eindelijk de "heer Golding aan heb hoofd van de tafel, die opstond met een voorbe reidenden en veelbeteekenenden kuch. „Dames en heeren, ik voed, dat ik een paar woorden moet zeggen over de gele^ genheid, die wij nu vieren. Ik bedoel, het herstel van onze lieve vriehden, mevrouw Bean." Hij hield op en snoot zijn. neus, want een goed diner zet klem aan bij onze woorden, zooals niets anclers het doet. Ik stel voor do gezondheid te drinken van haa.r, die de kroon en glorie van onze straat is, en moge zij nooit overschaduwd worden of of of ophoud/en als een zwevende engel rond te gaan zoeken naar wie zij kan helpen." Hij ging opeens zitten en stond toen weer op, om er bij te voegen, terwijl hij met do hand over zijn verhit voorhoofd streek: „Ik zal nu mijn vriend den heer Salisbury vragen, dezen toost te ondersteunen." Do heer Salisbury stond op rood, dik, gewichtig hij speelde met zijn lorgnet, sprak even met den heer Bean afzonder lijk, en begon „Hm! Onze vriendelijke gastheer da- mos en heeren heeft mij gevraagd, een zeer aangenamen plicht te vervullen, een, die mij genoegen, zeer groot genoegen geeft te volbrengen. Do heer Bean is, zooals ,f/j weet, aan mijn zaak verbonden, sedert, lnj de sohool verliet; in dien tijd heeft hij mij roden tot de grootste tevredenheid gege ven." Pauze, tranen in de oogen van mevrouw Bean, dat do lange jaren van hard werken nu eindelijk gewaardeerd wer den. Hevige opwinding van den heer Bean, welke nog groot er was geworden sedert die paar gefluisterde woorden van de.11 heer Salisbury, on die liem nu zoo bleek maakten, dat zijn buurman ongerust werd. „,Ik moest misschien," ging do heer Salis.- bury onbeschrijflijk voort, vergeving vra gen, dat ik van den echtgenoot spreek, als mij gevraagd is van de echtgenoote te spre ken maar ik weet, dat u me vergeven zult, mevrouw Bean, als u hoort, wat ik u nu zeggen ga. Toen ik vanavond deze kamér binnenkwam, was ik niefc van plan to zeg gen wat ik nu kortom op hot punt. ben te zeggen. Maar het scheen me wen- schelijk en een blijk van mijn waardeer.ing voor mijn gastheer, als ik dezo gelegenheid gebruikte om u allen mee te deolen, dat mijnheer Bean binnenkort opgenomen zal worden als deelgenoot in de firma Salis bury en Go." Dramatische pauze. Uitbar sting van geestdlriftige „Hoezee's". „En nu," besloot de heer Salisbury, „wil ik het uitstekende voorstel van mijn vriend Gol ding ondersteunen dat wij do gezondheid van mevrouw Bean drinken." „Wat gebeurde or met den anderen man, dien jo in de zaak zoudt nemen?" vroeg de heer Norton aan den heer Salisbury onge merkt onder die plotselinge uitbarsting van felicitaties. „Ik had or nooit plan op ik leidde hem op om eon filiaal te Londen op to zetten." „Ik vind/' riep Grainger, „dat wij anet dezen toost uit volle borst moeten instem men. DusEen driewerf hoera voor me vrouw Bean!" Het klinkt onwaarschijnlijk maar hot is toch een feit, dat men de stom van juf frouw White er bevend, boven uit kon hoor en. „Nu,' zei de lieer Golding, „mevrouw Bean moot zelf bedanken. Neen, niet mijn heer Bean Het komt er niet op aan, wat hot is, lieve mevrouw, wij hooren u van avond liever alleen maar „dank u" zeggen, dan iemand anders spreken als een boek. Kom, u moet opstaan!" „Ja! Ja! Mevrouw Bean moet voor zich zelf antwoorden," riepen alle anderen. „Het zal ondankbaar zijn, als je het niet doet," zei de heer Bean, in ©en gefluister, a-ls op het tooneel, achter veel ruggen. „Mijnheer Golding u allen," begon mevrouw Beantoen hield zij op, veegde haar oogen af, en ging voort: „Heb is dwaas, zoo te doen, terwijl ik in mijn ge- heole leven nog nooit zoo gelukkig geweest ben maar ik kan het niet. helpen. En ik weet niet, hoe ik den heer Golding danken moet voor dit prachtige diner en u, omdat gij hem geholpen hebt. Als ik eens terneer geslagen- ben, zal ik, zoolang ik leef, aan dezen avond denken, en weten, dat niets te goed is of het kan gebeuren, 't Was vriendelijker van den heer Salisbury," haar stem brak even „vriendelijker dan ik ooit zeggen kan om aan dit diner mede te doelen, dab nujn echtgenoot deelgenoot in de zaak zal worden. Wij zouden natuur lijk blij en dankbaar geweest zijn, als wij het morgen gehoord hadden, maar dat het vanavond gebeurde, schijnt het zij zocht naar een woord „sehijnt hot u begrijpt wat ik bedoel schitterend to maken. Ik kan u niet zeggen en ik zou het niet kunnen, al probeerde ik het dui zend jaar, wat ik gevoel, a-I** ik u hier allen zoo om mij heen zie zitten zoo vriendelijk zoo big mij hier te hebben. Mijn man zegt altijd zij hield op an keek rond zich, met schitterende, oogen, düo straalden van geluk „mijn man zegt altijd, dat, zelfs wanneer ik naar den hemel ga, als ik daar ooit kom ik nog naai' buiten zal willen leunen, om op onze straat te zien." Luidruobtigo toejuichingen, te midden waarvan men den heer Bean, onopgemerkt hacl kunnen hooren mompelen: „Ik weet zeiver, dat ik nooit van mijn leven zoo ieta gezegd heb."

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5