AGENDA VAN DE WEEK. üiek esa met giek. BUITENLAND. Donderdag: Locaal Yerhuui'dersbonch Verg. Leidsche Ver. van Groenten- en Fruithandelaren. 6 uur. StadszaalUitvoering Chr. zangver. „Ex Animo". 8 uur. Stadszaal (kleine): Lezing Sted. Lichtfa brieken. 8 uur. Wijkgebouw Langestraat 67-69 Lezing over de godsdienstige opvoeding door mej. [\V. Snellen. 8 urn*. Volkshuis: Cursus over liet geluid. 8 uur. Oegstgeest, Gemeentehuis Opcnb. jierg. Gezondheids-commissie zetel Katwijk. 7 uur. Vrijdag: Leger des Heils Meeting. 3 uur. Zafsrdag: Stadszaal: Bal-inasqué van de Onderoffi- ciersvereen. „Door Vriendschap Veree- ïtigd." Halftien. Zondag: Schouwburg: Solser en Hesse. „Weet je rt al van Soheüevis-Mie?"- 8 uur. StadszaalMrs. Seheba. 8 uur. Maandcg: Schouwburg: Tooneelver. „De Spaansche .Vlieg". Kwartier over 8 uur. Volkshuis: Voordrachtavond. 8 uur. Dagelijks: „Hollandia-Biosccop- en Variété-theater*' Oranjegracht: Dagelijks te 8 uur. 's Woens dags en 's Zaterdags matinée 2 en 5 uur. ,.Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscocp- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. ,,Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Leger des Heils: Tot 15 Januari week van gebed, eiken avond van 7 tot S^uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt van 10 Januari tot en met 16 Januari waar genomen door de apotheken vau G. B. Duyster, Nieuwe R\jn 18, tel. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. ten overstaan van notaris Dijkhoff piaata gehad. De burgemeester M. W. P. van Hout, zich richtend tot mevrouw Wesseman. den heer en mevr. Trip en freule WesseJman, hiekl een rede, waarin spreker op de aller eerste plaats zijn dankbaarheid uitte over de loyale wijze, waarop de familie Weid man heeft medegewerkt, dit zoo historisch gebouw aan Helmond over te doen Namens de familie Wesselman werd daar na het woord gevoerd door den heer A van Loon, die den burgemeester dankte voor de waardeerende woorden en namens de familie Wesselman een geschilderd portret vüd den laatsten kasteelheer jhr. Carel Wes- selman van Helmond aan de gemeente aan bood met verzoek om hetzelve een. plaats in het nieuwe Raadhuis te geven. Door deze overdracht is het kasïeei aeii- nitief het eigendom der gemeen'.e gewor den. Het zal thans met spoed ingericht worden tot Raadhuis. De Gereformeerde Zending^bond in de Ned.-Herv. Kerk houdt zrjn jaarirjkschen Zendingsdag in 1921 op een terrein nabij de Praamgracht op het domein Soestdijtf. Het lid der Tweede Kamer, Ir. M. Pon- gaerta, zal in den loop dezer week naar Egypte vertrekken, om daar al3 scheids rechter op te treden in een geschil tusscben de Egyptische regeering en een havenbouw- H".:.hcobappij. De heer Bongaert? zal ver moedelijk ongeveer een maand buitenslands blijven. Tot vierden bezoldigden bestuurder van den Alg. Ned. Typografenbond 13 gekozen de heer B. Ponstein, met 3710 stemmen, tegen 2275 stemmen, uitgebracht op den heer J. C. Fenthür. „Het Vad." meldt, dat de Minister van Justitie besloten heeft, een opleidingsschip voer de verwaarloosde jeugd in gereedheid te doen brengen. De afgekeurde kruiser „Noord-Brabant"' is daarvoor uitgekozen. In de Rijksopvoedingsgestichten bleek telkens, dat de jongen3 uit de steden aan de rivier niet aarden kunnen op het platteland. Voor deze jongens is het schip bestemd. De „Noord-Brabant" zal zeer waarschijn lijk tegen den zomer kant en klaar zijn. Het schip is .geheel ontdaan van zrjn bewape ning en oo!c de buitenromp onder de water linie is gereed. Men heeft het eergisteren uit het dok gehaald. Er moet nu nog heel wat inwendig ver timmerd worden. Het schip krijgt ruime localiteiten voor verblijf, ontspanning, gym nastiek, enz. Mevrouw PothuisSmit heeft aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende vragen gesteld. 1. Is het den Minister bekend, dat de heer Gerhard Polak, te Amsterdam, in No vember 1920 een adres aan de Tweede Ka mer heeft gezonden, waarin de beschuldi ging wordt geuit, dat de balansen van het Rijksgraanbedrijf, van af Augustus 1914. alle vervalsoht zijn 2. Heeft de Minister na zulk een ernstige beschuldiging geen aanklacht wegens smaad tegen den heer Gerhard Polak ingediend'/ En zoo niet, komt het den Minister niet voor, dat het gansche Nederlandsene volk recht beeft, om in deze zaak de waarheid lie weten 3. Gelooft de Minister in verband met de Vorige onweersproken beschuldiging niet, nu het Rijksgraanbureau zijn liquidatie na. dert, en een overzicht mogelijk is, dat de functie van Regeringsadviseur onvereenig- baar is met het zijn en blijven van particu lier belanghebbende in ..een zelfde bedrijf 4. Is de Minister niet van meening, dat- zulk belanghebbend adviseeren in het ver volg iu alle gevallen moet worden verme den, en slechts zulke personen als Regee- ringsadviscur moeten worden gevonden, welke hoog genoeg staan, om zich onmid dellijk terug te trekken uit particuliere be drijven, welke met die, waarover geadvi seerd moet worden, in eenigerlei verband staan Het Eerste-Kamer-lid dc lieer Polak heeft aan den Minister van Buitenlantfsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het Zijne Excellentie bekend, dat Tie Belgische consulaire ambtenaren in ons land van hun regeering instructie hebben, geen pas-visa te verlè,enen aan degenen, die op eenigerlei wijze in net diamant-be drijf hun bestaan vinden Zoo ja, is Zijne Excellentie dan bereid, stappen te doen bij de Belgische regeering tot het verkrijgen van afschaffing van de zen maatregel, die velen nadeel berokkent en in moeilijkheden brengt? De Minister van Landbouw heeft be sloten met ingang van heden, 13 Januari 1921, tot nadere aankondiging dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van steenkolen, anthraciet, steenkoolbri ketten, raijncokes, gascokes, cokesgruis, turfbriketten, veenkolen en elke andere brandstof van veen afkomstig, bruinkolen, bruinkoolbriketten, houtskoolbriketten, ïco- lenslik, en alle andere brandstoffen waar van een van deze producten een onderdeel van de samenstelling uitmaakt. Op 1 December 1920 werden 186 wedu- wenrenten en 605 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 6677 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 15.769 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. RECLAME. „Op mijii spreekuur komen tal van vrou wen, die door overmatig werken, door on voldoende rust klagen ©ver algemeene lichaamszwakte, zonder dat eenig orgaan ziek is. In al zulke gevallen, waar een goed voedingsmiddel noodig is, dat niet al leen verloren krachten teruggeeft, maar ook de maag opwekt tot nieuwe voedsel- opname, geef ik Sanatogen, meestal met het beste succes". Dit geschrift van een bekend Haagsch geneesheer geeft de oorzaken en het mid del tot herstel aan voor die tallooze onge steldheden, die geen eigenlijke ziekten zijn. Hier helpen geen medicijnen, hier helpt alleen een krachtige, doeltreffende voe ding. Sanatogen verricht in zulk een toestand wonderen. Dit is niet alleen het oordeel van dezen arts, maar 21,000 artsen uit alle landen hebben schriftelijk verklaard, dat ook zij met Sanatogen die zeer gunstige uitkomsten hebben bereikt. Sanatogen is bij alle apothekers en dro gisten verkrijgbaar in verpakkingen van af f 1.Men weiger© amdere als Neder- landcche blikverpakking, alleen hierm blijft Sanatogen goed. 2476 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het kabinet Ley ges stond wankel, dat was be kend. Reeds bij de verkiezingen voor den Se naat vreesde men dat de uitslag Leyges zou dwingen been te gaan of althans zijn kabinet belangrijk to vervormen. Maar na afloop der verkiezingen scheen de lucht opgehelderd. De uitslag bevestigde eerder het kabinet dan dat er afbreuk aan weid gedaan. Het heengaan van Rïcard wilde toch niet veel zeggen. Niet, dat alle gevaar geweken was; bad dc afgevaardigde voor Lyon Bonnevay op een feestmaal van de republikeinsche federatie van do Rhone niet verklapt, dat het nationale voik Lcyge-s wilde slijten, daar dezo zich te veel door Engeland op sleeptouw liet nemen? Maar met deconferentie van 19 dezer vlak voor do keur kon men toch aannemen, dat men Leyges niet direct heen zou sturen. De Kamer heeft echter anders beslist en met een zeldzame meerderheid heeft men Leyges zijn congé gegeven. Voor het verloop van zaken in de Kamer verwijzen wc naar het hoofd Frankrijk. Reeds 's morgens was hot lot van het kabinet feitelijk beslist, toen het nationale blok besloot vast te houden aan directe behandeling der in terpellaties over het buitenlandsoh beleid tot de regeering gericht. Men wilde kuit of haring, daar men Leyges niet meer vertrouwde. Van zijn kant had dc premier echter gelijk dat hij zoo vlak_voor de conferentie geen tekst cn uil- log mocht geven, om zijn standpunt ter confe rentie niet aan banden te doen leggen en dns onmogelijk te maken. Daarmee was een conflict geschapen met dood olijke afloop voor het ka binet. Leyges' val is het gevolg van zijn nederlagen ter I/ondensche conferentie etc. Het nationaal Élok vreesde voor nieuwe concessies aan Enge land etc. De geschiedenis van Lefevre deed Ley ges ook geen goed. Lang geduurd heeft Leyges periode niet. Pas vanaf 24 Sept. kwam hij aan het bewind. Dc groot o vraag is nu natuurlijk, welk ka binet Mil lor and thans zal doen vormen en door wien. Logisch zou feitelijk zijn, dat de man, die het zittend kabinet omver wierp, op volgt, dus Bonnevay, doch deze is nog nimmer minister geweest. Voor premier komt hij daar om niet direct in aanmerking al zal hij wol- licht in het kabinet worden opgenomen. Men noemt voor het premierschap, Per et, die echter hoogstwaarschijnlijk niet zal willen en voorts Briand, en Poincaré, speciaal de laatste voor stander van een politiek zonder genade ten aan zien van Duitschland zooals uit de velo artike len van den president uit den oorlogstijd over tuigend bleek. "Wil dc conferentie van 19 dezer doorgaan, dan mag wel haast worden gemaakt. Leyges op volger zal zich toch geheel in den huldigen stand van zakeu hebben in te werken. Of men zoo spoedig zal slagen, is echter niet zeker en daarom is do conferentie van 19 dezer voor loops^ in dc lucht komen te hangen. Uitstel tot Februari schemert reeds in enkele berichten door. Zekerheid iu dezen is or echter niet. Terwijl dus in Frankrijk alle kans bestaat op een machtiger worden van het imperialisme, blijft Amerika zich meer en meer terugtrekken, van de gebeurtenissen in ons werelddeel. Het troepencontingent aan den Rijn zal van 15QQQ tot SOOO man worden verminderd. Of Frankrijk niets leert uit dit terugtrekken van Amerika? Duitschland heeft weer een nota óver Opper- Sileziö gezonden over de onveiligheid daar. O.m. wordt gezegd: Goed toegeruste rooverhenden rieden vooral op in de aan Polen grazende oos telijke en zuidelijke districten en houden den schrik bij de vreedzame bewoners er in. De Polen oefenen op alle mogelijke wijze een poli tiek schrikbewind uit. Sedert de aankomst van de infergeallieerdo commissie in het district Kafctowitz is daar volgens politieberichten het aantal-moorden met 243 procent en het aantal overvallen door roovers mét 80 procent geste gen. De troostelooze toestond in Opper-Silezië vindt ziju. oorzaak in de onvoldoende maatrege len der intergeailieerde commissie, daar de haai' Ier beschikking staande troepen nergens krachtig genoeg tegen do misdadigers en ban dieten optreden en geen onpartijdig gebruik maken van do haar ter beschikking slaande machtsmiddelen tot handhaving der orde. In de plaats van do ontbonden Duitsche politic heeft zij nieuwe poiitiekrachten gesteld, waar onder velo onbetrouwbare elementen. Deze nieuwe poiitiekrachten. deugen volstrekt niet voor hun traak. Vooral in de grensdistricten is hert hun niet mogelijk de misdadigers dc baas te wonden. De Duitsche regeering spreekt ten slotte de verwachting uit, dat de geallieerde geen mid del onbeproefd zullen laten om de bevolking een gevoel van veiligheid to geven, zonder welke een vrije, geheime on onbeïnvloede stemming onmogelijk is. Do berichten over troepenconcentraties van sovjet-Rusland houden nog steeds aan. Moskou geeft nu volgend dementi: De kapitalistische pers praat over „gelicim- zinnigo bewegingen van de roode troepen'". Dit zijn overplaatsingen, die noodzakelijk zijn voor de demobilisatie, gelijk dio door het congres be sloten is. Heel Rusland praat alleen over vrede en wederopbouw. De naburige staten weten heel good, dat Rusland naar vrede en voorspoed streeft voor zichzelf en voor zijn buren. Bevestigd kunnen do berichten over agres sieve plannen der roeden voorloopig inderdaad niet worden zooals we reeds opmerkten! Niet onopgemerkt mogo blijven, wat twee le den van de ltaliaansche socialistische missie, dio kort geleden Rusland bezocht, zoggen en een boek dat tot titel draagt: „Rusland, zooals het is:" Het heet daarin o.m.: Dc Russische constitutie blijkt slechts in be- boginsel democratisch to zijn, maar niet in werkelijkheid, daar zij het mogelijk maakt, dat een kleine groep mensclien een dictatuur uit oefenen oyer oen honderd millioen burgers. Hot recht is gebannen uit do gerechtszalen, de geheime en gewone politie hebben de vrij heid gedood. Persvrijheid en vrijheid om een po litieke meening to uiten bestaat heel eraaal niet. Het agrarisch probleem wordt enkel op oppor tunistische wijzo behandeld. Van eenige staat huishoudkunde is niets meer te merken, de ar beidsvoorwaarden zijn ellendig, speculatie en corruptie overheerschen geheel. In werkelijkheid is hetgeen zich voordoet als de ware geest van de Internationale slechts een belichaming van den geest van nationalistisch Rusland. Na do verklaringen van Engelsche en Duit- sohe ooggetuigen dus hetzelfde van ltaliaansche zijde. Gunstig voor Moskou blijven alleen do uitlatingen van Cachin en Frossard, wier ma nier van „kijken" zij namen alles voor zoete koek op, wat men hen wilde doen gelooven, zon der onderzoek of eenige controle voldoende aan de kaak is gesteld. DUITSCHLAND. Nadat de besturen der groote organisaties van spoorwegpersoneel hun houding had den bepaald tegenover het resultaat der tot dusver gevoerde onderhandelingen, en op grend van de eenstemmige we.gering door de leden in het gansche land, nieuwe onder handelingen noodzakelijk achtten, is de com missie van 16 voor een bespreking Dijeen- gekomen. Uit het uitgegeven communiqué blijkt, dat er een nieuwe grondslag voor onderhandelingen is gevonden, die reeds op diepgaande wijze is besproken in een con ferentie met vertegenwoordigers van den Algemeenen Diütschen Bond van Vakver- eenigingen, den Duitschen Bond van Vak- vereenigingen, en den Kring van Vakver- eenigingen. Daarbij is in het bijzonder de financieele uitwerking van de verder te eiechen tegemoetkomingen behandeld. Ten slotte hebben de vertegenwoordigers der genoemde vakvereenigingen verklaard, dat zij bereid zijn om zich met de daarbij be trokken overheden in verbinding te ste len, opdat er een bevredigend resultaat zal wor den bereikt. In Mecklenburg is het ministerle-Reincke- Bloch na een zittingsperiode van 5% maand afgetreden, na pen motie van wantrouwen tegen den minister van financiën, waarbij de communisten een helsch kabaal hebben gemaakt. Den 15den Januari zal te Dresden een bij eenkomst van alle Duitsche ministers voor de voedselvoorziening plaats hebben. Daar bij zal o.a. worden besproken de vaststel ling der minimumprijzen voor den oogst van 1921. Verder zal men beraadslagen over den in- en uitvoer. In het bijzonder zal liet vraagstuk van den invoer van vetten, voor de margarine-industrie, van gecondenseerde en van gedroogde melk, behandeld worden. FRANKRIJK. Peret, herkozen als voorzitter der Kamer, heeft bij de hervatting dei* besprekingen de gebruikelijke rede gehouden. Hij deed een beroep op de eendracht van alle partijen, die noodig is voor het volvoeren van ae huidige plichten. Na te hebben getoond, dat het Fransche volk heeft begrepen, dat de overwinning geen recht op rust geeft; en weer in volmaakte orde aan het werk is gegaan, voegde Péret er aan loe: Maar dit volk zou niet de onduldbare vernede ring aanvaarden, die tegelijkertijd een slag in het aangezicht der gerechtigheid zou zijn: dat een overwonnen vijand de op zich genomen verplichtingen verscheurt. Hij kan niet gelooven, dat de steun van Frank rijk, die vraagt wat het toekomt en niets dan dat, niet zal worden verhoord. Laten wij een terugblik slaan op het verleden laten wij ons herinneren de bewonderens waardige zelfopoffering van allen, die aan den reusachtigen strijd hebben deelgenomen dan zullen wij ons bnverzettelijkcr gevoe len in de zekere overtuiging, dat er geen kwijtschelding plaats kan vinden van de schuld van de misdaad. Slechts een mach tige winstoot kan de wolken verdrijven, die de kim bedekken. Men moet handelen, en handelen op hardnekkige en besliste wijze anders blijft ons pogen onvruchtbaar. Laten wij handelen, dan zullen wij ons doel bereiken. Verder sprak Péret nog over enkele wets voorstellen, waarvan hij het uitstel van be handeling betreurt. Deze woorden werden met gejuich ontvangen, hetgeen reeds wees op de stemming tegen Leygues. Tenslotte doet Péret mededeeling van ^en vijftal interpellaties, die aangevraagd wa ren en verzocht de Kamer den dag van behandeling daarvoor vast te stellen. Leygues neemt dan het woord om ver daging der interpellaties te bepleiten. j.xij erkent het groo;e belang, dat de re geering er bij heeft om in contact te blij ven met het parlement, maar er zijn groo te nadeelen verbonden aan het in het open baar bespreken van de regeeringspolitiek. Het gezag van de regeering kan daardoor worden verminderd. Leygues zegt, het gaat er nu over om te weten, of de Kamer hem haar vertrouwen blijft schenken, om Frankrijk te gaan ver tegenwoordigen op de geallieerde confe rentie van 19 Januari. Wij zitten midden in het voorberidende werk om een oplos sing te vinden van de vraagstukken, die daarop wachten. Wij moeten blijk geven van vastberaden heid en koelbloedigheid, om het werk van onze soldaten te voltooien. De Kamr moet het ondernomen werk voortzetten met be houd van haar kalmte en verstandigheid op politiek gebiedwaarvan zij zooveel blij ken heeft gegeven. De regeering moet ter conferentie gaan, bekleed met al het gezag dat het parlement verleent, en zonder aan banden te zijn gelegd, om de ernstige vraag stukken te onderzoeken. Daarna toont Leygues de ernstige be zwaren aan, die er zijn verbonden aan het houden van een politiek debat over de conferentie. De regeering zou geen enkele dwingende formule waardoor zij gebonden zou zijn, kunnen aanvaarden. Zij kan niet van haar gezag afstand doen aan de vooravond van een der belangrijkste oei- logsconfernties. Als de Kamer die bespre king toch zou willen houden, zou zij zich schuldig maken aan verwarring van macht. Hij eindigt: Ik wil niet, dat het vertrou wen verminderd wordt, om uit naam van het zegevierende Frankrijk te spreken. La ten wij oprecht zijn. De regeering zal naar de conferentie gaan met het vertrouwen van geheel de Kamer, of zij zal weggaan. Het woord is dan aan Bonnevay namens het centrum. Hij verklaart, dat de bespre kingen op de conferentie van 19 Januari niet alleen de buitenlandsche politiek zul len raken, maar ook de binnenlandsche po litiek van Frankrijk. De regeering vraagt van de Kamer het volle vertrouwen, doch de Kamer kan dat niet geven. Zij vraagt een vertrouwen zonder explicaties te ge ven. Een vertrouwen in den nacht! Het pleit is beslecht.* Tiet 463 tegen 125 stemmen verwerpt de Kamer het verzoek der regeering, de interpellaties te verda gen, waaraan verbonden een votum van vertrouwen. ENGELAND. Naar verluidt is besloten, dat het vraag stuk van de Engelsche .vlootpolitiek za] worden voorgelegd aan de vertegsnv/oordi- gers der Britsche dominions, die de Rrjks- tonf eren tie in Juni te Londen zullen bijwo nen De toekomstige bijdrage der dominions voor Engeland's marithme verdediging zul len een belangrijk onderwerp van be preking vormen. Inmidde's houdt het comité, dat de betrekkelijke waarde- onderzoekt van groote en van kleine oorlogsschepen, dage rj.;s zit tingen te Londen. Er zal geen vlooI-program ma worden opgesteld, voordat het comité zijn meening heeft vastgelegd. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Herefords is Roberts, de coalitie-unionist, met 9670 stemmen gekozen. Da iberala zui nigheids candidaat kreeg 7411 stemmen. In 1918 was de unionist gekozen met 7950 stemmen meerderheid op een arbeiderscan- dicaat Van Ierland weer enkele berichten over aanslagen en tevens van represailles. In het graafschap Donegal heeft een groot aantal Sinn Feiners een georganiseerden aam- tal uitgevoerd op een trein, die troepen vervoerde Zij lieten den trein ontsporen door groote keisteenen, die op de lijn wer den geplaatst. Daarna barstte een hevig geweervuur los. OOSTENRIJK. De voorstellen tot salarisverhooging der Ambtenaren zullen wel door de Nationale Vergadering worden aangenomen. Kosten N ruim 4 milliard, die ongedekt zijn,, doen die men wil halen uit verhooging der zout en tabaksaccijns, belasting op alcohol en verhooging der spoortarieven. Is het wonder, dat Oostenrijk dringend beroep doet op fimmcieele hulp van bui ten? De regeering zond den vroegeren mi nister, van financiën prof. Joseph Redlich naar Washington om den nieuwen presi dent der Vereenigde Staten en de voor naamste financiers op de hoogte te brengen van den toestand in Oostenrijk en hun hulp te verzoeken. Engeland moet een voorstel gedaan heb ben een crediet toe te staan van 250 mil lioen dollar, over 5 jaren verdeeld. Dit crediet zou tot doel hebben niet alleen een hulpveiieening, maar ook liet verschaffen aan dc regeering- van de middelen om zich als regeering te handhaven en haar in staat kj stelten crediet te verleenen voor het lier- stel van landbouw en nijverheid. Het ont- verp zou noodzakelijk maicen een interge- illieerde controle in te stellen en c&e uitga ven der regeering krachtig te besnoeien. De Oostenrijksche regeering heet hiertoe bereid. POLEN. De prijzen der levensmiddelen stijgen onrustbarend, Sommige met bijkans 100 pCt. en bovendien is er gebrek aan brood, Dit heeft tengevolge gehad, dat het perso neel der Poolsche posterijen Dinsdag in staking is gegaan. Gevreesd wordt, dat ook de spoorwegmannen zich bij de staking zul len aansluiten. VEREENIGDE STATEN. Harding heeft verzocht dat het ceremo nieel bij zijn inauguratie als president, in Maart a.s. achterweg zal blijven. Dat ver zoek is geschied uit overweging ,dat in de huidige omstandigheden de natie zuinig behoort te zijn in alles. Uit Wladiwostok wordt melding gemaakt van een incident. De hoofdmachinist van den Amerikaanschen kruiser Albany is door een Japansch soldaat doodgeschoten. BUITENLANDSCH GEMENGD. Twee slimmerds Aveliis en Cohen, die en kele jaren geleden nog geheel onbemiddeld waren, hebben zich te Berlijn zoo handig al6 bemiddelaars tusschon de rijksinstellingen voor den verkoop van sterken drank en het publiek weten voor te doen. dat ze ©r mil- tioenen mee verdiend hebben. Ze versterkten bun positie niet weinig door de oprichting van een blad „Het brandewijnmonopolie", dat velen voor een officieel orgaan van het Rijksbureau aanzagen- Cohen streek o.a- op die wijze van de vertegenwoordigers van Tsjccho-Slowakijo voor zijn bemiddeling bij den verkoop van 12 millioen liter brande wijn aan het monopoliebuireau van welke bemiddeling daar echter niets bekend was eenige honderdduizenden mark provisie op. Het ging hem zoo goed, dat hij in Berlijn een weelderig gemeubileerd huis, in Wann- see een villa, in Hamburg een Sanatorium heeft kunnen kcopen. Hij heeft twee luxe autos en een schiderijenverzameling van 650 000 M- waarde. Aangezien de door hem cn zijn collega Aveltia gemaakte „verdiensten'' volgens de wet als woekerwinsten zijn te beschouwen rijn hun bezittingen in beslag genomen en de twee heeren in voorloopige hechten ie ge steld. De fabrikanten van wo-llen sloffen in Schotland en Yorkshire hebben aangeboden om de prijzen dor aunwezige voorbaden te verminderen met 20 pCt-, teneinde oen crisis in den handel te voorkom^r Een jonge officiersweduwc Bristol werd onlangs wakkor, doordat nij leveD hoorde. Ze stak het licht aan en zag in de hall van haar huis oen man, die een kaars ;n -de. hand hield. Toen. ze hem op cordate wijze vertelde, dat ze het een schande vond om oen oorlogsweduwe te bestc'en. verklaar de hij, dat hij niets anders dan een kus zou stelen. Dezen kus heeft hij, niet oaa'.d met instemming der dame, in verscheidene exem plaren geroofd, waarna hij het huis verliet- De bestolene" vermiste alleen een stuk ap peltaart, dat de dief reeds vóór haar beroep op zijn ridderlijkheid had o>pgepe;:zeld- Men zal het misschien betreuren, aat de galante dief drie dagen later toch nog in hechtenis i9 genomen; vermoedelijk zal hij wegens in braak toch nog gestraft worden. Grant, de minister van onderwijs van On tario, is, volgens een telegram uit Toronto. Zaterdag voor het parlementsgebouw door twee bandieten aangevallen- De minister be werkte hen, ondanks zijn zestig jaren, met een wandelstok en maakte een revolver buit. Hij kreeg sneden in zijn geziciit, maar de dieven namen de vlucht en de minister be gaf zich daarop naar zijn dcpwrtcapor.t. De ..Daily Mail" verneemt uit Valparaiso nog eenige bijzonderheden over de zware aardbevingen, die kort geleden in Zuid-Ame rika zijn gevoeld- Men houdt het er voor, dat deze bevingen veroorzaakt zijn door „zettin gen" in het Andes-gcbeg'De - seismische storingen waren ernstiger dan die, welke in 1906 een gedeelte van Valparaiso hadden vernield. Duizenden Indjancn baden dag en nacht cn hielden godsdienstoefeningen om den toorn der vulkanen af te wentelen- Vocir- al geschiedde dit aan den voet van den Vii- lerica-vulkaan (Ghili), die bij de inboorlin gen den naam heeft van „Slechten DuiveP" Groote bergen in het Andes-gebied zonken gemiddeld 160 vt.; cn een gebied van zeven vierk. Eng- mijl iu het dal van de Fancura- rivier verzakte ca- 3 voet. Een bergtop tus schen de rivieren Lafcnce en Palbuin zakte 45 M-, zóó, dat toppen erachter, die vroeger niet te zien waren, thans kunnen worden waargenomen. De zwaarste schok viel voor op 8 Decem ber tegen middernacht- Mijlen in het rond 1 om Valparaiso vernielde een horizontale schok de bedden, de volgende sohok was ver ticaal en zóó hevig, dat houten huizen er door werden losgerukt van hun fundamen ten- Steviger gebouwen kwdmen er een eind! door uit het land te staan. Uit de vulkanen Villarica en Llaima achc ten de flikkerende vlammen honderden me ters opwaarts. De correspondent der „Daily Telegraph" te New-York seint aan dat blad, dat een ze kere Sadie Harrington, echtgenoote van een slager te Danville in dén staat Illinois, op bevel, haar door God gegeven, naar zij zelve verteld heeft, een-en-veortig dagen heeft go* vast, met de bodoeing haar man te noodza ken over te gaan tot de Pentecostal! Church"- .Zij verklaart, dat zij op weg om geld op te halen van de klanten, de stern. Gods hoorde, zeggende„Als gij vast-, zal ik uw man bekeeren''. Mrs- Harrington ontkent dat zij zich zelve, dood-hongert, want de 'Heer

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 2