UIT DE OMSTREKEN. MEDISCHE BRIEVEN. BUITENLAND. VARIA VRAGEN RUBRIEK. ^aTTTT~-| ^rm-T ..-HTn 7 t'H j V^..TWrrfï ALKEMADE. De onderwijzers en on derwijzeressen in het Arrondissement Al kemade hebben aan de scheidende school opzieners, de heeren D. Boswijk, districts schoolopziener te Utrecht en J. U. Btoett, arrondissements-schoolopz. te 's-üraven- hage, aangeboden een vulpen met gouden band en een geoalligrafeerd gedenkschrift in album. HAARLEMMERMEER. Het aantal geldige arbeidskaarten, afgegeven tfoor of vanwege den burgemeester dezer gemeente, bedroeg op 31 December jl. 161, gespecifi ceerd als volgt: jeugdige mannelijke arbei ders 137ongehuwde jeugdige vrouwelijke arbeiders 18 en gehuwde vrouwelijke arbei ders 6. Met betrekking tot de in deze ge meente in het vliegkamp van de Konink lijke Luchtvaarmaatschappij gepleegde in braak met diefstal, vernemen we nog, dat thans op één na al de gestolen vliegeniers- jassen in beslag zijn genomen en de poli tie tegen eenige bij deze zaak betrokken personen verschillende processen-verbaai heeft opgemaakt. Tegen M. en A. wegens diefstal door middel van braaktegen v. I.en diens zoon wegens heling; tegen H. wegens het bewaren en verduisteren en tegen S. wegens het verbergen van een gedeelte der gestolen goederen en tegen B. O. die aandeel in de winst heeft gehad. HAZERSWOUDE. Dinsdagavond werd in het gebouw „Salvatori", onder voorzitterschap van den heer Jac. Smit, de propaganda-avond gehouden van de Chr. Reciteerclub „Oefening zij ons doel." Door verschillende omstandigheden was de op komst niet groot. Toch werd de avond ge zellig doorgebracht. "Vooral de improvisa ties wekten de lachlust op. De heeren Dek ker en Smit gaven ter afwisseling, van tijd tot tijd een stukje muziek op de viool. De bijeenkomst werd gesloten door den heer Binnenuijk. Door de jongemeisjesvereeniging „Fébe", werden 77 stuks goederen ver vaardigd, die over 20 gezinnen werden ver deeld. HILLEGOM. Bij de directe belastin gen ai hi er is benoemd de heer D. van der Voet, van Apeldoorn, tot rijksklerk 3de kl., en is verplaatst naar Utrecht als zoodanig de heer A. van der "Vliet., alhier. LISSE. Gisteravond hield de harddra- verij-vereeniging „Lisse en Omstreken" haar jaarvergadering. Aanwezig wareD 72 leden. De voorzitter, de heer C. Langeveld, leidde de vergadering. De notulen werden gelezen en goedgekeurd, waarna de secre taris het jaarverslag, benevens een verslag over de gehouden harddraverijen uitbrengt, waarin de voornaamste bijzonderheden nog eens worden gememoreerd. De in de maand Mei gehouden harddra verij is voor de kas der vereeniging onvoor- deelig gebleken en hoewel de Octoberdva- verij uitstekend slaagde, heeft zij het deficit van de voorjaarsdraverij niet goed kunnen maken. Uit de rekening en verantwoording door den penningmeester blijkt, dat de in komsten met inbegrip van het batig saldo ^.van het vorig jaar f 6047.12^ hebben be dragen, waar tegenover f 4936.29 aan uit gaven, zoodat een kassaldo van f 1110.33 overblijft. Do aftredende bestuursleden J. van der Mey Gzn. en Th. van Rijn werden bij accla matie herbenoemd. In de vacatures ont staan door overlijden van den heer J. van Til werden gekozen de heeren A. Mulder en J. Tegelaar. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat er plannen bestaan de voorjaars draverij op een ander tijdstip te houden, en dat daarvoor den 31en Aug. door het' bestuur overwogen wordt. De vergadering wordt hierna gesloten, waarna de traditioneele verloting van ka merplant-en onder de leden wordt gehou den. De afd. Lisse van Bloembollencultuur, hield een ledenvergadering in hotel „De JVilte Zwaan". De voorz. opende de vergadering en be sprak de donkere vooruitzichten van het vak. Finland had zich voor alles gesloten en Engeland overwoog zeer sterk op 1 Apri! beperkende bepalingen te maken op den invoer van bloembollen, vooral met het oog op de voorkomende ziekte bij de narcissen. Misschien gaf de catastrophe in Engeland nog eenige uitkomst, waar daar alles is bevroren. In de vorige vergadering was de heer Joh. v. d. Meg Gzn. als 1ste secr. gekozen, doch waar deze de benoeming niet liet welgevallen, werd thans gekozen de heer M. Veldhuyzen van Zanten Rzn. De ypenningmeester gracht zijn verslag uit, waaruit bleek, dat er een kassaldo was van f 1040.89, hetwelk overgebracht zal worden van de Rijkspostspaarbank naar de Boerenleenbank. Het archief, bescheiden van at 1879, wat nog al belangrgk is van om vang zal eens worden nagezien en voor zoover noodig een plaatsje krijgen bij de firma Grullemans in de brandvrije kluis. iVan de Tuinbouw-Aankoop-Centrale was een aanbieding ingekomen van brandstoffen, doch jwerd voor kennisgeving aangenomen, daar ze niet geschikt bleek voor kachel of cen trale verwarming. Vervolgens werd behan deld de auctiehandel. Waar het bekend was, dat er reeds eenige personen aan werkten werd besloten aan deze commissie te 'ver zoeken zich ook in verbinding te stellen met de Alg. Ver. van Bloembollencultuur. De heer Marbus vroeg in de rondvraag, of het niet op den weg kon liggen van de afd., stappen te doen tot spoediger aaii- fduiting per telefoon met Sassenheim, daar dit zoo lang duurde. Verzocht zal worden of de afd. Sassenheim deze klacht eens aan de autoriteiten onder de aandacht wil brengen. nierna kwam het contract Orgaan bij de Erven Loosjes ter sprake. Waar dit van dit jaar afloopt, zal een verzoek worden gedaan aan het Hoofdbestuur, om, alvorens dit contract te vernieuwen, de afdeeliogen op de hoogte te willen stellen van den in houd daarvan. Ten slotte bleek, dat de icle- grambezor Jng nog al to w nsc en ove üet Meerma.en» waren er van één tot «wee uur onderweg, waarna een onderzoek zal wor- dee ingesteld. De vergadering was slechts matig bezocht. KATWIJK-AAN-ZEE. Van i Jan. 1991 tot 1 Jan. 1923 is benoemd in den Raad voor de Scheepvaart, als scheepsbouwkun dige voor de zeevisscherij, do heer D Taal, lid der firma Gebrs. Taat, scheepsmakerij, alhier. In de ledenvergadering van de mu ziek-vereeniging „Uitspanning na Inspan ning" is besloten dit jaar een uitvoering te geven voor haar begunstigers. Bij die gelegenheid zullen de leden eeni ge stukjes opvoerer ter. afwisseling van cfe muziek. Van de electrisohe tram, die gister avond om tien uur alhier aankwam, brak een veer. Een andere motorwagen moest worden ontboden om den dienst te kunnen voortzetten. Een en ander gaf eenige ver traging in den dienst. rte motorwagen hoopt men hier te kunnen herstellen. Wegens het ruwe weer hebben de kust- visschersvaartuigen slechts tweemaal zee kunnen kiezen De vangsten waren niet groot. De visdh schijnt nog in diep water te zitten. De prijzen waren in doorsnee ge nomen bevredigend te noemen. De besom mingen varieeren van ongeveer f 50 tot f 80 Nu er eenige vaartuigen naar de trawl visscherij zijn vertrokken heerschte er op het Prins-Hendrik-Kanaal een buitengewo ne drukte. De voerlui en werklieden waren alhier in de weer om het vischtuig en an dere benoodigdheden naar de motors te brengen, terwijl de motors na deze goede ren aan boord genomen te hebben vertrok ken zijn naar IJmi,'J",n. NOORDWIJKERHOUT. Tot kom mies 2e kl. bij de directe belastingen alhier is benoemd de heer D. van Peer, vaai BaarleNassau. NOORD WIJK. Door een aantal kin deren van 6 tot 12 jaar, alhier, wordt inge studeerd het sprookje „Sneeuwwit", een einde eerst voor cie kinderleden van Anna- vereeniging en Agnesbond, en vervolgens ook voor grooterre,n een uitvoering te ge ven, waarvan de baten zul «en worden be stemd voor de St.-Ludwina-vereeniging, wier doel is, steun te verleen en aan arme zieken. OEGSTGEEST. Door een onbekende gever(geefster) is een bankbiljet van f 10 geschonken aan het Diaconie-Armbestuur. TER-A AR. Het zielental cf-ezer ge meente bedroeg op 1 Januari 1921 1720 m. en 1721 vr., totaal 3441. Geboren69 jongens en 66 meisjes, to taal 135. Overleden 18 m. en 17 vr., totaal 35, terwijl levenloos werden aangegeven 2 m. en 2 vr. Voltrokken huwelijken 32. Het cijfer der bevolking was op 1 Januari 24 m. en 14 vr. grooter dan op 1 Januari van het vorig jaar. VALKENBURG. De Raad vergadert Vrijdag, 14 dezer, s avonds om half acht. WASSENAAR. Voor een goed bezette zaal trad gisteravond in het Patronaats gebouw als spreker op do heer B. Th. de Wolff uit Amsterdam. Spreker stelde in zijn rede de christelijke moraal-theorie tegen over de socialistische. De rede werd voor afgegaan en gevolgd door zang van den R.-K. Vrouwenbond en den bariton-zanger A. van der Ham en door cello-muzdek van deoi heer Jansen Smit. WOUBRUGGH. Van het in de Weiden onlangs geslacht en ontvreemd schaap, zijn de ingewanden begraven gevonden, alsme de de huid of vacht, welke in drie stukken was gesneden, om ze. beter te verbergen. KERKELITKE BERICHTEN. Sassenheim, Ned.-Herv. Gem. Vrij dagavond te halfzeven, ds. I. Voorsteegh, predikant te Katwijk-aan-Zee. De darm. I. Nu wij het eerste gedeelte van den spija- verteringsweg besproken hebben, staat bet tweede gedeelte, n.l. de Darm, op het programma, die een niet minder belangrijke roiheeft te vervullen. In aansluiting aan de maag vinden we allereerst den z.g.n. twaalfvingerigen darm, die aldus genoemd wordt, daar zjjn lengte bedraagt de breedte van ongeveer twaalf vingers. Deze bena ming is wel een zeer typische en dateert uit zeer oude tijden. Op den twaalfvingerigen darm volgt de dunne darm en daarna tref fen wrj den dikken darm aan, welks faatste deel einddarm oi .rectum genoemd wordt. Wg beginnen dus met den twaalfvinge rigen darm. Dit gedeelte van ons dirm- syrteem, dat dus direct volgt op de maag, is van enorm groote beteokenis voor de spijsvertering. Tal van stoffen, z g.n. spijs- verteringssappen, worden afgescheiden; ik wil uw aandacht allereerst vragen voor een groot aantal kliertjes, die in den wand liggen van dit gedeelte van den darm en den naam dragen van Brünnersche klieren" (naar den ontdekker genoemd), welke oen zee: belangrijke stof afscheiden. Hierbij bljjft het echter niet. De alvleeschklier of Pancreas, een groote klier, wier uitvoerbuis eveneens in dit darmgedeelte uitmondt, stort haar producten hierin uit. Ook hierbij blijft het niet. Wij hebben een u allen wel bekende stof, til. de gal, nog te memoreeren, die ook in den twaalfvingerigen darm terecht komt. Dit produet wordt bereid in de lever. Het komt nu echter niet onmiddellijk van uit de lever in den darm, doch wordt eerst opgezameld in de galblaas, die dus dienst doet als reservoir. De galblaas staat nu dcor raiddel van een uitvoerbui; in verbin ding met den twaalfvingerigen darm, al- naar zjj terzelfder phat:e uitmondt als die van de pancreas. Wjj widen nu, thans georiënteerd z'jnle, welke stoffen zich in onzen twaalfvinge rigen darm bevinden, gaan bespreken de groote beteekenis, die deze drie stoffen, n.l het product, afgescheiden door de Brünnersche klieren, het pancreassap eu de gal, voor onze spijsvertering hebben. Wij zullen dan beginnen na te gaan de gewichtige rol, die bet pancreassap in deze speelt In dit laatste bevinden zich drie z.g.n. fermenten, d.z. dus stoffen, dia in geringe hoeveelheden groote omzettingen kunnen teweegbrengen. Het eerste ferment, waarvoor ik uw aandacht wil vragea. is een stof, die alleen de koolhydraten aan grijpt en deze in oplosbare stoffen omzet Wii zijn gewoon dit product aan te duiden met den naam van „Dia^tatisch ferment" De tweede stof bemoeit zich a'leen met de eiwitstoffen, welke door haar ontleed wor den, en wordt „Trypsine'' genoemd, terwijl de derde stof in staat is de vetten aan te tasten en den naam draagt run „Steap- sine". De trypsine, d. i. dus de stof, die de eiwitten voor haar rekening neemt, kan deze laatste nu echter niet zoo maar zon der meer omzetten, doch heeft hhrtoe n.l. noodig een omgeving, die rijk is aan darm- sap, dus het vocht, afkomstig uit de boven genoemde Brünnersche klieren. Zou men dus op .één of andere wijze verkregen pan creassap nemen en hierin een stukje eiwit werpen, dan zouden wrj niets zien gebeu- rec en het eiwit zou geon enkele veran dering ondergaan. Voegt men hierbij echter wat vocht uit de Brünnersche k ieren, dan wordt het eiwit verteerd en zu len wij na betrekkelijk korten tijd niets meer van het eiwit over vinden. Men kan deze proeven dan ook zeer gemakkelijk controleeren in een gewoon glas. Men drukt zich nu me- d'sche aldus uit, om de geheele situatie in korte woorden wéér te geven: „het darm- sap is in staat het pancreassap te „acti- veeren" (werkzaam te maken) Er moet dus zonder twijfel wel een zeer belangrijke stof in het darmssap aanwezig zijr en na lang zoeken heeft men gevonden, dat dit proces berust op de aanwezigheid van een ferment, dat men den naam heeft gegeven van „Enterokinase". Iets derge lijks hebben wij nu immers ook gezien bij het beginnende spijsverteringsproces, dat zich in de maag afspeelt Ie de inhoud van de maag echter zuur, zoo is dit niet het geval met dien van den darm. Deze is z.g.n. alkalisch. Nu nog een woordje over de derde stof, n.l. de gal. Wanneer zal deze stof uit het reservoir, de galblaas, vloeien? Men heeft gevonden, dat de vetten en eiwitten het toevloeien van de gal in den darm in de hand werken, terwijl de koolhydraten hier op niet den minsten invloed uitoefenen Ook is duidelijk aangetoond, dat het zuivere pancreassap, en wei speciaal de „steaprne", het vet niet ontleedt Voegt men er echter eer weinig gal aan 'toe. dan wordt deze ontleding in gang gezet. Men kan dus ook hier weer zeggen, dat de gal de atsapsine activeert. Don volgenden keer zullen wij dan nog enkele belangrijke punten hebben te be handelen, waarmede wij dan de bespreking van het maagdarmkanaal zullen eindigen. Engeland's handelsovereenkomst met Rusland. De „Manchester Guardian" geeft den volledigen tekst van het Engelsche ontwerp van handelsovereenkomst, zooals het eeni- gen tijd geleden aan Krassin werd voorge legd. Het werd aangeboden als een uit werking van het voorloopige verdrag, dat in Juni 1920 waa tot stand gekomen. Het verdrag bestaat uit een voorwoord en 10 artikelen. De eerste 6 artikelen bepa len slechts dat de hinderpalen, welke de hervatting van den handel tussohen Rus land en Engeland in den weg stonden, zul len woixle-n weggenomen. Russische schepen zullen in Engelsche havens worden toege laten, Russische consuls mogen worden aan gesteld enz. Dit alles natuurlijk wederkee- rig en zonder dat het tot stand komen van het verdrag do uitoefening der vreemde lingenpolitie mag belemmeren. Art. YII bepaalt^ dat het verdrag door een der partijen kan opgezegd wordien, met een opzeggingstermijn van ten minste drie maanden. In art. VIII erkennen de Russen het recht op schadevergoeding der Engel sche particulieren, die door den oorlog of de revolutie schade geleden hebben. Art. IX bepaalt, dat de Engelsche regeering in geen geval beslag zal leggen of zioh anders-, zins bemoeien met het goud of de andere waarden, die do regeering van Moskou naar Engeland zou zondten in betaling van gele verde waren of als waarborg van orediet. Art. X handelt over de ge.lden van het Russische gezantschap in Londen en van het Engelsche in Petersburg. Men zal daar omtrent geen nader onderzoek instellen noch eischen. Aldus het verdrag zelf. Het belangrijkste er van is echter de in leiding. Deze luidt: „In aanmerking nemende, dat de onmid dellijke hervatting van vreedzame handels betrekkingen tussohen. de twee landen in het belang is van Rusland en van Engeland bedde, en in verband met het fedt, dat het voor dit doel noodzakelijk is, alvorens d© twee regeeringen een formeel verdrag slui ten ten einde hun jpolitieko en economische betrekkingen voor de toekomst to regelen, een voorloopige overeenkomst te sluiten tusschen de regcéring van heb koninkrijk en dlo sovjetregeering „hebben do voornaamste partijen de hier bij gevoegde overeenkomst betreffende de hervatting van die handelsbetrekkingen ge sloten, een overeenkomst waardoor echter niets beslist wordt betreffende do opvat ting der partijen van do wettige positie hunner medecontractanto. „Do overeenkomst blijft van kracht be houdens het bepaalde in art VII zoolang do voorwaarden in de hier volgende over eenkomst voornoemd aan beide zijden zul len in acht genomen worden namelijk Elk van de contracteerencSo partijen zal zich van elke vijandige daad of vijandige actie tegenover de andere partij onthou den eveneens van het voeren van een vij andige propaganda tegen do staatsinstel lingen van de andere partij buiten haar eigen grenzen en ii, 't bijzonder zal de sov jet-regeering af zien van elke propaganda tegen de instellingen van het Engelsche rijk binnen de g.'enzen van het koninkrijk of in elk ander deel van het rijk of van het ondersteunen van een dergelijke actie; zij zal 'zioh ook onthouden van elke militaire diplomatieke of andere actie, ter onder steuning van een vijandelijk optreden tegenover Engelsche belangen of tegenover het Engelsche rijk van een der Aziatische volken in den Kaukasus, Klein-Azië, Perzië, Afganistan en Indië; zij zal eveneens de Russische staatsburgers weerhouden iets dergelijks te doen. „Daarenboven zal het aan alle Engelsche staatsburgers toegestaan worden naar En geland terug te keeren en aan alle Russen in Engeland of in eon ander gedteelte van het rijk om terug naar Rusland te gaan, zoo zij dit wenschen. „Mocht een der partijen een dier voor waarden niet in acht nemen, dan heeft de andere partij het reobt het verdrag onnrid- dtellijk buiten werking te stellen. „Voor 't geval het verdrag aldus zou komen te vervallen, beloven de beide par tijen bet mogelijke te doen om het vertrek dor staatsburgers van de andere partij zoo veel mogelijk te vergemakkelijken en hen in staat to stellen hun roerende goederen mede te nemen." De Iersche documenten. Reeds hebben wij in 't kort gemeld, dat de Engelsche regeering een reeks documen ten heeft uitgegeven over het verband van F"Ïl met Duïtschland. Daarover zij nog nader medegedeeld: De laatste hulp van Duitschland was liet zenden van wapenen naar Ierland in 191S, maar deze hebben hun bestemming met be reikt. Een boodschap, welke geteekend werd door den Ierschen leider in Amerika, John Devoy en den Duitschen gezant in Amerika graaf Bernstorff, geeft aanwij zingen voor de signalen, welke moesten worden .gebruikt bjj het landen van wapenen voor de rebellen in 1916. Het is duidelijk, dat Roger Casement, een Iersche fanaticus, de Duitsche regeering had doen gelooven, dat, als zij slechts wapenen leverde, een groote Iersche strijdmacht van 250.C00 man Engeland in den rug zou aanvallen op e°u oogenb'ik, dat het in den strijd op .even en dood gowikkeld was. Ook was er verzocht, dat Duitsche troepen in Ierland aan land zouden worden gezet, maar de Duitsche regeering verklaarde dit met het oog op de Engelsche marine onmogelijk. Langs allerlei geheime wegen. o.a. door gebruik te maken van de diplomatieke zakken van Washington naar Duitschland. werden over en weer mededee!ing=cn gedaan, maar de Engelsche regeering wist ae noo- dige informaties te krijgen. Toen Case- ment door een duikboot aan de Iersche kust aan land werd gezet, werd hij onmid- de'lgk gearresteerd en de Iersche opstand weru, zooals bekend, spoedig gedempt. De documenten in verband met verschil lende samenzweringen, spreken eveneins van een poging in 1914, waarbjj Casement ook betrokken was. Hij schreef in verband daar mede een rapport voor rechter Cohalan in New-York, waarin hjj zeide, dat de Det achers de poging warm steunden en ver zocht. dat dit ter kennis van de Iersche samenzweerders zou worden gebracht. Een ander document, dat „zeer geheim" nas, is een boodschap van een der leden van Bernstorffs staf in Amerika, die over «Rotterdam naar Berlijn gezonden werd. Deze boodschap bevat een rapport van John Devoy, den voornaamsten agent in Amerika, vcor de verbindingen tusschen Duitschland en Sinn Fein. In dat rapport wordt gezegd, dal tot den opstand besloten i9 en dat deze za! uitbreken op Zaterdag voor Pa3chen en dat men op den onmidde'.lgken steun van Duitschland rekende. Acht dagen later wist graaf Bernstorff deze boodschap door te zenden, door ze te voegen achter een bericht dat reeds door het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche zaken was goed gekeurd en doorgelaten. Op deze vraag om hulp- werd aan het Duitsche gezantschap in Washington op 4 Maart een bevestigend antwoord ontvangen met duidelijke aanwij zingen omtrent de wyze, waarop wapenen en munitie naar de Iersche kust zouden wor den gezonden, daar zij door de Ieren in" ontvangst moesten worden genomen. Uit andere documenten bljjkt, dat Ie Du'tsche regeering na het mislukken van den opstand een bedrag van 1000 pond beschikbaar stelde voor de verdediging van Casement. Uit documenten van Iateren datum blijkt, dat de gedachte aan een opsttand niet werd opgegeven eri in April JOUS is definitief vastgesteld, dat de plan nen voor het landen van wapenen in Ier- lana rijp voor uitvoering waren en dat de Doitschers slechts wachtten op berichten uit Ierland betreffende tijd, plaats en datum waarop dit geschieden kon. De Engefscho autoriteiten waren in staat het Iersche op-perbevel te waarschuwen betrefefnde deze plannen om wapenen in Ierland aan wal të brengen, wat waarschijnlijk geschieden zou door bemiddeling van den Duitschen agent Bowling, die met een duikboot in Ierland zou landen en die daar op 12 April gearres teerd werd. De plannen voor den nieuwen opstand waren voor een zeer groot deei afhankelijk van het welslagen der pogingen van Dowling om voldoende munitie in Ier land aan land te brengen; de opstand zou onmiddellijk volgen op het succes, dat men verwachtte, dat de Duitschërs bij hun offen sief in Frankrijk zouden hebben. Op 4 Mei' 1918 kreeg de Engelsche regeering dö inlichting, dat in den avond van "26 April zeven gesloten spoorwegwagons te Cuxha- ven waren aangekomen en op een zijspoor waren gebracht naast twee duikbooten. Daarin werd de inhoud der wagons ge weren, munitie, enz. overgeladen, nrnr, d«.zc ladingen bereikten haar bestcmm&fr niet 6 Vereeniging legen zelfmoorden. De noodtoestand en de opwinding in den eersten tijd na den oorlog hebben het aan tal zelfmoorden en pogingen daartoe t« "Weeneh snel doen toenemen. Dit heeft ge leid tot het oprichten van een door den staat ondersteunde organisatie, die zich het lot aantrekt van die zeifmoord-can did aten, wier poging om zich van het leven te be- rooven is mislukt, of wier vdorncmen op het laatste oogenblik is verijdeld, schrijft men aan het „Hbld.". Deze organisatie be staat sedert October 1920 en heeft in dien korten tijd bewezen een zegenrijke instel ling te zijn, die voor een door de ellende zoozeer geteisterde stad als Ween en, drin gend noodzakelijk was. Iedere geredde zelf moord-candidaat en hun aantal liep in de laatste jaren in de honderden wordt door de politie of de (Mingsbriga.de, die hem de eerste hulp verleende, aan de wel dadigheidsver eeniging overgegeven, die dan in de eerste plaats tracht de motieven voor de daad te weten te komen en 'de oorza ken er voor op te heffen Dit geschiedt op zoo weinig mogelijk de aandacht trekkende en tactvolle wijzedoor geestelijken van de verschillende kerkgenootschappen of door heeren en dames van de vereeniging, aan wie zulk een geval is toegewezen. Het ge makkelijkst is de hulpverleening, indien het motief voor den zelfmoord werkeloos- hield of armoede was, of bij moeders, die zich van het leven wilden berooven, omdat zij haar kinderen niet konden voeden of door den vader in den steek waren gelaten. Oneindig veeh qioeilijker staan de zaken er voor, als het om familietwisten of om een ongelukkige liefde gaat, welke laatste niettegenstaande alle andere ellende, in de kroniek der zelfmoorden te Weenen nog altijd een groote rol speelt. In deze geval len tracht de vereeniging door psycho-ani- lyse te helpen. De ervaringen, die men daarmede heeft opgedaan, zijn zeer bevre digend de systematische aanwending van dit mjdcfel was echter tot nu toe* tengevolge van het veel te kleine aantal geschooldo psycho-analitici,* waarover de vereeniging beschikt, onmogelijk. Hoeveel kans op succes cleze methodische bestrijding van het zelfmoordeuvel heeft, blijkt uit het feit, dat het den hulp vaardi gen mannen en vrouwen, die zich reeds sedert eenige jaren met deze taak bezig houden en die zich, zooals gezegd, thans tot een organisatie hebben aaneengesloten,- tqt nu toe reeds in meer dan 600 gevallen is gelukt, van levensmoeden weder nor male, levenslustige menschen te maken. De porselein-industrie in Japan. De porselein- en aardewerkindustrie ia ia Japan van oudsher oen bloeiende tak van nijverheid geweest en haar producten waren steeds een belangrijk uitvoeirmiddel- Nam do Vereenigde Staten ©n de Westelijke lan den gaan voornamelijk thee- en koffie- eorviozen, .g-ebaksdoozen en sierproducten, zooals bloemvazen, enz-, terwijl keukenarti- kolen in hoofdzaak gaan naar Olrina, Ned- Indië, Britsch-Indië, enz- Volgen-s de laatste beschikbare statistieken bedraagt de jaar* lijksche waarde der productie 45 mililioen yen. Ongeveer de helft van -de productie wordt geleverd door het district Aichi, te-r- wij|l 80 pCt. daarvan keuken artikelen zijn» Beroemd voor zijn kwaliteit is het district Kyoto. In de stad Kyoto is het bekende porselein-magazijn Kinkozan, -dat veel door vreemdelingen wordt gezocht- De ontwikke ling van dtezen tak van nijverheid gedurende de laatste jaren kan blijken uit een gepu bliceerde statistiek, Volgens deze zijn do uitvoerjaarcijfer9 aldus: 1916 12,103,993 yen, 1917 14,473,934 yen, 1918 19,957,782 yen, 1919 22,429,775 yen- Van -den- uitvoer in 1919 ging een vierde naar do Vereenigde Staten, n-1.: Vereenigde Staten 0,055,000, China 2,850,000, Britsch- Indië 2,261,000, Ned-Indië 1,797,000, Austra lië 1,486,000, provincie Kvantung 1,486,000, Straits Settlements 1127,000, Groot-Britan- nië 808,000, Canada 780,000, Hongkong 679,000, -de Filippijnen 545,000, Zuid-A frik a 181.000, andere landen 2,778,000. totaal 22.628,000- Het Gaafste jaar is de uitvoer zoo toegeno men, dat in de eerste drie kwartalen reeds het cijfer werd bereikt van 25,668,000 yen, hetgeen 10,828,000 yen meer is dan in heb overeenkomstige tijdperk in 1919- (..Eastern Service")* De vrouw in de Deensche industrie. Onder de 78,000 vrouwen, die in de Deensche industrie werkzaam zijn, zijn volgens „Jus Suffragii", 57,000 gewone arbeidsters en de andere 21,000 zijn be ambten, hoofden in de bureaux en maga zijnen, hoofden van de ateliers, direc trice. In de textielindustrie werken meer vrouwen dar. mannen. Dc vrouw ont vangt doorgaans hetzelfde loon als de man voor denzelfdcn arbeid, hoewel de betaling per uur voor beiden niet de zelfde is. De vrouw on ontvangen thdti meeste loon in de kor-, dc schoenen-, de tabak- en textielindustrie. J. V. Az., te N.-a.-Z. Van de drie broers behoeft er maar één te dienen. Onbekende. Bij de Kon. Marechaussee begint men met een bezoldiging van f 1200 Inlichtingen kunnen gevraagd wordtu ten bureele van den Inspecteur der Kon. Marechausséc te 's-Gravenhage. R., te L. Ja, gij kunt een verbintenis bij het In9truclic-bataljon aangaan en daar toe inlichtingen bekomen op bet garnizoens- bnrecl, Gebouw Gravenstein, alhier. T. C., te L. Van de drie broers be hoeft er maar één te dienen.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 6