AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND Woensdag: „De Graan beurs": Openb. verg. Plaatse lijk Arbeidssecretariaat. 8 uur. NutögebouwLeddsoh-e Gedtenfokver. Ijzing met lichtbeelden. Halfacht. StadszaalVierde Yolksbijeeoikomst. S uur. Danderdag: Stads zaalUitvoering Chr. zangver. „Ex Animo". 8 uur. Wijkgebouw Langestraat 67-69 Lezing over de godsdienstige opvoeding door mej. ÖV. Snellen. 8 uur. Volkshuis: Cursus over het geluid. 8 uur. Oegstgeest, Gemeentehuis Openb. verg. Gezondheids-commissie zetel Katwijk. 7 uur. Vrijdag: Leger des Heils Meeting. 3 uur. Zaterdag: Stadszaal: Bal-masqué van de Onderoffi- ciersvereen. „Door Vriendschap Veree- nïgd." Halftien. Zondag: Schouwburg: Solser en Hesse. „Weet je 't al van Sohellevis-Mie8 uur. Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop- en Variété-theater'' Oranjegracht: Dageljjks te 8 uur. 's Woens dags en 's Zaterdags matinée 2 en 5 unr. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscocp- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Leger des Heils: Van 9 tot 15 Januari week van gebed, eiken avond van 7 tot 8 uur. St&dsza&l: Lezingen en demonstraties vanwege de Sted, Lichtfabrieken, op 13 Januari. Donderdag van 10 tot 12, van 2 tot 5 en te 8 uur- De dienst des avonds na. acht uren en des nachts voor spoedeischende hu.p wjrdt van 10 Januari tot en met 16 Januari waar genomen door de apotheken van C. B. Doyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, teL S07. Die is er om de arbeiders af te ranselen, zegt D., en toch stemmen de heeren voor dien hoogen post. Dit teekent, volgens debater, de sociaal democraten. Zoo z n zij in het klein en in het groot en daarom waarschuwde hij de arbeiders hen te volgen. Zij moeten door denken en zelf handelen. (Applaus en ge fluit) De heer Van Eek beantwoordde den heer Stol oncfer voortdurend lawaai uit de ver gadering. Voornamelijk merkte hij op, dat. de heer Stol, die meent, dat de S. D. A. P. niets heeft dan woorden, ook in gebreke is gebleven de daden te noemen, die moeten geschieden. Hierna werd de inmiddels roerig gewor den vergadering door den Voorzitter geslo ten. De heer P. Zwetsloot, muziekleeraar te Warmond, is benoemd tot leeraar aan de Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst, alhier. Bij de directe belastingen alhier, zijn benoemd Mej. J. van dar Velde, tot rijkski. 3de klasse, thans part. klerk te Utrecht; de heer J. de Ronde, van Delft, tot kommios le klasse is verplaatst: mej. A. Struyk, rijkski. 3e kil. van hi ear naar Delft, en is eervol ont slag verleend ingaande 1 Maart a.s. aan den. heer A. Kroon enberg, assistent alhier. Bij Kon. besluit is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan G- Stapel, milicien-soldaat bij het 4de regi ment infanterie, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling. Hedenmiddag weid door,Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland in het Ge- meenlandshuis alhier aanbesteed: Het on derhoud, gedurende het jaar 1921, van Slui zen, Bruggen en Wachterswoning en, van het Observatorium te Oude-Wetering, van de Oeverwerken langs den Westeinderpias en van de Steenglooiingen langs het Braas- eemermeer. ingekomen waren 20 biljetten, nL: Joh. Vermeer Hekenburg pcre. I f 904, perc. III f1885, perc. IV f2894; Gebr. Den Ouden, Alphen a. d. Rijn, perc. III f1599 W. Boot, Zwammcrdam, perc. IV f2395; B. Boot, Oude wetering perc. VIII f 2116, perc. IX f 3295W. Boot, Woubrugge perc. JII £1490, perc. VII f995, perc. IX f3415; H. Turkenburg, Alphen a. d. Rijn, perc. 1 f783; perc. Ill f 1694, perc. IV f2494; P C. Scheer, Bodegraven, perc. IV f2570; J, van Gent, Gouda, perc. Ill f 1925perc. IX f3145; J. Gestman, Alphen a. d. Rijn. perc. I f 821perc. III f 1692, perc. IV £2805; Ph. Stappen, Alphen a. d. Rijn, perc. I f861, perc. III f1604, perc. IV £3070; Firma D. A. v. Rijn, Zoeterwoude pero. II f145; perc. VI f 160; Joh. Saras. Oudewetering, perc. IX f3400; perc. VIII £2089; J. Rolloos, CapelJc a. d. LJsel, perc VIII f2250, perc. IX f2880; F. Spruiten- burg, Leiden perc. II f55, perc. IV f3126, perc. VI f86; Joh. do Waard, Sliedreeht perc. IX f3333; M. Sclioemaker Az., Aike- ma cle perc. V f 154Chr. O ver devest, Rijnzaterwoude perc. VII f913; P. J. Ryne- veld, id. perc. VII i 887 en A. Luien, Wou brugge perc. VIII f3439, perc. VII f999, pero. IX f 2825. „Pro Jüventute", de neutrale vereeni- ging, welke zich het lot aantrekt van kin deren, die. misdadig zijn of heb dreigen te worden of die verwaarloosd worden door him ouders of opvoeders, dient den Offi cier van Justitie van advies ten aanzien van kinderen, die met de politie in aanraking zijn gekomen en weet door haar optreden en uitoefenen van patronaat vaak het te rechtstaan voor de rechtbank te voorko men. Mochten kinderen door de Justitie ter beschikking gesteld worden van de Re geering, dan is het o.a. weer „Pro Juven- tute" dat er voor zorgt, dat die kinderen in gezinnen, gewoonlijk ben platten lande, worden opgevoed. Ofschoon de Regeering voor die opvoe ding subsidie verleent, is dio bijdrage bij lange na niet toereikend, om de groote kosten van uitbesteding te bestrijden. Er i« een groote behoefte aan geldmiddelen. Daarom zal in het arrondissement Den Haag en in haar district Leiden een drin gend beroep gedaan worden op de mede werking van particulieren. Hier t-e Leiden in den vorm van een lijst ter inteekening, welke langs de huizen zal woiden aange boden. Het propaganda-comité alhier bestaat uit de volgende dames, die gaarne ook gel den in ontvangst zullen nemen Mevrouw BlokAberson, Plantage 4 mevrouw BruiningLindo, Rapenburg 59 mejuffrouw R. Driessen, Breestraat 125 mevrouw Met-horstSmits, Witte Singel 07 meviymw MeyersGotUschalk, Oegstgees- terlaan 15 mevrouw OppenheimJosephus Jitta, Rapenburg 38 mevrouw le Poole Van Beek, Witte Singel 36 en mevrouw SchokkingMetelerkamp, Pieterskerk-Koor steeg 15. In dm loop van het jaar 1920 liep het ledental van de afdeeling Leiden van do S. D. A. P. terug van 470 tot 385. Deze ach terstand is evenwel sedert October weer nagenoeg ingehaald. Het ledental was toen weer geklommen tot 435. („Het Volk.") Aan het kantongerecht alhier zijn ver leden jaar behandeld 801 burgerlijke zaken en 5667 strafzaken, tegen 623 en 4992 in bet jaar 1919. Gisteravond werd de 74-jarige H. van D., wonende aan de Van-der-Helm-kade, alhier, terwijl hij met anderen op den Stationsweg wandelde, plotseling onwel. Hij werd in het dichtst bij gelegen politie post-huis godragen, waar dr. Boonacker, die onmiddellijk voor geneeskundige hulp door de politie werd geroepen slechts den dood kon constateer en. Het lijk werd por politiebrancard naar de woning van den overledene vervoerd. De commissaris van- politie alhier her innert er voor het laatst met nadruk aan,, dat hotel-, logement- en pensionhouders, alsmede kamerverhuurders, en verder allen, die vreemdelingen herbergen, verplicht zijn, hem binnen 24 uur, nadat een vreemde ling in hun inrichting, huia of woning is op genomen, daarvan kennis te geven. Overtreding dezer bepaling kan worden gestraft met ten hoogste zes dagen hechte nis of 25 gulden boete. De sluiting van postkantoren in de middaguren. Het lid der Tweed© Kamer de heer Van Sta-pele heeft tot den Minister van Water staat de volgende vragen gericht Is het den Minister bekend, dat op last van de leiding van het Staatsbedrijf van posterijen en telegrafie een aantal post kantoren in de middaguren (van halféén tot 2 uren) voor hot publiek gesloten is en is het juist, dat het voornemen bestaat dezen maatregel uit te breiden tot alle postkantoren 1 Zoo ja, kan de Minister dan ook mede- deelen a. welke motieven tot het namen van dezen maatregel hebben geleidb. waarom niet is gewacht, totdat de bij Kon. besluit van 28 September 1920 ingestelde commis sie van advies haar oordeel heeft kunnen zeggen c. waarom, indien bovenstaand niet mogelijk was dan niet de adviezen van do daartoe bevoegde bestaande lichamen (Ka- mors van Koophandel, Nijverheid, bestuur- dersbonden e. d.) zijn ingewonnen? Is de Minister bereid te bevorderen, dat, zonder dat daardoor de belangen van het personeel indien dezen er bij mochten zijn betrokken worden geschaad, de hierbedcelde, voor het publiek zeer hinder lijke en veel ongerief veroorzakende maat regel wordt ingetrokken Do liquidatie der graan-, bloem- en meelvoorraden- Het Weekblad „Granen en Meststoffen" heeft dezer dagen gemeld, dat alle Ame- rikaansche tarwebloem van de Regeering naar het buitenland verkocht zou zijn. Dit is niet juist wel is er een belangrijk deel van den voorraad, die geliquideerd moet worden, verkocht. Er zijn inmiddels nog zeer belangrijke quantiteiten grondstof voor de broodberei ding, die gelijk men weet, sedert 15 Decem ber niet. meer aan de gemeenten worden Téftrstrekt, aanwezig. Wellicht zal een deel daarvan aan de regeering van Tsjecho-Slo- wakije worden geleverd, welk© transactie gepaard zou moeten gaan met een crediet- verleening op korten termijn. Tsjecho-Slo- wakije heeft de Ncderlandsche regeering faciliteiten op dit punt verzocht. Reeds vroeger hebben graanhransacties van kleinen omvang tusschen de Neder- landsche en Tsjecho-Slowaaksche regeering- plaats gehad. De heer B. Rappaport, de consul van Nederland te Belgrado, wiens naam in het Nederlandsch-Servïscho geschil herhaalde lijk is genoemd, bevindt zich te Den Haag. Hij werd door den Minister van Buiten- lftadsche Zaken ontvangen,; Na-ar men aan „De N. Crt." meldt, is bij een dezer dagen ten huize van den heer A. S. van den Berg in Den Haag ge houden receptie voor een bedrag van onge veer f 100.000 geteekend voor den opbouw van Palestina (Keren Hajesod). De voorzitter van de Eerst© Kamer heeft in de gisteren gehouden zitting mede gedeeld, dat die heer H. A. van Kol de eerst volgende vergaderingen van die Kamer niet zal kunnen bijwonen wegens een stu diereis naar Afrika. De adjunct-directeuren van de licht fabrieken en van de wateileiding te Delft hebben zich tot den Raad aldaar gewend, met het verzoek, hun salaris e brengen op f 5200 tot f 6200, zulks met terugwerkende kracht van af 1 Juli 1920. In de te Rotterdam gehouden verga dering van de Centrale van Woningbouw- vereenigingen in Zuid-Holland, werd, na een breedvoerig debat, het volste vertrou wen in den voorzitter, den lieer K. li. van Staal, uitgesproken, die als zoodanig met algemeene stemmen werd herkozen. Tot secretaris werd gewozen de heer A. Roetman van Klaringscheveertot penning meesteresse mevr. De Bie, te Overschie, en to: bestuursleden de heeren H. Zwang, DelftT. Metman, Den HaagP. v. d. Tol Schiedam; Van Vliet, Gouda; J. Spron- kers, Ceidschendam en A. van Essen, Rot ter ci am. Aan het bestuur is opdracht gegeven, na der met de architecten, oie voor de aange sloten bouwvereenigingen werken uitvoeren overleg te plegen, ten einde de loop entte overeenkomsten inzake de financleele ver houding tot afwikkeling te brengen. Prof. dr. J. Rotgans, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, die voor kankeronderzockingen een reis naar Indiê heeft) gemaakt, zal, volgens „Do Tel." in liet midden van deze maand in de hoofd stad terugkeeren. Naai wij vernemen, moet de heer E. W. L. von Faber, hoofdambtenaar ter be schikking van den directeur van Gouvei- hementsbedrijven in Nederlandsch-JLndie, thans met verlof hier te lande, bestemd zijn om te zijner tijd benoemd te worden tot opvolger van den heer Pop, als hoofd van den post-, telegraaf- en telefoondienst in Nederlandsch-Indië. („N. Crt.' Het is bekend, aldus het „Hbld.", dat predikanten, die naar een andere Gemeen te woiden beroepen, en het beroep aanne men, dikwijls vooral als het een grootere Gemeente betreft hun intrede uitstellen moeten, in verband met den huidigen wo ningnood. Wij lezen in „De Amsterdammer': Zoo kan ds. Remme van Huizen in de hoofdstad geen intrede preeken, omdat er voor hem geen woning ls. In verband met deze zaak was aan den KerkeraaÜ der Herv. Gemeente te Amster dam een voorstel gedaan predikanten ambtswoningen te verschaffen. Dit voorstel kwam ln de kerkeraadsvergadering in be handeling. Het voorstel lokte een breede discussie uitmen was diep doordrongen van den nood', die ten dezen heerscht. Ten slotte wTerd een commissie van zes personen benoemd, bestaande uit een pre dikant en vijf ouderlingen, die deze kwestie nader onder de oogen zal zien. Zoo zal deze commissie o.m. te onderzoeken hebben of woningen moeten gebouwd of gekocht. Naar hetzelfde blad verneemt heeft een lid van den kerkeïaad voorgesteld te be sluiten, de kerkelijke grenzen van Amster dam gelijk te maken met de burgerlijke, die door de annexatie met verschillende ge meenten uitgelegd zijn. Dit voorstel zal behandeld worden in den eerstvolgenden kerkeraad, die in Maart zal worden gehouden Benoemd zijn tot officier m Ge orde van Uranje-Nassau G. A. Bosch, te Zwolle, gewezen schoolopziener in het district Zwolle; P. le Grand, te Rotterdam, gewe zen schoolopziener ln het district Dordrecht dr. A. J. Kronenberg te Deventer, gewe zen schoolopziener in het arrondissemcni Deventer; tot ridder in de orde van Oranje Nassau: j. Croonen te Cuyck c.a., gewezen schoolopziener in het arrondissement Box meer G. Smits, ,te Maastricht, gewezen schoolopziener in het arrondissement Meers senJ. G. Spondaw, te Assen, gewezen schoolopziener in het arrondissement As sen P. van Mens, te Rotterdam, gewezen voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Rotterdam. In de Nieuwjaarsrede van den burge meester van Arnhem werd o.m. opgemerkt, dat het heffingspercentage van de plaatse lijke inkomstenbelasting gestegen is tot 16 pCt. van het belastbaar inkomen. Was het tot dusver gewoonte, om de vrouwelijke ambtenaren bij de Post, die na hun ontslag in het huwelijk tr.den, niet in het genot te stellen van de zoogenaamde huwelijksgratifieaties, van deze gewoonte zal voortaan worden afgeweken, indien slechts vaststaat, cjat het ontslag verband houdt met het voorgenomen huwelijk. G.Ned.") Te Zevenaar is overleden de oud-Bur gemeester der gemeente L. F. C. H. M. ridder de van der Schueren, geboren 29 Sept. 1841 te 's-Hertogcnbosch. De over ledene was lid der Provinciale Stoten van Gelderland en voorzitter of medewerker van tal van instellingen. Wegens hoogen ouderdom nam hij kort geleden ontslag'als burgemeester. Het Tweede-Kamerlid de heer Ter Hall heeft den Minister van Landbouw verzocht bij de Duitsche regeering met klem aan te dringen op vrijen invoer van ansjovis, en, mocht deze vrije invoer niet verkregen kunnen worden, de ansjovisvis- scherij te steunen door het opkoopen van de oude voorraden, der ansjoviszouters, opdat deze bij de nieuw© vangst als koopers kun nen optreden. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft blijkens „Het Volk", ter bestudeering van de kwestie der ziekteverzekering, een com missie benoemd, die haar rapport voor het* aanstaande partijcongres zal publiceeren. GEBORENJohannes, Z. van J. Nie- vaa-rt en M. E. van Rijn. Aaltje, D. van J. ïrouwee on A. de Roode. Arie, Z. van L. A. van Brero en G. do Lange. Sara Susanna, D. van F. Kok en D. C. Bekker. Floris, Z. van H. J. Kramer en J. M. Teske. Elisabeth, D. van J. de Wolf en S. H. Bavelaar. Frits, Z. van L. van Roon en C. v. d. Vlist Cornelia, D. van E. M. Failaux en L Prommel. Roelof, Z van H. Stouten en W. M. Doove. Jan, Z. van J. de Roodo en E. L. Arlman. Elisabeth Johanna Wilhelmina, D van J. Zeegers en M. J. Frankhuiyzen. Jacoba, D. van J. C. v. d. Ham en M. Paard'ekoo- per. Jacobus, Z. van J. Rietbergen en J. Louwrier. Wilhelmus Hen'dricus, Z. van W. D. v. Kampen en H. E. Trel. Catharina Maria, D van M. Ouwerkerk en C. M. Schenk. Christaan, Z. van C. Wij ling en C. A. Seller Joha MemiarcBa, D. van J. J. v. d. Linden en M. H. Knottor. Hendrikus Theodorus, Z. van N. Blokker en P. Vastenhout. Isaac, Z. van H. Delfos en L. E. Ouwerkerk. Elizabeth Hendrika Glazina, D. van F. Hendriks en M. A. van Eijk. Johannes, Z. van J. Eradus en P. van Vliet. Comeiis, Z. van J. Borsboom en H. Knijnenburg. Mota, D. van H. Lebret en J. J. de Bosson. Anna, D. van E. Bootsma en S. de Wit. Gustaaf Adolf, Z. van C. J. de Vos en E. S. Lotte. Sara Anna, D. van P. A. C. D. Verstraaten en A. C. H. Sanders. Anthonie, Z. van A. van den Bogaard en J. den Hoed. Su- zanna, D. van H Montanjo en J. O. Mul der. Jacques, Z. van H. Gosman en J. Kikkert. Geertruida Maria, D. van M. H. Rozier en M. G. J. de Haas. Dirk, Z. van D. de Bruin en C. E. v. d. Vos. Willem, Z. van W. de Roode en C. Spies. Jacobus Adrianus Cornelis, Z. van A. H. v. d. Vooren en C. Meuken. GEHUWD: J.G. Wolf wedr. en J.v.d.LaaKen jd A. Brauckman jm. en J. Poptie jd. M. Blok jm. en P. G. J. de Vos jd. G. B. Th. B. Kiewe jm. en M M. T. v. Velzen jd. A. J. J. Thijasen jm. en A C Boom jd. OVERLEDEN: Jansje van Bommel, wed. J. Fakkel 65 j. Cornelis Jacobus Prins Z 5 m. Maria Geertruida Cornelia Rerjn- tjens ongeh. vr. 74 j. Johanna van Ger- veu D. 8 j. Paulus Lambertus Favier ongeh man 53 j. Johannes Slootbeek. ongeh. man 31 j. Levenloos geb. kind van W. F. K. L. Pjjpers en Chr. W. Paats, Chrïstiaan Wijling Z. 3 u. Karei Hendrik Peter Boefï, M. 80 j. Helena Hester Bedier ongeh. vr. 78 j. Leven!, geb kind van J. Borsboom en H. Knij nenburg. Janna Petronella Kreuger D 11 w. Johannes van der Spek, M. 65 j. Jan Hoogeveen, M. 59 j. Catharina van der Kroft, geb. Van As, V. 21 j. Petrus Johannes de Vrind, M. 53 j. Alida 't Hooft, geb. Kooreman, V. 64 j. Hendrik Briejer, W. 90 j. Roe'of Stouten Z. 2 d. Antonius Gqsbertus Kempen, ongeh. man 58 j. Frans Bonte, Z. 6 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. Op 19 dezer zal do Opperste Raad te Parijs bijeenkomen, gelijk bekend. Het staat thans wel vast, dat Italië vertegenwoordigd zal worden door Sforza. Hoofdschotel ia en blijft de Duit sche ontwapening. De Eugelsche pers heeft daaromtrent een nieuw idee nj. om ingeval Beieren weigerachtig blijft do burgerwachten te ontbinden, niet het Roergebied, doch Beieren zelf to bezetten, 't Zou logisch zijn, maar :t is iets, waarvoor Frankrijk niet zal voelen. Als zco-lonig misschien do beste tegenhanger Aan de Fransche imperialisme-zucbt. Do Verocnigcie Stalen zullen aan de conferen tie van 19 dezer niet deelnemen, gaan zelfs verder: trokken zich geheel terug uit den ge- 'zantenraad. Dit besluit steunt op de overweging, dat de tegenwoordige Amerikaansche regeering niet meer in staat is, na den uitslag van de ver kiezingen in November, den wil van het Ameri- kaansoho volk tot uitdrukking to brengen. De jongsto stappen van Frankrijk, om Duitschland te dwingen in zake de voorwaarden van de over eenkomst van Spa betreffende de ontwapening, wenken bovendien mee. Do Vereen. Staten zul len echt or voortgaan zich in de Rijnlaifclcom- missio te doen vertegenwoordigen en zullen ook deelnomen aan de beraadslagingen van de com missie van herstel. Voor Frankrijk inzake zijn ontwapenings- eisehen wederom een gevceligo moreele klap! De conferentio van Brussel zal eerst aan da zitting van den Oppersten Raad worden voort gezet. Cnderlingo besprekingen duren oven- wel voort. Zelfs voegt Duitschland nog een paar deskundigen aan Bergmann c.s. tor. To Berlijn is onder presidium van minister Si mons door do deskundigen, vertegenwoordigers van vakvereenigingen etc. beraadslaagd over nieuwe uit Parijs ontvangen voorstellen der Fransche regeering betreffende 't werk van 't herstel van Frankrijk, in welke voorstellen naar verluidt voor de eerste maal gesproken wordt van een actieve deelneming van Duitschland aan het werk van den wederopbouw in Frank rijk. Dezo voorstellen moeien zeer do aandacht verdienen en in Duitsche industrieele kringen moet do opvatting bestaan, dat zij een geschikte basis tot verdere onderhandelingen kunnen vor men. Een lichtpunt dus! Uitspraak is door een Amerikaaaisch scheids rechter gedaan inzake de Rijnschepen etc., waarop Frankrijk recht endeed gelden: Firankrijk krijgt: le. 250.150 ton sohoGusmiin to en 23.701 pk. slecpbooten; 2e. do inrichtin gen van de Badischo Rhcisohifffahrt und See- transport Maatschappij te Rotterdam, zooals die op 1 Augustus 1914 waren; 3e. 70 pet. der aandcelen van de Rheinschiffahrtsgeseïlschaft, vroeger Fendel te Mannheim. AI de scheep», ruimte on de sleepbooten van de firma F^ide; worden onder le. in rekening gebracht. Do schei de-rechter hoeft aangenomen, dat ei slechts 14.34 pet. der scheepsruinrte en 2.2 pc», p.k. van de sleepbooten voor de Jchadevergoe- dingen dienen voorbehouden te worden. Do kwestie der hervatting der handelsbetrek kingen tusschen Engeland en sovjet-Rusland wordt weor eens zeer slecht ingezien. Krassir ia thans naar Moskou vertrokken. De zak ei moeten er allesbehalve gunstig voorstaan ei beide partijen werpen, zooals gebruikelijk, d< schuld op elkaar. In het Tweede Blad zal men gegevens vinder over' het verdrag, zooals Engeland zich dat voor stelt Bepaald nieuw is de inhoud weLLswaai niet, maar niettemin geeft deze publicatie tocl een globaal overzicht. Hoe Krassin daarovej denkt, kan o.m. blijken uit volgende uitlatingec van hem tegenover een dagbladcorrespondent Men meent, dat Engeland alleen waarborger behoeft tegen vijandelijke propaganda, doch wi, behoeven dio eveneens, en waarschijnlijk hel meest, in dezelfde streken als Engeland. Laat dit met een voorbeeld toelichten. Stel u vooi dat er Britsche propaganda onder de Pereisclu werklieden wordt gevoerd, om hen over to haler goen werk to verrichten in de petroleumvelder van Bakoe; dat er propaganda zou worden ge voerd onder do Turken in Klein-Azië om Azor- beidsjan of een ander sovjot-republiek aan tt vallen, dan bewijst dit voldoende, dat alleen eeD bevoegde politieke conferentie dezo kwestie za] kunnen oplossen. Ik boop dat Sir Robert Horn? zal begrijpen, dat de behandeling van dergelijke kwesties niet ligt op het gebied diergenen, die do handelskwestio behandelen en daarom wen- schcn wij ons te houden aan onze overeenkomsl van dezen zomer. Ten opzichte der goud-moeilijkheid zijn wij op den goeden weg, ook al wil do Britsche re geering vasthouden aan de goud-blokkade cd niet toeslaan dat wij ons goud tegen marktprijs verkoopen in de open markt. Toch zijn wij iets verder, omdat wij goud zullen mogen in- en uit voeren. Ik ben or beslist van overtuigd, da! handhaven der goud-blokkade scha dol ijk is vooi den handel. Verder zeido Krassin dat hij moeilijk kan voorspellep hoe het verder gaan zal. Ourzon's nota, die, meent hij, te Moskou den indruk kan maken dat het invloedrijkste deol der Britsche regeering nog steeds togen hervatting der han delsbetrekkingen met Rusland is gekant, maai mij nemen thans ver-strekkende maatregelen, om den handel met andero landen te ontwik kelen. „Rekent go ook de Vereenigde Staton onder die landen?" vToeg de interviewer, „nu Martens is uitgewezen en Tsjitsjerin allo orders met Amerikaanscho firma's afwijs?" ,(Zeker De houding der Amerikaansche re geering zal spoedig veranderen, naar wij ho pen, maar afgescheiden daarvan worden han delsrelaties op groote schaal voorbereid mei Italië en Duitschland. Onze verhouding tot Zweden is zéér goed, maar de Zweedsche ir- dustrio is niet genoeg ontwikkeld onze steeds stijgende behoeften." De berichten over nieuwe krijgsdaden van sovjet-Rusland in de lento deze wintertijd belet ten eenenmale een oorlog legen Polen of wio ook in ons Oostelijk werelddeel blijven steeds afkomen. Het is natuurlijk moeilijk om niet te zeggen onmogelijk, to bepalen, in hoe verre men hier met waarheid en niet inet zek«rte propaganda te doen heeft Dezelfde berichten komen ook ten aanziea van Perzië, waar het direct vertrek van alle Engelsöhe vrouwen en kinderen zou zijn gelast. Wat er van waar zal blijken BELGIE. Minister Destrée heeft bij wijze van proef ballon blijkbaar zich uitgelaten over het in stellen van een eigen Vlaamsohe H-oogeschool te G-ent naast de Fransche, die gehandhaafd sou bijven. Opgaan zal deze ballon echter niet, dat mag men gerust constatee-ren- De Vlamingen danken voor een dergelijk ca deautje, dar hun niet brengt, wat zij wen- schen: -vervlaamsohing van de Gentsche Hoo- geschool, niets meer en niets minder en de Walen en Franschen doen uitkomen, dat twee Hoogescholen te Gent slechts zou leiden tot 'altijd voortdurende conflicten en als voorbeeld wordt gewezen op Prnn? Over den nieuwjaarswenseh yan den Fran- schen gezant is men nog lang niet uitge praat. De. meeste Belgische bladen oonsta- teoren, dat de pogingen van de Margerie oin de zaak recht te praten, hebben gefaald- En spijtig moeten de Fransch-gezinden zelfs er kennen, dat de gezant de nadere betrekkin gen met Frankrijk ernstig heeft benadeeld- DUITSCHLAND. Behalve de gisteren onder de telegrammen vermelde, zijn ook andere spoorwegarbeiders- vereengin gen niet tevreden over het met de re-geering bereikte compromis, zoodat de on zekerheid ten aanzien van staken nog niet is verdwenen. Van de stemming over het al o-f niet sta ken onder het spoorwegpersoneel is thans de uitslag onder 235,000 /an de 319,732 ambte naren bekend. Voor staking waren or 192,953 stemmen uitgebracht of 60-3 perceni. Volgens Wolff is het waarschijnlijk, dat door den uitslag der stemmingen in het Zui den het percentagecijfer nog aanmerkelijk zal dalen, waarschijnlijk zelfs tot onder do 50. De rijkscommissaris voor de ontwapening heeft medegedeeld, dat er tot op 10 Januari waren ingekomen: 932 kanonnen, mijnwer- pers en vlamspuiten; 18 067 machinegeweren; 1688 automatische pistolen; 88-616 handgra naten; 3553 onderdooien van kanonnen; 215-307 onderdeelen van machinegeweren; 312-995 onderdeelen van geweren en 40-241.829 geweerpatronen. ENGELAND. De arbeidersconferentie over de werk loosheid heeft het aanbod der regeering om zitting te nemen in de volgens het wets voorstel betreffende de werkloosheid te stichten commissies, verworpen. De confe rentie zal zelf een ontwerp van onmiddellijk hulpverleening aan de werkloozen opmaken en naar maatregelen uitzien om den toe stand in zijn geheel te verhelpen. Dit pbn zal voorgelegd worden aan een nationale aij beidersconferentie, welke og 2T Januari plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 2