No. 18667= LEiDSCH OAGiLAD, Dinsdag II Januari. Tweede Blad. Anno 192f. BINNENLAND. FEUILLETON IN OIZE STRAAT JJIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. Premies voor woningbouw. De Minister van Arbeid brengt het vol gende ter algemeene kennis: Yoor den bouw van woningen zullen pre mies worden toegekend, die per woning een zeker bedrag per vierk. M. bebouwd opper- -vak bedragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente, waar men op dezen voet wil bouwen voor een betrekkelijk korte p:-riode worden vastgesteld. De bedoeling is, dat de premies in opeenvolgende periodes ge leidelijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere oouw- nijverheid, maar ook aan vereenigingen, ai'e niet duurder dan deze bouwen. De premies zullen als regel zonder nadere voor.war.rden worden verstrekt; men zaï das in verkoopen en verhuren van de wonin gen vrij zijn. Desnoods zal door een enkele voorwaarde evenwel eenige beperking wor den gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de particuliere nqverheid eco nomischer is dan de aanbestede bouw. wor den de premies beduidend lager dan de sub sidies, die krachtens het Kon. besluit ^an November 1919 tot dusver werden gegeven. Deze premies worden geheel voor Rijks rekening genomen. De Regeering zal bevorderen, dat voor dezen bouw met premie zoo noodig het rjjk hypothecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het Rjjksvoorschot hy~- potheekhoudster wordt. Het Rijk zal het crediet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden rentestandaard zal worden bepaald. Voorshands bedraagt- zjj tot 1 Mei 1921 6 pCfc. De aflossing moet geschieden in 15 jaren. De faciliteiten zullen alleen worden ver leend voor deugdelijke, eenvoudige wonin gen, zoowel voor den kleinen middenstand, als voor arbeiders en in gemeenten, waar een goede bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten vol doen aan redelijke eischen van welstand. Aangezien de Regeering alleen steun ver leen* ter verruiming van de woningmarkt ei;'zij door een aanvulling van de Woning- "ncodwet tracht tegen te gaan, dat wonin gen aan haar bestemming worden onttrok ken, zullen in het vervolg premies of sub sidies alleen worden gegeven voor woning bouw in gemeenten, welker besturen aaa de toestemming tot onttrekking van wonin gen aan haar bestemming de voorwaarde verbinden, dat de woningen, welker De- stemming veranderd wordt, op kosten van den belanghebbende worden vervangen door andere. De Minister van Arbeid brengt het vol gende ter algemeene kennis: De premies, bedoeld in het Kon. besluit van 8 November 1920 No. 29. (opgeno men in de „Staatscourant" van 9 November 1920, No. 218) en in de bekendmaking, opgenomen in de „Staatscourant" van 12 tr 13 November 1920, No. 221, worden elechts verleend voor den boilw van wonin- gor met een raaximuminhoud van 450 Kub. K.zij zullen een bedrag van f 2000. per ■woning niet mogen overschrijden (voor de gemeente Amsterdam zal hierop een uit zondering worden gemaakt) De premie wordt in het algemeen oere- kenr" naar den maatstaf van f20 per vierk. M. woningoppervlakte. Indien de gesteldheid van den bodem een kostbare fundeeringswjjze vereischt, (oijv. daar, waar de vaste laag, waarop gefun deerd wordt, op groote diepte gelegen is) kan de premie f22,50 per vierk. M. be dragen. Wenschen industrieelen voor hun perso neel woningen te bouwen, dan kan eeti premie worden verleend van f 15 per vierk. M tot een maximum van f 1500. Industrieeelen, die premies wenschen te aanvaarden, moeten zich verplichten om, onverminderd de wettelijke voorschriften, de huuropzegging betreffende, ten minste eer. termijn van 6 maanden in acht te nemen bij huuropzegging, ingevaf het dienst verband van hun personeel wordt verbroken. E. en W. kimnen in bepaalde gevallen, Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) ®0) Maar iedereen, die or oorspronkelijk plan op had, ging naar de picnic, omdat, zij niet eten schijn wilden hebben „alsof"; toch was het niet zeer vroolijk, en de lange tafels onder de hoornen van het Carberry-bosch zagen er op dezen Juli-middag nielt z;oo uit lokkend uit als zij anders gedaan zouden hebben. De eigenaar er van kwam uit zijn huisje, om van de gastvrouw don lof te. ontvangen voor zijn schikking van haar koekjes en broodjes, en hij scheen den •omberen geest te bemerken, want bij zei kalm „U hebt goed eten, een mooien dag en een mooie plekik weet nielt, wat u meer wenschtEn daarmee ging hij naar bin nen. „Nu," zei mevrouw Pembcrton, met haar gewonen tact. „laten wo besluiten aan niets treurigs te denken, totdat wij weer thuis zijn. Natuurlijk begonnen zij, die voor een poos niet aan mevrouw Bean's ziekte ge dacht hadden, er meer over te denken, on do somberheid werd grooter. ,,Ik hoor," zei mevrouw Norton, door deze stemming tolt zachte vertrouwelijke mededeelingen aangespoord, „dat zij iets op haar gemoed heeft. Mijn werkvrouw hielp er, en zij hoorde een van de pleeg zusters niet de heer Beau spreken. Het flohijnt, dat zij in dein waan is, dat de men- wanneer daartoe aanleiding bestaat, een Sor teren termijn van opzegging toestaan. Het is niet toegestaan, de met «teun ge bouwde woningen door buitenlanders ter be woning te doen bezigen, behoudens goed keuring van den Minister van Arbeid, die voorshands de goedkeuring slechts zal ver- leenen voor bouwvakarbeiders. - Voor de berekening der premies wordt de oppervlakte der woningen gemeten met inbegrip der buitenmuren. Balkons, kelders en schuurtjes worden niet medegerekend. Zoldervertrekken of ver- ttrekken met schuine (dak)vlakken van meergezinshuizen worden met bijbehooren- de kasten en voorportalen voor de helft der oppervlakte medegerekend. Bjj .eensgezinshuizen, althans indien de slaapvertrekken meerendeels in de kapver- dieping zijn ondergebracht, wordt de helft der geheele zolderoppervlakte in rekening gebracht. Voor den bouw van winkelwoningen wordt geen steun verleend; vpor daarboven gele gen woningen geldt de gewone premfe. De premie kan in enkele termijnen wor den uitbetaald. De laatste termijn kan wor den betaalbaar gesteld, wanneer de bouw zoover gevorderd is, dat waarborgen voor voltooiing bestaan. Deze waarborgen wor den aanwezig geacht, wanneer de huizen glasdichf zijn. In verband met mogelijke daling der bouw kosten kunnen de premies worden herzien. De wijziging wordt ten minste een maand vóór haar in werking treden in de „Staats courant" bekend gemaakt. Zij zal niet toe gepast worden op plannen, wTaarvoor als dan reeds steun is toegezegd. Zooals reeds is bekend gemaakt ia de "kennisgeving, opgenomen in de Staatscou rant" van 12 en 13.November 1920, No. 222. worden premies alleen beschikbaar ge steld voor deugdelijke arbeiders- of be scheiden middenstandswoningen, waarvan de gevels voldoen aan redelijke eischen vgn welstand. P. en W. kunnen premies weigeren aan aanvragers, wier kunde en soliditeit aan reebtmatigen twijfel onderhevig is. Van oen weigering is beroep mogelijk bij den Mi nister van Arbeid. De Minister van Arbeid behoudt zich de bevoegdheid voor aan vereenigingen of par ticulieren rechtstreeks steun te verlesnen. Verzoeken om premie worden gericht tot het gemeentebestuur. Vóórdat een gemeen tebestuur tot de definitieve toezegging van een premie overgaat, vraagt het de goed keuring van den Minister van Arbeid tan aarzien der plannen onder overlegging van een stel teek en in gen in duplo, alsmede een globale raming der stichtingskosten en op gave der huren, welke de ondernemer voor nemens is te bedingen. Spoedshalve kunnen de plannen en aan vragen, voor den Minister van Arbeid be stemd, worden ingediend bij den hoofdin specteur der volksgezondheid,. Ten Hove- straat 49, 's-Gravenhage. De premie wordt uitbetaald door tusschen komst van het gemeentebestuur. Degene, die een premie aanvaardt, moet zich schriftelijk verpKohten tot het vol geride: Hij zal gedurende 15 jaar na voltooiing van een woning deze bewonen of ter bewo ning doen bezigen. Bij verhuur onthoudt hij zich van heffing van sleutelgelden of andere niet oorbare praktijken. Bij verkoop zal hij in het koopcontract doen vastleggen dat bovengenoemde ver plichtingen op den kooper of diens op volger zullen overgaan. Yoor den bouw van woningen, die in aan merking komen voor bet besohikbaar stel len van premies, kunen zoo nooclig door het Rijk aan de gemeente hypothecaire kre dieten worden verleend, voorshands tot 1 Mei 1921 tegen een rente van 6 p<Jk, onder voorwaarde dat de gemeente zich borg telt. voor de richtige betaling van rente en af lossing der hypotheken. De hypotheken kunnen worden verleend voor den tijd van 15 jaar. De aflossing zal ten minste bedragen A pCt. voor de eerste vijf jaren, 1 pCt. per jaar voor de volgende tien jaar. De hypotheek wordt gevestigd na voltooi ing der woningen tot geen hooger bedrag dan 90 pCt. van bet verschil tusschen de schen denken, dalt zij ergens iets gestolen heeft, en dat houdt het her-stel tegen." „Nu, het werd een beetje gedacht; haar' gedrag in de kamers van don heer Howard, toen zij daar gevonden werd, scheen dat verteldo juffrouw Salisbury iemand," zei mevrouw Pemberton weifelend. „Ik go- loof, dat daar iets gebeurde ik weet niet wat, maar in ieder geval zij werd ontdekt, dat zij uit de kamer kwam, en zij scheen geen voldoende verklaring ito kunnen ge ven." Zij hield op en veegde er rustig uit dagend bij,,Ik zie niet in, dat wij te be rispen zijn. Als men iets niet begrijpt, denkt men natuurlijk Zij brak weer af. „Natuurlijk, natuurlijk," stemde me vrouw Norton toe. „Nog een" boterham, Sophie?" En - zij gaf de schaal aan het meisje, dat aan haar anderen kant zat. „Dank u," zei Sophie, die moeilijk solieen te kunnen spreken en snel adem haalde. „Mevrouw Norton, is dat waar van me vrouw Bean?" „Ik wisit niet, dat je geluisterd hadt, lieve," zei mevrouw Norton waardig, „maar iedereen weet er van." Een oogenblik zat Sophie stil, en haar blik rustte op een groepje aan het andere oind der tafel, waar Pi et er Norton zat te lachen en te praten met zijn zusters en hun aardige vriendin. Toen ging zij rechtop zit- ton en zei, duidelijk en rustig, maar met hoogroodo kleur „Niemand behoeft langer verbaasd te zijn, waarom mevrouw Bean naar de kamers van mijnheer Howard ging. Zij ging om iets te stelen, maar het was" haar lippen beefden zóó, dat zij evan wachten moost te midden van doodelijke stilte en groote be langstelling, terwijl Pieter Norton, voor over gebogen, zijn oogen op haar gevestigd door drie deskundigen te schatten stich tingskosten en de verleende premie. De deskundigen worden aangewezen door liet Rijk, de gemeente en den belangheb bende. Ingeval gebouwd is op eigen grond, kan dit bedrag verhoogd worden met de door genoemde deskundigen gesohatte waarde van den grond. De gemeente kan admi nistratie- en "andere kosten in rekening brengen, nochtans tot geen hooger percen tage dan één achtste pCt. Bij verkoop kunnen ourgemeestcr en wet houders toesaan, dat de hypotheek voor 90 pCt. gêsteld wordt ten name van den koo per. Bij wederverkoop geldt deze bepaling niet Ln de hypotheekakte zullen worden opge nomen de bij aanvaarding der premie aan gegeven verplichtingen, hiervoren genoemd benevens de volgende. Degene, aan wien van gemeentewege een hypothecaire lecning wordt verstrekt, ver plicht zich tijdens den duur der leening, zonder goedkeuring van burg. en »ve!h. geen lioogei huur te zullen bedingen dan 15 pCt boven de huur door hemzelf bij de aanvrage om premie vastgesteld. Van een weigering tot goedkeuring vau een hoogerc huur door Burg. cn Weth staat beroep open op den minister van arbeid. Worden de verplichtingen niet nagekomen, dan is de hypotheek terstond opzegbaar. Aan hen, die daartoe het verzoek doen. kun nen gedurendo den bouw voorschotten op de premies en de hypotheeklening worden ver strekt tot een maximum van 90 pet. der ge raamde stichtingskosten. Naai- gelang van de vordering der werkzaam heden kunnen deze voorschotten in termijnen worden uitbetaald. Bij den bouw van woningen volgens een veel vuldig toegepast woningtype kunnen B. en W. deze voorschotten ook vaststellen per vierk. M. oppervlakte of per kub. 1L inhoud der te bou wen woningen. Ovorigens wordt verwezen naar de in don aanhef dezes bedoelde bekendmaking in de „Staatscourant" van 12 en 13 November 1920, no. 221. AALSMEER. Bij de Chr.-Geref. Ker* alhier is beroepen ds. J. P. Vreugdënhil te Sliedrechk HAARLEMMERMEER ln deze ge meente doen zich weer eenige gevallen van diphtseritis voor. Eci uitgezaaide winterkoren staat er in dezen polder goed bij. Heeft eerst de overvloedig gevallen regen zijn gunstigen invloed cp der uitgroei doen gelden, hans beginnen de landbouwers voor de verdere ontwikkeling weer naar d'roog weer te ve«* langen. Met betrekking tot de in 1920 in deze ge meente geteelde graangewassen kunnen we medcdeelen, dat er gemiddeld verbouwd werden: met wintertarwe 2000 H.A., op brengst ongeveer 80 H.L. per H.A.zomec tarwe 1000 H.A., 30 H.L.winterrogge 500 H.A., 20 H.L.winteigerst 100 H.A., 28 H.L. zomergerst 10 H.A., 26 H.L. haver 2200 .A., 45 H.L. Tot agent van politie te 's-Gra\en- hage is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd de beer L. Emmerzaal, aan den llweg alhier. HOOFDDORP. In het afgeloopen jaar werden op de alhier gehouden martten aangevoerd: <15 luxe-paarden; 350 we»i£- paarden 29 slachtpaarden111 veulens 131 hitten 46 koeien cn kalveren 78 bok ken en geiten en 25 schapen. Over het algemeen was er weinig han del, hetgeen in hoofdzaak moest worden toe geschreven aan de vele- paardenmonsterin- gen, die tusschentijds werden gehouden. Deze drukten het marktwezen alhier in niet onbelangrijke mate, omdat een groot aantal van de beste paarden reeds van tevoren word opgekocht. Zaterdagmorgen demonstreerde *en 25-tal werkloozen uit het Noordelijk deel der gemeente voor het Raadhuis alhier. Een deputatie werd bij den burgemeester toege laten. Het vertrek had in de beste orde plaats. hield het was om mij, dat mevrouw Bean ging uit vriendelijkheid en goedheid, ik was zoo dwaas geweest, mijnheer Ho>ward mijn portret te zendon, en ik wilde hot terug hebben, toen hij zich met Ada Salis bury verloofd had. Maar ik had geen lust er hem om te vragen dat zou geweest zijn, alsof ik er een bijzondero beteekenis aan gehecht hadhij zou het niet begrepen hebbenmaar mevrouw Bean deed cht wel, en zij vond het de eenige goecle manier, het voor mij te gaan halen en niets er over te zeggen. Maar zij kon het natuurlijk niet aan juffrouw White e-n juffrouw Salisbury zoggen, toen zij kwamen, en ik denk, dat zij verschrikt was, daarom dachten zij Er volgde een pijnlijke stilte, waarin da stem van juffrouw White scherp klonk, m natuurlijke zelf-reohtvaardüging. „M^sar er was toch een tientje verdwe nen." „O, dat bedoelde Howard dan bij hot huwelijk," riep Pieter Norton uit. „Ik had het totaal vergeten. En in ieder geval wist ik niet wat hij meende. Hij zei op het laafe- sto oogenblik in groote haast: „Zeg aan juffrouw White, dat ik vanmorgen mijn postzegeldoos inpakte en ean tientje kwam van onder de leeren voering te voorschijn. Denk er om het haar te zeggen. Ik heb vergeten het zelf te doen." Maar ik dacht, dat hij zenuwachtig was en maar iets zei, om wat te zeggen, zonder precies te weten wat. Dat hob ik wel van meer lui gezien, die op hun huwelijksreis gaan." „Als iemand, zei de heer Norto-n, die heel rood geworden was, „mij gezegd had, dat mevrouw Bean, een tientje gestolen hacB, zou ik hem op zijn gezicht geslagen heb ben." „Maar Euijnheer Howard zei Pieter niet, LISSE. De week der gebeden alh'er gehouden in de Ned.-Hei v. Kerk van 3 tot 8 Jan. is een waar succes geweest. Avond aan avond was het kerkgebouw eivol.. Tot halfzeven waren de hekken gesloten, een file van menschen verdrongen elkaar oin een plaatsje te veroveren. NIEUW-VENNEP. Vrijdagavond 14 Januari a.s. zal op uitnoodiging vari-<lo Jongelinsvereeniging „Johannes', in de Ned.-Hervormde Kerk optreden ds. Jansen, veldprediker in algemeenen dienst te 's-Gravenhage. NOORDWIJKERHOUT. Mejuffr. G. Baas, alhier, brievengaardster. is tijdelijk afwezig. Reech is een plaatsvervangster aangesteld OUDEWETERING. De politie beeft de hand weten te leggen op de vermoe delijke daders van den inbraak in olen Kerstnacht bij den landbouwer J. A. J. B. te Haarlemmermeer. Bij huiszoeking werd ook graan gevonden, alsmede manufactu ren, waarschijnlijk van andere diefstallen afkomstig Het is een goecle vangst. n In de lokalen achter de Geref. Kerk heeft de Bondsring van Jongelingsvereeni- gingen op Geref. Grondslag „Woubrugge e. o." vergaderd. De heer A. Schölten, onderw Cbr Soh., sprak over de J.-Y. ge toetst aan hetvereeniginsgdoelde heer F. G. v Hoeken, mede onderwijzer, over „Geestdrift en Critiek"^ Het'was een druk bezochte bijeenkomst. SASSJü\jIE1M. De zangvereenigmg „Oefening kweekt Kunst" alhier, giaf, c.n der leiding van haar directeur, den heer Jac. Smittenaar, in de zaal van „Het Brui ne Paard een Soiree Amusante, die heel goed is geslaagd. Voor de pauze werden een achttal zang nummers ten gehoore gebracht, welke vee', bijval oogstten. Het dameskoor „Lentebloe men" werd op de piano begeleid door een leerlinge van den directeur, mej. A. v. Zwieten, te Leiden. .ia de pauze werd de avond gevuld n et een toonefelst.ikje: „Een kleine vergissing en een drietal voordrachten. VOORSCHOTEN. In het afgeloopen jaar zijn in het gemeentelijk badhuis 1083 baden méér gebruikt dan in 1919. Meer en meer begint men het nut van deze instelling in te zien en is het te wen soh en, dat het gebruik der baden in die mate zal zijn, dat het nadeelige saldo bin nen korten tijd tot nihil mag worden te ruggebracht. Met- den hevigen storm is gister avond een groote spiegelruit van den heer G. K. ingewaaid. Ook werden een aantal broeiramen van cl tuinder L. V. vernield. WARMOND. Gisteravond gaf de R.- K. Muziek- en Toon eel vereeni ging haar Koppermaandaguitvoering voor een tame lijk goed gevulde zaal. Een 7-tal nummers muziek werden ten gehoore gebracht Daar na begon de tooneelvoorstelling, die den lachlust opwekte, zoodat men voldaan h lij waarts ging. WASSENAAR. Met ingang van 1 Ja nuari 1921 is aan mr. A. G. N. Swart, al hier, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid der Commissie van Toezicht op de Midd-elbare Koloniale Landbouw school te Deventer, onder dankbetuiging voor de in deze functie door hem bewezen dienetrn. XERKELITKE BERICHTEN. Oegstgeest, Ned.-Herv. Gem. Woensdagavond, te zeven urer^ in „Irene", ds. R. P. A. Rutgers, van ixatwijk-aan-Zee. Rij n s b u r g, Ned.-Herv. Gem.: Woens dagavond te halfzeven, ds. Gravemeijer, van Amsterdam. Burgerlijke Stand. Omstreken. ALPHEN. Bevalleh: J. EL Oltvoorfc, geb Pöngers, D. W. Sekeris, geb. Van Leeuwen, D. P. Vrolijk, geb. Den Hol lander, Z. C. Kok, geb. Turkenburg, Z. M. Wi. Vester, geb. Stigter, D. dat zij het gedaan had; hij probeerde te zeggen, dat het niet zoo was," susto Emilia Norton, met haar hand op den arm van haar vader „Niemand anders dan een gek zou ooit aan zoo iets gedacht hebben," bromde de heer Norton, terwijl hij het gezelschap rondkeek. „Ik geloof,dat we allen klaar zijn?" kwam mevrouw Pemberton tussohenbeide, met een vriendeli&en giimlaoh. „Zullen wo dan een eindje het bosch ingaan, voordat het rijtuig komt?" Zij atond'on dus allen op en Sophie wist alleen naar een stil plekje te komen, waar zij in het koele groene licht kon zitten, dat den zonneschijn door de dikke bladeren deed vallen, en zij trachtte haar geschokt evenwioht te herstellen. Het was naar een plek, die veel op deze geleek, onder de hoo rnen van haar oude huis, dat zij gegaan was, om haar ouden vader te boweenen, die haar nooit heel nabij scheen geweest te zijn, maar op dion zomermorgen ver dwenen was in den onmetelijken afstand van den dood. De smart van die vervlogen eenzaamheid ontwaakte weer, om zich te mengen met het ongeluk van het tegen woordige^ en de beekten, dio zij zich dap per voor den geest trachtte te halen van een toch wel aangenaam leven met boe ken tot gezelschap, schenen vaag en on wezenlijk. Ofschoon zij trillen en gloeien mooht en kon door de schocne gedachten van lang gestorven menschen, had zij dezen middag behoefte aan iets, dat meer nabij en menschelijker was. Zij drukte haar gezicht tegen den mos sigen stam van den boom achter haar en sloot haar oogen, vast besloten niet te hui len, en het gezicht van Pieteris boos en W. H. P. ML Vefdonk, geb. Hagen, D. •W'. J. Lepelaar, geb. De Graaf, D. M. Th. Zirkzee, geb. Krimpelman, levenl. Z. Overleden: C. -T. Kastelerjn j'm. 30 j. W. Kruyf, echtg. van WL de Kruyf 53 j. K. Goedhart jd. m. Gehuwd: L. Turk jm. 27 j. en G. van Onselen jd. 27 j. J. A. Henry jm. 22 j. en N. Nagtegaal jd. 20 j. N. van Leeuwen wd. 35 j. en C. van Dam jd. 25 j. HILLEGOM. Bevallen: J. J. Hijlkeraa Schmal, D. W.'A. PrinsVan der Vliet, Z. J. M. CouzijnVan Erfk, Z. Overleden: P. Brouwer 71 j. KOUDEKERK. Bevallen: K. Fluiter, geb. Van Leeuwen, D. LlSSE. Geboren: Marie Louisa, D. v. D. P. Maat en M, L Buyck. Bernardus, Z. van J. Akerman en C. J. Booms. Karei, Z. V; J. Tulen en H. Oostveen. Johanna Maria Petronell D. van P. L. M. v. rl. Meijden en Th. Dors. Gehuwd. F. J van den Dam en M. A. v. d. Hulst. Overleden: Jan Gerhai Woldringh, 61 j. Maart je Tavenier wed. van i>. Nagte gaal 71 j. ntje Oosterhout echtg. van W. Sch ing 72 j. TER-AAR. Bevallen W. M. de Boer, geb. Heemskerk, Z, W. M. Koe'.eman, geb. Van Scheppingen, D. J. Boer, geb. Van der Haven, D. J. G. Uyttewaal, geb. De Jong, Z. A. M. Bezoorjen, geb. Eoer D. Overleden: C. J. Droogh 4 mnd. Wil-- helmus Klegn 2 j. Gehuwd: A. Z. Bontekoe en A. Sassen. VOORSCHOTEN. Hendrik Arie Jan Johannes, Z. van T. Griffioen en A. Gesink. Otto Arnold, Z. van C. J. Rijsdijk en X M. G. van Hagen. Johannes Anthonius, Z. van C. J. van der Meer en W. Knij- nenburg. Ondertrouwd: J. C. Driehuys 25 j. en J. J. Borgman 24 j. W. van Steenbergen 23 j. en G. M. van der Krogt 18 j. Overleden: J. J. van der Vossen 1 m. WOUERTJGGE. Bevallen: G. Visser,' geb. Van Dorp, D. H. M. Vol water, geb. Deters, D. P. van den Oever, geb. Van Weelden. Z. M. van Raad, geb. Lucghout, D. G. van Iperen, geb. De Jong. Z. A. M. van der Ploeg, geb. Tempel, Z. J. W. Elsgeest, geb. Van Egmond, Z. Overleden: W. Westmaas, jm. 16 j. B. van Dam, wedr.. van W. Dekker 81 j. Th. Coljjn, echtg. ran J. van Leent 53 j. W. van der Klugt, echtg. van P. van der Zwaan 56 j. Gehuwd: A. Vergeer jm. 35 j. en M. Koenekoop gesch. echtg. 45 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: H. H. den Hertog, geb. Krook, D. H. H. van Rijn, geb. Hak, D. W. v. d. Smit, geb. Schip*- per, Z. Overleden: Margaretha G. Meijer 6 mnd. Jannigje Doornekamp 7 w. Metje Doornekamp, 7 w. Gehuwd: J. Bakker 40 j. jm. en L. M* Hofman, wed. van P. v. d. Bosch 39 j. Vragen en Antwoorden. Zeven jaar geledeai heb ik in mijn tuin. een grooten. noot geplant. Decze is nu éón Meter hoog. Hoe moet ik hu dien boom be handelen wil hij' vrucht voortbrengen? Mej. J. K. te L. Uit zaad, voortgeko men boompjes van de g.roote noot (okker- of walnoot) kunnen, nog heel jong zijnde, door driehoeksgriffeling worden geënt, welke kunstbewerking onder glas moet. wor den uitgevoerd. Ook doet men zulke zaai ling okkernooten door afzuigen vergroeien imet een goede soort en krijgt in beide «ge vallen vroeger dragende boo men. In uw geval is het 't best de boom zijn gang te laten gaan en te zorgen, dat bij zich goed kan ontwikkelen, 't Worden meestal zwara boomen en er zullen nog meerdere jaren voorbij gaan voor u er vrucht van krijgt. Veredelen zal nu weinig kans van slagen meer geven verschrikt gelaat, zooals zij het aan da theetafel gezien had, verrees voor haar in nerlijk oog om de zaken nog erger dan ooit to maken. Toen hborde zij een geduid en opende haar oogen, en zag hem voor riob staan. „Ik heb naar je gezocht," zei bij kortaf. „Waarom gaf je dien. vent je portret?" Sophie keerde zich langzaam om, to moe en te verdrietig om lemger te strijden. „Ik gaf het hem, omdat ik dacht, dat ik verliefd op hem was,"' zei ze. „Als je dacht, dat je het was, dan was je het het is een kwestie van denken," ant woordde Pieter. „Het is meer dan dat," zei ze. Toen, ter wijl zij naar Pieter keek, zooals hij in zijn jeugdige kracht en manlijkheid voor haar stond, met heldere, toornige oogen op haar gelaat gevesigd, wistzij plotseling, wat lief de beteekent, ofschoon zij nooit in de we reld zou kunnen zeggen, wat zij geleerd had, want de lieflijke, ware beteekenis der liefde, is een geheim, dat door het stilzwij gen bewaakt wordt, „Nu, ik zal maar weer naar de andcrenf teruggaan," zei Pieter verlegen. „Ja, alsjebelieft," zei Sophie, terwijl nj een nieuwe, vreeselijke pijn in haar hart voelde bij de gedachte, dat hij terug ging naar het aardige meisje, waarmede hij trou. wen zou. Hij ging dus weg door de varen« en zij bedekte haar gezicht weer, maar nit vonden de tranen een weg door haar vin gers, en zij was er zoo in verdiept te trach ten de snikken te onderdrukken, d'ïe in haar keel opkwamen, dat zij Pieter niet hoorde terugkomen, zij voelde alleen, eindelijk, een kleinen ruk aan haar mouw. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5