LEIDSCH m DAGBLAD. Maandag 10 Januari 1921. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS." BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON IN ONZE PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Gts. por regel. 's Zaterdags 40 Cts. per regel. Bij rcgelabomnemeat belangrijk lagere prijs. Kleine advertentiëii Woensdag 50 Gts., Zaterdag 75 cts. bij een maximum aantal -woorden van 30. Incasso volgens p ontrecht. Voor evcntueele opzen ding van brieven 10 Gts. porto to betalen. Bewijs nummer 5 Gts, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. ËRIJS DEZER COURANT: yoor Lorden p. 8 mnd. fj 2.36, p. week: O.lf Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Mia lt Ö.18 Franco por post n 2.76 Nummer 18666 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCEVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat. morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke visohwin- kets (Yisshmarkt en Stadshulpwerf) ver- krijgbaar is SCHELVISCH a f 0.36, G1ÏOO TE SCHELVISCH a fO.31 per pond, en ZEEUWSCHE MOSSELEN a tO.OG per K.G. IV. PERA, Welh. Lo Burgem. Leiden, 10 Januari 1921. Leidsche Concertvereeniging. Ter opening van het eerste Zondagnamid dag-concert in het nieuwe jaar, dat weder goed bezocht was, al vertoonde de grooie Stadszaal beneden eenige leege plaatsen, sprak de voorzitter, de heer Mulder, eon kort inleidend woord, waarin hij meedeelde, dat het bestuur, dat de kas met een te kort van cirac f400 had overgenomen, nu weer zoover was, dat het tekort aangezui verd ken worden. Hij sprak den wensch uit, dat de ieden het bestuur trouw zouden b'ij venhet zou dan voortdurend kunnen zorgen voor goede afwisselende concerten. Hierna verscheen op het podium hei. Quintet van de Nationale Opera, gevormd door de heeren Swaab, (fluit), Arbaus, (hobo), Duchanel (clarinet), Verdelman (fagot), en Robbeals, (hoorn). Het vijftal heeft zich van het belangrijk aandeel, dat het in de uitvoering van het uitgebreid programma voor zijn rekening had genomen, uitnemend gekweten. De murdek ldonk heel goed en het samenspel was uitmuntend entoch wilde de rech te stemming niet komen. L)e aanwezigen werden niet door het op zichzelf onberispe lijk spel aangegrepen. Misschien heeft ue keuze der gegeven nummers daartoe ook medegewerkt, maar voor het grootste deel zoeken wij de oorzaak hierin, dat een Quin tet een zoo groote zaal voor een groot deel van den middag niet vermag te beheer st hen Dd soliste, niej. Gusla Scheepmaker, alt-zange res, oveneens uit Den Haag overgekomen, vermocht met haar zang, hoe zuiver ook, evenmin warmte in de zaal te brengen. En daardoor had men blijkbaar ook te "weinig oor voor de sublieme begeleiding van mej. Sprenger, die aan den mooien vleugel zat, uit het magazijn van den heer Cor. Mulder. Van het programma moeten wij tot ons leedwezen ook nog iets kwaads zeggen. Er zaten door onvolledige correctie, waaraan, naar wij hoorden, het bestuur geen schuld had, enkele storende fouten in, wat ten gevolge had, dat vele bezoekers zich al tot vertrek gereed maakten, toen nog het slot nummer moest worden gespeeld. Voor d'e geregelde bezoekers hebben wij ten slotte nog een troostclijke mededeeling: het bestuur zal revanche nemen.-Den vol genden keer krijgen wij een coneert, dat zal klinken als een klok Ieder zij dein op zijn postl Bal in fcoarehkleederuracht. De heer H J. van Leeuwen Ji\, dans- leeraar alhier, kwam op het denkbeeld een bal te organiseeren in nationale boeren- kleederdracht. Aanvankelijk lag het in zijn .voornemen dit bal te doen plaats hebben in de groote Stadszaalmaar toen hem bleek, dat eenige aarzeling voor het nieuwe het aantal deelnemende boerinnen en boe ren niet zoo groot deed zijn, als hij zich had voorgesteld, besloot hij tegen^ Zaterdag avond jl. den foyer als balzaal in gebruik te nemen. In den loop van den avond was het getal danslustigen echter af en toe zoo groot, dat de beschikbare ruimte dikwijls geheel in beslag werd genomen. De foyer is anders een prachtige, gezellige zaal. Dit on dervond men ook nu weer. Met een kort woord van welkom en een kleine uiteenzetting van zijn bedoelen met het organiseeren van it bal, alsmede met een historische, herinnering aan ihet dan sen op boerenkermissen en bij andere fees telijke gelegenheden in onderscheidene doe len des lands, opende de heer Yan Leeu wen dezen avond. Weldra voerden nu de bocrcnparen en -groepen verschillende eohte boerendansen uit, tot eigen en anderer groot genoegen, en bewezen werd, vaak op luidruchtige wijze, dat de heer Yan Leeuwen goed had gezien zulke dansen, w.o. met zang en mi miek, eens te doen uitvoeren «door die boe ren en boerinnen in de kleurige, sierlijke, aardige of eenvoudige dracht, al naar ge lang de deelen onzes lands, waar zij ge dragen werden of worden. Ook Kloris en Roosje waren tegenwoordig. Bijzonder in den smaak viel een klom pendans van drie jonge boerenpaartjes, die soms heel intiem deden, onder feest verlichting uitgevoerd. War er. hel eerst enkel boerenmenschen en -kinderen, wien het geoorloofd was te dlansen onder de tonen van het voor zijn taak uitnemend berekend orkest, en onder geestdriftige, aanvoering van den heer Yan Leeuwen, later kon elkeen, die wilde en kon, toonen lioe ver hij of zij het gebracht had in de meer moderne danskunst. Tusschen het dansgenot dóór huldigde een ,,boer" den leeraar Van Leeuwen en diens dochter Rie op hartelijke wijze voor het door beiden onlangs te Haarlem be haalde succes, waarmede zij ook, naar hij zeide, de eer van Leiden hebben hoog ge houden. Een krans met bloemen werd hun aangeboden. Qmtrent den avond en een deel van den nacht zij nog vermeld, dat zij wèl slaagden en velen ten genoegen (waren. Zestigjarig jubileum der cuiderof ficiersvcr. „Door Vriendschap Yereenigd-" Do ondcr.cfficiersvereenig. ,.Door Vriend schap Vereendgd" (D. V. V-), zeer bekend in onze stad, o m. -door haar uitvoeringen en gezellige samenkomsten, hoopt woldra haar zestigjarig bestaan op luisterrijke wijze te hendenken en te vieren. Zaterdag van deze week zal de reeks van -feestelijkheden een' aanvang nemen met een bal-masqué, waarvoor, bedriegen de voortee kenen niet-, de deelneming gr.oot zal zijn- Dit bal zal plaats hebben in de Stadszaal. Voorts, zullen in den Schouwburg een jubi- le.um-aiitvoering gegeven worden en een ca baret-avond in de Stadszaal, waarbij het gunstig bekende Adriani-ensemble zijn mede werking zal verLeenen, terwijl op 30 April in „De Graanbeurs'' onderlinge wedstrijden zu.llen plaats vinden. In voorbereiding zijn ook wedstrijden in voordrachten, schermen, enz., welke vermoe delijk .een nationaal karakter zullen dragen en welke in hot najaar velen genoegen zul len bezorgen. „D- V. V." hoopt alzoo ter gelegenheid van haar zestigjarig jubileum telkenmale haar talrijke vrienden en vriendinnen om zich te vereenigen. Alles zal er heeft zich oen feestcommissie gevormd in 't werk worden 'gesteld oan de herdenkingsfeesten naar veler wensch te doen slagen. Weldra zullen een feestgids en adverten ties do aandacht van allen, die met ,,D V. V-" in betrekking staan of liaar uil anderen hoofde een goed hart toedragen, 01 dat zijn er zeer velen, vragen. Prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, al hier, is benoemd tot lid van de Kon. Maat schappij van Wetenschappen te Upsala. Benoemd is tob deurwaarder bij de arrondissementsrechtbank te Alkmaar, standplaats Schagen, de heer J. W. A. van Huit, vroeger wonende alhier, thans te Botterdam. Zaterdag j.l. hield dc Ontwikkelmgs en Ontspanningsvereeüiging S. L. F. de eerste van haar reeks aangekondigde bijeenkom sten. Zij heeft het gelukkige denkbeeld gehad daarvoor den ingenieur der Fabrieken, don heer Fehmers, uit te noodigen tot het hou den van een lezing over zijn reis naar Bretagne. Spreker ving aan met eenige kiokjes te vertoon en van do reis, voornamelijk uit Brussel eai Parijs. Vervolgens werd men verplaatst naar Saint-Malo, het oude zee- rooversnest, met. zijn vele herinneringen daaraan. Nu wisselden gezichten op de sombere nauwe straatjes mot de zeer hoogo huizen en de oude vestingwerken, af mot, die op en in mooie kathedralen en met de zee, daar veel woester en grootscher dan hier. Na de nationale kleederdrachten te heb ben bewonderd, maakte men in gedachten een tochtje mee over Belle-Ile met zijn brokkelige en glibberige rotsen. Verder nog éenige merkwaardige kiekjes van velden met onafzienbare rijen hunnebedcüen, vain veel kunstiger vorm dan de enkele die ons land bezit. Het aandachtig gehoor betuigde door da verend applaus instemming met do woor den van dank, welke do voorzitter, mr. K. Hugenholtz, aan het slot richtte tot den spreker, voor den leerzamen en gezelligen avond, den hoorders bereid. Voor de volgende week staat er een even eens zeer interessanto voordracht op het programma n 1.„Oud Leiden". In de buitengewone S en aats ver gade - ring heeft Zaterdagmiddag prof. T. K. L. Shiyterman een eervolle vermelding uit gereikt aan den heer Johannes Antonius van der Laan, candidaat bouwkundig inge nieur, geb. te Leiden, voor diens antwoord op de volgende in Juni 1919 door do afdee- ling Bouwkunde der Technische Hooge- school uitgeschreven prijsvraagDe afdee- ling vraagt het ontwerp voor een studen tenwijk te Delft in te richten voor 1000 stu denten liet ontwerp van een woningtype en het ontwerp voor een clubgebouw. Het antwoord was ingekomen end er het motto Stud wijk" De afdeeling is teleurgesteld, dat op deze actueelo prijsvraag slechts .één antwoord is ingekomen, Een bewoner van de Doêlengracht had, nacfat hij, ondanks den verhoogden drank- accijns, eenide dure glaasjes te veel had gedronken, ruzie met zijn vrouw gekregen en haar, toen zij zich niet onder zijn dron- kemanswil wilde buigen, een pak slaag ge geven. Buren trokken partij voor het vrouw tje en wilden haar wreken. De man liep daarop het huis uit en vluchtte in de tui nen der Bapenburgbewoners, nagezet door de buren. De politie kwam er bij te pas en belde te middernacht aan het huis van mr. F. aan, in wiens tuin de vluchteling moest zitten. Men vond hem er echter niet Me vrouw meende al lang iets op het dak te liooren en waarlijk, na lang zoeken vond men den man in een dakgoot, van waar hij naar beneden werd gecommandeerd. Be schaamd voldeed hij aan clit dringend ver zoek. Hij was nu onttrokken aan de wraak neming van zijn buren, doch werd ter ont nuchtering medegenomen door de politie naar het politiebureel. Aan enkele bewoners van het Rapenburg, die den indringer voor een dief aanzagen, bezorgde dit avontuur eenige onrustige oogenbiikken. Gisteravond, to ongeveer halfacht, ontstond er in die bakkerij van den heer Joh. Poptie Jzn., Hoogewoerd 64, een be gin van brand die ontstond daardat eenige brandbare stoffen in de nabijheid van de heete-luohtoven door te groote hitte in brand geraakte. Ook bier was men er spoedig bij, waar door bet gelukte door middel van een snolfrlusscher en een slang op de waterlei ding den brand in den aanvang te stuiten. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, is gering. Gisternamiddag was er op het terrein van do ververij der Loidsehe Katoenrnaat- schappij een partijtje sintels aan het smeulen, wat aanleiding had kunnen geven dat de omgeving vlam had gevat. Geluk kig was men er spoedig bij met eenige emmers water, waardoor de smeulende sintels werdén gedoofd. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn in de week van 2 tot en met 8 Januari opgenomen 209 volwassen personen en 61 kinderen, totaal dos 270 personen. Land- cn tuinbouw-ongevallenwet In druk is verschenen het ontwerp van wet nopens de verzekering van personen, werkzaam in dc landbouwbedrijven, tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun fn verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen." ,,De Tel." is in staat aan dat ontwerp, dat eerst over eenigen tijd gepubliceerd zal worden, de voornaamste bepalingen te ontleonen. Men houde echter bij de beoor- doeling van het hier volgende goed in het oog, zegt het blad, dat het ontwerp nog niet definitief is vastgesteld, wijl eerst de Hooge Raad van Arbeid, gelijk wettelijk is vastgesteld, zijn advies er over aan den minister moet uitbrengen. Het ontwerp bevat 121 artikelen. Vele dezer artikelen, vooral die, welke op de uitvoering der wet betrekking hebben, zijn ontleend aan de „Ongevallenwet 1901." flet stuk zal de kandteekeningen dragen van de Ministers van Arbeid, van Justitie en van Financiën. Het ontwerp gaat vergezeld van een „Korte toelichting" van den Minister van Arbeid. Daarin wordt herinnerd aan de gesenfedenis der verschillende ontwerpen Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Het eer ste ontwerp-werd in 1905 door minister Kuyper ingediend; dit werd! later door minister Veegens gewijzigd voorgesteld en het ontw,erp-Veegens werd vervolgens door diens ambt-opvolger, minister Talma, nage noeg geheel overgenomen. Minister Aalberse heeft echter gemeend, dit ontwerp-Talma te moeten intrekken en te vervangen door een nieuw wetsont werp-. Voorts zegt de Minister, wiens „korte toelichting' het blad nu woordelijk over neemt: „Zijn bezwaar tegen het vroegere ont werp betreft in hoofdzaak de daarin ge regelde organisatie der verzekering. Die organisatie was in hoofdzaak gelijk aan die der bij de Ongevallenwet 1901 geie- gelde verzekeringde verzekering zou wor den uitgevoerd door de Rijksverzekerings bank met gelegenheid voor clen werkgever om het risico van de verzekering zijner ar beiders hetzij zelf te dragen, hetzij over te dragen aan een bijzondere verzekeringsin stelling. Sinds de laatste -tien jaren zijn echter verschillende organisaties van landbouwers tot stand gekomen," welke de ongevallen verzekering der land- en tüinbouwarbei- ders ter hand hebben genomen, en welke vrij'willig aan de arbeiders, in dienst, dei- bij die organisties aangesloten werkgevers in geval van bedrijfsongeval geldelijke uit- keeringen verleenen, welke ln aard en om- BINNENLAND. Wetsontwerp inzako verzekering bff dte landbouwbedrijven. Opheffing der melkv oor z i eni ng- Opheffing suikorcontract en exportrechf op suiker. De heer Colrjn a-s- leider der A--R. Minister De Visser is overwerkt. BUITENLAND. Do Brusselsche conferentie van deskun digen nu toch afgelast zonder bepaling van nadere datum. De Franscho Senaatsverkiezing- De Decnschc premier over de situatie van Denemarken. Publicatie van statistiek en documenten: over Ierland- In Oostenrijk wellicht een kabinetscrisis to verwachten. vang overeengekomen met die, waarop de Ongevallenwet 1901 den door een bedrijfs ongeval getroffen arbeider aanspraak geeft. Van de zijde dier organisaties is de wensoh naar veren gebracht, dat de komen de wettelijke regeling haar in de gelegen heid zal stellen, haar bedrijf te blijven uit oefenen. Onderge'ee. mde meent aan dien wensch te moeten voldoen. De bedoelde or ganisaties, waarvan De Centrale Landbouw Onderlinge, de Tuinbouw-Onderlinge, de Boomsch-Katholieke Boerenbond <fe meest belangrijke zijn, hebben het bewijs gele verd, met ernst te streven naar een zoo goed mogelijke vervulling van tie vrijwillig op zich genomen taak, zoodat er in begin sel geen bezwaar behoeft te worden gezien om aan dergelijke organisaties bij de uit voering der wettelijke verzekering aandeel te geven. Met het oog op de belangen der verzeker de arbeiders is echter 'het geven van alge- heele bewegingsvrijheid aan die organisa ties niet wel mogelijk. Daarom heeft de mi nister gezocht naar een regeling, waarbij eenerzijds de goed ingerichte onderlinge or ganisaties kunnen blijven voortwerken, doch anderzijds die organisaties worden on derworpen aan verschillende regelen, welke allen beoogen don betrokken arbeider den noodigen waarborg te geven, dat hij het hem toekomende inderdaad zal ontvangen. In hoofdtrekken gesohetst', komt de voorgedra gen regeling op het volgende neer. De arbeider in een landbouwbedrijf is van rechtswege verzekerd bij de Bijtsverze keringsbank. De werkgever is eohter be voegd toe te treden tot een door de Konin gin erkende Bedrijfsvereniging, ln dat ge val draagt deze bedrijfsvereniging het risi co der verzekering van de arbeiders van dien werkgever. De bedrijf svereeniging is gehouden om aan de bij haar verzekerde arbeiders bij ongeval ten minste dezelfde schadeloosstelling te verleenen, als de Rijks verzekeringsbank volgens de wet a ia de bij haar verzekerden verplicht is, te ver'cenen. Tot zekerheid voor de naleving harar ver- pllchiingen stort de Bedrijfsvereniging in Landen van het bankbestuur een algemeen pand Van deze verplichting zal echter ge heel of gedeeltelijk vrijstelling kunnen wer den gegeven indien in de statuten der Be drijfsvereniging wordt bepaald, dat de ie den der vereeniging hoofdelijk voor de schulden der vereeniging aansprakelijk zijn Bij elke toekenning van een blijvende rente stort de bedrijfsvereeniging voorts in han den van het bankbestuur de contante waar de dier rente als pand. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. - (Nadruk verboden.) 65). W aa«rom huilde zij Toen keek zij in haar gebedenboek en zij wist, dat het was, omdat iemand anders iemand zoo meuschelijk en heilig en vol fouten eens gevoeld had als zijhet was 'de sympathie van eeuwen her, caie haar hart ontroerde on haar deed weenen, zooals do levende aanraking van een vriend in tijd van zorg doet. Maar zij was dankbaar, toen cle Psalmen gezegd waren, en zij knielen kon, met haar brandend hoofd tegen dc bank gedrukt, on bij bet einde van den -dienst ging zij gauw naar buis met bevende knieën en zij wachtto niet als gewoonlijk, om de mensehen in het portaal te groeten. Maar toen zij de voor deur opendeed, tochtte het door het huis en een lucht, van gebrand vleeseh kwam haar tegen, zij liep naar do keuken, en vond haar nieuwe meid staan praten met de buurmeid, terwijl het vleesoh lustig brandde in den oven. In gewonen tijd zou het misschien niet zoo erg zijn geweest, maar nu. scheen het het laatste ongeluk vau een rampzalig bestaan, en. mevrouw Bean ging naar cle achterdeur en .riep „Ellen op zoo'n toor., dat men wist, wat er komen zou „Dit kan ik niet meer uithouden," zei mevrouw Bean, terwijl haar knieën knik- «fiJi- „Ik heb geprobeerd) een gosde meid van je te maken; maar het helpt niets. Jo moet maar over een maand vertrekken. Ellen schudde liaar hoofd. „Heel goed. Ik wil niet eens blijven bij een mevrouw, die niet eerlijk is. De men- schen zouden mij misschien met haar gelijk stellen. Ik wilde -op don volgenden betaal dag mijn dienst opzeggen, het is dus maar een week eer „Hoe durf je!" hijgde mevrouw Bean, rnet haar hond tegen haar zijdo gedrukt en grauwe lippen „O, iedereen weet, dat u niet zoo heel precies bent," smaalde Ellen. „Het meisje hier naast ik bedoel niet die van de Wat sons hoordo zeggen, dat u geknoeid had om deD prijs bij het bridge te krijgen, en dat u niet te vertrouwen was, als er geld lag, dus u behoeft niet zoo'n drukte tegen mij te maken „Ga naar boven. Pak je koffers be gon mevrouw Bean. Toen zonk zij op een stoel ineen. Do meid vloog den. tuin weer in en riep tot 'liet meisje, dat giebelend aan den anderen kant v-m don muur stond te wachten „Zij sterft! Loop om den dokter. Maar zij is blauw geworden. Zij zal al dood zijn.'-' Maar mevrouw Bean was niet stervende, maar binnen een pair uren lag zij te bed, met een verpleegster om ha-ar te verzorgen, cn den heer Bean, die met den dokter in do benedenkamer sprak. „Is er conig gevaar?" vroeg hij do oude vraag, dio nieuw is voor iedereen, die ziekte in huis heeft. „Ja," zei de dokter. Ik kan nieb ontken nen. dat er gevaar bestaat; maar wij moe ten het beste hopen. Zoo lang er leven is, is er hoop." En in de cïagen, die volgden, werden dio woorden duizendmaal herhaald, want er kon niets meer bepaald gezegd worden. De diokter stapte altijd hcol vlug uit zijn rij tuig, keek rechts nooh links, opdat hij niet staande gehouden zou worden en vragen moest beantwoorden, wamt, vreemd genoeg hadden wij nu gemerkt, wat movrouw Bean eigenlijk was. Toen zij er was, hadden haar dwazo hoeden em haar opgewektheid, om iedereen te helpen, ons wat blind gemaakt, maar wij zagen nu. dat he-fc mevrouw Beari was, die aar het leven in onze straat zijn bekoring gaf. De slinger der openbare mee- ning ging van verachting naar populariteit in onze kleine gemeenschap, evenals iu do groote op de wereld, eil wij werden graag gezien, terwijl wij angstig naar het bordje keken, dat aar. heb ijzeren hek was vastge maakt, en waarop de berichten omt-ront do zioke geschreven werden. Niet, clat wij niet oprecht waren dat waren wij dat zijn ook d'e volken, wanneer zij heden een man beschimpen, om dezelfde zaak, waarvoor zij hem den volgenden dag aanbidden en het was half een gevecht, dalt eindigde met een overwinning van de Nortons, waar Betsy en Bobby zouden logeeren tijdens do ziekte van hun moeder. De arme kinderen waren eerst in do war on onrustig, maar na een tijd werden zij yroolijker, en diegenen van ons, die zich iets te verwijten haddeoi, gaven hun Teddy beertjes en chocola als een soodb van offer. Niemand kon iels voor mevrouw Bean zelf doen, omdat zij zulk een volkomen rust moest hebben, dat men niob hot ijzeren heb' mocht binnengaan, waar bet briefje hing, dat de arme heer Bean melt .een wit gezicht on oogen, rood van liet waken, tweemaal "pér clag veranderde. Het kindje bij de Graingers kwam wat vroeger ter wereld dan verwacht was, om dat mevrouw Graingor zoo huildo bij de ge- daokte, dat mevrouw Bean citerven zou, voor dat zij de gelegenheid hacü haar te zeg gen, dab zij niet werkelijk ondankbaar was, en dat zij haar hoeden mooi vond, en ze niet anders zou willen zien. En binnen in het. hart van ons allen leefde do herinnering aan een vriendelijk heid!, die toen niefc opgemerkt was, omdat zij bewezen werd met het voorkomen, alsof het volstrekt geen moeito was, maar dio nu in den nacht opkwam, om ons bitter verdriot Ite veroorzaken. Do eenige, die werkelijk van dienst bleek te zijn, was Louise, die na ontvangst van de treurige tijding haar nieuwbakken echt genoot weer naar zijn moeder zond, en terugkwam, om haar oude plaats in de keuken in te nemen; alleen droeg zij nu een gekleurde stoffen japon en geen muts, als eenconcessie aan mensehelijke zwak heid, en om de geheelo wereld duidelijk te maken, dlat zij tot den fieren staat van ge trouwde vrouw was overgegaan. Eindelijk werd het weer Zondag, en do heer Golding ging langzaam door de straat naar do kapel, waarvan hij een der stich ters was, ofschoon zijn vrouw den naai- krans van do kerk had bijgewoond, en zon derlinge gedachten over zijn eigen ekster- oogen en zijn overleden vrouw en mevrouw Beau gingen door zijn hoofd, terwijl hij do eeno ndb gepoetst© laars voor do andere zette, en bij iedere tien meter zijn hoofd schudde en mompelde: „Ik ven van streek. Ik ben Vreeselijk van streek." Er was dien morgen een grooter gehoor in do kerk dan gewoonlijk, ©n wij zeiden, dat het kwam door het mooie weer, maar wij wisten, dak de oorzaak was een zekere ongerustheid, die ons deed vragen, wie het eerst zou. heengaan, en omdat wij aan den. gooden kant wilden zijn wij konden niet persoonlijk bedroefd zijn, zoo als toen mei vrouw Golding stervende was, omdat me vrouw Bean zoo jong en levendig was een deel van het leven zelf. En toen de heer Birbeok wenschte, dat de gemeente zou bidden voor een vrouw van deze wijk, die zeer ziek is," verandorde zijn stem van gemaakt beschaafd in een van gebroken opreohtkeid, in een diepe stilte viel voor een oogenblik over ons allen, zóó vol van medelijden cn verdriet en onuitgesproken gebed, da<t het een verlichting was, toen de heer Norton zijn neus zoo hard snoot, als een bazuingeschal, om zijn aandoening te verbergen „Eon aardig vrouwtje," zei hij later tot mevrouw Pemberton, toen hij do kerktrap- pen afkwam. „Ik heb altijd van haar ge houden ik heb al'tijd van haar gehóu den." Wij hebben onze picnic Zaterdagmiddag-^ do uitnoodigmgen waren al verzonden, voordat zij ziek werd. Ik stel het niet graag uit, omdat het dan schijnt, alsof wij er zeker van waren, dat zij niét beter wordt,", zei mevrouw Pemberton aarzelend. „Ik weet niet goed wat „O, laat het doorgaanLaat het toch vooral doorgaan!"- viel de heer Nooiton in. „We willen niet den sohijn hebben alsof Toen brak hij ook afen zij liepen zwij gend de straat «over met elkander. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1