No. 18664. UIT DE OMSTREKEN. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Januari. Tweede Blad. Anno 1921. FEUILLETON IM ON ZIE SfEAAT JO r-. '.l'IM'WI Spreker deelde mede, dlat in sommige streken, o a. de Zaanstreek men er al toe overgegaan was, een complex gemeenten, voorloopig al bijeen te brengen, om voor gezamenlijke rekening een centrale slacht plaats- te bouwen en in te richten. Echter ziet hij nergens vermeld, dat daarbij de slagers en veehouders, als direct belang hebbenden, die ocvk tem deele do kosten zul len .moeten dragein, zijin gehoord. Hij is dan. ook de meening toegedaan, dat om anmoo- dig vervoer, dat thans zeer kostbaar is. naar ver afgelegen plaatsen, wat ook al nieb in het belang is van het vleeseh, dat aan frischheid verliest, te voorkomen, het verkieselijke is dat iedere gemeente haair eigen centrale slachtplaats heeft. Spreker erkent wel dat het gemakke- lijker (niet altijd voordeeliger) is, dat meer» dere gemeenten bijeen komen, voor de keu- rdngsambtenarendoch is ook van meening, dat een keuringsambtenaar voor meerde.ro dorpen aangesteld, gemakkelijker een aan tal dorpen op vastgestelde tijden kan be zoeken, dan dat de slager er» ook de vee houder met zijn slachtvee naar zoo'n ver gelegen centra moet, en weer terug met het geslachte dEei of vleeseh. Ook voor nood- slachtingen geefb dit veel last en kosten. Door den voorzitter werd medegedeeld dat reeds pogingen werden gedaan om do huisslachtmgeri hiervan vrij te krijgen, doch hij stelde daarna aan de vergadering voor, behalve aan bovengenoemde aotie steun te verleenen, intusschen toch voor het verkrijgen van een centrale slacht plaats irn .iedere gemeente, bij de betrokken gemeentebesturen te adresseoren, iets wat zeker wel door den bond van Dorpsslagers niet zal worden nagelaten. D'e vergadering gaf hiervan haar goed keuring. Hierop kwam in behandelingBespre king cursus 1 an ctbouw-b oekh o udon Dit onderwerp werd ingeleid door den boekhouder der Holl. Mij. van Landbouw, den heer Rosier uit Den Haag, die het be lang er van aantoonde zoowel voor het overzicht van de bedrijfsresultaten, als wel voor be,wijs tegenover de fiscus. Uit de besprekingen hierover gehouden, bleek dat het vroeger gegeven onderwijs hierin, goed was en zeer eenvoudig, doch voor een overzicht, van een onderdeel van het bedrijf niet geëigend, weshalve de aan wezige leerlingen dier cursus zich ook voor deze opgaven, en wel voor de praktische cursus voor bedrijfsleiders. Bij deze cursus, ontvangen de curcisten een register en wordt met behulp der lei ders. van de cursus de inventaris gemaakt, waarna •met de gegevens dan verstrekt direct de aan teek eningen gemaakt worden, die op onbepaalde tijden (b.v. om de twee maanden) worden nagezien, waar noodig verbetert, en bij het afsluiten aan het eind van. het weder de noodige hulp en onder richt gegeven Dan doet men geen onnpodig wer-k, heeft geen gefingeerde cijfers en direct wat noo dig is en elk, wat in zijn bedrijf voorkomt. De voorzitter kon uit ervaring en onder zoek de curou* met warmte aanbevelen, én stelde voor met aanwezige leden nog 14 dagen voor opgave er voor bij den secre taris. Nadat de v oorzittor, den heer Rosier voor zijn toedichting dank had gebracht, wercl overgegaan Tot de verkiezing van een lid van bestuur, wegens aftreding van den heer P. Verdegaal, "te Lisse, die niet herkiesbaar was De voorzitter herdacht dankbaar wat deze in het bestuur in het belang en voor de bloei der afdeeliug had gedaan, waar mede de vergadering instemde. In diens plaats werd daarna de heer J. v. Nooit te Lisse gekozen, die de benoeming aannam, daarna do voorzitter de vergade ring sloot WARMOND. Dit voorjaar zal het Groot-Seminarie alhier een belangrijke uitbreiding ondergaan, door het opbouwen van een verdieping boven den rechtervleu gel van het gebouw. Het werk is onders- liandsch aanbesteed aan de firma Gebr. Beugelsdijk, aannemers alhier, onder den architect den lieer Robbers, te Haarlem. KERKELITKE BERICHTEN. Kaag, Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te lien uren, ds. Rutgers, van Katwijk- aan-Zee. Oogstfeest, Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, in de kerk, dr. A. Troelstra, van Den Haag, en in de Bewaarschool aan den Morsch, de heer G. C. Storm. Sassenheim, afd. Sassenheim en omstreken van den Ned. Prot.-Bond: Gods dienstige bijeenkomst Zondagmorgen te kwart over tienen in het lokaal van den heer B. Hoogstraten, ds. J. L. F. de Meyere, van Haarlem. Zwammerdam, Rem.-Geref. Gem.: Zondagmorgen te tien uren,, ds. Iiappold. RUNSBURG. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter de verga dering op de gewone wijze heeft geopend, richt hij een welkomstwoord' tot den Raad, op diens eerste zitting in 1921 en wenscht allen leden een voorspoedig jaar. Aan de orde is: gemeentebegrooting 1921. De heer S Schoneveld verzoekt t woord, om naar aanleiding van de begrooting, in het algemeen eenige opmerkingen te mogen maken, hetwelk hem door den voorzitter wordt verleend. Spr. wijst in de eerste plaats op het gecombineerd ambt burgemeester-secreta ris. De vraag rijst bij spr., of aJJes in de gemeente wel gaat zooals het behoort en of er geen achterstand is met de secretarie werkzaamheden. Spr. meent van wel en noemt als voorbeelden, de ongeregelde ma nier van vergaderen, raadsbesluiten, welke niet zijn uitgevoerd en verzoeken, gedaan in de rondvraag, waaraan geen gevolg is gegeven. Verder noemt spr. tie gemeente-reke ning 1919 én -begrooting 1921 en vraagt óf art. 291 d>er gemeentewet ook voor Rijns burg geldt. Spr. heeft gezocht naar do oorzaak van dit alles en vindt die hoofd zakelijk in de vereeniging van burgemees ter-secretaris en acht deze functies voor de gemeente Rijnsburg onvereenigbaar. In. de 2de plaa|ts vraagt spr. of de samen werking tusschen B. en W. plaats heeft op j de meest vii*ijsï$bare wijze voor de gemeente of er gereld wordt vergaderd, de toestand 1 der gemeente besproken wordt, en uitvoe ring gegeven aan de raadsbesluiten. Spr. heeft zich met een of andere vraag wel gericht tot de Wethouders, doch deze bekenden van do gemeentezaken nie'fc ge heel op de hoogt o te zijn Gaarne zag spr., dat er ovenals bij den voorganger van den voorzitter, geregeld door het Dag. Be stuur vergaderd werd en de gemeente zaken besproken. Ten derde wijst spr. op de houding van het D B. Itegenover den Raad, bij wie deze raad blijkbaar niet zeer in tel is. Ten vierd wijst spr. op de gemeonte- financiën Z. i. gaat het daarmede niet goed, Op de begrooting komt o.a. voor een leeming van f 23,000 ongeveer, voor cHstri- biitiekosten over 1919, de grootste leening tot nu toe vooi dit doél gesloten, terwijl de omzet in dat jaar toch minder bedroeg dan in andere jaren. Het blijkt a.i., dajt de zaken niet op tijd zijn afgedaan waarvan men nu de diipo is. Ten slotte wijst spr. op do werkzaam heden door de politie verricht voor de volkstelling. Spr. betreunt dat de raad hiertoe toe stemming heeft verleend, waardoor de po litie aan zijn eigenlijk werk onttrokken wordt, terwijl in de gemeente klachten wor den geuit over weinig polTictoezicht. De heer J. Schonevel-d vraagt naar den post H. 0- Misschien zullen alle leden wel verwonderd hebben gestaan, dat deze f .18-000 hooggr is geraamd dan vorig jaar, tóen alle aanslagen grondig herzien zijn- Spr- vraagt of B- en W- zidh. voor de vraag gesteld heb ben, welke moeilijkheden dit zal meebrengen in dezen tijd van achteruitgang op maat schappelijk gebied, en vraagt of door hen wel getracht is in het algemeen de inkom sten te verhoogen en de uitgaven te verla gen. Spr. verwondert zich over 't voorstel door i B en W- in de vorige vergadering gedaan, de opcenten op de grondbelasting niet te ver_ hooge-n. Voorts vraagt spr- of officilel al iets bekend is van een uitkeering aan deze gemeente uitde Oorlogswinstbelasting tot een bedrag van f 1700 a f 1800. De voorzitter deelt mede, dat de afdoening der gemeentebegrooting 1921 vertraging heeft ondervonden, door moeilijk te ramen posten en in verband met woningbouw, waarvan pas aan het- eind van het jaar een overzicht was te krijgen van ontvangsten en uitgaven. Wat betreft de regeling der werkzaamhe den van het Dag- Best- wijst spr- er op, dat steeds alle zaken worden behandeld, welke den Raad betreffen- Den voorz. zijn dan ook geen zaken bekend, waarbij dit niet gebeurd zou zijn. Mocht een der Raadsleden een an- dee meening zijn toegedaan, dan verzoekt spr- hem bepaalde gevallen te noemen- Wat betreft do leening ad f 22790,67 voor distributi ©kosten 1919, deelt spr- mede, dat hierin ook een doel der kosten van 1918 zijn begrepen. De grootste moeilijkhedd is, om dozo loenioig geplaatst te krijgen. Spr. hoeft dit aan een 5-tal adressen reeds vergeefs geprobeerd, en spT. houdt zioh aanbevolen wanneer een der Raads leden een adres weet, dit te mogen vernemen. Wat betreft de politie, deelt Spr. mede, dat door den Raad is goedgekeurd, dat beide veld wachters als volkstellers optraden. De doshoireffonde werkzaamheden zullen ech ter spoedt afgeloopen zijn. Het bevreemdt spr. dat bij hem, als Hoofd der Politie geen klachten over weinig politietoezicht zijn ingekomen. Ten opzichte van den H. O, hebben B. en W. zich wel degelijk rokenschap gegeven. Onwille keurig zullen or wel altijd posten zijn', welke de Raad wat hoog vindt Wat betreft de- opcenten op de grondbelasting heeft de Raad zioh met het voorstel van B. en -W. voreenigd en schijnt dus hetzelfde stand punt in te nemen. Een achterstand in do secretarie-werkzaam heden kan do voorz. niet enk enen. Overgegaan wondt tot do behandeling van de begroeiing. Ontvangsten. Bij de post: huur huizon, vraagt dr. Jonker of or rekening is gehouden met kwade schuld. De Raad acht dit echter niet noodig. De heer v. d Biezen vraagt inlichtingen om trent de woningen voor rijksambtenaren, welke hem door den voorzitter worden verstrekt. Bij de poist rente kapitalen, bepleit dr. Jonker een verhooging van de hypotheekrente tot minstens 5 pet. B. en W. zullen het contract na zien of dit mogelijk is en daarna een voorstel dienaangaande indienen. Do bijdrage van het Rijk voor Burg. en Secr. is geraamd op f 600. De post straatverlichting ad f 61.80 wordt verhoogd in verband rn-et hoogore bijdrage van de gemeente Oegstgeest tot f 100. De bijdrage van de N. Z. H T M voor on derhoud aan de trambaan ad f 237 acht de heer S. Schoneveld in den te-genwoordigen tijd geheel onvoldoende. B. en W zullen een besproking houden met de Maatschappij en den Raad nader inlichten. Op voorstel van den heer W. L. Guglen wordt de post ontvangsten, memorie geraamd op f 100. Do opbrengst van de distributie is geraamd op f 9000, waartegenover staan aan uitgaven f 10.000. De voorzitter deal* mede dat deze post betrekking heeft op de distributie van meel waarvan één bakker gebruik wenscht te maken. Do heer S. Schoneveld zou dezen post gaarne van de bogrooting schrappen, daar de behoefte aan distribution!oei niet meer bostaat De heer K. Zandbergen sluit zich hierbij aan, alsmede de heer v, d Biezen. Besloten wordt mot ingang van heden de dis tributie van meel te staken en de posten van de gemeente bogrooting te schrappen. (Do vergadering wordt voortgezea.) ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. Bij de opening spreekt de voorzitter de vólgende nieuwj aarsrede uit Mijne Hceren. Bij den aanvang der eerste raadsverga dering in het nieuw begonnen jaar, moge het mij vergund zijn, alvorens toe de ge wone werkzaamheden over te gaan een paar woorden tot U te richten. Over hetgeen in de laatste jaren, voor het aanvaarden van mijn ambt, in deze gemeente is geschied, wil ik stilzwijgend! heengaan, maar alleen memoreeren, dat deze gemeente in die jaren een waar ziek teproces heeft doorstaan. Het is mij echter een genoegen, bij den aanvang van het nieuw ingetreden jaar te kunnen en te mogen constateeren, dat thans, dank zij uw medewerking, oen gezon der toestand is ingetreden; de achterstand is zoo goed als geheel opgehaald en de zaken hebben wederom hun gewoon ver loop. De gemeente onderging op l Januari van het verscheiden jaar een gröote verande ring, doordat zij een gedoelte moest af staan aan d'e gemeenten Leiden en Voor schoten, en nauwelijks was deze annexatie een voldongen feit- of aan den horizon ver scheen als een sombere wolk een nieuw annexatieplan, van een gedeelte dezer ge meente bij Leiderdorp, als gevolg van een in 1915 gezonden adres. Die donkere wolk is gelukkig voorbij getrokken. De Hooge- Rijndijk bleef bij ZoeterwoUde. Mochten de bewonei*s van cfat gedeelte dezer ge meente, zich ten rechte of ten onrechte stiefmoederlijk behandeld vinden, dat ha-ar belangen voortaan zoo worden behartigd dat zij nimmermeer zal verlangen van haar moeder gc-soheicten te worden. Mijne Uetren, moget ge met ter zijde stelling van al hetgeen in deze gemunte geschieden met nieuwen lust en krach', de belangen dezer gemeente -naar uw beste w- ten behartigen. Ik hoop, dat er een ul- derling samenwerking tusschen u ungo bestaan om aan de taak te beantwoorden, waarvoor ge als raadsleden geroepen zijt. Moge het nieuw begonnen jaar onder Gods zegen een voorspoedig jaar zijn en de besluiten, die aan liaads beslissingen zullen worden onderworpen, mogen geno men worden in eensgezindheid en strekken tot bloei der gemeente. Ten slotte zij het mij vergund u tóe te wenschen, dat het jaar 1921 voor u, voor uw gezin, in uw zaken en ondernemingen, gelukkig en voorspoedig moge zijn. Hierna worden door dsn secretaris de notulen voorgelezen, welke worden goed gekeurd en vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken: Bericht van de lieeren C. Renes, T. Boekee, A. Berg en J. Schouten, dat zij hun benoe ming aannemen als lid der schoolcommis sie. Bericht van Geef. Staten, dat zij him beslissing hebben verdaagd inzake goed keuring van het raadsbesluit tot aankoop van grond voor woningbouw. Idem als voor dat de Kroon het maximum aantal ver gunningen voor deze gemeente heeft be paald op 10. Aan M. Karens wordt 3 maan den afschrijving verleend van den aanslag H. O. 19*20 wegens vertrek. Besloten wordt aan de gemaakte opmerkingen van Ged. Staten op de begrooting 921 te gemoet te komen: Te weten liet presentiegeld te ra men op de helft, rente geldleening te ver lagen met £480 in verband met het sluiten eener leening ad f42,000 in plaats van f 50.000 en den post onvoorziene te ver hoogen tot f 4230.421. De bogrooting wordt opnieuw vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 103.486.46. Be sloten wordt toe belegging van f5500 over tollig kasgeld bij 'de Boerenleenbank. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten tot aankoop van een stuk bouw grond van J. Hulsbos Jzn. groot 4.03 A. vnor f 1200 ten einde daarop te bouwen een woonhuis voor den secretaris. Bij de rondvraag wordt besloten publiek te verkoop en 150 takkenbossen. Voorts zal er gepubliceerd worden, dat er 90 dekens beschikbaar zijn. Aanvragen kunnen schrif- te ijk worden ingediend, terwijl de raad zal distritribueeren. De heer Wesselingh dankt vervolgens de voorzitter voor de uit gesproken, alsmede voor liet goede be stuur in het afgeloopen ja-ar, zoodat de administratieve achterstand is ingehaald. Hierna sluiting der openbare vergadering Burgerlijke Stand. Omstreken. SASSENHEIM. Geboren. Adrianus, z. van P. Hoogeveen en A. v, d. Star. Ondertrouwd: A. H v. d. Geest 23 en G. J, Berg 21 j. HOOFDDORP. Woensdagavond om streeks 5 uur waren de electriciteitswerk- «aamheden hier zoover gevorderd, dat het hoogspanningsnet buiten werking kon wor den gesteld en de aansluitingen op den 'ondergrondschen kabel konden plaats hebben. Het was een gewichtig moment, toen het geheele dorp —eer in een zee van lioht baadde. Doordien het ijzerdraad door koperdraad werd vervangen, is de licht sterkte nog helderder dan voorheen. Er is in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij den ombouw van het trans formatorhuisje kranig werk geleverd'. Het Provinciaal Eiectrioiteitsbedrijf te Bloe- mendaal komt voorzeker voor deze pres tatie een woord van lof toe. De heer S. P. I>ock, onderwijzer aan de openbare lagere school No. 4, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. LISSE. Tut lid der door den Minister van Landbouw ingestelde commissie van advies inzake het lager land- en tuinbouw- onderwijs is benoemd de heer K. Volkersz, .Rijkstuinbouwconsulent, alhier. NUURDWIJK, Iu ons nummer van 20 Bec. 1.1. kwam voor do uitspraak van hot Kan tongerecht te Leiden, tegen den heer Adx. Ver- loop, bakker te Voorscholen, oud-Noordwijker, -wegens het te vroeg in clen morgen deeg maken voor zijn bedrijf (v-Oor 6 uur) in strijd met do arbeidswet. Eisch was f 10 subs. 5 dagen. Naar aanleiding van dit feit dichtte de heer J. Kloos alhier het volgende: P a r a d o x a. „Arbeid Welvaart" zegt ons Neerlamdsch bankbiljet. „Arbeid Strafbaar" roept vrij-Neerland's arbeidswet. En 's arbeids strafbrief wordt voortaan Mot „welvaartbriefjes" toch voldaan. NOORD W IJ K-AAN-ZEE De heer Bardel- oneijer, welke tegen 1 Jan. alhier benoemd was tot le onderwijzer aan. de Herv. School in de plaats van den heer van Noort, zal pas komen met 15 Januari .Reden: ziekte van zijn opvol ger. Gisteravond vergaderde in do Herv. Schooi 'de Chr. Hist. Kiesvereen., voorz. de heer G. Eskes. De af-tr. bestuursleden werden allen herko zen. Do propaganda comm. werd bij acclamatie herkozen. Ds. Bkering leidde in: „De Chr. pers" Na nog eenige huishoudelijke zaken behandeld te hebben werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. RUNSBURG. De heer Wolthaus alhier is pachter van het havengeld in deze gemeente. SASSENHEIM. In het vervolg zal het postkantoor Zaterdagsnamiddags van 08*/4 voor postzaken, diis voor den loketdienst geslo ten zijn. VOORHOUT. Ia het café Boerhaave alhier vergaderdie de afdeeliug Oegstgeest en Omstrek en van de Holl. Maatschappij van Landbouw. De voorzitter, de heer Marbus van Sas- Uenheim, opende de vergadering met de ge bruikelijke Nieuwj aarswensch, waarna de notulen werden gelezen door den secreta ris, dern heer Van Slingerland van Sassen heim. De ingekomen stukken werden vooi' ken nisgeving aangenomen, waarna door den heer A. Verkleij als afgevaardigde naar de Alg. Verg., ir' Novermer te Amsterdam ge houden, verslag werd uitgebracht. Do Voorzitter kon voor het nauwkeurig verslag, van deze vergadering, ook door hem in zijn kwaliteit van lid van het Hoofd bestuur, niet anders dan een woord van lof brengen, wijl deze vergadering niet in bet teekon van do gewone gemoedelijkheid van anders stond, en daardoor minder ge makkelijk te volgen was geweest Bij de bespreking over de Vleeschkeuring- wet, werd door den heer Bader, die als secretaris va, den Band van Dorpsslagers daartoe bereid gevonden was, eenige toe lichting versohaft o~er die wet en do uit voering. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 63) - De bloemen zijn heel mooi," zei mevrouw Bi-rbeck, een beetje pedant. ,,Ik herinner m-e nog, dat we op het buiten van mijn oom massa's van die witte rozen hadiden maar vroeger in het jaar en alle uit broei kassen. Do tuin was prachtig, hoewel ik en toen niets bijzonders in vond." „Neen," zoi juffrouw White. „En ik kon niet droomem, toen ik met papa in het Pamk woonde en Venushaar als onkruid beschouwde, dat ik het huwelijk van dó dochter van den ouden Salisbury zou bij wonen. Maar men is niet graag onvriend schappelijk maar ik moet toch zeggen, dat ik vind, dat do slingers van eieren moes- ton zijn en de trofeeën aan de einden van do bank van boter. Dat zou zooveel passen der zijn." De zaak was, dat de beide dames heime lijk or.der den indruk waren van de bijzon dere praebt der versieringen. Zij gebruik t-en deze methode, om te trachten zich weer op een zekere hoogte te plaatsen, van waar zij rustig op do Salisbury's konden neerzien. „Daar komt ze ging het eindelijk fluis terend dloor de kerk, en „Salisbury's beste" "kwam voor het laatst als onge trouwd© vrouw de kerk binnen met zooveel gerinkel van witte en zilveren kralen en oor-ringen en kleine- glinsterende dingen overal, dlat zij wel een tooverprinses leek, die ten offer geleid werd in ketenen, ge maakt van ijs en dauwdruppels. De heer Salisbury echter dik, rood en gewich tig hield haar neer op den vasten grond, en maakte, dat zij niet met geruisch en ge rinkel naar het tooverland kon verdwij nen. Onmiddellijk achter haar volgden de vier bruidsmeisjes, ook in het wit. Zij hield van een witten bruidsstoet dat stond een voudig! en het was misschien ongeluk kig, -dat door de opwinding de kleur van haar wangen 'verdwenen was, en dat de punt van haar neus beschilderd was met rozen, die mooier ergens anders gebloeid hadden. Bij een huwelijk bekleedt de bruidegom altijd een ondergeschikte plaats; maar voor zoover hij zich kan doen voelen, c5eecj( de heer Howard het, doch daar zijn ge laatskleur niet onder zijn persoonlijk be heer stond, evenmin als die van zijn bruid, verried cJe groenachtige bleekheid van zijn kaken, dat hij zich niet erg op zijn gemak gevoelde. Hij had die kleur gekregen, toen Sophie onverwachts onder do vier bruids meisjes versoheen in haar witte japon, waaraan "allee., de sluier ontbrak, om van haar ook een bruid te maken, en hij kreeg pas weer zijn gewone kleur, toen de dienst geëindigd was er- het gezelschap naar do consistoriekamer ging, om hun namen te teek enen. Toen Sophie achter den man stond, aan wien zij de eerste frissche liefde van haar jeugd gegeven had. zouden haar gedachten hoos en treurig en teeder geweest moeten zijn; maar het lichaam heeft zoo'n onedelen j invloed op den geest, dat zij alleen maar dacht hoe lang zij zou kunnen wachten oen j onkelen haak los te maken. Zij was stil in do consistoriekamer en nogal bleek, maar niemand lette daarop, behalve de bruide gom, en na een haastigen bLik, hield hij zijn oogen steed: op zijn bruid gericht. Hij haalde diep adem. toen hij zijn blikken van Sophie afwendde, en dit was zeker een teeken van dankbaarheid, dat hij eindelijk veilig was- Toen klonk de „Hochzeitsrnarsch" door de kerk en bruid en bruidegom gingen samen naar den uitgang, knikkend en glim lachend tegeo iedereen. „Kijk eens naar haar!" fluisterde juf frouw White. „Zegt dat knikje niet even duidelijk als woorden, „ik heb hem?" „De vangst is niet groot; ik zou het mijn zuster niet gunnen", mompelde me vrouw Birbeck langzaam. „Zie eensSophie WatsonIk zou mijn gevoelens verborgen hebben, tot ik weer thuis was", riep mevrouw Pemberton uit, toen de ongelukkige plaatsvervangster ein delijk onder den druk bezweek en gevallen zou zijn, als Pieter Norton niet toegesneld ware en haar in zijn armen opgevangen had. „Hier", zei hij, buiten adem, tot een koetsièr, die wat verder in do straat wachtte. „Doe het portier ópen. Zóó. En rijd nu zoo hard je kimt naar mevrouw Watson." Het rijtuig kwam in beweging, Sophie opende haar oogen en zij vond zichzelf in de omarming van Pieter Norton. „Ik ben eindelijk flauw gevallen, niet waar?" mompelde zij draomerig. Toen werd zij zich den toestand bewust, ging gauw in een hoekje zitten en zette haar hoed recht. „Het hetspijt me zoo, dat ik u zoo'n last veroorzaakt heb." „Ik heb u zoo gauw mogelijk wegge bracht. Ik geloof niet, dat iedereen het gezien heeft", zei Pieter koel. „Ik wilde, dat ik het een minuut langer uitgehouden had. Ik heb het geprobeerd mompelde Sophie. „Dat zou beter geweest zijn", zei Pieter. Toen was er stilte, en terwijl het rijtuig met een ruk stilhield voor het hek der Watsons, voegde hij er bij, alsof - hij de woorden niet kon achterhouden: „Als ik u geweest was, zou ik niet in tegenwoor digheid van iedereen om dien kerel flauw gevallen zijn. Ik dacht, *t u meer trots zoudt gehad hebben Sophie sprong op en twee haakjes vlo gen er. af. „U denkt toch niet u gelooft toch niet 1" hijgde ze. „O, dat zal toch zeker niemand denken?" „Wat kunnen zij anders denken?" zei de jonge man minachtend'. „Je bent niet het soort van meisje, dat voor niets flauw valt. „Maar", zij was nu donkerrood van toorn, in 't geheel niet bleek „maar, dwaas, het was mijn japon! Het eigenlijke bruidsmeisje kreeg op het laatste oogen- blik keelpijn, en zij is magerder dan ik en zoo en zoo O. ik heb het land aan alles! Ik heb het land aan iedereen!" „Niet aan hem", zei Pieter somber. Sophie keerde zich naar hem toe met vuurroode wangen en glinsterende oogen. „Ik verfoei alle mannen", zei ze wraak gierig, „en hem het meest van allen." Zij scheidden, en het rijtuig was terug gekeerd naar de kerkzij was bijna aan de deur, toen hij naar haar toe kwam. „Zeg laat er een stuk uit ergens, en kom in een rijtuig, om him te toonen, dat het jo niet schelen kan zei hij, terwijl hij haar bij haar japon vasthield, om haar even tegen te houden.^ „Dat kan niet mei deze soort van prinsesse-japon", zei Sophie kortaf; maar hij zag, dat zij tranen in haar oogen had. „Doe dan een mantel aanals je maar komt. Laat het hun zien", pleitte hij. „Ik heb mijn witten mantel, maar Ik zou er zoo gek uitzien", antwoordde Sophie. „Dat zou je niet; je zoudt er met alles lief uitzien", zei Pieter. ,,0, laat dien kerel niet gelooven, dat je flauw viel, omdat hij en „Salisbury's beste' getrouwd zijnl Je behoeft niet zoo gek te kijken. Je weet, dat er heel wat gebabbeld is over jou en Howard." Toen deed Sophie, wat zeker af te keu ren was, maar zij voelde een onweerstaan bare-neiging, om op een of andere manier weer terug te klijnmen naar de plaats, die zij bij Pieter had ingenomen. Langs welk© ladder kwam er niet op aan! „Kijk eens", zei ze. „Ik zal je .een ge heim vertellen, als je mo belooft, het stil te houden." „Op mijn woord", zei hij. „Nu, mijnheer Howard heeft me ten huwelijk gevraagd ofschoon hij al met Ada Salisbury geëngageerd was, en ik hela hem geweigerd. Ga nu een rijtuig voor me halen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5