LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 3 Januari 1921. ITerlaging' van den Abonnementsprijs voor Leiden p. 3 mnd. f 2.35 week f 0.18 Kleine Advertenties des Woensdags 50 cts., Zaterdags 75 Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENÏIEN: 80 Cts. per regel, 's Zaterdags 40 Gis. per regel. Bij j-ftgakibonnement belangrijk lagere prijs. Kleine advertentiën Woensdag 50 Cts., Zaterdag 75 ets. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrech-t. Voor eventueel© opzen- Sdrng van brieven 10 Cts. piorlo te betalen. Bewijs nummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mud. f 2.35, p. week 0,Ï8[ Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week h o.lfil Franco per post t, 2.75[ Nummer 18660. Ott nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Wij hebben besloten met ingang van heden de abonnementsprijzen van ons blad te verlagen. Deze worden nu Buiten Leiden waar agenten geves tigd zijn per week f 0.18 Franco per post per 3 mnd. f 2,75 Den prijs der Kleine Advertenties verlagen wij eveneens, deze wordt nu 19 bij een van 30. maximum aantal woorden DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgan (Dins dag) aan de gemeentelijke visebwinkels (Vigchmarkt en StacUhulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH f 0.20—10.22, GEOOTE SCHEL VISCH it f 0.36 en SCHAR a f0.28 Eer pond. w. PERA, Weth. lo.-Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1920. Jubileum van den heer F. G. Rosier. Op i Januari hordaebt de heer F. G. Rosier, ohef der aldeeling „Algemeene Zaken" der Ge meente-Secretarie alhier, den dag, waarop hij veertig jaren geleden als jongmens oh. van 18 jaar in dienst van de gemeente Leiden kwam en op het Bureau van den Burg. Stand zijn ambtelijke loopbaan begon. Na eenige jaren daar werkzaam te zijn ge weest, werd hij verplaatst naar de afdeeling „Algemeene Zaken", waar hij van gewoon amb tenaar opklom tot zijn tegenwoordige positie van chef der aMeeling „Algemene Zaken" met den persoonlijken titel van Referendaris, welke afdeeling in don loop dor jaren een aanmerke lijke uitbreiding heeft ondergaan. De heer Rosier heeft or tal van ambtenaren zien komen en gaan. Toen hij als jong ambte naar in dienst trad, was secretaris mr. Kist, op gevolgd door mr. De Vries van Hoy9t, die in 1910 overleed en weder opgevolgd werd door mr dr. C. E. van Slrijen^ destijd commies-re dacteur. Toen hij de Secretarie als jong amb tenaar betrad, stond aan het hoofd der ge meente de lieer De Kantor. Verder zag hij komen en. gaan als burgemeester mr. Was en mr. De '"Ridder en wordt door den tegenwoor dig en burgemeester, jkr. De Gijse-laar, zeer, ge waardeerd. Do heer Rosier haett dus onder drie secretarissen gewerkt, olie allen zijn groolen ijver cn werkkracht bobben Jcercn. waardeeren en meermalen in de gelegenheid waren van zijn buitengewone plaatselijke konnis to profiteeren. Geboren en getogen Lcidenaar, is hij, mede door zijn veel omvatlenden werkkring, eerst op het Bur. van den Burg. Stand en later op do aMeelang Algemeene Zaken met personen en toestanden in dozo gemeente buitengewoon goed op de hoogte. Dit, gepaard aan zijn groote ad ministratieve kennis met betrekking tot ge meente-zaken, en zijn rijke ervaring, maakt hem tot oen dor beste ambtenaren, die do ge meente bezit, en tot oen vraagbaak voor velen. Ais men -daarbij voegt do buitengewone vriendelijkheid en humaniteit van den heer Rosier, waardoor men norit lovergeefs zich lot hem wendt om raad of bijstaivd, dan ligt het voor do hand, dat velen uit de burgerij blijk hebben gegeven van. bur. belangstelling in dit jubileum. En hot spreekt vanzelf, dat de ambtenaren van do afdeeling, waarvan de lieer Rosier chef is, in de eerste plaats zich hebben schrap ge zel om hun ge waardeer den chef cn collega te huldigen. Daarbij voegde zich da ambtenaren der andero aideelingon: Financiën, Militaire Zaken, Burgerlijke Stond en Bevolking, Be lastingen, Politie, terwijl ook de verschillende beambten zich or bij aansloten. Hot Bureau van Gemeentewerken, Bouwpo- lilie en Gcmeenterriniging haddc-n zich afzon derlijk bijeengevoegd. Hedenmiddag kwrmc-n ju de met bloemen .versierde epmmissiekair:er ten stad huize de ver- eciiiEendo ambtenaren bijeen, om hun geluk- wonsclien don jubilaris aan to bieder.. Nadat de hoer Rosier en zijn echtgenoolo waren bin nengeleid en hadden plaats genomen, trad de «eer G. J. van der Lelie, commies ter Secretarie 2nar oren, om riamóiDs de vcrsohilienide ambte naren don jubilaris geluk' te wenschen. Hij aarzelde niet te zeggen, da't do heer Rosier alleen goede eigenschappen bezit en roemde dan. zijn hartelijkheid, vriendschap nn humaniteit, alsmede den amicalen omgang met hen allen. Allen zonder onderscheid koesteren voor den heer R. groote sympathie en aller wenseli is, dat liij nog een lange reeks van jaren als het hoofd der Secretarie mag werkzaam "zijn tot eigen voldoening en tot heil der gemeente Leiden. In het bijzonder sprekend voor de afdeoling Algemeene Zaken, getuigde' épr. nog van de veelvuldige voorlichting cn raad, welke de ambtenaren in dezo aldeeling op het gebied van de gemeente-administratie steeds van don nestor der Secretarie ontvangen. Ton slotte bood bij den jubilaris een iraaien stoel aan met den wensch echter, dat deze stoel hem niet zou nopen spoedig de Secretarie on zijn werk aldaar te verlaten, om er thuis in te rusten, want wij kunnen evenmin als de gemeente zelf den heer Rosier missen. Hij wenschte hem on zijn echtgenoote bij de aanbieding van bet geschenk, dat vergezeld ging van een bij do firma IJdo prachtig-uitge- voerd album, bevattende do namen der deelne mers. Daarop sprak de directeur van Gemeente- welkon, ir. G. L. Driessen, die nog op een bij zondere eigenschap van den heer Rosier wees, nl. op zijn groote bescheidenheid. Hot Bureau van Gemeentewerken komt dikwijls met de Se cretarie in «aanraking cn spr, roemde zeer do goede verhouding, die er tussolion beide af- deelingen heerscht, cn kon bij ervaring getui gen, da/t de adviezen en inlichtingen van den heer Rosier steeds getuigen van een helder in zicht en van groote kennis. Mede namens de Bouwpolitio en de Gemeenteroiniging bood de lieer Driessen den jubilaris als souvenir een klok aan, onder bijvoeging, dat deze in dit geval niet als bet gewone symbool zal kunnen gelden. Een aansporing om zijn tijd te weten, heeft den heer Rosier, dien wij allen bcwondc- ron om zijn grooton ijver en trouwo plichtsbe trachting, niet noodig. De heer E. de Groot, secretaris der ge meente Noordwijk, wensohte vervolgens als voorzitter van de onderafdeeling Leiden van dcsn Bond. van Gemeente-Ambtenaren, waarvan do heor Rosier vice-voorzitter is, den jubilaris geluk met dezen dag. Hij getuigde van de meest aangenomen omgang mot den heer Rosier, dien hij niet alleen zijn vriend noemde, maar ook, dit erkende hij gaarne, zijn raads man. Hij dankte hem voor wat hij in het be lang der onder-af de eling en voor hemzelf deed cn ontvouwde ton slotte, onder instemming dor aanwezigen, het geheim, waardoor, volgens zijn meening, de heer iw,->iur ✓.ui'k een. good ambtenaar is geworden, n.l. omdat hij zich zoo weinig ambtenaar gevoelt. Namens de onderafdeeling bood hij mevrouw Rosier een bloemstuk aan en persoonlijk zijn vriend Rosier oen kistje fijne sigaren. Dg heor Rosier dankte allen voor de hom gebrachte hulde, die hem vervulde met oprech te dankbaarheid. Hij deelde daarbij mede, dat de burgemeester het verlangen tc kennen had gegeven, hem persoonlijk geluk te wenschen, on dat hij gisteren bij den burgemeester was geweest en kon verklaren, dat diens gezond heidstoestand steeds vooruit gaat (Luid ap plaus). Met weemoed denkt hij op dit oogenblik aan zijn vriend Van der Valk Bouman, die, helaas, dezen dag niet heeft mogen bele ven. Een deel van den lof, welken men heeft gebracht, moest hij terugwijzen naar de ambtenaren zeiven, wiens ijver en plichtsbetrachting hij roemde, waardoor met name op de afdeeling „Algemeene Za/- ken" het hem zoo gemakkelijk gemaakt wordt de leiding te hebben. Dab de verhouding tuseohen het Bureau van Gemeentewerken en Algemeene Zaken zoo goed is, ia voor een groot deel te dan ken aan de vriendelijkheid en voorkomend heid van den heer Driessen, wanneer spr. 'bij dezen zijn licht moest opsteken. Op de vriendschap van den heer De Groot, dien hij had leeren kennen als een uitnemend voorzitter der onderafdeeling Leiden van den Bend van Gemeente-ambte naren stelde hij grooten prijs en het deed hom bijzonder genoegen dezen hier aan te treffen. Hiermede waren de officieele toespraken geëindigd en kwamen de aanwezigen de heer Rosier met korte gelukwenschen de hand drukken. Hedenmiddag werd te zijnen huizo een druk bezochte receptie gehouden. Velen uit do burgerij kwamen hem ook gelukwen schen, erkentelijk voor de voorkomende wijze, waarop zij door hem of onder zijn leiding op de Secretarie werden bijgestaan en geholpen Ook wij kunnen niet anders als met dankbaarheid getuigen van do voorkomen- do en welwillende wijze, waarop wij, zoo dikwijls wij de hulp van den heer Rosier inriepen, door hem werden bijgestaan, en ook wij wenschen hem nog vele jaren van werkzaamheid ten Raadhui ze toe. J. Schaap Hz. 'Heden is het juist 25 jaren geleden, dat de beer J. Schaap Hzn., directeur der Christelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijze ressen alhier, zijn werkzaamheden hij het Christelijk Onderwijs^ in dezo gemeente begon, als hoofd van de oudste Geref. School, toen nog gevestigd aan de Hooigracht, welke school onder zijn leiding zeer in bloei toenam en het karaktei verkreeg van oen M. U. L. O.-scbool. Hoewel in 1898 een twoedo school aan den Heerensingel wercl opgericht, waardoor die van den heer Schaap van een aantal leerlingen kon worden ontlast, was na enkele jaren de ruimte weer te klein geworden eu, nadat eerst in 1903 een bovenverdieping in perceel Hooigracht tot schoollokalen werd ingoricht(, werd in 1907 een groot hoerenhuis aan de Hooglandsche Korkgracht, destijds bewoond door dx. Mcule- man, aangekocht en tot schoolgebouw inge richt, In 1909 kon het als zoodanig in gebruik worden genomen. Do heer Schaap was inmiddels bonoemid tot directeur der nieuw op te richten Ghr. Kweek school en op 1 "Mei 1908 verwisselde hij zijn functie als schoolhoofd met die van directeur woike betrekking hij onafgebroken zeer ten ge noegen van het bestuur vervulde, wat nog geen 'twee maanden geleden bij de herdenking van het 12l/2-jarig bestaan der Kweekschool dui delijk aan het licht kwam. Er zou dan ook alle reden tot feestvieren zijn geweest, had niet de heer Schaap zich aan openbaar huldebetoon onttrokken, door vandaag afwezig te zijn. Niettemin bereikten zijn huis talrijke blijken van belangstelling. Onder dorvele andere betrekkingen, welke de heer Schaap nog bij het Christelijk Onderwijs verwilt, noemen wij alleen die van Inspecteur der Vcreo. voor Christelijk Nationaal Onderwijs en van bestuurslid van het Clir. Instituut te Dordrecht, vroeger te Leiden. Zandagssluiting der bloemisten. De Zondagssluiting wordt hoe langer hoe algemeener. Evenwel hebben de bloemis ten het na de banketbakkers lang volge houden des Zondags hun winkels geheel of voor een gedeelte van den dag geopend te hebben en bestellingen uit te voeren. Slechts een enkele was al lang tot sluiting overgegaan, maar de anderen bleven tot dusver geopend. Thans heeft echter de groep bloemisterij der Leidsche afdeeling van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde naar het voorbeeld van hun collega's in steden als Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en Leeuwarden, met bijna eenparige stemmen tot Zondagssluiting van hun zaken beslo ten, ingaande Zondag 8 Januari a.s. Een enkele, die als Sabbattist uit beginsel des Zaterdags sluit, is van deze overeenkomst uitgesloten. Het Leidsche Volkshuis. (Werkjaar 19191920). In hot verslag van de werkzaamheden der Stichting „Het Leidsche Volkshuis", toepende van 1 Sept. 1919 tot 31 Aug. 1920, wordt het Volkshuis vergeleken met een stukje oude-stad, dat, te midden van het rumoerige leven van do straten er om heen, zijn eigen stempel heeft wolen te behouden van een door den tijd niet te treffen schoonheid. Het bestuur en de directrice, zouden gaarne gozien hebben, dat de meerdere vrijo tijd en do ruimere verdiensten een nog grooter aan tal monsclien tot de cursussen en voordrachten zouden hebben gevoerd, om daar te krijgen wal een -vroegere, gdtfreTOcigo opvoeding hun ont hield, maar zij begrijpen, dat dit pas allengs tot lien kan doordringen on met vertrouwen blijft het Volkshuis daarom zijn werk' verrichten Gehouden werden een zestal cursussen, vijf voordrachten, zes muziekuitvoeringen, zeven museumbezoekon, twee. tentoonstellingen, zes vertelavonden voor de jeugd, veertig ontspan ningsavonden; een leeszaal voor de rijpere jeugd on een kinderleeszaal haddon druk be zoek en van de bibliotheek voor de olubkinderen werd een druk gebruik gemaakt. Een platen verzameling trok in hot geheel 585 bezoekers. Bovendien waren en 17 meisjesolubs, 11 jon- gensolubs, 28 kinderclubs en 2G naai- en hand werklessen per week. Aan hot onderwijs in moderne talen, rekenen, lezen, schrijven, tee kenen, kartonwerk, fröbelen, houtgravcoren, zin gen on gymnastiek werd door 190 leerlingen deelgenomen. In 't geheel werden de clubs en lessen door ruim 900 volwassenen, jongens en meisjes bezocht. Eon zwaar verlies trof het be stuur door het bedanken van prof. Greven als voorzitter, wegens vertrek uit de gemeente, Prof. Kneuen volgde hem op. Aan het einde van dit jaar moest het bestuur ook nog den heer W. C. Mulder door den dood missen. Do ontvangsten bedragen f 12.548.171/*, de ■uitgaven f 15.329.23, zoodat een nadeelig saldo Overblijft van f3080.05V2. Meerdere steun voor dezo nuttige inrichting is dus zeer gewensckt. Voor het tijdvak van 1 Januari toï en met 31 December 1921 is benoemd tot con servator bij 's Rijks Herbarium aan de Rijksuniversiteit alhier, dr. H. 'Hallier ter dezer stede. Mede door de belangrijke uitbreiding der gemeente, met ingang van 1 Januari 1920, was de taak van de Brandweer in het afgeloopen jaar meer omvangrijk dan vorige jaren. Het aantal branden, groot en klein, be droeg 41, tegen 35 in het vorige jaar. Meer malen lag de oorzaak in een schoorsteen brand; in enkele gevallen waren de bewo ners onvoorzicht met vuur geweest en ver der bleef de oorzaak onbekend. Wij lezén in „Het Vad.": Zooals men gezien heeft, is ingediend 'een wetsontwerp, om den aanleg van een tramweg Den HaagWassenaar—Leiden tot een zaak v an algemeen nut te verklaren en onteigening toe te staan. Het is wel heel jammer, dut voor zoo'n belang van eerste orde nog onteigening bij wet noodig is. Wat zou het goed zijn, in dien de onteigeningswet erkende, dat het woningvraagstuk verkeersvraagstuk is -eir toestond den gladden vorm van onteige ning voor volkshuisvesting to? te passen. De directie der Haagsche Tram wil dit bleek herhaaldelijk niets liever dan de lijn zoo spoedig mogelijk leggen en doordoor de velen, die reeds in het Wasse- naarsche land wonen, en nog veel meerde ren, clie er zich graag zouden vestigen, ge rieven. Als zij eenmaal onze baan heeft, legt zij do lijn in een maand of zes. Alleen de tijding, dat de baan vrij is, zou, geloo ,ven wij, al een belangrijke prijsdaling in de Haagsche huizen ten gevolge hebben. Er is iemand in Wassenaar, die het plan al dadelijk met zijn medewerking een ge- duchten stoot zou kunnen geven en den onmiddellijken aanvang der werken moge- Jijk.maken. Op zijn terrein toch zou de cll- rectie gaarne een remise plaatsen. De grondbezitter, die zoovelen aan zich zou kunnen verplichten, is baron Van Heecke- ren. Helaas hult deze zich tot dusver, trots vele en dringende aanvragen, om onder handeling, in absoluut zwijgen. Waarom toch? Verkiest men nu toch werkelijk de sterke hand en verdiende blaam van onsociaal gevoel boven den schoonen kans, zijn evenmensch ter wille te zijn? Voorts wordt gemeld, dat de Haagsche Tramweg-Maatschappij thans alle rails aangekocht heeft, benoodigd voor den aan leg van de lijnen naar Wassenaar, Leiden' en Delft. Bij de Leidsche Spaarbank is in De cember ingelegd f 209.295.60 en terugbe taald f 190.947.04, terwijl 110 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 63 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 15.459 inleggers bedroeg einde December f 3.862.727.77, waarbij nog komt de rente over 1920. In de Stedelijke Werk-Jnrichting zijn: opgenomen in de week van 23 Dee. tot en met 1 Jan. 222 volwassen personen, 61 kin deren, totaal 283 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. ■-< Tooneelgezelschap Cor Ruys. K /I „De Fakkelloop", tooneelspel ia 4 bedrijven van Paul Hervieu. Men weet, hoe Cor Ruys wederom een gezelschap heeft gevormd, dat op tournee zal gaan door onze Oost. Hij is daarbij zoo gelukkig geweest op niemand minder dan onze grootste tragedienne nl. merv. Mann Bouwmeester beslag te kunnen leggen. Voor zijn vertrek naar Insulindle gaat hij echter nog een afsclieidsreis maken door Neder land zelf en zoo heeft Leiden op Nieuw jaarsdag de eer genoten van de première van Hervieu's La course dii flambleau. Daarmee heeft 1921 zich gunstig ingezet, 'fc Ia al lang geleden, dat we hier mevr. Mann—Bouwmeester in volle kracht hebben gezien ©n, in Do Fakkelloop krijgt haar mooie, groot© talent veelvuldig gelegen heid om tot uiting te komen. Of met dat doel ook niet dit werk is gekozen, dat mede onder haar leiding is ingestudeerd? In het oudo Athene, bad telken.ja.re plaats ~eon plechtigheid, bestaande uit het dragen van een brandende fakkel naar een altaar door vele dragers, die elkaar opvolgden, in anelsben loop elkaar den fakkel over gevend symbool van de opeenvolging der geslachten. Hervieu heeft in zijn werk ook zoo'n fakkelloop neergelegd: hoe, geslacht na geslacht, de moederliefde tot alle offers in staat is, terwijl de kinderen de ouders verlaten, voor man en kincï, in hen door sterkeren band gebonden. In een geval heeft hij dit verwerkt, in een soort trip tiek van grootmoeder, moeder en (klein) kind. In de midden-generatie ligt als het ware het zwaartepunt. De moeder voöht voor het geluk van haar kind als een leeuwin voor haar welpen, brengt zelfs het hooge offer van haar eigen moeder (grootmoeder) in den dood te jagen, juist, wanneer deze alles wil offeren voor haar, heur kind. En wanneer het scherm daalt over oen dood© grootmoeder, verdwijnt het tot. zoo hoogen prijs geredde kleinkind naar Amerika, offerend op haar beurt eigen moeder We zouden niet gaarne willen beweren, dat. we overtuigd zijn door don schrijver. Verre van dien. Hoewel de bouw van het stuk niet direct onlogisch is, wordt toch wel wat to veel aan het toeval overgelaten, waardoor enkele wendingen wat gedron gen worden niet alleen, maar in algemee- nen zin wat teel gespeculeerd wordt op go&d-gelooviglieid aan do zijde van het pu bliek. Bepaald ingenomen heeft dit werk van Hervieu ons dan ook niet en bij eon minder goede vertolking dan het thans ten deel viel, zou o. i. het succes wel eens twij felachtig kunnen zijn. Do vertolking heeft zeer veel gered. In de eerste plaats de midden-generatie van mevr. Mann in een spel af, tot in de kleinigheden. Hoeveel ligt- er niet in een onkel simpel gebaartje, een trekken van dat expressievolle gelaat! Naast onze Sarah Bernard willen wo direct, noemen Tilly Lus als do jongste ge neratie. Dat samenspel paste hermetisch in eikaar. De oudste generatie, gegeven door Alb. Faas sen—Hèyblom, hoewel veel goeds hebbend, kon toch de hoogte der beide anderen niet halen, wel eenigszins hinderlijk nu en dan. Cor Ruys zelf heeft zich met een beschei den rolletje vergenoegd, do mannelijke hoofdrol, den echtgenoot, voor wien de mooder wordt geofferd, latend a-an Theo Frenkel, dio zeker talent betoonde, maar nog niet geheel opgewassen bleek voor de kracht, in enkoio scènes vereischt, te eer in zulk een milieu van tegenspel. Coen His- sink gaf een goed type van een kamer geleerde. Wat de twee kleine bijrollen be treft, Pierre Perin kan als dokter voor families van dien stand wat voornamer doen. Een prachtig bezette schouwburg over alle rangen jammer, dat het. nu en dan wat roezemoezig was en buitenmenschen blijkbaar voor 't einde storend weggingen heeft warm geapplaudisseerd en Cor Ruys had van 't schouwburgbestuur een krans in ontvangst te nemen. Op zijn beurt hul digde hij, daarbij niet azend op voordeel voor zijn zaakje, gelijk hij opmerkte, mevr. Mann—Bouwmeester als „bijzondere vrouw" met seringen, waarvan zij hom en mevr. Alb, Faassari—jHeyblom meedeelde, de hulde besluitend met den traditioneel en tooneel-kus. x BINNENLAND. i H. M. de Koningin is nog licht ongesteld. Aanleg van een tweede binnenhaven til Scheveningen. De Tweede Kamer komt morgen niet bijeen. Treinontsporing bij Amsterdam. f BUITENLAND. Bethmann Hollweg, de vroegere Duitsch® rijkskanselier f. Inzake de Duitsche ontwapening nog geert nadere beslissende gebeurtenissen. Pasjets kan in Zuid-Slavië geen kabinet vormen. Beslissingen van het Britsch-lndisch natio naal Congres voor zelfbestuur etc. Het Hofstadtoonee!. Woningnood, klucht in 3 bedrijf ven van Franz Arnold cn Ernst Bach. Den tweeden avond in hel nieuwe jaar was de schouwburg wederom uitstekend bezet en de talrijke aanwezigen hebben ge noten van de jongste klucht der schrijvers van „De Spaansche Vlieg". De intrige, die zich zoo heel Jicht op allerlei terrein beweegt, zoowel op dat der sociale aangele genheden, der economische toestanden vandaar de titel, door gedwongen burger lijke inkwartiering bevestigd als zelfs op dat der philosophie, al is het niet meer dan een aantippen om dan luchtig verder te fladderen, gelijk oen vlinder van bloem tot bloem dartelt, de intrige doet af en to© ook aan genoemd werk denken. "VVe zullen er ons wel voor waren, ook maar eenigs- zins op den vermakelijken, zij het eenigs- zins gepeperden inhoud in te gaan. Het is een clolle geschiedenis, goed in elkaar gezet en met bepaald aardige vondsten, di© het volledig doen. Vooral, waar het spel zich zoo leleer aansluit bij het gegeven. An ton Roomer was kostelijk als de dikbuikig© fabrikant met zijnremmen, Anton, wan neer hij, die zich niet meer ergeren wil, alle aanleiding daartoe vindt, Zelfs een paar open doekjes vielen hem ten deel. Noemen we verder nog de Hon gaar sche violiste van Guus de VosPoolman,, een rol, die haar volledig ligt evenals de bru tale doch tevens handige woninginspecteur dit Jan C. de Vos Jr. doet. En verder Ge rard Vrolik, Vera Bondam en ook niet te' vergeten de neef van Piet Bron enz. Het is een doorslaand succes geworden! voor het Hofstadftoöneel Trocpenzending naar Wilna. "1 De vergadering van de Tweede Kamer op morgen 4 Januari, gaat niet door in verband met een door den voorzitter van de Regee ring ontvangen mededeeïmg, dat door den Raad van den Volkenbond aan Polen en Litauen nadere verzekeringen nopens hun' medewerking tot do volksstemming zijn. ge vraagd en dat voorts de Regeering het Voor loop iig Verslag' o-vor het wetsontwerp betref fende do troepenzending naar Wilna vóöt Dinsdag niet kan beantwoorden. i Een officieele dankbetuiging. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage heeft' de Noderlandsche regeering een note, over handigd. waarin dank wordt betuigd voor al het goede, dat onze Regeering en ens volle gedaan heeft, om den nood der Duitsche kinderen en van het Duitsche volk t© leni-' gen. De tekst luidt als volgt „Mijnheer de Minister. 5 De Duitsche Rijkspresident heeft-, naaf, aanleiding van ihet Kerstfeest, een, reeds ia de pers gepubliceerde, boodschap aan den Rijkskanselier doen toekomen, waarin o-m< woTdt medegedeeld „Mcnscklicvende kringen in het buiten-i land hebben zich er reeds lang op toege legd, den in vele lagen van ons volk lieer* schenden nood, door arbeid van naastenlief-1 do te lenigen. In de eerste plaats moeten! in ditverband de aan ons grenzende landen' worden genoemd, n-1- Nederland, Denemar-t ken, Finland, Noorwegen, Zweden en seriand- De hartelijke en zorgzame opne ming, die den kinderen van ons volk sedert' jaren in deze landen maandenlang ten deel voorkomt de gevaren, waaraan hët opko mende geslacht fn geestelijke, zoowel als la' lichamelijke ontwikkeling, door den oorlog en zijn nevenverschijnselen anders bloot zou' staan, en streeft daarmede een doel na, dat boven den dage lijk sche n nood reikt en ons Duit-scliers, zeer byzonder aan het hart moet liggen. Het gevoel voor de waarde van al deze! menschlievende hulp zal in het Duitsclio volk, dat zwaar om zijn bestaan worstelt, niet ten onder gaan. Ik zou bet-Kerstfeest niet voorbij durven gaan, zonder aan dit gov och len zooveel mogelijk uitdrukking te geven", en ik verzoek u, mijnheer 'den Rijkskanse lier, allen betrokken personen, den warmen' en blij ven den dank voor het Duitsche volle te betuigen"* IVóór het jaar eindigt, zou ik en il£ Voldoe hiermede aan de opdracht mijner re*

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1