"sport. No. S8659. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 December. Tweede Blad, Anno 1920. BINNENLAND. BRIEVEN UIT BERLIJN. Wekelijkse!) Beursoverzicht. Wegens ieursvacantie heden geen noteeringen. Da troepenzending naar Wilna. Verschenen is bet voorloopig verslag over het ."Wetsontwerp tot aanvulling der begrooting voor Êuitenlandsclie Zaken, betreffende hot zenden yan militairen naar "Wilna. Vrij algemeen betreurde men liet zeef, dat het ontwerp zoo laat was ingediend. Het in hot wetsontwerp vervatte voorstel ontmoette bij enkele leden zeer ernstig bezwaar. Volgens deze leden moet de geheele volksstem ming to Wilna als een daad van contra-revo- lutionnaircn aard worden beschouwd en zouden dezo leden alleen reods daarom zich met kracht wenschen te verzetten tegen deelneming van Ne derland aan eon expeditie, wolke de richtige uil voorin g dior stemming zou hebbon te ver zekeren ook uit anderon hoofde hadden zij tegon dozo deelneming ernstig bezwaar. Zij wa ren n.l. van oordeel, dat deze expeditie de eer ste stap zou zijn in dö richting van een- vast internationaal leger, dat imperialistische be langen zal hebben te verdedigen. Voorts spraken dezo leden de vrees uit, dat het verlangen naar bestrijding van het bolsje wisme wel niet zal nalaten zijn invloed op deze maatregelen te doen gelden. Ook wezen zij er op, dat het antwoord \an den secretaris-gene raal van den Volkenbond op door don Minister .van Buitcnlandseho Zaken tot hem gerichte vragen de mogelijkheid openlaat, dat do Volken bond het verblijf van hot expeditieleger in de bedoelde stroken nog langen tijd na den afloop van do volksstemming doet voortduren. Ten slotie gaven zij als hun meening te ken nen, dat, ook van zuiver Nederlandsch stand punt bezien, deelneming aan de expeditie naar Wilna allerminst aanbeveling verdient. Er zijn h.i. zeer voot de hand liggende moeilijkheden ia vreezen, die zich zonder eenigen twijfel zul len voordoen. Sovjet-Rusland zal zioh niet kun- non neerleggen bij besluiten en maatregelen van den Volkenbond, dde met de belangen van dat land geen rekening houden. Nederland be ware ook ton dezo de neutraliteit, wolke het dusver in geschillen van internationalen aard Meed- heeft in acht genomen. Vele andere leden konden zich met het door 'do Regeering gedane voorstel evenmin voree- sigon. Sommige dezer loden, dio uitgingen van de ontkenning, dat de samenstelling van een in ternationaal politiecorps tot bescherming van de in do Memorie van Toelichting genoemde volksstemming een der gevallen is, waarin do Raad van den Volkenbond volgons bet statuut aan de leden van dien Bond het zenden van een contingent kan aanbevelen, wenschen, in boginsel, in dezen niot vorder to gaan dan uit don opzet van den Volkenbond, blijkende uit zijn statuut, kan worden afgoleid. De overigo der hier bedoelde loden hadden tegen het toestaan van een verzoek tot het ver richten van politiediensten ter bevordering van de vrijheid eener volksstemming door den Vol kenbond tot ons land gericht, geen principieel bezwaar. Integendeel waren zij van oordeel, dat in het algemeen aan den Volkenbond bij ziju streven naar do verwezenlijking van een der voornaamste beginselen, die aan zijn stich ting ten grondslag hebben gelegen, n.l. het zelf beschikkingsrecht, zulk een bijstand niet mag worden onthouden. Intusschen gaven ook dezen als hun meening te kennen, dat elke Staat het recht en zelfs den plicht heeft ieder bijzonder geval, waarin een verzoek tot het verkenen van een zoodani- gen bijstand let hem wordt gericht, op zichzelf te beoordeelen, zoowel in verband met zijn eigen nationalo belangen als in verband met zijn verantwoordelijkheid tegenover den Volken bond. Bij de beoordeelirg nu van het onderhavige geval rijst aanstonds de vraag, of de beide lan den, welke bij do beraamde volksstemming par tij zijn. Polen en Lrttauen, inmenging van den Volkenbond in het tusschen lren bestaande ge schil wenschen. Aanvankelijk scheen dit inderdaad liet geval, 'doch thans is dit op zijn minst genomen zeer twijfelachtig. Niot alloen bij het Litausche, Üooh ook bij het Po«>Ische gouvernement heeft de Sovjct-regeering tegen de uitzending van do internationalo polïtietroopcn naar Wilna gepro testeerd. Is dus het vermoeden gegrond, dat de Russische Sovjot-troepen, wellicht gesteund door de Litausche bolsjewisten, zuilen trachten het p'^itiedetaohement te verhinderen Wilna linnen te trekken, dit optreden van de roode troopen zal waarschijnlijk op zijn beurt wederom een inval in Litauen van goneraal Zeligowski t&n. gevolge hebben. Zoo zal dus juist het optre den van de Volkenbond streep on Litauen wel licht tot het tüoneel van een verwoeden strijd maken, waarin deze troepen, noodgedwongen, zelf teen belangrijk aandeel zullen hebben. Op grond van dezo beschouwingen kwamen deze leden tot de conclusie, dat deelneming aan do expeditie naar Wilna noch zou zijn in het belang van den Volkenbond, die door deze expeditie waarvan het zeer de vTaag is, of zij door de meest-belanghcbbendcn wel .ge- wenscht wordt hoogstwaarschijnlijk, in vier kanten strijd met het doel, waarmede hij is gc- stioh-t, zeer ernstige conflicten zal veroorzaken, noch in het belang van ons land, dat daardoor een, zij het kloin, gedeelte zijner burgers aan ernstige gevaren zou bloot stellen, en bovendien groote kans zou loopen zich in strijd met zijn traditie aan vijandelijk heden, hetzij tegen Rus land, hetzij togen Litauen, hetzij legen Polen, schuldig te maken, zonder dat wellicht conig gunstig resultaat zou werden bereikt. Hiorbij mag, naar Iran meening, niet uit hot oog worden verloren, dat Nederland zioh, wan- neer hot eenmaal met hot thans gevraagde con tingent aan dozo expeditio heeft deelgenomen, niet meer aan verdere troepen2endingon zou kunnen onttrekken, wanneer de verwikkelingen in do betwiste streek de aanwezigheid van een grooter korps mochten ncodig maken. Het meer endcel dezer leden vreesde boven dien, dat de leiders der Entente, die levens de leiders van den Volkenbond zijn, ons door mid del van do uitnoodiging, welko zij on3 thans hebben doen toekomen, zouden willen dwingen partij te kiezen in den strijd tusschen Sovjet- Rusland en do Entente Ook om dezo roden verklaarden zij zich le gen het ontwerp to zullen verzotten. Do overigo der bovenbedoelde leden wcnscli- ten, in afwachting van do mededeel!ogen dor Regeering, naar aanleiding van de door hen te beiido gebrachte bezwaren, een zoo positieve verklaring thans nog niet te kennen, dat hel ontwerp, voor zoover zij do daarmee in ver band staande kwesties op dit oogenblik kon den beoordeelen, allerminst hun instemming had. Vele leden verklaarden in te stemmen met do opvatting der Regeering, waar zij zegt,'dat het niet op den weg van Nederland schijnt te liggen zich afzijdig to houden, nu zijn mede werking wordt ingeroepen om het aan de be volking van een tusschcn twee Staten betwist gebied mogelijk te, maken zich geheel vrijelijk te uiten over de vraag, bij welko dier Staten zij zich wenscht aan te sluiten, een doel, dat door al wie voorstander is van do- beginselen waaraan de Volkenbond hel aanzijn dankt, niet anders dan met sympalkio kan worden begroet. Ook deze leden wenschten echter de aandacht van de Regeering te vestigen op het feit, dat verschillende in de pers verschenen berichten den indruk hebben gevestigd, dat de volksstem ming, welke aanvankelijk door de betrokken Staten werd aanvaard, thans door ben niet meer wordt gewenscht. Zij verklaarden het op prijs te zullen stel- ien, indien de Minister, zoo mogelijk, zon willen mededeelen, of de genoemde berichten op waarheid berusten. Andere leden konden hun houding tegen over het wetsontwerp nog niet definitief be palen. Ook al stelden zij zich niet, zooals de in den aanhef van dit verslag bedoelde leden kennelgk doen, meer op Russisch dan op Nederlandsch standpunt, niet minder dan deze leden waren zg bevreesd, dat Nederland zich in een bedenkelijk avontuur met de kans op ver gaande consequenties zal gaan steken. Al moge men aannemen, dat bij de groote mogendheden niet zoodanige bedoe ling voorzit, de kans, dat ons land op deze wlzo wordt gesleept in de Oost-Europee- F-rhc politiek der Entente, schijnt geenszins uitgesloten; de resultaten zagen zij bij an dere kleine landen, welke zich in de bewe ging der groote mogendheden-po itiek lieten medetrekken, maar al te duidelgk. Deze leden verklaarden de gevolgen van een besluit tot deelneming niet te kunnen overzien en derhalve bezwaarlijk de verant woordelijkheid daarvoor cp zich te kunnen nemen. Indien afwijzing van de uitnoodiging redelijkerwijs is overeen te brengen met onze zedelijke verplichtingen tegenover den Vol kenbond en vooral met een waardig en juii-t internationaal beleid, zouden zij geneigd zgn hun stem aan het ontwerp niet te geven. Hieromtrent zouden zij gaarne een duidelijke uitspraak van de Regeering ontvangen. Andere leden verklaarden zich met de op vatting van hen, die zich hun eindoordeel over het wetsontwerp voorbehielden, ever het algemeen te kunnen vereenigen. Zij waren echter bovendien van oordeel, dat de gevraagde medewerking aan de expeditie naar Wilna niet zou behooren te worden verleend, wanneer niet met zekerheid vast staat, dat deze een expeditie zal zijn van eenige samenwerkende mogendheden, en niet oen expeditie van den Volkenbond. Door verscheidene leden werd gewezen op de noodzakelijkheid dat de regeering, is het politiedetachement eenmaal afgezonden, zich, bijv. door geregelde rapporten van den com mandant, bg voortduring op de hoogte Iaat stellen van den toestand in Lithauen en van de wjjze, waarop het genoemde detachement aldaar zijn taak vervult, opdat, indien deze haar niet zou bevredigen, door haar tijdig de maatregelen zouden kunnen worden ge troffen, die zij in 's lands belang noodzake- lgk zou achten. De vraag werd gesteld, of de regeering reeds de zekerheid heeft, dat zich een vol doend aantal mannen voor deelneming aan de expeditie beschikbaar zal stellen. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd, dat de Regeering zorgvuldig wake, dat slechts zeer betrouwbare elementen in heb Nederlandsche contingent voor het expeditie corps worden opgenomen, cpdat wij da volle verantwoordelijkheid voor de daden van dat contingent kunnen dragen. Verscheidene leden wenschten gaarne te vernemen, hoe de Rqgeering zich de op lossing van de moeilijkheden voorstelt, die bij eventueele ontoerekendheid van 'het uit te zenden contingent zouden kunnen ontstaan. Nog werden inlichtingen gevraagd om trent de verzorging en de proviandeering der troepen, hun legering en hun verpleging. Gaarne zouden sommige leden vernemen, of ten aanzien van de weduwen en weezesi van vrijwilligers, die bij deze expeditie hun leven zouden moeten laten, een bijzondere iinancieele regeling zal worden getroffen en of ook zorg zal werden gedragen, dat zij, die als invaliden naar huis zouden terugkeeren, een financieele tegemoetkoming zullen ont vangen. XVI- De dichter in do gevangenis*" Hot is in Duitschland nog wel niet voor gekomen, "dat een dichter van Daain en stand, wiens nieuwe werk in éón dér groote 'thea- teis als première komt, in voorarrest zit. Wel kennen wij uit oude tijden de vroo- lijke - verhaalt jes uit Weenen, waar de jolige dichtors .Tohann Nestoy en zijn kameraden, die een lichtzinnig leven leidden, van tijd tot tijd cio verwachtingen van hun sckuld- cischers niet konden voldoen en in den schuldtoren terecht kwamen. Maar hét geval van den dramaticus Georg Kaiser, wiens ern- stig-parodistiseh spel Europa' juist in hét Grosse Schauspielhaus" in Berlijn tegelijker tijd beapplaudiséerd en uitgefloten werd, kan men niét met de vroolijke Weensche epi soden vergelijken- "Want het geval-Kaiser is tragisch van een wonderlijke, akelige en geheimzinnige tra giek- Het is een raadsel, om welks oplossing zich tegenwoordig héél Berlijn en heel Duitscliland hét hoofd breekt- Het feit in ditGeorg Kaiser, een der grootste talenten, die de jongste Duitseho school opgeleverd heeft, de succesvolle leider van het litteraire expressionisme, werd plot seling op bevel van het openbaar ministerie van Münehen gevangen genomen. Tegelijker tijd werd een bevel tof gevangeniskring van zijn echtgen'oote uitgevaardigd, die zich in een landhuis te Tutzung aan het Starnberg- meer bij Münehen bevond. Wat weid hen beidon verwelen Niete minder als ontvreem ding, diefstal en verduistering Het bericht sloeg nis een bom-in. Hoe was dat mogelijk Georg Kaiser's stukken zijn in de laatste jaren on allo Duitsche tooneé- len - gegaan. Zij wekten overal hartstoehte- lijke interesse, hebben deels heftige kritiek, voor het grootste deel echter ongewone sym pathie ondervonden- Altijd weer opnieuw heeft hij boeiende problemen- gesteld, oude qriddelen ovor boord geworpen, nieuwe uit drukkingsvormen koen beproefd. Hij is daar bij een der meest vruchtbare en vlijtigste schrijversalleen in Berlijn heeft hij. in het vorige seizoen reeds vier premières gehad. Zijn inkomen moet zeer groot geweest zijn- Men sprak in het laatste jaar van tantièmes ten bedrage van 300 000 Mk- dat is zelfs bij de weinige waarde van het Duitschê geld een belangrijke som voor een kunstenaar. Wat ter wereld kon hem er toe brengen zich vreemde goederen toe te eigenen en ze te gelde to riTaken Voor zoover men tot na toe gehoord heeft, wordt hem ten laste gelegd, in grooten omvang voorwerpen uit de gemeu belde villa's, die hij gehuurd had, die hem dus niet toebehoorden, verkocht- te hebben. Hetzelfde moet in een Miinchener pension voorgekomen zijn. Buitendien m-oeten voor werpen van waarde van een familie, die den dichter haaf bezit ter bewaring toevertrouwd had, op dezelfde wijze, zonder machtiging door hem van de hand gedaan zijn. De ccht- "^enoote van Kaiser schijnt beticht te worden dat ze deelgenomen heeft aan doze hande lingen, dat zij 'ten minste cTvan geweten licjeft- Doch het is ook mogelijk, dat zij, om haar man te redden tegenover den politie beambte, die bij haar kwam, terwijl Kaiser zelf in Berlijn was, zonder reden de schuld op zich genomen heeft. Maar de zaak wordt nog raadselachtiger. Alle3 wat gebeurd is, zou toch slechts te ver klaren zijn als het vast zou staan, dat de dichter in bijzondere weelde geleefd had- Het is ten slotte denkbaar, dat een m?in, dde voor alles op zijn phanta,sio. leeft, plotseling door eén genotsrazernij, door éen geweldig begcc- ren, om alle bestaansmogelijkheden ten volle te genieten, aangegrepen wordt, dat hij zijn levensstandaard, die door een snel groeiend inkomen uit de klein burgerlijke sfeer is ge lieven, plotseling in een verkwistende bui tot het sprookjesachtige begint op tc drijven- Maar daarvan is geen sprake geweest- De in richting van Georg Kaiser's huishouding was absbluut niet buitengewoon. Dat hij aan het Beiersclie meer geen kasteel, maar een land huis huurde, was geen overmatige luxe en bleef volkomen in hét kader van zijn inkom sten. Van groote feesten, van overdadige in- koopen, of ook van bijzonder weelderige rei zen weten zijn vrienden niets te vertellen. Het tegendeel, zeldzame bi^onderheden wor den nu beloond. Zoo inviteerde hij a l'impro- v-iste eenige gasten naar Tutzung, en als zij kwamen, bleek het, dat er heelemaal geen logeerkamer in hot huis was- In Berljjn woonde hij op hét laatst wel in een goed ho tel, at echter in een volkskeuken. Hoe dat alles in elkaar zit, waar de sleu tel tot- deze geheimen is, die toch wel eens ge vodden moet worden, kan tot nu toe nie mand zeggen. Eerst de gerechtelijke behan deling zal er iets van ophelderen- Iets niet alles- Men zal mischien hooren, dat de dichter oude schulden te betalen had, die in het reusachtige gestegen waren, of dat hü om nu nog onbekende redenon in de handen van chanteurs gevallen was- Maar niét zoo gauw zal het raadsel opgelost worden, hoe dit geniale men3ch er toe kwam zich aan vreemd goed te vergrijpen, wat er innerlijk in hem leefde, door welke demonische ïnach- 'ten hij gedreven werd. Zeker, het is aan te nemen, dat hij niet van plan was te bedrie gen. Hij verpandde voorwerpen, verkocht deze aan zekere personen, die hij kende, om op dat-oogenblik geld tot zijn beschikking te hebben, om even later de betreffende voor werpen weer in te wisselen, zoo gauw de stroom van tantièmes weer begon te vloeien. Maar op dat- oogenblik. dat aanklacht en onderzoek begonnen, wa3 hij niet bij machte de schuld te vereffenen- Toch moet er in hem het bewustzijn i an het onrecht dat hij beging, opgekomen zijn. Welke satan dreef hem zich steeds dieper daarin 'tc verwarren Het zou voor hem ge makkelijk geweest zijn, zicli voldoende geld middelen op geregelde wijze te verschaffen. Zijn uitgever en zijn thoateragent verklaren, dat zij den die liter, als hij slechts één woord geuit zou hebben, iedér voorschot, dat hij wilde, zou hebben uitbetaald* Z/ou men het voor mogelijk kunnen houden, da't Kaiser, toen hij in verlegenheid kwam. niet dezen eenvoudigen weg gegaan is Hoe wonderlijk en raadselachtig werd zijn lot- Juist in den tijd, dat al deze dingen zich afspeelden, schreef hij een tooneelspel „Von Morgenn bis Mitternacht", dat in den vori- gen winter in Berlijn met buitengewoon 3iic(ï23 opgevoerd werd- Wat is de geschiede nis van dit drama Het vertelt van een kassier, die een verduistering begaat, naar Berlijn vlucht, hier in razend tempo van eon halven dag alle wilde genietingen van de groote stad probeert ie genieten, op den laten avond als een wanhopig, berouwvol heken nor in een vergadering van hét Leger des Heils snikkend neerzijgt en zich 's nachts om 12 uur een kogel door het hoofd schietHet geheel wekte des te dieper, daar het niet- de realistische schildering van eén crimineel ge val is, doch met geniale greep de. gebeurte nissen symbolisch verklaart en in een phan- tastische teekening van dreigende grootte, op het onverklaarbare noodlot der donkere driften in ons wijst. Is dit samenvallen van leven en dichten niet aandoenlijk en ang9tig Ook hier is het verband niet zonder meer duidelijk. Het is wel mogelijk, dat iu Kaiser's gejaagde ziel uit de misgrepen waaraan hij zich schuldig wist, het plan tot dit drama ontstaan is. Dat hij zich tegelijkertijd voor dat, wat hij gedaan had en steeds nog deed, vreeselijk Straffen, zich zelf met Vare duivelsche perverse lust wilde pijnigen in een geheel nieuwen en onmiddolijken zin liet woord van Ilenrik Ibscn volgend „dichten is gerechtszitting houden ovétr zijn eigen ik". Maar er is nog een andere, nog verschrik kelijker mogelijkheid- Ook dit is denkbaar dat Kaiser zijn tragedie over den stelenden kassier geschreven of ontworpen had, en dat de gedachte aan deze stof in hem een dwang voorstelling deed ontstaan, die hém er toe dreef, zoo te handelen als zijn onzalige dra- maheld. Wie kan het nauwe verband van ze nuwen en zinnen van ce. mensch en nog wel van een door den goddcUjken adem van de scheppingskracht aangeraakten mensch, doorzien en ontwarren In zulke lrirsenen, die in geen geval normaal zullen zij, kunnen gedachten en driften ontwaken, die ver ver wijderd zijn van de levensvormen, die de maatschappij vormde en moest vormen, om de orde te handhaven. Maar hoe hot dan ook" zij de burger lijke gemeenschap kan een zulk on verwerpen van haar wetten zeker niet toelaten- De ju stitie heeft het woord, en haar recht neemt zijn loop- Wel zal het nog onderzocht moeten worden of hier met den strafrechter, ook niet de dokter een gewichtig woord mée te spreken heeft. Men behoeft, om niet tc vra gen of te verlangen, in het golïeel nog niet een verdediger van hot onrecht of voorstan der van een uitzonderingsmoraal voor kun stenaars te zijn. In dit geval geldt het niet een eenvoudig verduisteringsproces zooals hét dagelijks honderdmaal voorkomt. Het betreft hier een uitzonderingsgeval. Ook de meest fanatieke aanhanger van strenge rechtsbe grippen, zal dat toegeven. ,Tot nu toe heb ben evenwel tte vrienden van Kaiser voor den dichter, die innerlijk ongelooflijk moet lijden, nog niets kunnen .bereiken. Een in vrijboids- ëielling togen waarborg en een stellen van den beschuldigde onder medisch toezicht is afgewezen. Ja. men heeft Kaiser met onnoo- dige hardheid behandeld- In Berlijn kon niet eens oen verdediger tot hem toegelaten ■worden, uit den formeelen grond, dat de ge vangenneming van uit Münehen geschied was en van daaruit nog geen verdere aanwij zing gekomen was- Niemand weet tot nu to© in wat voor geestelijken en zielctoestand Ge org Kaiser zich bevindt- Nu kwam de première van het dramatische scherzo ..Europa'', dat ik in het_begin noem de. D? dichter be teekent het als ,,Tanz und Spiel". Het is een sierlijke fantasie over het 'thema van den roof van Europa door Zeus in stiergedaante, half rokoko-opera, half Of- fenbach.schc scherts, en dan toch weer door drongen van fijner:' geestige gedachten. Hei was een wonderlijk gevoel, de toehoorders ie zien lachen en zich te zien amuse^ren, terwijl de man, die geschreven had. wat daar gespééld werd, achter ijzeren tralies zat. De innerlijke ontroering van het- publiek kwam ten slotte tot luidruchtige uiting. Een groot dcol begon levendig te applaudisseren, min stens uit het natuurlijke gejoel, zijn mede- voelen met den dichter, die in ieder geval oen ongelukkig mensch is, tot uitdrukking te brengen. Maar dat prikkelde de pharizeeërs in het gebouw. Zij begonnen te sissen, te joelen, op huissleutels te fluiten- En het kwam tot een afschuwwekkend en wild gevecht. Beide partijen verloren hun rust Een jonge man klom cp een stoel en riep in de reuzen- rnim'te van hot Grosse Schauspielhaus hoogst onverstandig ,.Wij pleiten voor Georg Kai ser's vrijspraak Dat grag natuurlijk ook niet cn het was nu weer te rei klaren, dat de tegenpartij met razend protest antwoordde. Bjjna een half uur duurde de strijd. Do zaal was al donker "geworden, terwijl de tegen standers elkaar nog steeds in de haren zaten. Terwijl dit gebeurde, bevond Georg Ivaiser zich zeIf juist op het transport van Berlijn naar Münehen, op een béel gewoon nrisctadi- gerstransport, dat vele dagen duurde. De vrienden van den dichter stelden alles te werk, tenminste zijn verblijfplaats op den dag der première te weten te komen, om den ongelukkige een medeaoeling over het succes te geven want hij is nog geen veroordeeld misdadiger, doch slechts een aangeklaagde in voorarrest- Maar het was onmogelijk te we ten, waar de dichter 'te vinden was -•"Wat hij aan onrecht begaan hééft, moet en zal hij booten, zooals ieder ander da't moet doen. doch wie voelt zich vrij genoeg van schuld, om daarbij onaangedaan to blijven? Dr. MAX OSBORN. We hebfcen ditmaal een zeer korte beur;- week gehad in verband met de feestdagen en de sluiting van de eftectenmarkt og Oudejaarsdag. Niettemin zijn deze weinige dagen voor de haussiers, en dat zijn toch fcijra ailen, zeer hoopvol en bemoedigend geweest, ten minste wanneer men mag aan nemen, dat zij eenigszins een belofte in houden voor het jaar 1921. Intusscben is de stituatie in den handel nog verre van verbeterd. Nog dagelijks kan roc-n uit de couranten de geheele of ge deeltelijke stopzetting van de meest uitean- jaopende bedrijven vernemen, terwijl dè sluiting van de voornaamste bank te Bar celona en liet feit, dat men dit in Spanje niet heeft kunnen of wilien voorkomen, wijst op de groote moeilijkheden, waarmede men allerwege te kampen heeft. Zeer zeker is het een feit, dat de beurs ten allen tijde de komende gebeurtenissen in handel en industrie, het eerst door een rijzing of daling in beeld brengt, en het is natuurlijk in dit verband, dat men de verbeterde stemming óp de verschillende effectenmarkten met enthousiasme begroet. Toch zullen er ook na Kerstmis nog donkere, dagen komen. De Uoersbeweging kwam, geheel tegen alle redeneering in, zooals dit ook voor de beurs het juiste is. Ze vond als het ware in zichzelf de kracht tot herstel, daarbij gesteund door contramine dekkingen. Het eerste herstel toch werd veroorzaakt door betere New-Yorksche suikernoieerin- gen, niettegenstaande een scherpe daling te -Bakona. Toen evenwel de prijzen ie New- York opnieuw snel terugliepen, vond niet temin het herstel verderen voortgang en werd daarbij de aandacht op een verbete ring te Bakona gevestigd, welke markt men fcii de dalende tendenz, die zij eenige dagen te vorennoteerde, geheel negeerde. De suikerafdeeiing gaf wij beduidende om zetten te zien en uitte zich ten slotte iu een belangrijke rijzing, toen op Jen voor- laatsten beursdag het publiek zich ih de markt begaf. Speciaal H. V. Amsterdam profiteerde biervan. Dit fonds heeft tegen woordig een belangrijke beteekenis gekre gen. De koersbeweging hierin wordt nauw keurig gevolgd door ongeveer alle fondken' ler Deurze, Koninklijke "Olie ïiiet uitgezon derd en waar de noteering in dit matste fond weer overgenomen wordt door Lon den en New-York, kan een flinke rijzing in H .V. Amsterdam een halfuur later een levendige handel veroorzaken te Landen, waarbij dan meestal de andere daar ge noteerde Oliewaarden meegaan, zooals Shell, Mem'can Eagle, Burmah etc. Het eigen aardige is echter, dat de handel in II V. Amsterdam betrekkelijk klein is, zoodat uien me* een aankoop van 50 stuks bijv. alle beurzen der wereld een meer optimistisch aanzien zou kunnen geven. Rubbers, Tabakken en Scheepvaart be hielden een weifelend voorkomen, hoewel mede iets hooger, evenals handelsvennoot schappen. 1 De Amerikaansche afdeeling bewoog zich op pariteit met New-York, waarbij Je eenigs- zm's fluctueerde dollarkoers zijn invloed uitoefende. Sporen iets beter gestemd dan ir.dnetrieelen. Anaconda flauw gestemd. Geld op prolongatie gemakkelijk op pl m. 4 pCt. - VOETBAL. Hot bestuur yan don N. V. B. hoeft te Am sterdam -vergaderd. Besloten is de dist riots wed strijden, waarvoor do datum reeds op 6 Maart was vastgesteld, te Heerlen te doen houden Van den Ilaliaanschen Voetbalbond was een brief ingekomen, dat zij den return-wedstrijd tegen hel Nederlandsche elftal wenscht te. spe len op 8 Moi 1921. Iu beginsel werd besloten om op het voorstel van. den Belgischen Voetbalbond om de relatie weder te hernieuwen in to gaan, doch aan den Belgischen Voetbalbond tc vragen, of hij or medo accoord gaat. dat de eerste wedstrijd niet in Nederland, doch in België wordt gespeeld op Zondag 23 October 1921, terwijl dan Nederland- België zou kunnen worden vastgesteld op den tweeden Paaschdag ia 1922 Besloten werd een oefenwedstrijd voor het Noderlandsclie elftal to doen houden op 20 Maart iu het Stadion te Amsterdam. LAWN-TENNIS* Het begin van den eindstrijd om den Davis* Cup is voor Australië, de houder, niet gun stig. Tilder sloeg Brookes met 108. 64, 4. Johnston Patterson met 63, 61, 6—1. SCHAKEN. Het deed on3 veel genoegan, dat zoovelen zich intere^seeren voor de gegeven proble men. De oplossing was Tfl18. Na Lf6 volgt Lf8 van zwart. Na Tf3 volgt Ld3 van zwart. E. Pradignat (1895). K# W M TShjBu r v i B1 wm '«I? Mi k ÉSf em. IÉ ■Wit .Kb6, De3, Tb3. Zwart Kc4, Pb5 en f2, pi d5. -> Wit geeft raat in twee zetten. Het hierboven gegeven probleem is vatt een iets ingewikkelder constructie. Ook hier. heeft wit na eiken zet van zwart een mat gereed. Men vergelijke: Pb5 willekeurig; Dc3 P12 willekeurig; Dd3 d5 - d4; De6 Maar nu zal het niet gelukken om een behoorlijken tempozet te vinden. Men moet dus de gewone ste.ling als 't ware prprgeven en een nieuwe stteüing zoeken, waarin wio na lederen zet van zwart kan mat geven. Er ontstaan dus andere matten, (changed mates) en soms is een gevolg van dë'sleutelzet, dat er meer matten mo- gelgk worden (added mates). Men zoeke maar eerst eens zorgvuldig, overwegende wat voor gevolgen het verzetten van elk wit stuk heeft. Oplossingen gelieve men in. te zenden aan hel bureau van ons blad, onder motto: „Schaakprobleem", vóór a.s. Dinsdag 4 Januari. P. FEENSTRA KUIPER, "W'ilhelminastraat 20a, Zwolle. KORFBAL. 1 Programma voor a.s. Zondag. We*f IA. Fiu^—D. E V.; 1"). T. V.—Vitesse (L.).« Overzicht- De eerste wedstrijden in het jaar 1921 zullen Zondag verspeeld worden. Tevens zuilen, het de eerste zijn na een rustperiode van een maand. Gedurende den geheel en maand December heb ben onze Lcidsche vertegenwoordigers noodge dwongen rust moeten nemen daar hel weer steeds als spelbreker optrad Wij hopen voor de Korfballers dat de regen- en ijsperlrle voorbij is.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5