LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 December. Tweede Blad. Anno 1920. No. 18654 TWEEDE KAMER. Oude tngelsche Kerstlegendeu LAND- EN TUINBOUW. 1 M BUITENL. WEEKOVERZICHT. ir Morgen zullen over liet grootste deel der we reld -de klokken luiden, verkondigend hel: Vre- ldc op aarde. Ongetwijfeld een boodschap tolken jaar torugkeorende met wisse zekerheid, waar in hot menschelijk gemoed, althans over de gan- schc Christenwereld, 't zij dan al of niet meer geloovig in Christus' leer, zekere aandoeningen ondervindt, bewust of onbewust. Van ganscher [harte gaarne zou men dozo dagen geheel in wij- idingSötemming willen doorbrengen, maar de Ihardo werkelijkheid verbiedt dit ten eenenmale (herinnerend, dat er dringende zaken op dit on- idermaanscho op afdoening wachten. Over 't algemeen is deze tijd gewoonlijk een periode van rust op parlementair gebied, maar idil jaar is er slechts weinig van te merken Bij lkans overal hel)beu dc parlementen tot vlak ivoor do feestdagen doorvergaderd. Dnitsckland .vormt eon gunstige uitzondering on toch zou dit (daar niet minder noodig zijn geweest. Wan neer een regeering echter ternauwernood con [kabinetscrisis tot tweemaal too is ontloopen, idan is begrijpelijk, dat zij de Kerststemming 'lief=t over de gemoederen vaardig wil zien worden! Vrede op aarde, in mensehen een welbeha gen Al is de titanenstrijd dan gesheden, toch welk een bittero ironie der werkelijkheid. Waar vindt ge den vrede? Overal tv aar go- den blik wondt of keert, ziet ge of den strijd dor wape nen nog gevoerd of de economische botsingen, menigvuldig in getal, menigmaal treffend nog idiepor en pijnlijker dan het moordend staal vermag. Op den Balkan, in Hongarije, in Ooslc-nrijk, in Polen, ook in Rusland? zullen ook de klokken hebben opgeroepen ter kerke. Het ge zang dos vredes heeft togen do kerkgewelven geschald. Doch weo en ellende slopen daar rond in asch-grauwe kleeding. Honger en ziekte, 't zijn scherpo zwaarden, fel treffend de zwaar beproefde landen. Ook in Rusland vroegen we Teods terloops. Zullen daar do bolsjewisten een ongehinderd vieren van liet Kerstfeest toestaan, aldus den eenvoudigen des harten althans schenkend een verkwikking des ge ester;, nu ver kwikking materieel in Rusland alleon voor de uiterst kleine minderheid dor beproefde ge brouwen is weggelegd? Zoo één volk, dan is ze ker hot Russische zwaar beproefd, zionde in geen ver "verschiet zolfs eenige uitkomst uit de knellende banden des verderfs, door verdwaas de idealisten aangelegd. In Duitsctiland een lijdend volk in afwach ting. De rijkskanselier heeft zelf in een artikel geprobeerd den Dnitsckers een riem onder het lha.it te stoken, maar vaag, zeer vaag zijn uit den aard der zaak zijn geruststellingen. De af loop van wat te Brussel is begonnen, do confe renties over de uiteindelijke vaststelling van de sloor het land te betalen schadevergoeding aan ido overwinnaars uit den wereidkr-ijg, zal eerst leerc-n, of Duitschland zich zal kunnen ver heffen uit do diepte, waarin het is neerge stort. Zoo op 't eerste gezicht slaan de kansen «op 't oogonblil; niet slecht, maar wio kan voor spellen, wat op hot praoluclium van Brunei zal volgen in do drie verdere stadia.,.. .En do overwinnaars! Den vrede hebben zij ©ffioiool, doch zwaar wordt gezucht onder dc*n prijs, die de overwinningövrode heeft gekost. Engeland staat or economisch nog hel beste voor, dóch gaat niettemin gebukt onder lasten van malaise en werkloosheid, om van Ierland miet to spreken. Frankrijk vormt do middelmoot, Italië is dc meest terneergedrukte. Financieel kraken van beido do staatsmachine bedenkelijk en inwendig heerschcn niet bepaald rust en te vredenheid Vooral niet in 't land der macaroni iWaar in groote meerderheid het.volk blijkbaar nu toch inziet, dat aan de Annunziado een einde komen mocn et ho' mot Zuid-SIaviü ge sloten verdrag van Rapallo nageleefd. Of .de blokkade tegen don dichlcr-veldhcor ovenwoï effectief genoeg zal zijn om hem te dwingen bet hoofd te buigen? Tenslotte de vroegere neutraion uit den men- echen en levenssappen verwoestenden oorlog. Zonder onderscheid ondervinden ook zij de na weeën van den groot on tijd, dien wij beloven on beluisteren mogon. Spec-iaal op hel economisch terrein. 't Is wel een somber beeld, dal Europa biedt op het Kerstfeest van 1920! Laten wo -ons echter vleien, dal dc kiem is gelegd voor hetoro tijden, meer waardig der KcrstmLsidee. In de gedaante van den Volken bond, die nog schuchter en bedeesd to Geneve uit de eersto windselen is gehaald. Do eerste zitting heeft zeker niet gebracht, wat men zoo gaarne zou hebben gezien, maar bedorven is er niets. Integendeel de eersto steenon zijn gelegd voor een fundament, waarop voortgebouwd kan worden tot bereikt za;l zijn: vredo op aarde Ieder volk heeft de rogeering, die het verdient Mogen de volkeren zich daaraan spiegelen en al hun invloed schenken aan de ontwikkeling van het goede, dat in hen helaas te vaak sluimert, onderdrukt door, wat wo in algomeenen zin zou den willen noemen, politieke hartstochten. Daar onder samenvattende- imperialisme, natio nalisme, kapitalisme, anti-kapitalisme, en allo andoro ismen van deze strekking moer hebbende allen zonder onderscheid goed on kwaad, dikwerf van het laatste het meest tengevolge van het op do spits drijven door fanatici der grondgedachten. Mogen do volkoren loeren inzien, dat alleen, een goede mengeling vail allo ismon kan voeren tot een soort „heilstaat" hier benoden, dat niet van één, 'meestal uit bewust of onbewust egoïsme gekozen isme, wolk ook, finale verbetering van wantoestanden is te verwachten, dat samen werking van. alle geledingen in de maatschappij en de wereld onmisbaar is, van boog tot laag. Dan zal telkens een slapjo nader gezet kannen worden tot wat voor ons onbereikbaar lijkt: vredo op aarde. Zitting win gisteren- Een aantal- kleine wetsontwerpen worden aangenomen, waarbij bij enkele een korte discussie- Regeling van Werkzaam lieden- Dc VOORZITTER zegt, dat hij had ge hoopt heden dc Kamer op recès te kunnen laten gaan. Gisteren is echter het ontworp in zake Wilna ingediend, dat heden in de.af- doolingen is onderzocht. .Spr. deelt mede, dat het Voorloopig Verslag hedenavond zal ver schijnen. Hij hoopt dan dat het morgen zal worden behandeld- Spr- stelt voor daartoe le bcriuiten- De lieer RUTGERS (A.-R-) meent dat dc zaak zeer belangrijk is en dat het niet aan gaat deze gansohe nieuwo kwestie overhaast af te doen- Hij stelt Voor het ontwerp Dins dag 4 Januari te behandelen- De hoer DE WYKERSLQOTn DE WEER- DESTEIN (R.-K-) steunt diit voorstel- Het voorloopig verslag bevat tal van zwaarwich tige betoogen on zoer vele vragen. Het- is on mogelijk -dar alle3 hedcu gereed te maken. De- heer WIJNKOOP (0. P.) wi'l ook op 4 Januari het outwer-p behandelen, omdat het volk gelegenheid moet hebben om zich uit te spreken Ilij stelt voor het pas na het- recès te behandelen- De heer MAROHANT (V- D steunt het voorstel van den Voorzitter. De hee.r. TROELSTRA (S- D-) aeht het vo o rst el-Rut ge rs het meest nanbevelenswaar- dige- Het voorstel-Wijnkoop wordt verworpen met 59 tegen 3 stemmen- Het voorstol-Rutgers wordt aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. Uitzending Gouverneur-Generaal. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging der begrooting van uitgaven van Ned.-Indie voor 1920. (Kosten uitzending Gouverneur-Generaal, enz.) De heer WIJNKOOP (O. Fr-) acht dezo uitgaven niet gerechtvaardigd- Het- ontwerp wordt goedgekeurd- l- Vrij naar het Engelccfr van Arthur Watts. v door T. dc R. (Nadruk verheden). Er is ccn oude Choihire-mytlie, dio vertelt, dat een kort oogcnbUk na middernacht, op den vooravond van Kerstmis, Chrismas Eve, de os- een ia hun stal neerknielen in aanbidding van het Christus-kindje, dat in de kribbe was ge boren. Het is een bijzonder mooie logende. Een. die nu bijna geheel verdwenen is, maar in Berkshire on ook in Choshiro zullen de kindoren u nog wel vertellen, hoe in den Kerstnacht de schapen hi do verschillende schaapskooien el kaar locblaten: Bethlehem Bethlehem; en hoe, wanneer gij in den Kerstnacht in den tuin zcuöt komeri en uw oor tegon do bijeukorvcn te "luisteren zoipit leggen, gij heel zwakjes en ah- van heel ver komend de bijen een Enge- lenzaug zoudt-kunnen booren zoemen Bet is eigenlijk zoo jammer, dat dergelijke mythen uit sterven maar liet is zoo. De boerenbevol king kont cr nog maar heel weinig en men ken niet anders doen dan dit betreuren en liet- opkomend, jong geslacht er te armer om achten. Toch be-taan er nog enkele en van die- en kele wil ik er u een paar vertellen. Lang, lang geleden was het gc-loof onder 'do boerenbevolking algemeen, dat, gedurende de twaalf dagen van Kerstavond tot Drieko ningen, alle dieren do gavo van to kunnen spreken outvingen. Maar zonde was hel hun gesprokken te beluisteren en wio dat tóch deed, hem zou zeker een of ander ongeval overko men. Zoo is er dc legende van den hond en do kal vau B retail je. Er was eens in Bretanjo een oude vrouw, die. alleen woonde, met een hond en een kat. Omdat zij een slechte, oude vrouw was, gaf zij hun heel weinig te eten, zoodal zij naluurlijk nicts van haar hielden Eens op Kerstavond, to;-n zij al in bed lag, hoorde zij den hond en de kat samen graten by den haard .&u, stille tjes naar beneden gaande, trachtte zij hun gesprek af te luisteren. „Ha", zei de kat, „vannacht zullen de die ven komen om al het geld .van onze meesteres weg to nemen. Als zij nu maar stil is, zal haar niets overkomen, maar als zij schreeuwt on las tig is, zullen zij haar een gat in 't hoofd slaan". Dit was al meer dan genoeg voor de oude vrouw en zonder het antwoord van den hond af te wachten, holde zij gillend uit het huis. Maar, helaas, zij kon niot verder komen dan do deur, want de dieven kwamen juist binnen en bevreesd, dat zij door haar geschreeuw de buren zou wakker qjaken, sloegen zij haar op het hoofd on doodden haar toen! Een dergelijk verhaal is dat van don boe renknecht, ilio ook het slachtoffer werd van zijn nieuwsgierigheid. Hij luisterde naar wat zijn paarden «amen bespraken op Kerstavond en verborg zich daarom in den stal. Hij hoor de hen zeggen: „Wij zullen vandaag over een week hard werk to doen krijgen, want de boe renknecht is zwaar en dc weg naar liet kerk hof lang en steil!" En de knecht schrok zóó dat hij een zenuwtoeval kreeg en een week na dien begraven werd. Het meerendee! van de mythen en legenden, die den Korst-nvond tot onderwerp hebben, zijn verhalen over de vreeselijko gevolgen van het ongehoorzaam zijn aan een of ander bij geloof. Zoo meende men in Gucrsey, dat op Kerst avond het water in alle bronnen in wijn ver anderde, on dat dus in dien nacht geen water mocht worden geput, geen emmer naar bene den gelaten. Er is een geschiedenis van een vrouw, die, ook al weer uit nieuwsgierigheid, eens wilde zien of het werkelijk wd'ar was on haar emmer toch in den put naar beneden Het. Toen zij dien weer ophaalde, hoorde zij een stem in de diepte, die dreigend zei: „Allo water verandert in wijn En uw eind nabij zal zijn." En, evenals de boerenknecht, viel zij vaD schrik dood neer. Er stamt uit Guernsey ook een traditie, dat in de Twaalf Dagen niemand na zonsondergang meer uit mocht gaan. Als een of ander over moedige het toch waagde, vond hij niets dan zwarte honden en wilde konijnen op zijn weg, die aanhoudend tusschcn en langs zijn beo- Indische begroeting. .Voortgegaan wordt met de behandeling !van de. Indische begrooting. Dc heer DRESSELHUIJS-(V- L) hoopt, dat de Minister met den nieuwen G- G. aan genaam zal samenwerken tol- heil van Indië. Spr. meent, dat de Regeering tegenover de petroleumindustrie niet goed ja opgetre den en al te toegevend ia geweest tegenover de suikerindustrie. Op den dosbetreffenrlen passus in liet V. V- lieeffc de Minister geen antwoord gegeven- Heeft de Minister bedoeld de afkeuring van rar- Talma's houding toe te geven- De suiker-industrie wordt zeer straf be handeld blijkens dc houding der Regeering tegenover hetSuikersyndicaat in verband mot de consumptie-suiker. Uitvoerig deelt spr- het gebeurde mede- De schatting, dat het verbruik in Indië 3 millioen pikol bedraagt, wa9 overdreven- Het gevolg daarvan was, dat dc Regeering de producenten dwong optie te geven op het benoodigde bedrag, dat te hoog was. Het gouvernement heeft later ccn doel tegen liooger prijs verkoc-ht en de suikerproduccn- ten verloren een bedróg van 35 millioen- Wat de brandstoffen betreft, zet spr. uit een, dat cr in Indië een sehaarschte bestaal aan brandstoffen, hetgeen het gevolg is van do kortzichtige politiek van den Minister, die het stookolie-vraagt "k heeft g ^eerd De Regeering voerde do zonderlinge politiek tegenover de ban del aren, die er boe leidde, dat groote winsten werden gemaakt. De heer SCH-.URER (A-R.) betreurt liet, dat de belast in gont-yerpen uit deze behande ling zijn uitgeschakeld, omdat zij er z- d- bij behoorden- Onbillijk nolit hij. het verwijt, dat dc Mi nister niet oortvarend is. Spr- brengt hulde aan dezen Minister, die mr- Fock als Gou verneur-Generaal aanstelde- De oppositie to gen dezen Minister komt voornamelijk van do sociaal-democraten, die- hun invloed over schatten. Spr- is ook. democraat, door recht vaardigheid te zoeken en te betrachten voor allen. Spr. herinnert aan de moeilijke omstandig, boden waaronder de fgetroden G. G. zijn ambt aanvaardde- Met ijver heeft hij gear beid en veel goeds bracht hij tot stand- Na tuurlijk is er voor kritiek aanleiding, o- m- voor de benoeming van dr- Tjipto tot lid va o den Volksraad of voor de benoeming van dr. H&zeu- De circulaire ver het ontslag van residenten acht spr- niet gelukkig, maar dat alles is geen reden voor den blaam, dien dc heer De Muralt op den G. G. wierp. A v o n d 7, i 11 i n g. Voortgegaan wordt mot de behandeling dor Indische Begrooting De heer SCHEURER (A.-R.) zet zijn 's mid dags afgebroken rede voort Hy waarschuwt te gen het rc-volutionnaire stuwen onder do in landers, dat door zijn materialistische en anti godsdienstige tendenzen niets anders dan scha de kan toebrengen aan de bevolking. Hij ves tigt er de aandacht op, dat de Sarekat Islam zich heeft aangesloten bij de rovolutionnairc Vakcentrale. De Regeering moet krachtig mede werken aan de ontwikkeling van het inlandsche volk om dit op te voeden tot een zelfstandig volk met een zelfstandige regeering. De heer VAN RAVESTEYN (S. D. P.) meent, dat de benoeming van den heer Fock tot Gouverneur-Generaal in het ge vlei komt van het schrikbewind,- dat in Indië lieerseht tegenover de Indische bewe ging. De invloed van liet kapitalisme en het imperialisme neemt in Indië toe. Ne- derlandsch-Indië wordt zelfs niet meer be- heerscht door het Nederla-ndsclie kapitaal alleen, het is een Engelsch—Amerikaansch Nederlandsch-kapitalistische kolonie. Spr. laakt het optreden van het Indi sche Bestuur tegen de Sarekat Islam, waarvar het n.l. niet bewezen is, dat zij revolutionnaire plannen heeft. nen sprongen. Hot is maar to hopen, dat zij ten minste stil waren, want om in een donke ren winternacht te worden belegerd als het ware door een troep jollende honden en ko nijnen, die bovendien nog samen zouden pra- ton, zou zelfs den meestdapperen man ver schrikken. Een andere dierenlegendo is dio van de kleine, witte hond van Perchta. Perchta was eon Duitsehe heks, die veel plichten had na te komen. Zoo bezocht zij geregeld allerlei ste den en overal, waar de menschen dom genoog waren geweest, om hun deur open to laten, stuurde zij een kleine, witte hond naar bin nen. Hot diertje zelf was goedig genoog, maar toch een plaag, want zoolang bet in hot huis bleef, kwam daar niets dan ongeluk. Men kon probeeren hom met sloonen weg te jagen, of hem uit het Taam te gooien of zelfs in een emmer met water te verdrinken, het -gaf alle maal niets. Den volgenden dag was hij ex al weer en het ongeluk ovemzoo, en dit ging zoo door lol den volgenden Kerstavond, tot wanneer men zijn les hieruit had geleerd, de witte hond verdween en men wel oppaste, de 'deur niet voor de tweede maal open te laten staan. Deze Perchta of Berchtyl, zooals zij ook wel wordt genoemd, is een der interessantste figuren uil de Kerstmythen. Van haar' wor den nog twee verschillende legenden verteld, die twee verschillende kanten van haar ka rakter bolichton. Het was haar plicht na te gaan of de spin sters haar kamertjes en spinnewielen netjes in orde hielden en ook, dat iedereen behoorlijk I zijn deel nam van „Zemwordo" (een mengsel I van melk on water en meel, het traditioneele maal voor Kerstmis). Vreeselijk was het lot van den gulzigaard, van wien zij ontdekte, dat hij ander voedsel dan „Zemwerde" had gegeten. Want in den nacht, als de ellendige stumper gerust lag te slapen, kwam Berchtyl binnen. En dan, j ik schaam me bijna een zoo ruw verhaal vaD een vrouw te vertollen dan snoed zij hem open', nam al het voedsel, dat in zijn maag zat, er uit en vulde dio op met sleenen en stroo. Stel u hot vreeselijke gevoel van den schuldige voor, die, 's morgens wakker wor- dencj» ontdekte, dat hij dat onverteerbare kost je zou moeten verieren. Maai- er waa ook een zachtei; on milder Dc heer MAROHANT (V.-D.) waarschuw: tegen clen geest van de exploi tatert. AD die geest in Indië triumphccrl is liet ver loren. De afgetreden G.-G. wist hem te ovcrheerscheiL Dc Minister evenwel ziet het gevaar niet duidelijk genoeg in. Het wetsontwerp inzake Djambi is daar een nieuw bewijs van. Spr. hoopt, dat de Mi nister zal protcsteoren tegen de denkbeel den, ontwikkeld door den heer De Muralt. Do Minister van Ko'oniën ver klaart, dat alles wordt gedaan om voor de toekomst ten volle door NecleiTancTsehe krachten in de behoefte aan ambtenaren in Indië- te voorzien Een spoedige nlge- meenc herziening der salarissen is te wachten. Spr. ontkent, dat de Regccring dc suikerindustrie onbillijk zou hebben be handeld. Voor de denkbeelden der Regee ring omtrent de sociale en economische be langen der bevolking, verwijst spr. naai de Memorie van Antwoord. Aan de opium- bestrijciing vooral zal veel aandacht worden geschonken. Mr. Fock heeft den Minister gemachiigd te verklaren, dat de nieuwe G.-G. dc in zichten der Regeering ten aanzien van Zending en bijzonder onderwijs deelt, even als de heer Fock het met de Regeering eens is met de a 1 gem een e inzichten op het stuk van Indisch Regeer in gsbelcid. De heer Fock wenscht niet op te treden als renclionnair en autocraat. Hij wenscht niet te gann in de richting, bepleit dooi den heci- De Muralt. Spr. zou de Sarekat Islam haar rechts persoonlijkheid niet wiBen zien ontnomen. Gemis aan waardeering van de mede werking van den Volksraad is bij den Minister niet aanwezig. Herziening van ar.t 123 Reereeringsre- glement, die ook de instemming heeft van den nieuwen G.-G. zal spoedig tot stand kunnon komen. Dan zullen ale beletselen tot toelafing van zendelingen en missiona rissen zijn vervallen. De heer SCHAPER (S. D. A. P.) dringt aan op spoed met de herziening van het ko el iecon tract. De heer fTAAZEVOET (R.-K.) vraagt afschaffing van don pensioen aftrek voor het weduwen- en weezenpensioen en een kindertoeslag voor verlofsambtenaren. Hij dringt aan op ruimer subsidieering van bouwvereenigingen, meer steun voor mili taire tehuizen, betere verzorging van de geestelijke belangen der militairen door de aanstelling van aalmoezeniers en veld predikers. De heer VAN VUUREN (R.-K.) vraagt voldoende Zondagsrust voor het personeel der Ombilinmijnen. De heer VAN ZADELHOFF (S. D. A. P.) dringt aan op de instelling van een afzonderlijk Departement" voor de Volks gezondheid. Spr. dient een motie in, vragende om een afzonderlijk-Departement voor Volks gezondheid. Dc heer DRESSELHUS (V.-L.) acht. spoedige instelling van een afzonderlijk Departement voor het Mijnwezen noodig. De heer VAN RAVESTEYN (S. D. P.) ondersteunt de motie-Van Zadelhoff. De. heer KRUYT (Christen-Socialist) wijst op misstanden ten aanzien van de behan deling van militairen. De liter ALBARDA (S. D. A. P.) dient een motie in, vragende om een suppletoire begroeiing met voorstellen betreffende een salaiisverbetering voor het postpersoneel overeenkomstig een in den Volksraad aan genomen motie. De Minister zal afschaffing van de pensioenbijdragen ernstig overwegen. De geldende regeling der postsalarissen is een voorloopige, in afwachting van een defi nitieve ir verband met de algemeene her ziening Dc verzoeken van den heer Haa- zevoet zullen in ernstigo overweging wor den genomen, evenals verschillende verzoe ken van andere afgevaardigden. Een af zonderlijk Departement voor Volksgezond liciu is niet noodig. De chef van den ge neeskundigen dienst heeft vrijwel dezelfde bevoegdheden als eert Departementshoofd. Dc heer VAN ZADELHOFF (8. D. A. P). trekt zijn motie in. De begrooting wordt aangenomen met aar I eekening der stemmen van de revo lution nairen tegen. De heer LELY ((J.-L.) brengt den Voor zitter hulde voor diens voortvarende lei ding. (A p p 1 a u s). Te halflwcc wordt de vergadering ge sloten. Gevolgen van de winterkoude. Volgens den officieelen almanak moet do winter nog beginnen en wij hebben nu ai het derde wintertje gehad. Gedachtig aan het oude gezegde, d?t do winter zal stren gen, wanneer do dagen lengen, maken wij ons voor allo gebeuren klaar. In do eersteplaats beliooifc hiertoe liet verzwaren van den aardlaag, waarmede be- waarkuilen voor aardappelen, bieten, ra pen, enz. zijn gedekt. Op een eenvoudige manier maken wij hierbij gebruik van heb slechte warmte geleidend vermogen van de lucht. Op do eerste deklaag brengen wij aan een flinke laag blad, droog slootvuil, erwten- of boonenstroo dus afval, dat in bijna iederen tuin ie to vinden. Hierover werpen wij ee.. laag grond, welke rondom den kuil wordt weggegra-ven, zoodat zioh dus tussohe-n de beide aardlagen een met luohtholten gevulde ruimte bevindt. Waar in strenge winters een gewone deklaag van. 50 c.M. en dikker niet voldoende bleek, daar hield een bovenbesohreven dekking de koude buiten. Door het weggraven van de aarde rondom dcai kuil kon het regenwater voldoende afloopen en blijven de aard appels in den kuil droog. t Is nu ook eei kritieke tijd voor kamer planten. Bij een minder goede verzorging lij'den dezo gemakkelijk van do vorst, wor den zoogen. „bevangen", 't Gebeurt dan heel vaak, dat men zulke gewassen warmer zet, met de bedoeling do vorst er af te trekken. Zoo'n behandeling is evenwel noodlottig, omdat tie temperatuurswisse ling de weefsels doodt en juist het omge keerde wordt bereikt. Planten, welke dui delijke vorsttcekonen vertconen, zal men 't best met koud water overgieten (met een broes op den gieter) of wel men sprenkelt zo oaurna in eeji donkere, vorst vrije ka mer, dus in geen geval in de zon. Heel vaak herstellen de planten zich en kunnen een volgenden dag in de huiskamer worden te- ruggebnaoht of men wacht hiermee nog een paar dagen Door 's avonds een paar cou ranten tusschen dc ramen cn cfe planten aan te brengen konC,u de laatste minder gevaar. Aardappelen, vruchten, uien, e. d., welke ergens liggen uitgespreid en gevaar kun nen loopan, zal men met couranten dekken papier houdt lang do koude tegen. Zijn ge noemde gewassen door de vorst aangetast-, dan legge men ze in koud water, waardoor de vorst or uittrekt on boude ze verder kool, dus ongestookt. Zij kunnen dan vaak nog eenigen tijd bewaard Is er sprake van flink bevriezen, dan kan men ze soms door in water to leggen nog voor de consumptie geschikt makeu, maar van bewai'en is dan geen sprake meer. Niet zelden komt het voor, dat boomen en struiken tijdens do verzending door vorst worden overvallen. Vooral de wortels zul len daarvan het gemakkelijkst te lijden kaut aan haar karakter, want zij was ook de beschermgeest van de kleine kindertjes, die on gedoopt gestorven waren, en nu en dan ont- moeUe dc eon of andere boer, die zich ver laat had, haar als zij in het maanlicht gleod over dc besneeuwde velden, met een lange rij van kleine kinderen achter zich aan. Er is een legende van een Tyroler boer, dio haar zag een legende, die bijzonder vrien delijk Is. Deze goede boer had de ellendige gewoonte van te veel te drinken en dikwijls laat uit dc herberg terug te keeren Op ze keren Kerstavond, toen hij nog laat zijn weg alleen naar huis trachtte te vinden, zag hij Perchta met haar zieligen stoet van kleine geesten achter zich aan! Dat gezicht ontnuch terde hem on vol ontzag zonk hij neer op zijn knieën. En toen hij nauwkeuriger keek, zag hij. hoe de laatste kleine geest gevallen was en een eind bij de anderen achterbloof. Want doordat zijn hemdje te lang was, viel het tel kens daarover. En om dal de boer een goed en vriendolijk man waa, nain hij zijn eigen kouse band on bond daarmee het hemdje inn het kleine geestje vast, zoodat het niet meer zou struikelen. En toen Perchta, toevallig omkij kend, dat zag, bedankte zij hem vriendelijk en beloofde hem, dat tot belooning noch hij, noch zijn kinderon ooit meer armoede zouden be hoeven te lijden. Vele van deze oude legenden hebben tot on derwerp do zonde, een work af to maken na middernacht op Kerstavond. Hierover gaat het verhaal van den Bretonschen smid, die in dc vroege mórgenuren van den Kerstnacht nog aan het werk was en bezoek kreeg van een langen, grooten man met een gebroken ^eds, die zijn kap ver over zijn gezicht had ge trokken. Nadat hij den smid een tijdlang had aangekeken, vroeg hij hom een ijzeren plaat in zijn zeis te zetten. De smid stemde toe en toen het instrument klaar was, gaf hij het te rug aan zijn bezoeker. „En nu", zoide deze, „roep een priester en biecht uw zondon, want dit zal het laatste stuk werk zijn, dat ge op aardo zult hebben gemaakt." :Hc-t was de zeis van den Dood zolf, die de smid gesmeed bad. Er is in Cheshire ook nog hot oudo bijgeloof, dat verbood gedurende de Twaalf Dagen eenig vuur of licht aan te steken of zelfs maar dat na?» reizigers of vreemdelingen te geven. Men kan niet nalaten zich verwonderd af le vragen of er werkelijk één goz.u -L worden gevonden zóó bi/geloovig, Jat, wanneer bij on geluk het vuur of licht was uitgegaan, het al die dagen in duisternis en kou zou blijven zit ten, tot Driekoningen voorbij was en men het licht weer durfde aansteken. Maar de legende bestaat on er zullen dus zeker wel menschen geweest zijn, die haar geloofden. Met Kerstmis is er, om het maar eens hui selijk uit to drukken, voel bedrijvigheid in de geestenworeld. Voel oude landhuizen hebben spoken eu geestverschijningen, dio zich alleen maar verwaardigen in den Kerstnacht voor don dag te komen. Nu moeten alle geesten altijd gehoorzamen aan één wet, nl. zij moeten ver dwijnen, zoo gauw de haan begint te kraaien. Dat is een schaduwzijde van het spook-zijn. Om juist te moeten verdwijnen, als zij er in ge slaagd zijn een of ander onvoorzichtig of nieuwsgierig menschenkind. doodelijk te ver schrikken. Maar hoe het zij, de hanen, welke die wet kennen, waaraan alle verschijningen moeten gehoorzamen, en die voor ééns als vrienden van den mensch poseeren, kraaien den gc-hec'len Kerstnacht door en verjagen dus de kleinste schaduw van den kleinston geeet, dio hel zou durven wagen voor den dag te ko men. En als dus één van mijn lezers deu Kerstnacht mocht doorbrengen bij vrienden in con of ander oud landhuis en aia hij dan mocht wakker worden gehouden door het voortdurende hanengekraai, laat hij dan niet onrustig zijn, maar integendeel dankbaar, on Iaat hij zich herinneren, dat, als die hanen or niot waren, hij misschien met kloppend hart zich onder do dekens zou hebben verborgen, om het vroeselijk gerammel van ijzeren ke tenen niet te liooren. Het is weldadig te bedenken, dat dergelijke oude legenden, dio zoo duidelijk getuigen van oen eenvoudiger eeuw dau de onze, niet ge heel en al zullen kunnen verloren gaan. Het boerenvolk, dat ze schiep, heeft ze voor het' meerendeel zelf weer vergeten. Groote lagen van ons volk heeft ze zelfs nooit gehoord. Maar voor hen, die or van houden en er meer van willen weten, zijn er velo boeken ge schreven, waarin zij er meer over kunnon leseü.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5