LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 2 December 1920. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PBH8 D.1H ADVEBTENTIENs SO CtB. por ««ei. De« Zaterdags 40 Ota. por_icgel. KJetne adrwrtentiSn Woensdag 76 Ota., Zaterdag 1 1.— bij ten maximum aantal woorden van 30. Inoasao volgens post* xeoht. Voor eventueel© opzending van brieven 30 Ota, porto to betalen. Bewijsnummer 6 Ota. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Admlnlsiratie 175, Reoaotie 1507. PBIJ6 DEZER COÜHANTt Voor Leiden p. 8 eukL £2.50, p. vreet 0.HJ Buiten Leiden, waas agenten geree-t tigd zijn, per week' p 0.19 Franco per post rar.»»»»»»»» H 9.90 Nummer 18635. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen. (Vrijdag) aan de gemeentelijke viscliwin kels (Yischmarkt en Stadshulpwcrf ver krijgbaar is SCHAR a f 0.14 en 0.20, (veruche HARING a £0.17, SCHELVISCH f 0.28, grootere SCHELVJSCH a f0.35, en SCHOL a 0.35 pei pond en Zccuwscho jMOSSELEN a f 0.06 per pond. W. PERA, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 1 December 1920. DIRECTE BELASTINGEN. Do Burgemeester van Leiden brengt tor algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is tor hand gesteld bet kohier der Personeele belasting No. 15 van den dienst 1920, executoir verklaard den 30sten November j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun ver plichting om den aanslag op den bij do Wet bepaalden voet te voldoen. W. PERA, Weth. lo.-Burgemeester. Leiden, 2 December 1920. .UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE- Do Burgemeester, Hoofd van heb Ge meentebestuur van Leiden Gelet op art. 28 der Woningwet; Brengt ter algemeene kennis, dat de door den Gemeenteraad, in zijn vergadering van den 25cn October 1920, vastgestelde plan nen tot herziening van het uitbreidingsplan dezer gemeente, betreffende de gedeelten gelogen op don hoek van don Rijnsburger- l weg on den. Warmonderweg en busschen den Haaricmmertrokvaartweg en de Han senstraat, door de Ged. Staten dezer provincie zijn goedgekeurd bij hun besluit van den 23en November 1920, G. S. No. 125/1, en dat bedoelde plannen met do daarbij behoorendo kaarten, grondteeke- aoingen enz. op do Secretarie dezer ge meente voor een ieder tor inzage liggen. De Burgemeester voornoemd, W. PERA, Weth. lo.-hursemeestcr. Leiden, 2 December 1920. VERGADERING ▼an den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op Maandag 6 December 1920, des namiddags te één uur- De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet op Dinsdag 7 December, des avonds te 8l/t nur op Maandag 13 December, des middags te 1 uur en des avends to 8l/i uur f cp Dinsdag 14 December, des middags te 1 uur en des avonds te 81/» unr. Te behandelen onderwerpen: lo. Rekening, dienst 1919, van het Col lego van Vro uw en-Kraammoed'cr s. (394) 2o. Suppletoir© begrooting, dienst 1919, van hot H. G of Arme Wees- en Kinder huis. (394) 3o. Staat van af- en overschrijving op do begrooting, dienst 1919, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (394) do. Rekening, dienst 1919, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (394) 5o. Begrooting, dienst 1921, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (394) Go. Praeadvies op het verzoek van de Woningbouwvereeniging „do Eendracht", in zake den verkoop aan die v ereeniging van een terrein gelegen ten noordon van •Aon Lagen Rijndijk, voor do stichting van 90 woningen, en het verleenen van een voorschot en een bijdrage, als bedoeld in art. 30 der Woningwet, in de kosten van aankoop van den grond en de uitvoering van het 'bouwplan. (392) 7o. Begrooting van inkomsten en uit- gaveri der gemeente voor den dienst 1921. (324) Verslag van het verhandelde in tie Secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek der 4. begrooting met de Memorie van Ant woord van B. en W. II. Wij eindigden, met te noemen een .voor stel van een lid inzake de instelling van arbeidersraden, zooals dit door dit lid werd toegelicht. Hierop volgden nog weder vrjj uitvoerige beschouwingen van een ander lid, die in liet algemeen de meeningen van het eerste lid bestreed als lapmiddelen en schjjnver- iuon,^ zoodat dit lid ook tegen het aange kondigde voorstel, zou stemmen. Hg vond 'den financieelen toestand ook onhoudbaar, doch zag daarin juist het bewijs, dat het kapitalistisch stelsel ten doode is gedoemd. Dit lid zou Leiden willen uitbreiden met Steele omgeving, tot en met Noordwjjk. Naar aanleiding van de beide bovengc- j noemde vertoogen merkte in doze sectie ec-n ander lid op, dat de sectievergaderin gen er. niet zijn om debatten te voeren, doch om inlichtingen aan B. en W. te vragen, over punten, op de begrooting voor komende. Dit lid kondigde wel aan. dat hij bij de openbare behandeling van het arbeiders- raden-voorstel het stilzwijgen niet zal be waren en wees er op, dat een zoodanig stelsel ook reeds door de Katholieken aan do orde is gesteld. In een andere sectie werd de wensche- lijkheid betoogd, om salarisregeling niet bij de begrooting te behandelen en voorstellen aangekondigd tot invoering van premievrij pensioen voor weduwen en weezen van amb tenaren. Verder werden in alle drie secties bij ds algemeene beschouwiugen nog verschillen de punten ter sprake gebracht, zooals toe passing der Zondagswet, de gestic der levens middelenvoorziening enz., zaken, die wij bij de vermelding van het antwoord van B. en W. weder zullen terugvinden. B. en W. vangen hun antwoord op deze algemeene beschouwingen aan met de op merking, dat de in het verslag opgenomen uitvoerige politieke beschouwingen en do bespiegelingen aan de laatste Raadsverkie zing en aan de samenstelling van hun Col lege gewijd, meenen sti'zwijgend te moeien voorbijgaan. Ook op de opmerkingen omtrent de aan wijzing van den wethouder W. Pera als vervanger van den burgemeester tijdens diens ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis, lijkt het liun dienstig niet nader in te gaan, vermits het ïüer betreft de per soonlijke" appreciatie van één hunner leden. Een bespreking van de in liet verslag aangekondigde voorstellen achten zij thans evenmin op haar plaats. De indiening van de voorstellen dient te worden afgewacht Verder wenschen zij sommige onderwer pen, bij de algemeene beschouwingen be sproken, bij de desbetreffende artikelen te beantwoorden. Ten einde verder hun antwoord meer overzichtelijk te maken, hebben zij liet In verschillen do rubrieken ingedeeld. De financieele toestand. Inderdaad eischt de financieele toestand al ls gelukkig het woord „debacle" niet op den. toestand hier ter stede toepasselijk evenals in vele andere grootere gemeen ten dc grootste zorg, en B. en W. beamen dan ook ten volle de in het verslag voor komende vermaning dat alle partijen een drachtig de groote moeilijkheden, die -zich voor cle gemeente voordoen weerstand moeten bieden. Ook zij zullen .zich niet verbazen, Indien het totale belastbaar inkomen der in de plaatselijk© .directe belasting aangeslagen en dit jaar zijn hoogste cijfer heeft bereikt. In hoeverre het daarbij mogelijk zal zijn de kleine inkomens moer dan tot nog toe te.ontlasten, kan opnieuw rpdet oogen wor den gezien, na de inwerkihgtreding van de nieuwe bepalingen betreffende het gemeen telijk belastinggebied. II. L o o n ai, salarissen en verlof van het g e m e. e n t e- personeel, georganiseerd overleg. Van B. en W. is, na de slechts- eonigo maanden geleden tot stand gekomen aanzienlijke algolieele salarisver- hooging thans geen voorstel tot herziening der loonen en salarissen te wachten. Ook afschaffing van cao periodieke verhoogingen achten zij in do gegeven omstandigheden om practisohe redonèn niot wenschelijk. Een voorstel tot invoering van kindertoeslagen is naverwerping van het voorstel Wilmcr cn Bisschop met 24 tegen 7 stemmon nog in April van dit jaar, ook nu niet te verwach ten van hun College. Daar het gemeentelijk waschbureau slechts een tijdelijke instelling is, kan ©r geen sprake van zijn het personeel in vasten die-nst te nemen. Evenmin bestaat er aan leiding om- de werkvrouwen bij do open bare scholen en andere gemeentegebouwen van een vaste aanstelling to voorzien. Met betrekking ..tot het verlof en al dan niet toe kenning von ©en vacanbi©-toeslag zullen B. en W. met een praeadvies komen. Ook B. en W. zijn het met de opmerking in de sectics eens, dat liet georganiseerd overleg, overleg moet blijven. III Onderworpen van spe- cialen aard Hieronder brengen B. en W. opmerkingen, in de secties ge maakt over een groote.ro grensuitforeiding verplaatsing van musea, waarvan B. en W. officieel niets bekend is, gemeentelijke levonsmiddcleavoorzicning, waaromtrent zij niet kunnen toegeven dat Amsterdam in dat opzicht meer doet dan Leiden, en over achoolgeldheffing waarin volgons dit Col lege geen bevoorrechting van één klasse boven andere klasseo is gelegen. Omtrent de toepassing der Zondagswet hebben B. en W. reeds herhaalde malen hun gevoelen doen blijken zoo dat zij meenên daarover zich thans niet meer behoeven uit te laten. Over e6n g'rootei-e opbrengst van do opcenten der Rijksbelasting durven B. en W. geen oordeel uitspreken. Ook zij zul len zich in een hooger bedrag verheugen. Ocrk het Collogo erkent niet een bepaald recht van bestaan van vroeger verleende subsidies. Do gesubsidieerde vereenigingen moeten haar rekening on verantwoording inzenden en verder wordt nog nader na gegaan of do subsidies inderdaad noo- d.ig zijn. Dat zij niet voldoende rekening houden met de meening in den Raad in gevallen, waarin de wet hun bevoegdheid opdraagt, wordt door B. en W. ontkent. Zij mogen .echter niet toelaten dat hun bevoegdheid (c. q. van den Burgemeester) feitelijk wordt overgebracht op den Raad. Het Prentenkabinet. Verschenen zijn bij W. L. en J. Brussé's Uitgevers-Maatschappij te Rotterdam.: Honderd Teekcningen van Oude Meesters in het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit alhier, uitgezocht en voorzien van een be schrijving door J. -J. de Gelder, conserva tor der verzameling. Belangrijk is deze uitgave vooral door een korte geschiedenis van het Lcidsche Prentenkabinet. Het kabinet is ontstaan uit een legaat van vrouwe J. L. van Oldenbarnevelt ge naamd Tullingh, weduwe van mr. J. Th. Royer, in 1815 do Leidsche lioogoschool ge worden. De prenten ovbrtroffen de teeke- ningen verre in hoeveelheid en kunstwaar de. Do verzameling heeft eerst een tijd lang bij den curator Van der Duyn van Maasdam thuis gelegen, is vervolgens in de Bibliotheek opgeborgen en eindelijk in 1825 met do pleisterbeelden samen in een kabinet vereenigd," waarvan Humbert de Superville, gesproten uit een Zwitsersch geslacht, de eerste directeur werd. Humbert was'in vele opzichten een: merk waardig man. Hij was zelf uitvoerend kun stenaar, had in Italië veel geteokend, gaf in Holland les in teekenen, en, als lector aan de Leidsche Hoogeschool, in Fransch en Italiaansch, later als directeur van het kabinet doceerde hij kunstgeschiedenis en aesthetica, Wat 'er van zijn teekeningen is overgebleven, berust grootendeels in 'fc Leidsche kabinet, Hij heeft ook etsen en steendrukken gemaakt. „Humbert's meest belangwekkende praestatie is echter zijn Essai sur les signes inconditionnels dans l'art, met illustraties naar zijn teckening, in den loop der jaren 18271839 verschenen 'n werk vol vernuftige opmerkingen en aar dige vondsten. Het geeft een blik op zijn ruime manier van zien en denken. Slechts weinigen in zijn tijd hebbfen het gelezen met de aandacht die het verdient. Tob die uitzonderingen behoort ook de aesthetdcus Charles Blanc, die er voor zijn opstellen in de Gazette des Beaux Arts van 1860 en 1862 onder den titel Grammaire des Arts du Dessin, ruimclijk gebruik van maakte, in den beginne zelfs zonder met een enkel woord cn auteur aan te duiden, wiens denk beelden cn teekeningen hij weergaf. In derdaad, de maker lag op het kerkhof Eerst in een der vervolgen noemt hij Hum bert's naam. Het feit wed echter spoedig opgemerkt door dr. J. van Vloten (in diens „Aesthetica of Schoonheidsleer"). Humbert overleed in 1849, zijn teekenin gen nalatend aan bet kabinet. Hij wercl opgevolgd door N. .C. de Gijselaar, een be- 'gaafd en origineel man als hij. Na drie ja ren bedankte De Gijselaar als directeur, 'maar hij "bleef veel voor het kabinet doen. En hier lascht de heer De Gelder een op merking in, die de aandacht verdient. Zelf Ticzat Do Gijselaar, zoo schrijft hij, „een zeer fraaie verzameling prenten cn teeke ningen; die hij niet zooals thans door de wet wordt gevergd behoefde op te offeren om de betrekking te kunnen waar nemen. Gelukkig maar!" Wat hij verder nog verzamelde, schonk hij ook aan het kabinet. Van 1851 tot 1882 is J. L. Comet direc teur geweest. Hij heeft veel voor de inrich ting en de administratie van het gebouw gedaan. Dank zij ool^ zijn medewerking, zijn uit de verzameling van mr. J. T. Bode Nijenhuis, te Leiden, dc Nederlandselie portretten (ongeveer 8500 gegraveerde en 59 geteekende) onderhands van regeerings- wege gekocht en in het kabinet opgeno men. Het overigo van de verzameling is in 1874 bij Frederik Muller te Amsterdam geveild. Na Comet's dood kreeg het kabinet geen zelfstandigen directeur meer, maar werd J. Th. van der Keilen, directeur van 's rijks prentenkabinet te Amsterdam, het tevens van het Leidsche kabinet. „De collectie was zoodoende geheel ondergeschikt aan de Amsberdainschc gemaakt, meer ten bate van de laatste. Menige „ruil" werd gedaan die niet zeer voordeelig is geweest. Terwijl tevoren vrij gemakkelijk toegang tot do prenten en- teekeningen was te verkrijgen, werd het kabinet dat eerst na Comet's dood in December 1882 tot Juni 1883 ge sloten was daarna niet meer dan één maal 's weeks, des Dinsdags, opengesteld" Men weet, dat overwogen was het Leidsche kabinet bij het Amsterdamsche te voegen. „Bovendien was Van der Kellen's beheer in tegenstelling met dat van zijn voorgan ger te Leiden, verre van ordelijk". Er stond wel iets tegenover: hij vermeerderde de Leidsche verzameling met menig interes sant blaadje en hij begon een moderner rangschikking. In 1S96 nam Van der Keilen ontslag als directeur van het Amsterdamsche kabinet. Tot Februari 1897 bleef het Leidsche kabi net onbeheerdJ Toen werd de heer F. G. Waller, uit Amsterdam, waarnemend di recteur. Wel bleef het kabinet steeds Dins dags, van 10 tot 3 uur, open, maar overi gens was zijn bestuur alleszins een. verbe tering. Hij herstelde de orde en verbeterde, in vdb opzichten de inrichting. Verschei den met smaak gekozen teekeningen van de beste "oude Hollanders werden aange kocht. In 1901 kreeg het Leidsche kabinet 4135 dubbelen uit het Amsterdamsche kabi net. In den zomer van 1906 vroeg do heer Waller ontslag. Tot in de lente van 1908 bleef het kabinet weer voor het publiek ge sloten. Toen het officieel opnieuw open ging was het niet langer een museum, maar een onder wij sverzameling, gelijk in de be doeling had gelegen van hen, die de orga nisatie tot stand brachten. Prof. dr. 8. G. de Vries, directeur van de universiteits bibliotheek word tevens aangesteld als di recteur van het prentenkabinet. De heer Do Gelder werd assistent -.n in 1900 conser vator. Sedert prof. dr. W. Maa-tin te Leiden hoogleeraar in de kunstgeschiedenis is, is er een onderwijscollectie van reproducties aangelegd, die nu reeds tot vele duizenden Nos. is uitgebreid. Ook werden er repro- ducticwerken van oude teekeningen aange schaft en kunsttijdschriften bijgehouden. Voor ten toonstellingen is er in het kabi net geen ruimte, maar in de Lakenhal heb ben een paar maal tentoonstellingen .van teekeningen en reproducties veel bezoekers getrokken. Keuringsdienst vah eet- en drinkwaren, In het verslag van de Sectievergaderin gen ter behandeling van dc Gemeentebe- grooting. werd gevraag'd of men den Keu ringsdienst niet zou kunnen populariseeren. Als daamee is bedoeld, dat deze bij het publiek meer populair zal worden, dan wil leis wij daartoe gaarne medewerken, door een en ander mede te deelen uit het jaar verslag van dezen dienst over het jaar 1919 zoo juist verschenen. Heb jaar 1919 kenmerkte" zich bij den keuringsdienst door een geleidelijken terug keer uit den oorlogstoestand naar meer normale verhoudingen. Terwijl in den aan vang van 1919 de Regeeringsmaatregelen in zake distributie en ranteoeneering van allerlei levensbehoeften nog onverzwakt voortduurden en de voedfeelschaarsöhte haar toppunt bereikte, kwam daarin in den loop van het jaar een even groote als welkome verandering en verbetering. Met de hervatting van den gewonen handel kreeg ook de keuringsdienst meer vrijheid van beweging en werd zijn arbeidsveld, dat door de verdwijning van tal van arti kelen uit het vrije verkeer niet weinig was ingekrompen, weder nagenoeg in den ouden omvang hersteld. De vermindering der werkzaamheden aan het Gemeentelijk Levensrniddclenbedrijf, als gevolg van het eindigen der disfcribtitiemaatregelcn bij vele levensmiddelen, veroorloofde den di recteur zich meer intensief aan keurings dienst te wijden. Het aantal monsters, dab gedurende het jaar 1919 werd onderzocht, bedroeg 11,145, waarvan 9626 voor de gemeente Leiden en 1519 ten behoeve der aangesloten buiten gemeenten. De melkschaar^chte, die" gedurende den winter 1918/1919 heerschte, en die, gepaard aan de van overheidswege ingevoerde alge meene melkranteooneering, den prijs van de z. g. clandestiene melk tot 35 cents per Liter, deed oploopen, was oorzaak van een sterke toeneming van de verleiding tob ver valschcn der melk. Mét strenge hand werd hiertegen opgetreden en het zal daaraan dan T>ok wel moeten worden toegeschreven dat 't aantal ondeugdelijke monsters, niet tegenstaande deze zeer ongunstige omstan digheden, in 1919 aanmerkelijk lager was dafi in 1918, en wel 19 tegen 36 in het vori ge jaar. Heb percentage ondeugdelijke monsters daalde dan ook van 1,4% in 1918 tot 0.9% in 1919, het gemiddelde vetgehal te steeg van 3.17% in het vorige jaar tot 3.21Vj in 1919. In verband met alhier voorkomende ty- phusgevallen, die het vermoeden wettig den, dab deze aan het gebruik van onge kookte melk zouden zijn te wijten, werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waar uit bleek, dat in een melkinrichting hier ter stede verhitte, doch niet gepasteuriseer de melk werd verkocht, waarvan de melk bezorgers aan liun klanten meedeelden dat de melk wel gepasteuriseerd was en dus niet behoefde te worden gekookt. Het bleek, dat de oorzaak der ziektege vallen daaraan moest worden toegeschre ven. Er werd aan'dien toestand een einde gemaakt. Tot onderzoek kwamen 2-2-2 monsters en wei 183 monsters margarine, 19 monsters „melange"'en 20 monsters spijsolie. Onder de 183 margarine-monsters waren er twee, die door een te hoog water- en te laag vet gehalte als ondeugdelijk moesten worden aangemerkt. De 19 monsters melang'è, die als opvolgers der in het begin van 1919 door dc Regeering in distributie gebrachte „Me lange A" cn „Melange B" werden verkocht) en die, krachtens hun naam, een zeker per centage (natuurboter behoorden te be vatten, bleken voor het overgroot© deel uit zuiver margarine (meest cocosvet) to be staan. In het laatst van het jaar werd een begin gemaakt met heb onderzoek van spijsoliën-, waarvan 20 monsters werden onderzocht. De uitkomsten van het onderzoek van vruchtensappen waren bevredigend. Van de 325 monsters bleken er 10 een on voldoende gehalte aan azijnzuur te bezit ten, terwijl 6 partijen óf grootere hoe veelheden azijnnaalt'jes, óf onreinheden be vatten. Dientengevolge werden 14 partijen buiten consumptie gebracht. .Schadelijke metalen werden niet gevonden. Mineraal- zuur word aangetroffen in één monster dat ongeveer 0.3% vrij zwavelzuur bleek te be vatten. Ook deze partij werd 'buiten con sumptie gebracht. De onderzochte monsters jam bleken, wat- samenstelling betreft, aan do gestelde eischen te voldoen. Opmerking verdient, dat de monsters z. g. Huishoudjam veelal vrij waven van aardappelstroop, een ge volg van de schaarschte van dit artikel. Mede naar aanleiding van ingekomen klachten moesten eenige malen grootere of kleinere partijen Regecringsmcel, in totaal 64 balen, worden afgekeurd voor de broodbereiding en buiten consumptie ge bracht worden. Een onderzoek naar de hoedanigheid der hier ter stede ten verkoop voorhanden mai- BINNENLAND. De salarissen der onderwijzers; de mo ties Ossendorp en Otto in de Tweede Ka mer verworpen; verscherpte detie der on derwijzers. De actie van het spoorwegpersoneel. De Zondagswet in gewijzigden vorm. Storing aan de electrische centrale t$ Amsterdam. BUITENLAND. Leyges weer in Londen, waar de bespre kingen zijn hervat. Een Rijksdagafgevaardigde te Miinchen gearresteerd. De Rijksdag eischt onmid dellijke vrijlating. Het Duitsche militairisme nog niet dood. Lloyd George bepleit zuinigheid voos staat en individu. De maatregelen tegen nieuwe verwachte aanvallen van Sinn Fein. d'Annmizio verklaart Italië den oorlog. De Vereenigde Staten zoeken nader con tact met Mexico. De spoorwegstaking in Noorwegen dreigt zich uit te breiden. zena .viel zeer bevredigend uit. Slechts één monster werd aangetroffen, dat niet uit zuiver maïszetmeel bestond, doch uit enkel bloembollen zetmeel (tulpen en hyacinten- meel) zonder een spoor mais. De controle op heb brood bestond in (le eerste plaats uit een controle op het ge wicht van het brood dat hier ter stede ten minste 400 gram (of een veelvoud daarvan) behoort te bedragen. Te lang broodgewicht werd sporadisch bij haast alle bakkerijen geconstateerd, hoe; wel dit in sommige bedrijven vaker voor kwam dan dat* men aan toeval zou mogen denken. Veel aandacht werd dit jaar besteed aan z. g. waschkristal en aanverwante artike len, die voor het meerendeel uit z.g. water vrije soda bestaan en onder namen als so- dex, extract van soda, c. d., in den handel worden gebracht. Voorloopig werd als mi nimum cisch voor waschkristal aangeno men 70% watervrije soda. Aan deze cisch getoetst-, bleken 19 van de 58 onderzochte monsters ondeugdelijk van samenstelling door oen te hoog watergehalte, terwijl twee ervan (afkomstig van een partij, die vol gens opgave uit den ketfcinghandel afkom stig- was) bovendien nog met krijt was ver valscht. Op verzoek van particulieren werdén: 72 moestere onderzocht en voor openbare in stellingen 46. Kamer van Koophandel. In de dezer dage/1 gehouden vergadering van do Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier werden verschillende in -de laat ste weken ingekomen stukken behandeld. Besloten werd om instemming to betui gen met een aangevangen actie om te ge raken tot afschaffing van de halve cent. Ook zal nog eens worden teruggekomen op de onbillijke heffing van staangeld ge durende van Zaterdagmiddag, nu do wette lijke invoering van den vrijen Zaterdagmid dag gedurende dien tijd praetisch niet. mo gelijk maakt. De Minister beroept zich op de noodzakelijkheid van een zoo nuttig mo gelijk gebruik van het spoorwegmaterieel, daar ons land in clit opzicht thans vrijwel geheel op eigen krachten is aangewezen, doch het heffen van staangeld gedurende een tijd, dat er toch niet. gelost kan worden, kan onmogelijk er toe bijdragen om aan het bestaande tekort tegemoet te komen. De Leidsche Stoomboot-Maatschappij „De Volharding" had adhaesie gevraagd aan haar adres aan den Raad om terug te komen op dc zoo aanmerkelijke verhooging van het haven- en bruggeld. Besloten werd in dezen om nadere toelichting der klachten mest cijfers te verzoeken. Over de reorganisaie der Kamers was niets nader vernomen. Sinds een aanbeve ling gevraagd is om een commissie tot voor bereiding van het Handelsregister be waart het Departement in dezen een vol maakt stilzwijgen. Chr. Zangschool- Onder dezelfde omstandigheden als vorige malen heeft de Chr. Zangschool, directeur dc heer J. C. B. Hünor, ook nu, d. w. z. gisteravond, in do groote Stadszaal haar tiende uitvoering gegeven. Men weet het dus al dadelijkde zaal was stampvol en de aanwezigen hebben ge noten en men weet ook, dat. de heer P. Mazurel met gebed opende en duidelijk ceu kort inleidend' woord sprak. De heer Mazurel doet dit. als eere-voor- zitter var. de Chr. jongelingsvereeniging „Precl. 12 la", uit welker onderdeel do Zondagsschool deze zangvereenigiug is ont staan. Zij is in vrij korten tijd aangegroeid tob een sterk gemengd koor van jonge zan gers, die telkenmale als zij zich in het open baar doen hoor en, blijken geven van goede studie en hot bewijs leveren, dat aan hun hoofd staat iemand, die waard is die plaat» te bckleedon. Gisteravond hebben ciio meisjes en jon gens weer best. go.'-ongen. Elk uit- dit koor weet, ctat hij of zij niet af en toe kaai zwij gen cn mag rondkijken. En zoo komt een. vol geluid de zaal in. Wij zullen niet overgaan tot vermelding der gegeven nummers, maar volstaan mefc

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1