LEIDSGH DAGBLAD. Dinsdag 16 November 1920. .EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS Het voornaamste nieuws van Sieden. BINNENLAND. prijs der advertentien: £0 Cts. per Tegel. Des Zaterdags 40 Cis. per regel. Kleine advertentiën Woensdag 75 Cts., Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post» rcoht. Voor evontuecle cpzendiog Yaa brieven 30 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer oCts. Bureau Koordeindspiein. Tslefoofiraimmers voor Dir&ctie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZER COUKANTl Voor Lelden p. 8 raad. f2.50, p. weck f 0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevest tigd zijn, po? week n 0.19 Franco per post .t.nr»2.90 Nummer 1S621- Dit nummer bestaat uit TWfüE Bladen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOO? De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen, iWoensdag, aan de Gemeentelijke Vischwin. kels, Viscbmarkt en Stadshulpwerf, ver- kriigbaar is VERSOHE HARING a f 0.2], SCHELVISCH a f 0 26, GROOTERE SCHELVÏSCH a f 0.36, SCHOL a f 0.30, en KABELJAUW f 0.50 per pond. N. C DE GIJSELAAR, Burgcm. Leiden, 16 November 1920. Jubileum mcj. C- B. Renand. II. Met een enkel woord maakten we giste ren nog melding van de receptie van mej. Renaud, die werd gehouden in do Groote Stads-Gehoorzaal. De Foyer zou alle be- langstcllencfeo bij deze gelegenheid niet hebben kunnen bevatten Ook de groote zaal zag er recht feestelijk uit. Daarvoor hadden de uit. eer twintigtal personen be staande Commissiën gezorgd. Was bij de voormiddag huldiging mej. Fischer de groote regelaarst-er ter gelegenheid van do namiddagviering was heb de lieer N. J. Brouwer, schertsead door zijn modeleden in de Commissie de ceremoniemeester genoemd die alles tot in de kleinste bijzonderheden had geregeld zoo dat cr niets aan den goe den gang haperde Op het tooncel prijkten weder groene plantengroepen en veelkleurige chrysanten. Het aantal aangeboden bloemstukken dab des voormiddag- reeds den Foyer versierde, was nog aanmerkelijk vermeerderd en tel kens werden nog nieuwe bloemen aange dragen. Op het podium vormde de jubilaresso weder het middelpunt. Zij was echter om ringd door een aantal in witte feestklceding gedoste meisjes uit do verschillende leer jaren, met van genoegen stralende ge zichtjes, elk een bouque'vjo in haar handen vriendelijk opziende naar de hoofd juffrouw itot wier glorie ook zij gaarne iets bijdroe gen. En dat deden zij zeker. En in de zaal ouders van leerlingen on niet, zooals dik wijls bij dergelijke gelegenheden, do moe ders alleen, maar ook de vaders. En daar tusschen in de oud-leerlingen van verschil lende jaren terug, waaronder er waren wier dochters ook al tot de leerlingen of oud-leerlingen kónden worden gerekend. Allen waren blij dat zij nu eens, zij het dan ook maar door hun tegenwoordigheid, van him dankbar» erkentelijkheid konden blijk geven. Verder eoll-.'g.tk', hoofden der scholen, directeuren en leraren van andere onder wijsinrichtingen liier ter stede, die de ge legenheid hun geboden om mej. Renaud de hand te kunnen drukken ook niet wilden laten voorbijgaan,, Eindelijk ontbraken ook nu weer niet dc onderwijzeressen en Meerlingen der school en allen to zamen vormden een aantal zoo groot dat een gevierd spreker bij zijn op treden cr tevreden over zou zijn geweest. Het eerst voerde de voorzitter der huldi- gingscommissio uit de ouders do beer J. Marks het woord, om namens de ouders der schoolgaande kindoren mcj. R. geluk te wenschen en te getuigen va.n de dank baarheid dier ouders, voor hetgeen onder leiding van haar, dc kinderen op haar j school hebben genoten. Hij sprak den wer.seli uit dat mcj. R. nog vfle jaren do bezielen Je leidster van dc 1 school aan de Breestraat mocht blijven. Het spreekt van zelf dat op deze. even krachtige als hartelijke toespraak luide toe juichingen volgden Mevrouw Hitman—Herfst presidknto der Commissie uit de oud-lcei lingen beklom ver volgens heb podium en sloot zich gaarne bij de woorden van den heer Marks a-an. Haar gedachten gingen onwillekeurig terug naar do gelukkige jeugdjaren, toen zij van den dagelijkschen omgar.g met dezen opvoedster genoot die haar schreden leidde op het pad der kennis en van het weten. Uit reeht- streckschvï ervaring kon zij namens andere oud-leerlingen getuigen van de goede en groote eigenschappen van mej. R. als op voedkundige Ook op deze warm gevoelde toespraak volgde instemmend handgeklap. Vertegenwoordigde mevrouw Hitman een generatie die de schooljaren reeds een meer of minder langen tijd achter zich weet, er zijn ook oud-lecrlingcn, dlie dc schooldeuren nog maar voor kort achter zich toe voelden gaan en bij wie de herin neringen er aan nog levendiger zijn. En voor deze groep, de oud-leerlingen van de- laatste vier jaren, voerde mej. Segaar het woord en bood de jubiiaresse een prachtige bloemenmand aan. En toen trad de heer Marks nog eens voor het voetlicht, qm, na mens de groep der ouders en voor dio dei- oudere en jeugdiger oud leerlingen mej. 11. nogmaals toe te spreken en haar mede te deelen, dafc die allen de handen hadden in eengeslagen om een passende herinnering aan mej. R. aan te bicden, een herinnering van blijvende waard'. Het was nog niet ge reed gekomen uit ae handen van den ma ker, doch hij kon nu reeds mededeel en, dat den naam van mej Renaud er door aan de vergetelheid zou worden ontrukt, ook voor volgende geslachten. De verschillende -Commissies hadden n.l. liet voornemen een plaquette to doen maken ten uitvoer ge bracht en deze plaquette zou met toestem ming van heb gemeentebestuur een plaats krijgen in de vestibule van de school, waar aan zij haar leven wijdt. Deze mededeeling werd door de talrijke aanwezigen met groo£e instemming ontvan gen. De Commissies hadden nog een ander plaD, waarop zij de goedkeuring van alle hier aanwezigen wilden vragen. Zij zouden nl. aan den gemeenteraad willen verzoeken aan do Meisjesschool 2e klasse den naam van mcj. Renaud te verbinden en haar Renaud-school te noemen. Deze mededeeling werd begroet met- een langdurig en daverend applaus, waaruit de voorzitter do gevolgtrekking maakte, dab men gerust uit naam van alle aanwezigen bet verzoek aan den Raad kon doen. Do lieer J. A. van Hamel die als oud- wethouder mej. R. ook had leeren kennen als een uitnemend klasseonderwijzeres en na 1905, het jaar barer benoeming tot hoofd der school, waaraan hij van harte had me degewerkt, als leidster dezer bloeiende in richting, voelde zich ook verolichfc haar thans zijn gelükwenschen aan te bieden. Hierop volgde nog de heer Hoogeveen, di recteur der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, die in deze kwaliteit) dikwijls met mcj. R. in aanraking kwam, omdat verschillende harer leerlingen voor onderwijzeres werden opgeleid en dan zon der uitzondering blijk geven uitnemend on derlegd te zijn Hij bewonderde in haar do voortdurende frischheid van geest, die on danks heb klimmen der jaren ongeschokb blijft en bij schreef dit toe aan haar liefde voor heb mooie werk dier opvoeding. Voor hen, dio zooals mej. R. het besef van de hooge beteekenis der opvoeding in zich om dragen blijft het. geven van onderwijs 'altijd nieuw en altijd frisch. Ook op deze toespraak volgde applaus. Mej. Renaud beantwoordde de verschil lende woordvoerders, alsmede de anderen, wier gevoelens zij hadden vertolkt. Zij ver zekerde, dat zij heb zich zoo niet had voor gesteld eii dab zij het nimmer meer zou vergeten. Er was haar echcr te veel lof gebracht. Veel er van moest zij overbrengen op haar trouwe medehelpsters. Zoo was het haar als een bijzondere eer aangerekend, dat 100 pCt. dor leerlingen harer school voor heb M. U. L. O.-diploma waren geslaagd en zij moest verklaren, dab do opleiding daarvoor in hoofdzaak is op gedragen geweest aan mej. Fischer en mej. Bos. omdat zij, wetende dat bij deze be proefde krachten het werk ip goede han den. was, zich bij voorkeur heeft bemoeid met de klassen der jongere onderwijze ressen. Met hartelijke woorden van,dank besloot zij haar toespraak. Toen werd de gelegenheid gegeven mej. Renaud de hand te- drukken. Lange rijen beklommen het podium en daalden af, we der gevolgd door anderen en dat duurde zoo een geheel en tijd voort. Voor de mees ten had de jubiiaresse nog een vriendelijk woord. Toen aan het complimentecren een einde was gekomen verschenen de gezamenlijke collega's hoofden van scholen nog op den \oorgrond waarvan do oudste, do heer P. G. Hocks, do woordvoerder was en namens allo collega's mej. R. een salontafeltje aan bood, welke attentie op bijzonder hoogen prijs werd gesteld. Hiermede was ook deze huldiging afge- loopen. In intiem en kring was men daarna nog geruimen tijd in de receptiekamer bij een, waar toespraken en gezellige kout el kander afwisselden. s Kniyt en Wijnkoop. „Als iemand verre reizen doet, dan kan hij veel verhalen". Zoo iemand is de heer Kruyt: zoo iemand is ook de heer Wijn koop. Zij zijn samen naar Rusland geweest. Niet lang geleden. Drie maanden reisden zij. Tien weken vertoefden zij in wat zij noemden, gisteravond in de openbare ver gadering der communisten in de groote Stadszaal, de andere wereld. En zij wilden dolgraag, liever nog dan de Leidenaars naar de andere wereld te helpen, daar van ook hier een filiaal stichten en van burgerlijk Leiden een Petrograd gemaakt zien. In den geest reisden wij met hen mee; in den geest kwamen wij met hen aan in Rusland en in den geest wandelden wij met hen en waagden, om met één hunner te spreken, ons met hen in Ruslands steden en dorpen. En wij hebben met gespannen aandacht, als trouwens verreweg de\mecsten onzer reisgenootcn-in-den-geest, zitten luisteren naar do verhalen van dio twee kloeke man nen, die met helder geluid ons inleidden in de waarheid over Rusland. Wij wisten immers, dat zij die waarheid weten kun nen door eigen aanschouwen. En dit niet alleen. Zij hebben niet enkel gekeken; zij hebben zich doen inlichten; zij hebben hun licht opgestoken bij iedereen, om zoo te zeggenzij hebben daar in Rusland wat zij noemen gewerkt. En dit alles om hun landgenootcn te brengen de waarheid over Rusland; om de vele leugens, ook en niet het minst in do pers, do bourgeois-pers wel te verstaan, waaruit zij evenwel ook waarheden en dingen, waar zij het volko men mee eens waven, putten, om die leu gens te weerspreken, te bestrijden, met ar gumenten. Mensclien bijv., door die pers dood ver klaard. onmoettcn zij springlevend. 'b Was hoogst interessant, wat wij hoor den. Welke vmchten van het onderwijs! Een dertienjarig meisje en het. is geen éénling houdt een lango voordracht over een onderwerp, met verbazing aangehoord door professoren en werklui. Wat wordt dadr gewerkt», ook op den vrijen Zaterdag middag, voor do gemeenschap! IIoc kame raadschappelijk gaat men er met elkaar om. Hoe mooi is do woningnood er van de baan gewerkt. Hoe gezellig wonen dio cx- krotmenschen in de paleizen. En hoe net jes wordt daarin alles- bewaardzoo ook in de musea. Van verhielen geen sprake. Wat is men er Vadertje Tsaar mooi kwijt geraakt en hoe geniet het volk van zijn lusthovenGeen alcohol daar, geen pros titutie daar. Dit gezelschap van het kapi talisme is met het kapitalisme en met de kapitalisten verdwenen. In Rusland werken mannen en vrouwen in goede harmonie, geen winst makend, wel beloond wordend, een iegelijk naar de mate zijns of haars, werks! Daar geen grondbezit meer. Daar een model-dicta tuur. Daar de arbeid de grondslag van de federatie van Sovjets, die niet verloren zal gaan, heden niet, morgen niet, ja "nimmer! Daar alleen nog maar wat gebrek aan eten, door heb slechte transportwezen. Daar nog wel niet do hemel op aarde een der sprekers zeido het zoo maar ook nietde kapitalistische hel! Rekening zal er m®r en meer met de Sovjet-regeering gehouden moeten worden, 't Begint al. Het ovejpg Europa, enz. wil nl handelsrelaties mef? haar. Men spiegele zich aan Rusland. Men volge zijn voor beeld. De revolutie daar heeft niets dan goeds gebracht. Kruyt en Wijnkoop heb ben het, zeggen zij, gezien en beleefd, en zij kunnen iedereen zoo'n omwenteling met de gevolgen er van dringend aanbe volen. Wij hebben slechts hier en daar een greep gedaan uit den rijken schat van er varingen, waaruit de twee heeren gister avond putten. Meer in bijzonderheden zul len wij niet gaan. Deden wij dit wel, zeer velen zouden er 6terk aan twijfelen of wij wel de waarheid mededeelden omtrent de waarheid van die twee reizigers. Op zulke sterke Russische staaltjes vergantten zij hun hoorderessen en hoorders. Aan het debat namen deel de heeren Veldman en Akkerman, resp. S. D. en anarchist. Beiden zagen van verscheidene Russischo vruchten het mooie en het voor treffelijke in het gebruik niet. De eerste verdedigde ook Troclstra tegenover Wijn koop. Wijnkoop had samen niet Kruyt gereisd, maar alleen repliceerde hij. Onder debat en repliek' was het af en too woelig en werd er geïnterrumpeerd. Het waren niet enkel goede woorden, die uitgescheeuwd werden. Dr. Knuttel, de communisten-afdeelings- voorzitter, leidde de vergadering en hield haar in bedwang. In zijn inleiding noemdo hij deze samen komst ook een herdenking van het drie jarig bestaan der Sovjet-republiek en me moreerde Wrangels verlies van Sebastopol. Aan het slot der vergadering beval hij een collecte voor het Russische revolutio naire Roode Kruis aan. Gisteravond hield ir. Hymans, direc teur van het Centraal-Normatisatie Bureau te Delft, voor leden en introducés van kei Departëment Leiden der Maatschappij van Nijverheid een voordracht met lichtbeelden over „Normalisatie", in de Nutszaal alhier. De lezing, welke te acht uren moest aan vangen, kon eerst beginnen te negen uren, aangezien de trein uit Delft, die te kwart voor achten te Leiden had moeten aanko men, orn kwart voor negenen, met een uui vertraging d'us, arriveerde. Spreker begon met de vraag te stellen wat normalisatie is en beantwoordde die met: „het wegnemen van iets, dat ons hin dert." De tegenwoordige maatschappij is zeer gecompliceerd, er is een nuttelooze ver scheidenheitf, en variëteit als zoodanig moet dit onderwerp niet alleen technici interes seeren, maar ieder, die zioli voor vooruit gang van de maatschappij interesseert. Normalisatie moet zijn wegnemen van hinderlijke en onnoodige variëteit,maakt zoodoende niet het leven eentonig en saai. Spreker wijst op het voordeel van uniforme produtcie bij de fabriek van Ford's automo bielen. In- de bouwkunde gevoelt spr. niet voor normalisatie, zoodat ieder huis er hetzeltee uitziet, doch wel voor het gebruiken veil uniforme onderdeden. Aan de hand van projecties ging spreker na wat het Centraal Bureau reeds deed op het gebied van normalisatie wat betreft machinerieën, en deelde mede, dat het Bu reau subcommissies heeft, die normalisatie teweegbrachten voor technische teekeningen, rioleering, onderd'eelen machinerieën, ter wijl in het voorjaar eon internationaal con gres over normalisatie to Londen zal wor den gehouden. De Voorzitter, de heer W. F. Verhey van Wijk, dankte hierna den spreker voor zijn interessante rede. Heden is hier te lande uit Engeland aangekomen miss Evelyn Sharp, corres pondente van de „Daily Newsv en .de „Manchester Guardian", die in opdracht van het Engelsohe reliefcomité van de Kwa kers een rondreis door ons land zal maken om voordrachten te houden over de ellen dige toestanden waarin in Duitschland de kinderen verkeeren. Ook hier to Leiden zal zij optreden. De heer John Beilot uit Den Haag zal op deze bijeenkomsten de voordracht van miss Sharp in het Nederlandsch vertalen en een aantal lichtbeelden vertoonen, be trekking hebbende op Eet onderwerp van de spreekster. De heer en mevrouw Specnhoff zullen enkele bijeenkomsten ö.a. te Leiden mede werking verleenen. Jonkvrouwe Schmidt iuF Altcnstad zal een aantal voorwerpen van Duitsche huisindustrie, voornamelijk speel goed, tentoonstellen. De opbrengst komt ten goede aan voor meld reliefcomitó en de Nederl. Centrale voor vacantiekinderen uit Duitschland. Bij de gisternamiddag gehouden groen tenveiling hebben de kooplieden, aangeslo ten bij de organisatie, nadat hun was ver zekerd, dat de tuinders vasthielden aan de 2 pCt. heffing voor het gebruik der fusten, niet gekocht. Ongeveer het vierde deel der kooplieden, dat niet aangesloten is, heeft echter gekocht. Het overige is gekocht door de tuinders zelf die morgen deze en andere groenten tegen veilingsprijs aan de Boom- markt aan het publiek zullen verkoopen. Reeds geruimen tijd werd door de po litie overwogen bij drukke verkeerspun ten, zooals hoek Noordcinde-Rapenburg- Breestraat en Kort-Rapenburg evenals bij dc Blaauwpoortsbrug een andere verkeers regeling te treffen. Vooral hoek Noordein de, waar het verkeer op sommige uren van den dag bijzonder druk is, Scheen dit nood zakelijk ter voorkoming van ongelukken. Het publiek kan zich blijkbaar nog niet wennen aan de bepalingen van de Motor en Rijwielwet, waardoor men is verplicht, op eenigszins gevaarlijke punten zijn vaart te verminderen en door het uitsteken van de hand of den arm aan te geven de rich ting, welke men wensehfc te volgen, en voorts om steeds zooveel mogelijk rechts te houden. De thans in te voeren regeling nu beoogt dit besef den bestuurders van voertuigen, ook die, welke door een paard zijn bespannen, of door de personen zelf worden voortgeduwd, bij te brengen. Er zal dan ook strenger dan tob dusver de hand aan deze bepalingen worden ge houden. Voorloopig zullen aan het Noordeinrls, voor de De-Gijselaare-bank een drie- of viertal agenten posten 'en aan hen zal in navolging van Den Haag een witte stok worden gegeven, waarmede zij seinen kun nen geven aan de bestuurders, die van verschillende richting komen. En deze zul len steeds moeten rechts houden. Iemand, die b.v. vanaf de Piinsessekade zou willen rijden naar de Oostzijde van heb Rapenburg, zal niet schuin over mo gen steken, zooals thans dikwijls gebeurt, maar rechts houdende achter den surveil leer enden agent moeten omrijden. Wij Vun- nen niet anders dan déze maatregelen toe juichen. Het verkeer is vooral aan genoem de punten soms zëer druk, en dat er nog geen ongelukken zijn voorgekomen, is al leen te danken aan. de goede zorg der po litic Maar men mag het er niet op laten aankomen. Later zou er kunnen worden gezegd, dat men den put ging dempen, nadat het kalf verdronken is. Heb is beter het omgekeerd to doen. Op 16 November 1&85 kwam de heer W. F. K. de Kievit, thans adj.-boekhouder bij de Stedelijke Lichtfabrieken alhier, als jong ambtenaar aan do Gasfabriek in be trekking. Deze 35-jarigo ambtsvervulling werd lie den, hoewel zij geen officieel ambtsfeest is, heden herdacht door de directie eh bet ad ministratief personeel der fabrieken. Uit. hoogachting werden den heer De Kievit aangeboden bloemen in vaas, een armstoel en een portefeuille, gepaard gaande roet eenigo hartelijke woerden. Mej. L. Kóch, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor liet oxamc-n Ned. taal en let terkunde M. O. De heer G. Bruins, alhier, is in Den Haag geslaagd voor liet voorloopig machi nisten-diploma. In verband met de dalende prgzen van bloem heeft gisteravond een bespre king plaats gehad van het bestuur der Leidsche Bakkers-Patroons-Vereeniging om aan haar leden voorstellen te doen tot ver laging der wittebroodprgzen. De rederijkerskamer „Vondel", on- derafd. van den Ned. R.-K. Volksbond, af- decling Leiden, zal bij gelegenheidl van haar 25-jarig bestaan een grooten nationalen wedstrijd houden. Gisteravond ongeveer te zeven uren was het geruimen tijd rumoerig op de Hooi gracht. De oorzaak hiervan was, dat een man zijn vrouw had verlaten met medene ming van zijn weekloon. Zijn vrouw, die niets meer van hem wilde weten, eischte gelcf, hetwelk eindelijk door hem werd ge geven. Later bleek, dat hij aan een andere ■vrouw kennis had. Een toeschouwer, die zich er mede bemoeide, kon een pak slaag op den koop toe krijgen. Ten slote ging hij met eenige vrienden in een nabijzijndo café afleiding zoeken. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Een Tooneelschandaal", schete uit het Amsteirdamsche artia- tenleven, door Jan Nooy. In loge, baignoire, en de beide parterres zaten, goed geteld, een 21 personen. Bo ven was het iets minder dun bezet, maar best wras ook anders. Of de bezoekers daar de voorkeur gaven aan het tooneelspel der heeren "Wijnkoop en Kruyt in de Stadsge hoorzaal 1 Aanvankelijk is er nog al gedelibereerd BINNENLAND. Jubileum van mej Kenaud. De aardappelen-export. Oprichting van een Chr. Volkspartij. Spoorwegongeluk bij Breukelen. BÜITENLAND. De eerste zitting van den Volkenbond. Statistiek van de aanslagen op Ierland. Bij de verkiezingen in Griekenland lijdt Venizelos een onverwachte nederlaag. Het huwelijk van den overleden koning Alexander wettig erkend. In Portugal is het kabinet afgetreden. of men wel zou spelen. Ten slotte werd er toch toe besloten, met dc noodige cou pures. Na afloop speet het ons, dat men het heele stuk niet gecoupeerd had, het geen dus in zich sluit, dat de afwezigen ditmaal eens niet ongelijk hadden. "We worden op het oogenblik meer dan overstroomd met zulke „volksstukken" of liever drakeu zonder ruggegraat-, zooals we ze bij voorkeur zouden willen noemen. Zoo langzamerhand zou men bijkans den indruk krijgen, alsof de benaming „volks stuk" tevens reeds direct wil zeggen: min derwaardigheid, dank zij de frissche keuze der gezelschappen, dio zich bezig houden met de wedergave van zulke werken. Toch is niets minder waar, dan dat volks stuk iets minderwaardigs hoeft te betee- kenen. Integendeel zelfs, daarin kan menig maal heel wat goeds schuilen, ook voor dezulken, die zonder reden zich dikwijls te hoog achten voor zulke kunst, zichzelf wijsmakend, daaraan volledig te zijn ont groeid. Maar men kieze ander werk! En als heb gaat, ook enkele betere spe lers Woningbouw. Do directie der vereeniging De Nederl, Gemeenten iheeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het volgende adres Bij do behandeling van het wetsoatwerp tot aanvulling van de Woningnoodwet is door de hoeren Kuiper c.s. voorgesteld in deze wet een nieuw artikel Sf in te voegen, strekkende om aan B.' en W- de bevoegdheid te geven, de vergunning tot het oprichten óf geheel óf voor een gedeelte vernieuwen van hot gebouw te weigeren, indien de voorzie ning in den woningnood door do uitvoering van het werk zou worden geschaad. Op dit amendement is door de heeren Schaper en De Jonge een amendement inge diend, hetwelk, na de daarin door de voor stellers aangebraöhte wijziging, bepaalt, dat B. en W. het verleenen eener bouwvergun ning onverwijld ter openbare kennis moeten brengen en dat van hun beslissing binnen veertien dógen, waarop zij ter openbare ken- uis is gebracht, door de Huurcommissio in beroep kan worden gekomen by den Minis ter van Arbeid- Zonder te Taken aan liet uitgangspunt der voorstellers, meent de directie ernstige be denkingen te moeten laten hooren tegen dit sub-amendement, niet het minst, omdat do daarin voorgestelde bepaling tot gevolg zou hebben, dat, tegen de bedoeling der voor stellers, de voorziening in den woningnood groote belemmeringen zou ondervinden. De toestanden in het bouwbedrijf zijn van dien aard, dat het uiterst gewenscht is aan het bouwen zoo min mogelijk moeilijkheden In den weg te leggen en in alle opzichten te bevorderen, dat plannen tot woningbouw zoo spoedig mogelijk kunnen worden uitgevoerde Do gemeentebesturen hebben dit dan ook in gezien en trachten al het mogelijke te doen, om de procedure voor het verkrijgen der bouwvergunning te bespoedigen. Doch de ondervinding heeft geleerd, dat zelfs de snel ste behandeling van deze zaken dikwijls nog niet kan voorkomen, dat de bouwvergunning langer op zich laat wachten dan met het oog op de belangen van den bouw wel wensche- lyk is. Het is om deze reden, dat in enkele gemeenten reeds er toe is overgegaau, om, zoodra voor het houw- en woningtoezicht vaststaat, dat tegen de gevraagde vergun ning geen bezwaren bestaan, terwijl de ver gunning om redenen van formeelen aard nog niet kan worden verleend, hetzij voorloopige bouwvergunningen af te geven, hetzij ooglui kend 'toe to staan, dat met den bouw een aanvang zal worden gemaakt. Wat zal, vraagt de directie, nu het gevolg zijn van de eventueele aanneming dor door de heeren Schaper en De Jonge voorgestelde bepaling Niet alleen zal men er niet meer toe kunnen besluiten, om te gedoogeD, dat met een bouwwerk wordt begonnen vóór de formeele vergunning is verleenddocli men zal steeds met het bouwen moeten wachten tot minstens 14 dagen na het vodeencn dor formeele bouwvergunning, om Jat deze voor, dien tijd geen kracht van gewijsde zal lieF- len- Neemt men daarbij in aanmerking, dat de bepaling van toepassing zal zijn op alle gebouwen, dus op alle woningen zonder eenige uitzondering, da*, is het duidelijk, dat aanneming van liet sub-amendement-Schn- pér-De Jonge in bet beste geval zou betec- konen, eenige weken vertraging in dc afle vering van woningen. Bovendien is liet zeer waarschijnlijk, dat een dergelijke vertraging in vele gevallen

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1