LEIDSCH DAGSLAD, Donderdag 11 November. Tweede Blad. Anno 1920. TWEEDE KAMER No. 18618 GEMEENTEZAKEN, FEUILLETON IN BTH.il,AT billijkheden to voorkomen jegens andere in schrijvers, die door het opnemen in hun be rekening van een risicoposfc, hooger in schreven en deswege niet voor gunning in aanmerking kwamen Mot de Commissie van Beheer over de Gestichten, wier advies B. en W. inwon nen, toen adressant zich met eenzelfde ver zoek tot hen richtte, zijn zij derhalve op bovenvermelde, reeds vroeger aangevoerde en door den Raad aanvaarde, gronden van oordeel, ctat er geen aanleiding bestaat tot afwijking van den in deze tot heden ge volgde gedragslijn, zoodat zij voorstellen afwijzend op het verzoek van adressant te beschikken. Instellen van een rechtsvordering. In den nacht van Zondag 16 op Maandag 17 Mei j.l., omstreeks 1214- uur, reed de heer G. Viveen, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Warmond, tijdens het geopend zijn van de Marebrug met zijn motorfiets tegen de gesloten hekken dier brug aan, niettegenstaande zoowel de dlienstdoende brugwachter W. Verwer als een der om standers hem vóóraf luide hadden toege roepen te stoppen Ton gevolge van do aanrijding werd aan het hekwerk en aan de leuning der brug schade aangebracht, waarvan c3e herstel lingskosten f 34,25% hebben bedragen. Niettegenstaande herhaalde aanmaning is de lieer Viveen, die zich tegenover den Directeur van den Markt- en Havendienst ton slotte bereid had verklaard in de schaar, tot een bedrag van f 25 te zullen bijdragen, ir gebrelco gebleven de herstellingskosten aan de gMue'*nte terug te betalen. R en W. geven nu, overeenkomstig het ter visie leggend advies van den rechtsge leerden raadsman in overweging te bo- 6»uiI«rn, dat tegen genoemden Viveen een recht-3' c rdering zal worden ingesteld ter betaling der bovengenoemde herstellings kosten ten bedrage van f 34.254. Wijziging subsidie Ambachtsschool. Dc voorwaarde, waaronder bij raadsbe sluit van 5 Januari 1920 aan de Ambachts school een verhooging van de gemeente lijke subsidie over 1920 met f5700 in uit zicht werd gesteld, luidt, dat de subsidie? van Rijk en Provincie over dat jaar to zamen met f 17.740 zullen moeten worden verhoogd. Blijkens de door het Bestuur der Am bachtsschool overgelegde bescheiden, kent het Rijk over 1920 een buitengewone sub sidie toe van f 8327 cn zijn bij suppletoire begrooting voor 1920 bovondien nog f4750 aangevraagd, te zamen f 13.077. Dc Pro vincie echter verhoogde haar subsidie over 1920 met ten hoogste f 3650. Een en ander zal voor do Ambachtsschool over dit jaar uit Rijks- en Provinciale 'subsidies een hooger bedrag van f 16.727 opleveren. Ofschoon dus niet ten volle aan de voor waarde van het raadsbesluit van 5 Januari 1920 zal kunnen worden voldaan, komt het B en W. niettemin voor, dat, waar ont houding van de gemeentelijke subsidiever- hooging deze onderwijsinrichting in finan- cieele moeilijkheden zou brengen, niet al te streng aan de gestelde voorwaa.den moet worden vastgehouden. Dienovereenkomstig geven zij in overweging aan bet verzoek van het. Bestuur te voldoen, door het be sluit van 5 Januari j.l. in dien zin te wij zigen, dat aan het slot, inplaats van ,,ten minste f17.740.enz. worde gelezen „ten minste f 16.727.enz. Verhooging subsidie M. S. G- Bij besluit van 5 Januari 1920 werd de gemeentelijke subsidie over 1919 ten be hoeve van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix", die tot dusver f 10.800 bedToeg, 'met f3948 verhoogd cn ge bracht op f 14.748, mits het Rijk en de Provincie hun subsidies verhoogden te za men met ten minste f 9212, aan welke voorwaarde werd voldaan. Het Genootschap vraagt thans een ge lijke subsidieverhooging over 1920 onder overlegging van afschriften der besluiten, waarbij het Rijk en de Provincie hun sub sidie resp. hebben gebracht op f 12.930 cn f 4882. B. en VV. vinden daarin redenen om ook de gemeentelijke subsidie over 1920 te ver- lioogen met hetzelfde bedrag dat over 1919 werd toegekend en doen daartoe bij den Raad het voorstel. Extra subsidie „Kennis is Macht". Het Genootschap Kennis is Macht" vroeg ook om een extra subsidie uit de ge meentekas ten behoeve van haar onder wijsinrichting over het jaar 1919 ter ge deeltelijke voorziening in de kosten van de door de Regcering geëischte salarisver betering van het onderwijzend personeel over dat jaar. Deze kosten bedragen f9725, waarvan het Rijk 50 pCt of f4863 voor zijn rekening neemt, terwijl d-e Provincie be reid is 10 pCt. of f 972.50 bij te dragen, mits de gemeente haar subsidie met de resteerende 40 pCt. of f 3889.50 verhoogt. Met het oog op het geringe bedrag der Provinciale subaidie-veriiooging tegenover de hooge bijdrage die van de gemeente wordt gevorderd, gaven B. en W. het Be stuur van Kennis is Macht" te kennen, dat zij bereid waren den Raad voor te stellen een extra subsidie over 1919 toe te kennen van ten hoogste 30% der salarisver hoogingen, doch gaven het Bestuur tevens in overweging, bij de Gedeputeerde Staten aan te dringen op een verhooging der pro vinciale H'drage tot 20% der bedoelde kos ten. Met aanvoering van dezelfde gronden cn onder opmerking dat de school van ,Ken nis is Macht" niet een uitsluitend plaat selijk karakter draagt, maar door verschei dene leerlingen uit de buitengemeenten be zocht wordt, ondersteunden zij vervolgens bij de Gedeputeerde Staten het door het Genootschap te dier zake ingediend ver zoek. Tot hun leedwezen berichtten Ged Sta ten, dat zij niet bereid waren méér dan 10% der salarisverhoogingen als extra sub sidie uit den daarvoor beschikbaren post der Provinciale begrooting toe te kennen, onder mededeeling tevens, dat met deze verhooging van 10% het drievoudige van de tot dusver genoten subsidie ad f 375 zal worden bereikt. Hoewel B. en W. de opmerking niet ach terwege mogen laten, dat do Proviuciale subsidie tot dusver zéér gering was (de subsidies van Rijk, Provincie en Gemeen te bedroegen resp. f 1250, f 375 en f 1595) staat het Genootschap thans voor het feit, dat haar de verhoogde Provinciale bijdra ge wellicht geheel, althans ten deele, zal ontgaan, indien de gemeente haar subsidie niet tot de gevraagde 40% toekent, wat ten gevolge kan hebben, dat de school, Ve- gens den toch reeds slechten financieclen toestand van het Genootschap, niet kan blijven bestaan. En dit zou zeer te betreu ren zijn, gezien het groote gebruik dat van deze school wordt gemaakt. B. en W. vinden daarin aanleiding den Raad voor te stellen, aan het Genootschap Kennis is Macht" over 1919 een extra subsidie van 40% der salarisverhoogiogen over dat jaar, tot ten hoogste f 3889.50 toe te kennen. Geen extra-vergoeding aan de Zita-Vereen. Evenals bovengenoemde vereeniging nu, heeft ook de Zita-Vereeniging ten behoeve van haar Vakschool voor Meisjes een extra subsidie over 1919 gevraagd en wel tot een bedrag van f 1404, mede met het oog op de kosten der salarisherziening van het personeel dier school over dat jaar. In de Raadszitting van 22 Maart 1920 werd reeds de subsidie verhoogd met f 1910 en alzoo gebracht op f 2960, onder voor waarde, dat Rijk en Provincie hun subsi dién over dat jaar te zamen met ten min ste f 7650 zouden verhoogeD, wat de ver eeniging meent te mogen verwachten In- tusschen verhoogde Rijk en Provincie slechts tot f 6808, dat is f 842 minder dan door den Raad als eisch werd gesteld. Dit zou mitsdien een reden kunnen zijn om de subsidieverhooging der gemeente niet, of althans niet ten volle, uit te koe ren Het komt B. en W. echter voor, niet al te streng aan den gestelden eisch te moe ten vasthouden. Zij willen daarom de ver hooging van f 1910 uitkeeren, doch stel len voor om op het verzoek om nog een extra subsidie van f 1404 te mogen ontvan gen afwijzend te beschikken. Extra subsidie Schoolkindervoeding. In dc raadszitting van 7 Juni 1920 werd liet besluit genomen, om de schoolkindervoe ding in den vervolge gedurende het gekeelo jaar te verstrekken cn tevens om, op dezelfde leest als dit voor de voeding iiefc geval-is, sch/oolk i n derkleedi n g aan de daarvoor in aanmerking komende leerlingen uit te Teiken. Het vereenigingsjaar van ..Schoolikinder- voeding" liep tot dusver o-ver het seizoen OctoberApril en dienovereenkomstig werd ook haar rekening en verantwoording opge maakt- Nu echter de verstrekking van voe ding en klecding gedurende het geheelo ja .r zal plaats hebben, lag het voor de hand, dat de vereeniging haar administratie over een kalenderjaar ging omwerken, wat in over eenstemming is met de begrootingsregelirig der gemeente en met het jaarlijks uit te brengen verslag omtrent de besteding der op de gomeentebegrooting uitgetrokken gelden. Ten gevolge der veelomvattende voorbe reidende werkzaamheden kon de aanvul lende begrooting slechts over twee maanden (Nov. en Dec-) loopen inplaats van over 8 maanden- Na een en ander nader te hebben toege licht geven B. en W- in overweging lo. aan de vereoniging voor het jaar 1920 alsnog een extra-subsidie toe te kennen ten bodrage van f 7885.45, in welk bedrag is be grepen een som van f 3000 voor sohoolkindcT^ kleeding; 2o. aan de vereeniging voor het jaar 1921 een subsidie toe te kennen ten bedrage van f 24341.in welk bedrag is begrepen een som van f 6000 voor schooLkinderkleeding, een en ander onder de voorwaarden ge noemd in het Koninklijk Besluit van 19 No- vomber 1900, zooals dat is gewijzigd bij Ko ninklijk Besluit van 10 Juli 1920 3o. over te gaan tot vaststelling van de overgelegde beg-rootingsregeling, dienst 1920, strekkende tot verhooging van volgn- 174 „Subsidie aan de Vereeniging SchooLkinder- voeding" met f 7885-45, te vinden door af schrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven, waarop nog een bedrag van f 70722.50 beschikbaar is. De verhooging van den post „Subsidie aan de Vereeniging Sohoolkindervoeaing" op de begrooting voor 1921 zal bij aanneming van dit voorstel, bij de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting 1921 worden ge regeld. Verhooging subsidie Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens"« In een adre>s verzoekt de vereeniging" ..Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvensr' alhier verhooging ran de aan haar fcoege- keude subsidie tot f4200, mot ingang van 1 Januari 1921. De Openbare Leeszaal geniet sedert 1911 een subsidie uit de gemeentekas die, aanvan kelijk op f450 per jaar gesteld, sedert 1917 f1000 bedraagt. Krachtens de nieu we Rijksregeling zal voor een gemeente met ruim 65000 inwoners* een rijkssubsidie van maximaal f4434 kunnen wordsn verkregen, mits de gemeentelijke en provinciale sub sidies tezamen f5587 bedragen. Aangezien de Leeszaal voor het jaar 1921 op een pro vinciale subsidie van f 1320 meent te mogen rekenen, zou de gemeente haar subsidie dan op f4267 (rond f4200) moeten vaststel len zooals ook in het adres wordt gevraagd en welk bedrag ook na 1 Januari 1924 inderdaad moet zijn toegekend wil de Lees zaal dan niet alle aanspraak op1 Rijkssubsi die verliezen. Deze plotselinge verhooging van subsidie van f 1000 oo het maximale bedrag van p'.m. f4200 kwam B. en W. echter, gezien den ÜDancieelen toestand onzer gemeente, te hoog voor. Zij traden daarcm met het be stuur in overleg ten opzichte van de hoogere uitgaven, welke voor de Leeszaal momenteel ötrikt noodig waren, ten einde, gebruik ma kende van de overgangsbepalingen der Rijks regeling, voorloopig althans met een lagere subsidieverhooging te kunnen volstaan. Bn dit overleg bleek, dat de noodzakelijke verbetering van de salarissen van het per soneel en de uitbreiding van het getal be ambten met 1, voor het jaar 1921 een uit gaaf zou vorderen van plm. f2700. Werd de gemeentesubsidie niet verhoogd, dan zou rit gemeentelijke en Provinciale subsidie tem hoogste f2320, worden ontvangen, wat ten gevolge zou hebhen, dat de Rijkssubsidie slechts plm. f 1856 (plm. 4/5) zou bedra gen, d.i. f94 minder dan thans genoten wordt; evenwel zou dan krachtens de over gangsbepaling de subsidie tot f 1950 worden aangevuld. Dientengevolge zoude echter de Vereeniging niets méér ontvangen. Ten einde in de hoogere uitgaaf van plm. f2700 te voorzien, zouden de tegenwoordige subsidiën, bedragende f1950 (Rijk) -f- f 1320 ^(Provin cie) -j- f 1000 (gemeente) te zamen f 4270 tot. f6970 dienen te worden verhuo^d. Daar voor zou een gemeentelijke subsidie noodig! zijn van f2552, een Provinciale bijdrage van 11320, te zamen f3872, terwgl de Rijks subsidie dan zou bedragen plm. 4/5 X f3872 f3098. Met deze omstandigheden voor oogen komt het B. en W. voor, dat er termen aanwezig, zijn om de gemeentelijke subsdie voor de Openbare Leeszaal Reuvens voor 1921 tot in ronde som f2500 te verhoogen, waarmede het Bestuur der Leeszaal verklaard heeft voorloopig te kunnen volstaan. Zij geven den Raad mitsdien in overweging dienovereen komstig te besluiten. Subsidie voor Drankbestrijding. Naar aanleiding van Let voorstel van den heer Van Eek cm den post subsidie aan drankbestrijdersvc-ieenigingen met f50 u* verhoogen ten e«nde B en W. in staat „e stellen een door de /1-HoIl. Prop. C^mm. der Ned. Ooderw. Propagandaclub voor drankbestrijding voorgenomen cursus met een gelijk bedrag te subsidieeren, geven B. en W. alsnu in overweging aan ge noemde Commissie een subsidie van ten hoogste f50 in uitzicht le stellen ter ver krijging van de noodt ge lacaliteit voor het gedurende den a.s. winter houden van êên of meer alcohol-cursussen, evenwel onder voorwaarde, dat door de commissie schrif telijk opgave wordt gedaan het aan tal deelnemers, van het a&ntal gehouden cursusavonden en van hetgeen door Haar voor zaalhuur is uitgegeven, opdat het juiste bedrag van de subsidie door üun Coll'ge kan worden vastgeste.d Vcrhoogdiig beloon ing der Waagwerkers. Door de Hoofdlieden van het tlld'e der Waagwerkers is een adres aan den Raad gericht om het daarheen te willen leiden, dat aan hen in stede van 15 cent per var ken, voor hot vervolg voor hun hulp bij het wegen op de vette arkensmarkt van gemeentewege een bedrag van 25 cents ne? varken zal worden uitbetaald. Toen met ingang van 1 Mei 1.1. bet weeg loon van 15 cent op 25 cent werd gebracht, meenden de Waagwerkers met den toer- maligen Waag- en Ijkmeester t n onrechte, dat deze verhooging hun ten goede kwam. Hoewel de Commissie van het Markt wezen evenmin als B. en W. aanleiding vonden om in verband met deze verhoo ging ook de toelage der Waagwerkers te verhoogen, komt het B. en W. oij nadei overweging met de Commiss °t wel go- wenscht voor het weegloon met 10 cents per varken te verhoogen. En daar deze verhooging, zij het dan ten onrechte, reeds van 1 Mei af is toegekend, zouden B. en W. aan het besluit tot op dien datum terugwerkende kracht willen verleenen. In dien geest stellen zij Jen Rh ad voor te besluiten. Zitting van gisternamiddag Installatie Be Kanter. De heer P. J. DE KAN'iER. opvolger van mr. D. Fock, legt de vareischte eeden af en' neemt zitting. Uitbreiding Amsterdam. Voortgegaan wordt met do behandeling van het ontwerp tot uitbreiding van Am sterdam en de mot'e-Snoeak -TJenkem..ns om dit ontwerp uit te stollen. Verschillende leden repliccerom i. Benoemingen. Ter benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter voorziening in de vacature ontstaan door het verleend eer vol ontslag aan mr. P. E. Briëfc worden door B. on W aanbevolen: lo. J. A. van Hamel2o. J. B. Meynen. Voor de benoeming van een lid der Com missie fcot wering van Schoolverzuim (va cature L. G. van Dorp) worden aanbevo len: lo. J. den Ehiyn, Apothekersdijk 31, Leiden2o G. J. Visser, Haarlemmer straat 151, Leiden. Tot toelichting diiene, dat. beide beeren vaders zijn van kinderen, die een bijzondere school bezoeken. Ter voorziening in de vacatures als on derwijzeres) worden voorgedragen School 3e klasse No. 6 lo. L. Westerman, onderwijzer te Hïlle- gom 2o. A. var der Neut, tijdelijk onder wijzer te Utrecht; 3o. D. G. Magé, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school der 3e klasse, No. 9, te Leiden. lo. Mej. A. van der Laaken, tijdelijk on derwijzeres aan de O. L. school der 3e kalsse, No. 6, te Leiden,'2o. mej. E. Sage- kuele, tijdelijk onderwijzeres aan de Jon gensschool 2o klasse, te Leiden 3o. mej. H. F. Kraaneveld, tijdelijk onderwijzeres aan de Meisjesschool 2e klasse, te Leiden. School 3e klasse No 7. lo. A. van der Neut, tijdelijk onderwijzer te Utrecht; 2o. D. G. Magé, tijdelijk onder wijzer aan de 0 L. school der 3e klasse, No. 6, te Leiden3o. J. B. A. van der Swan, on;- derwijzer te Maassluis. School 3e klasse Ne. 9. lo. D. G. Ma-gé, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school der 3e klasse, No. 9, te Leiden; 2o. mej. E. Sagekuele, tijdelijk on derwijzeres aan de Jongensschool 2e klasse, te Leiden; 3o. mej A. Pannekoek, tijdelijk onderwijzeres aan de school 2e klasse voor jongens en meisjes, No. 4, te Leiden. Vergunning tot het maken van een houten gebouwtje. Onder overlegging van een adres van W. van d/er Mey, geven B en W den Raad in overweging aan adressant vergunning te verleenen om het door hem te bouwen ge bouwtje aan den Zoeterwoudschen weg, op het terrein kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O No. 213, dienende tot ber ging van landbouwbenoodigdheden, van bout to doen maken. Verzoek om schadevergoeding in verband met de stijging van loonen en materiaalprijzen. Dc aannemer van het boa wen der Cen trale Werkplaats op het terrein van het Gesticht Endegeest", de heer L. W Ruy- ter, verzoekt om vergoeding van de schade ad f4304.19, door hem op de uitvoering van dat werk geleden ten gevolge van de stij ging van loonen en van do prijzen van bouwmaterialen, welke sinds de aanneming heeft plaats gehad Te voren heeft adressant zich tot B. en W. gewend mot een gelijkluidend verzoek, waarop zij evenwol afwijzend hebben be schikt-, evenals ook andore dergelijke ver zoeken zoowel door den Raad' als door dat College meermalen van de hand zijn gewe zen. Daarbij is uitgegaan van do 6telling, dat de aanbesteders niet verplicht zijn te deelen in de schade, door aannemers na don dlatum der inschrijving geloden door stijging van loonen, prijzen, als anderszins. Het risico, aaD het contract verbonden, be hoort geheel voor rekening van den aan nemer te blijven, die zich daartegen kan voorzien door in de narmemingssom een risicopOGt op te nemen en to wiens voor deel e ook een evontueele prijsdaling komt. Zoo had adressant er bij dc inschrijving re kening mede kunnen houden, dat de prij zen van materialen en de loonen zich voor loopig nog in stijgende lijn zouden bewegen. De gemeente moet zicli, naar het B. en W. voorkomt, houden am do eenmaal be paalde aannemingssom, niet alleen, omdat anders het geheel© contract op losse schoe- ven zou komen te staan, maar ook om on- Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 17) Mevrouw Bean keek Sophie aan, kuchte toen klonk haar vroolijko lach „Ha ha ha „Nogal een ding om over te lachen! Geen zilver te hebben!" zei juffrouw White, ach terdochtig van de een naar de ander kijkend. „Neem me niet kwalijk. Ik ik heb soms zoo'n aanval. Het is een soort kramp in do luchtpijp," verontschuldigde me vrouw Bcan zich Toen nam juffrouw White afscheid, ter wijl zij, naar huis gaande, bij zichzelf de opmerking maakte: „Geen opvoeding. Niet den stand, dien ik bezocht, toen ik in bet Park woonde. Maar ik geef mijn zware kiest met zilver liever bij baar in bewaring dan bij iemand anders, want zij zal niet bij de menschen rond gaan vertellen, dat de verf van dc trappen er door afgestooten is, zelfs al is dit bet geval." Juffrouw White keek naar de onschuldige woning van do Pembertons, waar de kist jaren geleden de verf beschadigd had, en het ongeluk niet in stilte geleden wastoon nam zij den huissleutel uit het zakje van haar kerkboek en verdween door dc deur uit het gezicht van mevrouw Bean. „Sophie, neem een glas gemberwijn on éen stukje koek," zei mevrouw Bean, „want het is in onze straat gebruik zoo iets na kerktijd aan te bicden, hoewel wij allen 's Zondags ongeveer één uur eten. Nu, als je 't werkelijk niet wilt hebben, ga ik even naar boven, om te zien hoe het met Hen- bert gaat. Het is zoo'n prachtig stuk lams- vleesch uit Canterbury en doperwten." Zij was al halverwege do trap, en toen Sophie de voordeur uitging, zag zij Pieter Norton langs komon met zijn zusters, die er zeer fleurig in haar Zondagsche kleeron uitzagen, terwijl mevrouw Norton met haar echtgenoot volgde in een aangesloten, goed gemaakte japon, die er als een wandelend gebod uitzag zij getuigde zoo duidelijk van de noodzakelijkheid), om eerbied te heb ben voor die dingen, die door jaren van zelfbebcersching bereikt waren Sophie las dit echter niet op den breeden, onborispelijken rug van mevrouw Norton's grijsvoile japon; maar zij glimlachte en keek naar de alledaagscho familie, die uit de kerk kwam, met een vaag gevoel, dat bet iets beteekende. 't Was iets meer d!an het scheen, ofschoon zij niet wist wat; evenals de kreet van een raaf op een stillen avond, of het gonzen der bijen in oogsttijd. Maar do eenige bepaalde gedachte van Sophie, toen zij het hek binnenging, was oen besluit-, dat, als zij ooit zoo dik word als mevrouw Norton, zij haar japonnen ruim zou laten maken on geen rose rozen op haar Zondagscben hood zou dragen. Tien minuten later at iedereen in onze straat warm gebraden vleesch in die aamos- feer, eigen aan den Zondag, waarom vreem delingen ons een beetje uitlachen, maar wat ook iets boteekent, evenals de Nartons in hun besto kleeren. Evenals de kreet van een gulzige raaf en hot gegons van een verve lende bij op vrede en overvloed kunnen duiden, zoo kunnen do Zondagsche middag malen misschien toewijding aan het gezin beteekenen, en een onbewust gevoel van plicht jegens den naaste en God. Maar gelukkig bedierf niemand zijn vleesch door de gedachte, wat. het beteeken- de zij aten alleen maar, in sommige ge vallen t© veel, on gaven cr van in de keu ken. Gaandeweg werd alles gewasschen en opgeruimd ©n ongeveer drie uren kwamen vroolijko dienstmeisjes met kleurige hoeden uit ieder huis aan weerskanten van de straat, behalve uit dat van de Beans Daar was Louise nog in haar katoenen japon, zooals die geheele straat wist, omdat men haar naar den doktor zag loopen. Vijf minu ten later ging de doktor zelf in do richting van het huis var de Beana, ©n liep naar hun voordeur. Juffrouw White, mevrouw Pembe-rton en mevrouw Golding zagen hem allen naar binnen gaan en zij vroegen zich af ,o£ Betsy een pruimepit had ingeslikt, of dat Bobby van do trap was gevallen en een been gebroken had. Of, het kon natuur lijk ook voor mevrouw Bean zijn. Aan den heer Bean dachten zij niet, omdat hij nooit ziek was; evenmin als de treinen, waarin hij reisde. Hij beschouwde zichzelf als een machine, om beter to verkoopen, en de straat, als ©en deel van de wereld, nam hem volgens zijn eigen maatstaf. Maar on gelukkig hadden hij en do straat zich ver gist en do beer Bean lag boven, op zijn slaapkamer, ziek aan een kwaal, waarvoor machines ongevoelig zijn. „Ik vrees, dat het een lange geschiede nis zal zijn, mevrouw Bean", zei-de dokter, met een ornstig gezicht, toen hij beneden kwam. „Een tot-aio uitputting van do spijs verteringsorganen, en het hart aangedaan door de spijsvertering. Rust, Streng diëet. Go©n zorgen. Dab ia hot beste wat u voor hem kunt- doen. Vóór alles moet hem onrust bespaard worden. Er is toch niets, dat hem hindert-?" „Niet, dat ik weet", zei mevrouw Bean. „Hij verloor zijn nieuwe overjas en moost een andere koopeaen hij moest nogal een dure hebben om de zaak dat was na tuurlijk een zorj En mijn tanden 132 gulden. U zei, dat ik nieuwe tanden moest hebben. Ik kan niets anders bedenken. O ja, er kwam een brief van een zuster van hem in Nieuw-Zeeland, zij schreef, dat er droogte geweest, was en zij bijna van hongor stierf dat was wee-r z-es en dertig gulden. Misschien was het, dat al die dingen gelijk kwamen." Zij keek de ndokter aan, verlangend niets achter te houdon, wat helpen kon, en hij knikte veelzeggend, en dacht over den toe stand na. Hij was als jonge man in onzo straat gekomen, en kendo de groot© waar de van 240 gulden. „U hebt geen hij schraapte zijn keel. U hebt toch geen dringende verplichtin gen? Iemand als de heer Bean heeft toch zeker wat overgespaard hij hield op. „We zijn nooit zoo gelukkig geweest, dat we konden houden, wat wij overgespaard hadden", zei mevrouw Bean. „.Telkens, als wij een aardig sommetje bijeen hebben, ge beurt er iets „Nu, zorg maar zooveel mogelijk, dat hij niet tobt", zei de dokter, zijn hoed nemend). „Ik kom vanavond ongeveer tien uren nog eens terug, onder een of ander voorwend sel bijv. dat ik iets vergeten heb wij moeten hem niet ongerust maken. Goeden dag." En de heer en mevrouw Beau waren in een oogenblik uit zijn geest verdwenen. Mevrouw Bean stond een oogenblik mot haar hand tegen het voorhoofd Een auto vloog langs ,vol vroolijke men schen; juffrouw White kwam uit het huis aan de overzijdedo klok luidde in den hee- ten. zonneschijn van de stad met onuitspre kelijke loomheid. „Klang, kling, klang, klang I" Het laatste „klang" trof ondraaglijk een of andero zenuw van mevrouw Bean's in nerlijk wezen zooals de aanraking van heft tangetje van een tandarts do bloot© zenuw van een tand treft. Zij werd bleek en ake lig. De droefenis, die een huis vervult, als de heer des huizes ziek wordt, scheen zicht baar te kruipen over de overblijfselen van het Zondagsche diesserb op de eettafel Zij kon Betsy en Bobby hooT-en kibbelen in hot voortuintj o. Louise snikte hoorbaar in de keuken, deels uit medelijden met den aJgemeenen toestand en deels uit natuurlijke teleurstel ling, dat. zij dien middag niet uit kon met haar nieuwen blauwen hoed. Mevrouw Bean was opgewonden, cn als zij dat was, had zij een grappige gewoonte van bij zichzelf tc praten in een angstig gefluister. „Komaan", fluisterde zij „zoo gaat het niet, hoor. Je moet flink zijn en er uit zien, alsof alles goed was. Je moet Een oogenblik ging zij aan de tafel zitten met haar hoofd tusschcn de handen; toen sprong zij op, haar gezicht levendig on met schitterende oogen. De vrees, die alle ze nuwachtige krijgslieden kennen, was voor bij, en zij was, evenals zij, nu des te vroo Iijker, en roekeloos dapper. Laat komen- wat wil I Zij was in staat het te bestrijden. $Word)b vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5