LEIDSCH m DAGBLAD. Maandag 8 November 1920. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS BINNENLAND, Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON m ONZE STRAAT Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. FB1J3 DEB ADYEBTENTIENi 80 OH ret«4. Dc« Zaterdag» 40 Ota. reg«L Klein* advortentiëu Woensdag 76 OH, Zaterdag f 1.— bij een maximum aanval woorden van 30. Incasso volgens posc- r.tcdxt. Voor eventueel® opzending vaQ brieven ib Ota, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ct3. Nummer 18615* Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kermis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke vischwin- kols (Yischmarkt en Stadshulpwerf) ver krijgbaar is VERSCHE HARING a. 0.16, SCHELYISCH a f0.22, grootere SCHEL- YISOH 2t f0.32 en SCHOL a f0.28 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgcm. Leiden, 8 November 1Ö20. H. R. V. „Eendracht", en Ver. van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius". Bovengenoemde vereengingen hadden. Za terdagavond een feestavond met bal geor ganiseerd in de Groote Stadszaal. Deze feestavond was geheel ten bate van de Vereenig'ng tot oprichting en in-stand- houden van herstellingsoorden. De zaal zag er zeer gezellig uit cn was geheel ge vuld met oud on jong, in veel-kleurige bal toiletjes Om cirrta halfnegen, opende de voorzit ter, de heer H. M. van der "Worm, den feestavond, riep den aanwezigen een har telijk welkom toe en zette het doel van de zen avond uiteen in een korte rede. Het doel was hoofdzakelijk dezen dag en avond veel geld in. te zamelen voor de Herstel lingsoorden (en naar de voorzitter later aan ons mededeelde, is men hierin schit terend geslaagd) cn werden de aanwezigen nogmaals hiervoor hartelijk bedankt. De zangnummers, door een der dames, met begeleiding van de piano, hadden zeer veel. succes, dat wel verdiend was, want zoowel de zangeres ais de pianiste waren goed voor haar taak berekend. Daarna werden door den lieer H. J. v. d. Stal met zijn dame levensliedjes van mevr. D.; Wijs--Mouton, Carl Heyner en Huileb roe jk voorgedragen, waarmede de zen ook uithu idig succes hadden. Vervolgens werd een zeer uitgebreide tombola gehouden, waar ieder wel voldaan met prijzen beladen vandaan kwam. Hierna volgde een bal. In de balpauze werden groote ommegangen met muziek ge maakt, waardoor de feestvreugde ten top steeg. Om halfvier was dit zeer geslaagde feest geëindigd. De voorzitter van „Mercurius", de heer Marks, dankte het bestuur van „Een dracht" voor dpn bijzonder mooien feest avond Leidsche Concert-Vereeniging. De concerten der Leidsche Concert-Ver- eeniging volgen tegenwoordig elkaar in geregeld tempo op cn de leden en geïntro- duceerden blijven eveneens hun belangstel ling toonen, waartoe de ijver en de goede zorg van hot bestuur trouwens allé reden geeft. Gisternamiddag trad het bekende trio Van Batenburg, uit Den Haag, op, bestaan de uit mevrouw N. Vle JongDe Jong, piano, Corrie van Batenburg, cello, en H. Rademaker, viool, terwijl mcj. Bertha Rec- ser, sopraan, te Voorburg, zicb had bereid verklaard als soliste op te treden. Het programma bevatte werken van Schubert, Goltermann, Bemberg, Schnit'z- ler. Mendelssohn, Dan de Lange, en Op- zoomer. Het trio was daarbij bijzonder op dreef, en werd door het na elk nummer herhaald applaus tot steeds grooter inspanning ge prikkeld, wat het gehoor weder ten goede kwam. Mej. Reeser had mede veel succes. Er ging van haar mooie sopraanstem een groote teederheid uit cn de dikwijls lang aangehouden tonen klonken helder als glas Aan de toejuichingen kwam na haar tee- cler „Op den Weefstoel", van Opzoomer, haast geen einde. Teruggeroepen, zong zij als toegift nog het fijngevoeïd „Liedeke in Mei", dat de kroon zette op haar werk van dezen dag. Alles bijeengenomen, was het een goe- 'den namiddag voor do Concert-Vereeni- ging, die al weer een mooi afwisselend con cert in uitzicht stelt op Zondag 21 Nov. Voor do Leidsche afideoling van het Ge nootschap „NederlandEngeland" zal op Vrijdagavond 19 November in het groot auditorium van het Academie-gebouw als spreker optreden de heer Jusuf Ali, met een voordracht (met lichtbeelden a over Britsc-h- Indic, waarbij zoowol het maatschappelijk leven als onderwijs en kunst zullen worden behandeld. De spreker heeft als bestuurs ambtenaar in Britsch-Indië-'verscheidene be langrijke betrekkingen vervuild en heeft een tijdlang deel uitgemaakt van de centrale re- geering- In 1Ö10 was hij voorzitter van het Moslinisch onderwijscongres voor het ge- heole Indische rijk- De heer Jusu.f Ali is niet alileen in zijn vaderland en in Engeland wel bekend als begaafd ..lecturer", maar heeft ook in de Scandinavische landen lezin gen over Britsoh-Indie gehouden, welke bij- zender de aandacht hebben getrokken- Donderdagavond 11 November a.s. zal door het R.-K. Huisvestingscomité in de groote zaal der Stadszaal een propaganda- avond gehouden worden voor noodlijdend Centraal-Europa. Het woord zullen, er voe ren de hoogeerw. heer P. L. Dessens, de ken alhier; dr. Emile Verviers, privaat docent aan de Universiteit alhier, en de heer Arnold Smits, voorz. van het plaat- -solijk Comité van de K- S. A- Gisteren heeft de verkiezing plaats ge had voor drie leden van den Kerkeraad der Ned.-Israël. Gom. alhier. Aan de beurt van aftreding waren de heeren D- Beutli, S. Le- man Mzn. en E. Loeb. welke laatste had be dankt- Beide eerstgenoemden werden herko zen en gekozen werd de heer A- N- Turksma. Deze verkiezig is zonder strijd geschied, aangezien de vooruitstrevende Joodsohe kies- vereeniging „Kerkelijk Belang" gemeend had zich ditmaal van deelneming te moeten onthouden. De gemengde zangvereeniging ,,Zang zij onze leus", alhier, directeur de heer A. Teljeur Jr., heeft bij Kon. besluit de goed keuring verkregen op haar Statuten en is als rechtspersoon erkend. Vanmorgen is het nieuwe gedeelte van het postkantoor, waarvan de toegang zich aan de Boommarkt bevindt, geopend- De ver huizing had in den afgeloopen nacht plaats, en toen hedenmorgen te hailfacht de deuren opengingen, ging de dienst onmiddellijk op de gewone wjjze door. Beneden vindt men de afideolingen pakketpost, zegehrerkoop, af gifte van drukwerken en de box voor het af halen der brieven. Op de eerste verdieping bevinden zich de af deelingen Rijksverzeke ringsbank, spaarbank, girodienst, aangetee- kendo brieven, enz. Over den toegang werd nogal geklaagd. Men is er niet zoo vlug binnen als aan de Breestraat het geval was. Beneden gaat het nu veel kalmer toe; bo ven is het doorgaans vrij druk en heeft men niets geen ruimte te veel- De toestand is trouwens een tijdelijke. Over een maand of vijf hoopt men het oude postkantoor aan het nieuwe gedeelte te heb ben verbeeld en dan kunnen wij eerst over de definitieve veranderingen oordeelen. Zaterdagmiddag te halfvijf had op den Rijnsbur.gerweg een aanrijding plaats tus schen een met een paard bespannen wagen en eer. wielrijder, waarbij het rijwiel vrij ernstig werd beschadigd. De bestuurder ver kreeg geen letsel. Hij vroeg v-an den bestuur der van den wagen vergoeding, doch die wilde daartoe niet overgaan, omdat hij zich van geen schuld bewust was- Van het geval is nu proces-verhaal opgemaakt. Zaterdagavond to halfzoven had ook eon aanrijding plaats op den hoek van Steen, schuur en Nieuw steeg. Een met» paard be spannen brik van den boterh an delaar Van der K. kwam uit de richting Zonneveld- straat de Nieuwsteeg uit, terwijl een auto van de Breestraat het Steenschuur afreed. Deze reed tegen den wagen aan. Persoon lijke ongelukken hadden ook hier niet plaats- Van den wagen was het lemoen gebroken en eenige schade toegebracht aan een paar wie-t len. De auto hact heel weinig schade. De voerman zeide, dat de autobestuurder geen signaal had gegeven. Deze liet dit in het midden, maar de eigenaar van de auto was bereid de schade te vergoeden, zoodat de par tijen als goede vrienden soheidden- In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn in de week van 31 Oct. lot en met 6 Nov. opgenomen: 172 volwassen personen en 27 kinderen, totaal dns 199 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. NED. OPERA-ENSEMBLE. „Carmen." Als Bizet oen dergelijke voorstelling van zijn. opera had bijgewoond, zooals men or gisteren avond een van de Ned. Opera heeft te zien ge kregen, zou hij misschien eens smakelijk ge lachen hebben, of misschien niet heel erg in zijn sohik zijn geweest. Nadat er een goed kwartier gewacht wa-s op do dingen, die zouden komen, kwam een der solisten niedodeelen, dat van het orkest niemand, was verschenen als de pianist- dirigent; wat de reden hiervan was kon hij niet zeggen, misschien was het wel staking. Hij ver gat er bij te zeggen, dat het koor ook zou schit teren door afwezigheid, maar dat zou men gauw genoeg gewaar worden, want menige cou-* pure werd aangebracht bij gebrek aan personeel. Dat do pakkende muziek zonder orkest-begelei ding voldeed, kan niet gezegd worden. Op een piano, niet van prima kwaliteit, speel de do pianist, waarschijnlijk kapelmeester Duy- nen de ouverture en ook dc andere tusschonspe len, wat allo effect misto. Het koor was ook maar dunnetjes, Iweo tenoren en twee bassen, die zooveel mogelijk trachtte aan te vullen, wat bij gebrek aan aantal to kort werd gekomen aan geluid, en daardoor zongen ze nogal ruw. De so listen moesten bet dus goed maken. Als Carmen speelde Dina v. Wely. Haar geluid is sterk en temperament heeft zij genoeg. Zij hoede zidh haar toon eel routine niet overmatig te gebruiken, en daardoor te veel te geven, in het begin char geerde zij nogaJ, waardoor zij in het laatste be drijf te kort schoot en haar geluid niet altijd even nobel klonk Het best voldaan heeft Joh. Zimmermann als Don José. Hij heeft een mooi lyrisch tenorgeluid, zingt muzikaal en soepel. Zijn actie is echter niet altijd levendig genoeg. Vooral in de slotscène waren beide solisten wel wat mak. Annie Dekker vindt kaa.r sterke zijdo in het aanbrengen van. pianissimo's. Aan zuiver heid en gloed kan zij winnen Het sterke bas- geluid van Gerard Loenderls voldeed goed in de rol van Escamillo evenals Lilas Pastia wiens naam niet op het programma word vermeld. De kleinero damesrolleu van F rasguit a en Mercedes werden voldoende vervuld door de dames Ro mein en Bakelo; eveneens zongen zü hier en daar de koren mee. De aankleeding van 't (oo- neel was goed verzorgd, maar 't gemis aan figuranten deed zicli ter dego gelden. Parterre was geheel bezet, evenals dc boven rangen. Dc bezoekers aan logo en baignoire wa ren gering in aantal Na elk bedrijf een flink applaus, hetgeen heeft bewezen, dat wat gege* ven werd, -gewaardeerd is geworden. Het levens'verzekeringsbedrijf. Omtrent het aanbieden door den heer Niemeye-r, voorzitter van do door den Minister vaa Binnenlandsche Zaken inge stelde oommissie inzake regeling van het levènsverzekeringsbedrijf, aan genoemden Minister van een wetsontwerp, dat naar de meening der commissie in de plaats behoort te treden van het nog steeds bij de Tweede Kamer aanhangige Regeeringsvoorstel, kunnen thans het volgende ontleenen aan het door de commissie aangeboden wetsont werp met Memorie van Toelichting In do Memorie van Toelichting wordt be toogd, dat d« noodzakelijkheid tot het tref fen van voorzieningen in het bijzonder haar oorzaak vindt hierin, dat door het speciale karakter van het levensverzekeringsbedrijf liet publiek zelf niet zonder meer in staat is voor de bescherming van het sociale be lang der levensverzekering in voldoende mate te zorgen. Dit speciale karakter wordt door twee eigenschappen bepaald: den langen looptijd van de verplichtingen van den verzekeraar, maakt, dat deze geduren de tientallen van jaren insolvent kan zijn, zonder dat daarvan naar buiten iets blijkt; do tweede, do wetenschappelijke inrichting van liet bedrijf, maar dat zelfs bij volledige openbaarheid der boeken, de soliditeit eener Maatschappij slechts ci'oor zeer enke len kan worden beoordeeld. Dit bijzondere karakter kan tot misbrui ken aanleiding geven. Het vertrouwen een hechtere basis te geven, is bet doel der voorgestelde wettelijke regeling. Zoodanige regeling is ook in het belang der Maatschappij. De steller der Memorie is van oordeel, dat met openbaarheid zonder meer niet kan worden volstaan. Bij de levensverzekering is vakkennis onmisbaar. De oplossing van deze moeilijkheid moet worden gezocht in oen Verzekeringskamer, die do bevoegd heid krijgen aan den verzekeraar advies uit te brengen. Over ch verbeteringen, welke haars in ziens in de gestie der onderneming behoo- ren te worden aangebracht. Zij mag tot pu blicatie daarvan overgaan, tenzij de verze keraar, binnen een door haar te stellen ter mijn verklaart het advies te zullen opvol gen, of tegen de in het advies aanbevolen gedragslijn gegronde bezwaren kan aanvoe ren. Van het besluit tot publicatie staat echter beroep open op de Kroon, terwijl in ieder govaJ de onderneming zal kunnen vorderen, dat eventueel bij de publicatie tevens do correspondentie, tusschen de Ver zekeringskamer en haar naar aanleiding van liet advies gevoerd, zal worden over gelegd. Do hier geschetste regeling heeft het groote voordeel, dat cïaarbïj' het bestuur der onderneming in alle gevallen vrij blijft to handelen, zooals haar goeddunkt. Ander zijds zal do vrees voor de publicatie van het advies haar er van terughouden dit licht vaardig naast zich neer te leggen. Wat betreft de eischen gesteld aan de inrichting d.er onderneming, ligt het uit sluiten van natuurlijk© personen van de uitoefening van het levensverzekeringsbe drijf voor do hand. Bovendien is het wen- schelijk de bevoegdheid tot uitoefening van dat bedrijf alleen too te kennen aan naam looze vennootschappen en onderlinge Maat schappijen. Ten einde tegen te gaan, dat bloedarme ondernemingen worden opgericht, moeten aan de grootte van het kapitaal der onder nemingen zekere eischen worden gesteld. Voor ondernemingen, welke zich uitsluitend met volksverzekering bezig houden, kunnen de eischen worden verzacht. Om de hun ge steldon waarborg tot recht te doen komen, behoort deze cisch nog met twee anderen to worden aangevuld. Zonder dé bepaling, dat het kapitaal tot het bedrag, dat het- min stens moet bedragen geplaatst zij en zondcl een voorschrift dat voorkomt, dat een groot gedeelte, der niet volgestorte aandeelen, PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden p. 3 mud. £2.50, p. week 0.10 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week >t 0.10. Franco per post H 2.90 BINNENLAND. Wetsontwerp inzake regeling van het levens* verzekeringsbedrijf. Salarisactie van officieren en salarisregelinfl der landmacht Do Arbeidswet en het haringbedrijf. De toestand van dr. A. Kuyper is zeer zor gelijk. BUITENLAND. De regeling der vaststelling der door Duifsch- land te betalen schadevergoeding zoo goed als geregeld. De staking te Berlijn eer. communistisch drijven. Te Bologna (Italië) zijn 92 socialisten gearres teerd, w.o. 12 Hongaarsche bolsjewisten. De Hongaarsche regeeringspartij zal het vre desverdrag ratificeeren. In Oostenrijk zijn de socialisten in congres bijeen» Een manifest der Tweede Internationale. Volgens de „Times" zoo goed als overeen stemming tusschen Engeland en Rusland bereikt op naam van een en denzelfden aandeel houder staat, zou de hierbedoelde waar borg weinig beteekenis hebben. Waar de noodzakelijkheid om te voorko men, dat do bezittingen, welke de premie- reserven dekken, voor ancllere schuld'en aan sprakelijk zijn, niet kan worden ontkend, moet een bepaling worden opgenomen, welke den verzekeraars verbiedt tevens andero bedrijven uit te oefenen. Zij lost de moeilijkheid op eenvoudige wijze op zonder voor _dio on dier nemingen bezwaarlijker te zijn dan voorschriften omtrent de afschei ding van het levensverzekeringsbedrijf van andere bedrijven en oen zeker voorrecht van de verzekerde op de goederen, welke tot het levensverzekeringsbedrijf behooren. Het ontwerp bevat geen bepalingen om trent het stellen van cautie, alvorens tot do uitoefening van het bedrijf over te gaan. Wel. treft hefc ontwerp bijzondere bepa lingen voor overdracht en samensmelting van ondernemingen. De regeling, welke wordt voorgesteld, is als volgtDe verzekeraar, die tot fusie wensoht oyer te gaan, moet beginnen met het ontwerp van de overeenkomst tot over dracht met do hijbehoexrend1© stukken aan do Verzekeringskamer te doen toekomen; heeft deze geen bezwaar of wordt, na in gesteld beroep, beslist, dat hun bezwaren niet gegrond zijn, dan bindt een meerder heid van meer dén negen tiende der polis houders, die in de overdfracht verklaren toe te stemmen, de minderheid, die zoo danige verklaring niet aflegde, en heeft dus algeheele schuldvernieuwing plaats. Wordt geer. zoodanige meerderheid ten gunste van de overdracht bereikt, dan geldt art. 1453 B. W. en heeft de schuld vernieuwing alleen plaats ten opzichte van hen, die met de overdracht verklaren in te stemmen. Heeft de Verzekeringskamer wel bezwaren, en heeft een eventueel daartegen ingesteld beroep geen succes, dan is de verzekeraar desalniettemin bevoegd te trachten de overdracht tot stand te bren gen. Hij moet dan echter de bezwaren van do Verzekeringskamer aan de polishouders mededeelcn. Dat in dat geval geen meerder heid de minderheid bindt, spreekt van zelf. Zooals reeds werd opgemerkt, doet het eigenaardig karakter der levensverzekering zich in zeer sterke mate gevoelen, waar het geldt deinsolventie eener onderneming. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 14) Het was echter maar een oogenblik, dat mevrouw Bean aarzeldetoen zei z« vroolijk „Nu, hoe begint hst?" „Moeten we beginnen, diat we bij hen uit het station komen?" zei Bobby, zijn ver driet vergetend „Ja," zei mevrouw Beau „Nu, wij kwamen naar buiten en uaar was het rijtuig, en oom Jan lachte en wij stapten in on reden de laan af. Nu moet u vertellen.'" „Zoo," ging mevrouw Bean verder, „kwa men wij aan den hoek, waar wij het huis van grootmoeder zien konden, heelomaal wit tegen de boomen. Weet je nog, dat je dan in het rijtuig ging opstaan en roepen? En daarna het hek van het bosch, cn je wist altijd, dat .daar primula's af varens of bramen waren „En in den zomer altijd een boom met roode bessen bij het hek," riep Bobby. „En dan kwamen wo het dorp in, waar mevrouw Hobson woonde, die je appels gaf en hefc kerkpad met- do hooge heggen en de graskanten vol bloemen, waar de vo gels zongen," ging mevrouw Bean voort. „En do laatste bocht.en grootmoeder aan die deur!" zeiden de beide kinderen te gelijk, in de handen klappend. Zij waren nu weer vroolijk, al hadden zij heel veel van hun grootmoec3er gehouden, want mevrouw Bean had er voor gezorgd. i dat zij levendig en lief voor hen bleef voort- levon iemand, over wie men opgewekt spreken kon, omdat zij gelukkig was ge weest. Daarna speelden zij blindemannetje, en moesten Louise to hulp roepen, wat eigen lijk niet goed voor haar was; cn eindelijk gingen zij naar bed. Maar op het allerlaat ste oogenblik, toen mevrouw Bean de deur van ris slaapkamer wilde dicht doen, riep Betsy wat treurig uit: „Zeg, moeder, we zijn niet werkelijk bij grootmoedér „Natuurlijk niet, gansje!" lachte haar moeder. „Goeden nacht." Toen liep zij snel naar liet donkere voor kamertje en legde haar hoofd op de tafel, zooals Bobby gedaan had, en huilde van verdriet en eenzaamheid. Maar toen Sophie den volgenden avond kwam om raad te vragen hoe zij de mouw van een blouse moest inzetten, was me vrouw Bean weer geheel zichzelf niet ter neergeslagen door de omstandigheden en omringd, door spoorboekjes, die haar man op zijn reizen had verzameld. „Ik dacht, dat. je niet zoudt gaan," zeide Sophie. Mevrouw Bean keek op, zoo vroolijk cn opgewekt als ooit. „Ik dacht, dat we niet gingen," ant woordde zij. „Maar we gaan toch. Wc gaan voor een dag naar Nieuw-Groenland." „Nieuw-Groenland!" riop Sophie uit. „Die afschuwelijke plaats, waar do boot en de trein samenkomen op den Zuidelijken oever van de rivier Mevrouw Bean bloosde, want als iemand uit Flodmouth geestig wil zijn op het punt van buiten]andschc reizen, haalt hij den beroemden landbouwer aan, dio over de Flod naar Nieuw-Groenland ging, en, daar aangekomen, zeide: „Nu, als dit hier een vreemd land is, houd ik het bij het oude Engeland." Naar Nieuw-Groenland om een boodschap gaan, die niet bepaald voor za ken is, wordt daarom belachelijk gevonden, zelfs in onze straat. O Zeker, alleen om heen en weer te va ren, omdat het frisch is op het water?" zei Sophie. „Neen. Dat zou dadelijk voorbij zijn. We moeten er een dag van maken," antwoord de mevrouw Bean „En Nieuw-Groenland is de eenige plaats, waar wij met ons drieën echt prettig een dag kunnen hebben voor zoowat zestig cents. Mijn retourbiljet der tig cents, de kinderen half geld." „Wat wil je doen, als je daar bent?" vroeg Sophie. „Onderzoeken," zei mevrouw Bean, mot hoopVollo opgewektheid. „Hefc is zoo erg prettig, iets te onderzoeken. Wil je ook niet meegaan?" Sophie had er niet. veel lust in, maar het mevrouw Bean op dat oogenblik te weige ren, zou gelijk staan met hefc weggooien van een kleverige lekkernij, die een edel moedig kind aanbiedt; daarom talmde ze. „Ik moefc hefc nicht Hanna vragen." Ten slotte was zij echter heel blij, om mee to gaan, want mevrouw Watson bracht den Zaterdag bij haar dóchter door, en Sophie was te rusteloos, om alleen in huis to blij ven wachten op eer» brief van den heer Ho ward, die niet kwam. Het onrustige klop pen van haar hart-, iederen keer. dat do brievenbesteller aan dc deur kwam. maakte haar zenuwachtig, en zij verloor haar oude gelukkige gewoonte, om den tijd te nemen, zooals hij kwam zij begon nu te verlangen naar een heerlijken tijd in de toekomst, en het tegenwoordige scheen slechts een wacht tijd. Het kleine gezelschap kwam aan boord, lang voordat de boot vertrok, zoodat de kinderen konden kijken naar een koe, die er op gebracht werd, en naar den vioolspe ler met zijn geldbakje, en daarna naar een massa buitenmenschen, die met de vroeg- beurb overgestoken waren en nu naar huis gingen met groote, ledige manden, waarin meestal een pond thee of voor een paar stuivers lekkers was. „Zouden wij haar hot ancïere eind moe ten gaan?", zei Sophie, tóen zij met een mand een stoot in don rug kreeg. „Dan moeten wij ieder een dubbeltje meer betalen." antwoordde mevrouw Bean.. „En Herbert zegt altijd, dat heb niets hclpfc iets goedkoops te doen, en het dan duur der dan iets duurs te maken, dioor allerlei extraatjes. Dan kan men evengoed ineens het duro doen „Maar u hebt ons ieder een stuiver ge geven voor den blinden vioolspeler, moe der." zei Bobby. „O, dat! Je kondt toch niet Mevrouw Boan brak af. Zij kon workelijk geen ver ontschuldiging aanvoeren. Het bleek een beetje akelig uit het vervelende station te gaan, waarvan daan iedor ander liier of daar lieen ging, om langs een eentonigen weg to loopea, die nergens heen scheen te leiden. Zij bleven bijeen als schipbreuke lingen, die aan land geworpen zijn, en zelfs de vroolijkheid van mevrouw Bean was blijkbaar gemaakt, toen zij, de lucht opsnui vende, zeide „Hefc is toch erg frisch." Maar het was eb en hefc slijk lag bloot, en zelfs Betsy was het er niet mee eens. „Het slijk ruikt afschuwelijk," zei ze met opgetrokken neus. „Ik noem dit geen feest dag. Ik wilde, dat wij te Cliffborough wa ren. Ik dacht, dat u gezegd hadt, moeder, dat wij toch een feestdag zou den ^hebben." Mevrouw Bean keerde zich om, maar Sophie kon zien, dat haar lip een weinig trilde. Zij was dien morgen heel vroeg op geweest, om heb eten voor Zondag klaar fce maken, en zij was zoo moe, en nu viel hefc alles tegen „Ik had gehoopt, dat het prettig zou zijn," zei 20 dof, alsof zij zich jegens hen allen verontschuldigde. „Ik ben vroeger nooit verder dan het station geweest." „Hefc zal vroolijk zijn," zei Sophie, die er zich nu voorspande. „Kom, kinderen, ik zie een boomlaten wij er heen loopen, en hij, die er het eerst aankomt, zal de partij geven." „Ik wil aio partij geven,'-' schaterde Betsy, en zij draafde zoo gauw, als haar dikke beenen haar wilden dragen. „Het is mijn partij," hijgde Bobby, die hefc gewonnen had. „Ik wil de eieren snij den." „Ik ben de meid, die den pudding binnen brengt," zei Sophie, en zij bracht haar- koekjes voor doa dag en bond een zakdoek om haar hoofd als muts. „En wat is moes? Wat is moes?" riep Betsy, op en neer springende. „Zij is het oude, witto paard. Je moefc haar een banaan geven, cn doen alsof heb* een wortel is." zei Sophie, die er nu heel et maal in kwam. „O ,kijk eens, nu kookt het oude, witte paard hefc water," zei Betsy, en zij stikte bijna van de pret, toen haar moeder hefc spirituslichtje kreeg, en do bcido kinderen, schaterden het uit. Hefc zou toch geen mis lukking zijn, en toen de vloed langzamer hand opkwam en het slijk becüekte, zei me vrouw Bean vroolijk éWordt vervolgde)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1