Grondwetsherziening. UIT DE OMSTREKEN, BRIEVEN UIT BERLIJN. Verschenen is het verslag der Staatscom missie, ingesteld G K. B. van 20 Dec. 191S, inzake de wenschelijkheid van een Grond wetsherziening. In 't kort zullen vrij trachten uit dit lijvigo rapport de conclusies te trekken, waartoe men gekomen is. Dezo luiden I. Troonopvolging. De monar chale Staatsvorm is een zegen voor het land zoolang behoud van een waarlijk nationaal koningschap mogelijk is. Van de troonopvolging beboeren daarvan uitgesloten te zijn zij, die geen zekerheid bieden dat zij onze nationale gevoelens dee pen en met onze inheemsche toestanden vol doende. vertrouwd zijn. De bepalingen welke anderen dan nakomelingen van de thans regeerende Vorsten tot de regeering kunnen roepen, zijn derhalve te schrappen, terwijl de troonopvolging, indien manne lijke uit mannen gekomen nakomelingen ontbreken, is te beperken tot het tweede geslacht- uit die laatst overleden koning gesproten. Het oogenblik, dat geen bevoeg de opvolger naar de grondwet bestaat, kan als dan eerder aanbreken dan onder het tegenwoordig bestol. Des te grooter actua liteit komt toe aan de bepalingen, welke in - deze gebeurlijkheid voorzien. In den ge- volgden gedachtengang past geen dwang om onder alle omstandigheden een nieuwen troonopvolger of koning te kiezen. Bij ont stentenis van een grondwettelijken troon opvolger moet er gelegenheid zijn voor over weging van d<e vraag, of wellicht overgang tot een anderen. Staatsvorm de voorkeur verdient. II. De buiten 1. betrekkin gen. Uitbreiding van den invloed der Sta- ten-Generaal op dit gebied is algemeene wensch. In dien geest moet worden gehan deld, speciaal door het sluiten of opzeggen van verdragen te brengen onder de macht der Staten-Generaal. III. State n-G u n e r a a 1. De com missie acht het twee-Kamerstelsel gewenscht althans in meerderheid, echter met toepas sing der evenredige vertegenwoordiging ook in de Eerste Kamer Het vrouwenkies recht dient in de Grondwet vastgelegd. Voor verlaging leeftijdsgrens der kiezers of uitbreiding aantal leden der Kamers was geen meerderheid. IV. Volksinitiatief en re ferendum. Voor beide was slechts een minderheid. Slechts in eon tweetal bijzon dere gevallen valt er iets voor een referen dum te zeggen, nl bij grondwetsherziening en wanneer valt te beslissen over den staatsvorm, althans, warneer in de Staten- Generaal geen meerderheid van 2/3 be staat. Ook bij referendum i3 dan 2/3 meer derheid eisch. Bij ontstentenis van een be voegde troonopvolger kan het volk zich over den staatsvorm uitspreken, de keuze van een vorst- blijve aan de Staten-Gene raal, waarop het volk door nieuwe verkie zingen zijn stempel kan drukken. V. Dc Gemeentebesturen. Gebleken is, dat cfe commissie, ter tege moetkoming van de bezwaren, welke de Gemeentewet zich brengt, wijziging nood zakelijk acht van de beperking in de Grond wet. die het voorzitterschap van den raad Tegelt, zoomede van het voorschrift, dat, behalve de regeling, ook het bestaan van de huishouding der gemeente aan den raad opdraagt, terwijl eindelijk een* nieuw arti kel buiten twijfel zal moeten stellen de mo gelijkheid om, waar noodig, do gemeenten te dwingen tot gemeenschappelijke rege lingen. VI. M o g o 1 ij k h c i d van in stelling van ni euwe licha men. Do ontwikkeling van ons Staats bestuur maakt het gewenscht deze bevoegd heid zeker te stellen, een nieuwe bepaling, welke zou kunnen volgen op het bestaande de art. 191, ware te dien einde in te las- Bchen. Bij de artikelen wordt nog een en ander opgemerkt, waaruit wij hier en daar een greep willen doen. Bij de volksttemming over den staatsvorm in geval van ontbre ken van een bevoegd troonopvolger be slist de gewone meerderheid. Gelet op de vermindering der waarde van het geld, zal het inkomen der Kroon, hot onderhoud der vorstelijke palleizen 'enz., verdubbeld moet worden, terwijl het inkomen van prinses Juliana moet worden gelijkgesteld als troonopvolgster aan dat van den Prins van Oranje. Het traktement der Tweede-Kamerleden fcal van f 3000 op f 5000 moeten worden ge bracht, het pensioen van f 100f 2000, op f 150f 3000. De voorzitter zal f 10.000 krijgen. Ook aan weduwen en weezen van Kamerleden zal pensioen moeten worden toegekend. De mogelijkheid dient, geopend den minister in de Kamer te doen bijstaan door een met het ontwerp vertrouwd amb tenaar, die zal dee!en in de parlementaire .onschendbaarheid. Het tijdperk voor behandeling der be grooting zal verlengd kuDnen worden. Lidmaatschap der Eerste Kamer en der Provinciale Staten zal worden toegestaan Een wethouder behoort vrijheid te wor den gelaten om des verlangd den Voorzit ter van den Ha ad door een ander gezag dan de Kroon te doen benoemen. Dit is vooral gewenscht, als eens besloten mocht worden om het voorzitterschap te scheiden yan het burgemeestersambt. De opdracht we!ke de Grondwet aan den raad heeft gegeven om ook het bestuur 'der gemeente in vollen omvang te voeren, leidt tot overlading. In de groote gemeen ten wordt dringend de behoefte gevoeld andere organen met bestuursfimetiën te bekleeden. De Grondwet moet de moge lijkheid daartoe niet afsnijden. De grondwettigheid eener onteigening van rechten moet buiten twijfel worden gastel^, de mogelijkheid dfcnt geopend, ook aan het leeken-element -in de recht epraak een plaats in te ruimen, in welk gc^al de Hooge Raad ook op de leeken- rechtspraak toezicht houde. Het recht om openbare godsdienstoefe ningen buiten gebouwen en besloten plaat sen te hoi*o?n, dient gehandhaafd, zoo er geen gevaar vPor stoornis der openbare orde en rust be&te.at, uitgebreid. In enkele additionele artikelen woidt de pensioenverruiming o. ui. ook toegekend aan thans reeds pensioentrekkende Kamer leden. Aan het rapport zijn toegekend afzon derlijke nota's van prof. Anema, nir. Lim burg en den heer Schaper. Prof. Anema bepleit lo. rechtspersoon lijkheid der kerken en kerkgenootschap pen; 2e. herziening der burgerlijke betee- kenis der kerkelijke reglementen en voor schriften 3o. nauwer contact tusschen Staat en Kerk. Mr. Limburg pleit voor het volksreferendum. De heer Schaper is met het gansche rap port niet tevreden, gezien zijn beginselen, waaraan hij in zijn afzonderlijke nota uiting geeft, o. m. verlangend: instelling der republiek, afschaffing Eertse Kamer, arbitrage bij internationale geschillen, bre ken met het huidig defensiesysteem, met dat de bestaande voortbrenging en verdee- •ling der goederen, uitbreiding van' het aan tal Tweede Kamerleden tot 200, kiesrecht bij meerderjarigheid, volksreferendum en volksinitiatief, socialisatie, geen scheiding in de gemeenten van uitvoerende en wetge vende macht, scheiding van Kerk en Staat enz. ALPHEN. Door den architect, den heer Groeneweg^.i is namens het bestuur van de wo- ningbouwvereeniging „St.-Willebrordus", te Wassenaar, den bouw van 51 arbeiderswoningen en 2 winkelhuizen opgedragen aan den heer G. Bergsboeff (aannemer), alhier. BOSKOOP. De heer L. Goudkadc, alhier, is te Rotterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. HAARLEMMERMEER. Voor het ge ven van herhalingsonderwijs aan de elf openbare lagere scholen in deze gemeente zijn benoemd: School 1: de reer A. v. d. Hor. School 2: de heer G. M. Klinkenberg en mej. N. van Vuyre. School 3: de heer W. W. Vallentgoed en mej. J. A. Hos. School 4de heer W. J. Klaver en de hee- ren A. H. v. d. Lint qn-A. de Nijs. School 5 de heeren J. G. van Zanten en W. Straks en mej. M. A. Vellckoop. School 6: de hoe ren A. Kroes en H. D. van- der Hor. School 7: de heeren S. Veldman en S. Mastbergen School 8: de heer J. van Servellen. School 9: de heeren S. Stolp, H. Roest, A. J. A. I. de Vlieger en mej. H. A. Bieler. School 10: de heeren G. Beetsma Fzn. en A. de Waard. School 11de heeren F. Reinders- ma, J. v. d. Graaf en A. F. C. Roskam. De hoofden van de scholen Nrs. 2, 3, 4, 5, 6, 7, df 10 en 11 zijn tevens tot hoofd van den cursus aangewezen. NOORDWIJKERHOUT. —Bij .liet uithalen met een boerenwagen had de ruim zeventigja rige Klaas do R. het ongeluk van zijn voortuig te vallen. Hij werd een oind meegesleept en brak een been. OUDE-WETERING. De heer D. J. ter Beek, assistent-stationschef aïhier, wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar Beverwijk. Toen giseren een geladen wagen van J. W. B. de pont aan het Zuidelijk veer zou afrijden, brak de pontketting en voer de pont achteruit. De wagen geraakte te water, de voerman wist de paarden nog op den wal te krijgen. Naar wij vernemen, zal geen uitvoe ring gegeven worden aan het voornemen de halte Oudewetering der H. IJ. S. M. tot stopplaats te maken, maar is besloten dc halte te handhaven. Voor het dorp een zeer gelukkig besluit. RIJNSBURG. De heer Hoek, onder wijzer aan de Chr. School Smidsteeg, is in gelijke betrekking te Zandvoort be noemd. SASSENHEIM. Tot notabelen der Ned.-Herv. Gem. zijn gekozen de heeren R. Kroon en H. v. d. Wilden. VOORSCHOTEN. Gisteravond vergaderde do Ned. R.-K. Volksbond, afd. Voorschoten, on der voorzitterschap van den heer Th. Bergman. Als spreker trad op de heer Jan Bonk met het onderwerp: „De stands organisatie cn haar in stellingen." In het bijzonder behandelde spreker de levensverzekering „Concordia" en de ziekte verzekering. WADDINGSVEEN. De „St.-Crt." bovat do gewijzigde 6tatuten van de woningbouwver- eeniging „Waddingsveen", alhier. WARMOND. Door de burgemeester is de hem toegezonden medaille van het Versluijs P.zn., alhier, voor de door dezen volbrachte redding van een 14-jarigen knaap, die van een schuit gevallen was, bijna 80 meter gelegen van de plaats, waar de redder te water ging. De medaille geeft aan de eene zijde het portret van Carnegie door P. Pander gemodelleerd aan de andere zijde ,,Aan G. Versluijs, voor moedig gedrag op 3 Jan. 1920". „Oar- negie-Heldenfonds", waaronder een groep met strijdende figuren. Wel verdiend, zeer zekor. WASSENAAR. Ten nadeele van V., alhier, is een jaa ontvreemd uit het café van de Wed. H., aan „Den Deijl". Door R., alhier, is bij de politie ken- nig gegeven, dat een voor een paar weken door hem uitgeleend rijwiel, tot op heden nog niet is terugbezorgd. Het 14-jarig zoontje van den heer D., alhier, dat voor eenige weken met een som geld van zijn vader er van door ging en te Maastricht werd aangehouden, is er ten tweede male van door met medeneming van f 400. WOUBRUGGE. De veehandelaar J. H. bemerkte* gisteren, dat ongewenschte bezoeker^ in zijn schuur waren geweest en daar het slot verbroken hadden en zijn fiets medegenomen. Jaren achtereen ging men er hier prat op, dat nog nooit een rijwiel in ons dorp was ontvreemd. ZOETERWOUDE. Mej. J. M. v. Ko nijnenburg, alhier, is te Amsterdam ge slaagd voor het examen vrije- en orde-oefe ningen. ZWAMMERDAM. Zondagmorgen a s. hoopt ds. Rappold aijn intrede te doen bij de Rem.-Geref. Gem. alhier. KERKELITKE BERICHTEN, Oegstgeest, Ned.-Herv. Gem.Zon dagmorgen te tien uren, in de kerk, ds. A. J. Ruys, en in de Bewaarschool aan den Morsch. de heer J. H. M. van Bonzei; des a\onds te halfzeven, in „Irene", de lieer G. C. Storm. Sassenheim. Afdeeling Sassenheim en Omstreken van den Ned. Prot.-Bond. Godsdienstige bijeenkomst Zondagmorgen te halfelf in het lokaal van den heer B. Hoogstraten, ds. J. Pil. Makkink, van Leiden. V oorschoten, Nedl-Herv. Gem1. Zondagmorgen te tien uren, mej. dr. O. Gerlings, van Zandvoort. Zwammerdam, Rem. Geref. Gem.: Zondagmorgen te tien uren, intrede van ds. Rappold. ALKEMADE. Gemeenteraad. Yoorz.: burgemeester L. H. M. J. Vos- ters. I. Aangeboden wordt de gemeentebegroo- ting voor 1921. II. Verordening aanwijzing stemlokalen. B. en W. stelden voor daarvoor aan te vijzen de o. 1. scholen te Oudewetering en Rijpwetering en het Gemeentehuis. De Raad oordeelde echter, in verband met do uitbreiding van het kiesrecht, meerdere lo kalen gewenscht, waarom B. en W. hun voorstel terug namen. III. Ingekomen stukken: 1. Adres van T. G. Blonk en A. Klom, om ontheffing van het verbod om met hon denkarren langs de Nieuweweteringsche voorweg te rijden. Afwijzend beschikt. 2. Verzoek van C. Dalem an om onthef fing schoolgeld 2de halfjaar 192Ö. Verleend. 3. Idem van M. Hoogenbopm. Verleend. 4. Idem van J. Hoogenboom. Verleend. 5. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het schoolgeldkohier 3e kwartaal 1920. Voor kennisgeving aangeno men. 6. Idem goedkeuring van de geldleoning groot f -16-000. 7. Idem goedkeuring der gemeentereke ning over 19-T8..: 8. Schrijveh van het R.-K. Parochiaal Armbestuur te RoelofarencJsveen houdende verzoek om de vernleegkosten van de wed. M. W. Lemmers. Klein voor rekening dei i gemeente, te nemen. Gunstig beschikt. 9. Adres van h?et Bestuur der vereeniging voor Chr. onderwijs te Nieuwewetering, om subsidie voor haar naaischool. Vorig jaar was f 50 verleend. thans wordt on voorstel jpnn B. en W f1000 subsidie toegestaan.' IV. Vaststelling 1ste sunnlement kohier H O. 1920 Hiervoor gaat de Raad over in langdurige .geheime zitting Het koKier wordr vastgesteld met een totaalopbrengst van omstreeks f 2500. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Ofnstreken. HAARLEMMERMEER. Bevallen: C. van der Velden geb. Van Beek z. G. Scheffer geb. De Boer z. M. Biesheuvel 'geb. Van den Heuvel z. Th. Dol geb. Vis z. T. Gilekspoor geb. De Groot d. 6. A. Selhorst geb. Otten z. J. M. van Grootveld geb. Spaargaren d. W. Bart geb. Van Bladeren, z. T. van der Meulen geb. Tanis z. P. M. Schering geb. Van Es z. A. Huibers geb. Otte d. B. Hemmes tgeh. Pompo d. M. van Saarloos geb. Boll z. C. de Koning geb. Versteeg d. A. Konijnenberg geb. la Mark d. Ondertrouwd :|°H. J. Vervloed 2<J j. en C. P. Tanis 24 j. H. M. van der Har 29 j. en G. de Ridder 27 j.— H. W. van Bruggen" 26 j. en H. J. Kampkes 27 j. H. C. Rust man 35 j.. en C. van der Riet 31 j. C. Bax 20 j. en A. R. Knibbe 19 j. Gehuwd: N. Blokker 25 j. en J.A. Oli vier 24 j. N. Doeven 27 j. en A. Spijker 24 j. J. van Laar 39 j. en W. H. Koren- winder wed. 34 j. C. Oudshoorn 29 j. en P. Kamper 23 j. Overleden: Pieter Tensen, 4 mnd., z. van K. Tensen. RIJNSBURG. Geboren: Adrianus Al bertus z. van A. Heemskerk en A. van Beelen. Adriana Jacoba d. van J. Prins en A. van Leeuwen. Getrouwd: Paulus v. d. Meij jm. 26 j. en Sara Oosthoek 24 j. Ja Sebel 26 en Maartje Koekebakker 24 j. Ondertrouwd1 G. C. Brussee 25 j. en J. van Kralingen 23 j. Overleden: Abram van der Meij echtg. van Klazina van Egmond 79 j. XIV. De Duitsche vorstenpaleizen. In December 1918, kort nadat ik uit den oorlog teruggekeerd was, zag ik in het Bèr- lijnsche paleis de ongehoorde verwoesting die daar in de eerste dagen der revolutie aangericht werd. Nooit zal ik dien aanblik vergeten 1 Het gepeupel was het eerst in dien vleugel binnengedrongen, waar zich de vertrekken van het keizerlijk paar be vonden en had hier op een ontzaglijke wijze gestolen en geplunderd. Alles was woest door elkaar gesmeten gewone laden waren opengetrokken, kasten en vitrines waren met gpweld geopend en een ontzettende hooveelheid kostbare stukken was gestolen. Het ongelooflijkste aanzien bood de slaap kamer van de keizerin, waar alle bedde- lakens, kussens, plumeau's en dekens ge stolen waren, zoodat slechts de naakte ma tras overbleef. Zoo was het gepeupel ook in dc kleedkamers te werk gegaan. De geheel© voorraad toiletten der keizerin was tot op het laatste stuk geroofdmen zag nog slechts de leege kasten met do opschriften „Avondtoiletten", „Avondmantels", „Reis- costumes", enz. Ook de grooto voorraad livreien voor de bedienden was tot liot laat ste stuk verdwenen. Werkelijk, hier kree men een waarneembaar begrip van dat, wat do fantasie zich van dc verschijnselen eener revolutie voorstelt. Ook eenige kleinere 'schilderijen zijn in dertijd gestolen. Maar dat waren onbelang rijke stukken en bijbeen rondwandeling kreeg men dadelijk den indruk, dat artistiek waardevolle dingen gelukkigerwijze bijna geheel niet gestolen of beschadigd waren. Bezorgd trad ik in do prachtige oudo zalen aan den anderen kant van het paleis, meer naar het park toe. binnen. Daar was kort te voren de „Matrozendivisie" ingekwar tierd, de hoofdgroep der radicale revolu tionairen, diie levendige relaties hadden met de Spartacisten en communisten. Men had ze met geweld moeten verdrijven en daarbij zelfs de art'llerie gebruikt. Eenige kanonschoten hadden den voorgevel ge troffen en waren tegen den buitenwand van den beroemden „Witten salon" terecht ge komen. Maar als door een wonder was ook bier geen ernstige schade aangericht. De granaten waren met een zoo groot kunst gevoel ontploft, dat zij alleen een beetje van de zoldering versplinterden en in een doorgang een stuk uit den baroktijd be schadigden, dat eenige splinters een paar gepleisterde muren doorboorden en een stuk verdwaald ijzer in de schilderijenver zameling neerkwam, waar het toevallig een schilderij trof, dat een toespraak van keizer Wilhelm II vanaf bet balkon van het paleis voorstelde een niet erg schitterend werk van den schilder Skarbina. Verder was ech ter niets bedorven. De schade kon gauw hersteld worden en nu juist zijn de stellin gen opgeslagen, om aan de groote portalen van den buitenbouw de verwoesting te repa reer en. Zoo was ten minste dat, wat aan het Ber- lijnsche paleis als gedenkteeken van do Duitsche kunst- en cultuurgeschiedenis waardevol is, onbeschadigd gebleven. Dat is een gelult, want dfeze vertrekken behoo- ren tot het mooiste en kostbaarste van wat we in heel Duitschland bezitten. De gewel ven uit den renaissancetijd en de nog oudore resten uit het gotische tijdperk, zoo-, als de gracieus© rococokamer uit de woning van Frederik de Groote, die allo in de dwarsvleugels liggen, waren door don strijd geheel gespaard gebleven. En de lange reeks heerlijke barokzalen, die eens Andreas Schlüter, de grootste kunstenaar, die ooit in Berlijn geleefd heeft, met onuitputtelijke scheppingskracht voor den eersten Pruisi- schen koning in pl. min. 1700 geschapen heeft, zooals de feestzalen, die de kunstzin nige koning FriecJrich Wilhelm II met rij ken smaak, in den stijl van het vroeg-clas- sicisme (de Berlijnsche parallel van den Louis XVI stijl) liet inrichten juist deze deelen die in de gevechten met de ma trozen zoo groot gevaar hebben geloopen, waren door een gelukkig toeval gespaard. Nu echter kwam zoowel voor Berlijn als voor geheel Duitschland, hetzelfde probleem dat Frankrijk nar zij11 groote revolutie ook had op te lossen„Wat gebeurt er met de paleizen der ontkroonde vorsten", die staatsbezitting worden De oplossing is voor Duitschland bijzonder moeilijk, want bij het aanzienlijke' aantal groote en kleine regenten- en vorstenpaleizen, die het oude rijk bezat, is het aantal residentie- en bui tenbezittingen nog belangrijker dan die, -welke indertijd het gevallen Fransche ko- ningsdom achterliet. Er komen, wanneer men de ineer onbeduidende gebouwen niet meerekent, in het tegenwoordige rijksgebied niet minder dan 115 bouwwerken in aan merking, zooals men nu heeft vastgesteld. Dat is een geweldig bezit en een onverge lijkelijk waardevolle verzameling van Duit sche cultuur, dat de meest roinitieuse zorg vereischt en dat onder geen voorwaarde in verval mag geraken. Of de staat een repu bliek of een monarchie is, moet daarbij van geen beteekenis zijn. Geen volk zal de-kost bare bewijzen van zijn verleden aan ver- waarloozing overleveren. Van de 115 bouw werken behooren er plus minus 30 tot do middeleeuwen en de renaissance, verder 18 to.t den tijd van het klassicisme en het be gin van de 19de eeuw, welks architectuur ook nog op aanzienlijke hoogte stond (de verwildering en ondergang der kunst be gint bij ons eerst later, in den tijd van den grooten opbloei). De rest stamt uit de 17 en 18e eeuw ep geeft een indrukwekkend arse naal vooride studie van de barok en rococo- kunst. Er is daarbij niet alleen sprake van de bouwkunst, maar niet minder van de binnenarchitectuur, van de decoraties der vertrekken, van kostbare oude meubelen en zijden stoffen, van een onoverzienbaar aan tal kleinere versieringsvoorwerpen. Het gaat ook om de parken en tuinen, waarin de paleizen staan, met hun kunstvollen aan leg, hun versierde gebouwen, paviljoens, oranjerieën en beeld bouw werken. Dit alles moot onderhouden worden, maar dat be- teekent voor den staat en de gemeenschap, aan welke een geweldig bezit ten deel geval len is, vóór alles belangrijke uitgaven Van waar moet men in het verarmde land dat tot over do ooren in schulden steekt en zich geen luxe veroorloven mag, de geld middelen daartoe krijgen? In do radicale stemming van den eersten revolutietijd wil de men de zaak zeer eenvoudig regelen en zeiHier hebben wij te midden van den drukkenden woningnood die overal heerscht een geweldige vermeerdering aan vrije ruimte, die men dadelijk gebruiken kan, Werkelijk begon men overal groote godeeb ten der paleizen te verhuren of met „Zwangseinquartierung" (een nieuw woord, dat tegenwoordig in Duitschland een groote rol speelt) te bevolken. Maar men zag gauw in, dat dit onmogelijk was. Die paleizen zijn voor burgerlijke of zelfs proletarische wo ningen in het geheel niet geschapen. De vertrekken zijn te groot. Zij zijn moeilijk te verwarmen, zij hebben geen waterleiding, ja in vele gevallen niet eens aansluiting op rioleering. Wat moeten kteine fami'ieo, die bescheiden moeten leven, daarmede déen? Waar men den bovenaangegeven weg ge volgd heeft, was al spoedig alles vervuild en verrot, en men moest de nieuwe bewoners weer ergens anders onder dak brengen. Evenzoo onuitvoerbaar bleken de plannen om in de paleizen ziekenhuizen, sanatoria, scholen e. d. onder te brengen. Het werd duidelijk, dat die oude gebouwen soms niet) eens gangen hadden, zoodat de zaten en kamers eenvoudig in elkaar overgingen nog een bezwaar voor een verbouwing tot moderne, practische woningen. In Weenen, waar men het slot „Schönbrunn", de lieve lingsresidentie van den oucHen keizer Frana Joseph, in een geweldig sanatorium wilde veranderen, protesteerden de doktoren eensgezind. In Weenen kwam ook nog een ander plan op in het prachtige slot Belve dère zou een speelbank komenDat wekte echter zoo'n storm van verontwaardiging op dat het speculatieve plan gauw opge geven werd. Neen, er is niets aan te doenslechts bij uitzondering laten paleizen of deelen er van zich tot andere doeleinden dan waarvoor zij van nature bestemd zijn, veranderen. Zoo heeft in het Potsdammer paleis de mar gistraat van de vroegere residentie eenige kamers als bureaux ingericht, terwijl de historisch interessante vertrekken onaan getast blijven. Zoo heeft men in een rococo kasteeltje in Thüringen Tinz bij Gera 1 een volksuniversiteit naar Skandinavisch model ingekwartierd, met 50 bedden voor de arbeidersjeugd, waarbij de leerlingen, mannelijke en vrouwelijke, alle 5 maanden verwisselen. Zoo wil men in het Mannhei- mer paleis een groot cultuurinstituut op richten, dat daar aan den Rijn voor het Duitsche Westen een middelpunt van het geestelijke en artistieke leven zijn zal, maar dit plan reeds stuit op de grootste moeilijk heden en het is de vraag of die overwonnen kunnen worden. Het waardigste in deze heeft men zich in München gedragen. Daar heeft men de in drukwekkende woonplaats der Wittels- bacher nu juist tot een museumpaleis inge richt, d. w. z. men heeft de zalen en feest vertrekken met de waardevolle gobelins, waaraan dit Münchener paleis overrijk is, en een deel van do prachtige oude meube len als bezienswaardigheid op zichzelf in orde gebracht, en voor het publiek open gesteld. Niemand, die op zijn reizen dezei bezitting der Beiersche keurvorsten en koningen van buiten zag, kon zich een be grip maken van de geweldige grootschheid daar binnen. Mot verwondering uborloopt men eindeloozo rijen pompeuze vertrekken, die zich in verschillende vleugels om schil derachtige binnenplaatsen groepeeren. Duidelijk merkt men aan deze binnenplaat sen met hun bronnen, kolonaden en sier- lijkó portalen den invloed van de Italiaan echo architectuur, die in den renaissance tijd van het Zuiden over den Brennerpaa naar Tyrol en naar Beieren doordrong. Men ziet statiezalen van geheel Italiaansch karakter, met gekleurd marmeren togqli aan de wanden, zware zolderingen en fan tastische grotdecoraties uit brokkelig steen-, spiegel- en schelpenwerk. Daarbij komen dan de klassieke zalen, wat koel in hun Grieksche deftigheid, die koning Lodewijk I voor 100 jaar liet bouwen. Het is een school voor architecten, die hier veel leeren kun nen, ook leeren kunnen hoe men veel niet doen moet In het Berlijnsche paleis aan de Spree wil men weer anders doen. Hier zullen do schatten van het Berlijnsche museum voor kunstnijverheid, waarvoor het oude huis to klein is geworden, een nieuw ondierdak vin den. Juist nu is men bezig de verhuizing tei doen plaats hebben. lederen dag rollen groote wagens van de vorstelijke stallen aan. Maar men zal hierbij voorzichtig to werk gaan en vobr museumdoeleinden slechts die vertrekken uitkiezen, die htin, geschiedkundig karakter door lateren om bouw verloren hebben. De oude zalen ech ter, die ik boven noemde, zal men voorzich tig ontzien. Ook op andere plaatsen zal het zelfde geschieden. Het verlangen der mu seumliefhebbers is, nu er plotseling zooveel leegstaande gebouwen zijn, sterk ontwik keld. Maar reeds dat is niet zoo eenvoudig, want een paleis zonder meer deugt niet in eens voor museum, vooral ook orndat de verlichting meestal hoogst ontoereikend is. In het algemeen heeft de Duitsche revo lutie zich met uitzondering van de Ber lijnsche verwoestingen tegenover de pa leizen veel behoorlijker gedragen als inder tijd de razende omwenteling der Franschen na 1879. Trotsch en onbeschadigd verheffen zij zich' als eerste rangs kunstwerken in den nieu wen tijd .En de overtuiging heeft zich nu baan gebroken, dat het erfdeel, dat aan d'o gemeenschap ton deel gevallen is, blijven moet, zooals het nu is, als een grootsch beeld van een voorbije cultuur en een onuitput telijke bron van genot voor elk artistiek ge voel. Ook de ergste republikein kan niet loochenen, dat eens do vorstenpaleizen naast kloosters on kerken de gewichtigste middelpunten van cle kunstbeoefening vormden. Ook hij zal de kasteelen onaange tast laten. Want wat vroeger slechts voor weinigen zichtbaar was, behoort nu de ge beele natie. Nu eerst zal men in Duitsch land erkennen, hoe rijk wij aan bezittingen zijn, clio ons ook geen vredesverdrag van Versailles kan ontnqmen, en die voor do studio van de oudo Duitsche kunst de be*" teekenis hebben van een geheel nieuw tijd perk in onze goschiedcnis. Dr. MAX OSBORN*

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6