&3EKDA VAK 0£ VJEEK. In de beste families DE BEURSKLOK BUITENLAND TELEGRAMMEN. Zalerdag: Kantoor »N. V. Cahen's Kleed in g-Mij Breestraat S6: Vergadering van aandeel houders dezer N.V. Kwartier over 4 uur. StadszaalFoestavond met bal voor Her stellingsoorden van Handels- en Kontoor bedienden. S uur. Zondag? Schouwburg: Ned. Opera-ensemble „Car men". 8 uur. Stadszaal: Concert Leidsche Concert- Ver. 2 uur. Stadszaal: Specialiteitengezelschap. 8 uur. Maandag: .Volkshuis: Voordrachtavond. 8 uur. Schouwburg: Tooneelvereeniging. „De Twee Weezen". 8 uur. Dinsdag: „Amicitia": Lezing van M. Ramondt. 8 uur. „De Graanbeurs": Eerste apologetische avond. Halfnegen. Stadszaal (foyer)Concert S. v. Leeu wen en Rosa Spier. 8 uui\ Woensdag: 'Academiegebouw: Vrouwenver. ter Bev. Van Theol. Kennis. Cursus prof. dr. K. H. Roessingh. Halfvier. Volkshuis: Cursus voor Huisvrouwen. 8 uur. "W oe'rden: Najaarsmarkt voor vee jen paarden. Donderdag: sVolkshuis: Letterkunde-cursus. Kwartier 8 uur. Dagelijks: „Hollandia-Biose-oop- en Variété-theater'1 Oranjegraeht t Dagelijks te 8 uur 's Woens dags en 's Zaterdags matinée 2 en 5 uur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Biosceo^- VoorsteHingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags eau 's Zaterdags matinée te 1 uur. Rapenburg 81Tentoonstelling Leidsche Kunstclub ,,De Sphinx". Van 10 tot 12 en yan 2 tot 6 uur. Tentoonstelling Indische Kunstnijverheid. Tot en met Vrijdag. Van half acht tot 10 uur in het Leidsche Volkshuis. Op 9, 10 en 11 November ruiterfeesten ten bate van het sanatorium fonds „Ons Be lang'' in de manége der. Doelenkazerue. Baifacht Den Haag, „Scala": „Heb je al ge vlogen V 8 uur. D© dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt tot en met 7 November, waargenomen door de apotheken van D. J. van Driesum, Mare 70, tel. 400, en firma Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 5Ó2. die rechtstreeks voor het stuk huishoude lijk bestuur, of zelfbestuur, dat op haar is afgewenteld, verantwoordelijk zijn aan Raad, waardoor dus de verantwoordelijk heid van B. en W. geheel is opgeheven op het desbetreffend punt- Dit laatste brengt noodwendig mede, naar de meening der Commissie, dat, voor zooveel bestuur van de huishouding der gemeente zal worden overgedragen, de Raad a.Iéén op voor dracht van B- en W. zulke comm:S:iën moet kunnen instellen. De afstand van eenig be- etuursdeel moet B. en W. niet kunnen worden afgedrongen? integendeel all.en van hen kunnen uilgaan. De bevoegdheid tot het instellen van be- 6tuur8commissiën is toegekend voor gemeen ten van ten minste 40,000 zielen, gelijk met betrekking tot verschillende puntèn door de Commissie wordt voo:g*ste.d aan gemeenten van 40.00J zie.en en daarboven meenden vrijheid te gunnen dan aan ge meenten met lager zielental. Man kan niet tegenspreken, dat gemeent.n boven een be paald zielental aan vrijheid van beweging meer- behoefte hebben dan de andere, en dat voor haar speciale regelingen noodig kunnen zijn, die voor kleinere gemeenten kunnen worden gemist. Ten minst© de meerderheid der Oommis- eie zal intusschen uit den Raad moeten voortkomen de commissie kan zelfs geheel uit Raadsleden worden gevormd. Yan elke .'vaste bestuurscommissie zal de burgemees- i ter of een der wethouders van rechtswege lid en voorzitter moeten wezen. 1 De practijk zal moeten uitwijzen, hoe het nieuwe instituut zich zal ontwikkelen. Zij wil den burgemeester het recht toe 'kennen recht, dat ook aan den Raad en 'aan B. en W. kan worden geschonken voor. wat him aandeel in het zelfbestuur aangaat de van hem gevorderde medewerking voor bepaalde wetten, bepaalde algemeene maatregelen van bestuur en bepaalde prov. reglementen en verordeningen, tenzij deze anders bepalen, te delogeeren op door hem aangewezen gemeenteambtenaren behou dens beroep op hem, als met de door de ambtenaren gegeven uitvoering geen ge noegen "wordt genomen. Bovendien moet hem door de wet worden toegestaan het •teekenen van stukken onder zekere, beper kingen en onder eigen verantwoordelijkheid o pte dragen aan ambtenaren. En ten slotte wil de Commissie, dat de uitvoering van besluiten van B. en W., die bij den burge meester berust, en cle uitvoering van be sluiten van den Raad, die aan burgemees ter en wethouders behoort, onder de noo- dige waarborgen zal kunnen worden opge dragen wat de laatste betreft., aan een ander lid van het college of aan ambtena- r-en, wat de eerste betreft, aan deze laat st en. Overwegende de vraag, of niet de werk- king van den burgemeester Dog een ver lichting van andere natuur moet onder gaan, wijst- de commissie op het veel tijd en inspanning vorderende voorzitterschap, van den Raad. Scheiding, althans voor de groote gemeenten van het voorzitterschap van den Raad van het burgemeestersambt i sdan 'oolc in de commissie krachtig voor gestaan. Maar haar meerderheid heeft niet kunnen besluiten zonder meer tot haar te raden. Het gezag van den burgemet ster zou er onder leiden. Zij wil daarom het voorschrift der Gemeenteraad, dat de bur gemeester voorzitter is van den Raad, als regel onverkort zien gehandhaafd "Waar het echter kan voorkomen, dat de burgemeester zóó overladen is, dat schei ding gewenscht is, zou de commissie voor de gemeente» van ten minsto 40,000 zielen de mogelijkheid der scheiding willen ope nen, maar slechts op deze wijze, dat in de gemeenten de burgemeester zelf bij zijn optreden of tijdens-de uitoefening van zijn ambt, de scheiding verlangen kan, en kan verklaren, dat hij het Raadsvoorzit- terschap niet, of niet meer wenscht te be- kleeden, als wanneer de Raad den voorzit ter uit zijn midden kiest. Het initiatief tot de scheiding moet», naar de meening van de Commissie, altijd van den burgemees ter uitgaan. Tegen zijn zin moet hij niet van het voorzitterschap kunnen worden be roofd. De commissie heeft «overwogen, of de Raad in de vraag der scheid'Dg gehoord moest» worden. Het is haar liiet aanbeve lenswaardig toegeschenen. Wat anders is het natuurlijk, dat bij de benoeming van den burgemeester overleggingen over de vereeniging of scheiding plaats vinden in het kabinet van den minister en .dat uaar aanleiding daarvan bij 's burgemeesters op treden zijn verklaring, dat hij het voorzit terschap niet wensent» te bekleeden, ach terwege blijft of volgt. Is dit laatste ge schied, hetzij bij het aanvaarden van het ambt, of tijdens de uitoefening cr vaq, dan vordert, naar de meening der Commissie, de vastheid der leiding en de defereutie tegenover den Raad, dat de burgemeester voor den tijd voor welken hij benoemd is, op den afstand niet kan terugkomen. Het veel geopperd bezwaar dat de inge zetenen der gemeente onder de bestaande orde van zaken weinig invloed kunnen uit oefenen op de benoeming van het bestuurs orgaan van welks kennis, werkkracht en beleid voor richting en gang van het ge meentebestuur zoo onnoemelijk veel af hangt is in haar midden naar voren ge bracht, maar de meerderheid is van mee ning geweest, dat de vrijheid der Kroon om aan het hoofd van het gemeentebestuur den man te plaatsen dien zij daarvoor het meest aangewezen acht, niet moet worden beknot. De commissie acht het wensehelijk den Raad het recht te geven tot het doen van een aanbevelenig, dat hij op dit oogenbTik, op grond van zijn petitierecht zou kunnen uitoefenen, maar nooit of zelden gebruikt, uitdrukkelijk in de wet neder te leggen. De Raa-d zal voor zijn gemeente de ver ordeningen moeten kunne maken, die hij in het belang der gemeente noodig oordeelt, zonder dat hij zich het hoofd behoeft te breken met de puzzle of zijn regeling niet misschien komt op verboden terrein, of met deze andere puzzle, of voor hem de be voegdheid tot aanvulling van een koogere regeling bestaat, ja dan neen. De wegneming van de wettelijke belem meringen die aan de vrijwillige samenwer king van gemeente tot het bereiken van gemeenschappelijke doeleinden in den weg staan, gepaard aan dwang tot samenwer king, zal ongetwijfeld van gunstigen in vloed Mijken te zijn op de mogelijkheid voor de gemeenten om te beantwoorden van di in den loop der jaren aanmerkelijk verzwaarde, altijd nog hoogere ej'schen, die haar worden gesteld. Desniettemin is de Commissie eenparig van meening, dat dit middel niet voldoende is. Het middel bij uitstek is haars inziens gelegen in het versmelten van kleine ge- me'enten met grootero. Zij dringt er met nadruk op aan, dat aan dit punt ds wet gever zijn volle aandacht wijde en dat op groote schaal tot versmelting van de ge meenten beneden een zeker zielental tot gemeenten van voldoenden omvang wordt overgegaan. De Commissie heeft wijzigin gen der Gemeentewet voorgedragen, die de strekking hebben de beperkingen, den wet gever aangelegd ten aanzien van vereeni ging en splitsing van gemeenten, in te krimpen. Ten aanzien van het politievraagstuk heeft de commissie wijzigingen ontworpen, die de verhouding tusschen burgerlijk en militair gezag scherper .stellen. Vports heeft zij overwogen of de gemeen tepolitie als afzonderlijk instituut moet wor den behouchn, dan of het weschelijk ware haar te doen opgaan in de Rijkspolitie. De Commissie is evenwel van meening, dat dit laatste een stellige achteruitgang zou be duiden. De Commissie heeft veel stil gestaan bij de vraag, of niet een tusschen stelsel aan bevelenswaardig was, zoo uitgewerkt dat de gemeentepolitie wordt gehandhaafd voor de groote gemeenten en opgeheven voor het platteland, waar de zelfstandig heid der politiebeambten meer gevaar löopt dan in de groote gemeenten. Even wel kan de commissie ook tot opoeffing der platte!nds-gemeente-politie niet raden. Bij de herziening der bepalingen van de paragraaf over de openbare orde is de Com missie door twee hoofdgedachten voortbe wogen. Hierdoor, dat de burgemeester de taaJc der handhaving van cle openbare orde in de gemeente geheel naar eigen inzicht en zelfstandig, binnen de grenzen der wet, moet kunnen uitoefenen, zonder aan wen ken of bevelen van welke autoriteit ook. gebonden te zijn, maar dat de mogelijkheid aanwezig moet zijn 's burgemeesters gezag op een andere autoriteit door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan te wijzen te doen overgaan als de stoornis der opepbajg ordejn meer gemeenten dei provincie intreedt; of de handhaving cr van gevaar loopt» De commissie is van oordeel, dat liet aanbeveling verdient, den dienst der re cherche geheel bij dc rijkspolitie ie doen overgaan en geen gemeente-recherche daar naast in stand te houden. Der meerderheid der commissie is het vom gekomen dat wijziging vmi hel veto recht van den burgemeester op tooneel- stukken enz. niet hoort te worden aange bracht. Ontkend zal wel niet worden dat eenig preventief toezicht hier bezwaarlijk kan worden gemist. Dit in andere handen te leggen, dan die van den burgemeester waarvoor dan wel in de eerste plaats het; college van Burgemeester en Wethouders in aanmerking zou komen, schijnt met diens plaats als hoofd der politie in strijcl en zou bovendien in menige gemeente tot nieuwe bedenkingen aanleiding geven. Ten slotte heeft de Commissie gemeend in velerlei opzichten de gemeenten te moe ten bevrüden van het toezicht van Ged. Staten, hoewel dit niet geheel kan wordep gemist, speciaal niet', wat betreft het gel delijk beheer. De ontvanger zal kasbeheerder moeten blijven, en behalve in de kleinste gemeen ten, veelal andere kasbeheerders naast zich moet hebben, wier arbeid en verant woordelijkheid in verscheidene gevallen be langrük grooter zün dan de zijne. In overeenstemming met de goed geble ken r»vnlctrïk wordt het financieel beheer volledig aan burgemeester en wethouders opq-edrage.il. Zij zullen zich daarbij moeten richten naar een door den Raad vast te stellen, door Gedeputeerde Staten goed te keuren verordening, die aan bepaalde wet telijke Voorschriften zal moeten voldoen. Die verordening kan, daar waar dit wordt gewenscht geacht, voor de invoering van een centraal kasbeheer de vrijheid laten. Bij het verslag is, behalve een ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling der Gemeentewet, gevoegd een afzonderlijk ad vies van het lid der Commissie, dr. J. van Leeuwen, die zich niet kan vereenigen met de beslissingen die de Commissie heeft ge nomen betreffende het samensmelten van kleinere gemeenten, de benoeming van den burgemeester en het instituut der Vaste commissie van bestuur. RECLAME. wordt tegenwoordig een pi|p gerookt in den salon en in het bijzijn der dames. Koopt daarvoor een chique pijp in Leiden Maarsmanssteeg Vele filialen door het geheele land 11986 Houdt altijd een huidzalf in huis. Men dient een betrouwbare zalf te ken nen of liever nog in huis te hebben om haar in geval van nood te gebruiken. .En wel, omdat de ergste huidkwalen aanvankelijk zeer gering kunnen zijn. Een ruwe, korscerigo huid, jeuk, een pijnlijk of brandend gevoel, vurigheid, puistjes of vlekken kunnen het begin zijn van een der vele bedroevende vormen van eczeem, dauwworm, gordelroos, psoriasis, schurft of andere vormen van huidziekte. Om te voorkomen, dat de kwaal zich uitr breidt, is zindelijkheid en spoedige aan wending van een antiseptische zalf aan te bevelen. 11976 V Het succesvol resultaat zijnde van jaren lange onderzoekingen, bevat Foster's Zalf de antiseptische, verzachtende en genezen- do bestanddeel en. die het best geëindigd zijn om do ontsteking, pijn en prikkeling van alle jeukende huidziekten te doen be daren. v Foster's Zalf droogt niet te spoedig op, laat zich niet te gemakkelijk afvegen en zij dringt tot elke plek door. Aanwending bij. het uitbreken van de kwaal voorkomt uitbreiding en verzekert baat. Foster's Zalf dient niet voor open won den, doch uitsluitend voor jeukende huid ziekten en is eeü uitstekend geneesmiddel voor in en uitwendige aambeien Let op den juisten naamFoster's Zalf. Te Leiden verkrijgbaar bij de bekende dro gisten h f 1.75 per doos. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De Volkenbond heeft do nieuwe tract aten openbaar gemaakt, die hem zijn voorgelegd. Het eerste deel van zijn publicaties bevat negen tractaten, waarbij- zestien naties betrokken zijn over allerlei onderworpen: b.v. een overeenkomst tusschen Engeland en Japan over bot lucht verkeer, den indiustrieelen eigendom en emi gratie. Totdusver zijn 26 Iraolaten ingeschreven, waarvan Engeland er alleen 16 gezonden heeft, Duitschland heeft; ofschoon het nog niet als lid toegelaten is, den bond laten weten, dat het al zijn overeenkomsten zal laten inschrijven. He«t tweede deel met tractaten zal binnen kort versohijnen. Moskou heeft dan toch besloten dc Engel- sche gevangenen tc Bakoe in vrijheid te 6tellen. Een dei* groote hangijzers, is daarmee verdwe nen, nu de tweede, anti-Britscho propaganda in Azie nog! BELGIE. De besprekingen inzake de kabinetscri sis worden druk voortgezet. De koning sprak Woeste, den R.-K. leider, en oud minister Jansop De „Nation Beige" zegt, in staat te zijn te bevestigen, dat ongeveer een honderd Belgische en buitenlandsche communisti sche agenten op Allerheiligen te Brussel bijeen gekomen zijn en over den interna tionalen toestand in verband met een om wenteling hebben beraadslaagd. Van ver scheidene stakingsbewegingen in België, Spanje en Italië uitgebroken of voorzien, besloot men voordek te trekken ten gunste van een zuiver revolutionnaire beweging, die na eenigen tijd zal uitbreken. De bui tenlanders zijn weer naar hun landen te ruggekeerd met zeer preciese opdrachten DUITSCHLAND. Bij de voortzetting der discussie in den Rijks dag over de begrooting wees Helffericli ev op, hoo Duitschland feitelijk nog maar over. één to- taalmiddel beschikt, nJ. kolen, terwijl minister Wirth verzekerde, dat mot dc ontente geen over eenstemming is to bereiken, zoolang Frankrijk vasthoudt aan do idee, dat Duitschland alles zal betalen. In do centrale sectie is bosloten aan tc drin gen op vermindering van het aantal bezettings troepen on beperking der kosten. De uitgetrok ken 20 milliard voor bezettingskoston weid mot 20 millioen verhoogd. Von Simons was er niet ver naast, toen hij zoide dat de bezottunrsmo- gendhedon met Duitsch gold het militarisme hoog honden, terwijl zij voorgeven, dat zij ge streden hebben tegen het Duitsche militarisme. De Rijksbond van Duitsche technici richt „tot allo technici der wereld" het volgende draad- looze beroep: Do kolenleveriugen aan dc entento dreigt de Duitsche techniek geheel te vernietigen, hetgeen cultureel verval, hanger en ellende voor duizen den menschen ten gevolge zou hebben. De oor zaak is, dat do levering der op zich zelf reeds overmatige hoeveelheden steenkool in bepaalde soorten vam hooge waaide wordt geëischt. (gas kolen, vetkolen, cokes), welke voor de belang rijkste technische bodrijven onontbeerlijk zijn, terwijl de landen, die ze ontvangen, ton deelo overvloed van deze soorten hebben. Elk technicus weet dat dergelijke bijzondere kolensoorten niet door surrogaten (als bruin kool) te vervangen zijn. Als de technici der geheele wereld niet on verwijld van dezo belangrijkste, onontbeerlijkste grondstof tot een draaglijko hoeveelheid wordt beperkt, is Duitschland tol ondergang gedoemd hetgeen de noodlottigste gevolgen voor alle be schaafde staten zou hebben. De te Warschau met do Poolsche rogeering gevoerde onderhandelingen over het vervoer van Duitsche en Russische onderdanen over Poolsch grondgebied, hebben tot een bevredigenden nit- slag geleid, De Poolsche regeering hooft zich bereid verklaard: le. Het vervoer van Duitsche onderdanen uit Rusland naar Duitschland en van Russische onderdanen uit Duitschland naar Rusland wordt toegestaan; wat de Russische onderdanen betreft tot de ratificatie van den vrede van Riga met-de beperking, dat de Russische transporten uit Duitschland vooj'loopig slechts mogen be staan uit vrouwen, kinderen en invalieden. 2c. Terstond het vervoer van Duitschevs uit Rusland gekomen en thans zich in Polen be vindend, naar do Duitsche grens te gelasten. 3e. Onder waarborg van wederkeorigheid de Duitsche onderdanen, zfch bevindend onder de krijgsgevangenen van het Russische roode leger in Polen, aan Duitschland uit to leveren. Het aantal wevkeJoozen is in October van 396.000 tot 375.000 gedaald. ENGELAND. Tot het besluit de staking der mijnwer kers "op te heffen,r schijnt ook meegeholpen te hebben, dat 16 van de 20 districten een meerderheid voor aanvaarden opleverden. In de andere 4 was de meerderheid voor niet-aanvaarden echter zoo groo.t, dat een kleine meerderheid tegen het voorstel werd verkregen in totaal. Groot was ook het aan tal mijnwerkers, dat zich- van stemmen heeft onthouden. Van de 930.000 stemden er maar 684.500, bij d'e vorige stemming S16.500. Het werk is'gisteren iri'velc kolenmijnen hervat, voornamelijk in Yorskhire en North Humberland. maar de volledige arbeid zal niet hervat worden voor Maandag, waarop naar men hoopt, de normale spoorweg diensten ook zullen zijn herstel<L Uit Wales en de andere districten van tegenstemmers is nog geen bericht, hoo daar het besluit den arbeid te hervatten, wordt opgenomen. SPANTE. De politic heeft to Saragossa een syndicalist in hechtenis genomen, dio vermoedelijk (lo da der is van de kortelings geplecgdo bomaansla gen. Do politie meent ten minste thans den sleu tel to bezitten van do terroristische beweging, waarvan Saragassa in de laatste maanden het toon oei is geweest. Do l'öden van het vakver bond dor metaalarbeiders, met uitzondering van den voorzitter, zijn in hechtenis genomen, en voorts de voorzitters van verscheidene andero syndicaten. VEREENIGDE STATEN. Als een blij teeken voor Europa mag be schouwd worden, dab Harding een groote som zal bijdragen voor het. hulpfonds voor den nood in ons werelddeel. Verder zal hij zich met een oproep tot het Amerikaan- sche volk wenden, om bijsband te schen ken aan allo noodlijdende kinderen in het buitenland. Tegelijk met de presidentsverkiezing heeft er in» Californië een referendum plaats gehad over het verbod voor Azia ten om grondeigenaars te worden in den staat: Het is zeer waarschijnlijk dat liet referendum -met een groote meerderheid ten gunste van- het verbod zal eindigen. Er heerscht toch een groote ongerustheid dver den toenemenden invloed der Japan ners op de Amerikaansche Westkust. In sommige districten hebben zij reeds 70% van den grond gekocht. Te ashington is echter door de Japan- sche regeering zeer ernstig aangedrongen op gelijkstelling der Japanners met alle andere vreemdelingen in Amerika. Tei slotte zou dc regeering vau- Tokio, zoo', werd verklaard, wel niet kunnen weerstaan aan den druk der openbare meening, dio zeer verontwaardigd is over de behande ling, welke men den Japanners wil doen ondergaan. Men heeft dan pok van uit Was hington te San Francisco laten weten, dab de ume-regeering in geen geval de geldig heid van- een wet zal erkennen, welke in strijd is met de Amerikaansche tradities van rechtvaardigheid, enz. Zoodra het Ja pansch-AmerikaanBche conflict nu gecom pliceerd wordt door een binnenlandsch con flict over de rechten van bond en bonds staat. Dt laatst© conflict is des te emsti- ger, omdat de heele Amerikaansche arbei dersbevolking achter de Californische re geering staat. De arbeiders vreezen, dat Japanners en Cliineezen in grooten getale' zouden opkomen eri do loonen daardoor gedrukt worden. ZUID-AFRIKA. Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche premier, slaagt klaarblijkelijk in zijn po gingen om een fusie tot stand te brengen tusschen de Zuid-Afrikaansche Partij, waarvan hij de leider is, en de Britsche Unionistische Partij. Op het congres der Unionisten, dat thans te Bloemfontein plaats heeft, stelde Sir Thomas Horne, de leider der partij, een resolutie voor, welko instemming betuigt met Smuts' oproen en zioh verklaard voor stappen in de richting van een fusie der beide partijen. Hij zeide, dat de Unionisten bereid waren, hun zui vere partijbelangen prijs te geven voor de waarachtige belangen van den staat. -Ook andere voorname leden der partij onder steunden krachtig Smuts' voorstel. Minister Duncan bestempelde de op af scheiding gerichte politiek der extremisti sche groep, die door generaal Hertzog werd geleid en door de fusie van de Zuid-Afri kaansche en Unionistische Partij zal wor den bestreden, als een onafhankelijkheids- politiek. BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Gent dreigt hot bloemiwceikersbedrijf te niet to gaan. De uitvoer is zoo goed als goheeï 6topgezotf één voor één geven de bloemkweekers den etrijc! op. Er zijn nu al reeds 170 bedrijven gesloten* Te Niederheimsdorf bij Breslau is ©en am- moniakfabriok in de lucht gevlogen. Een wach ter is gedood. In de Dhitsche hospitalen zijn nog 45.000 zwaar gewonden uit de oorlogsjaren! Tengevolge van een ontploffing van band granaten stortte gistermiddag om twee uur van oen huis iu het Noorden van Berlijn het boven stuk van den gevel, van de derde en de vierde vèrdioping tot het dak. Een persoon is gedood Twee vrouwen en een kind werden door gra naatsplinters deerlijk verminkt, en een groot deel van de meubelen werd op straat geslingerd. Bovendien ziju tal van voorbijgangers door stuk kon steen ernstig gewond D9 straat was met R'teenen, dakpannen, glasscherven en huisraad bezaaid. China wil een biimenlaudsche leaning van 4' millioen dollar sluiten ten bate van de distric ten, waar hongersnood heerscht. Op Ndeuw-Zuid-Wales, waar al bijna twee jaar lang de mijnen slil liggen, zullen nu de on derhandelingen tusschen de organisaties en da mijneigenaren worden hervat. Duitschland en Oostenrijk vlagen toelating tot den Volkenbond. PARIJS, 5 Nov. (Havas.) Verzoeken ara toe lating tot den Volkenbond zijn gedaan to Génève namens Duitschland en Oostenrijk. Men ver wacht dat ook de vroegere ceirtralen dergelijk# aanvragen zullen doen. Bulgarije zal zulks doen bij monde van den premier Stamboolinski, die thans to Parijs vertoeft en den terugreis naar Sofia te Génève zal uitstappen. Het FranschBelgisch verdrag. PARIJS, 5 Nov. (V. D.) D© Fransche pers meldt, dat, de regeeringen van België en Frankrijk overeengekomen zijn, om aan het Algemeen Secretariaat van den Volken bond, d.d. 2 Nov. een nota te zenden waar in het defensief verdrag, tusschen de twéé landen afgesloten, wordt fhedegedeeld. Een putsch op kleine schaal. BRAUNLAKEN, 5 Nov. (V. D.) Giste ren werd de stad door een gewapende: horde van dertig a veertig man overval- len. De bende begaf zich eerst naar het Station. De poging om het postkantoor binnen te dringen mislukte. Zij dwongen] een nachtwaker onder bedreiging van een 'revolver mede te gaan. Hierop drongen zij de staatsbank binnen doch konden geen buit machtig worden. Het gelukte hen eveneens niet om bij 'een firma een auto weg te halen om daarmede door de stad; te trekken. Allen slaagden er in om te ontkomen. Vermoed wordt, dat zij zich in de nabijheid ophouden. Vijf en dertig man schappen van de veiligheidswcer met twee machinegeweren en andere politiebeamb ten in auto's zijn naar Braunlaken ver trokken. Revolutionaire plannen. BERLIJN, 4 November. (V. D.). Dé „Taglische Rundschau" meldt uit Mün- chen. Aan de grondwetscommissie van detf Beierschen Landdag, deelde de Staatsse cretaris van Binncnlanalsche Zaken me de, dat de communistisch© af deeling uit Munchen lijsten liet rondgaan, waarin aangespoord werd tot het roode leper t-oe te treden. Daarom was het noodig, dat de uitaondoringstoestand in Beieren ge handhaafd bleef. Voorstellen der socia listen werden verworpen.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2