No. 18610 LEiDSCH DAGBLAD Dinsdag 2 November. Tweede Blad. Anno 1920. UIT DE OMSTREKEN. INGEZONDEN VBAGENRUBRIEK FEUILLETON INT ONZIS STRAAT HAARLEMMiE.RMiBEE. De begrooring lüezer gemeente voor het dienstjaar 1921 is in druk verschenen, Zij bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 1,626.252,50. Wij ontleu nen aan deze begrooting het navolgende: Ontvangsten: Restanten van vorige dienst jaren. Hiervoor wordt geraamd een bedrag Tan f 24.680.08. Verleden jaar f 112087.321/?. Voor opcenten op de hoofdsom der belasling op de gebouwde eigende.;:men, ongebouwde eigendommen en belasting op her personeel worden dezelfde opcenten geraamd als vo rige jaren, n l. 40,10 en 50. Voor hoofdelij- -iken omslag wordt geraamd f 250,000, zijnde 50,000 meer dan hot vorig jaar. Voor belas ting op de honden f 2100. Voor verguncings recht f 2162.50. Voor belasting op tooneel- vertooningen en ander0 opeibarc vermake lijkheden f 1500. Voor geheven leges ter se cretarie f 2800. zijnco f 803 meer daD verle den jaar. Voor schoolgelden voor het D.ger onder wijs f 7425. Bijdrage van het rijk volgens art- 4848 jquater der wet op hot lager onderwijs f 83,868.35- Uitgaven: Het salarlo van den burgemees ter wordt"1 geraamd op f GC()0; dat van den secretaris op f 5300 eu dal van den ontvan ger op f 4200. De jaarwedde van de beide wethouders wordt geraamd op f 3000. De post jaarwedden ambteuaren ter secre tarie, concieege en bode is geraamd op f 39.900, waaronder begrepen f 1000 voor kos ten voor verificatie der gemeente-admini stratie. De jaarwedde van deo gemeente-opzich ter wordt geraamd op f SSqO. Kosten vaa het aanleggen van bevolkings- 'egisters in verbaüd met de te houden volks telling f 2000 Dag- en weekgelden der gemeen:e-werk lieden f 5500 Voor het electriciteilsbedTijf en grondbe drijf zijn posten pro memorie cirge rokken- Voor het tijdelijk distributibedrijf is ge raamd f 11.000 (vorig jaar f 25000). Jaarwedde veldwachters is geraamd op f 17.150. Toelage aan ae gezondheidscommissie wordt geraamd op f 1284.35, overeenkomstig de door deze commissie ingezonden begroo ting. De post subsidie aan het Witie Kruis is 'geraamd op f 8500 evenals het vorige jaar. De post jaarwedde onderwijzers is ge bracht van f 83650 op f 100.000 Voor belooning ^an geneeshceren en vrou welüke verloskundigen f 6080, voor kranJc inni.gon-verple.ging f 19000; voor subsidie aaö het burgerlijk armbestuur wordt go xaamd een bedrag van f 62.000 (vorig jaar i 45.000). Kosten van arbeidsbemiddeling en van de verzekering tegen werkloosheid f 10,000 Aan voorschotten aan bouwvereenigingen ten behoeve van don woningbouw wordt Uitgetrokken f 550.500. KATWIJK AAN ZEE- Als gevolg van de buitengewone vangsten van (Je laatste dagen krijgen enkele reedorijen gebrek aan tonnen en zout. Van uit Vlaardingen wor den reeds tonnen betrokken om in het te kort te voorzien- Wegens hel binnenvallen van een groot •aantal Joggers wiren de motorschippers niet in staat om de haring en de vleten geregeld naar hier te ver-voeien. Hierdoor konden sommige loggers niet zoo spoedig uitvaren als wel wensehc*l ijk werd geacht- Het gebrek aan motorvaartuigen is ontstaan, doordat een aantal van deze vaartuigen geregeld te Rotterdam varen Van de hariogvisscberij kwamen te IJmuidcn binnen do loggers: KW 5 met 29, 16, met 3^, 17, met 30; 21, met 26, 25. met 41; 54, met 32; 55 met 28; 58 met 23; 78. met 25, 79, met 40, 99, met 281/*; 103, met 27; 124. met 23; 127, met 34; 134 met 25; 144, met 32; 146, met 34, 161 met 32, 166 met 32, 178. met 26; 41, met^42; 48 mei 49; en 142#. met 27 last- LlSSE. —De Raad vergadert a.s. Don- derdagnamiddag te halfdrie, uitsluitend ter behandeling der genentebegrooting. De 79-jarige C. de Vries, werd door de tram van vijf uren gegrepen en ongeveer 100 Meter meclegesleurd. De ongelukkige werd bij den heer Veldhuizen van Zanten binnengedragen, waar dr. Blok de eerste hulp verleende. Wonder boven wonder heeft de man geen inwendige kneuzingen beko men alleen het hoofd heeft veel geleden, De vrij sterke vorst heeft op de zand gronden geen vat door de droogte van den grond en het planten der bloembollen gaat zonder stoornis door. De kleigronden zijn zoo droog, dat de bollen, al sedert een maand geplant, nog geen wortels maken, 't Is ongekend. RIJNSBURG Tot ouderling bij de Herv Kerk alhier is gekozen de heer R Rlocmen- daal. In de remise der N Z- H T.-Mij., al hier, bekwam een werkman brandwonden in het gelaat en ann de handen, doordat de vlam uit een kachel sloeg. Nadat de man door Zuster L. van Vreeswijk verbonden was is hij naar zijn woning te Leiden vervoerd- SASSENHEIM- De tram had eenigen tij-d oponthoud, doordat een van de vceren der machine was gebroken. Nadat een nieu we was ingezet, kon de reis worden ver volgd- VOORSCHOTEN. In don nacht van Zaterdag o-p Zondag is ingebroken in een schuur van den warmoezier v. K., staande aan den Vliet, Als verdachte van deze in braak zijn gearresteerd door den rij'ksvcld wachter Witteman de gebr. v- L. en een Duit scher, wonende aan den Steenen Muur- De Unie collecte voor do Scholen met den Bijbel heeft hier opgebracht f 1560.07° (vorig jaar f 135,45). WARMOND. Tot onderwijzeres aan de R. K. School alhier, is benoemd mej. C. Passgang, uit Berkout. Aan mej. Van Leeuwen, geb- Bader, die gedurende bijna veertig jaren met 12 No vember as onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O L- School geweest, on- thans bijna 80 jaar is, is op haar ver zoek tegen 1 Jan. a- s op de moest eervolle wijze als zoodanig ontslag verleend-, terwijl haar een jaarlijksch pensioen van f 200 i9 verzekerd ZEGWAARD. Bedankt is voor het be roep bij de Geref Kerk alhier door dr. 0. Los, te 's-Gravenhage. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Opening der vergadering. Le zing van het gebed. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering. Deze worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: dankbetuiging van „Het Groene Kruis", te Nieuwerbrug, voot ontvangen subsidie; proces-verbaal van Kas- opneming. waaruit blijkt, dat is omvangen f 247,863.26 en uitgegeven f 246,798.05, zoodac. in kas is 11065.21. Verschillende door Gedep. Staten goedgekeurde bisluiten, die in de vorige vergadering zyn genomen. Meaedeeling van het Hoofdbestuur der Pos terijen. enz., dat Nieuwerbrug niet kan worden opgenomen in het locale Rijkstele foonnet Bodegraven. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer J. de Voogd wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Ieeraar aan de Herhalingsschool. Op een verzoek om adhaesiebetuiging aan een adres van Woerden om "de H. B a;- daar idt een Rijks Hoogere Burgerschool om te zetten, wordt afwijzend beschikt na dat de heeren Heusdens en Beijen het voorstel hebben verdedigd en de heer P. Batelaan het heeft bestreden. Een verzoek om adhaesie-betuiging aan een adres van Polderbesturen om de Hof- landsche Kade geschikt te doen maken voor rijweg, wordt gesteund door den heer Ra ting; besloten wordt het verzoek aan te houden totdat de door B. en W. gevraagde inlichtingen zijn ingekomen. Aan de werklieden Burggraaf. Beleven eu Boerefijn wordt op hun verzoek om een duurteloeslag ad f150 voor ieder, besloteu ieder over het 2de halfjaar f50 toe te kennen. Na toelichting van den Voorzitter wordt op het adres van den Directeur en do onder wijzers aan de Arabachtsteekenschool om hun salarissen in overeenstemming te willen brengen met de Ministerieele voorschriften, gunstig beschikt, zoodat over 1919 f250 en over 1920 f275 zal worden bijbetaald, ter wijl dan door het Rijk 50 pCt. en door de Provincie 25 pCt. van de verhoogde jaar wedden zal worden gestort. De door B. en W. ontworpen kohieren van schoolgelden over het 3de kwartaal worden onveranderd vastgesteld Een besluit tot wijziging der begrooting 1920 wordt eveneens goedgekeurd en zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden aangeboden. Aan de orde is het voorstel van het Raads lid Beijen tot het doen bijbouwen van een schoollokaal aan school O» De heer Beiien licht zijn voorstel nader toe. De Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. adviseert om het voorstel aan te nemen, wanneer het noodig is, doch z<j gelooven, dat het aantal kinderen niet zoodanig zaï toenemen, ook al in verband met de nieuwe Onderwijswet, dat bijbouw gewetiigd zou zijn. De lieer Heusdens steunt het voorstal, evenals de heer Van Dijk, terwijl de heer Stapper het met B. en W. eeus is. Verder voeren nog andere heeren het woord, ter wijl de heer P. Batelaan uitvoerig betoogt, dat het voorstel onaannemelijk is met het oog op de nieuwe wet. De Voorzitter zet uiteen, dat het te betreuren is, dat men indertijd zich verzet heeft tegen liet com bineeren van school C met school A, wrant was dat doorgegaan, dan zouden er thans geen moeilijkheden bestaan. Het voorstal werdt met drie stemmen vóór, de heeren Heusdens, Beijen en Van Dijk, verworpen. De lieer P. Maaskant wordt met alge meens stemmen herbenoemd tot Jid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Ingekomen is een schrijven van de Huur- commissie, betoogende, dat cr groote wo ningnood is in de gemeente. Zal bij de be grooting behandeld worden. 1 De begrooting .1921 komt ter tafel. Dé heer B. Batelaan brengt rapport uit namens de financieele commissie en concludeert tot vaststelling. Bij de algemeene beschouwingen noemt de heer Van Dijk enkele punien op, die vol gens hem door B. en W. zijn verzuimd op oe begroeting te brengen, o.a. rioieermg, nieuw ziekenhuis en stichting slachtplaats. De Voorzitter zegt, dat een plan van rio- leering indertijd door de Gezondheidscom missie is opgemaakt, hetwelk vóór den oor log geraamd werd op D/s ton, dat een nieuwe wet in aantocht is op ziekenhuizen ten plattelande en dat aangaande een slacht plaats reeds door hem i*s medegedeeld, dat liet raadzaam zal zijn af te wachten wat door Gedep. Staten in dezen op advies van de Vleeschkeuringswet, zal worden bericht. De lieer Beijen bespreekt de voorgeno men olectrificatie en Roet eenige vragen omtrent deze aangelegenheid. De Voorz'tter gaai uitvoerig den loop van zaken na, waar uit blijkt, dat Gouda gedurende precies een jaar niets van zich liet hooren. trots her haalde aanmaningen en dat juist dezer dagen een nieuw contract is ingekomen, waarvan de adviseur "heeft- getuigd, dat het onaan nemelijk voor deze gtemeente is, terwijl bo vendien Gouda geacht moet worden aan het eerste contract moreel gebonden te zijn; spreker leest liet schrijven voor, dat aan Gouda zal gericht worden. De heer Bejjen dankt den Voorzitter voor deze uitvoerige inlichtingen. Bij de arLikelsgewöze behandeling worden sommige posten verhoogd en worden ver schillende vragen door den Voorzitter be antwoord. Het adres van 'de Burgerwacht oir. dekking van het tekort over 1920 wordt uitvoerig besproken, waarbij 3e lieer Van Dijk het nut van de Burgerwacht ontkent. Besloten wordt het verzoek niet toe tstaan, maar den post op de begrooting -1921 met f200 tc verhoogen De Dost „ko-teu van ver pleging ven krankz nnigenwor't v rho^gi me', f50 en aldus gunstig beschikt cp het verzoek van den curator van H. Schouten; de post „subsidie voor de T.B C.-afdeeling" wordt naar aanleiding van het ingediende adres gebracht op f400, terwijl nadere in lichtingen gevraagd zullen worden. De pest woningbouw wordt uitvoerig besproken met het oog op de aanvraag van de Woning bouw vereeniging om een voorschot van f128,060 voor "den bouw van 18 woningen in de Prinsenstraat; vele leden voeren hier over het woord, waaruit blijkt, dal allen er voor zijn om te bouwen, doch dat de demping van de sloot achter de Emmakade, die een onderdeel van de uit te geven som uitmaakt, bij velen bezwaar ondervindt. De Voorzitter brengt hulde aan de Woning- bouwvereeniging voor de vele moeite, die zij gedaan heeft en. de accuratesse en uitvoe rige toelichting van haar voorstellen en deeit mede, dat reeds jaren geleden door den Raad besloten is de sloot als schadelijk vcor de volksgezondheid te verklaren. Wordt besloten hot verzoek in te willigen, doch niet tot onmiddellijke demping van de sloot over te gaan en nog enkele posten te schrappen. De lieer Van de Marei dient naar aanleiding van dit besluit een motie in, waarbij de Raad verklaart, dat demping van de sloot moet geschieden bij uitbreiding van den bouw van woningen in de Prinsen straat. Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting wordt vastgesteld op f286,319.-48Va iu ontvangst en uitgaaf. Bij de rondvraag brengt de heer Van Dijk den melkprijs ter sprake. De Voorzitter zegt. dat de prijs met 1 November met -1 cent verlaagd wordt, terwijl de heer Van der Marei ook nog eenige toe ichting geelt. Op voorstel van den heer Ruling wor-.lt nog besloten aan de Rijksveldwachters een gratificatie van f40 ieder te verstrekken. De vergadering wordt gesloten. NOORDWUKERHOÜT. Gemeenteraad. Voorzitter: De Burgemeester. Aanwezig: Alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van ver schillende ingekomen stukken. De gemeenterekening 1919 wordt vastge steld in ontvangsten op f 42-1.323.56, in uit- gaven op f 339.67o.99j, alzoo een batig sal do van f34.752.56*. Aanmerking wordt o.a. gemaakt op de post van f 135.45 aan telefoongesprekken, alsook aan liet verstoken van 70 eenheden brandstoffen, ter waarde van f271.05, ai leen op het Raadhuis. Wethouder Van Noort vindt het niet noo dig, dat er tot middernacht op de Secreta rie „gewerkt?'' wordt. Het is daar altijd lekker warm en de heeren hebben ge«en haast naar minder verwarmde vertrekken. De begrooting 19-21 wordt daarna vastge steld; waarop ook de noodige aanmerkin gen gemaakt worden. De ambtswoning van den Burgemecstei brengt slechts f300 huur op. Deze huurprijs is veel te geYing. Besloten wordt de huur prijs op f600 per jaar te brengen. De posten verlichting en verwarming, reis- en verblijfkosten, verteringen in de Raadsvergaderingen, worden alle vermin derd. De heeren Raadsleden mogen niet meer voor f 117 sigaren oprooken, ten koste van de belastingbetalers, doch zullen die voorl aan zelf bekostigen- De heer Oost-dam wil voor do scholen rantsoeneering van brandstoffen invoeren, de onderwijzers zijn wat kouwelijk. By het voorstel verhoogingen van de •jaarwedden der Secretarieambtenaren, ont spant zich een hevige discussie. De beambte v. d. Holst is slechts tijde lijk aangesteld. Hij mag nog een halfjaar aanblijven, tegen een salaris van f 1200, per jaar, en zal dan heengaan. Wethouder L. M. van Noorf is over de zen niet bijzonder tevredeno.a. was zijn optreden tegenover de landhouw-commissie en meer anderen, verre van bekoorlijk. De Voorzitter doet voor hem nog een goed woord, doch de geheele Raad wil hem be slist niet voor vast benoemd zien. Hierna is aan de. orde de salarisrege ling der veldwachter» Aan den eisch van Ged. Staten zal niet worden voldaan, hoewel bij de vaststelling van het salaris van Burgemeester, Secre taris cn Ontvanger, Zbnder cenig bezwaar werd tegemoet gekomen aan het verianeen van Ged. Staten. Bepaald werd, dat de chef-veldwachter zal genieten aan salaris f 192Ó cn de veldwachters f 1500 (maximum) Het salaris van den gemeente-opzichter zal van f 50O op f 600 gebracht worden. Het verpleeggeld van armlastige krank zinnigen wordt op f 1860 bepaald. Het onderhoud der wegen, dat op f3 per M. komt, wordt te duur bevonden. Er zal meer toezicht op de wegen gehouden moeten worden en het rijloon zal voorlaan worden aanbesteed. Een nieuwe politie-venordening wordt nader vastgesteld. Scherper controle zal worden uitgeoefend op de leverantie van melk, het gewicht en de kwaliteit van het brood enz. Voor de winkelsluiting worden milder be palingen vatsgesteld, vooral voor den Zon dag. De heer Oostdam wil bepaald zien, dat jongelui van verschillend geslacht, niet meer langs de wegen en bermen plaats nemen. De Voorzitter merkt op, dat dit hier moeilijk te verbieden zal ziin met het oo» op de vele wielrijders, die in de duinen en op verschillende mooie plekjes zich 's zomers aangenaam komen verpoozen, daarom word besloten, alleen dp kanten van den weg van Noordwijk naar Hillegom open te stellen voor vermo°ide jongelui, die willen uitrus ten on andere wegen stelt men zich bloot aan bekeuring. Alsnog wordt een benaling gemaakt op ^welken tiid, beerputten geledigd mogen worden TTioT-nn p-»h°ime zitting. (Buiteb verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer do Redacteur. Zou U zoo goed willen zijn onderstaand etukje in Uw Blad te willen plaatsen? Bij voorbaat mijn dank. De Lcidsche Reddingbrigade- Zooals velen met mij weten, bestaat in onze stad, de Leidsche Redding-Brigade, om bij eventueele gevallen drenkelingen (door plaatsing van kastjes hier en daar met reddingslijncn er in) zoo spoedig mo gelijk te redden. Voorwaar, een prachtig doel, clat ik zee: op prijs stel, vooral voor Leiden, waar het gevaar zooveel te grooter is, met al zijn grachten en Singels. Het is dah ook te hopen dat deze Leidsche Red- dingbrigado nooit ten gronde moge gaan. Doch het feit begaat, dat zulks wel eens mogelijk kan wezon. want is het niet betreu renswaardig, dat, door vernieling der ruit, alles er uit wordt gehaald, wat maar al te vaak gebeurt? Bijv. op den Morschsingel is het, meen ik, wel voor de derde maal, dat zulks geschiedde Mijns inziens vind ik het voor de brigade zelf, om er moedeloos onder te worden, en als het zoo voortgaat, zal zij het bijltje cr bij neerleggen. Maar zijn er, vóór het zoo ver komt, geen andere mid delen meer lot- baat, om deze baldadigheden of diefstallen tegen te gaan? Ik zou bijv. zeggen: een gesloten kastje met een 1 deurtje cn een sleutel er by, en de naast- bijzijndo woning van den sleutel to voor zien, en op het kastje te zeiten, waar Bij drenkelingengevaar de sleutel verkrijgbaar is. Volgens mijn opinie zou dit nog de eenige raad tot baat wezen. Maar mochten er on der onze ingezetenen wezen, die practischer of doelmatiger middelen weten, hij of zij stelle ze voor, opdat er zoo spoedig moge lijk aan zulke ergerlijke wantoestanden een einde kome, en dat de Leidsche Redding brigade eer van haalr werk moge hebben. W J. B. Leiden, 2 Nov. 1920. J. W. K., te L. Indien u betaa'd wordt naar het aantal uren, dat gy werkt, zult gij thaus minder ontvangen dan voorheen. E. v L., te L. Voor overwerk moet volgens de nieuwe wet ver'of worden ge» vraagd bij de arbeids-inspectie. A. V., te K. Langer dan acht uur per dag mag u niet werken. Mevr. K., te L. Verpleegkcs en is u voor een dagmeisje niet verschulljgd Naar het Enge'scli van J. E. BUCKROSE. (Nadrik verboden.) D) De strijd dor kunstenares, om te voldioen aan dien smaak van het publiek, zonder haar ideaal op tc offeren/was zoo merkbaar, dat mevrouw Norban, die langs kwam, vrien delijk opmerkte Och, al veer kiespijn zeker, juffrouw White? U moet irijn „Nerve Noxulos"^ toch eens probeeren". „Dank u", zei juffrouw Wliite koeltjes. ,,Tk lijd niet lichamelijk, maar geestelijk. Goeden middag". Mevrouw Nortan ging dus verder in haar tnooien, zijdeu mantel, cn dankte den He mel, dat zij niet zoo mager als juffrouw White was, en-juffrouw White in. haar ver sleten pak keek haar na cn dankte de Voorzienigheid, dat zij niet zoo dik was als mevrouw Nortan. „Zij is heel- vriendelijk", zei Sophie. „Haar zoon doet mo wat aan haar denken Hij lijkt ook vriendelijk." „Pi eter Nor tan '2 O ja". Juffrouw White hoosste. „Het is een grappig idee, dat ik in haar plaats had kunnen zijn. De oude heer Nortan behoorde niet tot» den kring .waarin ik als meisje verkeerde; maar ik ontmoette hen op ecu openbaar bal en bij het souper. Hij zei, „ik heb graag, dat alles gepaard ia", en dat zei hij op zulk oen trouwaebbige manier, al» u weet, wat ik bedoel het het heel begrijpelijk was. Maar ik verhief mij in mijn volle leng te en antwoordde: „Mijnheer, breng me naar mijn mama". Toen wist hij, waar wij aan toe waren en wij hebben elkaar nooit meer ontmoet, voordat ik in de Tuinstraat kwam wonen. Hij deed, alsof hij mij ver geten was, dus daar liet' ik het bijik wildé geen oneenigheid brengen tusschen man en vróuw." Sophie keek naar dc welgedane gestalte die langzaam naar de brug steeg, welke naar de trains leidde, cn daarna naar juf frouw White. „Heeft het u heeft het u nooit gespe ten, dat u niet getrouwd is vroeg zij. Juffrouw White keek Sophie onderzoe kend aan, maar er was niets dan belang stellende oprechtheid tc lezen op het fris- sche gelaat van heb jonge meisje. „Er zijn-^oogenblikken geweest", beken de zij eindelijk, „waarin ik wenschtc, dat ik den huiselijken haard, in plaats van het poëtisch vuur gekozen had, ik denk, dat iedere kunstenares dat gevoeld heeft maar er bestaat geen kunst zonder opof fering. Zou ik poëzie hebben kunnen schrij ven, als ik zoo dik geweest was met een knikje naar do gedaante, dio boven op de brug st.il stond, om adem te scheppen „met een man en drie kinderen?" „N... neen; ik geloof van niet", zei So phie. „Toch iemand van uzelf „O, wreede jeugd! Een oogenblik kwam een schaduw op het gezicht van juffrouw Whibe; toen veranderde zij snel van onder werp. „Tusschen twee haakjes, ik heb vannacht een vreeselijken droom gehad. Ik droom de, dat ik naar de voorstelling ging, ge kleed in een laken, dat op de Griekscho manier geplooid was, en mijn pantoffels anders niets. Ik was geheel van streek, toen ik wakker werd, maar het had erger kunnen zijn het waait nooit in mijn droomen". Zij namen afscheid, on Sophie vergat juf frouw White geheel tot het middagmaal met den heer Howard voorbij was, en zij voor dessert kersen aten. Toen stroomde zijn eindelooze alleenspraak over de groote schrijvers van het verleden nog vloeiender voort dan ooit onder de bezieling van het levendige gelaat aan den anderen kant van (1e tafel. En Sophie, die wednig boeken ge lezen had, behalve die uit de bibliotheek van Long Marthon, hoorde van wonderen, dio haar onontwikkelde geest nooit bogre- pen zou hebben zonder zulk een gids als Frans Howard. Zij betrad nu een too ver- land met iets van dat gevoelen jegens haar gids, dat Dan te voor Virgilius had maar niet geheel hetzelfde, omdat-zij een vrouw was. En nu dacht zij, zonder eenig verband, ineens aan de woorden van juffrouw White: „In droomen waait het nooit." De heer Howard liet den leertoon varen en daalde met zijn tweede glas port tot het speelsche ai. „Maar het moet vervelend voor u zijn dit rijk van vroegere gedachten. Laten we praten over de kostuums voor den op tocht." „Neen, ik vind het niet vervelend," zei Sophie. „Wat vindt u het dan?" vroeg de heer Howard, los komend. Sophie keek hem aan, niet in staat hem vrij te maken van dde grooton, van wie hij 6prak, zelfs nu hij opgewonden was en zijn oogen verliefd door zijn brilleglazcn heen zagen. „Ik ik weet het niet", stotterde zij; maar zij daalde vaag in een n-ovel van woor den, en had ten laatste een houvast, aan dc opmerking van juffrouw White. „Het lijkt stil te midden'van zulke gedachten, stil als een droom." Toen sloeg de klok en zij sprong op. „Nicht Hanna zal op haar koffie wachten. O, zij zal boos zijnKom, als het u belieft mee. Ik had u hier niet zoo lang moeten houden." „Geen vrouw houdt me orgens, tenzij ik het wil", zei de heer Howard, dc deur openhoudend. Zoo zweefde Sophie op een wolk, die ge vormd werd door al de groote gedachten van het verleden, verdicht tot- roem ofn haar en den heer Howard, en toen mevrouw Watson bij him binnentreden opkeek, snauwde zij de scherpe opmerking: „Wat zie je rood, Sophie! Zeker weer te veel gegeton". „Neen!" zei Sophie boos. Het was een vreeselijke val uit de gekleurde wolk naar nicht Hanna. „En nu", zei de heer Howard genadig, „zullen we dat stuk nog eens voorlezen, waar wij voor het eten over spraken". „Suiker?" vroeg Sophie, en haar vin gers beefden zóó, dat zij c3c tang liet val- 4en. „Je kunt mc mijn doek geven, voordat) je weggaat," zei nicht Hanna. Toen ging Sophie nog een trap hooger, maar nu niet in een wolk, en zij nam een boek mee van de planken op het portaal waarover de heer Howard gesproken had, maar het duurde wel een halfuur, voordat zij begon to lezen. Toen zij er echter mee begonnen was, kreeg zij weer dat wonder lijke gevoel van een nieuw land te betre den, dat vol van- dingen was, die zij nooit gezien haddezelfde aandoening cn op winding greep haar aan, die jongelieden gevoelen als zij komen in een onbekend land van avonturen. Het was een gewichtige avond voor So phie, niet zooals zij dacht, omdat zij den heer Howard ontmoet had, maar omdat zij 't burgerschap van 't Rijk van den Geest gekregen had. Leed en ziekte en teleur stelling konden haar deel worden, maar zij zou nooit meer zoo door de omstandig heden bekneld worden er zou altijd voor 'een poosje ten minste een uitweg zijn. Langzamerhand leerde Sophie allerlei din gen in onze straat. Den volgenden morgen dronk mevrouw Salisbury thee bij haar moeder met den heer Howard en juffrouw Salisbury, en So phie voelde, dat haar tegenwoordigheid niet gewenscht werd; het was dus geluk kig, dat het de ontvangdag van mevrouw Bean was, en zij ging daar heen. Tot haar verbazing waren mevrouw Birbeck, me vrouw Pemberton en juffrouw Whito er reeds, en onmiddellijk na haar kwamen de dames Norton; ongelukkig werd de vrouw van een kleinen In'--i-kooper gelijk ingela^ ten, maar daar was niets aan tc doen. Toch gaven zulke toevalligheden een schok aan de maatschappelijke positie van mevrouw Bean en juffrouw White fluisterde Sophie toe, dat zij het niet begreep, terwijl me vrouw Pemberton zei, dat het wat nieuws voor haar was, alles en nog wat te leeren kennen.. (Woffdt vervolgd-) i

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5