LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 2 November 1920. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS Het voornaamste nieuws van heden. -• BINNENLAND. PRIJS DEB ADVERTENTIENi BO Ota. per Tegel. Des Zaterdags 40 Cta, per regel. Kleine adrertentiën Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poet- jeobt. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cta, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reaactle 1507. PRIJS DEZER COURANT! yoor Leiden p. 3 mnd. f 2.50, p. wedt" 0.HJ Buiten Ledden, waar agonten geves tigd zijn, per week 0.1$ Franco per post a 8-90 zr Nummer 18610- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE MAREBRUG. Burgemeester" en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat do groote Marcbrug op Woensdag 3 November a. s., wegens het verrichten van herstol lingen aan dio brug, voor liet verkeer zal fijn afgesloten. W. PERA, We Ui. lo. Burgemeester. VAN STUITEN,, Secretaris. Leiden, 2 November 1920. GEMEENTELIJKS VISCHVERKOOP Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan de geméentelijke vischwin- kels (Vischmarkó en Stadshulpwerf) ver krijgbaar is SCHSLVISCH a f 0.18 en f 0.20 versche HARING a f0.17 en SCHOL a I 0.26 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 2 November 1920. MOLLEN -EN KIKVORSCHENWET. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat machti gingen als bedoeld in art. 2 der Mollen- en Kikvorschenwet. (verknopen enz. van mol len en mollenhuiden), ingevolge aanschrij ving van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, niet meer zullen worden verleend, terwijl machtigingen als bedoeld bij art. 1 der genoemde web (vangen en dooden van mollen) niet meer dan bij hó-ogo uitzondering zullen worden afgogeven. W. PERA, Weth lo.-burgomcester. Leiden, 2 November 1920. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat het inentingsbureau (pare vaccinogène) in het Elisabethshof aan de Oude Vest, nh Don derdag 4 November e. kM tob nader© aan kondiging gesloton is. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden. 2 November 1920. Do Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit over 1919- Verschenen is het verslag van den toe stand en de exploitatie der bovengenoemde fabrieken over het vorig jaar, waarvan wij bieronder een zakeljjk overzicht geven, overtuigd, dat men vooral na hetgeen in den laatsten tijd over deze fabrieken is ge sproken en geschreven, daarin beang zal stellen. De terreinen en gebouwen besloegen op SI December 1919 een oppervlakte van 5 H.A. 97 Are ea 69 c.A. Het vaste, tijdelijke en iosse personeel bestond op dien datum uit: Ambtenaren: Gemeenschappelijk 57. tegen 55 een jaar te voren; voor de Gas fabriek 79 (v. j. 70), voor de E ectrici- teitsfabriek 43 (v. j. 43), totaal dus 179 (v. j. 168). Werklieden: Gasfabriek 241 (v. j. 298); E'.ectriciteitsfabriek met Vuilverbran ding 123 (v. j. lil). Dc- gebouwen, gashouders, toestellen, steenkolen en verder inventaris der fabrie ken waren verzekerd tot een totaal bedrag van f2.611.800. Gasfabriek. In 1919 zijn gemaakt 5.276 303 kub. AT. koolgas en 4.656.170 kub. M. watergas. Behalve in Leiden zelve werd geleverd aan de gemeenten Zoeterwoude, Oegstgeest, Sas- senheim, Voorschoten, Leiderdo.p, War- moDd, Rijnsburg, H-azerswoude, Koudekerk. Valkenburg en Benthuizén. Omtrent het bedrijf kan worden meege deeld, dat de aanvoer van grondstoffen, speciaal van Amerlkannsche kolen, gunstig is te noemen. Ook Engelsche en Dui'.«che kelen werden aangevoerd, door deze laatste in 't bijzonder lie "ea veel te wenschen over. Ook werden neg voortdurend Limb :.rger vet- kolei gebruikt. De gaslevering had zonder cciigcn beperkenden maatregel ter. opzichte der verbruikers plaats. Pc watergasfabriek bleef dit jaar voiop in bedrijf. In het begin en de laatste twee maanden met beide toestellen. Dc koolgis- productie bleef daardoor betrekkelijk gering tegelijkertijd zjjn slechts 11 van de 19 ovens in bedrijf geweest met het ge- vo.'g. dat ook de teer- en ammoniak-water- producties laag waren. De fabriek van zwa velzuren ammoniak kon dientengevolge ook maar weinig zout afleveren; ofschoon de vraag groet was. In der» loop van liet jaar kwam de ieer- ceiitrifuge in bedrijf. Het is tbans moge!ijk kooitser met een gehalte van 1 2 pCt. water te vervaardigen. Ook kwam de bij Alex Nerincx te Bergen op Zoom bestelde laadmachine voor de stokerij in bedrijf. Of- schoon' aanvankelijk allerhande kle;ne do- z waren overwonnen moesten worden, werkt dc^ machine thans tot algelieele tevreden heid. Een belangrijke besparing van per soneel is er het gevolg van. Drie stuks door de firma E. Schulze Zonen te Lei den nieuw ingebouwde ovens met 9 retorten en traproosters zijn in September gereed gekomen en in bedrijf genomen, waarvan echter maar één van door de firma gefa briceerde retorten voorzien is. Eveneens zijn in de oude stokerij 2 ovens door dezelfde firma ingebouwd, ieder, met door haar vervaardigde retorten. Do lengte van het buizennet bedroeg 137.955 M. (v. j. 137.283). In Leiden waa het buizennet 76.890 M. Het aantal verbruikers ia Leiden voor gewoon gas was 6092, voor muntgas 7894, straatlantaarns 1354, abonn. lan'aarns 53, aansluitwaarde in meterlichten 83 503. aan tal motoren 14, vertegenwoordigend 108Vt P.K. Vergeleken met 1918 toonen deze cij fers eenigen achteruitgang. De winst- en verliesrekening over 1919 wijst in ontvangsten en uitgaven aan een totaalbedrag van f 2.717 310.77 met een nadeeiig saldo van f 254 564.42. De exploitatie-uitg. bedroegen f 2 383 860 op vaste bezittingen werd afgeschreven f 112.311.32, in liet vernieuwingsfonds ge- storo f 51,006.25, aan rente Aan ae ge meente betaald f66,252.69 en aan retributie f 67.287. Electriciteitsfabriek. In 1919 werd totaal opgewekt 11,638,600 KV/h., tegen 10.517.500 in het vorig jaar, zijnde een vermeerdering van ruim 10Va procent. Nuttig afgegeven werden 9.573 477 KWh., tegen 8 517.176 KWh. in 1918, zijn de een vermeerdering van 12 pCt. ruim. hierin begrepen 1.108 805 K.Wh. gelijk stroom, geleverd aan de tram tegen 986.750 KWh. in het vorig jaar, dus ook een toa- name van 12 pCt. Uitbreiding van het afzetgebied had niet Het aantal geplaatste meters bedroeg op 31 December 1919 6926 tegen 5403 een jaar te voren. Hiervan waren 552 voor dubbel tarief. Het aantal stroombegrenzers on 31 December geplaatst, bedroeg 120. Gedurende 1919 werden 39 fampen in bedrijf gesteld, nh: Hooge Rrnidqk 26, Trompstraat 4, Evertsenstraat 3, De Runter- straat 3, Verl. Munnikenstraat 1, Verl. Oosterstraat 2. Het stroomverbruik bedroeg voor: Straat verücbtingsgloeiPmpen KWh, ver lichting Veemarkt 131 KWh, ver"ichfing openbare klokken 6648 KWh. Hel totaal aantal geo'aitst klokken be droeg op 31 December 81. terwjjl hef aan tal wijzerplaten resp. uurwerken 107 be droeg. Doordat een der re'ais weigerde trad er 5 Juli eer» kleine storing in den kloV-endien-t op. welke echter spoedig verholpen was. De winst- en verliesrekening wijst in totaal een bedrag van f 1.563 374 44Va met een batig saldo van f81.097. De exploitatie-rekening der gemeenlekke Vuilverbranding gaf bü een tolale ont "angst en uitgaaf van f65,667.19, een nadeehg safdc van f23 853.48. Bjjcenkcmflt in het cryogeen laboratorium. Van het verblijf der professoren Weisz, Langevin en Einstein is gistermiddag te Leiden gebruik gemaakt tot het houden van een bijeenkomst in het cryogeen labora torium ter plaatse, waar prof. Weisz een voordracht hield voor genoodigden óver zijn werk op magnetisch gebied van de laatste jaren. Onder zijn gehoor bevonden zich o.a. de professoren Lorentz en Kamerlingh Onnes en eenige andere professoren uit Leiden. Utrecht en Delft. Na een korte openingsrede van prof. Ka merlingh Onnes, die de spreker namens de aanwezigen welkom heette, werd het woord gegeven aan den heer Weisz. In verband met het gesprokene eerst nog het volgende: Nadat in het jaar 1905 prof. Langevin in een beroemde theorie getoond had, hoe zich uit de warmtebeweglng der molehulen de para magnetische verschijnselen laten vhi klaren, gelukte het prof. Weisz onrnHdelli] daaron te toonen, dat deze theorie ook dn voor de techniek zoo gewichtige ferromag- netische verschijnselen verklaart, wanneer men de wisselwerking tusschen de magne tische molehulen mede in rekening brengt. Door dn invoering van het begrip „inwen dig magneetveld" ontsloot toentertijd Weisz een zeer vruchtmaar arbeidsveld, dat door hem en zijn leerlingen in de volgende jaren bewerkt, w^rd. -Daarbij speelde de afhan kelijkheid der verschijnselen van de tempe ratuur een groote rol. Speciaal leverden de onderzoekingen, bij de uiterst lage tem peraturen uitgevoerd in het cry ogen e-labo- ratorium te Leiden, gewichtige bijdragen tot het inzicht in de verschijnselen, omdat, deze daarbij eenvoudiger worden dan bij gewone temperaturen. De theorie van het „inwendige veld'' van Weisz kreeg ech steeds grooter belang in verband met do hypothese van Weisz over de magneton en cn het steeds verder vorderend inzicht in dc houw der kristallen. In zijn huidige voordracht gaf prof. Weïsz ccn overzicht over de uitkomsten van een nieuwe methode, die hii voor de studie van het inwendige veld heeft gevonden. Bij het. magnetiseeren on ontmngneflseeren van een fe.rromagnetisch lichaam treden, nl. verwarmingen en afkoelingen op, met be hulp waarvan men het verloop van de in wendige mngnetiseering van een lichaam op een geheel nieuwe wijze kan bestudee- ren. De onderzoekingen, waarover prof. Weisz vandaag sprak, toonen niet 'alleen, daf ziin hypothese van heb „inwendige veld" in het algemeen juist is, maar ook In fijnere trekken, die de andere onderzoe kingsmethoden niet toelaten zoo direct te onderzoeken. Nadat de heer Weisz door prof. Kamer lingh Onnes was bedankt voor zijn rede, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Aan de discus sies, hieruit ontstaan, namen vooral deel de prof. Lorentz, Einstein en Ehrenfest Samenkomst voor hot Christelijk Onderwijs. In de Pieterskerk werd gisteravond een Hervormingsavond, eigonlijk een samen komst voor het Chr. Onderwijs, gehouden. Ds. J. Hoogenraad, predikant bij de Ned.- Herv. Gem. alhier, opende de bijeenkomst met gebed en heette vervolgens de belang stellenden welkom. Do gewoonte tot het houden eencr samenkomst als deze, een oude gewoonte, onderbroken door den oor log, wordt ook nu wederom gehandhaafd, zeido hij. Vroeger werd deze avond genoemd een propaganda-avond voor het Chr. On derwijs maar deze benaming is thans niet meer van toepassing. Konden wij ten vori- gen jare danken voor de financieel© gelijk stelling van het openbaar en het Chr. onder wijs, thans mogen wij dat doen, omdat het Chr. onderwijs gelijk gereglementeerd is met het openbaar onderwijs. De inleider ging den loop dor geschiede nis van het Chr. onderwijs hier te lande na; den zwareti en langen strijd van de aanhangers er van en wees op hot aanhou dend gebed dergenen, die het met hart en ziel voorstondenom daarna wederom, evenals ten vorigen jare, op de lippen te nemen do leuze: God heeft groot© dingen aan ons gedaan, dies zijn wij verblijd. Want een heerlijke uitkomst heeft God geschon ken, Die mannen verwekt en harten ge neigd heeft onr zoo ver te komen als wij nu zijn. Daarna wees spreker op het verband tus schen de Chr school en de Kerkhervor ming op do taak der Chr. onderwijzers en onderwijzeressen bond den ouders op het hart hun kinderen naar do Chr. school te zenden, waar Gods Woord in eero is, en spoorde aan tot het bouwen van Chr. scho len, daar men, dit doende, toont kinderen der Hervorming te zijn. Tevens deelde ds. Hoogenraad mede, dat er onderhandelingen aanhangig zijn over den bouw van een nieuwe Chr. school. Dr. M. J A. de Vrijer, Ned.-Herv. pre dikant to Bloemendaal, stond in zijn rede in hoofdzaak stil bij de moeilijke taak van Christen-oudiers en -onderwijzersbij do liefde van Christus voor kinderenbij het niet-verliinderen van kinderen om te komen tot- Jezus en het kind te brengen tot Hem. Hij toondo aan hoe er overeenstemming en eenheid moeten en kunnen bestaan tusschen Chr. school en Chr. huisgezin hoe het voorbeeld dor ouders inwerkt op de kinde ren hoe er is het goed, in den Chr. onder wijzer en in de Chr. onderwijzeres iets moet wezen van de liefdo van Jezus tot het kindonVten slotte te waarschuwen tegen, het verfletsen van den geest, onder do oogen te zien cle vraag of ons werk ons zal gelukken, en afzonderlijk ouders, onderwij zend personeel en kinderen toe te spreken. Ds. D. Plooy, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, eindigde, alvorens het dank gebed uit te spreken, met een kort woord, waarin ook hij zeide, dat er reden is God te danken d&drvoor, dat de materieele zor gen voor het Chr. onderwijs thans zijn weg genomen. Do geestelijke krachten zullen echter vermeerderd moeten worden. Moge God den stoffelijkcn zegen bestendigen en geestelijke kracht schenken! De vrij goed bezochte samenkomst werd afgewisseld door gemeenschappelijk gezang, het zingen van liederen cïoor leerlingen uit het zesde leerjaar van de Chr. scholen Mid delstegracht, Noordeinde, Pasteurstraat en Pieterskerkgracht en solo-zang van een pleegzuster, begeleid door het kerkorgel. Eerste Beethoven-Avond. De herdenking van Beethoven's 150sten geboortedag is aanstaande. Wel is het niet precie bekend op welken datumslecht ia bekend, dat Beethoven op 17 December werd gedoopt, terwijl ook het jaartal niet geheel vaststaat, omdat Beethoven zelf al tijd meende, dat dit 1772 was. Hoe het ook zij, wij worden in dc gelegenheid gesteld om den löOsten geboortedag van het onster felijk genie te herdenken. Die gelegenheid werd ons aangeboden door middel van een sonaten-avond door de kunstenaars Alexan der Schmuller en Leonid Krcutzer. Een kamermuziekavond in de groote zaal daarin voelt men de tegenstrijdigheid.Maar overzag men het aantal van het publiek (op de galerij vva geen plaats onbezet), dan had dit aantal onmogelijk in een kleine zaal bijeen gekund. Een verblijdend ver schijnsel, dat reeds meerderen zich tot deze concerten aangetrokken voelen. Drie Sonates" werden gespeeld en geno ten een hoogstaande vertolking, al ging van de intimiteit dezer Sonates in de groou. ruimte veel verloren. Het waren: Sonate O moll, opus 30 No. 2, opgedragen met twee andere Sonates aan den Keizer van Rus land, die Beethoven hiervoor een briljan ten ring vereerde. Sonate F duropus 24. „De Friihlings-Sonate", door ieder violist, jong en oud. in de huiskamer gespeeld. Sonate A dur opus 47. „Kreutzer gewid- met". Meer voor klavier, dan voor viool geschreven. Uitgevoerd door artisten als Schmuller en Kreutzer, sprak uit het samenspel groo te eenheid, al verschil en- de kunstenaars van temperament. De pianist gaf voor naam spel te hooren niet te forsch, met ragfijn gesponnen kantwerk in de figuren van de variaties in dc Kreutzer-Sonate. „Aardig, dat hij zelf gekomen is, om die te spelen", hoorden wij achter ons zeggen. De violist streefde naar weekheid van toon, die, vooral aan de Friihlirtgs-Sohate een mooie lent est em min g of. De viool was niet. volmaakt in stemming, had te kampen met de warme temperatuur in de zaal. Beide kunstenaars werden met warmte toegejuicht en teruggeroepen, waarmede tevens het genie van Beethoven werd ge huldigd. Daar de Amsterdamsche trein, die de solisten naar hier brengt, meestal te la*t aankomt, zou het beter zijn, de concerten om 8.15 te laten beginnen. Tentoonstelling v- Indische kunstnijverheid Het Volkshuis herbergt gedurende deze week een belangrijke verzameling^voorwer pen op het gebied van Indische Kunst nijverheid, welke een overzichtelijk beeld geven van veel, wat er door de donker ge kleurde bewoners onzer tropische gewesten wordt vervaardigd. Al dadelijk bij het binnenkomen worden wij geboeid door de fraai geweven doeken, die met hun prachtige kleuren sierlijk op het effen grijs der linnen wanden afsteken. Kunstig batikwerk bekoort uiet minder hei oog. Voorts is er een groote verscheidenheid van sierlijk bewerkte krissen, vaak gesto ken in zilveren en gouden overscheden, wier bewerking evenzeer van groote vaa. digheid en kunstzin getuigt. Mooie koperen voorwerpen voor dage- lijksch gebruik, aardige besneden fluiten, eon briefkoker, diverse lampen en kannen, alles met zeer primitief gereedschap tot stand gebracht, wekken onze bewondering, terwijl met tal van aanhangsels versierde wapens van Papoeas, o.a. bij het koppen snellen gebruikt, ons herinneren aan de eigenaardige zielsgesteldheid der kleurlin gen, die in hun hulpeloosheid alles aan grijpen om dè- bóoze geesten met offers te bevredigen. Belangwekkende lectuur ligt bij dit alle9 ter inzage en een fraaie verzameling foto's van het landschap in Soerabaya voltooit deze mooie tentoonstelling, die zoowel door hen, die belangstelling hebben voor land cn volk. als door arbeiders in de metaalin dustrie zeer zeker bezocht moet worden. Met ingang van 1 dezer is aan dr. J. Th. Peters, op zijn verzoek eervol ontslag verkend, als assistent voor de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier» en is voor het tijdvak van 1 NovemberSI December 1920, als zoodanig benoemd dr. 3> Knappert, arts, alhier. Voor het tijdvak van 1 November tot 31 December 1920 is benoemd tot assistent voor do natuurkunde aan dc Rijks-uni'versi- -teit alhier de heer G. J. Sizoo. te Leiden. Te Amsterdam is geslaagd voor het. exa men vrije- en orde-oefeningenmej- O. G. W. Krop, alhier. Kapitein B- D. van Erckeleiis, van 't 4de reg. inf. alhier, is vhn zijn detachement te 's-Gravenhage naar zijn korps terugge keerd. Mej. J Raadsen, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school voor m.u.l.o. hoofd de heer W. B. Hofman te Katwijk-aan-Zee. De afdeeling Leiden van den Centralen Nederlandse hen Amhten aarsbon d. gisteren in vergadering bijeen, in het Volksgebouw Heerengraoht alhier, zegt in een motie met leedwezen kennis te kobben genomen van de omstandigheid, dat gisteren bij de uitbeta ling der salarissen geen terugbetaling van do over 1920 gestorte pensioengelden is ge schied; dat in meerdere plaatsen, o- a. Gro ningen, Rotterdam en het geheelc post- en telegraphiepersoeel wel uitbetaling heeft plaats gevonden. Zij dringt er dan ook bij Zijn Excellentie den. Minister van Financiën met kracht op aan, spoedige uitbetaling te willen bewerkstelligen, en besloot deze mo tie te zullen publieeercn. Gedurende de te Katwijk gehouden oefe ningen der Leidsche scliietvereeniging .."Wil lem Teil"' heeft ieen tien-seriet-wedstrijd plaats gehad waarvan de uitslag is als volgt: 1ste prijs J. Huisman, 416 punten; ,2de prijs J. van D., 385 punten: 3de prijs H Brouwer, 317 punten: Tozenprijs J. Huis man 11 rozen, en tot sluiting van het sei zoen een personeel© en vrij^-baan-wedstrijd, waarvan als prijswinners in aanmerking ko men: prs. baan: 1ste prijs J. Huisman, 47 p- 2cte prijs H. Brouwer 42 p.; 3de prijs A. van Zijl 41 p-; 4do prijs C- P. Kok 40 p. cn 5de prijs J. van D., 39 p. Vrije baan: lstc prijs J Huisman 57 p; 2de prijs A. van Zij-li 55 p.; 3de prij9 H. Brouwer 53 p.; 4de prijs C. P. Kok, 51 p.; 5de prijs -T. van D., 49 p; 6de prijs T H. G. 45 p- en 7de prijs J van Zijll, 44 punten Door B. en W. is heden ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed: het aanlegen van rioleeringen in een terrein beoosten de Driltlaan. Het aantal inschrijvingen be droeg 16, nl.: Fr. Roemer, Wognum, f39,100; W. A. de Waard, L:kkerkerk, £32,260; N. van Leeuwen, Haastrecht, f 32,100; Firma C. de Ruyter, Giesendam, f29,675; J. Th. Boot en B. Dool, f29 263; A. N. de Waard, S'.iedrecht, f 28.684 J. Saras. Oudewetering, f28,50,0; C. J. van Valderen, f28,432; D. C. van Kindt. Aar- ianderveen, f28,000; M. J. Konings Mz. f 27.S00; P. Heynen, Spaarndam, f27,279 75; J. Warnaar, f26,999; J. Ch. van Evert f20,000; Adr. van Booven. Delft, f25,512; D. Esser H.Mzn., Delft, f23,700, en D. Koe ne, Schiedam, f 22,000. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is deze Leiden. Do gemeentewerkman Van H., alhier, is betrapt op diefstal van hout, bohooren-de tot den woningbouw aan het zg KooLter- BINNENLAND. Geen vermindering van de kwaliieïf van hei brood. Mededeelingen van den Minister omtrent huisbrandrantsoeneering. - Vergaderingen inzake de loonactie der bak kersgezellen. Nieuwe munt van grove specie voor Ned.«* Indië. De Kroonprins van Djokjakarta bestolen. BUITENLAND. De Belgische socialisten zijn weer bereid deel te nemen aan de regeering. Groote brand met slachtoffers te Londen. Dc weigering van prins Paul van Grieken land maakt 'den toestand zeer onzeker. Generaal Wrangel genoodzaakt zich weer iri de Krim terug te trekken. Krassin overhandigt twee sovjet-nota's te Londen. Kerinskï acht den tijd oni actief op te treden gekomen. Nieuwe moord in Armenie. rein. Bij huiszoeking is een groote voorraad aan blokjes gekloofd en gezaagd op zijn zolder gevonden, hetwelk door de eigenares» de firma Van H-ouwelingen cn Zoon, als haar toebehoorend is herkend. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Gisteravond to zes uren probeerde ze kere B., uit Lissc, op de Warmonderbrug aan den Maresingel tusscben twee elkaar passoerendo rijtuigen door te rijden. De moeilijke beweging, die bij daarbij moest maken, was bijna gelukt, doch ten slotte raakte do man te vallen, met het ongeluk kig gevolg, dat hij een erg ernstige wonde aan het achterhoofd verkreeg, terwijl heb rijwiel werd stuk getrapt door de paarden. De man werd naar het Academisch Zieken huis geleid en verbonden, waarna hij naar zijn wooimlaafts kon vertrekken. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende October 1920 ter Rijkspost-. -spaarbank ingelegd f 113.564.63 en terug betaald f 115.898.80. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 47.418. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het Schouwtooneel. Vadertje Langbeen, van Jean Webster. Deze reprise van het aardige stuk, getrokken uit de roman van Jean Webster, heeft gister avond een mooi bezóchten schouwburg gehad cn het succes was wederom groot, dank zij mede de schitterende vertolking van Greta Lobo-Braakensiek als Jerusha, die van deze be gaafde, origineele vondelinge van het „John Grier Homo" als het waro iets levends maakt. Over 't algemeen was de rolverdeeliug onver anderd geblcrven. De eenige wijziging van be- tookenis was wol, dat Co Balfoort de Jervie Pendleton, den Vadertje-Langbeen volgens Je- ruslia's voorstelling, had overgenomen van Ko vaii Dijk. Hij was een goed remplacant, al hield bij den weldoener-verliefde o.i. ietwat mattor. Het is een tooneelwerk, dat bij uitstek ge-< knipt is om do jeugd op zekeren leeftijd te in- troduceeren in den schouwburg en daarvan is ook wel gebruik gemaakt. Het applaus was allerhartelijkst. De loonactie der Bakkersgezellen. To Utrecht heeft een buitengewono vergade ring plaats gehad van den Bondsraad van den Ned. R.-K. Bond van Bakkers, en Cacao-, Cho colade- en Suikerwerkers ter bespreking van den stand dor onderhandelingen over de Arbeids regeling on het daaromtrent door de onderkant delings-commissio uit do patroons gedano voor-» stel. Allereerst hechtte do Bondsraad met alge meeno stemmen, zijn vollodige -goedkeuring aan do houding van. do delegatie uit het bestuur, dio aan do ondenk andoling en heeft deelgeno men cn het besluit van liet bestuur om het voor-» stel der onderhandelingscommissio der patroons aan de ledenvergaderingen der afdeeliiigen ter booordeeling voor te leggen. Dat tegen dit voorstel, scQierpe oppositie zon worden gevoerd in do afdcelingen, was te voor-» zien en te verklaren, omdat het voorgestelde grondloon van f3S rechtvaardig en billijk is te noemen. De grooto beteekenis van den door de pa-» troons voorgestelde kindertoeslag moest echter met algemeene stemmen worden erkend en ai-< gemeen was het oordeel, dat getracht moest wor-< den dozo niet verloren te doen gaan.: Zeer ernstig zal evenwel alsnog gestreefd moeten worden om het voorgestelde grondloon; van f 33 zoo dicht moglijk te benaderen. Alhoewel de Bondsraad zich volkomen bowusf is, dat in gegeven omstandigheden eigenaar dig© moeilijkheden zullen moeten overwonnen worden, meende hij toch dat, met goeden wil van boide partijen een bevredigende oplossing moge lijk was. In dien geest- zal de patroonsorganisaties go-1 schreven worden en alsnog op een nadere be spreking worden aangedrongen. Ten elotto werd met op een na algomoenö

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1