DAGBLAD. Maandag 1 November 1920. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS BINNENLAND, Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: so Cts. per TC.get Des Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine advertenties Woensdag 76 Cts., Zaterdag 1— bij ten maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reolit. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ctï. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZEE COüKANTj Voor Leiden p. 8 mud. f 2.50, p. week l Ö.11J Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week H 0.19. Franco per post .v m n r. r. u n 2.90 Nummer 18609. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennio van do ingezetenen, dat morgen, Dinsdag, aan- de Gemeentelijke Vischwin- kels, Vischmarkt en Stadshulpwerf, ver krijgbaar is VERSCHE HARING a 0.17, SCHELVISCH a f 0.16, GROOTERE SCHELVISCH a f 0.20 en SCHOL a £0.26 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgen». Leiden, 1 November 1920. Afscheid van d«n heer F. A. Dee. Toen we Zaterdag een woord van af scheid) aan den ped^llus major van dé Leid sche Academie den heer F. A. Dee wijdden hebben we als onze verwachting uitgespro- kn, dat de dig van 1 November voor hem niet onopgemerkt zou voorbijgaan. En zoo is het ook uitgekomen. Hedenvoormiddag kreeg do heer Dee in zijn woning bezoek van het bestuur van den Senaat der Lc: ischo Academie prof. dr. R. van Calcar, rector-magni£icus en prof. dr. Snouck Hurgronje, secretaris van den Senaat. De rector-magnificus voerde daarbij het woord. De Scnait meende dezen dag niet onopgemerkt to moeten laten voorbijgaan, zeide spr. Het besluit om rust te nemen is uit u zeiven voortgekomen cn ieder die den voor- bceldeloozen ijver mocht waarnemen, waar mede gij meer dan een halve eeuw onze Universiteit hebt gediend, heeft dat be sluit te cerbi.edigen Hoewel we hopen en verwachten, aldus ging spr. voort, dat ge nog dikwijls uwe schreden zult lichten naar het Academiegebouw, waar wij allen uwe afwezigheid ten zeersto zullen missen. Voor al zal dit het geval zijn bij de officieelo plechtigheden en wij allen zullen heb als een gemis gevoelen wanneer gij in het ver volg het Curatorium en den Senaat niet meer naar he: groot-auditorium zult voor gaan. Te veel, maar bovendien tc bekend, zijn de vele gebeurtenissen uit de geschiedenis onzer academic, die met uw persoon sa menhangen, daa dat ik er hier aan zou behoeven to herinneren, aldus spr. Op een enkek wil ik een uitzondering ma ken. Driemaal maakte ik aan- de Leidsch© Universiteit het 'Lustrum mede van het Leidsch Studentencorps en telkens weer trof het me hoe gij, bij de opening, plotse ling het middenpunt werd van hartelijk© en vriendschappelijke belangstelling. Dat sprak boekdeelen. Tweemaal echter heb ik kunnen waarne men, dat ge u met één ding aan onze Uni versiteit niet kondt vereenigen, dat waren de lange vacantia. Die kwamen met uwen aard niet overeen. Dat feit geeft ons moed voor de toekomst. Evenals g© die vacantie wist te besteden aan nuttig werk, zoo zal uw geest, laten wo hopen gedurende een langen gelukkigen levensavond, nog veel nuttigs doen vinden. Dat ge daarbij onze, uwe academie niet zult vergeten, daarvan zijn we zeker. De leden van den Senaat hebben g©- meend, U dezen dag een blijvend aanden ken te moeten aanbieden. Go hebt zulks meer dan verdiend. Zij meenden eqhter bij de groote zelfstandigheid van uw karakter de keuze van dit aandenken aan u zelf te moeten overlaten, aldus besloot prof. Yan Calcar zijn warme toespraak waarbij hij d'en scheidenden heer Dee een couvert aan bood, waarin hij door een stoffelijk blijk zou zien de goede gezindheid van den Se naat der Leidsche Academie te zijnen op zichte. De heer Dee aanvaardde dit blijk van waardeering met eenige vriendelijke woor den waaruit ondanks do weemoed, die er uitsprak toch ook weer het leuke en gees tige hem nog altijd eigen te voorschijn kwam. Hartelijk drukten do vertegenwoordigers van den Senaat den scheidenden ouden vriend de hand zooals het vandaag nog zoo velen deden want curatoren en studenten hebben „prof" Dee vandaag ook niet ver geten. „Donor'. Dg gymnastiek-vereeniging ,,Donac", al hier, bestaat vijftien jaren. Dit feit vond zij, naar de heer Ant. Metz, haar leider en de voorzitter van haar bé stuur, Zaterdagavond mededeelde, in zijn woord ter opening van haar uitvoering, een gereedo aanleiding om een feestuitvoering te geven. Vier jaar geleden, zei de heer Metz, was het, dat „Donar" in deze groote zaal een uitvoering gaf Toen braken voor haar moeilijke tijden aan, want de treurige omstandigheden drukten ook haar stempel op dezo Vereeniging. Op haar oefenings avonden kwamen vijf of zes leden. Nu is het beter voor haar gewerden en zoo was er reden deze uitvoering te geven, waartoe ook de-beschermheer, de heer W. J. P. Su- ringar,krachtig medewerkte; ja, zonder diens hulp zou het wellicht niet zoo ver ge komen zijn. Spreker bracht hem daarvoor dank, het betreurende, dat hij wegens on gesteldheid Jiier niet aanwezig kon zijn. Voorts heette hij allen welkom, autoritei ten op gymnastiekgebied, afgevaardigden van Bonden en zustervereenigingen en de Pers. Over do gymnastiek zelve zou hij niet uit weiden. „Donar" propageert met do daad en zal er ook nu een kijkje op geven, hoe haar werken geschiedt en hoe de ontwikke ling van den enkeling plaats heeft. Daar naast zullen, al mag „Donar" zelf ook op uitstekende krachten bogen, eenige kunst turners het beste doen zien van wat er aan gymnastiek te zien is te geven. Bovendien heeft de Delftscho damesgymnastiekver- eeniging ,,01ympia" haar welwillende medewerking toegezegd, om ons, naast het krachtiger turnen van den man, het gra oieuze en sierlijke gymnastiseeren der vrouw to doen aanschouwen. Ten slotte hoopte de heer Metz, dat allen hier een genoeglijken avond zullen door brengen en, voor zoo ver zij deelnemen aan het bal, een gczelligen nacht,- en dat zij, die gekomen zijn als kennissen van „Donar", zullen heengaan als ,,Donar"s vrienden. Het goede orkest liet na de krachtige toe spraak fanfares hooren. Alvorens iets mede te deelen over dc feestuitvoering zelve, willen wij hier even vermelden, dat er in c^o pauze gelegenheid, bestond in de receptie-kamer aan de Ver eeniging gelukwenschen aan te bieden, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. De heer A. Dirks, voorzitter van het ge west Zuid-Holland van heb Kon. Ned. Gymnastiek-V er bond, voerde allereerst het woord tot het uitspreken van een geluk- wensch en om o. m. te wijzen op het samen vallen van de herleving van Donar" met de invoering van den acht-urigen werkdag, het vrij komen van tijd voor de lichamelijko o-efening en het besluit der Regecring in de richting van do lichamelijke opvoeding der rijpere jeugd. De heer \V. Kok, secretaris van de Bonds- tcchnische Commissie van genoemd Ver bond, wcnschte daarna het bestuur geluk, govolgd dóór mevr. DiobenKonings na mens „Brunhilde", alhier, die een bloe menmand aanboodden heer Kooyman, namens Donar", uit Den Haag; dc presi dente van Concordia", alhier, en mej. T. Daniels, namens ,,01ympia", to Delft, welke dainosgymnastiekvcrcènigingen elk een bloemenhulde brachtenalsmede door den heer M. A. A. Stoyns, alhier, die zich inzonderheid richtte tot den heer Metz en ook tot den heer Dirks ten opzichte van hetgeen deze over die belangstelling hier ter stede wat de gymnastiek aangaat had gezegd Do heer Met/, dankte allen en de cerewijn ging rond. Do uitvoering zelve, cfcels in do zaal, deels op het tooncel, ving aan met een flin- ken opmarsch van een dertigtal turners, met de banier voorop, welke weldra naar alle zijden het saluut bracht; waarbij do muziek het gymnasteniied deed weerklin ken, dat staande wercï aangehoord. Toen volgcïen algemeen© vrije oefeningen, waarbij do oude sleur werd vermeden en die veerkrachtig encorrect werden uitge voerd kunstturnen aan de brug, zeer lof waardig algemeen springnummer, dat de aandacht mede gespannen hield, en knots-, oefeningen van ,,01ympia", van Delft, dank zij Brunhilde", alhier, te Leiden niets vreemds, maar goed uitgevoerd, al gaf de muziek (niet van het orkest) niet den ge- we nschten steun. Na do pauze waren het eerst het alge meen toestelturnen en daarna vrije oefe ningen, welke ,,Donar"s gasten tot bewon deraars maaktendie vrije oefeningen, touwtrekken, speerwerpen, worstelen, enz. symboliseercnd, vooral Kunstturnen rek, waaraan eerste krachten deelnamen, die eerste-klasse-werk te aanschouwen en te genieten gaven, dat blijkbaar hoog gewaar deerd werd, ging vooraf aan plastische gym nastiek (standen), welke, uitstekend be licht, een te roemen slot gaf van den wel geslaagden avond, waarop het krachtig herleefde Donar" trotsch kan zijn. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Kampen, door ds. .W. den Hengst, alhier.; Aan den heer J. A. van der Valk Bou- man is, op diens verzoek, door B. en W., met ingang van 1 Februari a. s.T eervol ont slag verleend als hoofdambtenaar ter ge meente-secretarie, afdeeling onderwijs, on der dankbetuiging voor do goede diensten, door hem als zoodanig aan de gemeente be- Dr. E. D. van Oort, directeur van het -Museurn van Natuurlijke Hstorie, alhier, is benoemd toi^ buitengewoon hoogleeraar in de zoologie, hoopb zijn ambt te aanvaarden met het houden eener rede, op Woensdag den lsten December a. s., des namiddags te twee uren. in heb groot-auditorium van heb universiteitsgebouw. Dc Vereeniging van Mathesianen hield Zaterdagavond weder haar eerste vergade ring in dit seizoen welke zal worden ge volgd door een reeks andere bijeenkomsten. In den regel worden op deze vergaderin gen wetenschappelijke lezingen en demon stratiesgehouden in meer of minder nauw verband met de studie der leerlingen van heb Genootschap „M. S. G." Zoo'n enkele maal glipt er echter wel eens iets anders door. En zoo was het Za terdagavond. De nieuwe voorzitter, de heer J. A. Keu- pe, herinnerde er in zijn openingswoord, waarin hij de talrijke aanwezigen, die de geheelo bovenzaal van „De Harmonie" vulden, het welkom toeriep, aan, dat de oud-leeraar van ,,M. S. G.", de heer A. M. Biegman, zich bereid had verklaard, iets te vertellen van zijn zwerftochten door Zwflr serland waarvan hij prachtige kiekjes had gemaakt en meegebracht. Van dit buitenkansje meende het bestuur te moeten profiteeren en dat de vergade ring het optreden van haar oud-leeraar op prijs "stelde, bleek wel uit het applaus, dat op deze woorden volgde. De heer Biegman gaf nu aan de hand van een groot aantal mooie, scherp belijnde lichtbeelden een interessante beschrijving van hetgeen hij in Zwitserland had gezien en beleefd. Zijn voordracht werd met aan dacht gevolgd en zoowel vóór de pauze als aan het slot zeer toegejuicht. Do heer Keupe was de tolk der aanwezi gen, toen hij den heer Biegman hartelijk dankte voor zijn mooie en leerzame voor dracht. Gisteravond gaf de E^rsto Leidsche Accordeon-Vereeniging Onderling Kunst genot" haar tweede concert in dit seizoen. Evenals op het vorige speelde het corps thans onder leiding van zijn directeur, den heer A. Onderwater, weer uitstekend. Als blijk van sympathie werd hem bij monde van den Voorzitter een lauwerkrans aan geboden, geschonken door een donateur der Vereeniging. Ook de solo-nummers van de kleine solisten C. den Os, H. van der Velden en J Cival verwierven veel bijval; evenzoo het duo Théon. Verder trad weder op verzoek op de heer Joop van Leeuwen, humorist, van Rotter dam, die het publiek zeer vermaakte. ,,Ónderling Kunstgenot" had met dit concertwederom een groot succes. De groote stadszaal was'zoo goed als geheel gevuld. Na een tijd van rust hoopt de Leidsche afdeeling van de Ver. voor Volkenbond en Vrede, welke 26 Juli 3919 gesticht werd, een teeken van leven te geven. Dinsdag avond zal er in het kleih-auditorium der Academie een openbare vergadering plaat» hebben, waartoe alle belangstellenden drin gend pitgenoodigd worden. De twee spre kers, mr. J. Limburg en jhr. mr. dr. W. J.- van Eysinga, zullen resp. den Volkenbond en de moeilijkheden, die deze ondervindt, bespreken. Gezien deze zeer belangwek kende oddenverpen, behoeven wij hier het doel, de middelen ter bereiking van het doel en het program van actie van de Ver eeniging van Volkenbond en Vrede niet mee te deelen; zij zullen zeker bij het ge sprokene behandeld worden. Men verzui* me niet kennis te maken met een Veree niging, welke aller belangstelling zeer ze ker verdient. In het Luxor-theater gaat naast de slot serie van Houdini, den boeienkoning, als hoofdfilm, Moederliefde, 't Is een film, die het doet, gezien het applaus na afloop. In een reclamefilm van een Leidsche conser- venfabrick zal men welbekende omgeving terugvindennl. de Kagerplassen en den W armonderweg. Gisteravond had in do Clarasteeg een vechtpartij plaats tusschen een aantal man nen, waaraan misbruik van sterken drank, niet vreemd was. Het ging er nog al warm toe en twee personen verkregen meer et minder ernstige verwondingen. Tegen twee personen die als de aanleggers worden be schouwd, is proces-verbaal opgemaakt. De ruzie verwekte in de straat een volks oploop, en de politie had handen vol werk om de kalmte weer te doen terugkeeren. Bij de Leidsche Spaarbank is in Octo ber ingelegd f 175.580.90 en terugbetaald f 155.340.39, terwijl 89 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 63 boekjes geheel werden uitbetaald Het tegoed der 15411 inleggers bedroeg einde October f 3,865.255.74. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in do week van 2-1 tot en met 30 October 167 volwassen personen en 27 kinderentotaal 194 personen. Overheidspersoneel. Tc 's-Gravchhage kwam Zaterdagmiddag, onder voorzitterschap van den lieer H. Freon, een congres bijeen georganiseerd door het co mité ter behartiging van dc algcmeoiie belan gen van Overheidspersoneel (A G. O. P.) de Centrale van vereenjgingon van personeel in '8 Rijks dienst en het comité van neutraal Overheidspersoneel. (G. N. 0. P.) Dool van het congres, waa_rop vertegenwoor digd waren de hoofd- en versoheideno afdee- lingsbes turen van de bij bovengenoemdo vak- centralo aangesloten bonden, was do vast stelling van algemeen© lijnen voor do te voe ren actie inzake salarieöaring en herziening van het Kon. besluit van 20 December 1919 tot instelling van het georganiseerd overleg. In zijn openingswoord wees do Voorzitter op de noodzakelijkheid, dat het overheidspersoneel het eens wordt ever do grondslagen eener ge- wenschto salarieering, enz., nu de Regeering, blijkens de noodregeling, z.i. niet den julsten weg uit wil. Eerste inleider was de heer N, van Hinte, voorzitter van het A. G. O. P., die sprak over het punt salarioering. Hij waarschuwde tegen het streven, dat z.i. weer merkbaar wordt, om do overheid aan te sporen bij de aanstelling van ambtenaren rekening tc houden mot de politieke geloofsbelijdenis der sollicitanten. De organisaties moeten te dien aanzien waakzaam zijn. Aan de hand van verschillende cijfers be doelde spr. to getoogen, dat de loonen van het lagero Rijkspersoneel, zoowel van ambtenaren als van beambten, zeer ongunstig afsteken bij de loonen, in het particuliere bedrijf verdiend. Ten slotte zeide spr., dat de loonsverbete ring van het overheidspersoneel niet mag wor den vastgemaakt aan den belastingdruk. Ovov de salarioering der onderwijzers werd het woord gevoerd door het Tweede-Kamerlid, don heer Ossendorp. Er zijn op dit oog en blik nog honderden on derwijzers, die den duurt eb ijs lag over 1919 nog niet ten volle hebben ontvangen. Met de onderwijzers is steeds gespoeld en gesold. Zij verkeeren, volgens spr., in oen noodtoestand. Niettemin wordt gedraald met de uitvaardiging van liet besluit betreffende de onderwijzerssa- 1 a rissen. Do Rogcering besloot spr. die de on derwijzers niet voldoende salarieert, begaat een misdaad aan het volk. Derde spreker was do heer F. Perdok, voor zitter van de Centrale van Verecnigingen van Personeel in 's Rijksdienst, die het onderworp „Georganiseerd overleg" behandelde. Georganiseerd overleg beteekent, betoogde spr., dat ieder ambtenaar medezeggenschap moet hebben bij dc bepaling van zijn lot. Ee& vrij heftig debat en replieken volgden. Ten slotto werd een motie aangenomen, waarbij het congres zich op het standpunt stelt, dat in de positio der Rijksambtenaren cn van de onderwijzers ten spoedigste afdoende ver betering moet worden gebracht on tegen de be schikbaarstelling van belangrijke bedragen daarvoor geen bezwaar zal mogen worden ge maakt, omdat de achterstand in dc salarieering veel vroeger had bohooron te worden opgehe ven, en dat een gelijk loon voor gelijken arbeid zoowel in vasten als in tijdelijken dienst, voor mannen en vrouwen zal worden vastgesteld, zonder huwelijks- of kindertoeslagen. Een stre ven naar groote verschillen in salarieering tüs- scbon stad en platteland dient te worden ver oordeeld. Ten opzichte van de onderwijzers spreekt het congres als zijn oordeel uit, dat heb noodzakelijk is hunsalarisrege ling, wat de bedragen betreft, vast te stel len overeenkomstig het advies der Centra le Commissie voor Georganiseerd Over leg, met djen verstande, dat de onderwij zers worden opgenomen in tabel A van 't Bezoldigingsbesluit voqr de rijksambtena ren, schaal 40, zonder eenige beperkende bepaling. Het niet met de noodige voortvarend heid volledig invoeren van het instituut voor Georganiseerd Overleg in ambte naarszaken es do verkeerde samenstelling van de Centrale Comfissie moest tot een totale mislukking leiden. Zal in de toekomst heb Georganiseerd Overleg het vertrouwen de ambtenaren en de Regeering wegdragen, dan dient er naar gestreefd te worden aan het perso neel meer invloed toe te kennen, terwijl er voor moet worden gezorgd, dat leden der Centrale Commissie zoaveel mogelijk de belangen van het personeel kunnen toet sen aan de maatschappelijke belangen van land en volk. Daarvoor is noodig, dat de Centrale Commissie en de overige commissiën zoo worden samengesteld, dat zij bestaan uit twee moreel gelijkwaardige partijen, de een aangewezen door de Regeeing, de an dere door de Oentrade organisaties, die door wederzijds uitwisselen van meenin gen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, j een eindbesluit vaststellen, dat berust op de meerderheid van elk der beide partijen. Om te bereiken, -dat de besluiten zooveel mo gelijk do meening van het personeel vertolken zonder dat de minderheden worden verdrukt zal de vertegenwoordiging van dit personeel zoo moeten geregeld, dat de invloed der ver schillende stroomingen in de vakbeweging daar in uitkomt. Te dien einde is noodig dat de ver tegenwoordigers der Centrale organisaties een invloed worde toegekend, evenredig aan het aantal leden, dat zij vertegenwoordigen, eohter met zoodanige beperking, dat do invloed van minderheden niet geheel zou kunnen worden teniet gedaan, terwijl cr zorg zal moeten wor den gedragen, dat de vertegenwoordiging der Regoering slechts voor de helft uit overheids ambtenaren mag bestaan. Ten einde de waarde der besluiten te waar borgen, zal in liet nieuwe kon. besluit, rege lende het Georganiseerd Overleg, moeten wor- don vastgesteld, hoe daarmede zal moeten wor den gehandeld. Er zullen geen nieuwe wetten, verordeningen, reglementen enz. rakendedo arbeidsvoorwaar den van het Rijkspersoneel worden vastge steld of veranderingen in de bestaande aange bracht, zonder dat het advies van do Centrale Commissie is ingewonnen. Mocht de Regeering in spoedeischende gevallen buiten hel advies van. deze commissie moeten handelen, dan zal nadien het ad-vies over de genomen maatregelen mooten worden ingewonnen. Aan do Centrale Commissio in dienstvakken en dienstcommissiün zal hot reolit van initia tief moeten worden- toegekend. Bestrijding van mond- en klauwzeer. De ,,N. R. Ct." maakt melding van een middel tegen mond- en klauwzeer, met suc ces toegepast door den heer J. van den Berg Hzn., directeur van een chemische fabriek. De lieer Van den Berg heeft in Zuid- Afrika in de chemische industrie gewerkt, kwam in 1910 hier te lande terug en vestig de een chemische fabriek. In Zuid-Afrika had hij op tal van hoeven verschillende be smettelijke veeziekten als runderpest en mond- en klauwzeer leeren kennentevens maakte liij daar kennis met de middelen, dio de Kaffers tot bestrijding daarvan aanwen den. Bij zijn terugkeer naar Nederland bracht hij het „huismiddel" van de Kaffers tegen het mond- en klauwzeer mee, althans het recept er van, en toen in den oorlogstijd zijn fabriek stil moest liggen door gebrek aan grondstoffen, nam hij het opnieuw ter hand, stelde het middel daarnaar doch eenigszins gevarieerd samen en begon er proeven mee te doen bij veehouders in den omtrek van zijn woonplaats Utrecht. BINNENLAND. Wensohen van overheidspersoneel. Geen verlaging van den broodprijs. Middel togen mond.- cn klauwzeer. Spoorwegongeluk tc Borne. Bandjir in hot Garoetsohe. BUITENLAND, b V Nieuwe nota's van Dpitsohland. N Een midden-Europeesche conferentie?. Belgisch Socialistencongres. Brusselsche tramstaking in zicht. ,1 De Franschc G. G- T. vervolgd. >--" Prins Paul heeft ^bzwaar om den Griet» sohen troon te bestijgen. Nieuwe nederlaag van Wrange]. Tal van gevallen worden genoemd, waar-» in het middel succes had. Echter had de heer Van den Berg. zich ter zake tevergeefs gewend tot dc Regee ring en verschillende landbouwautoriteiten. In het Heerenlogement te Midden-Beem- sen, zoo meldt men uit Alkmaar, vergader de Kring III van do Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Na een inleiding van den heer D. de Boer, te Stompjetoren, over de vraag: „Wat zal het standpunt zijn van de veehouders in zake de te nemen maatregelen tegen het mond- en klauwzeer?" werd met alge meen© stemmen een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgespro ken, dat de bestaande Staatscommissie zoo spoedig mogelijk haar rapport zal laten verschijnen, daarbij rekening houdende met. het feit, dat de veehouders een ernstige bestrijding gewenscht achten. Dit is de eerst© collectieve uitspraak van veehouders, waar erkend wordt, dat het voor de epidemie, onder aanvoering van het Kamerlid Teenstra, verdedigde door- ziek-systeem onvoldoende is, orndat geble ken is, dat het vee, dat de ziekte eenmaal gehad heeft, toch weer vatbaar is. Ter ver gadering kwam duidelijk de wensch naar voren, om, wanneer het vee een tijd immuun is, bij een volgende epidemie, onder scha deloosstelling van de veehouders, het af- maaksysteem desnoods streng door té voe ren. De broodprijs. -Het hoofdbestuur der Neclerlandsclie Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf verzoekt mede te deelen', datde door den Minister van Landbouw vastgestelde verlaging van den prijs van RegeeringSbloem met f 1.50 per 100 K.G. geenerlei invloed op den broodprijs kan en zal hebben, omdat -de Rcgeeringsbloem,, vermengd als deze is met rog-ge en aardappelmeel en der halve van minderwaardige qualiteit, bijna niet meer door de bakkerij van de Regeering wordt afgenomen. Do baikkers verwerken thans zui vere vrije tarwebloem, waarin geen rogge en aardappelmeel voorkomt. Dc prijs van deze vrije bloem heeft gecsn verandering ondergaan en is beduidend hoogor dan dio van de regee- ringsbloom. Aan den Minister is toegezonden een afdruk van een op verzoek van alle landelijke werk gevers-organisaties in het bakkersbedrijf dooi^. prof. J. G. Oh. Volmer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool on do Handelshooge- sobool, uitgebracht rapport betreffende den kos- tonden prijs van wit-waterbrood, uit welk rap port blijkt, dat de thans geldende broodprijzen niet kunnen worden verlaagd. Passage voor Nederlandsch-lndië. De directies der Stoomvaartmaatschap pijen „Nederland" -en „Rotterdamsche Lloyd" deelen mede, dat de enorme stijging der exploitatiekosten van de schepen haar dwingt tot het nemen van een maatregel, waartoe zij slechts noode overgaan, name lijk die van verhooging der passagierstarie- vcn. Ingaande met de eerste mailboot in 1921 uit Holland naar Batavia, zijnde liet s.s. „Kawi", d.d. 1 Januar ai.s. uit Rotterdam, zullen dc tarieven voor passage eerste, tweede en derde klasse gebracht worden op respectievelijk f1600, f1100 en f650. Wanneer, ten gevolge van ruimtegebrek tegenover de zeer groote vraag, meer per sonen in een hut gelogeerd moeten worden dan in normalen tijd het geval was, of wan neer passagiers in ©en tijdelijk bijgebouwde accommodatie moeten reizen, zal voor het daardoor geleden verlies aan comfort een vergoeding worden gegeven in den vorm vap een reductie op de passage. Het tarief voor passage per vrachtboot moet ingaande 1 Januari a.s. eveneens her» zien worden, doch daarvoor zal, in verband met h^t groote verschil in accommodatie en comfort, een ander maatstaf dan tot dus verre gelden. Deze passage zal gebracri* worden op het gemiddelde tusschen de ta rieven en derhalve voor eerste klasse f 1350 en voor tweede klase f S75 bedragen. De Christen-Socialisien. In „Opwaarts", liet Christen-Socialis tisch Weekblad, neemt mevr. A. Tjaden v. d. Vlies (Enka) afscheid als redactrice. Het bestuur van den Bond van Christen- Socialisten. heeft haar met 3 tegen 2 stem men geschort zegt zij, ee nbittere kren king door een organisatorische fout op te blazen waar zij le. cJoor overmacht- toe was genoopt, en die 2e. zoo weinig een princi pieels of zedelijke fout. was, dat zij, voor

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1