No. 18606 LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 28 October. Tweede Blad. Anno 1920. TWEEDE KAMER FEUILLETON IN STRAAT GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. t (Zitting van giste ren). Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt aan de Commissie ,van Rapporteurs voor het wetsontwerp i.z. bijzondere maatregelen voor de lichting 1021, 'overeenkomstig haar verzoek, verlenging te iverleenen van den termijn, gesteld voor in- 'diening van het Voorloopig Verslag- De heer K- TER LAAN (S.D.AJP.) dringt aan op spoed met het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp i.z. bijzondere maatre gelen voor do lichting 1921. De heer DTJYMAER VAN TWIST (*A-R.) 'doolt mede, dat de Commissie van Rappor tours in dezen geen schuld treftzij ds ac tief.: De VOORZITTER zegt toe. op spoedige verschijning van het Voorloopig Verslag te zullen aandringen. De heer K. TER LAAN (S-D.A.P.) merkt nader op, dat er in de Commissie van Rap porteurs leden zijn, die de zaak niet willen vandaar de vertraging. De heer DUYMAER VAN TWIST (A-RA zegt, dat de reglementaire termijn van het uitbrengen van het jaarverslag nog niet is vorsohenen. Hij wijst verder op het grooto belang van het ontwerp, dat van verdere strekkende bcteekenig is, dan een noodrege- ling. De VOORZITTER verklaart nog, dat de Voorzitter der Commissie van Rapporteurs hem heeft medegedeeld, dat de commissie niet binnen den reglementniren termijn ge reed zal kunnen zijn. De heer BOMANS (R.-K-) wijst er op, dat aldus de regeling van deze noodwet niet vóór 1921 zal kunnen gelden. Spr. keurt dit af. De logerreorganisalie had men daarbij niet moeten behandelu de Rogeering heeft dan .weer geruinisn tijd noodig voor haar Memo rie van Antwoord-, Het voorstel van den VOORZITTER wordt met 44 tegen 11 stemmen aangenomen. Herziening gemeentelijk belastinggebied. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsont verp tot wijziging dor Ge meentewet en van de Wet'op de Inkomsten belasting 1914. De heer RINK (U--L.) noemt als voornaam ste fout van het ontwerp, dat de Regeering daardoor blijk gegeven heeft het onverbre kelijk vebband niet te beseffen tusschen het [gemeentelijk fiiUHncieel gebied en de finan cieel© verhouding tusschen Rijk en gemeen ten. Gelijktijdige behandeling ware dus noo- 'dig geweest. Spr. vraagt zioh daarom af, of Ihet niet gewenaöht zou zijn, de behandeling yan het ontwerp te schorsen, tot het andere 'ontwerp gereed is- Voor do gemeentebegroo- tingen van 1921 heeft dit wetsvoorstel toch geen beteeken is meer. In het algemeen meent spr., dat er meer reden ia het plaatselijk belastinggebied in te perken, dan' uit te breiden. Uitbreiding zal financieel niet veel beteekenis hebben. Spr. ia voorstander van afschaffing van de wet van 1897; de cijfers daarvan heeft hjj altijd willekeurig gevonden. Hij voelt er het meest voor, om alle gemeenten niet op positieve, maar op negatieve manier te hel pen; door n.L de gemeenten te ontlasten var verschillende uitgaven, v^lke 'zij thans moeten doen; m.n. die voor politie, armen zorg en onderwys. Hij voor zich zou wen- schen, dat deze uitgaven geheel voor reke ning van het Rijk kwamen. De heer DE GEER (C.-H.) constateert, 'dat het wetsontwerp van hoogst geringe beteekenis i9 voor de gemeente-financiën, gelijk ook door andere sprekers is erkend. Aan de Rijksuibkeeringen is sinds 1908 niets veranderd, hoezeer de financieel© toestand der gemeenten zich gewijzigd heeft; de ver ruiming van het belastinggebied is volmaakt onvoldoende om in de gemeentelijke be hoeften te voorzien. Het vraagstuk van de gemeente-financiën is thans ernstiger dan net vraagstuk der Rijksfinanciën sinds 1914 ifl geweest. De waardevermindering van het geld is voor de gemeenten veol meer dan voor het Rijp een nadeel geworden. Vooral de groote on middelgroot© gemeenten zijn er slecht aan toe. Er moeten daar belasting percentages worden geheven, jlio met elke werkelijkheid spotten en lijnrecht in strijd zijn met heb systeem der Rjjksinkomsbenbe- Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 6) „Wel, Sophie, heb je het boek met ver handelingen meegebracht?" vroeg zij. met haar scherpe oogen over haar bril kij kende. „Dat is goed", toen Sophie haar het boek gaf. „En het tweede deel van „De Republiek der Nederlanden? Heel goed. Ik moet zeggen, dat de boekverkooper altijd bereid w het een Watson naar den zin te maken." Als de ouóo dame eeai Plantagenet liad gezegd, kon zij e>r niet meor mee uitgedrukt hebben dan met de woorden „een Watson". Zij wist er iots zoo hoogs en achtenswaardig mee uit te drukken. Sophie haale een kopje met ee»n of ander geneesmiddel en zei, terwijl zij er mee stond b wachten „Ik heb mevrouw Birbeck gezien. Zij vroeg naar u." Want bet was een deel van Sophies plicht zich te herinneren, wie de Schatting van eerbied betaald had, welken 6eem Watson het recht heeft van iedoren in- iwoner van Flodmouth te edschen. „Mevrouw Birbeck is iemand, die God dient met haar rechterhand en den mam mon met haar linker- en denkt, dat ze bei den bedriegt", zei mevrouw Watson scherp, maar toch tevreden, dat zij gekregen had, wat haar toekwam. „Toch verbaast het me, Sophie, te zien, dat je zoo erg vriendschap pelijk bent met mevrouw Bean, de vrouw lasting. De verhoudingen zijn geheel en al verbroken, speciaal wat de progressie vair Rijk- en van gemeentelijke inkomstenbelas ting betreft. Spr. wenscht daarom, een nerma- liseering van de gemeentelijke inkomstenbe lasting eh verbetering van de financieele verhouding tusschen Ryk en gemeenten. Beide middelen moeten echter gelijktijdig worden ingevoerd. Spr. geeft dan naden aan hoe hij zich de toepassing van die mid delen denkt, gelijk hij in een amendement heeil uitgewerkt. Wat betreft sprekers amen dement tot verhooging der ï^jjksuitkeering aan de gemeenten, betoogt spr., dat dit zeer zeker bij dit ontwerp toelaatbaar is. Hy herinnert er aan, dat minister De Visser bij de behandeling der Lager-Onderw.-wet heeft gezegd, dat het L.-O.-ontwerp niet in werking zal treden alvorens het wetsont werp i.z. de financieele verhouding tusschen Ryk en gemeente is behandeld. Spr." weigert aan te nemen, dat de Minister toen dit ont werp niet kende.. Kende de Minister dat ont werp niet, dan had hy niet het recht zoo iets te zeggen. Spr. geeft toe, dat minister De Visser later gezegd heeft, dat hij het ontwerp bedoelde, dat thans in behandeling is. Maar de Minister heeft toen ook gezegd, dat er by dit ontwerp iets voor de gemeenten \verd bereikt. Wanneer men dit bedenkt, gaat het niet aan sprekers amendement, dat ten doel heeft het ontwerp voor de gemeenten te verbeteren, ontoelaatbaar te verklaren. Gisteren heeft de Voorzitter verklaard, dal het ontwerp betreffende verhooging van de Ryksuifckeeringen het Departement heeft venaten, maar dat beteekent nog niet veef. De heer v. d. TEMPEL (S. D. A. P.) acht eveneens dit ontwerp niet voldoende. Tegen schorsing der beraadslagingen tot cfe noocl- regenng eveneens in Denanciëlïng kan Ko men, wat door den hper Rink is aaubevolen. heefy spr. bezwaar. Wyziging der financieele verhouding tusschen Ryk èn gemeenten is dringend noodig. Daarby moet overwegen worden, om de uitgaven voor politie-onder- wys en armwezen voor rekening van het Rijk te brengen. Als wethouder van Amsterdam heeft de Minister voor dat denkbeeld ook gevoeld. De Minister van Financiën, de heer DE VRIES, ontkent dit. De heer v. d. TEMPEL (S. D. A. P.) lees; de desbetreffende citaten voor. Spr. dient een motie in, uitsprekende, dat de financieele verhouding tusschen Rij* en gemeenten behoort te worden herzien, in dien zin, dat de gemeenten ontlast wor den van uitgaven van rechtstreeks 's Rijks belang, zooals die voor recherche, vreem dclingendienst en vervoer van armlastigs krankzinnigen en dat vergoeding wordt ge geven voor de uitgaven voor onderwijs, pr.litie en armenzorg.. De stijging van het rente-typo is geen gevolg van Bankmachinatiesdan begrijpt, spr. wel. Naar aanleiding van de leenings- moeilijkheden, welke de gemeenten onder vinden, dient spr. een motie in, waarin do Kamer, gelet op de moeilijkheden bij net plaatsen van gemeentelijke leeningen, a's haar oordeel uitspreekt, dat het. openbaar belang eischt, dat aan de gemeenten, ter dekking van buitengewone uitgaven van wege het Rijk, voor zooveel noodig, de be- noodigde gelden onder redelijke voorwaar den worden verschaft en de regeering uilr.oodigt een dergelijke regeling voor ta bereiden. De motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer FLESKENS (R.-K.) verklaart, dat het ontwerp niet voldoende is. Wat het amendement-De Geer betreft, voorshands valt niet te overzien, wat de kosten voor hel Rijk 'n de baten voor de gemeenten zu'.ler. zijr: De heer VAN VUUREN bestrijdt het be loog van den heer De Wijckerslooth, wat helreft dien9 wensch van meer toezicht op de gemeenten, door Gedeputeerde Staten. Ock lestvijdt hij den heer De Geer. Hij wensrht geen ongelimiteerde Rijksuitkee ringen, omdat dan het Rijk mee gaat fi nancieren in de gemeenten. Hij vreest dan schade voor de gemeentelijke autonomie. Spr. zou wenschen, dat de opbrengst van de personeele belasting en de grondbelas ting aan de gemeenten werden afg° iaact. Hij is tegen de eerst motie-Yan der Tem pel. Komt armenzorg voor rekening van van den bediende van mijn schoonzoon, en een vrouw, die niet eena verlangt deftig te zijn". „Ik houd van haar", zei Sophie, mevrouw Watson uitdagend aanziende. „U heeft er toch zeker niets bepaalds tegen, dat ik de Beans bezoek?" „O neon, het kan me niet echelon", zei mevrouw Watson. „Als je graag lager komt op de maatschappelijke ladder, kun je het doen natuurlijk. Maar denk er alsjeblieft aan, dat je dein naam Watson draagt." Sophies oogen flikkerden, maar zij ant woordde heel plechtig: „Ik hoop, dat ik niets zal doen om om hem te bezoedelen." „Dat vertrouw ik", zei nicht Hanna, weer tot „De Republiek der Nederlanden" terugkeerende, want- bij ieder mensch ha pert het gevoel van humor ergens, en de familie Watson was haar teere punt. Den volgenden dag was Donderdag, wan neer de wekelijksche naaikrans, die aan de groote kerk in onze straat verbonden was, gehouden werd. Zij was op «uiver socialis tische beginselen gegrond de bijeenkom sten moesten beurtelings in twaalf verschil lende huizen worden gehouden met brood jes, thee en melk, die uit een gemeenschap pelijk fonds aangeschaft werden. Maar zoo als het met socialisme gewoonlijk gaat in deze onvolmaakte wereld, was de theorie beter dan dë practijk en het gebeurde meestal, dat de keukenmeid van mevrouw Norton kiespijn had of dab het kleed van mevr. Birbeck opgenomen was, en de krans kon nooit ergens and ore gehouden wor den dan bij mevrouw Bean. Zij was zoo handig, zeiden de andere dames, dat liet niets op aan kwam, of haar meid ziek was of haar kleed opgenomen er zouden tooh het Rijk, dan wordt het ontzaglijk duur en het zal de dood zijn voor de particuliere armenzorg. Den heer VAN DOORN (U. L.) ontgaat nog altijd-wat het voorstel van dit om werp voor de gemeenten is. Het belasting gebied is niet meer uit to breiden, waar de belastingen reeds zoo hoog zijn opge dreven. Als de gemeenten zekere uitgaven van het Rijk vergoed krijgen, dan zullen zij zeggen: nu gaan wij eens sociaal wer ken. Het Rijk zal daadwerkelijke hulp moeien verleenen, maar dan zal daaiaan verbonden moeten worden een streng to a zicht van het Rijk op de uitgaven der ge meenten. Spreker behoudt zijn stem over het ontwerp nog voor. De heer DRION (V. L.) critiseert het bi- leitl van den Minister van Financiën. Hij acht het wetsontwerp niet voldoende. Ook de toegezegde noodregeling slaat ni?t op de ernstige situatie, waarin de go raeenren verkeeren. De heer STULEMEYER (11.-K.) twijfalt aan de mogelijkheid van een regeling, waarbij allerlei diensten, van politie, enz door het Rijk vergoed worden. Dë Minister van Financiën de heer DE VRIES, zal zich bepalen tot het. ontwerp, thans aan de orde, en tot op merkingen, welke hem betroffen; de Mi nister van Binnenlandse he Zaken zal de 'financieele verhouding,i de contrólc en de gcmeenteleeningen be handelen. Over het wetsontwerp bestaat volkomen homogeniteit tucschen sprekers Departe ment en dat van Binnenlandsche Zaken. De vergadering wordt verdaagd tot Don do .•■dag óón uur. Door heb besfcaur dor Vakschool voor Schoenmakers in Den Haag is een terrein aangekocht voor den bouw van oen vakschool. Het terrein is gelegen aan de ElandstraatGroen-van-Priusterer- straat, achter de H. B. S. aan do Waldeck- Pyrmontkade Het hui9 aan de Dibbet- stnaat, waarin de school sinds de oprichting in 1913 gevestigd is, is to klein geworden. Men hoopt do nieuwe 6chool, die naar de oischon des tijds zal worden ingericht, in hot voorjaar van 1922 in gebruik te kunnen nemen. Er is ingöbrokon in do juwelierszaak van den heer Rondt-, in do Passage te 's-G raven liage. De inbrekers hebben zich door uitsnijding van een ruit, dio uitzag op het Buitenhof, toegang ver schaft tot den winkel, en zij hebben alle gouden voorwerpen en steenen van waarde meegenomen. De eigenaar was niet thuis, on de dochter des huizes Was tien minuten over tienen nog even mot den hond uitge gaan. Toen hot dienstmeisje te elf uren thuis kwam, vond hot den geheelon winkel overhoop. T ergriffievan dear rond i s- seinents-rechtbank te Haarlem is ter mzaga gelegd de lijst van voorloopig erkende schuldvorderingen in het faillissement vpn Cli. A. Blom, te Schoten Concurrent. Is f 23.795.14, w. o. Is een voorwaardelijk Icegelnfen vordering groot f20,000 van L uit Amsterdam, voor boete als borg. Dooi het Rijk wordt f 693.30 gevorderd voor be- lëstirg en door de gemeente Scho.'en f261 25. Voorts zijn er bedragen van f 1000, al« re.' tant voor de schadevergoeding bij den korp van een huis, en f 1250 evenntiiS voor schadevergoeding betreffende een auto. Bij de aannemersfirma Bree- jan van der Baut, te Amsterdam, zijn, naar het „Hbld." van de zijde van den Tran8- pertarbeidersbond verneemt, 120 arbeiders ontslagen, omdat zij weigerden langer dan 60 uren per week te werkon, zonder dat ge 1.1 tooi overwerk werd uitbetaald. Daar cl* li', ma in hoofdzaak zand .aanvoert voor de cpLorging van terreinen voor de go- ni< en»e, cr dervindt de woningbouw door dit geval weer stagnatie. Het Persbureau Vaz Diaa meldt De Sumatrakade -en de Javakade te Am- stoelen en thee zijn on meer verwachtte 1D6D niet van mevrouw Beau. Sophie kwam vroeg in den bewusten mid dag en mevrouw Bean Liep nog rond in een blouse met ee>n scheur in den rug en een zwarten veeg over haar rechten-wenkbrauw ,,Ik had vanochtend den schoorsteenve ger", zei zo, buiten adem. „Eh Louise ligt te bed met een aanval van gal. Zij heeft zich op haar uitgaansdag te veel vermoeid, maar ik ben toch klaar gekomen. De krans had bij mevrouw Birbeck moeten zijn, maar haar man is erg verkouden en zij stuurt hem niet graag uit de eetkamer." „Daar is altijd een. of andere reden", be gon Sophie, t-oen de bel hard luidde, en mevrouw Boan rdep uit: „O ,ik kan zoo niet aan de deur komen. Ik denk wel, dat het de jonge man is, die over hot verkoopon van thee komt spre ken. Hij houcSt- zoo vol. Wil je gaan, Sophie, en als het oen jonge man Is, zeggen. „Dank u, en mevrouw Boan wonsoht geen vorder bezoek van u „Heel goed," zei Sophie en zij ging naar de deur met jeugdigen trots, dat zij haar al to goodha-rtige vriendin kon toonen, hoe indringerige kooplieden behandeld moesten worden. „U behoeft niet weer te komen; me vrouw Bean wil niets meer met u te doen hebben," zed zij met grooto waardigheid tot dien jongen man op den drempel. „Goeden middag." En zij deed de deur voor zijn neus dicht. „Ik denk, dat hij het wel begrepen heeft," zei ze, toen zij naar de eetkamer terugkeer de. Maar dadelijk klonk do bel weer en zij vloog terug naar de deur, „Ik geloof, dat ik u gezegd heb," zei ze sterdam, waar de etablissementen van de S to o m v aar L-Moa tscli ap p ij „Nederland" ge vestigd zijn, zullen binnenkort groote vor- andering ondergaan. De punt van dit Y-ciland, die zich aan de Westzijde eenïgs- zins naar bet Zuid-Westen ombuigt, zal aanzienlijk verbreed worden, voornamelijk aan de zijde van de Sumatrakade. Op dit nieuwe gedeelte zullen twee groote loodlsen verrijzen, ieder ongeveer 150 Meter lang, welke door de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" gebouwd zullen worden. Op dit gedeelte van het Y-eiland is ook geves tigd de Stoomvaart-Maatschappij Oceaan. Op de grens van deze Maatschappijen zal dwars voor heb Y-eiland een ijzeren hek "Verrijzen, waardoor het etablissement van de Maatschappij „Nederland"- geheel wordt afgesloten en op die plaats de hoofd ingang komt voor die Maatschappij. Hob pontverkeer van de pe-ltuyterkado naar de Sumatrakade en de Boorstraat en dat van den kop van de Handelskade naar do Javakade on verder, zal in verband met deze wijzigingen verlegd worden. Bovendien zal dobr die Maatschappij „Nederland" een eigen pontverkeer in het leven worden ge- roopen van de De-Ruyter-kade naar haar etablissementen. De twee ponten, die reeds in aanbouw, zijn, zullen niet alleen gelegenheid bieden voor personenvervoer, maar ook goederen wagens en auto's zullen daarmede vervoerd worden. Binnenkort is voor deze uitbreiding van havenwerken, welke eenige millioenen zla kosten, een voordracht van B. on W. aan den Raad te verwachten. Door de Engelsche regee- ning is aan het gemeentebestuur van Koe wacht de schade vergoed, aangericht door het werpen van bommen uit een vlieg machine op 21 Juni 1918. Namensdo directie der artillerie-inrichtingen aan do Hembrug is ter kennis van d'e Burgerwachten gebracht dab de hulzen van in te leveren patronen niet in de houders mogen worden geplaatst. Door genoemde directie zullen de kosten voor het verwijderen der hulzen uit de in geleverde patronen na 1 November a.s. ten laste der betrokken Burgerwacht worden gebracht. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal, tijdens de vijfde Ne- derlandschc Jaarbeurs, op 7, 8 en 9 Sep tember 1921 te Utrecht 'gehouden worden een tentoonstolling van Nederlandsch fok- vee, uitgaande van de Vereenigingen „Het Nederlandsche Rund veest am voek" en „Heb Friesehe Rundveestamboek". Daar wegens den voort- durenden val van den IJsel de minste vaar- diepte tusschen Doesburg en Zutp-hen 1.50 M. bedraagt, is op dit» riviervak dc nacht- vaart verboden. Ten gevolge van de malaise in de textielnijverheid wordt een gedeelte der fabrieken van de firma Van Keek Co., te Enschede, stopgezet. Voor de betrekking van om derwijzer met hoofdakte aan de openbare school te Clinge, welke vacature bestaat van l Januari van dit jaar, heeft zich nog sheds geen enkele candidaat aangemeld. Op de oude voorwaarden van 32 ceDts per rij hebben de meer dan 400 stakende» aardappelrooiers te Stadska naal hun werkzaamheden hervat. De directievan de Ake n—M aas- trichtsehe Spoorwegmaatschappij heeft in haar dezer dagen gehouden vergadering den heer W. Rutgers, te Kerkrade, ge schorst als lid van het bestuur van ge noemde Maatschappij en als mede-direc teur der Doinaniale mijn, welke door cie AkenMaastrichlsche Spoorwegmij. wordt geëxploiteerd. De schorsing zou in ver band staan met gebleken administratieve informaliteiten, ten gevolge waarvan de Maatschappij een voorloopig nadeel- van f 100,000 dreigt te lijden. D'e informalitei ten zouden het gevolg zbn van een' niet. ge&laagde-markersnecuiatie. („Lim. Koer.") tot den jongen man, zeer uit de hoogte, „dat er niets noodig was." De indringer glimlachte. „Wat verschrik kelijk onbeschaamd'" d'aeht Marie; en hij antwoordde kalm.: „Ik be>n niet den jongen van den kruide nier. Ik ben maar Pieter Norton en ik kom mevrouw Bean zeggen, dat moeder vandaag niet. op den naaikrans zal komen." „Maar waarom heb ik u niet gezien, als u do zoon -van mevrouw Norton is en in de straat woont?" vroeg zij boos op hem, om dat zij ongelijk had gehad. „Ik was zoo vrij op reis te gaan in mijn vacantie en ik ben juist benoemd aan do school hier," antwoordde hij. „Maar u kent me. Ik ben aan u voorge steld op de partij van do Salisbury's." „O, neem mo niet kwalijk. Maar alle heeren zien or zoo hetzelfde uit in avond- kleeding en zoo vorschillend don volgenden dag," stamelde zij. „Dat doen dames ook ik bedoel er den volgenden dag anders uitzien," antwoord de hij. Maar nu herinnerde Sophie ach, dat hij mevrouw Beau op de partij had meegeno men, om haar te laten soupeeren, ofschoon iedereen haar schuin aankeek, en zij stak haar hand uit. „Het was niet aardig van mij, u te ver geten, na hetgeen u dien. avond gedaan hebt, maar ik he>b een vreeselijk slecht ge heugen voor gezichten. Het is een soort van van kink in mijn geest. Vergeef me als jeblieft." Hij glimlachte heel jongensachtig on vroo- lijlc tegen haar. „Zoo ben ik ook wel een beetje," zei hij, en na een poosje voegde hij er, een beetje verlegen, bij„Maar ik herinnerde mij u." D s. N. J. C. Schermerborn zou in België unti-militanstische lezingen Houden, te Mechelen, Brussel, Leuven en Antwerpen. Groote roode aanpakbiljetten werden gedrukt, maar waar deze werden aangeplakt, heeft de 'burgemeester ze doen verwijderen en er is oen verbod tot aan plakken uitgevaardigd. Het Belgische De partement van Justitie liceft bevel gegeven, dat ds. Schermerborn zal worden in hechte nis genomen, zoodra hij uit den trein stapt, en met den eerstvolgenden trein tusschen twee politieagenten naar Nederland terug gezonden. Gemeld is, dat do S a ks i- sche minister Albert Schwarz in ons land vertoeft, ten einde bij oen Amsterdamscho firma levensmiddelen voor zijn land in to kotfpen. a Van den heer Schwarz vernam „Het Volk" echter, dat dit bericht geheel on juist is. „Hij is geen koopman on komt dus vol strekt niet hier om te koopen. Maar als levensmiddelenminister van Saksen is hij hier, om door persoonlijk onderzoek zich t-o overtuigen van de mogelijkheid om zoowel uitvoer als invoer van Saksen in het. belang van de industrie zoowel als van de bevol king te verbeteren. Hij heeft daartoe, be halve met Hollanders, ook .met vertegen woordigers van andere landen besprekingen gevoerd. Als gevolg daarvan zal o. a. waar schijnlijk binnenkort te Keulen een bijeen komst met Saksische en Belgische deskun digen plaats hebben. Ook is de waarschijn lijkheid groot van een niet onbelangrijk handelsverkeer tusschen Georgië en Saksen, beide socialistisch bestuurde landen, waar bij het eerste land grondstoffen, het laatste o. a. landbouwmachines zou leveren." Hei werk van prof. Knapper.t Dinsdagavond is te Utrecht door do rederij kerskamer Jan van Beers het werk van prof. L. Knapper alhier, Koning Saul, dramalisoh' spel in 4 bedrijven, voor het eerst opgevoerd. Hot stuk heeft succes gehad en de auteur is met een krans gehuldigd. SCHEEPSTIJDINGEN. KON. NED. STB. MIJ. ■NEPTUNUS, pass. 27 Oot. Dungeness. OBERON, 22 Oct. van Beyrouth te Candia. ROTT. LLOYD. TAB AN AN thuisr. pass. 26 Oct. Oct. Gibraltar KON- WEST-IND. MAILD. STUYVE-SANT, 27 Oct. v. Amsterdam naar Wost-Indië. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. TOBA, thuisr. 23 Oct. te Suez. ROTTERDAM—ZUIO-AMERIKA LIJN. ALCOX, uitreis 20 Oct. te Bilbao. Mevrouw H. de J.Van S„ fce L. In maken gaat heel eenvoudig. Op tien zware witto kooien 500 gram zout. De» koel van de buitensbe bladeren ontdoan, den harden Stronk verwijderen en ze snijden met een koolmes of schaven met een koolschaaf. De kool flink met het zout vermengen en in een grooben Keulschen pot-stampen. Bedek ken meb een doek, waarop een plankje met' een steen er op en op een koele, frissch© plaats bewaren. G. H., te A. Om gele pianotoatseo; weer wit te maken, gaat niet zoo heel ge- roakkelyk, vooral als de gele kleur erg in drongen is. Inwryvem met een Hp, gedrenkt in wijnsteenzuur of in benzine. Nawrijvem met een droge flanellen lap. M., te L. Het kohier voor den hoeïde- lyken omslag over 1921 is nog met. vast gesteld. Wy kennen dus nog niet het totaal van het belastbaar inkomen ©u zoodoende is het percentage nog niet te bepalen. Het zal nog wel ©enigen tyd aanhouden ■vóór u een aanslagbiljet ontvangt. Dit be lastingjaar loopt van Mei 1920—Mei 1921. „Wil u niet binnenkomen vroeg Sophie vormelijk beleefd. „Dank u." GoecJen dag." „Goeden dag." Sophie verbelde aan mevrouw Bean, wat er gebeurd was en intusschen begon de naai krans to komen. Mevrouw Bcan stond mid den in de volle, kleine kamer, maakte zitjes in orde en deed alles, alsof het iets vroolijks was, want zij hield zooveel van gezelschap, dit. het middelpunt te zijn van een half do zijn mensch en haar altijd, evenals wijn, een beetje naar het hooid ging. „Louise, mijn nieuwe meid, ligt te bed met erge hoofdpijn," zei ze vroolijk na een poos, „neemt me dus niet kwalijk, dat ik een melkpot haal. „Wat bederft mevrouw Bean haar mei den l" fluisterde mevrouw Birbeck. „Zij heeft geen methode," zei juffrouw White. „Het is gebrek aan ballast, als u be grijpt, wat ik bedoel," zei mevrouw Pom- borton, de vrouw van een advocaat. Maar zij glimlachte tegen haar onvol maakte gastvrouw, toen zij weer binnen kwam, omdat het prettig was te weten, hoe handig zij was on hoe lekker de thee zou zijn on ho© ver zij in alle andere opzichten boven haar stonden. Terwijl de dames thee dronkeai, werd het werk ter zijde gelegd en zij zaten bijeen met een gevoel van goed te doen en toch ook zich te amuseeren, wat beel pleizirig was, maar voordat het tweede kopje inge schonken was, moest mevrouw Birbeck weg, omdat zij ging eten bij bloedverwanten, die in de voorstad woonden en een auto hadden. (Woffdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5