AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Donderdag: Nutsgebóuw: Ver. Bouwkunst. 8 uur., Oosterkerk: Openb. verg. Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Leiden. 8 uur. StadszaalLiederen- en duetten-avond Lisa en Sven Scholander. 8 uur. Volkshuis: Natuurhistorische cursus'. 8 .uur. Koudekerk, „Hotel V an Egmond": Kook-^ wasch- en strijk-demonstraties op gas, Vrijdag: NütsgebouwDe Middaghoogte'*, Cursus .van mr. P. H. W. G. v- d» Helm. 8 uur Schouwburg: Gezelschap Nap de la Mar, .8 uur. Stadszaal: Openb. verg. S.j D. A. P. 8 uur. Volkshuis: Lezing van mevr. PolserVan Kol. 8 uur, Waalsclie Kerk: Concert ten bate van het Tehuis voor Vrouwen. 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en de- nachts voor spoedeischende hulp wordt tofc en met 31 Oct. waargenomen door: Q. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en H. J. M. Proot, Maarsm&nssteeg 17, tel. 435. v A vrouw ook het stembiljet in de hand wordt gedrukt. Ds. Ekering dankte den spreker voor zijn rede, waarna ds. Voorsteeg eindigde met dankzegging. NIEUWVEEN. Met ingang van heden is de heer P. M. Broekman, commies 2de kl. bij den dienst der dir. bel., overge plaatst naar Monnikendam. NOORDEN, Hier is ppgericht een „Ma- ria"\ eieeniging" met aanvankelijk dertig le den. Het bestuur bestaat uit de dames A. Mourits, G. v. cL Berghe, R. Vink, C. v. <L Zwet en M. Pieterse. De Coöp. Brandwaarb.-Mij. heeft be sloten in vereeniging met de gemeente een motorbrandspuit aan te schaffen met een capaciteit van 4000 L .te leveren door Geb. .Van Betgen te Midwolda. OEGSTGEEST. Onder begunstiging van prachtig weer hield de Burgerwacht Dins dagavond een veldoefenang, die geslaagd kan worden genoemd. Dat de leidingin goede handen is, heeft ook deze oefening weer duidelijk bewezen. Omstreeks halftien klonken de geweerschoten, daar „devijand" in de richting Leiden was waargenomen, die vanwege het vuur den aftocht moest blazen. Men heeft een aanvang gemaakt met den aanleg van een nieuwen weg tusschen 'den Terweeweg en den Warmenderweg. OUDEWETERING. Benoemd is tot on derwijzeres aan dé openb. lag. school mej, J, EL de Groot, thans te Nieuw-Vennep. WARMOND. De Raad komt Vrijdag avond te acht uren bijeen. KATWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heeren N. Parlevliet, Van Paridon en Meerburg. Voorzitter de burgemeester, de heer De Waal Malefijt. Bij de vaststelling der notulen maakte de heer De Klerk oenige opmerkingen over het late uitkomen er van. Verschillende ingekomen stukken werden overgelegd, o.a. een schrijven van den Com missaris der Koningin houdende medediee- ling van de herbenoeming van den heer De Waal Malefijt als burgemeester. De heer Ouwehand, wethouder, wenscht© met deze herbenoeming den burgemeester en tevens de gemeente geluk en sprak den wensch uit, dat de burgemeester onder Gods zegen mag blijven werken in het be lang der gemeente (applaus). De burgemeester hoopt, dit hij door Gods goedheid aan den wensch van den Raad kan voldoen. Ook was er eëh schrijven van Ged. Sta ten, houdende de mededeeling, dat een van de twee onbewoonbaar verklaarde, toch nog altijd bewoonde huisjes, moet worden ont ruimd. Verschillende sprekers komen tegen dit besluit op, omdat men op het oogenblik geen andere woning kan vinden. De heer Paridon komt ter vergadering. Op voonltel van den Voorzitter werd besloten aan Ged. Staten het verzoek te richten den ontruimingstermijn alsnog met zes weken te verlengen; dan zullen B. en W. in dien tijd trachten raad te schaffen. Voorgelezen werd het verslag der Kat- iwijksche Spaarbank, waaruit bleek, dat deze nog altijd aan haar nuttig doel beantwoordt Het aantal inleggers bectroeg 376, tegen 273 in het vorig jaar. Do heer P. Wassenaar, dio aan de beurt van aftreding was, wenschte wegens hoogen leeftijd niet weder voor een herbenoeming' in aanmerking te komen. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Wassenaar Pzn. De Voorzitter zegt, dat, hoewel B. en W. op de rekening geen aanmerking hebben, omtrent de gestie van de instelling niet zoo optimistisch zijn gestemd als het bestuur 'der Bank. De kasgelden zijn belegd in B pCt. Staatsfondsen, die in 1914 op 70 {pCt. stondenthans echter staan zij een fractie beneden 50 pCt., zoodat er nu fei telijk reeds een tekort van meer dan f2000 i*. Hoewel de inleggers niet beangst be hoeven te zijn, omdat de gemeente zich ga?ant heeft gesteld, meenen B. en W. toch, dat zij in dezen niet werkloos mogen bli;\cn. Zij vragen daarom machtiging een nauwkeurig onderzoek naar de gestie van de Spaarbank in te stellen door inlichtin gen in te winnen bij een groote Bankiti- steling on een accountant de boeken te doen nazien. In een volgende vergadering zullen B. en W. mededeeling van de resultaten van dit onderzoek doen. De machtiging werd zonder hoofdelijke stemming verleend. Tot de schriftelijke agenda gekomeD, werden B. en W. gemachtigd tot aanstel ling van een tijdelijk adj.-commies 2do klasso voor den tijd, dat aan den titularis Seckel wegens gezondheidsredenen verlof is verleend. Besloten werd, in verband met de in voering van dit deel der Arbeidswet, tot intrekking der verordening bevattende re geling omtrent den verkoop van brood. Na eenige disoussie werd afwijzend be schikt op het verzoek van den heer N. Parlevliet om restitutie yan havengeld. De heer De Ruiter Zijlker was van meening^ dat hier 'n misverstand in het spel is. Hij kan zich niet voorstellen, dat de heer P. niet zou weigeren te betalen als hijzelf wist geabonneerd te zijn. Vervolgens werd besloten tot wijziging der verordening op de begraafrechlen en de door B. en W. ontworpen gewijzigde verordening vastgesteld. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot wijziging der verordening op het ge bruik van duinwater, waarvan een advies was ingekomender Commissie voor het Duinwaterbedrijf, waaruit bleek, dat de Commissie het wenschelijk acht, dat er alleen over den meter wordt geleverd, om dat er met water wordt gemorst. B. en W. willen dit geleidelijk doenzij willen nl. een 60-tal der woningen van f3 tot f 4 huur per week meters verschaffen. De heer R. Ouwehand voelt voor het denkbeeld der Commissie. Hem zijn voor beelden bekend, dat er gezinnen zijn, die water halen uit huizen, waar men geen meter heeft, om hun eigen meter te be sparen. De heer R. Ouwehand wenscht eerst 't advies van de Gezondheidscommissie, voor dat de Raad een besluit neemt. Aldus werd na eenige gedachtenwisse- ling besloten. Gedeeltelijke ontheffing van plaatselijke, belasting werd verleend aan D. E. Bos, Van der Hoeve, pater Hoenen en Bloot, wegens vertrek uit de gemeente, en aan de erven van pater Smit, wegens overlij den van den aangeslagene. Hierna kwam in behandeling de ge- meentebegrooting, dienst 1921, waarbij te vens aan de orde kwamen de begrootingeu jan de bedrijven. Van de Gascommissie was een voorstel ingediend om het salaris van den direc teur der Gasfabriek te verhoogen tot f 4300 Dit voorstel werd door den wethouder, den heer Kruit, toegelicht. De heer R. Ouwehand wenscht op dit voorstel een praeadvies, waartoe werd be sloten. De heer De Ruiter Zijlker deelt als lid der Commissie van het Gasbedrijf nog me de, dat de Gasfabriek, dank zij de uitne mende leiding van den directeur, zeer ia vooruitgegaan. Dit ook in antwoord op de opmerkingen van den heer R. Ouwehand. De begrooting van het Gasbedrijf wero vervolgens goedgekeurd. Bij de behandeling der Electriciteilsbe- grooting deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. eenige wijziging wenschen te bren gen in de straatverlichting, waardoor de verlichting in betere conditie komt. Verder doen de heeren Kruit en de Voorzitter nog eenige mededeelingen over dit bedrijf. Ook de heeren Den Üulk en R. Ouwehand ma ken nog eenige opmerkingen. De laatste verweert zich o.a. tegen een verwijt van wait, naar hem is verteld, in het blaadje van den heer De Klerk is aangewreven als zou hij niet correct hebben gehandeld in de laatste raadszitting. Verder betoogt hij dat er doorheen andere methode van verlichting op de Boulevard gemakkelijk een bedrag van f400 kan be spa ara worsen. Wethouder Kruit zal daarover advies in winnen van den directeur. Do heer R. Ouwehand acht dit niet noo dig. De heer De Rugter Zijlker meent dat de Commissie de raadgevingen van den heer Ouwehand gaarne zal overwegen. Hierna werd begroeting zonder hoofd, stemming aangenomen. Daarop kwam de gemeentebegrooting aan de orde. De heer R. Ouwehand maakt eenige alge- meene beschouwingen. Hij meent, dat de lasten, die op de gemeentenaren wordt ge logd, veel te zwaar zijn. Hij zal bij de ber- trokken artikelen yoorstellen tot bezuini ging doen. Aan de orde komt het salaris van den burgemeester. Ged. Staten handhaafden hun opvatting, dat dit salaris van f4000 tot f6450, zou worden gebracht. De Voorzitter vraagt of er iemand zich tegen verklaart. Daar niemand iets opmerkt, acht de Voor zitter het voorstel aangenomen. De heer De Klerk vraagt het woord. Hjj wil „den post handhavpn. „Op. het oude bedrag?" vraagt de Voor zitter. i De heer De Klerk: Ja. Is er niemand tegen? vraagt de Voorzitter. Waar allen zwijgen, verklaart do voorzitter den post ongewijzigd aangenomen. Do heer De Ruiter Zijlker wil den post jaar wedde wethouders met f 800 verhoogen. Dit wordt bestreden door den heer R. Ouwe hand en verworpen met 9 tegen 3 stemmen, die van de heeren Den Duik, Meerburg en de Rui ter Zijlker. Bij art. 77 vraagt de heer R. Ouwehand ver mindering, omdat hij niet wenschelijk acht dat aan ambtenaren ter secretarie extra-betaling wordt gegeven voor avondwork. De voorzitter zegt dat dit niet de bedoeling ia. De heer R. Ouwehand wil bij art. 99 den post bezoldiging van do ambtenaren van den Burg. Stand doen vervallen. Do Voorzitter zegt. dat dit niet mogelijk ia. Deze salarissen worden door Ged. Staten vast gesteld. - \y Do boer Ouwehand meent, dat bet wel kan en acht het onbillijk, dat ambtenaren in den tijd dat zij in andcro functie zijn worden betaald voor ander werje. Do beer Do Klerk sluit zicli daarbij aan. Do heer R. Ouwehand zal er later op terug komen De heer Meorhurg wil bij een komende vaca ture van politieambtenaren de vacature niet ver vuld hebben. Wij hebben een rustige bevolking (Gelach) Do Voorzitter .zal deze wenk in ernstige over win g nemen. Bij den post „Onderhoud van do gemeentebe zittingen" was voorgesteld deze met f 6600 te verminderen en op f 12.000 te bepalen. De Voorzitter tracht aan te toonen dat al reeds zooveel bezuinigd wordt als mogelijk was. Daarom hebben B. en W. de post ook nog met f 2000 verminderd. Verder kunnen zij echter niet gaan. Do heer R. Ouwehand wil den post nog met 1 5500 verminderen. (Do vergadering duurt voort.) NOORDWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig elf leden. Van wethouder Van der Meer en den heer P. Admiraal is bericht van verhinde ring ingekomen. De notulen worden vastgesteld. Onder de Ingekomen Stukken zijn ver schillende goedgekeurde Raadsbesluiten,' Een verzoek van Jac. Haasnoot e. a., om den Jan-Kroonsweg te Noordwijk-aan- Zeo door bestrating et-c., in betere con ditie te brengen. B. en W. stellen voor om adressanten te berichten, dat aan hun verzoek zal wor den voldaan. De heer H. v. Nes wil ook even de aan dacht vestigen op de rioleering daar, aan gezien er bijv. in de Noordzeesteeg, wel ke toch uitloopt op de Jan Kroonsweg, niets van deugt. De Voorzitter verzoekt den heer Van Nes op het Raadhuis eens te komen kijken op de kaart; dan zal de bouwkundige wel eenige inlichtingen geven Do heer Krau merkt op, dat er al veel geld aan de rioleering is weggegooid al daar. De Voorzitter zegt, dat er een ver- ordening komt omtrent wijdte der buizen, etc. Had men de verordening nageleefd, dan kon daar nu geen verstopping zijn De heer Van der Wiel dringt op spoed aan bij do bestrating van voornoemde straat, omdat do toestand dapr meer dan treurig is. Een verzoek van het Centraal-Drank- weer-Comité om geen nieuwe vergunnin gen meer te verleenen in do gemeente, wordt verwezen naar B. en W. om advies. Van de kofiehuishouders eüz., is een verzoek ingekomen, naar aanleiding van een door hen verondersteld verzoek aan den Raad van het C. D. C.B. en W. stellen voor dezen heeren te berichten dat geen verzoek als door Men bedoeld van het C. D. C. is ingekomen. Van de Vereen. „St.-Paulus" is* een stuk ingekomen. B. en W. stellen voor dit in handen te stellen van B. en W .om advies. De heer Meier kan zich in zoover hier mede vcreenigen, wanneer de Voorzitter de verzekering wilde geveD, dat B. en W. een bespreking zullen houden èn met do werkgevers, èn met de arbeiders. De Voorzitter kan die verzekering niet geven, daar dit stuk pas is ingekomen: er kan dus een dergelijk spoedig antwoord niet gegeven worden. Voorstel -om het rapport van de Vaart- commissie in handen van B. en W. te stel len. De heer Alkemade wenscht voor deze zaak een afzonderlijke vergadering zoo Bpoecüg mogelijk met het oog op werkver schaffing. De heer Vink is bang, dat-, wanneer het in een volgende vergadering behandeld wordt, het te lang zou duren. De heer Meije'r zegt, dat het met het oog op werkverschaffing over een maand al te laat is en stelt voor een vergadering te beleggen binnen v.eertien diagen. De Voorzitter zegt nu niet te kunnen be palen, wanneer de volgende vergadering zal worden gehouden om deze zaak te behan delen. Aangenomen wordt hierna het voorstel van B. en W. nadat de Voorzitter de op merking heeft gemaakt, dat een werk, waarvan de kosten zijn geraamd op f 211,800 wel degelijk goed overwogen moet worden. Hierna is aan de orde punt 3: Aanbie ding Gemeentebegrooting 1921 en aanbie ding begrooting Gasfabriekdeze zullen voor do leden ter visie worden gelegd. Rekening Gasthuizen 1920. Deflé sloten aldus van het Gasthuis te Noordwijk-aan- Zee een nadeelig saldo van f 642,82, en van het Gasthuis te Noórcïwijk-Binnen batig saldo van f 25,426. Zullen onder dankbetui ging aan de Gasthuismeesters worden te ruggezonden. Met meerderheid van stemmen werd voor 1921 tot gemeente-geneesheer benoemd dr. Coenraads Nederveen. Verzoek subsidie vopr de vakschool voor Meisjes te Leiden. B. en W. stellen voor een subsidie van f 20 per leerling tot een maximum van f 100 per jaar. Dit wordt aangenomen. Verzoek ambtenaren ter Secretarie ver- booging jaarwedden. Na veel re- en dupHek wordt besloten dit punt nog aan ie houden, nadat hot voorstel van B. en W. was verworpen. B. en W. brengen advies uit betreffende regeling grenzen Noordwijk en-Noordwij- kerhout, hierbij latende uitkomen, dat het niet wenschelijk is een gedeelte af te staan, willen wij onafhankelijk wezen, ook met het oog op de buizen der drinkwaterleiding. Dan kunnen wij niets missen. Hierbij komt, dat niets is te bemerken, voor welk doel een andere gemeente een stuk zou willen hebben. Verzoeken van verschillende vereenigin- gen betreffende werkverschaffing. Het eerste stuk bevat, om bij eventueele werkloosheid het eerst aan het werk te stellen door de gemeente, die werklieden, welke georganiseerd zijn. B. en W. get v on hierover advies. De heer Meier gaat niet aocoord met B. en W., want hij is bang, dat de klaploo- pers, die om. fïnaneieele redenen niet zijn georganiseerd, zullen worden voorgetrok ken. Treffen wij, volgens spr., deze rege ling, dan zal dit een prikkel zijn tot orga- niseeren en dan alleen krijgt men een goed overzicht. De heer Van der Wiel deelt dit gevoe len niet, daar er ook andere redenen kun nen bestaan, omtrent het niet lid worden van den een of anderen Bond, en dan zou den ook deze verstoken zijn van het werk, dus van het noodigste in den wintertijd. De heer Krau betoogt, dat de Katholieke en Chr. arbeiders door hun geestelijken naar de Chr. organisaties worden gejaagd dus hij vindt, dat er geen rekening moet gehouden worden met een of anderen bond. Nog is er een verzoek van twee vereeni- gingen om de werkloosheid in den komeh- den winter te helpen afweren.- De Voorzitter brengt rapport uit naar aanleiding van een vraag van den heer Van Nes ln een vorige vergadering over de brandbluschmiddelen. Hierna volgt de rondvraag. De heer Krau vraagt: lo. Daarom er nog geen gasleiding ligt in de Emmastraat. 2o. Waarom wel de waterleiding ligt in het Villapark, maar niet in sommige arbei derswijken. 3o. Of de nieuwe weg al is aanbesteed. 4o. Of er nog^iets is te ver anderen aan jöen weg? De Voorzitter beantwoordt den lieer Kraü op de verschillende vragen. De heer Buyze vraagt naar een veror dening, waarin wordt vastgesteld een ma ximum gewicht van rijtuigen en vracht auto's. Dit zal overwogen worden. Verder, zegt de heer Buyze, hebben er in de bladen dingen gestaan, welke volgens spr. aan inlichtingen van het Gemeente bestuur zijn ontleend. De Voorzitter zegt een onderzoek toe, waarbij hij verzoekt op de hulp van dei* heer Buyze te-mogen rekenen. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De verhouding tusechen Engeland en Frankrijk heeft opnieuw een gevoeligen knak gekregen. De oorzaak daartoe is het volgendeDo Engelsche regfcering heeft aan de Duitsche medegedeeld", dat zij geen gebruik wil maken van het recht, haar bij het vredesverdrag van Versailles verleend, om beslag te leggen op eigendommen van Duitsche staatsburgers in Engeland, wan neer Duitschland moedwillig zijn verplich tingen niet mocht nakomen. Niet uit „Hevigheid" tegen Duitschland, maar omdat de handel tusschen Engeland en Duitschland ernstig door dit recht werd geschaad, daar de uitwerking van die be paling was, dat Duitsche verschepers door vrees voor een mogelijke in-beslag-neming, weerhouden werden, goederen aan Engel- sche schepen toe te vertrouwen, met het ge volg, dat vele handelswaren onder andere vlag vervoerd werden, wat voor de Engel- sehe reecbrijen nadeelig was. In Frankrijk, waar men er biet aan dehkt van dit recht afstand te doen stel je voor, tornen aan het vredesverdrag van Versailles is men ten zeerste gebelgd en enkele Franscbe bladen geven in niet-mal- sche artikelen uiting aan hun verontwaar diging. Tevens neemt men het daar Enge land kwalijk, dat Frankrijk niet. eerst ge raadpleegd is, dat Berlijn er eerder van wist dan Parijs, zoodat Frankrijk voor een fait accompli staat. Wederom blijkt eens te méér, hoe do vriendschap tusschen beide oorlogsbondge- nooten aardig bekoelt Ten aanzien van Génève en de vooraf gaande conferentie te Brussel blijkt ook nog geen overeenstemming te bestaan, al heette dit wel het geval. Blijkbaar wil Frankrijk de Duitschers te Brussel nog al tijd niet als gelijkgerechtigden toelaten. Wo vreezen, dat het zich daarmee een nieuwe politieke nederlaag in „vriendenkring" op den hals zal halen! Niettegenstaande de laatste berichten van Wrange!, gaat het hem toch niet voor den'wind, zooals blijkt uit het feit, dat hij Alexandrowsk heeft ontruimd, z.g. vrijwil lig, maar dat kent men nog wel uit de oor- I ogscomm uni qués. Opnieuw verluidt, dat tusschen den too- den en den Oekrainischen velcJheer Pctljoo- ra een wapenstilstand is gesloten. De verzekering van den nieuwen Fran-- echen commissaris bij Wrangel, dat Frank rijk hem geldelijk zal steunen en materiaal „voor zoover het kan" klinkt mooi, maar geeft weinig in do practijk. BELGIE. De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp op den 8-urigen werkdag in eerste lezing aangenomen. Dit zal moehelpen de onrust wat te doen bedaren. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft gisteren 'dé rijks kanselier Fchrenbach het woord gevoerd. Hij spoorde aan tot kalmte en bezonnenheid en vaarde uit tegen de uiterste linkerzijde, die juist tracht alles in rep en roer te torengen. Voorts wees Fehrenbach er op, hoe in Duitschland geen militairisme meer bestaat in tegenstelling met-Frankrijk, waar rich dit juist meer en meer, ontwikkelt tot pwi gevaar voor de wereld. Ook het kolenvraagstuk werd door den rijkskanselier aangeroerd. In dit verband Sprak hij over den rusteloozen arbeid in de mijnen. De economische belangen van Duitsch land moeten verwaarloosd worden ten pun tte van de belangen van vreemde staten. Frankrijk wordt thans met kolen overstelpt', maar daarvoor moeten de Duflfeche hoog ovens worden gedoofd en duizenden arbei ders zonder, werk rondloopen. Aan het slot van zijn toespraak wees Feh renbach op den toestand in de bezette stre ken en op de noodzakelijke eenheid van" het. rijk. Minister Wirth begon daarna met zijn toe lichting op de begrooting, die natuurlijk zeefr pessimistisch luidde, waar de rgksEchüld aj 288 milliard bedraagt, waarbij dit jaar nog .40 milliard komt. De Duitsche regeering heeft gelast een té Stettin uit Zweden aangekomen lading su perfosfaat, die voor Polen 'bestemd is, aan' te houden. Dit is een represaillemaatregel tegen Polen, dat 200 Duitsche rivierschepen in het district Netzo en 10 vaartuigen in Graudenz in beslag heeft genomen. Ofschoon er onderhandelingen gaande1 zijn over de teruggave van de in beslag genomen schepen, gaan de Polen met hom roofzuchtig „ootrofea door. De eerste car disten van Hölz hebben te Leiüzie terechtgestaan voor hun branden en plunderen in Saksen. Zij zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 34 jaar fot _4 laar. ENGELAND. Terwijl de berichten in zake de mijnwer- kersataking aanvankelijk zeer gunstig luid den, zelfs was al gemeld, dat een accoord was gesloten, zijn de latere telegrammen dienaangaande weer minder optimistische Tot overeenstemming is men in ieder ge val nog niet gekomen. Voor zoover we thans de situatie kunnen overzien, is de toestand deze: De regee- ring en de mijneigonaren willen de duurte loonsverhooging van 2 sh. geven aan vol wassenen, 1 sh. voor jongelieden en 1 pen ce voor jongens, echter voorloopig over zé kere periode, om af te wachtenwat er terecht komt ifin de verplichting, die de mijnwerkersleiders op zich nemen ten aan zien van een hoogere productie. Later zou den dan de loonen geheel geregeld worden naar de opbrengst der mijnen die zoo hoog mogelijk zal worden opgevoerd, met be hulp van beide partijen, werkgevers en werknemers. De eersten zouden nieuwe machines geven, de»laatsten minder ver zuimen. Inderdaad leek hiermede een accoord aanstaande, doch later hebben de mijnwer kersleidcrs een nienwen eisch gesteld, dié alles weer op losse schroeven zette. Wel licht geven de telegrammen daarover na- dere gegevens. Uit enkele plaatsen komen berichten over weigeren, om de maatregelen, noodig om de mijnen in stand te houden, te ver richten. Een schikking is dus wel zeer ge- wenscht. Allo groote staalfabrieken aan de Tynë hebben thans gesloten. Het congres der vakvereenigingen, die gisteren bijeenkwam, is tot heden uitge steld, nadat geprotesteerd was tegen het thans indienen der noodwet door de ré- geering. Hoe zwaar do strijd zich ook toespitst, van een revolutionaire beweging is geen sprake, dat vergete men niot bij bet na schouwen van de crisis, die Engeland door maakt. Daarop wijst ook nog een uitla ting van den arbeidersleider Thomas, die de draak stak met meeningen over revo lutie en een republiek. Hij prees den huidi gen koning nog en ook speciaal den pi^us van Wales, die beiden toonen, aldus Tho mas, een opvatting te hebben van hun positie, dat daartegen geen actie van be- teekenis bestaat. Churchill heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat er nu 49,000 soldaten in Ierland waren, die 1,150.060 pond sterling in de maand kosten. HONGARIJE. Brj het voorleggen van het vredesverdrag door de regeering aan de Nationale Verga- dering, heeft de regeering het verdrag zeea zwaar genoemd, maar rectificatie toch aan bevolen in de hcop on een betore toekomst. De bond voor de bescherming van het Hongaar,?che grondgebied en de vereeniging van ontwakende Hongaren hebben protest meetings gehouden. Na afloop hebben groote menigten voor de woningen der entente-com missie betoogd tegen den vrede, dien Hon garije is opgelegd. Ordeverstoringen had den- echter niet plaats. Het normale verloop dus tot dusverre.... ZUID-AFRIKA. Bij de onlusten in Port Elisabeth onder de inbporlingen zijn in totaal 22 mensclïen gedood, 41 gewond. De correspondent van de „Times" te Kaapstad seint, dat de relletjes ontegen- zeggelijk hun oorsrong vonden in bolsje wistische propaganda onder de inboorlin gen. Generaal Smuts heeft reeds, toen hij in de jongste parlementaire zitting aö Native Affairs Act indiende, den nadruk gelegd op het toenemend gevaar, voort spruitende uit de opeenhooping van in boorlingen als werklieden in nijverheids ondernemingen in de nabijheid van de groote steden en noemde dit een der grooto vraagstukken voor de blanke bevolking. Het verdient de aandacht, dat Jabavu,- 'een gegradueerdde uit Londen en de zoon van den bekenen Tengo Jabovu, de redac teurvan het inboorlingenblad „Imvo", juist een boek uitgaf, getiteld het „Zwarte vraagstuk, waarin hij zegt, dat, bijaldien niet spoedig iets wordt gedaan om de oor zaken der huidige ontevredenheid uit den weg te ruimen," de blanke bevolking spoe dig zal te staan komen voor een toestand, die niet meer te beheerschen zal zijn. Hij voegt daaraan toe: „Bolsjewisme en de ni hilistische leerstellingen daarvan bekear- schen thans vele Inboorlingen. Socialisme van de slechtste soort doordringt het volk'. Zij beweren, dat het Christendom bestre den dient te worden en dat wij een eigen godsdienst moeten scheppen. Christendom is de godsdienst der blanken, die rnoet wor den uitgeroeidwij moeten ons vereenigen om onze vrijheid te verwerven en den blanke te vuur en te zwaard .weerstaan".

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2