LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 28 October 1920. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta. per regol. Des Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine advertentiöa 'Woensdag 75 Ots., Zaterdag 1 1— bij een mazimum aantal woorden van 30. Incasso volgens posi- rooht. Voor eventnoolo opzending van brieven 10 Cts, porto to betalen. Bewijsnummer 5Cts, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COÜEANTi .Voor Leiden p. 8 cmd. f2.50, p. week l 0.13 'Buiten Leiden, waar agenten gevesi tigd zijn, per week 0.19. Franco per po3t n 2.90 Nummer 10606- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. ^GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van cïe ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke vischwin kels (Vischmarkt en Stadhhulpwerf) ver krijgbaar is SOHELVISCH a f 0.18, GROO TE RE SCHELVIS OH a. f 0.24-f 0.30, SCHOL a f 0.20-f 0.35 en VERSCHE HA RING a f O.lö per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgom. Leiden, 28 October 1920. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door ■do afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volks bond wonendo te Leiden een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor cLen verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan ster ken drauk, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in vijf lokaliteiten van het perceel Steenschuur No. 15. N. C. DE GIJSELAAR, Burgom. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 28 October 1920. Geslaagd zijn voor het diploma aJg. ziekenverpleging, uitgereikt door do exa mencommissie der Vereeniging „Boerhaa- ve", alhier, de zusters D. Dijkema, P. Hoogcrvorst-, M. Koudijs, J. M. Meijenag, S. G. Stappers, A. M. de Winter, opge leid in het Ziekenhuis der Rijksuniversi teit; C. Schenkeveld en M. van den Steen, opgeleid in het Diakonessenhuis. Voor het examen kraamvrouwenverple- ging slaagde de zusters J. van Heniort, C Kindermans, C. van Popta, T. de Vries, J. Wirkers van den Broek en W. van Zin deren. Men deelt ons mede, dat prof. dj». D. 'A, de Jong in het „Höpital Wallon" geen operatie heeft ondergaan, zooals werd ver meld. De Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst, alhier opent hedenavond dn het Nutsgebouw haar serie winterlezingen. iVerscboideno sprekers zullen gedurende de komende periode weer optreden, waarvan de meesten hun voordracht zullen verdui delijken door lichtbeelden. In dit tijdperk zal de Vereeniging ook haar zilveren feest vieren. Haar ijverige secretaris, de heer Fred. :A. Wempe, heeft van af haar oprichting de functie van secretaris bekleed en heeft niet minder dan 170 maal verslag van de ver gaderingen uitgebracht. Hij deed dit steeds op uitmuntende wijze. Onze lezers kunnen mede oordeelen over do goede eigenschap pen van den heer Wempe in die functie, daar zij van de verslagen van zijn hand in ons blad hebben kunnen kennis nomen. Wij twijfelen er niet aan, of hun oordcel daar omtrent zal evenals het onze gunstig zijn. Heden herdacht do heer G. Zwarts, machinist aan het Organisch Chemisch La boratorium in de Hugo de Grootstraat, alhier, den dag, waarop hij 25 jaar gele den deze betrekking aanvaardde. De heer Zwarte is een te algemeen ge-, acht persoon, dan dat deze dag onopge merkt kon voorbijgaan. Hedenmorgen werd de jubilaris door den assistent Bruining met zijn familie per rijtuig van zijn woning gehaald cn in hete Laboratori um ontvangen.; Prof. dr. J. J. Blanksma bood hem daar onder harte lijke bewoordingen namens de heeren van het Laboratorium een enveloppe met in houd aan. Namens het personeel voerde de hoofd machinist de heer L. J. Richardson het woord en schonk den jubilaris een fraaien leunstoel. Hierop voerde de amanuensis de heer Dorsman nog liet woord. Hij wierp een blik in het verleden en in de toekomst 'den wensch uitsprekend, dat t personeel nog vole jaren met den heer Zwarts mag samenwerken. M'ej. De Baat sprak mede namens den directeur van het Anorganisch Chemisch Laboratorium nog een hartelijk woord en overhandigde den heer Zwarts een fraai bloemstuk, terwijl do werkvrouw van het gebouw ten slotte een keurig beeld aan den jubilaris schonk. De heer Zwarte dankte allen voor de goedo wenschen en dc mooie cadeaux, waarna deze plechtigheid eindigde. De ju bilaris kon den dag verder in den kring 'der zijnen doorbrengen, waar hem nog tal van gelukwenschen wachten. Bijna ieder Lcidenaar zal wel kennen [Willem Hannaarl, die, als het Collegium van het Leidsch Studentencorps uitrijdt, altijd naast den koetsier op den bok van het rijtuig zit». Den lOen November hoopt Willem Hannaart, die tevens de functie ,van studentenoppasser vervult, den dag ,te herdenken, waarop hij 25 jaar gele den in zijn functie bij het Collegium van het L. S. C. werd werkzaam gesteld. Het zal hem zeker dezen dag nieb aan blijken van belangstelling ontbreken. Ingevolge den door den ^Gemeenteraad geuiten wensch bij besluit van 17 Mei j.l., is de jaarwedde van den secretaris en van den ontvanger, bij besluit van de Gedepu- teerdo Staten van 22 Juni/5 Juli, goedge keurd bij Kon. besluit van 4 October j.l., verhoogd én mot ingang van 1 Januari 1920 nader vastgesteld respectievelijk op f 6500 f 7500 eD f 5500f 6500. Bij de derde opvoering van Ploert" door het ensemble Solser en Hesse was de Schouwburg gisteravond vrij goed bezet. Van zeer betrouwbare zijde ontving de ,,Avp." gegevens over de wijze, waarop de artillerie zal worden omgevormd. Veld en vesting-artillerie zullen worden samen gesmolten in 4 brigades artillerie, elk van 2 regimenten. Daarnaast zullen komen een corps luchtafweergeschut, 7 comp. kustar- tillerie en 1 comp. torpedisten. Voor Lei den is van belang, dat hier de artillerie blijft als 6de reg., behoorend tot de 2e bri gade, waarvan staf^ en 2ó reg. to Den Haag zullen gevestigd zijn. In de 33ste vergadering van den Cen- traien Raad, tevens 13de jaarvergadering van den Bond van''R.-K. Vereenigingen voor den If a ndeld rij venden en Indu^tfFiee'lon Midden stand in het Bisdom Haarlem „De Hanze'', te Rotterdam, waarvan het ledental bedToeg op 1 Mei 1919 9047, op 1 Mei 1920 9629, thans 9458 (2121 leden hdbben de gelederen verlaten wegens de hooge contributie, doch er werden 2703 nieuwe leden ingeschreven 'het aantal afdeelingen is 108) werd de af- decling Leiden aangewezen om te vormen do commissie fot nazien van het financieel be heer- Do Raad van Noordwijk heeft aan de :.Vakschool voor Meisjes alhier een subsidie verleend van 20 gïd. per leerling tot een maximum van 100 gld. per jaar. H. M. de Koningin heeft* het bescherm vrouwschap aanvaard over heit congres voor geiler fokkerij, dat het volgend jaar te Roermond zal worden gehouden. c In Zwitserland, te Baugy sur Clarens, overleed mevrouw de weduwe Scrrurier, geb- Ten Kate, een vrouw, die indertijd met bui tengewone energie de medewerkster te Bata via was van haar man, rar. L. Scrrurier. Diens naam brengt de dagen in herinnering van de krachtige pogingen van den heer Scr rurier, toentertijd directeur van het Etlino- grafisch Museum te Leidon, in vereeniging met Victor de Struers, voor de stichting van een nieuw cn grooter gebouw voor de zich steeds meer uitbreidende ethnografisohe ver zamelingen een strijd, die eenige jaren met groot talent werd gevoerd;, waarover brochu res en dagbladartikelen het licht zagen, mee tings werden gehouden en die ten slotte dood liep op de vraag Amsterdam of Den Haag, zender rivaliteit het Nedcrlandsch Ethno- gr af rich Museum zeer waarschijnlijk reeds lang oen meer behoorlijke huisvesting zou hebben gehad. Scrrurier en De Stuers aldus verder „De N.Crt.", hebben het mogelijke gedaan om dit vraagstuk op te lossen, meenendo, dat wij aan onze pe9itio als koloniale mogendheid verschuldigd waren een einde te maken aan een toestand, die nog altijd en naarmate do stichting wordt uitgesteld, in steeds 'hoogere mate eon schande voor Nederland is. Einde lijk het hopeloozo van dien strijd inziende, vertrok Scrrurier in 1896 naar Indië, om al daar, o-a- als leeraar aan het gymnasium Willem III, een nieuwen werkkring te vin den. Reeds te Leiden, en voornamelijk te Ba tavia, was zijn cchtgenooto zijn trouwe en energieke medewerkster, wat hem, bij zijn zwakke gezondheid, zeer te stade kwam. Zij was hem namelijk behulpzaam bij het reor- ganiseeren on het samenstellen van een cata logus van de Ethnografisohe verzamelingen te Batavia. Toen Scrrurier op betrekkelijk (jeugdigen leeftijd in 1901 overleed, bracht zijn weduwe den omvangrijken arbeid ten einde de regeering benoemde haar deswege tot ridder in de Or'do van Oranje-Nassau. „Ilefc Volk" noemt het bericht van het „HdbL", dat de Haagsche Federatiever gadering der S. D. A. P. 'beslGten zou hebben, den sociaai-democratischen wethouders te verzoeken bij'oventueele verwerping vaïi heb voorstel tot oprichting Van do Haagscho Aanneming-Maatschappij hun portefeuilles neer te leggen, ten eenenmale onjuist. Niet alleen heeft de Federatievergadoring geen besluit in dien geest genomen, maar de kwestie is zelfs in het geheel nog niet be sproken. In do gisteren te Amsterdam, onder leiding van mevrouw Havelaar, gehouden jaariijksche vergadering van den Ned. Chr.- Vrouwenbcnd is besloten het doel van den Bond afs volgt te omschrijven: De IBond bedoelt hoofdzakelijk voorlichting van de vrouw betreffende maatschappelijke en staat kundige .vraagstukken in overeenstemming met den grondslag; hierbij werd uitdrukke lijk vastgesteld, dat de Bond als zoodanig geen politiek wil drijven. De heer II. M. 0. Heldert, directeur van „De Telegraaf", die te Parijs woont, is, naai' aan het „Hdbl." wordt gemold, be noemd tot ridder in het Legioen van Eer. Naar ,,De Stand." verneemt, was de gezondheidstoestand van prof. dr. H. Ba vinck korten lijd geleden weer minder gun stig, maar is er in de laatste dagen vei betering ingetreden de patiënt gaat nu langzaam vooruit. De Concentratie-Commissie in het Bakkersbedrijf te Amsterdam heefb aan den directeur van het Rijksgraanbureau in Den Haag een schrijven gericht, waarin zij er op wijst, dat ,,de Regeeringsbloem bij uit maling van 76%, onder toevoeging van 15% rogge en misschien nog 10% aard appelmeel, van dusdanige kwaliteit wordt, dat de gebruikers het daarvan gebakken brood weigeren, zelfs al zou dit tot be langrijk lageren prijs verkocht kunnen worden". Volgens het „Hbld." is de Commissie van oordeel, dat het noodig zal zijn, dc Regeeringsbloem desverlangd geleidelijk uit het gebruik terug te nemen. Aanbevo len wordt uitmalen tot ten hoogste 74% on rogge, vast te stellen naar heb deskundig oordeel van de aardappelmeelfabrikanten. In elk geval zal geen aardappelmeel bchoo ren tc worden toegevoegd. Onder zeer vele blijken van. belang stelling, werd gisteren te Diemerbrug ter narde besteld het stoffelijk overschot van ds. C. W. Poblmann, oud-predikant der Ev.- Luth. Gemeenten te Wildervank, Groede, Weesp en Delft. Nadat de Luth. Gemeente te Delft haar ouden leeraar cïen vorigen avond in de Christelijke Wijk- en Ziekenverpleging „Be thel", waarvan de overledene jaren lang voorzitter is geweest, had herdacht, .werden door verschillende afgevaardigden aan de groeve zeer vele waardeerende woorden go- fcjroken voor alles, wat hij in de lange ja ren als bestuurslid voor de Martha-Slichtingi te Alphen aan den Rijn, de Hollandsche Zen ding in Egypte, de Vereeniging „Paulus" te Rotterdam, den Lutherschen Diakonessenar- berid en het Evangelische Luthersche Kerk genootschap in het bijzonder had verricht. De zoon van den overledene, dr. I- Pobl mann, dankte voor de laatste eer, den over ledene bewezen. Naar het ,,N. v. d. D." meldt-, zijn do vrijzinnige partijen in de Prov. Staten van Noord-Holland overeengekomen in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer Staal, bij de verkiezing van een Eerste-Kainer-lid, haar stem uit te bren gen op mr. H. Slingenberg, lid der Prov. Staten. Te Deventer is aangenomen een voor stel van B. enW. om een verzoek van cu ratoren van heb gymnasium af te wijzen, die een herfstvacantio aan die inrichting van onderwijs willen instellen. Het Eerste-Kamer-lid de lieer, Witterti van Hoogland, heeft aan den Minister van Arbeid de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister van oordeel, dat een wettelijke regeling van de steunverleening aan grooto gezinnen gewcnscht is 1 2. Is de Minister van meening, dat zulks op dc meest doeltreffende wijze geschieden kan door de instelling van een Rijkskinder- fonds met verplichte verzekering, zooals is bepleit in het „Katholiek Sociaal Week blad" van 16 October j.l. 3. Indien ja, is de Minister bereid een wettelijke regeling bij de Staten-Generaal aanhangig te ma ken 1 Dc Alg- Nod. Zuivel-bondi (F. N. Z.) heeft aan den Minister van Landbo-uw, Nij verheid' en Handel verzocht, de uitvoorhef- fing op boter to doen vervallen. De Bond wijst op het feit. dat orders uit dc omringen de landenbijna geheel uitblijven. Engeland; België en Duitsehland 'beramen middelen, om den boterprijs onderling te regelen cn aldus den prijs der Nederlandscho borer te druk ken. Het heeft er allen schijn van, dat men aldus wil trachten den prijs der Ne Ier Lm d- sche boter in de richting van dien der Deen- sche op de Engelseho marlet, te krijgen. Re kent men 'hier de uitvoerheffing af, dan resteert een prijs, dte aanmerkelijk lager is dan de consumptieprijs, en ook overigens in do huidige omstandigheden en in dezen tijd van het jaar ongetwijfeld ver beneden den: kostprijs moet worden geacht. Inwilliiug van het verzoek, zou de mogelijkheid van uitvoer naar Amerika en naar andere landen -met een gunstige geldkoers in de hand werken. Verder vraagt adresante, voor de groote voorraden niet-volvette kaas 20, 30 en 40 plus exportrecht of althans zoo spoedig mogelijk oen exiporbvoorschot op de huidige productie te willen verieenen. Gewezen wordt nog op verlies door indrogen en opslag- cn bcwa- ringskosten, terwijl voornamelijk do eerste beide kaassoorten in het binnenland zeer weinig gevraagd worden en dus bijna uit sluitend als exportartikel moeten worden be schouwd. Bovendien is in de komendo win termaanden eerder een verslapping dan een opleving van den export-handel te verwach ten» Vooral met het oog op de concurrentie van Amerika en Denemarken- Op de desbetreffende vraag van het lid dor Tweede Kamer, den heer Hugeii'holtz, heeft de Minister van Financiën geantwoord, dat de Regeering een herziening van het reisbesluit voorbereidt-, welke ten aanzien van de vergoedingen voor verblijfkosten do noo- di'ge verbetering zal brengen- Deze herzie ning is nog niet tot stand gekomen, omö'ifc de Minister het noodzakelijk aelit, haar te doon gepaard gaan met een nadere classi ficatie van verschillend© betrekkingen in het reisbesluit. Zoolang do onderhandelingen tus- schen do verschillende Departementen hier over nog niet z\jn beëindigd, kan de Minister uiteraard geen nadere inlichtingen geven. Hij vertrouwt echter, clat de voorgenomen herziening binnen niet tc langen tijd lot stand zal komen. Thans is verschenen het' vei&Iag van do Staatscommissie, ingesteld om te onder zoeken, .welke bezoldigingen worden geno- ten door de burgemeesters en de ambtena ren en werklieden in dienst der gemeenten/ van wolk verslag reeds de hoofdinhoud is 'gepubliceerd. Dit verslag is het eerste gedeelte van het Verslag der Commissie. I Het 2de gedeelte zal de bespreking be vatten van onderscheidene vraagstukken, in hei eerste gedeelte nog niet of niet ten vollef behandeld, waartoe o. m. behooren: do salariëefing van het onderwijzend perso neel van middelbaar en gymnasiaal onder wijs, de salariëering van verschillende af zonderlijke betrekkingen en een globale be rekening dei* kosten, uit de voorstellen voortvloeiend, en een voorstel omtrent een wijziging der Gemeentewet nevens een voor stel van een algemeen en maatregel van be stuur, waardoor de voorstellen der Staats commissie ten aanzien der gemeenten dei gewenschte verbindend© kracht zondein kun nen erlangen. Do Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft bij den Minister van Arbeid bezwaar gemaakt, dat de bepalingen van do Arbeidswet betreffende kantore, winkels en de handelsreizigers nog niet zijn ingevoerd, noch zelfs vastgesteld, m ver zoekt den Minister daarmede spoed te ma ken. Tevens doet de Bond heb verzoek alsnog iemand van het Bondsbestuur aan te wijzen in de commissies van den Hoogden Raad voor de kantoren en winkels, subsidiair het Bondsbestuur te hooren over een eventueel concept. De opbrengst van den verkoop der invalditeitszegelsin September 1920 be droeg bij de Raden v. Arbeid f 1,283,084.60 bij de kantoren der posterijen f1.590.936.40 tota-al generaal f 2,874.021. De insteling eener commissie voor ge organiseerd overleg voor beroepsmilitai ren is spoedig to wachten. UIT NED. OOST-INDIE. Raad van Indië. Het lid van den Raad van Indië prof. Carpentier Alting verlaat den dienst met pensioen en repatrieert 18 Maart. Geen Fransch meer. Wij vernemen, dat in navolging van Ne derland, reeds te beginnen met bet vol gend jaar, bij het toelatingsexamen voor de H. B. S. geen Fransch meer geëischt zal worden, terwijl successievelijk het on derwijs in het Fransch geheel van de la ger© school zal verdwijnen, echter met dien verstande, dat do leerlingen, dio thans reeds met Fransch bezig zijn, daar mede ook doorgaan.; („Soer. Hbld.") Burgemeester van. Soerabaja. De hoofdingenieur Dijkerman is benoemd tot burgemeester van Soerabaja. HAARLEMMERMEER. De nieuwe dienstregeling voor de Haarlemmermeer- lijnen, dio 25 October is aangevangen, is er ook al niet gunstiger op geworden voor personen, die des avonds nog willen reizen van Hoofddorp naar Haarlem of omge keerd. Na 7,44 kan men uit Hoofddorp niet meer weg naar Haarlem, terwijl 8.57 de laatste Meertrein uit Haarlem vertrekt Als reizigers, die des avonds nog naar Haarlem moeten, te Hoofddorp den trein van 7,44 missen, dan kunnen zij zich nog behelpen met dien van 9,21 naar Amster dam (W. P.) om zoodoende langs dezen omweg Hahrlem nog te bereiken. Voor waar geen kleinigheid! HOOFDDORP. De in do Ned.-Henf. kerk alhier gehouden collecte heefb ruim f 500 opgebracht. Hier doen zich eenige gevallen van diptheritus voor. Gedurende November zal hier op het marktplein iedeten. Donderdag een vee- en paardenmarkt, worden gehouden.. Naar wij vernemen, zijn de vier dub bele noodwoningen, welke alhier met fi- nancieelen steun van heb Rijk cn de ge meente gebouwd zijn, gereed gekomen De huizen, die er flink en netjes uitzien, zul len over een paar dagen door eenige ge winnen betrokken worden. KATW-IJK-AAN-ZEE. Van de haring visscherg kwamen te IJmuiden binnen dö logger KW 115, met 27 last joekelliaring, en de logger KW 75, met 191 kisten verscho haring. De kustvissehers, dio Zaterdagmorgen uitvoeren om assistentie to verieenen aan de vrachtboot „Pémorol", ontvingen van den kapitein, dier boot een belooning van tien pond sterling. Een dor booten kreeg nog een lichte averij. Do Vereen, tot Bev. van het Vreem delingen-Verkeer alhier hield een alge meen© ledenvergadering in de bovenzaal van het Bad-hotel „De Zwaan". Slechts een 26-tal leclen waren opgekomen. Do voorzitter, do heer Slotemaker, open de op de gebruikelijke wijze do vergadering, waarna de secretaris de notulen voorleest, dio onveranderd worden goedgekeurd. In gekomen was een schrijven van cïen heer A. do Jong, dio kennis geeft, dat hij wegens vertrek naar een andere gemeente als be stuurslid bedankt. Do voorzitter zegt, dat het hem genoegen doet, dat de heer De Jong lid van de Vereeniging blijft, en dankt dien heor De Jong voor het vele goede, dat hij in het belang van de Vereeniging en van de badplaats heeft gedaan. De heeren Senff en Van Donk worden bij* eerste stemming gekozen tot het na aien van de jaarrekening 1920, welk na zien eerst in Januari e.k. zal plaats hebben. Genaderd zijnde tot punt 4 der agenda „mededeeling van voorgenomen, bepalin gen betreffende verhuringen", zegt clo Voor zitter, dat de secretaris, de heer Voorzaat, dit punt nader zal toelichten. De heer Voor zaat zegt, dat hem gebleken is, dab er met betrekking tot huur en verhuur niet do minste regeling bestaat. Dit geeft groote moeilijkheden en is tijdroovend bovendien. Do moeilijkheid is cfeze, dat tot op heden noch bij het secretariaat, noch bij het ver- huurbureau bekencl is voor welk tijdvak men heeft verhuurd. Om dit in den ver volge te kunnen nazien, geeft hij in overwe ging kaarten te laten drukken. Op dezo kaarten moeten de verhuurders clan invul len voor welk tijdvak zij verhuurd hebben, zonder dat hierbij behoeft te worden ver meld aan welke familie of tegen welken prijs. De verhuurders moeten dan dezo kaart aan het secretariaat of aan het ver- huur-bureau toezenden. Wanneer er dan een familie komt om te huren zal men da delijk kunnen zien wie cr reeds verhuurd heeft en voor welk tijdvak. Hij meent dat wanneer de verhuurdiers hiertoe medewer ken er dan veel moeite zal gespaard' wor den. Men heeft dan altijd een overzicht.. Dit is ook van veel belang en gemak voor de huurders, dio "kamers of woningen zoeken. De heer De Jong zegt, dat deze zaak door den heer Voorzaat besproken en uit eengezet als juist moet worden erkend, en wanneer de regeling door den heer Voor zaat voorgesteld, zou kunnen worden door gevoerd/ er dan een oplossing in dit vraag stuk zou gevonden zijn. Enkele heeren vra gen een nadere toelichting, welke door den heer Voorzaat wordt verstrekt. De heer Dc Jong zegt, dat hij de regeling door den heer Voorzaat overneemt en staando dc vergadering voorstelt deze re geling aan te nemen. Met algemeene stem' men word dit voorstel aangenomen en aan heb bestuur opgedragen deze zaak nader voor te bereiden en uit te werken. Van de rondvraag maken enkele leden gebruik, die door den voorzitter werden beantwoord. De heer Van Lummdl vraagt of deze vereeniging aangesloten is bij den Bond van Noordzeebadplaatsen en vraagt of het geld, dat jaarlijks aan dezen Bond wordt uitgekeerd, een gulden per lid, door de Vereeniging zelve niet beter kan wor den besteed. De Voorzitter zegt, dat hij juist voornemens was aan de vergadering mede te deelen, dat het bestuur tot heb bedanken als lid van dezen Bond was over gegaan, juist om genoemde redenen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der heeren meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering, onder dank aan de heeren voor hun tegenwoor digheid. Ds. G. Wisse, van Driebergen, hield? gisteravond in de Geref. Kerk een tijd- rede voor de Geref. Jongelingsvereeniging alhier. Spr. behandelde het onderwerp ,,Hefc hedendaagsch wereldgebeuren be zien in het licht der Heilige Schrif". Tot grondslag zijner rede koos -hij Daniël 2 vors 21, het eerste gedeelte. De begaafde spreker werd van het begin tot het einde met de grootste aandacht gevolgd. Het' kerkgebouw was zeer goed bezet. Aan de markt werd heden aangevoerd èen partij steurharing. Deze partij werd niet verkocht, maar voor den prijs van f 21,45 a f 21,60 opgehouden. Door een commissie uit tde reedorij en ka-i ringkartdcl is in het laatst van de vorige week' oen be&prdking gehouden mot de Arboidsmspoc- tie to Utrecht over de invoering van de Arbeids wet 1919. Door dezo commissio is aangetoond cn in liet licht gesteld, dat, wanneer voor deze bedrijven de Arbeidswet zal moeten worden ge handhaafd, 'het dan zeer bezwaarlijk zal zijn. Do inspeotio hoeft de aangevoerde bezwaren als juist erkend en de toezegging gedaan dat dis pensatie zal worden bevorderd. Deze toezegging is reeds gedaan. Vanaf Maandag is het aan daze bedrijven vergund to werken als onder de ou do Arbeidswet. Dezo beslissing, door do Ar- beids-inspectie genomen, moet worden toege juicht. LEIDSCHENDAM. - Wegens overplaats sing zal heb Soc.-Demi. Raadslid Spron- kers ontslag nemen als Raadslid. De heer Spronkers is werkzaam bij de Z.H.E.S.M., LEIDERDORP. Gisteravond trad in het gebouw „Irene" in een openbare bij eenkomst op do heer J. Noorlandt, ambte. r.nar aan den Raad van Ajrbeid te Leiden, met het onderwerp„De vrijwillige ouder- domsverzekering en de voordeelen, die zij biedt. Op duidelijke en bevattelijke wijze zeile spreker dit uiteen. Vooral wees hij tevens op de bij velen ten onrechte nog heerschinde gedachte, dat op den leeftijd van 65 jaar, zonder premiebetaling, tocli oude* oomsrente zal worden verkregen,- wat absoluut uitgesloten is. Verschillend© vragen werden door spreker, ook wat de Invaliditeitswet betreft, beantwoord. NOORDWlJKtAAN-ZEE. Gisteravond sprak op uitnoodiging van de Ghr.-Hist. Kiesvereeniging in het zaaltje naast de Herv. Kerk, ds. Voorsteeg, van Katwijk- aan-Zee, over het onderwerp: „Vrouwen-» kiesrecht". De aanwezigen waren meerendeels vrou wen. Nadat gezongen was Psalm 19 10, ging ds. Ekering voor in gebed en leidde met een kort woord~"den spreker in, zijn blijdschap er over uitsprekende, dat zoo vele vrouwen aanwezig waren. Ds. Voorsteeg begon met hef woord van Groen van Prinsterer: In 't verleden Tigt het heden, enz. Achtereenvolgens sprak zijneerw. over de taak en de roeping der vrouw in de maatschappijvooral nu de

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1