AGENDA VAN DE WEEK. Directie: H. KEEREWEER, UIT DE OMSTREKEN. SPORT INGEZONDEN. BUITENLAND. Dinsdag: „Phebe": Jeruel Bijbelbespreking, en bid stond- 8 uur. Stadszaal: Ex-dominee Pabon. 8 uura Woensdag: 'Academiegebouw: Vrouwenver. ter BeV. van Theol. Kennis. Cursus prof. dr. K. Roessingh. Halfvier. Schouwburg: Ensemble Solser en Hesse. „Ploert". 8 uur. Leiderdorp,RaadhuisConferentie grens regeling. 10 uur. Leiderdorp. „Irene" i Openb. ver gadering. Halfacht. Woerden: Markt voor runderen. De dienst des avonds na acht uren 'en de? nachts voor spoedeiscliende hulp wordt tob en met 31 Oct, waargenomen door G. P. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en H. J. M. Proot, Ma-arsmanssteeg 17, tel. 435. Gisteren vierde de wed. K. S. GoubitsHillesum, Yrolikstraat 277 lil, te Amsterdam, haar lOOsten verjaardag. In den laatsten tijd komen weer zeer vele gevallen van febris typhoi- dea te Amsterdam voor. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat verscheidene van deze gevallen, moeten worden toegeschreven aan het gebruik van rauwe en onvoldoend ge pasteuriseerde melk, komende van leveran ciers, die blijkbaar hun vaatwerk reinigen met slootwater, waarin zich bacillen -van febris typhoidea bevinden. B. en W. drin gen er bij de huisvrouwen nogmaals op aan, alle melk vóór het gebruik te koken. Dat het men gevaar op de route van de Zeeland"-booten geheel als voorband wordt geacht., blijkt daaruit, dat thans weder postcommiezen medevaren, wat dq laatste jaren niet het geval was, juist om dit gevaar; en dit, niettegenstaande juist de nachtdienst weder is ingevoerd. De directie der „Zeeland" heeft van de eerste reis van de nieuwe mailboot „Prinses Juliana" en van den tocht met Engelsche autoriteiten en persmannen een Haghefiïm laten maken, die Zondag voor het eerst in de Schouwburg-bioscoop te Middelburgvcor genoodigden is gedraaid. Gisteren is de oudste inwoon ster van de gemeente Goes overledenmej. J. G. de Keulenaar—Kuyper, in den ouder dom van ruim 99 jaar. In Januari 1921 zou zij 100 jaar zijn geworden. Op het platteland van Wal cheren heerscKt na de zes weken van bijna absoluut droog weer veel gebrek aan water, zooals men dit in het najaar anders nooit heeft gekend. Op enkele dorpen heeft men reeds water uit de Middelburgsche en VIis- singsche waterleidingen moeten betrekken. Uit Maastricht wordt ge meld: De houten winkeltjes langs de Ne- derlandsche grens bij Vlodorp en Melick- Herkenbosch krijgen in den laatsten tijd •'b avonds laat bezoek van Duitschers, niet zoozeer om te koopen, dan om to rooven. Dezer dagen kwam vroeg in den morgen reeds de lamp was pas ontstoken een Duitscher met een meisje in den win kel van G., op Meinweg. Plotseling loste, de man een schot op den winkelier, en trof dezen aan het hoofdvervolgens draai- dé hij vlug het licht uit, maakte zich mees ter van eenige duizenden marken en ver dween in de duisternis. Den volgenden nacht drongen een vijftal Duitschers de woning van den winkelier E. binnen. Twee hunner grepen hem bij de keel, terwijl de drie anderen uit het bed een som van 80,000 mark en f3100 ontvreemdden, waar na zij alle rijf spoorloos verdwenen. Inde weide y a n den veehouder J. v. d. Weide, te Schenkenschans, bij Leeuwarden, zijn in deze week zes koeien aan loodvergiftiging gestorven. In dat land liggen eenige pas met roodo menie ge verfde, doch nog niet opgestelde palen van het provinciaal electriciteitsbedrijf. Men .ve-iroedt, iat de dier-n aan deze palen fcebl-en gelikt. (,,N. v. d. T>.' De diaconie der Herv. Kerk te Vuren heeft in het voorjaar een kudde schapen gekocht, die door een aantal land bouwers kosteloos werden geveild. Deze die ren zijn nu verkocht en hebben een winst van f 1200 ten bate van de diaconie opge leverd. Naar men uit Leipzig aan de ',,N. R. Ct." meldt, vertoeft de Saksische minister van volksvoeding thans in Neder land en heeft hier, door bemiddeling van een Amsterdamsche firarö, voor 125 milioen mark levensmiddelen, leverbaar binnen een week, gekocht, t- w. 10,000 centenaar eet bare vetten, 50,000 centenaar reuzel en 60,000 centenaar Amerikaansch spek. Een chauffeur, die voor 600.0 00 •Mk. aan zilver uit Amsterdam hatl gebaald en Idit tijdelijk bij een bankemployée to Keulen had gedeponeerd om bet later naar Zwitserland te smokkelen, is gearresteerd. Tevens is een smads- Iknecht ingerekend, dio bij een buitenlandscbe firma voor een half millioen platina had ge stolen. Pillen tegen nieron in bet water. Dr. Cornelia de Lange schreef aan het „Tijdschrift voor Geneeskundo': Dezer dagen kwatn. op mijn spreekuur een moeder met haar 8-jarig nouropatiscb dochter tje. Zjj deelde mede, eerst naar de somnam bule te zijn geweest, doch bij deze geen. baat te hebben gevonden voor het kind. De heMer- Eien-do had beweerd, dat nieren van het meisje in het water Jagen in plaats van in het vol, en had een Latijnsch recept geschreven. B: vroeg, of ex ook iemand bij was geweest. Dit werd ontkennend beantwoord; de dame werkte dus zonder geneeskundige dekking. Toen zeide ak, dat bet zeker moeite bad gekost, het recept klaar gemaakt te krijgen. Weineen, dat ging heel gemakkelijk bij een apotheker op de Lelie gracht, te Amsterdam. Het was alleen erg duur geweest, nL f 4.95, voor een klein fleschje pallen, RECLAME. I Begrafenis-Onderneming „PIETAS". AALMARKT 16. TELEF. 861. i 2631 TT A ARLF.MMF/R.MF.ER. Bij den melk handelaar v. A., aan den Lijnderdijk, al hier, werden Zaterdagmiddag eenige ko nijnen ontvreemd. De politie heeft het spoor van den dader reeds ontdekt-. De verdachte werd in Sloten aangehouden en is vermoe delijk de persoon, die enkele dagen geleden zich heeft schuldig gemaakt aan rijwielver duistering ten nadeele von J. v. G. alhier. Mefc heb oog op Jiet alhier heerechend gebrek aan drinkwater, zal, bij aanhouding van do droogte, te Hoofddorp van gemeente wege zoolang de voorraad strekt drinkwater beschikbaar worden gesteld. Met do hoofdleiding van de tiende tien jarige volkstelling is alhier belast do heer P. Borst, wethouder van deze gemeente. De heer C. Andringa, te Erica, be noemd tot onderwijzer aan do openbare lagere school No. 9 te Zwanenburg alhier, heeft deze benoeming niet aangenomen. In plaats van den heer J. Suidgcest, dié naar Bennebroek is vertrokken, werd door den Commissaris der Koningin tot zetter voor s' Bijks directe belastingen benoemd do heer S. Beljaars, lid van den Baad dezer gemeente. Naar wij vernemen zullen de vrijwil lige landstormers dezer gemeente worden verrast met een mooie gedenkplaat, be schikbaar gesteld vanwege de Nationale Landstormcommissie. Hot voornemen be staat de namen der landstormers op do pla ten te doen calligrafeerenwaarna de uit reiking op nader te bepalen plaats en da tum zal plaats hebben. KATWIJK. Van de op 5 October jl. vastgestelde verordening op cJe restauraties enz., is door Ged. Staten de ontvangst be richt. Ten gevolge hiervan treedt die nieuwe verordening dus weldra in werking en is het tapverbod te beginnen met Zater-dag 6 November e.k. nh één uur n.m. geldend voor den Zaterdag en den Zondag. De Raad vergadert Donderdagmorgen te tien uren. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haring- visscherij kwamen te IJmuiden binnen do loggors KW 2, met 20 last22, met 2926, met 3036, met 3240, met 3445, met 33 53, mot 28; 102, met 22 last en 260 kisten; 110, met 31 last en 59 kisten131, met 24 143, met 29155, met 34 en 159 met 30 last haring. De Geref. Kerk ontving uit de nalaten schap van wijlen den heer S. Parle-vliet Sr., een gift van f1000 voor de Kerk &a 1250 voor de armen. LEIMUIDÈN. Bedankt is voor het be roep naar de Geref. Kerk te Meed en door ds. D. Drenth, alhier. NOORDWIJKEBHOUT. Een persoon verdacht van schoenendiefotal, weid uit Den Haag, ongemerkt gevolgd deur twee rechercheurs. De reis ging per sne-or naar Piet-Gijzenbrug cn verder wandelend naar Noordwijkerhout. Bij den schoenmaker S. werden zakpn gedaan en schoenen ver be neden de waarde verkocht. De recher cheurs overvielen toen den winkelier en den verdachte; beiden moesten mee naar Den Haag en een hoeveelheid schbenen werd in beslag genomen. OEGSTGEEST. Vanwege de Ned.- Herv. Gem. zullen op iederen Woensdag - avond van af 27 October tot aan het eind van dit jaar in het gebouw „Irene", aan den Endegeesterstraatweg, godsdienstoefe ning worden gehouden, waartrij dan predi kanten van elders zullen optreden. Morgen (Woensdag)avond te zeven uren zal spre ken ds. Van den Bosch, Ned.-Herv. predi kant te 's-Gravenhage. Heden wapperde van de school, uit gaande van de Ned.-Herv. Gem., aan den Endegeesterstraatweg, de Nederlandsche driekleur, als dankteeken, dat heden de nieuwe wet op het Lager Onderwijs in het „Staatsblad" verschijnt, welke gebeurte nis tevens herdacht zal worden in de godsdienstoefening op Woensdagavond iir het gebouw „Irene". SASSENHEIM. Gislernamiddag ge raakte de 14-jarige E. Waasdorp alhier te water. Na veel moeite werd hij behouden op bet drogo gebracht. De verkiezing van gemachtigden voor het kiescollege der Ned.-Herv. Kerk zal Vrijdhg a. s. plaats hebben. VOORSCHOTEN. Door B. en W. is de navolgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een hoofd van de open bare lagere school aan den Rijndijk, de heeren H. van Denderen, A. Wezenaar en J. H. Romijnvoor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school in het Dorp, de heeren: J. W. Veenhof, D. Zijlstra en A. D. Scholten. De alphabetische aanbeveling voor boek houder-kassier van de Gras- en Waterleiding bedrijven luidt: de heeren J. J. AJting, H. N. van Ameron, A. H. R. E. Goedhart cn J. M. de Ruyter. KERKELIJKE BERICHTEN. R ij n s b u r g, Ned.-Herv. Gem. Woensdagavond te zeven ureii^ da. H. Bak ker, van Amsterdam. GYMNASTIEK. Verschenen is het programma der feest- uitvoerïng, welke óp 30 October in de Stads-Gehoorzaal ter gelegenheid van „Donars" 15-jarig bestaan zal gegeven worden. De leiding is in banden van den heer Ant. Metz. Behalve een aantal alge- meenc nummers (opmarsch, vrije-oefenin- gen, toestel-turnen en springen) geeft de vereeniging een extra-nummer vrije-oefe- ningen en plastische standen. Een afdce- ling békende Nederlandsche kunstturners zal werken aan brug en hoog rek. Onder de deelnemers bevindt zich o.m. de heer C. Kan, uit Utrecht, die voor dit jaar kampioen van Nederland is. De dames- vereenïging „Olympia", uit Delft, geeft knotsoefeningen. Wie het superieure werk dezer vereeniging kent, zal het zeker op prijs stellen deze dames nog eens te kun nen zien werken. Alles bij elkaar genomen belooft deze uitvoering een gebeurtenis te worden in de Leidsche gymnastenwereld. VOETBAL- Met Paschen zal in het Stadion te Am sterdam de wedstrijd Nederland—Zwitser land plaats vinden, in Mei de wedstrijd NederlandItalië. In de Zaterdag gehouden bestuursverga dering van den Nederiandschen Voetbal- Bond is in de vacature-v. d. Berg tot lid van de Nederlandsoh-Elftaleommissie be noemd de heer E. G. MundL DCrUT7fll/K:M fikvn 1 4Ai\&.fl HAAG9CHE RECHTBANK. Veroordeeld werden: J. M. E., te Wassenaar, wegens diefstal van een lantaarn, tot 6 maanden gevangenisstraf. A. A. G. v. d. N., tè A1 p li e n a d. R ij n, wegens mishandeling tot f 15 boete, subs. 30 dagen hechtenis. H. M. de B., en F. P. D., beiden te Leiden, wegens mishandeling, ieder tot f 5 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. v. d. W. te Lei de n, wegens we derspan nigheid tot f 15 boete subs. 30 da gen hechtenis. C. K., te Noordwijk, wegens we- derspanmgheid, tot f 25 boete subs. 25 da gen hechtenife. J. J. K., te Leiden, wegens mishan deling, tot f 25 boeto subs. 50 dagen hech tenis. N. v. R., te Stompwjjk, wegena bedreiging tegen het leven, tot 3 maanden ge vangeniestra L Geëischt werd tegen J. P., te Voorschoten, wegens landlooperij, 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting. G. J. E., te Voorschoten, we gens diefstal van een zilveren doosje ten nadeele van de firma Van Kempen 3 maan den gevangenisstraf. W. Ie M. te Leiden, wegens dief stal van een horloge 1 jaar gevangenisstraf B. K., te Leiden, wegens heling van een gestolen horloge, 9 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. Ambtsmisdrijf. Gisteren heeft terecht gestaan de liulp- govangenbewaarder van de bijzondere straf gevangenis to Scheveningeai A. L. v. L., ter zake van ambtsmisdrijf. Hij zou aa-n ver schillende gedetineerden meermalen tabak, sigaren en lucifers hebben verstrekt en hiervoor geld hebben aangenomen. Ala getuigen werden drie gedetineerden uit genoemde gevangenis gehoord De eerste weigerde den eed af te leggen en wilde evenmin de verklaring teekenen, dat hij dit weigerde. Welke pogingen ook door de rechters aangewend werden om den getuige hiertoe te bewegen, het gelukte niet. Zijn weigering berustte hierop, Ver klaarde hij, dat er zooveel in deze zaak ge logen was. Den tweede getuige legde den eed af en verklaarde wel vermoed te hebben, dat de tabak etc., welke in het bezit der gedeti neerden was, door bemiddleling van dezen beklaagde verkregen was. Zeker wist hij het niet. Ook de derde getuige weigerde een eed af te leggen. Met veel moeite werd hij even wel bewogen de desbetreffende verklaring te teekenen en vervolgens die belofte af te leggen. Het bleek echter, dat hij zich niete meer herinnerde, daar hij, zooals hij zeide ,,kort van memorde was." Na een langdu rig verhoor, waarbij hij gedreigd werd met vervolging wegens meineed, bekende deze getuige teui slotte aan den eersten eens f 10 te hebben gegeven en hiervoor tabak en sigaretten te hebben ontvangen. Vermoede lijk ging dit door tusschenkomst van be klaagde, hetgeen hij echter niet geweten had. De eerste getuige werd nogmaals voorge legd, doch deze bleef bij zijn weigering vol harden en verklaarde liever zijn leven te geven dlan een eed af te leggen- of ook maar iets te teekenen. Op alle vragen, die hem gesteld worden, antwoordde hij maar steeds„Ik doe het nietIk doe het niet 1" De officier van justitie, mr. Enger, gaf in overweging de zaak uit te stellen en op nieuw te behandelen, als deze getuige vrij is. Weigerde hij dan opnieuw,, zoo kan gijse- ling op hem worden toegepast. Do rechtbank stelde, na in raadkamer te zijn geweest, de zaak onbepaald uit. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Herfstvacantie* Geachte Redactie. Ik zal Dr. Bossclaar niet volgen op den weg dien hij thans ingaathet lust mij niet om van hetgeen ik al dan niet in den Ge meenteraad in het algemeen belang meen te moeten zeggen, in de bladen rekenschap te gevenik neem dus over deze zaak van U afscheid. Hoogachtend, J. DE LANGE. Leiden, 26 October 1920. Annexatie Hooge-Rijndijk. Mijnheer de Redacteur. Vergun mfj wederom een plaatsje in Uw blad om een oud-bewoner van den Hooge-Rijndijk to beantwoorden. Dezo zegt n.l., dat de meeste onderteekenaars van het oude adres wisten, dat er van een an- noxatic door Leiden geen sprake kan zijn, daar maar een Hein gedeelte bij Leidon gevoegd zou worden. Integendeel! Het grootste godeelto tee- kende uit vrees, dat zij Leidenaar zouden wor den; want er was sprake, dat er evenals to Oegstgeest geannexeerd zou worden tot aan dc Roomsche kerk. Van de plm 150 onderteekenaare zijn toch nog pl.m. 50 pot. door Leiden geannexoerd cn nu vraag ik U, hoeveel percent van dio overige 60 pet. zijn er thans nog dio dat adios willen handhaven? Dat hot gemeentehuis niet zoo dioht bij is, als dat van Leiderdorp, is juist, doch geldt dit voor de overige gedeelten van Zoet er woude niet eveneens? En dan dat verlan gend richten naar Leider dorp in dis tribu tiet ijd! Was hot dan zoo'n hel te Zoeterwoude, dat men zióh smook end moest wenden tot de „Lage Zij"? Verder bet postkantoor! Dat behoort aan het Rijk en is daar geplaatst; het kon evengoed op den Hooge-Rijndijk hebben gestaan en dan (moesten zo van Leiderdorp hier naar toe ko men. Is dat eèn motief voor annexatie? Brengt dat onderlinge samenleving? Ook die brug haalt U aan. Als we Leiderdorper zijn, be hoeven we dan niet meer te betalen om die brug te passeeren? Laat de pachter ons dan gratis passeeren ten koste van zijn portera on- naio? Neen, de toestand blijft precies hetzelfde. Wij gaan evengoed als nu naar datzelfde post kantoor, diezolfdo kerk e. 0.; we gaan er niets op vooruit. Alles blijft zooals het was; alleen Leiderdorp vergroot zijn grondgebied. U noemt het vreemd, dat er nog één stem opgaat, die te gen annexatie met Leiderdorp is. Vindt U het niet vreemder, dat een annexatie van Leider dorp door Zoeterwoude niet tot Mand komt? Onze gemeente kan zich bedruipen, doch Lei derdorp zonder ons niet on Zoeterwoude oven- min. Waarom dan de eene gemeente, die steeds florissanter is geweest, het levensbloed aftap pen, om een zwakkere zuster woor zoo wat op to kalefateren? Waarom moet Zoeterwoude een deel van de gemeente missen en waarom kan Loiderdorp niet bij ons komen; het laatste is toch raticmooler. De groote slokken wel de kleine, maar de kleine niet dc groote op. Voor vandaag genoeg. DE VORIGE ONDERTEEKENAAR. De scheidsrechters van de L. V. B. Zondag gebeurde 't de A. V. V. reeds voor de 4e maal in de competitie dia pas begon nen is, dat er geen scheidsrechter op 'tveld aanwezig was; en 't aal bij de andere clubs wel net zoo wezen, dat de heeren scheids rechters eenvoudig wegbleven. Zoo was 't Zondag ook weer bij de wed strijd Lugdunum III BA. V. V, I, scheids rechter was eenvoudig niet opgekomen. Toen met goedvinden van beide partijen een Lug- dunummer zou fluiten, bleek een fluitje niet aanwezig te zijn, zoodat maar besloten werd tot een vriendschappelijke wedstrijd- Als ik 't L. V. B.-bostuur een goede raad mag geven: „Dankb tooh zulke arbiters af, dat soort menschen werkt maar schadelijk voor de sport. Of is 't misschien dat de heeren zich te knap. vinden 3e klas wedstrijden te leiden. W1. II. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De Poolsche pers begroet met vokloenjng de ratificatie van het voorloopige vredes verdrag met Rusland door den Landdag. De commissie van buitenlansche zaken be studeert thans de -definitieve vredesvoor waarden. Men verwacht, dat de onderhan delingen te Riga zeer spoedig hervat zul len worden en dat men spoedig tot de on derteek ening van het definitieve vredesver drag zal komen. De Poolsche vredes'delegatie vertrekt he den naar Libau, waai' zij de Russische zal ontmoeten ter uitwisseling van de ratifi caties. Wrangel heeft zich van zijn nederlaag blijkbaar eenigszins hersteld. Een. commu niqué meldt n.l., dat het eerste leger vier roode divisies op de vlucht heeft gejaagd en een marine-divisie heeft vernietigd. Het tweede leger is de Dnjepr overgetrokken, heeft twee infanterie-divisies volkomen ver slagen en ook aan het tweede sovjet-leger een nederlaag toegebracht, waarbij meer dan 11.000 gevangenen gemaakt en ICO kanonnen veroverd werden. Aangaande den politieken toestand van Zuid-Rusland deelt de Matin" mede, dat sedert kort vooral in de Krim stemming wordt gemaakt voor het herstel van het tsarisme. Als candidaat voor den troon wordt grootvorst Michael Alexandrowitsj, den tweeden broeder van den tsaar Nico- laas, genoemd. Of dit voor Wrangel echter gunstig wer ken zal, betwijfelen we. BELGIE. Het kabinet-Delacroix is afgetreden. Het heeft volgend bericht draadloos aan den koning gezonden: „Daar het beginsel, dat heeft gelegen aan het ministerie van een dracht, gewijzigd is, ten gevolge van het uittreden der drie liberale ministers, heb ben de overgebleven ministers, vanmorgen in kabinetsraad bijeen, besloten hun ont slag bij diens terugkeer aan het staatshoofd aan te bieden". Do vraag, wat nu, houdt natuurlijk iedereen bezig en men gist er dapper op los. We zullen in al die bespiegelingen, ge daan op hoop van succes, njet treden. DUITSCHLAND. De loongesehillen in het Duitsche mijn wezen zijn bijgelegd idoor de uitspraak van het Berlijnsehe scheidsgerecht, welke uijtspraak de mij nwerkersboinden hebben aanvaard. In het Roergebied blijft groote belang stelling voor de staking in Engeland, en al is een sympathiestaking afgewezen, men volgt de gebeurtenissen m Engeland met oplettendheid. Bovendien wordt aandacht geschonken aan de vraag, of de toeneming dei* kolenproductie in het Roergebied niet meehelpt, de Engelsche staking te breken in welk geval maatregelen daartegen in ieder geval zullen worden voorbereid door de mijnwerkers. In Bremën is de staking nog uitgebreid door deelnemen der muzikanten en too- neelspelers. Berlijn wordt met 1 November bedreigd met een a taking der gemeente-arbeideils of hooger loon. Het gemeentebestuur meent, dat niet verder gegaan worden kaji dan nu gegaan wordt. ENGELAND. De vertegenwoordigers van het mijn we r- kersverbond hebben gisterochtend de be spreking met do regeering in Downing- street hervat. Des middags zou het mijnwerkersbë- stuur het verslag van zijn deputatie over de bijeenkomst aanhooren. De bladen maken uit het feit, dat de ge sprekken voortduren opf dat, ofschoon er nog geen- grondslag voor de hervatting van de formeele onderhandelingen is gevonden men hoopt er een te vinden. Aan de conferentie namen voor de re geering deelLloyd George, Bonar Law. Sir Robert Home, Bridgeman, de minister van mijnwezen, en Duncan, de kolencon- troleur; voor de mijnwerkers: Smillio, Smith, Hodges en Robson. In het Lagerhuis heeft Bonar Law mede gedeeld, dat de regeering voornemens is, terstond een wetsvoorstel in te dienen, waarbij de regeering bijzondere bevoegd heden krijgt in tijd van nood. Thomas, de leider van het spoorwegpersoneel, wees er op, dat dit als een liitdaging opgevat zou kunnen worden. Bonar Law ontkende ten stelligste, dat het wetsvoorstel een aanval op de vakver- eenigingen beduidt. Hij wees er op, dat de wet aleen in werking kan treden, indien er een actie gaande ie, of met oen actie gedreigd wordt, die er op berekend is om do maatschappij in zijn eerste levensbe- noodigdheden te treffen. Thans zou de aanneming van zulk een wetsvoorstel geen uitdaging zijn; echter wel indien het later werd aangenomen in een hachelijk stadium der onderhandelin gen, die thans hervat zijn De staking zal echter zeker nog een heé- le week duren, omdat zelfs in geval van een schikking een nieuwe stemming onder; dc mijnwerkers noodig zal zijn. De (lood van Mc. Swiney, den burgemeester van Cork na 74 dagen hongerstaking brengt natuurlijk heel wat pennen in beweging. Zeer veel bladen meenon, dat do Iersche kwestie er door zal worden toegespitst en achten daarom dezen dood zeer bedenkelijk. De vraag is eohter gewettigd: had de redering dan toe moeten ge ven en den burgemeester volgens de bestaande rechtspraak terecht veroordeeld, waarvan de re geering opnieuw een bewijs bijbrengt door een document, bij Mc. Swiney gevonden, le publicee- ren, moeten in vrijheid stellen, aldus voor iede ren misdadiger de gelegenheid openen vrij te komen door te gaan hongerstaken? Dura lex, eed lex, schijnt ons hier volledig van toepassing ~Woldenkenden zullen in don zelfmoord van den burgemeester van Cork geen daad kunnen zien, die hem tot een martelaar maken, al pro beert Sinn-Fein hem daarvoor te doen posee ren. Of het echter van de regeering good is gezien thans nog een heele verdediging to publiceorch van haar houding betwijfelen we. Cork is in rouw gegaan. Het lijk zal op Ierland begraven worden en men zal vrijheid daarbij verleen en van betoogéh voor zoover dat is overeenkomstig de wet. Overigens op Ierland weer de gewone aan slagen, voorts een huiszoeking hij den bungei meester van Dublin en andero personen daar. In het Lagerhuis is gistermiddag de vraag gericht tot den eersten minister, of hij de docu menten zou publiceeren, die in hot bezi* zijn govonden van den tegenwoordigen leider van Sinn Fein in 1918 on aantoonen, dat er eeh overeenkomst bestond tusschen dezen leader en do Duitschers om Engeland en rijn Geallieerd on. in 1918 aan te vallen. Lloyd George verklaarde, dat de régeering hot wenschelijk adhtto dezo documenten onder zekero omstandigheden open baar te maken. In antwoord op andere vragen' zeide rij, dat or ongetwijfeld in 1918 een com plot bestemd om Dudtschland in Ierland hulp te verleen en. HONGARIJE. De gezantenconferentie heeft Hongarije den eisch gesteld vóór 18 November a. s* het vredesverdrag te ratificeeren. GRIEKENLAND. Koning Alexander is dan toch overleden. Griekenland is daarmee in de moeilijkhe den ten aanzien van opvolging etc. geko men, welke gevreesd worden, daar ex-kö- ning Konstantijn vermoedelijk deze gele genheid zal proheeren te benutten om terug te keeren. Koning iilexander, die in 1917 na het

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2