No. 18602 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 October. Derde Blad. Anno 1920. GEMEENTEZAKEN. PERSOVERZICHT. UIT DE OMSTREKEN. EEN DEFENSIEF VERBOND. Invoering van Argentljnscfi vleesch. De Oommissie van Beheer over het Open baar Slachthuis heeft aan B. en W. een yoorstel gedaan in zake wijziging van de verordening op den invoer, het vervoer, den doorvoer, de keuring van vee en vleesch en den handel in vie&sch in deze gemeente. Tot toelichting hiervan zegt de Commis sie in haar schrijven aan dit College ondei meer het volgende „Bij de thans vigeerende verordening is de invoer van bevroren buitenlandsch vleesch zonder prganen verboden. Op des betreffende verzoeken van belanghebbenden tot invoer van dergelijk vleesch, moesten wij Uw College dan ook op dien grond ad- yiseeren, afwijzend daarop te beschikken, terwijl wij geen aanleiding vonden U een wijziging der verordening voor te stellen, 'omdat de keuring van vleesch zonder orga nen over het algemeen niet wei mogelijk is, en het geenszins vaststond, rly.t het on derzoek van het geslachte vee, waarvan het vleesch voor invriezing werd bestond, ivogens de eischen der hygiëne plaats bad. Deze laatste omstandigheid, zo.imede het feit, dat het bevroren z.g.n. Argetijnsoh yleesch tegen belangrijk lagere prijzen dan het inlandtech vleesch te koop werd aange boden, heeft de Regeering aan'elding ge geven aan een Commissie van twee des kundigen op te dragen een onderzoek naar ce keuring van het bevroren vleesch op do productieplaats in te stellen. Ofschoon, blijkens mededeeling van Zijne Excellentie den Minister van Arbeid aan 'den Directeur van het Slachthuis, het offi cieel rapport van bedoelde deskundigsn bij do Begeering nog niet is Ingekomen, kan, ir verband met de door den Directeur bij een der leden der Commissie ingewonnen inlichtingen, 'todh reeds «wordei Vastge steld, dat invoer van het A rgentijnsohe en Uruguaysche bevroren vleesch zonder or ganen kan worden toegelaten, mits na in voer een bacteriologisch onderzoek wordt ingesteld op miltvuur en andere septichae- mische ziekten. Op grond van deze gegevens, komt het ons, met den Directeur van hot Openbaar Slachthuis, thans wenschelijk voor, do De- treffende verordening te wijzigen. Het zal uw College uit het bovenstaande evenwel 'duidelijk zfn geworden, dat, zonder de volksgezondheid in gevaar te brengén, niet izonder meer tot invoer van het bevroren vleeach in het algemeen kan worden ge adviseerd; bepaaldelijk zullen voorwaarden moeten worden vastgesteld, welke ojj den invoer in acht dienen te worden geno men." f Tot zoover, de Oommissie van het Slacht huis". B en W. hebben daarop do Com missie voor de Strafverordeningen uitgenoo- dlgd de desbetreffende verordening in zoo- danigen geest te wgzigen, dat de verkoop van bedoeld vleesoh in deze gemeente mo gelijk zij. Deze Commissie heeft daaraan voldaan en 'de gewijzigde verordening zal a.s. Maan dag den Raad ter, vaststelling worden aan geboden. Br; aanneming van "deze verordening zullen B. en W. de bevoegdheid hebben aan de vereischte vergunningen voorwaarden te verbinden; hierbij zal bijvoorbeeld 'lcnnnen iworden bepaald, uit welke Staten van Zuid- Amerika het vleesch voor invoer in aan merking komt en voorts, hoe niet het vleesch bij invoer in de gemeente zal moeten worden behandeld. Behalve deze bepalingen ter bescherming van de volksgezondheid, zullen de voor waarden, door B. en W. te stellen, tevens kunnen strekken om de consumenten tegen verkeerde handelingen van de zijde van de slagers te behoeden. De ervaring toch heeft geleerd, dat bij sommige slagers de nei ging bestaat om het bevroren v.eesch als versch vleesch, en zoodoende voor veel te hoogen prijs, te verkoopen, tegen welke fraude natuurlijk zooveel mogelijk dient te .worden gewaakt. Dit zou o.a. kunnen ge schieden door het bevroren vleesch van een afzonderlek stempelmerk of van een merk ,vau een andere kleur dan waarmede versch vleesch wordt gemerkt, te voorzien. Zondagse b ontsp an n i n- g e n. Onclor den titel schrijft „DË NEDERLANDER" De Zondagswet wil vrijheid voor allen, zegt „DE STANDAARD". De redeneering van het blad is als volgt „De protesteeren die liberalen", (er zijn ook nieblibcralen, die dit zeggen) „zeggen den Zondag te willen doorbrengen zooals dil hun belieft. Er is niets tegen. Maar door hun eigenaardige vrijheid wor den duizenden gedwongen dien Zondag niet door te brengen zooals hot bun belieft. Zij moeten arbeiden soms harder dan in de week. Geldt nu wat voor de heeren goed is ook niet meer voor den eenvoudigen man?" enz. Wij betwijfelen of de kwestie aldus juist gestold is. Er is oen groep menschen, die, krachtens hun beginselen alle ontspanning, althans alle ontspanning in het openbaar, uit den booze achten. Dat gevoelen kan men eerbiedigen. Maar diezelfde groep wil haar gevoelen ook opleggen aan andere groepen der maatschappij. Zij vergoten telkens, dat, wat vóórhaar geen vrijhei ds- belemmoring is, juist omdat zij "krachtens haar beginselen die ontspanning willen noch begeoron, dit wèl is voor die anderen, die hun beginselen op dit pant met haar niet doelen. In de oogen van laatstgenoem den is deze belemmering hunner vrijheid te ondraaglijker omdat zij een uitvloeisel is van beginselen, die zij niet beter ach ton dan hun eigene. Er ligt aan deze vrijheddsbelem- mering zekere godsdienstdwang ten grond slag. Zulk een dwang achten wij niet altijd ongeoorloofd. Ato bijv. ons gouvernement den Indischen volken het naar hun gevoelen geoorloofd verbranden van weduwen ver biedt, dan achten wij dit uitoefening van overheidsplicht. Maar dan moet ook vast staan, althans voor alle Christenen vaststaan, dat God zulk verbranden niet wil. Als nu „DE STANDAARD" dab betoogd de, zouden wij gaarne daarnaar, luisteren. Maar zij bedekt nu haar strijd voor be perking der vrijheid van Oordeel van ande ren, door haar liefde voor „den eenvoudi-. gen man" daarvóór te schuiven. En dan komen „de duizenden" op de proppen. Naar ons voorkomt bedriegt zij zichzelve daarmee meer dan haar bestrijders. Ook wij wenschen een „stillen Zondag". Dat gedurende een deel van den Zondag allo openbare vermakelijkheden verboden worden, ook de tentoonstellingen voor het publiek niet toegankelijk zijn en dergelijke, is iets, dat reeds nu, en sinds langen tijd, met onze zeden overeenkomt. Maar waar om, bijv. bij gelegenheid van een bloemen- of edix enten toons telling, het publiek zelfa in den namiddag niet ter bezichtiging van dat alles mag worden toegelaten, terwijl niemand gedwongen wordt zich met het toezicht te belasten, en er tal van menschen ^ijn, die best een extratje willen verdienen, en dat verdienen kunnen zonder naar hun eigen gevoelen, in hun Zondags rust, te worden gestoord, cEie vraag weten wij niet te beantwoorden. Misschien moet hier of daar een politie-agent meer in diensb worden gesteld; maar waar die „duizenden arbeiders", die „DE STANDAARD" te hulp roept, vandaan moeten komen, is ons een raadsel Hoevele Jolen zijn er niet op den Ohristelijken Zondag beschikbaar? Iets anders is de vraag of niet ook de ar tiesten zelf nieb in hun bedrijf moeten wor den beschermd. Het leven zoowel van musici als van tooncelspelers schijnt ons vaak eeer hard. Maar die kwestie komt te pas bij de regeling van het bedrijfsleven, niet vanr don Zondag. En die regeling geschiede dan, niet om hen die op den Zondag alle uit spanning ongeoorloofd achten in heb gevlei te komen, maar ter wille van het recht en de vrijheid van den arbeider. Dan blijven wij w a a r. Bij die regeling zal dan ook moeten worden overwogen of de toch reeds vrij slecht betaalde kunstenaars de recettes missen kunnen, die juist, op den Zondag worden ontvangen, en of niet velen hunner zich genoodzaakt zien een deel van hun rust dag op te offeren, om niet geheel in den strijd des levens ten onder te gaan. A r b e i d v e r m o e i t". In de „HEN- GELOSOHE FABRIEKSBODE", weekolad voor het personeel der Machinefabriek van Gebr. Stork Co., lazen wij: Het denkbeeld werkstaking is morbij- gaande, het is een ziekte, die weder zal uitzieken, maar erger is, 'dat allerwegen gepreekt wordt hoe vreeselijk werken toch eigenlijk wel is. Daar is b(jv. liet beruchte rondschrijven aan do po3fc- en telegraaf- beamfcten, waarin wordt aangezet tot ljjn- tiekkerij en dwarsdrijverij op groote chaal, ten nadeele van het gelieele volk; daar is, wat wniet lang geleden hoorden van een voorganger der werklieden, dat in ons ka pitalistisch stelsel (bij .socialisatie verandert dat natuurlijk geheel!) de werklieden, dien man het „goochernst" vinden, die zoo min mogelijk uitvoert, zonder, dat men hem „wat kan maken"! En dan haalt de redactie den geleerde dr Vau Ginniken aan, die. sedert vele we ken in het R.-K. blad „ST.-ELOY" aan het schrijven is tegen wat. hij zegt Taylor's- stelsel te zijn, onder den veelzeggenden titel: „arbeid vermoeit". „Jawel, zeergeleerde heer, dat weten we ook wel, maar of het ons nu juist wet zal aanmoedigen in deu levensstrijd, als ge ons dat elke week weer voorhoudt, als het hoofdkenmerk van arbeid, is wel de vraag! Hoeveel noodiger is het in dezen tijd te wijzen op de goede zijde van ingespannen arbeid, dan week op week, in dikke titel- letteren alleen te .doen uitkomen, dat „ar.- beia vermoeit"! .Wat is in dezen tjjd meer noodig, dan zoo goedkoop mogelijk te werken en zoo zuinig mogelijk te zjn. Dus zoo flink mogelijk te wei ken en zooveel mogelijk te sparen. „Arbeid vermoeit"! Maar arbeid schenkt in de eerste plaats voldoening, als we ons werk met liefde doen. Ehi nu prate men ons niet van deu „goochemerd", die er de kantjes weet af te loopen, gelukkig zijn er in ons land en- in ons vak om daarbij te blijven, duizenden en tien duizenden werk lieden, die niet alleen om het loon, maar ook uit liefde tot het mooie vak, met ambi tie werken en zullon trachten ook de moei lijke tijden, door flink aanpakken, zoo goed mogelp door te komen. En dan wijst de redactie op het afschrik wekkend voorbeeld bij de post- en telegrafie. Z\j weet, dat naar. het baantje van be steller, die thans naar het heet voor een hongerloon moet werken, tal van geschool de werklieden uit de nijverheid zijn aan gelokt. Toch zeker niet uit bijzondere be ls nglcoze liefde voor dit werk der gemeen schap, want we weten ook, dat de bezor ging van brieven en telegrammen aller droevigst langzaam gaat, dat de dienst ook in andere opzichten zeer veel te wenschön overlaat. Waarlijk, deze staatsdienst geeft al een zeer. weinig aanlokkelijk voorbeeld van wat een toekomst, waarop velen hopen, uit sluitend „gemeenschapsdienst" ons zou bren gen. Het voorbeeld van de post leert ons welken weg we niet moeten inslaan. Stil staande bij de vraag, welken weg dan wei- geeft de redactie een definitie V3n het woord „gentleman". De armste schooier kan een gentleman zijn als hij het hart op de rechte plaats heeft en zijn geweten in orda. De deftigste, rijkste mijnheer is géén gentleman als hij, wat men -noemt, streken op zijn kompas heeft, of zich in andere opzichten onbehoorlijk gedraagt. Wij houden het men den Amerikaan Start- ley Lee, schrijver van het prachtige boekje „do stem der machines", die zegt: „de meest juiste bepaling van waat „gentleman" be teeken is: „een man die houdt van zijn werk". Ligt in deze uitspraak van Lee eigenlijk niet een prachtige levensles opgesloten? Wa weten wel, dat we niet altijd met plezier werken, dat er allerlei redenen zijn, die ons werk dikwijls zoo onaangenaam kun nen maken, dat we het niet altijd met liefde kunnen verrichten, maar Lee houdt het ons voor: als we er naar streven een gentleman of om het Hollandsche ^woord te gebruiken, 'een heer. te zijn, moeten we liefde tot ons werk aankweeken, als een t-mooie bloem. BODEGRAVEN. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen is te Utreoht geslaagd mej. E. J. Stolwijk, alhier. HAARLEMMERMEER. Bij don landbou wer d. R., aanden Hoofdweg alhior, hebben ongenoode gasten de pruimen hoornen in zijn boomgaard geplundoud en zioh van ongeveer 50 pond pruimen meester gemaakt. De politie maakte proces-verbaal op. Donderdagavond hield het Nutsdeparte- mant Haarlemmermeer een voordrachtavond In café „De Landbouw", te Hoofddorp De zaal was flink bozot. Do heer Silver opende de bij— oenlcomst, waarna als spreker optrad de heer W. J. Klaver, hoofd van de openbare lagere school te Hoofddorp, met het onderwerp: Nans ens beroemde Noordpooltocht", opgelui sterd met prachtige lichtbeelden, die vertoond werden met de kostbare lantaarn van dr. Van Mansum De heer Silver deelde nog mede: lo. dat het bestuur er in geslaagd is de mooie lantaarn van dr. Van Mansum aan to koopen voor f 200, voor de voldoening van welk bedrag een beroep werd gedaan op de medewerking van de aanwezigen door het nemen van een aandeeltje ad f 10; 2o. dat het bestuur mede met het oog op het groote bezwaar, dat er aan verbonden is om goede sprekers te krijgen besloten heeft om de jaarlijksche contributie te verhoogen en te brengen op f 3 voor meeitgogoeden; f 2 voor de middenstanders on f 1 voor de minvermo genden. HAZERSWOUDE. Door de vereeniging „Trouw Schoolbezoek" werden Vrijdagmiddag aan 32 leerlingen der openbare school, die we gens hun leeftijd niet aan het uitstapjo hadden deelgenomen, prijzen uitgereikt, bestaande In speelgoed-artikelen. Op uitnoodiging der Ohr. Jonge lings ver- Geniging „Eere zij God" hield ds. Beekenkamp, van Leiden, in „Salvatori" een lezing over „Een Koningskroon". Achtereenvolgens behandelde de spreker lo. Een kroon, door den Heero gege ven; 2o. door den rnensoh aanvaard; 3e. door de zonde bezoedeld en 4o. door het gerichte Gods verwoest. Hot gehoor was talrijk en aandach tig. Prof. dr. T Hoekstra, van Kampen, hield in do Geref. Kerk een bidstond ter voorziening in de bohoefle aan dienaren des Woords naar aanleiding van Efeze 4:11 en 12. Hij schetste het gebrék aan predikanten in de kerk, waar- ongereer 100. vacatures zijn, en deed de heer lijkheid ran het ambt uitkomen. Woensdag en Donderdag werd iu de zaal van café „Wed. G. Boera" een demonstratie ge houden voor het zuinig koken en strijken op gas, georganiseerd door de" Stedelijke Lichtfa brieken te Leiden. Na opening door den heer E. J. ran der Mijle, chef der acquisitie, werd een voordracht gehouden door den heer Meeuw- son, inspecteur der genoemde fabrieken. Gedu rende die voordracht word een uitstekend menu op gas toebereid en aan het talrijke publiek rondgedeeld. Het resultaat was in één woord schitterend. Een groot aantal gasfornuizen on andere artikelen waren in de zaai aanwezig on lokten zeker veto dames aan tot een proefneming KATWIJK-AAN-ZEE. Aan dc markt wor- don aangevoerd twee partijen haring. De prijzen waren als volgt: ijle f 21.25; 6teur zuid f 17. Op gehouden werd voor de combinatio volle Eng f 24.75, volle zuid f 23.40, steur Eng. f 21-21.25 Wegens mooie weer hebben do kustvis- s chore de gehcelo week de vissoherij kunnen uit oefenen. Do vangst is in doorsnee middelmatig to noemen. Do besommingen varieerên van on geveer f 90 tot f 170. Met het vernieuwen van vereohiHoiwle atra- zol, naar wij vernemen, geleidelijk werden voortgegaan door .de aideeling gemeentewer ken. Thans wordt de Baljuwstraat onder han den genomen Dit was zeer noodig. Door de Ghrist. Jangel -Vereen. „Amos 5 vrs. 6a" zullen dezen winter een viertal lezingen wordlon georganiseerd. Door den heer Soh. word bij de politie eon valsohe gulden gedeponeerd. Het randschrift ontbreekt geheel Dit geldstuk is slordig nage maakt. Naar wij vernemen, zullen op bouwterrein getogen tusschon de To-Brittou- en Jau-Toorop- straat, woderom eenige villa's worden gebouwd. Wanneer dit op deze wijze blijft voortgaan, zal dit terrein spoedig geheel bebouwd zijn. Vaai de haringvisscherij kwam te IJmui- den binnen de logger KW. 64, met 28 last pekel haring. NIEUWKOOP. De Raad heeft in beginsel besloten tot etootrifioa/tie dezer gemeente door de N. V. Provinciale UVredhtsche Eieotaioiteits- Maatsohappij. OEGSTGEEST. Bij de a,s. algemeone volkstelling zijn als tellers aangewezen de hee ren G. Kok, 1ste ambt., J. C. Donk, 3de ambt tor secretarie, de gem -veïdw. D. de Koning, J. C. Krijger en G. J. v. d. Aar en H. W. Collee. Na ijverige nasporingen der gemeentepo litie is het haar mogen gelukken de gestolen rijwielen van den heer Van Port, ontvreemd uit een schuur aan den Hofdijk, van den heer Bre- derade, ontvreemd uit de sohuur van Van Eg- mouJd; aan den Haagspbe-straatweg en een uit het Seminarium te Voorhout, op te sporen en tovens met behulp van de recherche te Leiden de hand weten te leggen op den dader, den 24-jari gen v. d. P., die ze reeds verkocht had. Gisteren ie alhior, na 'n korte ongesteldheid op 28-jarigen leeftijd overleden zuster Franssen. Do overledene was wnd. hoofdverpleegster in 't sanatorium „Rhijngeest". Haar heengaan wordt diep betreurd. VOORSCHOTEN. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen is te Amsterdam geslaagd mej. J. C. Korswagen, aFhier. WARMOND i Gisteren werd door den deurwaarder de werkplaats met bergplaatsen van den heer Vreeke ontruimd, omdat zij niet op den bepaalden tijd verlaten was. WOUBRUGGE. De heer Joh. van Roenen, ambtenaar ter Secretarie alhier, is de leiding opgedragen van de volkstelling in deze gemeente ZWAMMERDAM. Voor het examen vrije- on orde-oefeningen zijn te Utrecht geslaagd de dames A. Buis, G. W. Bals, E. E. de Vetten, C. L. J. J WcssoKngh, M. G. J. Grönwaldt, J. G, M. Moes on A. M. K. Neuhaus, aUeh alhier. ZOETERWOUDE. Voor het examen vxije- on orde-oefeningen is te Amsterdam geslaagd mej. A. van Konijnenburg, alhier. KERKELIJKE BERICHTEN. R ij n a b u r g. Ned.-Herv. Gem Zondagmor gen te halftien, da. Voorsloeg ,van Katwijk-aan- Zee; des avonds te vijf uren ds. Haselager, van Ooetereind (Friesland). Voorschoten. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, ds. A. E. V. Hoogenraad, van Boxtel. KATWIJK. Geboren: Dirk Baetiaan, z. van D. Schonenborg en W Parlevliet Jacob, z. van Q. Bergman en W. A. Yan Tongeren Dirkje d. van G. Verdoea en M. v. Duijn GoimeLia, d. van J. Mess ©maker en K. v. Dijk Hendrik, z. van J. Plug en J v. d. Plas Andrie3, z van G. Ouwehand enx N. Remmelzwaal Ja cob, z. van H. v. Duijn en T. Kloos Alida, d. van G, Vooija en D. v. Duijn Arend, e. van J Guijt en M. Hoek Corneliaz. van G. v. d. Bont en G. Guijt Arie. z. van W. d. Vreugd en A. D. Heijer Herman us, z. van J Durieux en A. Zaalborg Jan, z. van J. Zuijderduijn en D. Ouwchand Wiilempje, d- van N. v. d. Plas en L. v. d. Plas Cornelia, z. van A Hou waard en M. v d. VKs Maarten Floris, z. van H. J. Verdoos en A Remmelzwaal Margaretha Neeltjo Cornelia, d. van J. Bol én M. v. Duijn. Overleden: Jan Ouwehand, 54 j. z. van G. Ouwehand on H. Hütotjo Geertruida Noppen 7 weken, d. van H. Noppen on W Ouwesloot. Levenloos aangegeven kind van A Hoek en J. v. d. Plas Jannetje van Duijn, 76 j. wed. van D. v. Duijn. Gehuwd. J. Haasnoot jm. on A. Varkevisser jcL W. v Duijn jm. en N. v. Rijn, jd. 3. Abbink jm. on T. Durieux jd. A. Minnee jm. en J. H. v. Kuylenborg, jd. A. C. v. Duijn. jm. en D. de Best jd. Ondertrouwd: R. Dorrepaal en N. Ouwersloot H. Schaap en J. Varkevisser. Door Prof. Dr. D. VAN EMBDEK. (Nadruk verboden.) De regocsringen van Frankrijk en België heb ben een militair verbond gestoten. Het behoeft, nemen wij aan, nog do bekrachtiging der beide volksvertegenwoordigingen. Aangenomen, dat dio verleend wordt, welke beteekenis heeft dit Verbond dan voor don Volkenbond en den vre de, alsook voor Nederland en de zaak zijner lands verdod igin g? Aan de eteliing, dat een bijzondere militaire alliianlie in strijd is met geest en middelen van don Volkenbond, behoeven niet voel woorden gewijd te worden; zij dunkt ons duidelijk ge noeg. De Volkenbond is een wereld-alliantie, die boschorming toezegt tegen onverhoedschen en, wat moor zegt, tegen eigengerechtigden aanval, en die reeds daardoor allo oorlogs-gevaar ten zeerste vermindert. Do Volkenhond is bezig zich voor die taak de -geëigende organen en eerlang de bonoodigdo dwangmiddelen te schep pen. Maar het hoofdbestaanddeel in zijn leven en macht zal altijd moeten zijn dat, wat in elk menschelijk samenwerken do kern is: hot zede lijke, het vertrouwenselement. Welnu, dit kern- bestanddeol wordt in zijn wezen aangetast, in dien leden, nog wol oorspronkelijk leden van don Volkenbond, zich van een supploment-be scherming gaan voorzien. Want het begrip sup plement-vertrouwen is eon contradictio in ter- minos. Hot „meerdoro" hier ia niet de aanvulling maar de ondermijning van het „mindero". Hot feit, dat, om de zaken maar bij hun naam te noemen, Duitsohland van den Volbanbon-d nog geen dool uitmaakt, verandert hieraan idets. Men behoeft geen zioner te zijn, om Iq durven voorspellen, dat de toelating van dit land tot de wereld-unie binnen korten tijd een feit zai zijn. Wij zoggen niet, dat die toelating met geestdrift of sympathie gepaard zal gaan, maar zij zal niettemin plaats hobben als ver vulling van oen noodzakelijke voorwaarde voor het welslagen van den Bond. In aller belang «dus. Zeer terecht hobben ten bnzent de Tweede en de Eerste Kamer, bij dc goedkeuring van Nederlands toetreden, diie ruime openstelling van den Volkenbond in hun moties aanbevolen. Maar niet alleen, dat Duitsohland binnen korten tijd dit lidmaatschap bezitten zal, het hoeft roods thans gedwongen door de ten deze allorgereoMvaardiigste eischon van het vredestraktaat van Versailles zioh moeten ontdoen van datgene, wat het ontstaan van in ternationaal vertrouwen vierkant in den weg fitaat: zijn bewapening. Duitsohland is roods machteloos, ja machtoloozer ook in dezen over gangstijd, dan landen, die wel toetraden, maar te- gelijk 'hun natkmaal-militaire machtsmiddel op grooto sterkte hielden Ik deol natuurlijk minder op Groot-Britannië, dat althans zijn dienstplicht roods afschafte, dan wel op Frank- l rijk en Bolgië, wier oorlcgsbegrootingcn tot on- gekendo hoogto gestegen ziju. Het moet, juist ook door iemand, die 2ich tot de vrienden en, voor een groot «deel tot de bewonderaars dier landen rekent, en dit, naar hij meent, steeds getoond heeft, worden uitgesproken, dat deze, om hot zacht te zeggen: niet-ontwapening een groot gevaar is voor den wereldvrede. Het komt mij niet in don zin, aan Frankrijk of Bel gië in hun meerderheid, iets toe te -dichten van den verwaten, wreedon aanvalsgeest, die het oude Duitsohland stempelde tot een vijand van het monschelijk geslacht; ik ben ook niet ver geten de innige dankbaarheid, die mij door trilde, toen aan die bedreiging, door de kracht en de onmetelijke offers dor geallieerden, een einde gemaakt was. Maar dit alles neemt niets weg van de waarheid der pacifistische stellin gen, het pacifisme van Friod's richting, dat ook vredelievende Staten den wereldvrede aan tasten door het enkele feit van hun instand houden en uitbreiden van machtsmiddelen ter eigenrichting. Aantasten ondanks alle oprechte verzekering hunner goede bedoelingen. Want zq eisohen voor zich het vertrouwen op, dat zij zeiven anderen weigeren. Nog nimmer oohier bleef een menschengemcenschap duurzaam en rustig gevestigd op een grondslag van hot me ten met twee maten. Het maakt, voor den wereldvrede on de be langen van ons land, niets geen verschil, dat nopens het Fransch-Belgisch verbond herhaal delijk wordt verzekerd, dat het louter defensief is en uitsluitend het Duitsohe gevaar op het oog heeft. Leggen wij alles op zijn gunstigst uit. Zien wij af Yan het feit, dot ooi deze verzekeringen moeten worden aangenomenop goed vertrouwen het eenzijdig geëisohte en door de daad zelf gekwetste goede vertrouwen damt de inhoud van hot traktaat blijft geheim; een verborgenheid, dio alweder niet past bij de methoden van den Volkenbond, welke als or ganisatie van het algemeen belang slechts in openlijkheid beheerd kan worden, maar die ty pisch eigen is aan de oudeiwetsche, afzonder lijke maohtevormingenStellen wij ook ter zijde de gedachte, dat bondgenootschappen, ten ge-< volge van het naar-voren-treden van andere belangen en an-dero machtsgroepen uit* de be-* volhing, in den loop des tijde ongemerkt op an- dero oogmerken gericht kunnen raken dun waarvoor zij oorspronkelijk gesloten werden. Houden wij ons aan de engste en gunstigste in terpretatie Maar wat boteekent daarin en ik denk nu dn hol bijzonder ook aan de veilig-, heid en onaantastbaarheid van ons eigen land nu precies „het Duitsche gevaar"? Voor die^ genen onzor zuidelijko buren, die, zij het waar schijnlijk ten onrechte, meencn, dat de lange strook Nederlands Limburg en de huidige rechtstoestand van de Schelde voor Bolgië een strategisch gevaar inhouden, zou verdediging tegen een Duitsohen aanval to zijner tijd wel degelijk kunnen gepaard gaan met een schen ding onze onzijdigheid. Louter defensief na tuurlijk, (wat een hecle troost is), maar dit dan toch beoordoeM-naar hun eigen zoo al niet zelf zuchtige dan toch in elk geval eigenrechtige uitlegging. Eiger nog, het zou met zioh medo kunnen brengen, dat een gewelddadige verande ring onzer landsgrenzen bijwijze van voorzorgs maatregel reeds thans door het bondgenoot* schap word nagestreefd. De tijdige voorberei ding, het „sivis pacom, para helium", is im mers van die anti-pacifistische geestesrichting s teeds een onafscheidelijk doel geweest f Wat beteekent trouwens het geheele kenmerk' „defensief"? Heeft men nu nog niets geleerd uit Euiopa'fl moderne geschiedenis? Weet men het nog niet, dat in het gebrekkige stolsel van eigenrichting politieke vredelievendheid, som wijlen gepaard kan, ja moet gaan met militair initiatief, en dat, in een tijd, in welke snelheid een der onmisbaarste oorlogsmiddelen is, de de fensie wel vercis oh on kan, onverwijld den eer sten slag toe te brengen? Zij, die de intoraatio- naliseering der lanctobeveiliging, welke de eenige uitredding is uit onze ellende, tegenwerken door haar „aan te vullon" met „defensieve" speciaal- verbonden, sporen opnieuw aan tot een wedu ijver in bewapening, vergroot on juist daardoor het oorlogsgevaar en plaatsen woderom deal wereldvrede op den wrakken grondslag van wantrouwen on zenuwachtigheid. Zullon de volken waarlijk hun leiders vergunnen, deze kortzichtige, deze noodlottige politiek te besten digen? En de moraal hiornct voor ons eigen land? De Fransche en Belgische pers werpt in do laatste dagen het balletje op van Nederlands toetreding tot de defensieve al liar tie. Daaraan behoeven weinig woord-on gewijd te worden. Me deplichtigheid aan den militn ristischen blun der is wel het laatste, dat in aanmerking kan komen. Het is trouwens niet aan te nomen, dat er ten onzent ook maar de minste animo voor dat denkbeeld bestaan zou. Wat dan? Ons gewaarschuwd rekenen en te weer stellon? Wel, wie meen en mocht, dat uit het voorgaande volgt een vergoelijking van don schimpscheut op den Volkenbond, welke onze Rcgeering in de jongste Troonrede deed uitspre ken, en een aansporing mijnerzijds om nu ook onze bewapening op to voeren .(.defensief"- natuurlijk! heeft van de lioofdgedaobto van. het betoog niets begrepen. Versterking der be wapening vergroot 'e lands veiligheid niet; in tegendeel. Zij doet hot ook dan niet, indien men verklaart, oprechtelijk verklaart en met de .eer lijkste bedoelingen, dat die versterking alleen door anderer bedreiging uitgelokt is. Zoo zeker als wij Nederlanders vast overtuigd zijn, dat elk agressief plan ons vreemd is, on dat hnze hou ding gerechtvaardigd, en boven bedenking mag heet en, zoo zeker is het niettemin, dat in een door woderzijdsscho bewapening, hoe dan ook, Yorgiftigdo statenvorhouding het psychologisch onmogelijk is, het vertrouwen, dat men in zijn eigen eerlijkheid heeft, over te gieten in andoren. En het feit, dat ik dit ook aangaande cms eigen land zeggen durf, geeft, hoop ik, aan het eooeven omtrent twee andere landen betoogde, eon zakelijk, niet staais-pereoonlijk, karakter, on stelt het in con zachter licht. Ook wij, Nederlanders, kunnen den wereld vrede, den ophouw der voortbrenging en onze nationale veiligheid el edits dionen door 'het zuidelijke militaristische voorbeeld niet na te volgen en door de Volkenbondsgedaohtc te die nen door onze daden.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 9