Geneesmiddelen en geneesmiddelen-onderzoek. KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN nomen standpunt bezien, zorgt Vitesse /voor de verrassing door met een zege huiswaarts te keer en. i Zoo zal men bij het lezen van het pro gramma, bij de ontmoeting D. V. H.D. E. V. er achter voegen „overwinning voor H. E. V." D. E.' V. speelt zeker bote<r dan 3>. V. H., maar dezo laatste ploeg toonde vooral in de laatste wedstrijden een ware struikelblok te kunnen zijn. Waarom zou ze dit voor D. E. V. ook niet kunnen zijn? Het zou ons dan ook niets verwonderen, wanneer ze het morgen inplaats van tot een gelijk spel, het tot een overwinning bracht. In het Zuiden moet de oudste Haagsche club den verren reis naar Hordt onderne men, om de club met den onmogelijken naam h. H. B. S. C. van partij te dienen. He Hord ten aren hebben laten zien, dat ze op eigen terrein geen gemakkelijke tegen standers zijn wat o.a. Vitesse (H.) onder vond. Met hun enthousiast spel vergoeden ze veel, wat ze aan tactiek missen. A. L. O. daarentegen bengelt van oudsher onderaan en heeft nog niets goeds verricht. Het ligt daaroan op den weg te vermoeden, dat de Hagenaars zich ©enigszins bekeerd hebben, en in elk geval morgen zullen trachten hun eerste succes te behalen. Niets is tegenwoor dig onmogelijk 3n deze competitie, zelfs een overwinning van A.L.O. op H.H.B.S.C. Het Rotterdamsche O. S. O. R., dat yo- ïdgen Zondag zoo'n leelijke veer liet tegen Velox, heeft kans morgen dit grapje te her halen. Het vertoonde spel van de laatste week doet vermoeden, dat ze toch niet de spelkwaliteit bezit., als men licht zou ver moeden. Vitesse (H.) is juist een vereeni- gdng om voor verrassingen te zorgen. Ze verliezen of winnen wanneer men dit niet sou verwachten. Morgen zou men natuur lijk weer een nederlaag van haar verwach ten. Daarom zal ze nu winnen. He I O-klasse ia zeker wel de grootste klasse van de surprises. Haar takelen do resp. oandidaten voor een a.s. kampioen schap elkaar zoo af, dat er niet veel van overblijft-. Wat Vitesse (H.) in de B-klasse is, is H. O. S. O. in de'C-fclasse. Van de sterksten werd gewonnen, daarentegen van de lager geplaatsten verloren. Adr vendo, welke zij te gast krijgt behoort tot deze discipelen,, waaruit- we concludeeren, weer geheel in strijd met de resp. sterkten, een overwinning voor de Haarlemmers. H. H. V. valt in den laats ten tijd zeer tegen. He factor, welke verig seizoen juist zoo goed bij haar was, n.l. het doelen, is zeer verminderd. Hieraan moeten we dan ook haar falen wijten, want zij blijft supe rieur veldspel leveren. Ready, de nieuwe I Ger heeft zich al aardig ingeburgerd, zoo dat ze een Ver. is, die niet te onderschat ten valt. Hit Dit zal H. H. V. morgen tot haar spijt bemerken. De laatste le klasse-wedstrijden, waar van nog iets te zeggen valt is A. W. Her- oules, wat een et-rijd wordt tusschen num mer laatst eai twee. A. W. is nog niet ge- lukig geweest in deze competitie. Steeds ver loor ze met miniem verschil, en ware ze een weinig- roftuinlijk geweest met haar doe len, dan zou ze op het oagenblik niet zon der één punt zijn. Zij houdt echter goed vol en dit zou nog wel eens haar winnaar kunnen worden. Haar tegenpartij Hercules schijnt heel wat sterker te zijn dan vorig seizoen, wat (3e meeste twaalftallen onder vonden hebben. Sedert haar le wedstrijd, dien zij verloor, heeft zij geen punten meer te boeken gehad. Deze overwinningsroes te niet te doen ligt op den - weg van A. W. Vitesse (L.) II heeft, wat de competitie betreft, het rijk alleen. Tegen Rood-Wit speelde zij al een paar weken geleden en moest toen een smadelijke nederlaag lijden. Sedert dien tijd heeft zo echter ook het zoet der overwinning kunnen smaken, wat ons doet vermoe dein, dat zo op den ingeslagen weg wil voortwandel en. Ondanks het ster ker zijn, waarvan de stevigheid der spelers (stera) wel de grootste oorzaak is, ei en we de Leid ©naars hun tweede zegepraal vieren. Tusschen H. S. V. II en Voorwaarts zal een gelijke opgaand spel geleverd worden voor deze klasse. Resultaat zal dan ook wel een gelijk spel zijn. Voor cteze week zijn dus onze promoties h. E. H.-Vitesse (L.): Vitesse (L.); h. v. n;-n. e. v. d. v. h. H. H. B. S. C.—A. L. O.A. L. O.Vi tesse (H.)O. S. 0. R. Vitesse (H). H. O. S. O,Adv end oAdv&ndo; Read y- D. E. V.Ready. A. W.HerculesA. W.Vitesse (L.) li ft. W.Vitesse (L.) II. H. S. V. IIVoorwaartsgelijk. Van het wedstrijdprogramma van den N. K B. voor morgen zijn afgevoerd! alle wedstrijden in de Oostelijke le klasse-afdeehng. De wedstrijden D.E.D.Vitesse (L.) en D. 0. S. O.Advendo zijn omgezet en worden dus respectievelijk te Leiden en Haarlem gespeeld. HOCKEY. Morgen zal hier de ontmoeting Leiden— Utrecht II plaats (hebben. WIELRENNEN Leidsche Ren- cn Toeristvereeniging „Swlfi". Morgen zal er een 300 Meter wedstrijd worden gereden om de Breeman medaille. AUTOMOBILISME. De Spijker-rit. In vervolg op ons vorig bericht aan'gaande den non-stop-rit, over een afstand van 80 000 K.M., door een Spijkerwagen van het nieuwe type 6 cyl 30-40 H. P. te ondernemen, kunnen wij nog mededeelen, dat bedoeld evemnement zal plaats vinden op het traject NijmegenSóittaid, Waar men met een gemiddelde snelheid van circa 40 K.M. zal' rijden, duurt de rit ongeveer 64 dagen. Het een en ander staat onder' controle van de K N. A. C. d BUITEiïL. WEEKOVERZICHT. Een van do voornaamste gebeurlijkheden der afgeïoopen week is wel hei-verloop der Engelsche mijnwerkerssfca-lriug, to meer, om^ dat voor de heele wereld daaraan zulke eco nomische gevolgen zijn verbonden. De ko- lenproducfcie, die in alle landen van Europa nog beduidend blijft benedien de productie van voor ölen oorlog, niettegenstaande het aantal mijnwerkers is toegenomen waar uit men nu niet direct de conclusie trekke, dat er minder intensief gewerkt wordt daar andere factoren als verkorting van den ar beidstijd, verwaarloozing van het bedrijf tijdens den oorlog, toen algemeen een roof- bouwsysteem werc3 gevolgd enz. ook een har tig woordje daarbij meespreken is toch nog van zulk een geringen omvang verge leken bij wat noodig is voor de industrie, dat een mijnwerkersstaking ergens, zoo die van langen duur is, onherroepelijk haar ge volgen overal doet gevoelen. Tot zelfs in do algemeen© Europeesche politiek doet zich deze nu precies een week durende staking in Engeland- reeds gelden. In Huitschland voelt men zich n.l. in sommige kringen niet bepaald op zdjn gemak met het oog op het Roerbokken, nog altijd in stillen vreeze, dab Frankrijk loert op een gelegenheid, daarop de hand te leggen. En waar uitblijven van Engelsche kolen in Frankrijk weldra te merken zal zijn, meent men in genoemde kringen, dat Frankrijk, speciaa-l waar de Engelsche regeering binnenslands de han den meer dan vol heeft, wel eens een kansje op het Roerbekken zou kunnen foroeeren. Nu, 'de handen vol heeft de Engelsche re geering zeker op het oogenblik en dat te eer, waar een der bondlgenooten der mijn werkers door een vrij overijld besluit, wederom' tegen de hoofdleiding in, de situatie ernstig heeft verscherpt. We bedoe len het besluit der spoorwegmannen, Zon dagnacht in staking te gaan, wanneer heden geert nieuwe besprekingen zijn geopend tus- scliein mijnwerkers en regeering. Daaraan zit nl. een zeer gevaarlijke zijdehet brengt het vraagstug geheel terug op een terrein van dwang en voor dwang kan geen regee- ring bukken, van welke zijde deze ook komt, zonder zich zelf uit het zadel te lichten. Hoewel we niet gaarne zouden beweren, dat achter de mijnwerkers staking niet schuilt dwang der organisatie, de geleide leiders waren er niettemin in geslaagd, dit op den achtergrond te houdbff, waardoor de mogelijkheid voor het voeren van nieuwe onderhandelingen geopend bleef en. achter de schermen werd druk, zeer druk gewerkt om tot een heropening der besprekingen te komen. Met succes blijkbaar en nu-opeens deze tactische fout der spoorwegmannen! D© practische zin der Engelschen zal wel licht' helpen om over deze wending der za ken heen te komen, doch een nieuwe belem mering is er toch door geschapen, dat staat vast. Ook in het Lagerhuis heeft men ernstig gepoogd een middel te vinden om tot een voor beide partijen aannemelijke schikking jje komen, waar reeds een kleine 200,000 ar beiders als gevolg der staking het toch niet onaanzienlijk aantal werkloozen heeft ver- meerdder. Gezien de malaise in vele takken van bedrijf was dart te voorzien. Een mijn- werker-Lagérhuislid deed een voorstel, voorwaardelijk de 2 sh. loonsverhooging toe te staan in afwachting van een nader te treffen regeling der productie. Dat de re geering daaraan echter niet wilde, lag voor de hand. Worde- de 2 sh. eenmaal gegeven, dan ia dat uit den aard) der zaak, allo be namingen ten spijt, onvoorwaardelijk, want van een terugkrijgen, zoo het besluit herroe pen mocht worden, is natuurlijk geen sprake. Op dit voorstel ingaan beteeken do derhalve een onderwerping aan den eisch der mijnwerkers onder ©enigszins aanneme- lijken vorm. He regeering blijft bij haar be slissing of de loonkweetie onderwerpen aan een onpartijdig hof of den lóocndseh vast koppelen aan waarborgen voor meerder© productie. Niet uit het oog mag verloren, dat in het laatste eenige voetangels liggen, waar de mijneigenaren, als niet een onpar tijdig toezicht het hun belet, de meerdere productie kunnen keeren door te doen wer ken aan minder rijke gedeelte of anders zins. Hopen we inlusschen, dat de optimistische geest, die gisteren uit de telegrammen sprak beantwoord moge 'worden door de feiten, 't Zoai een opluchting zijn voor Engeland, dat anciens een machtsstrijd tegemoet dreigt te gaan als nimmer te voren, ook, waar in transportarbeiderskringen partieele stakin gen zijn uitgebroken en tevens voor het overig Europa, dat een periode van rust zoo hard noodig heeft. Waaraan evenwel nog steeds heel wat te wenschen overblijft, zien we zoo naar do andere deden van ons werelddeel. In 't Oosten broeit het nog al tijd gevaarlijk. He kwestie van Wilna is, om te beginnen, nóg nimmer opgelost. Po len heeft een nota van Engeland en Frank rijk om Zeligowski's daad en gevolgen te desavoueeren heel poes-lief beantwoord. He daad zelf wil ze wel veroordeel en, och ja, maar de gevolgenVan Wilna afzien ia geen sprake. Het verdrag van Versailles hoeft immers maar gehaudhaafd te worden alleen voor zoover het voordeelen oplevert, verder is het slechts een vodje papier voor Polen, dat zich meer en meer te buiten gaat aan een mateloos imperialism©. Wanneer het daarvan, zwak op de beenen als het jonge, herboren rijk staat, maar niet de wrange vruchten plukt I Wrangel is reeds bezig de wrange vruch ten te plukken van den vrede tusschen Po len en sovjet-Rusland, dat nu de handen tegenover hem vrij heeft gekregen. De eer ste nederlaag is hem al toegebracht en van een verder offensief is in ieder geval geen sprake meer. Het bolsjewisme in Rusland! heeft zich blijkbaar weer voor een deel her steld, al schijnt het inderdaad te zijn ge gaan over een nieuwen stroom van bloed. Een juist beeld van innerlijk Rusland blijft in het algemeen tot de vrome wenschen be boeren. Elke kleinigheid -daar kan groote gevolgen hebben, zoodat alle berichten, hoe tendentieus overigens, de aandacht ver dienen. Voor Griekenland zou een oogenschimlijke kleinigheid ook wel eens groote gevolgen kunnen hebben. Een apenbeeb heeft daar toch den koning na aan den dood gebracht. Hot gevaar is nog steeds zeer groot, hoewel medisch natuurlijk do beste hulp is ontbo den. Welke gevolgen de dood van kening Alexander met rich zou brengen, is moeilijk te overzien, waar de betrouwbaarheid der berichten uit het oude Hellas eveneens veel te wenschen overlaat. Aan de een© zijde de Veniselistische berichtgeving, die Ket doet voorkomen, alsof geen" gevaar dkeigt, althans niet noemenswaardig, aan de Andere zijde de proKonstantijn-beweging, die Veniselos' positie geschokt noemt enz. In ieder geval zou men ten aanzien van de troon-kwestie voor groote moeilijkheden komen te staan, waar koning Alexander niet getrouwd is, althans niet wettelijk er kend hij schijnt meb de dochter van een Grieksch legeroverste te zijn gehuwd en in ieder geval geen kinderen heeft. (Nadruk verboden.) Zeo ver de geschiedenis van het men- selielijk geslacht terug gaat, vindt men aanduiding van de toepassing van stoffen, die verzachting van lijden, genezing van kwalen moeten brengen, het lichaam tot nieuwe kracht, den geest tot verhoogde uiting beoogen op te roepen. De werking dier stoffen, veelal door een toeval ontdekt, was oorspronkelijk slechts bekend aan en kele uitverkorenen van een stam, van een volk. Naarmate de volkerengemeenschap zich uitbreidde, ging op de kennis der ge neesmiddelen op wijdere kringen over. Oost en West wisselden hun voortbrengselen uit; ontdekkingsreizen hadden veelal een uiibreiding van den geneesmiddelensohat ten gevolge. Bleek dan een dier middelen inderdaad waardevolle eigenschappen te bezitten en waren aan zijn toepassing geen gevaren voor den lijder verbonden, wan neer ten minste de noodige voorzichtigheid werd in acht genomen, dan werd het meestal in de officieele geneesmiddelenboe- ken, de Pharmaoopieën, opgenomen. Reeds lang moet men behoefte gevoeld hebben den artsen en apothekers een richt snoer te geven bij de toepassing van ge neesmiddelen, want reeds in de 13de eeuw werd in Z.-Italië een Antiolotarium ge noemd, werd het door Frederik de Tweede ten gebruike aanbevolen. Veel later vol gen de officieele, door stedelijk© regeerin gen uitgegeven Pharmacopieën, waarvan ook verschillende in ons land het licht za gen. Het zijn de voorloopers van de in 1805 verschenen Bataafsche Pharmacopie, die de rij onzer Nederlandsche. formulierboeken opent. Een eeuw scheidt haar van de tegen woordige, de in 1903 verschenen 4de uit gave der Nederlandsche Pharmacoplo, waarop intusschen een tweetal supplemen ten zijn verschenen, terwijl een nieuwe uit gave in bewerking is. Werden oorspronkelijk in deze artsenij boeken slechts stoffen opgenomen en be schreven, die aan een der drie natuurrijken waren ontleend, of wel de uit deze te be reide preparaten, bij den vooruitgang op chemisch gebied moesten ook kunstmatig bereide stoffen de hun toekomende plaats innemen. Langzamerhand nam hun aan tal toe, verdwenen de geneesmiddelen uit het dierenrijk nagenoeg geheel en moesten de-plantaardige middelen afstand doen van de bevoorrechte plaats die zij eenwenlang hadden ingenomen. Eerst in de laatste ja ren is men weer vernieuwde aandacht gaan wijden aan de plantaardige stoffen, die -zoo wel bevordering van de doelmatige teelt der geneeskrachtige stoffen als hun weten schappelijk onderzoek ten doel heeft. Te leurstelling, met nieuwe, kunstmatig ver kregen stoffen opgedaan, zal aan deze ver nieuwde belangstelling niet vreemd zijn. Het aental in chemische fabrieken be reide, als geneesmiddel aanbevolen licha men, is in deze en het einde der vorige eeuw bij duizenden te tellen. Voor den en keling is het ondoenlijk zelfs de namen daarvan te onthouden. De groote vlucht, die vooral de fabrieken van teerkleurstof- fen hebben genomen, is namelijk de oor zaak geweest van het aanbevelen van nieu we chemische lichamen voor geneeskundige doeleinden. Een staf van scheikundigen was aan het-werk, om bijproducten langs den weg der synthese in zoodanige licha men om te zetten, dat de pharmacologen, die mede aan de fabrieken verbonden zijn, daaraan herTzame werking bij ziekelijke aandoeningen konden toeschrijven. Een, Boms vluchtig gedaan, klinisch onderzoek leverde de mogelijkheid, om in de medi sche vakpers het nieuwe middel aan te be velen. Op ©en klein aantal waarnemingen steunende, bieden dergelijke aanbevelingen volstrekt geen waarborg voor de dóetref- fendheid van de onderzochte geneesmidde len. Geen wonder dan ook, dat van hon deren nieuwigheden slechts eenige ©en blijvend bestaan en opname in de officieele geneesmiddelenboeken kunnen vinden. Het meerendeel verdwijnt na korten tijd van het weroldrtooneel,- omdat óf de voorge spiegelde werkingen aan het ziekbed niet werden verkregen, wel, omdat aan de toepassing zooveel gevaren verbonden zijn, dat alleen bij nauwkeurig opvolgen van, na voortgezet onderzoek gevonden, voor- sorgsmaatregelen, schadelijke bijwerkingen kunnen worden vermeden. Een sprekend voorbeeld hiervan is 'een voor weinige jaren tegen longontsteking aanbevolen middel, waarvan de toepassing in verschillende gevallen tot blindheid aan leiding hééft gegeven. Intusschen kan niet worden ontkend, dat de chemische fabrieken, die ik hier op het oog heb, ook geslaagd rijn in het scheppen van nieuwe middelen, die wij niet gaarne meer zouden missen. Het blijft echter voor den arts moeilijk uit die nieuwe genees middelen, welke hem in de vakbladen wor den aanbevolen of waarvan de aanbeve lingen hem in den vorm van vlugschriften thuis worden gezonden, een keus te doen. Soms komt de patiënt zelf, op grond van reclame in dag- of weekblad, met een nieuw middel bij den- arts, met verzoek om inlichtingen omtrent de waarde daar van en met het schuchtere voorstel om het bijwijze van proef voor fe schrijven in an dere gevallen wordt zelfs deze voorzorgs maatregel achterwege gelaten en past de patiënt op eigen houtje het nieuwe middel toe. Het spreekt vanzelf, dat het ook voor den deskundige moeilijk is zijn houding tegenover dergelijke nieuwe middelen te be palen. Geruimen tijd voortgezette onder zoekingen, die op niet te kleine schaal moeten worden verricht, zijn alleen in etaat het noodige licht te ontsteken. In verschil lende landen heeft men dan ook de wen- schelijkheid ingezien, om, naast de van Staatswege uitgegeven Pharmacopieë, een orgaan te bezitten, dat, met het nog noo dige gezag bekleed, orde kan scheppen in den ongebreidelden stroom van nieuwe voortbrengselen op pharmaceutisch-che- misch gebied. Niet alleen voor schade aan het lichaam der lijders, doch ook voor bedrog moest worden gewaakt. Dit geldt zoowel voor ge neesmiddelen als voor die soort van voe dingsmiddelen, die bij herstel van ziekten worden aanbevolen. Verschillende daarvan ontleenen slechts aan breed opgezette recla me den grooten roep, dien veelvuldig ge bruik met zich brengt. Berucht in dit op zicht is, om een enkel voorbeeld aan te halen, de geschiedenis van een „Puro" ge naamd vlee8chsap, afkomstig uit een in de buurt van Munchen gelegen plaats, dat, voorzien van analyse-uitkomsten uit het be roemde laboratorium van Fresenius en van aanbevelingen van bekende mannen op me disch gebied uit tal van landen, als een voortreffelijk vl eeschvo edingsp rep ar a at werd aanbevolen. Een uitgebreid onderzoek bracht echter aan den dag, dat ter plaatse waar ,,PuroJ' werd bereid, geen slachthuis bestond in staat de 33.000 ossen per jaar te verwerken, die voor de bereiding noodig warenook waren daar geen fabrieken, om de benoodigde hoeveelheid, van elders in te voeren vleesch uit te trekken. Daar enboven bleek, dat in ,,Puro" volstrekt, geen vleesoheiwit, maar alleen eiwit van eieren aanwezig was. De openbaar-making van deze onderzoekingen maakte een einde aan deze zwendelarij. Een uit velewant het is niet moeilijk verschillende van derge lijke voedingspreparaten aan te haleD, die onder bedriegelijke leuzen aanbevolen wor den, geen voordeel aan den lijder brengen of wel die zonder schade door veel goed- koopere middelen kunnen worden vervan gen. Reeds twintig jaren geleden heeft men in Duitsohland pogingen aangewend, om een organisatie te stichten, die in deze de noodige voorlichting zou kunnen geven en dio onrli»r».ooifiTigp.n mu verrichten ?an nieuwe in de geneeskunde of in de vöedingg therapie in te voeren stoffen. Het goed be doeld© plan leed toen en ook later schip breuk op de tegenkanting van geneesmid delenfabrikanten, die zelfs de medische vakpers tot werkloosheid op dit gebied dwongen, door te dreigen haar advertenties te zullen onthouden. In Amerika zorgt e©n door dé American medical association ingestelde commissie door geregelde publicaties voor een schif ting tusschen goede en minder goede ge neesmiddelen in Engeland is thans van Regeeiingswege een commissie benoemd, om maatregelen voor te bereiden, die tot verbetering op gebied der geneesmiddelen kam.én lok?en. Nergens is men echter zoo ver gevorderd als in ons land. De Haagsche arts dr. J. de Groot, die als oud-apotheker meer dan een ander zoowel de medische als de phar- maceutische zijde dezer aangelegenheid be- heerscht, heeft jaren lang er op aangedron gen, dat van Regeeringswege de taak werd volbracht, die door particulieren niet naar behooren zou kunnen worden vervuld. Een door de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst ingestelde commis sie, waarin ook apothekers zitting hadden, stolde een uitvoerig rapport op, dat door de Maatschappijen voor Geneeskunst en voer Pharmacie in het vorig paar aan de Regeering werd aangeboden. Met niet ge noeg te prijzen spoed werd een som op de begrooting gebracht en op 30 Sept. werd door den Minister van Arbeid het bestuur van het Rijksinstituut voor Pharmaco-the- rapeutisch Instituut geïnstalleerd. Dit instituut zal de samenstelling, zuiver heid en pharmacologische Tyerking van pa tent- en andere geneesmiddelen onderzoe ken en tevens zijn aandacht schenken aan die voedingspreparaten, die in het bijzonder voor zieken bestemd zijn. Daar naast zullen aan artsen en apothekers critische over zichten uit de litteratuur omtrent nieuwe geneesmiddelen verschaft worden. Een staf van geleerden en practici op .medisch en pharmaceutisch gebied heeft zich voor een benoeming tot lid van het be stuur beschikbaar gesteld; onder hun lei ding zullen de noodige onderzoekingen op chemisch, pharmaceutisch, pharmacalogisch en klinisch gebied worden verricht, die tot een geheel vereenigd, een betrouwbare gids op geneesmiddelengebied zullen vormen. Samengesteld door bekwame en onpartij dige mannen, zulleij die mededeelinger. ivoor de geneeskundigen en apothekers van groote waarde zijn en hun onafhankelijk maken van de niet altijd ware en veelal niet gemakkelijk controleerbare inlichtin gen door de fabrikanten gepubliceerd. In velerlei opzicht zijn wij, Nederlanders, 'gewoon een afwachtende houding aan te nemen. Hoor de stichting van het Rijks- Instituut voor Pharmaco-therapeutisch on derzoek heeft onze Regeering een baan brekende daad verricht, die ongetwijfeld in andere landen navolging zal vinden. L. VAN ITALLIE. Een dramatisch spel van prof. Knappert. Dinsdag u,sV26 October, 's avonds 8 uur, wordt'te Utrecht bij gelegenheid van het 50-jarig jubileum van den Nederlandse-hen Protestantenbond voor 't eerst op^voerd een dramatisch spel in 4 "bedrijven „Sauil, Koning in Israël" -van prof. dr. L. Knappert, te Leiden. Do rederijkerskamer van Utrecht „Jan van Beers" heeft op verzoek van den Protestantenbond 't stuik in studie genomen en zal het opvoeren-, Lisa en Sven Scholandes Lisa en Sven Scholander hébben voor hun Liederen- en Duettena'v-ond^ Donderdag 28 October in de Stadsgehoorzaal te Leiden, be halve hun oude succesnummers en schal van nieuwe chansons medegebracht. Het aan-! trékkehj'ke programma bevat o.a.: O Mo der ick wel en Ding han"s „Di© bekehrte Schti- ferin"3 „Frau Holle", ,,Lettre d'une cousin© h son cousin1', „Au marohé de la Madeleine"» ,yLa Retraite", enz. Sven Saholander zal we* der alles op zijn mooie oude luit begeleiden,- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)» Herfstvacantie. Geachte Reductie. Het is allerminst mijn bedoelipg geweeöt een „hoogst ernstige en grievende beschul diging" te richten aan het adres der le©* raren bij het Gymnasiaal'en Middelbaar On-i der wijs alhier- Tik héb bestreden - lo. de juistheid der waarneming van den Districts-schoolopzie ner die, volgens Ing. Stuk Nr. 342, in de maand December duidelijk „matheid" bij leerlingen en „on-derwjjzers" der scholen voor lager onderwijs constateerde, en 2o- de gereedheid van B. en W. om nu niet alleeni een herfstvocantie in te voeTen bij de scho^ len voor Lager Onderwijs, maar ook den Raad voor te stellen die nieuwe vacantie ook in te voeren voor H- B. S., Gymnasium en Kweekschool. Ik weet niet eens of de ileeraren van H« B. S, en Gymnasium alhier die „herfstva cantie" begeoren o-f noodig achten, hoe kon ik ze dan ergens van „beschuldigen''? Dr. Bosselaar heeft mij misverstaan. Hoogachtend, J, DE LANGE, Leiden, 23-10-"20- FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: B. de Haas, koopman, Zwolle. R.-c.: jhu mr. M. A. de Savornin Lohmaiicur.miv H. v. d. Vegte. J. A. Ressing, Dinxperlo. R.-c.: mr. A D. H. Quintuscup.jhr. mr. H. Lamah Trip, Arnhem. TT. V. O. Bij, l.tmmcrmon 01* aOnDPriflr-' Friesohe Palen. R.-c.: mr. J. J. E. B^scïri loo; curator: mr. J. H. D. Munnik, Heereü veen. P. Langen Jr., veehandelaar, PurmerencL R.-c.: mr. De Josseli'n de Jong; cur.: mr. F. Willekes Mao-Donald. O. Voogd, Haarlem. R.-c.mr. E. J. Dorhout Mees; cur.: mr. F. J. B. Theys©. O. H. Weverink, koopman. R.-c.: mr. F. B. Enthoven; ourator: mr. Th. Folkers. N. Junq, Vaals. R.-o.: mr. Bauduinou-< rator: mr. J. H. Onland, Heerlen. D. J. Postma, arbeider, Rijperkerk. R.-o.: mr. H. Hannema; curator: mr. S. Ypey- Naaml. Venn. De Gooischc Handelson*' derneming, te Bussum. R.-c.: mr. F. B. Ent- hoven curator: mr. Th. F. Boerlage, te Amsterdam. B. van Zweden, koopman, le Amsterdam.. R.-c.: en curator als voren. T. Verstoep, kaas- en boterhandelaar, te. Gouda. Cur.: mr. W. J. L. van Es. L K. Spindler, scheepsofficer, v.h. te Set ters (Westerwold, Hessen-Nassau), tham Kruisstraat 31b. alhier. Cur.: mr. H. van Wijk. Overschie. Cur. mr. W. Jalink. N. V. Electrische Kuiperij en Klompen- fabriek Phoenix", gevestigd te Vlaardin- gen. Curs.mrs. L. H. van Winkelhof en' F, Bordewijk; R.-c.: in deze zaken: mr. H. W. M. van Heiten. A. Grentzius, Den Haag. R.-c.: mr. F, Beudeker cur.: mr. F. Donker Curtius. De coöperatieve verduurzaaminrichting ,,Het Westland", te Naaldwijk. H.-c.: mr. W. J. Bergen: curs: mr. J. van Kuyk eh mr. J. R. H. van Schaik. M, Voigt, winkelierster in modeartikelen,- Arnhem. Rechter-commissaris: mr. A. D.< H. Quintus; cur.: mr. A. W. L. Bondam,- Arnhem G. W. Meijer, arbeider, Nieuwe-Pekela. R.-c.: mr. H. Kuipers; cur.: mr. K de Groot, Winschoten. L. Haane, St.-Pieter. R.-c.: mr. Bon- li omme cur.mr. W. Rusel, Masastricht.- J. Beugeling, bierhandelaar, Emmen. R'.- comm.mr. J. C. H. Kaempff Prikken cur.: mr. J. A. ten*Holthe, Halen. J. Huber, Eindhoven. R.-c.: mr. 0. W< Vollgraff; cur.: mr. W., M. M. Hekking, Eindhoven. Vernietigd: r F. Bootsma, visscher, Lemmer. J. Koornstra, visscher, Leramen v H. Wouda, visscher; Lemmer.- G e i n d i gd J. W. Gorter, koopman, Assen. S. Stoeten, melkrijder, Ambt-Ommen. J. van lijmen, sigarenfabrikant, Kampen. ,G. J. Timman, Helder. W, J. O. Valk, Rotterdam, on J. Ho Oosterom, slager te Schiedam. G. Wijnen, koopman, Gulpen. B. G. Trip, wagenmaker, Assen. Op geheven: B. H. Verhoogh, Rotterdam. F. de Hoog, Hen Haag. f

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6