Ho. 18602 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 October. Tweede Blad. Anno 1920. DE ARBEIDSWET, TWEEDE KAM ER. SPORT: FEUILLETON m OlM STÜJLÜI5 De Arbeidswet treedt morgen, Zondag, in werlcing. Van af dien dag zal krachtens 'deze%wei, de 45-urige arbeidsweek voorge schreven zijn voor alle fabrieken en werk plaatsen. De wet zal vooralsnog enkel vooi fabrieken en werkplaatsen in werking tre- 'den. Voor kantoor geldt 'zij vooralsnog niet, zoo min als voor landbouw-, tuin bouw- of boschbouwondernemingen en mijn arbeid, terwijl de Steenhouwerswet en de Stuwadoorswet naast de Arbeidswet van kracht blijven. Er zijn zoovele personen en belangen bij de nieuwe wet betrokken, dat wij de voornaamste bepalingen, waar mede men rekening heeft te honden, hier laten volgen. Do voornaamste bepalingen» Verbod van kinderarbeid beneden 14 jaar in alle ondernemingen. Voorschriften betreffende gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrou wen in fabrieken of werkplaatsen, kantoren winkels, apotheken, hotels of koffiehuizen en daarbuiten. Arbeidstijd in fabrieken of werkplaatsen. 'Arbeidslijsten en arbeidsregisters in fa brieken of werkplaatsen. Arbeidskaarten voor jeugdige personen en gehuwde vrouw ui in alle ondernemin gen. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar mag geen ar beid. verrichten. Als overgangsmaatregel is toegestaan, dat na 24 October 1920 arbeid verrichten: a. de op dien datum twaalfjarige kinde ren, die dan voldoen aan het bepaalde in art. 22 sub. 4 der Arbeidswet 1911. b. de op dien datum dertienjarige niet- leerplichtige kinderen c. de niet leerplichtige jongens, die tus- schen 24 October 1920 en 1 Juli 1921 dertien jaar geworden zijn. Arbeidstijd in fabrieken of werkplaatsen. Van 24 October 1920 af zijn de 8-urige werkdag en de wekelijksche arbeidsduur van 45 uren verplicht geworden voor alle arbeiders in alle fabrieken en werkplaat- sen. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdige personen cn vrouwen. Voor mannen even eens, tenzij door bijzondere bepalingen in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergun ning van den Minister van Arbeid of het 'districtshoofd der Arbeidsinspectie toege staan. Zaterdagmiddag na 1 uur mag in fabrieken of werkplaatsen alleen dan wor den gearbeid, als dit ïs toegestaan in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid of liet dis trictshoofd der Arbeidsinspectie. De dagelijksche arbeid mag niet vroe ger beginnen dan te 7 uren.vm., en niet later eindigen dan te 6 uren nm., tenzij 'door bijzondere bepalingen in het Werktij denbesluit vroegere of latere arbeid, als ook arbeid des nachts is toegestaan. Ook het districtshoofd der Arbeidsinspectie kan afwijkingen toestaan voor speciale geval len. De arbeidsduur per dag bedraagt ten hoogste 8 uren, behave voor dien arbeicT, nader bepaald in het Werktijdenbesluit. Het districtshoofd der Arbeidsinspectie kan, indien zich bijzondere omstandigheden voordoen, overwerkvergunning geven. Vooi mannen ten hoogste 11 uren per dag eu 62 uren per week, voor vrouwen en jeug dige arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. De arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aan het Hoofd staan van inrichtingen af van een afdeeling en uit- sluitend of in hoofdzaak belast zijn met de leiding daarvan, valt niet onder de bepalin gen betreffende den arbeidsduur en arbeids tijd. Ook valt niet onder deze bepalingen de arbeid van den fabricagc-cHef, chef dc bureau, enz., voor zoover zij met leiding óver personen wedk/aam. in die afdeelin- gen, zijn belast. Arbeid in broodbakkerijen. Voor broodbakkerijen gelden speciale be palingen. Zondagsarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Nachtarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Als nacht wordt gerekend de tijd tussclien 8 uren 's avonds en 6 uren des morgens, met de volgende uitzonde ring: Op Zaterdag mag om 4 uren worden be gonnen. In den nacht van Zondag op Maandag mag te middernacht door één persoon be gonnen worden met bet stoken van heete- lucht- en heetwaterovens. De arbeidsduur is voor bakkersgezellen, loopwerk inbegrepen, ten hoogste 8 uren per dag en elf uren op Zaterdag, doch niet meer dan 45 uren per week. Voor jeugdige personen en vrouwen geldt de algemeene regeling voor 'abrieken en; werkplaatsen. Bijzondere afwijkingen zijn toegestaan voor ten hoogste 10 dagen in een jaar en voor Joodsche bakkerijen en in bijzondere omstandigheden met vergunning van het distriebtshoofd der Arbeidsinspectie of van den Minister van Arbeid. Arbeidslijsten cn -registers» In alle fabrieken of werkplaatsen moet een arbeidslijst aanwezig zijn, waarop de arbeidsregeling is aangegeven. Deze rege ling moet worden gevolgd. Bij wijziging van de arbeidsregeling moet een nieuw blad der lijst worden ingevuld. Dc arbeidslijsten zijn uitsluitend op het postkantoor verkrijgbaar. Van elk blad moet een afschrift worden gezonden aan bet Districtshoofd der Arbeidsinspectie, waartoe zich aan dat blad een briefkaart bevindt. Het afschrift mag niet in do bus worden geworpen, maar moet aan het postkantoor worden afgegeven. Bij het verzenden van dit afschrift moet op het postkantoor de lijst mede ter afstempeling worden aange boden. De oude arbeidslijsten moeten alle met 24 October verniewd zijn. In ale fabrieken of werkplaatsen, waar door een of meer jeugdige personen ol vrouwen, of door vijf of meer mannen ge regeld arbeid wordt verricht, moet een ar- beidsregister aanwezig zijn, waarin dc na men der aldaar werkende personen zijn ingeschreven. De arbeidsregisters kunnen aan het post. kantoor worden aangevraagd. Arbeidsregisters van het model, laatste lijk vastgesteld krachtens de Arbeidswet 911, blijven nog twee j'aren geldig. Arbeidskaarten. Voor alle jeugdige personen (dat zijn arbeiders beneden 18 jaar) en gehuwde vrouwen in jlII© cmdpi'nomiiigon., moot hot hoofd of de bestuurder dier onderneming in het bezit zijn van een door of namens den burgemeester der woonplaats van dien persoon of die vrouw, onderteekende ar beidskaart. De oude arbeidskaarten zijn niet meer geldig. Vergadering van gisteren. Regeling van werkzaamheden. D© VOORZITTER stelt voor Woensdag 27 October s-morgens om elf uren verschil lende wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. Interpellatie. De heer DECJKERS (R.-K.) vraagt ver lof tot de Ministers van Landbouw, Nijver heid en Handel en van Waterstaat vra gen te mogen richten inzake de schade, toegebracht aan landbouwers door de over strooming van de Maas in Januari 1920, over de maatregelen, welke genomen zijn en over de Beersche Maas. In een volgende vergadering zal hierover worden beslist. Interpellaties Weitkamp en Sannes. Hierna wordt voortgegaan met de intor- pellatie-Weitkamp over de zuivelpolitiek en de interpellatie-Sannes betreffende de prij zen van brood en melk in verband met de algemeene duurte. Tevens is aan de orde de motie-Sannes, luidende >.De Kamer, het gewenscht oordeelende, dat de prijzen .van witte- en grof rogge brood in de komende wintermaanden onge veer gelijk worden aan die, welke in Juli 1920 golden, en dat daartoe desnoods als tijdelijke noodmaatregel een bijslag uit 's Rijks schatkist behoort te worden gege ven, verzoekt de regeêring de daartoe noo- dige maatregelen te treffen." De heer VAN RAPPARD (V. L.) be toogt, dat het in 't belang van den land bouw is, speciaal met het oog op de export, öm de belemmeringen m. n. de uitvoerver boden op te heffen. Spr. begrijpt niet, dat hier te lande zoo veel boter gebruikt wordt, terwijl er met de margarine nog een prijsverschil is van fl. Hij vraagt afschaffing van de heffing, welke nog op de exportboter rust; dat is noodig, willen wij niet onze afzetgebieden verloren zien gaan. Spr. zal nog overwe gen of hij een motie voor afschaffing der exportheffingen zal indienen. Met het klagen over de melk moet Het maar eens uit zijn, betoogt spr. verder. Het melkverbruik is gestegen, de verbete ring van do voedselvoorziening mag ech ter niet gaan ten koste van den boeren stand. In Denemarken kost de melk 48 cents. Hij acht al het geroep over de dure melk misplaatst. Dat blijkt uit een vergelijking der stijging van de melkprijzen in ver schillende landen. Andere artikelen zijn hier te lande veel meer gestegen ln prijs dan de melk- Aan den Minister vraagt spr., waarom deze niet eens een proef -neemt met voor- loopige opheffing van alle belemmerings bepalingen op zuivelgebied. Niets belet den Minister om zoo noodig in te grijpen, wan neer er bijv. een gebrek aan kaas zou ko men. Bij openstelling der grenzen kan men tegenhouden de kaas, die nu reeds in de pakhuizen is, wat gemakkelijk gaat, omdat deze kaas gemerkt is Of wel men kan de kaas, die na openstelling der grenzen ge maakt wordt, een merk van uitvoer geven. De VOORZITTER deelt mede, dat nog zeven sprekers zijn ingeschreven. Wil men vanmiddag gereedkomen, dan moet de spreektijd gerantsoeneerd worden. Spr. stelt een kwartier voor. Aldus wordt besloten. De beer WINTERMANS (R.-K.) betoogt, dat de zuivelproductie grooter is dan de behoefte. De kosten der zuivelproductie zijn zoo hoog, dat de melkprijs niet te duur is. De beer REYMÉR (R.-K.) vraagt den Minister of en wanneer er maatregelen te verwachten zijn ter bestrijding van de duur te. Wat de heer Sannes in zijn motie vraagt het toeslagstelsel, is het minst deugdelijke om de duurte te bestrijden. De Minister heeft de gemeentebesturen opgewekt gebruik to maken van hun be voegdheid om maximumprijzen vast te stellen, doch zij beschikken niet over alle gegevens, om zulk een prijs goed te bepa len. Bovendien zijn gemeentelijke maxi mumprijzen gemakkelijk te ontduiken. De heer BAKKER (C.-H.) verdedigt het standpunt der Regeering, om niet té veel vrijheid te geven, want dan zouden allerlei artikelen de grenzen overgaan. De heer DRESSELHUYS (V- L-) bespreekt den tondenz van de rede van den beer San nes. dat de Minister prijsregelend en prijs- drukkend moet optreden. Spr. wijst er op, dat de Labour Party zich in een geschrift aan dep volkenbond uitgesproken heeft voor borstel van ruil'verkeer en vrijen handel. In vergelijking met andere landen is, vol gens officieelo statistische gegevens, de prijsstijging in Nederland niet zoo bijzonder groot. Onjuist is ook, dat verkoopers en produ centen de prijzen bepalen; terwijl vraag en aanbod de prijzen beheersohen- De eenigo factor, welke overweegt, is de öchaarsohte, Hooge prijzen, hoe onaangenaam ook, zijn Het eenigo middel om do «industrie te prik kelen. Do compensatie voor liet publick.ligt elders; de eenigo manier, om de prijzen to doen dalen, is productie en overvloed; ver schaffing van kapitaal. iAlle overheidsbemoeiing werkt belemme rend. Dö loonon zijn belangrijker gestegen, en Veel snelleT dan het product; vandaar, dat de arbeiders u een grooter marge hebben* Alleen de ambtenaren doelen hierin niet. De Overgangstijd naar bet vrije bedrijf, met een sterke prijsstijging, zal men niet kunnen vermijden. De prijzen dalen thanS, Üat zal de productie doen verminderen, wat werkloosheid ten gevolge heeft. Daarom moet men de industrie en ook den landbouw niet langer belemmeringen opleggen- Spr. kiest liever het systeem van 'den heer "Weit kamp, dan dat van den heer Sannes. Maar hij begrijpt, dat de Minister voorzichtigheid moet betrachten. Spr- ia tegen de motie- Sannes. De beer RTJGG-E (S. D. 'A. P.) verdedigt de socialisatie als bet eenige rechtvaardige productieproces- Verder klaagt bij over de stijging der melkprijzen. Do heer STAALMAN (Chr-Dem.) be spreekt bet brood vraagstuk. De leiding van het broodbureau laat veel te wenschen over. Verder zegt spr., dat de Regeering voor lage prijzen heeft te zorgen en voor goede kwali teit van het brood. De heer OOLIJN (A.-R-) erkent, dat de Regeering nog verschillende maatregelen moei; nemen, omdat zij niet alleen met de belangen van den- landbouw beeft rekening 'te houden. Maar export is thans toch ge wenscht. De heer DECKERS (R-K.) vraagt of de Minister 'bereid is alsnog voor liet seizoen den melkprijs te herzien, wanneer het in te stellen onderzoek naar do productiekosten uitwijst, dat de prijs te laag is. Hij vraagt afschaffing van de N. U. M-reehten. De heer TEENSTRA (V.-D.) dringt er op aan zoo spoedig mogelii): tot normale toe standen terug te keeren. Hij vraagt den Mi nister zoo spoedig mogelijk zijn bemoeiingen met de zuivelproductie te staken- Spr. heeft er bezwaar tegen, dat de bijslagen eigenlijk door de landbouwers betaald worden; terwijl zij volstrekt niet zulke groote verdiensten hebben. De heer VAN SCHAIOK (R-K.) betoogt, dat de tijd voor algeheele vrijheid op econo misch gebied voorbij is. Het beste middel, ook voor de zulv-elvoorziening is samenwer king van alle belanghebbenden. Do MINISTER de heer VAN IJSSEL- STEYN, handhaaft zijn verklaring^ dat alle landen bezig zijn de toeslagen af te schaffen. De heer Sannes gaf verkeerde cijfers, inzake do stijging der pTijzen in andere landen. Vergeleken bij Denemarken bijv. is het hier, wat de melk betreft, beter- Een proef nemen, gelijk de heer Van Kap pa rd verlangde, wil de Minister niet; dan zou men de zaak niet meer kunnen overzien. Bovendien is men afhankelijk van bepalin gen, in liet buitenland genomen. Spr- doet al het mogelijke om den export te bevorde ren. De boerenstand heeft op het oogenblik niet te klagen, spr. blijft daarbij, welke prijsberekeningen men hem ook zal voorleg gen. Van woekerwinsten is geen sprake. Ter wRle van den vrede in liet land is het niet gewenscht' den melkprijs te verhoogen. Aan den heer Reymec antwoordt spr-, overtuigd te zijn. dat in véle gevallen de ge meenten prijsregelend kuonen optreden. Een nieuwe Duurtewet is gereed- Daarbij is gob ruik gemaakt van verschillende aan wijzingen om allerlei gebleken mooilijkhe- <den te ontzeilen. De pfijs, die de boeren krijgen voor de melk zal, zoo noodig Worden herzieD, maar in geen geval voor Februari. De heer SANNES (S. D, A. P.) voert nog maals het woord- De stemming over de motie heeft Dinsdag plaats. •De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag a-s., 's middags één uur. VOETBAL Westelijke le klasse. Dordrecht: D. F, -C.Blauw-WïL Rotterdam: V. 0. C.H. V, V. Amsterdam» SpartaanVs V- A.; Ajax— Haarlem. Utrecht: U. V. V.Sparta; Den Haag: H. B. S.A. F. Qj 3o klasse» Delft: DelfiaB. M. T Leiden: L. F. G.U V. S. Den Haag: GelerilasD. V, V.; V. C. S.i Delft. Overzicht. In do Westelijke 1ste klasse krijgt Blauwe Wit een zware wedstrijd te spelen n.l. tegen D. F. C. in Dordrecht en wij gelooven niet dat de Amsterdammers hun ongeslagen record zullen handhaven In Rotterdam ontmoeten V. 0. C. en H. V. V. ol'kaar als do V. 0. C. voorhoede niet al to zeer uitvorm is, voorzien we een aardigen wedstrijd, met do Rotterdammers iets in de meerderheid. Bij de plaatselijke ontmoeting SpartaanV. V. A., geven wij Spartaan de meesto kans. V. V. 'A. heeft tot nog toe niet veel gepresteerd, terwijl Spartaan van U. V. V en H. V. V. wist te winnen. Bij AjaxHaarlem voorzien we een spannende strijd, beide elftal-* Ion ontloopen elkaar niet voel. Ajax heeft ech ter 't voordeel van eigen terrein en dit zal wel den doorslag geven. Bij U. V. V. Sparta en H. B. S A. F. C. geven we do thuisspelende vcr-> eonïgingem de ^beste kansen. In do 3do Masse gaat B. M. T. op bezoek' bij DeQfia en we gelooven niet dat do Delft on a- ren veel pleizier van dit bezoek zuilen hebben, Vorder staat op 't programma L. F. C.U. V. S. Bij de geelzwarten lukt 't in de laatste tijd niet erg, vorige week kon er niet eens van het zwakkfe D. V. V. gewonnen worden terwijl U. V S. goed werk deed door Delfia te slaan. De zwakke plek in 't elftal van L. F. C. is vooral de voorhoede, er ontbreekt iemand met een goed schot. Bij U. V. S. is eveneens do achterhoede 'i best, terwijl de voorhoede wel in staat zal zijn om een paar doelpunten te fabriceer en. Wij voorspellen een kleine ovorwiiming voor U. V. S, In do beide andere wedstrijden zullen de thuis spelende oluhs wel do overwinning weten te behalen. KORFBAL» Programma voor morgen» West IA: D. E. D.Vitesse (L.) D. V. D.—D. E. V. West IB: D. H B. S. C.-A. L. 0.5 Vitesse (H.)—O. S. C. R. West IC: D. O. S. O.Advendo Ready—D. V. V.A. W.Hercules. West IIE: Vitesse (L.) II—R. W. H. S. V. IIVoorwaarts. Overzicht. Leidon is morgen verstoken van een 1ste Has wedstrijd. Een simpel 2e klas spelletje zal de eenige bezienswaardigheid zijn, tenzij Fluks, dat rust heeft, een oefenwedstrijd speelt, zooals ze van plan was. Vitesse (L.) moet binnen het groene perk treden en wel in .het Stadion te Amsterdam. Do Lei- denaars hebben een groot verlies te boeken door het voorloopig niet meespelen van A. v. d. Reyden, die door het ongeluk in den wedstrijd Vitesse (L.)D. E. V. opgeloo- pem, niet eerder dan Januari zijn krachten weer aan de blauw-witten zal kunnen ge ven. Wie er voor hom zal invallen is nog niet bekend, maar het zal zeker zeer moei lijk zijn hem te vervangen. Wij vreezen daarom, dat het succes voor Vitesse den eersten tijd niet te groot zal zijn. De gast- heeren van baar op morgen zijn e oh ter niet de sterkste der afdeeling. Tot nu too heeft' D. E. D. nog geen punt kunnen bokalen. Zelfs van D. V. D., dat men tot niet veel goeds in staat ach tl© wist zo to verliezen* Wio nu do meesto kansen te geven 1 - In den laatst en tijd spotten allo twaalf tallen met onze voorspellingen, waardoor wo geneigd zijn dit keer ailea van den ver rassend en kant te bezien. Zoo meen en wé, dat op het oogenblik D. E. D., bovendien nog thuis spelende, sterker zal zijn dan het verzwakte Vitesse, maar van ons inge- Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK I. Dominee Josef Watson, predikant ie Long Marthon, was twee en vijftig jaar, toen Sophio in de wereld kwam, en me- yrouw Watson deze verliet; toen hij twee en zeventig was, volgde hij zijn vrouw, en hun dochter bleef alleen achter. Toen waren de brieven der familie Wat- èon vervuld van één vraag: Wat moet er van Sophie worderï? Maar een nicht van den overleden predikant, die graag mensck lievend was, als zij het op goedkoopc ma nier zijn kon, loste de moeilijkheid op, door haar hulp in cle huishouding weg te zenden en haar jonge bloedverwante als zoodanig aan te nemen, op een salaris, dat tien pond per jaar minder was dan zij g:\roon was geweest te betalen. Zoo kwam Sophie in onze straat; en het eenige waro nadoel van haar leven daar, was de groot-o moeilijkheid, om zichtbaar te zijn als zij noodig was, en onzichtbaar, els zij het niet was. In de onzichtbare tij den had zij echter een grootcn troost in de persoon van mevrouw Bean, die naast Haar woonde De heer Bean was een reiziger in boter, nicht Hanna gedroeg zich dus tegen over de familie, zooalb goede buren dit moe ten doen; maar zij was heel blij, dat het meisje daar zijn kon, als haar diensten niet noodig wa^en. Sophie was ongeveer drie maanden ln Flodmouth, toen zij, op een winterigen dag in Maart uit de bibliotheek terugkee- rend, waar zij de boeken voor nicht Hanna geruild had, mevrouw Bean zag bij het. groene ijzeren hek van den voortuin. Even later stak juffrouw White den weg over en kwam bij hen, om het brandende onder werp van de straat te bespreken. ,,U is zeker op partij van de Salisbu ry's gevraagd?'' zei mevrouw Bean dade lijk. ,,Dc straatveger is zeker gevraagd I" zei juffrouw White bitter. „De Salisbury's ge ven zich niet dikwijls dc moeite de straat te vragen, ipaar als zij het doen „Er zullen lichtbeelden vertoond wordeiï. door een Deenschen mijnheer, met wien mijnheer Salisbury zaken doet," zei Sophie in alle onschuld. „Platen van de boterbe- reidiDg en zoo." „Lichtbeelden!" riep juffrouw Wiïite uit, die gewoonlijk met een ruk sprak, alsof zij iets gepakt had, dat probeerde weg te ko men. „Lichtbeelden! Dat verklaart het. Zij wilden binnen korten tijd een talrijk pu bliek hebben en daarom vroegen zij ons, omdat hun deftiger vrienden niet gekomen zouden zijn. Ik heb het land aan zulke Maar doar de heer Bean reisde voor Sa lisbury on Co., viel zijn vrouw in „Het zal zeker aardiig zijn. Zij doen de dingen altijd good." En Sophie voegde er vredelievend bij „Ik hoor, dat mijnheer Salisbury verba zende zaken in de boter gedaan heeft." De uitdrukking was niet van haar, want op die manier sproken wij allen, met in gehouden adem, van den croesus van onze' straat. „Toch herinner ik me den tijd,' 'zei juf frouw White, toen mevrouw Watson het akelig vond, dat baar dochter zou trouwen met den zoon van een man, bij wien zij, als meisje, spek had gekocht. Rn nu wo-rden wij allen daar gevraagd, omdat wij geschikt zijn om een Deenschen feestdag te ma ken." ,Wat doet heb er toe, waarom wij ge vraagd worden, als wij maar gevraagd worden," zei mevrouw Bean vroolijk, mot haar armzaligen hoed heel erg scheef on haar ongelukkige veeren boa wapperend in cïen stoffigen wind. „Ik weet nog niet, of ik gaan zalik denk, dat ik zeggen zal, dat ik ziek ben." zei juffrouw White. neemt de dingen te zwaar op," zei •mevrouw Bean. „Maar dat komt zeker door uw schrijven. U moet een extra-hoe veelheid gevoel hebben, om te dichten." „O neen," zei juffrouw White, maar zij stab cle straat over, denkende aan vervlogen triomf in plaats vaai aan tegenwoorctigon minachting vreemd genoeg gingen do menschen dikwijls bij mevrouw Bean van daan, aan iets prettigs denkende cn de kleine dame glimlachte bepaald, toen zij haar sleutel in het slot stak, bij de herin nering aan die sch/itterondo gelegenheden, dat haar gedichten gedrukt waren in „Het Weekblad" van Flodmouth. Eén gedicht vooral bracht haar bijna roemhet was ge maakt juist voor het bezoek van een vorste lijk persoon aan onze zeehaven, en luidde als volgt: „Heil U, groote zeevaart-prins! Laten dToge eai natte dokken zeggen On zo blijdschap bij uW komst." Gedragen door een golf van opwinding, vonden wij het in dien tijd prachtig; maar later, toen wij er nog eens over dachten begonnen eenigen van ons te vragen, of heb w el wat beteekencle. Maar verscheidene leden van den gemeenteraad hadden voor gesteld, dat heb buiten hot station, bij aan komst van den prins, gezongen zou worden door een koor van do schoolkinderen van Flodmouth; dus moet het wel goed ge weest zijn. Juist-, toen juffrouw White haar deur dicht deed, -sloten mevrouw Bean en Sophie de hare; toen was de grijze straat een oogenbLik stil, totdat dc klok in den groo- ten kerktoren begon te luiden met haar kling, klang, kling, klang! dat al de ge- dfcichten en handelingen van ons leven scheen af te ronden. Drie dagen later was de groote dag van de partij bij de Salisbury's, en Sophie was juist gekleed, toen zij een dringend® bood schap kreeg, om to vragen, of zij even bij mevrouw Bean wilde komen, als zij langs kwamzij sloeg dus gauw haar mantel om en Liep de twee kleine paadjes af, om aan de deur ontvangen to worden door den Heor Bcan, een stil man, lang en mager, met muiskleurig haar, dat niet plat wilde blijven liggen. „Mijn vrouw heeft eet? ongeluk gehad," begon bij plechtig en langzaam. „Hot spijt me Maar Sophie vloog hem voorbij, voordat hij zijn zin geëindigd had, en bereikte de eetkamer, waar mevrouw Bcan als een beeld der wanhoop in een goedlkoop rose satijnen japon stond. „O, lieve!" riep Sophie, „heb jo je ge* brand?" „Neen," steunde mevrouw Bean, Sophie met haar bijzonder heldere, bruine oogon aanziende, „het- is lever en spek." „Wat?" riep Sophio uit. „Ik was bezig wat te bakken. Ik had me vroeg gekleed, omdat Herbert vanavond thuis kwam, en hij zegt altijd, dat ik zoo heerlijk lever bak; ik deed dus een groot 6chort over mijn japon, maar d'e opwin ding ovor de partij maakt zeker, dat ik saus morste, en d'ie ia door het schort over do voorbaan gegaan* En dat na al de moeite, die ik gehad heb om het precies na to maken van een afbeelding van een Fran- 6che tooneelspeelster in „The LacBy's Field'5 het is verschrikkelijk. Zij maakte een. vreemden indruk, zooals zij daar ond-er do kleine gaskroon stond in een goedkoop© japon van roso satijn, dat op een uitver koop gekocht was, en die gegarneerd was met zijde van een andere tint. De geheele japon was een belachelijke caricatuur van de nieuwste Franscho mode, e>n toch was mevrouw Bean er oen sprekende persoon lijkheid inmisschien, omdat zij dat- onder allo omstandigheden was. „Het ia het is verschrikkelijk'," zet Sophie, bijna sprakeloos bij de ramp. „Ik heb vannacht tot drie uren opgezeten om het lijf te maken," ging mevrouw Bean, voort, een begrijpelijkcn traan stortend „Kom, kom", zei do heer Bean, die So phie in dc kamer gevolgd was. „Het is niets voor jou om zoo toe to geven, Ethel" „Ik dacht, dat jo zoo'n eer met me zoudt' inloggen," snikte zij. „Ik dacht, dat ze opi de partij zouden zeggen: „Het moet Her- bert Bean zeker goed gaanl" $Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5