LBIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 October 1920. Officieele Kennisgeving De Gasprijs-kwestie. BINNENLAND, STADSNIEUWS PBIJS DEK ADVERTENTIEN: SO (lts, pet regel. Des Zaterdags 40 Cts, por regel. Kleine adrertentiën Woensdag 76 Ota., Saterdag f 1.—tij een maximum aantal woorden ran 80. Incasso volgens post. reoht. yoor oventueede opzending van brieven 10 flta, porto te betalen. Bewijsnummer, 5CtS, Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Nummer 18601. Nuttige wenken voor reizigers richting Den Haag en voor de Directie van de H.IJ.S.M. betreffende den toestand op 't Leidsche Station in den |are 1920. Dit nupimer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de- ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke vischwin- kels (Yischmarkb en Stadshulpwerf) ver krijgbaar is SCHELVISCH a f 0.23 per pond. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 22 October 1920. 0 Waar de behandeling van het voorstel in den Gemeenteraad inzake de gasprij3regoling ia uitgesteld tot Maandag a.s. hebben wij, gelet op de publieke belangstelling voor deze kwestie, fcooals die trouwens reeds in eenige ingezonden rtukken in ons blad tot uiting kwam, het niet ondienstig geoordeeld, eon nader licht te wer- pon op dc geheeie affaire. Te dien einde ver zochten wo den directeur onzer lichtfabrieken, 'den heer van Ammers, ons een uiteenzetting te willen geven omtrent den stand van zaken in het gasbedrijf en daaraan dan te verbinden een nadere verklaring over het voorstel, door B. ;en W. ingediend, waarvan hij eoliter de gees telijke vader is, waaraan deze zoo welwillend ,was direct te voldoen. In het onderhond, dat ,wij met den heer van Ammers daarop hadden gaf deze ons een globaal overzicht, hoo hij zich voorstelt do gasfabriek weer rendabel te maken, en hoe hij daarbij, dit doel voor oogen houdend, gekomen is tot het voorstel, zooals dat den Raad heeft bereikt. We z'illen trachten onzen lezers daarvan een wedergave te geven, idie, naar wij hopen, heel wat misverstand zal ophelderen en enkeio bezwaren, die wij aan vankelijk deelden, zal doen verdwijnen, gelijk zo dat ook bij ons hebben gedaan. Ter zake dan: Tijdens den oorlog was de algemeene ge dachte: straks, als het vrede is, zal de prijs van eon on ander wel dalen, waaronder ook dio .Van hel gas. Niets is echter minder waar ge bleken en thans kan eerst met recht in velerlei opzicht van „duur" worden gesproken. Hoewel de gasprijs in vergelijking met vroeger niet voor do poes is, heeft Leiiden in vergelijking met an dere plaatsen g>en klagen, integendeel. Is do prijs hier nu nog 17 en 18 ot. ('t laatste voor muntgas) in Amsterdam bedraagt deze 21 en 21 Va, to Dordrecht 21, Groningen 23, Maas tricht 22, 's-Hertogen'bosch 23 en 24, Maassluis 20 en 21, Delft 20 en. 217*, te Rotterdam 19 en 19l/a en zoo zouden we nog kunnen doorgaan. Hoewel de prijs dus elders hooger is, vorkeert ido gasfabriek in al die plaatsen in slechter omstandigheden 'als hier het geval is, al wordt ook hier, gelijk men weet, vooreerst nog met een nadeelig saldo gewerkt. Hoe dat mogelijk is, kan blijken uit het volgende: Niets werkt möer nadeelig op het gebruik van gas dan prijs- yerhooging. Reeds als deze in aantocht is, werpt zij haar schaduwen vooruit Er wordt door het groots publiek niet meer gerokond, .welke brandstof, welke verlichting goedkooper ds, er wordt op gas bezuinigd. Zelfs met den .Verhoogden gasprijs komt mon door de afne ming van het gebruik, dus door beperking der productie, met onafwendbaar daaraan verbon den boogere productiekosten, wederom voor een nieuw deficit te staan, dat opnieuw door een gasprijsverhooging moet woriden gedekt. Men ikrijgt als 't ware den vicieuson cirkel: gasprijs verhooging minder produofcio gasprijsver hooging enz. De heer v. Ammers heeft de oplos sing van 't probleem in andere richting gezocht en gevonden, zGoais uit de resultaten blijkt. Geen gasprijsverhooging, maar met alle kracht gewerkt voor meer gasverbruik, dus voor meer dere productie. Om dat te kunnen bereiken moet kle gasprijs kunnen concurreeren togen do an dere brand- cn vcrliclitingsstcffen en met onzen gasprijs van 17 en 18 ct. was dat mogelijk, ook wat betreft het bezigen vaji gaskachels, een ter rein waarop nog heel wat te bereiken is. Dank zij de gevoerde propaganda eté. as het gasver bruik hior ter stodo zoo ver opgevoerd, dat, zij er dan, gelijk gezegd, nog een nadeelig saldo, toch hetero resultaten konden worden geboekt dan elders en opende zich het vooruitzicht, dat binnen afzienbaron tijd do gasfabriek alhier zich zelf weer zou kunnen bedruipen. Hot gasverbruik nog wat meer uitgebreid en 't vol gend jaar de nieuwe stokerij er bij die plm. 17= ct, per kub. Meter economischer zal wer ken men is reeds druk bezig aan. deze sto kerij cn men was er. Om enkele cijfers over het gasverbruik te ge ven, terwijl hier in Leiden roods in de 90 pel. .van liet normale gebruik van voor "den oorlog is bereikt, is dat in Den Haag nog maar 65 pet., m Amsterdam 75 pet. Met do feiten ka.n derhalve worden aange toond. dat dc hier gevolgde taotivk do juiste is en alleen een meerdere productie tengevolge van meerder gebruik leidt lot het voor allen iV-oordeolige resultaat: een ziclizelf bedruipende gasfabriek met lagen gasprijs. Zoo mooi dus op d6r goeden weg, kwam er eon kink in den kabri door twee nieuwe steen koolprijs verhoogingen, tongeligo waarvan hot tekort, dat Voor cli\; jaar op de gasfabriek nog was berekend, wel wat al te drukkend beloofde to worden. Er moest een manier worden ge zocht om dat grootere tekort to dekken zonder (dat evenwel hot in zicht zijnde fraaie eindre sultaat in gevaar kwam Een gasprijsvorhoo- jging, met, al de geschilderde gevolgen daarvan, ffie juist wel fnuikend zou zijn voor het berei ken van het begeerde, diende daarom verme- VOOR DE REIZIGERS. 1. Menschen op leeftijd en kinderen, waagt U niet.aan een reis naar Den. Haag, in dien gij Uw leven liefhebt. 2. Gij, die op reis gaat, weest oen kwartier van te voren op 't derde perron aan wezig, wilt gij zeker zijn Uw trein niet te missen. 3. Voorziet U zelf van meer dan één jas of mantel, van een ouderwetsch regen scherm, van een vouwstoeltje en een plaid. 4. Dames met hooge hakjes, laat U over 't clerdo perron dragen; stervelingen met lage hakken (en geen ijzersterko enkels) kijkt bij het loopen met één oog naar den grond, wilt ge niet in één der vele spelonken tusschen de dwareleggers van dit vernuftig samengesteld plankier, beklemd raken, met alle gevolgen van dien verzwikken of breken Uwer enkels. 5. Sportmaniakken stelt U op 't overkapte eerste perron op dichtbij de speelgoed boompjes, om als Uw trein binnen is en er ook één naar Amsterdam biirnon- stoomt, U in sprinthouding op den grond te werpen, teneinde als de Amsterdam- sche trein het station verlaat en de boompjes omhoog gaan, weg te schieten en een hindernisbaan-wedstrijd to hou den, met als prijstrein halen of niet. Vertrekt echter Uw trein eerder, dan die naar Amsterdam, richt U op en be proef een volgende maal Uw geluk. VOOR DIl DIRECTIE DER H. IJ. S. M. 1. Verhuur tegen behoorlijke betaling stoeltjes als gebezigd bij de pleiziervaan- tuigen op de badplaatsen, 6toeltjes om Uw klanten over 't derde perron naar den trein te dragen. 2. Verhuur oven eens tegen behoorlijke be taling, op 't derde perron te plaatsen, vouwstoeltjes en. badstoelen met plaids voor de niet-dagelijksche klanten. 3. Aan de dagelijksche klanten kunt ge dan, de draaibare tentjes van het Noordwijk- 8che strand verhuren, die U zeker voor ©en appel en een ei vogr dezen winter zullen worden afgestaan. 4. Draad Uw speelgoedboompjes minstens oen 20 minuten voor binnenkomst van den trein dicht, ten einde dezen nieuwen tak van dienst flink rendabel te maken. 5. Laat vorengenoemd© boompjes dicht tot de trein vertrokken is, ten einde sport maniakken te beletten, Uw stoelenver- huurinriohting schadfe aan te doen. 8. Trek U niets aan van die reizigers, welke in elkaar mochten zakken, of omkomen van koudedergelijke zwakke naturen moeten ook niet reizen, daar is de trein niet voor bestemd. linger der Zondagsschool bedraagt 317. Er is eohter gebrék aan vrijwillige helpers en help sters, evenals op het Wijkgebouw. Van do Wijkverpleging was geen verslag ingekomen. Do Wijkzuster Van Ingen Schenau ging over naar Het Groene, Kruis; in haar plaats trad zuster van Wijk. Rekening en verantwoording, alsmede do be groeting van den penningmeester, werden goed gekeurd en hom dank gebracht voor zijn voor treffelijk beheer. Versterking der geldmiddelen is dringend noodig, vooral door toetreding van nieuwe leden. Eigenlijk behoorde ieder vrijzin nig-godsdienstige lid der afdeeling te zijn, daar immers alle vrijzinnigen van alle kerkgenoot schappen en zelfs hen, die daarbuiten staan, wil omvatten. (Het adres der secretaresse is: Hooge-Rijndijk 32). Aan do Directrice van het Wijkgebouw, die uit liefde voor haar arbeid alhier voor een betore positie te Amsterdam bedankte, werd een bescheiden pensioen toegekend als bewijs Van waardeering voor haar werk. Openbare les mej. dr. Ada Prins. Hedennamiddag opende dr. Ada Prins, uit Overveon, toegelaten als privaat-docente in dc analytische scheikunde aan de Universiteit al hier haar lessen met een zede, waaraan wij het volgende ontleenen. Omdat de analytische chemie in het alge meen beschouwd wordt als een verzameling van gegevens over het chemisch gedrag van de stof, waartussdhen van theoretisch verband geen sprake is, moet het doceerén. van analytische chemie daarin bestaan, dat een bespreking wordt gegeven van de principes, die bij de scheiding op den voorgrond treden. De weten schappelijke waarde van den analyticus woriit voornamelijk, niet in do eerste plaats, bepaald door zijn kennis van feitenmateriaal, doch door zijn theoretisch inzicht. Omdat nader toe te Hokten, worden door spr. tweo voorbeelden be handeld. In het eerste: „Het berekenen van de gunstdgsto condities voor een maximum prae- oiipitatie van een amphotcr oleolrolyl" houdt zich bezig mot de vraag naar het eind-resultaat eener reactie, terwijl in het tweede de vraag gesteld wordt naar het verloop zelf van een reactie. Om hierin een inzicht te verkrijgen worden „Complexionen met uitermate kleine instabiliteitsconstanten" besproken. De afdeeling alhier, van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren vierde het 40-jarig ambtsjubileum van haar oud-voorzit ter, de heer J. Ouwejan. De leden met hun dames waren hiervoor sa mengekomen in het clublokaal op „Den Buroht" dat door do huip van den heor Backer, door het aanbrengen, van plantengroepen, een fees telijk aanzien had verkregen, terwijl het mu ziekgezelschap Sapplio", ondor leiding van directeur, den heer Vlieland, zich geheel be langloos had beschikbaar gesteld om dezen avond to doen slagen. De jubilaris niet echtgenoot© ën dochter wer den door den Voorzitter der afdeeling toege sproken en deze weer op het vele, dat de heer Ouwc-jan, als voorzitter in het belang dor ambtenaren had gedaan en wat hij nog steeds a's bestuursiiri voer hen is. Uit naam van do afdeeling bood hij den jubilaris aan eon vaas, vervaardigd in de nu Leidsche faicncefabriek Amphora", govuld mot chrysanten, waarna de eerewijn word rondgediend en jubilaris en fa milieleden door allen werden gelirkgewensoht De avond werd daarna verder gezellig door gebracht onder de tonen van het onvermoeide „Sappho", afgewisseld door zang of voor drachten, ten beste gegoven door de leden. Door den jubilaris werd de hem getoonde be langstelling zeeF op prijs gesteld en bij be dankte hiervoor in hartelijke woorden, de hoop uitsprekende, dat de afdeeling nog steeds moge groeien in ledental, en hij ried den loden aan vertrouwen te stellen in het door hen geko zen Dagolijkscih Bestuur. De aangeboden vaas zou hij zeker con goed plaatsje geven in zijn woning. Deze feestviering werd door don secretaris gesloten ondor dankbetuiging aan allen, die dezen avond hadden doen slagen, en liij wekte op tot oen streven voor een goede samenwer king der leden tot heil van henzelf en het Nationaal Verbond. Onder voorzitterschap van den heer S. van der Stoel werd hedenvoormiddag in café-restaurant „Zomerzorg" de jaar.- lijksche vergadering van hét Veefonds „Lei den" gehouden. De voorzitter kon aan zijn welkomstwoord de aangename mededeeling toevoegen, dat de toestand van het fonds bevredigend blijft. Dit bleek ook uit het jaarverslag, uitge bracht door den secretaris, den heer C. Bakker. Er waren dit jaar 2239 runderen verzekerd en er traden 33 nieuwe leden toe. De rekening wees een vooruitgang aan van f 2202.22. V' aar, mede ten gevolge van de hooge veeprijzen, het vele zusterfondsen slecht gaat, werd het een verblijdend ver schijnsel geacht dat het Leidsdhe fonds steeds blijft vooruitgaan. Uit den boezem der leden werd dit toe geschreven aan de zuinige administratie, waarvoor liet bestuur dank_werd gebracht. De Ned, Ver. van Spoor- en Tramweg personeel belegde in den nacht van Woensdag 20 op Donderdag 21 October een vergadering voor tramwegpersoneel in café „Zomerlust", welke tot doel had bespreking van oen loon- actic. Als spreker trad op het H.-B.-licl de lieer L. W., Peterse, met liet onderwerp: Moet en kan er verbetering komen in de positie van het tramwegpersoneel? Van andere organi saties waren geen leden aanwezig, hoewel er vrij debat was. Na de bespreking werd een motie aangenomen, luidende: De vergadering van-personeel 'der N. Z. H T. M., der E S. M. en M. E. T. bijeen te Lei den, enz gehoord de uiteenzetting van don stand van de loonactie, betreurt ernstig, dat de Directie cr nog niet toe is overgegaan, de inge PRIJS DEZER COüRANTi Voor Leiden p. 3 mud. f2.50, p. week f 0.19 E uiten Leiden? waar agenten geves-> tigd zijn, per week' 0.19 Franco per post' r» «i 2.90 voerde loonregeling terugwerkende kracht te verleen en tot 1 Januari, noch het kleedinggold •heeft doen vervallen en geen uitkeering ineens heeft versLrekl; stelt vast, dat door het perso neel de ingevoerde loonregeling alleen voorloog pig zou zijn aanvaard, indien de Directie deze. wenschon had ingewilligd; constateert, dat door do Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel geen genoegen met do huidige regeling is genen men, en verzoekt het Hoofdbestuur, lettende cp den noodtoestand van het. personeel, en af gescheiden van de voorwaarden inzake sala- rieoring, door den Gemeenteraad van Haar lem gesteld, krachtig te ijveren voor het als nog bereiken van: a. terugwerkende kracht loonregeling tot 1! Januari; b. opheffing van storting voor dienst-* kleediing; c. premievrij pensioen; d. een uitkee ring ineens ad f 100 en roept alle ambtenaren en beambten op, om door aansluiting bij do Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in-< williging mogelijk te maken. Als een bewijs, dat dc gemeentelijke visch-' verkoop nog altijd in een bestaande behoefte voorziet, deelen wij mede, dat or wekelijks ge-< regeld circa 5000 halve kilo's worden verkocht, meest schel visch cn schol; doch ook wel man kreel en kabeljauw. Gistermiddag waren in de Maria1- Gijzensteeg, brj de Haarlemmerstraat, twee knaapjes van circa 7 jaar. a,an het spelen met steenen. Een der knapen wierp ee'n steen op de hand van zijn speelmakkertje, met het gevolg, dat een der vingers zeer ernstig werd verwond. Het ventje werd naar het politie-posthuis aan de Haven ge bracht, waar een noodverband werd aan gelegd, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hedenvoormiddag te kwart voor tienen geraakte een knaapje van 5 h 6 jaar, kind uit het gezin De Beer, wonende aan de Polderkade No. 1, spelende in de daar naast loopende Stinksloot. De 24-jarige moeder sprong het kind geheel gekleed na, doch kon de kleine niet helpen. Ongetwijfeld zouden moeder en kind verdronken z'rjn, had niet de daar wonende Corn. Schagen zich "te water begeven en beiden op het droge gebracht. Het kind was trouwens, reeds bewusteloos. Door Joh. v. d. Boom, die daar passeerde, werd op. het knaapje de kunstmatige ademhaling .toe gepast, met het gelukkig gevolg, dat de levensgeesten terugkeerden. Intusschen kwamen de doctoren Van der! Sluys en Leesberg de geneeskundige oe- kandeiiDg van moeder en kind op zich nemen. Door de politie werd heden op dö markt een jong varken onbeheerd gevon-* den. Het dier werd ,door haar geschut en belanghebbenden kunnen zich op het Com missariaat van Politie om nadere inlich* tingen vervoegen. De Nederlandsche delegatie In den Volkenbond. Op de vragen van het Tweede-Kamer- lid, den heer Troelstra, betreffende mede deeling aan de Kamer van de instructief, voor de Nederlandsche delegatie in den Volkenbond en betreffende de samenstel** ling dezer delegatie, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord: Het is niet de bedoeling en het is ook! niet wel mogelijk, van te voren eén be paalde instructie voor de Nederlandsche! delegatie ter vergadering van den Volken bond vast te stellen. Uit de laatst© voor- loopige agenda, welke ontvangen werd, en uit de betrekkelijke stukken blij Iet, welke aangelegenheden ter viergadering behan deld zullen Worden en hoever de voorbe reiding daarvan gevorderd is. Ten aanzien van enkele aangelegenheden zijn geformu leerde en uitgewerkte voorstellen ontwor pen, zooals voor het Internationaal .Gé- rechtshof, waarbij intusschen nog moet blijken, wat dienaangaande door den Raad dftc dezer dagen vei(gadea*t, zal worden voorgesteld. Met andere is dit nog niet het geval, zoodat te dien aanzien de na dere loop van zaken en de verdere ontwik keling zal zijn af te wachten. Onder deze omstandigheden zal de door de Nederland) sche delegatie met betrekking tot de ver schillende punten aan te nemen houding eerst bepaald kunnen worden, wanneer ter plaatse de positie kan worden overzien en rekening gehouden worden met hetgeen alsnog te berde gebracht zal worden. In tusschen wordt natuurlijk, in aansluiting op het voorbereidend onderzoek, dat in de departementen en in do Commissie van Advies voor Volkenrechtelijke aangelegen heden plaats heeft gehad, met de delega tie het noodige overleg gevoenj. Overigens zal deze zich to stellen hebben op het standpunt van de motie, welke bij de be handeling van het Volkenbondverdrag ia de beide Kamers der Staten-Generaal aan genomen werd en door de Regeering werd aanvaard. Wat de samenstelling der delegatie be treft, zij het vergund, waar de benoeming der leden dezer dagen te verwachten is, daarnaar t© verwijzen. Gisteren vierde prof. ïrir. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, zijn 40-jarig jubileum Ondanks het feit, dat de jubilaris geen officieele huldiging wenschte, had zich een icommiVssie gevormd, bestahnde uit oud leerlingen, leerlingen en. vereerders van prof. Fabius., Des middags had de huldi ging plaats. Den jubileerenden hoogleeraar zal zijn geschilderd portret aangeboden worden ter plaatsing in de Senaatszaal Of zou 't werkelijk mogelijk' zijn in deze eeuw, dat de H. IJ. S. M. een behoorlijk plankier over 't nu bestaande legde, een eenvoudige wacht kamer of beschuttingen aanbracht en bij 't gelijktijdig voorstaan van een trein naar Den Haag en één naar Amsterdam die naar Den Haag eerst dan te laten vertrekken, als de ander weg is, en de reizigers, die voor de boomen hebben gestaan, gelegenheid hebben gehad hun trein nog te be reiken. -den. De hoer van. Ammers was teen zoo geluk kig do idee te vinden, in bekend voorstel aan don Raad neergelegd dat uitkomst biedt, zonder oen categorie bepaald te treffen. Onbillijks, ook Voor den kleinen gebruiker, ligt er toch niet in, hetgeen aldus wordt uiieengezèt: Gehuldigd wordt het systeem, dat ieder gebruiker den- zelfden prijs betaalt, m.a.w. den kostprijs Dan is het ook logisch, dat ieder gebruiker betaalt dezelfde som voor administratiekosten daar onder verstaan do opnomen dor meters, aanbie den dor kwitanties enz. die immers voor ieder gelijk is, onverschillig -wolko hoeveelheid gas wordt verbruikt. Waar doze administratie kosten op f 1 por maand zijn tê stellen, zou fei telijk voor allen de vaste som, per maand to betalen, op f 1 kunnen worden gesteld. Als te gemoetkoming as nu evenwel deze vaste som voor muntgasmeters op f 0.58, voor 5 lichts me ters op f 0.75 on voor 10-liohtsmoters op f 1 voorgesteld. De gasprijs zelf blijft onveranderd, kan blijven concurreeren, vooral wat do groot verbruikers als industrie enz. betreft. Het voor uitzicht, bet gebruik nog te doen toenemen, blijft onverminderd bestaan met als gumstig re sultaat voor allen, dat ook in do toekomst do lage gasprijs niet behoeft te worden verhoogd. De kleine gebruikers profiteeron juist door het groot-gebruik. Rekent mon de vaste som por maand eohter om op het aantal gebruikte kub Meters, dan ziet men, wordt gezegd, ©en progressie dn ver keerde richting, dus. een degressie. Degene, dio het meest gebruikt, is hel goedkoopste uit. Af gezien van het boven gezegde van gelijkheid van betalen voor allen, valt daarbij nog te wijzen op het toch commercieel juist beginsel,, dat meerdor gebruik voondeeliger wordt. Hebben Den Haag, Rotterdam en Amsterdam ook niet 't zelfde in het tarief door voor gas, gebruikt boven een bepaald aantal 3cub. Meters, een la- geren prijs te nemen? Wat alleszins immers, gelijk opgemerkt, den kleinen gebruiker ten goede kamt. Bij vermeerdering der productie kost tooh iedere kub. Meter de fabriek geen 17 ct. meer, maar minder wordt derhalve in dien prijs verdiend ten bate van 't algemeen Gezien bovendien het gebruik in arbeidersgezinnen, dat gemiddeld tusschen de 30 en 40 kub. Meter per maand, bedraagt, is van nadeel ook voor hen geen sprake, waar anders een gasprijsver hooging van 27* ceiit per kub. Meter noodig zou zijn. Voor dc numtgasveribniikers wordt bij 2Q kub. Meter al de f 0.50 bereikt Een lagere verhoogkig dan 27* ct. is tooh niet wol moge lijk. 1 ct. per kub. Meter zou nl, waar het to taal gebruik per jaar op 10 millioen kub. Meters is te stellen, f 100 000 opleveren, waar dan nog f 18000 af zou moeien voor, verandering der muntgasmeters, welke som, dit terloops, door bet voorstel, dat aanhangig is, wordt bespaard. En direct moet bij gasprijsverhooging gere kend worden op oen daling in gebruik, waar door ook een verhooging van 17* en 2 ct. het voorstel, zoöals het daar ligt, zal f 143.000 op leveren zonder noemenswaardige kans op ge- bruiksvormindering niet in aanmerking kan komen. Tot zoover ons onderhoud met den heer1 - van Ammers, dat wij dn groote trekken hier meenen te hebben weergegeven. Wanneer wij alsuog nu ons oordeel moeten geven, dan kunnen wij dit na bovenstaande kort doen. De commercieelo zienswijze van don heer van Ammers kunnen we niet dan toejui chen en als de manier aanprijzen, om met onze gasfabriekpolitiok uit hol moeras to komen. Slechts tot lutlolo beteekenis worden de bezwa ren teruggebracht niet opwegende tegen d© be langrijke voordooien, er aan verbonden. Mogrr de Raad er evenzoo over denken! A Vereeniging van Onderwijzers eii Onderwijzeressen in het Arrondissement Leiden Wij deelden gisteren nog mode, dat als laat ste spreker optrad dr. J. H. Caüenbach, predi kant to Rotterdam, met het onderwerp „Guido Gazelle". Sprdie toonde zijn onderwerp vol komen te beheerschen, dank zij de grondige stu dio, wolke hij blijkbaar van dezen sympathiéken Vlaamsohen dichter-geestelijke heeft ge-maakt, voerde in zijn voordracht den grooten vereer der van Gazelle, Hugo Kerriest, als het waro sprekende in en schetste van zijn jeugd af het leven van Gezolle en vond daarbij gelegenheid oen aantal dor mooiste verzen van dozen echt Vlaamsohen dichter voor te dragen De voordracht, dio met humoristische uit vallen en geestige zotten word gekruid, viel daardoor nog meer in den smaak. Ook -deze sprekor werd luide toegejuicht. Hij werd door don Voorzitter met groote harte lijkheid bedankt, 'die er op wees, dat de dag, op uitnemende wijze was geslaagd, waaraan elk, der sprekers zijn aandeel leverde. De lieer Baak mooht do bijeenkomst echter niet sluiten voordat <de heor Hoeks onder harte lijke blijken van instemming der tot aan het eind too talrijke vergadering hein dfml- had gebracht voor -de uitnemende leiding Sinds do heer Baak de vergaderingen ineenzette en voorbereidde, waren zij altijd druk bezocht. De heer Hoeks: sprak den wonsch uit, dat deze arrondissementsvergaderingen in anderen vorm mochten herleven en dat de heer Baak dan weer do leiding mocht hebben. Afd. Leiden Nederl. Protestantenbond. Gisterenavond werd in de Consistoriekamer dor Remons-trantsckc kerk, onder voorzitter schap van dr. W J. Lente, do algemeen© loden vergadering van de afdeeling Leidon e. o. van den Noderlandschen Protestantenbond ge houden. De afdeeling telt thans 290 leden, zijnde dit 11 meer dan het vorige jaar. Als bestuursleden werden gekozen: mej. G. Kouw (in do plaats van prof. Roessingh), ds. E. L. Naula (in pl van den heer Joustra), W. v. d. Laan (dn pl. v. W. J. P. Suringar) en herkozen mej. Van 't Hooff. Ten laatste werd ook gekozen als af gevaardigde ter Algemeeno Vergadering, in do volgende week te Utrecht te houden. Hoewel de afdeeling'reoht heeft op 3 afgevaardigden, werd elechlts één gezonden met het oog op den toe stand idor kas. Hierin ligt ook de roden, dat dit jaar geen lezingen zullen worden gehouden. Het voornaamste deel van 't werk der afdee ling ligt in het Wijkgebouw aan de Langestraat. Ruim 1100 kinderen cn volwassenen bezoe ken wekelijks -dit gebouw, waar gewerkt wordt aan hun zedelijke cn godsdieiistdieiistige ver heffing door cursussen van allerlei aand, oplei ding tot handenarbeid, zang, jongens- en meisjosolubs, aankweeking voor de liefde tot dc natuur en tot goede lectuur. Zij kunnen er lee- ron, dat dc waarde en het geluk van den mensch' niet liggen in wat hij 'hoeft, maar in wat hij is. De bibliotheok gaf 2370 boeken uit. Teeken- lessen voor jongens werden door 40 leerlin gen bezocht. In de spaarkas legden 250 per sonen f 4000 in. Men ziet dus, welk oen nuttig en veelomvattend werk daar wordt gedaan. Do Zondagssohool der afdeeling hooft cenigo uitbreiding vorkrogen.- Met Jauuari is er een vervolgklasse aan verhonden voor kinderen bo ven de 12 jaar, voor wie de ouders den tijd voor de catechisatie nog niet gekomen achten. Dezo klasse werd trouw bezocht en blijkt dus in een behoefte te voorzien In Februari weid een Wcst-HiU-klasse samengesteld voor kinderen van 6 jaar. Zij wordt steeds grooter. Oud-leer- lingen treden als werksters op net aantal leer-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1