No. 18599 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 October. Tweede Blad. Anno 1920. UIT DE RAADZAAL TWEEDE KAMER DE GOUDEN PIJPEN. s iWeer eens een ouderwetsche zitting, die yan Maandag, waarbij de agenda zelfs niet meer afgehandeld worden- kon. Voor een 'deel wederom te wijten aan de breedspra- kerigheid, die tegenwoordig den Gemeen teraad ontsiert door herhaa'delrjlc zicu op zijpaden te begeven, die niet dan zeer ver wijderd met het betrokken punt te maken hebben. Het sterkste voorbeeld daar.van was 'a mid-Vgs wel de felle bestrijding Van den heer j Lange van de C. B. V., terwijl aan de orde was slechts een louter formeel voor stel, dal z. h. st. ten slotte er natuurlijk 'doorging. En 's uyonds werd 40 minuten verdaan aan eqn zoo luttel ding als het omendement-Oostdam inzake het niet ver leunen van vergunning a's veehoeder, op te treden in geval men wegens openbare dron kenschap was* veroordeeld, later door "hem' gewijzigd in dien geest,'dat die veroordee ling moest zyn ah veehoeder, toen het ver zet terecht te krachtig bleek. Afgezien van de- onmogelijkheid, om bet bewuste delict .te constateeren een veroordeeling wegens 'dronkenschap 'als veehoeder of wat ook .wordt immers niet gegeven begrijpen iwe, dat bij de meerderheid het amendement jgeen sympathie kon verwekken Behalve de straf, door de rechtbank opgelegd, zou de 'delinquent dus nog een tweede straf te dra gen krijgen. Bedoelt bovendien straf niet een correctie, een verbetering? Wat zou daarvan door de tweede straf terecht ko men? De geheelonthouderspropaganda, .we hebben er reeds vaker op gewezen, streeft te dikwijls haar goed doel voorbij! Daarbij 's middags nog een zitting met gesloten deuren, die ruim een uur duurde,- dan begrijpt men zoo ongeveer, dat van klaar komen geen sprake was. De zitting met gesloten deuren betrof *de benoeming van een directeur van den ge neeskundigen dienst. Heeft men het meer dan een uur over beide candidaten gehad, 'dan zal van beiden de doopceel wel aardig gelicht zijn en zal msn geen van beiden zelfs het laatste kleedingstuic hebben aange laten, dunkt ons. Ie voren had prof. Eerdmans een waren knuppel in het hoenderhok geworpen, om 't zoo eens te zeggen, door, voor te bellen 'de benoemmg aan 'te houden met diet* cog op de zware lasten, waaronder de ge meente zucht en betere tijden af te wachten. Ongetwijfeld zit er aan het professorale voor- Biel een sympathieke zijde, te meer, waar er waarlijk moed toehoort om met alle ne gatie van streven naar de kiezersgunst, zoo iéts te durven wagen. De heer Dubbelde- jnan deed direct een poging, om er een Soliliek zaakje van te maken, doch kwam aarb$ van een koudo kermis thuis. Het fctreven van den heer Eerdmans op zuch teer cfe leer: zet 'de nering naar de lering, boude de raad in 't geheugen vond bij ,'den heer De Lange „Anorkennung" die volmondig erkendo, dat er sprake is van ©en financieelen nood to es "na-I, zoodat de ifDiterste zuinigheid zaak is in het gemeen ste lijk beheer, maar overigens ondervoud do prof. geen steun van eenige zijde. En afge zien van bijkomende factoren a's b.v. het ©enigszins tot uiting komende gevoel, dat hel toch niet aangaat, dat een nieuw raads lid probeert onderste boven te werpen, wat een vorige raad besliste, kunnen we 'ons 'de afwijzende houding van den raad overi gens verklaren. Het betreft hier toch" een der grootste volksbelangen, nl. Ie hygiëne, .■waarbij het niet aangaat, kalm te zeggen: .we hebben het zoo lang er buiten gedaan, het kan nog wel een poosjo. Dat er buiten gedaan was er bovendha soms ook na. Er zit een kern van waarheid in cie woor den van mr. Van Eek, dat een gemeens obap. 'die voor zulke belangen niet meer zorgen kan, haar faillissement erkenue. Bijkomende kwesties als de 50 pCJt. van ft Rijk als bijdrage in den ontsmettings- 'dienst, wanneer deze dienst orkend wordt, wat, waar de benoemde directeur ook aan hel hoofd hiervan komt te staan, wel het geval zal zijn. zullen we laten rusten. Heqft prof. Eerdmans, die zoo verstan dig was niet te doen stemmen, waar, zoo als gezegd^ het verzet algemeen was, dit keer ..geen succes mogen boeken, zijn be doeling, ook o. i. hier misplaatst, moge ter navolging dienen in andere gevallen, die wel in aanmerking kunnen komen voor directe bezuiniging. Waaraan dringend behoefte be staat, wil men niet komen tot de revolutie, waarvan de heer Knuttel a'tijd nog droomt, gelijkstaande met den chaos. De middag werd verder gevuld met een reeks rekeningen, die werden goedgekeurd^ behoudens enkele opmerkingen, die niet de rekeningen zelf betroffen en ander klein goed, waarbij de heer De Lange opnieuw blijk gaf zeer serieus zijn raadslidmaat schap waar te nemen door den vinger te leggen op een nieuwen post van uitgave, verdwaald tusschen posten, waarvan ver hooging werd. voorgesteld. En voorts met den aanval van genoemden heer tegen de C. B. V., die hij 't liefst zoo gauw moge lijk zag verdwijnen, waartegen wethou der v. d. Pot opkwam, met o. i. deugde lijke gronden en ten slotte met de kwestie der herfstvacantie. Het L. O. mag van ge luk; spreken, dat de vacantieregeling daar aan.B. en W. is overgelaten had de raad moeten beslissen, dan vreezen we, dat het de herfstvacantie evenmin had gekregen als H. B. S., Gymnasium en Kweekschool, haar krijgen dit jaar. De noodzakelijkheid van een dergelijke vacantie werd direct ge splitst in tweeën: lo. voor de onderwijs krachten, 2o. voor de leerlingen. Dat van noodzakelijkheid voor de eerste categorie geen sprake was, daarover was mÊn het vrijwel roerend eens. Alleen van den heer Eerdmans werd een woord voor deze ge hoord, hierop neerkomend, dat het verwijt aan de onderwijskrachten' geuit door de heeren Sijtsma en De Lange, zeer scherp, door den laatste zelfs 's avonds lessen te geven en hun vacantie in plaats van uit te rusten te bezigen voor andere bijver diensten, geschoven moet worden op re kening der lage bezoldigingen. In 't laat ste zit wel iets waars, maar de beschuldig ging wordt daarmee geenszins, naar het ons wil voorkomen, ontzenuwd. Bovendien, al zij grif erkend, dat het onderwijs geven een moeilijk en moeizaam bedrijf Is, dat het zoover boven alle andere beroepen uitgaat, als nu reeds in de vacanties wordt weer spiegeld, durven we even beslist tegenspre ken. Men moest elders eens aankomen met dergelijke vacanties; hoewel er beroepen zijn "die heusch in „zwaarte" voor onder- wijs-geven niet onderdoen In hoofdzaak zijn de vacanties voor de leerlingen en uit dien hoofde kwam ei steun voor de idee der herfstvacantie, nl. van de zijde van den heer Knuttel en van den heer Meynen, welke laatste, deskun dig als hij is op dit gebie'd ,een goede mai denspeech hield. Beiden vroegen zich ech ter nog* af, of het geven van een week herfstvacantie niet gekort moest worden op de andere vacanties, die mischicn meer oordeelkundig te verdeelen waren. En het lijkt ons, dat hier de weg werd aangewe zen, waar het lieen moet. Met elkaar zijn de vacanties o.i. ook voor de leerlingen voldoende, alleen een andere verdeeling verdient wellicht aanbeveling. Dit voor zoo ver althans de huidige manier van onder wijs geven wordt gehandhaafd en niet wordt overgegaan tot andere methoden als b.v. de vrije middag, gelijk in Engeland, etc., din gen, die wij nu buiten beschouwing zul len luien Door het aannemen van het voorstel-Mulder met overweldigende meer derheid, heeft de raad trouwens den goe den weg ingeslagen, zwodat bij tijd en wijle een voorstel in den geest van een betere vacantie-verdeeling, waarbij het mis schien ook mogelijk zal zijn rekening te hou den met de belangen der ouders, te wach ten is. Dat do heer Knuttel tegenstemde, mogen we zeker stellen op rekening van, zijn wensch in ieder geval dit jaar de herfst vacantie te doen doorgaan, al was op be korten op een andere vacantie geen moge lijkheid meer. 's Avonds zo\i het punt van den gas- en elcctriciteitsprijs den hoofdschotel van het menu vormen, maar de voorgerechten la- gén den raad te zwaar op de maag, zoodat de hoofdschotel tot Maandag a.s. werd be waard. Behalve uit reeds genoemd amende- rnent-Oostdam waren die voorgerechten in hoofdzaak de warmwatervoorziening en 't bouwplan der woningbouwvereeniging „Eensgezindheid", met daarbij ingediend amendement-De Lange. Dat de warmwatervoorziening op den kostprijs werd gebracht, is zeker geen bij zonders en als zoodanig beschouwen we al evenmin*, dat, gezièn liét gebruik, dat er van gemaakt wordt, niet werd overgegaan tót een besluit op 1 Mei a.s. definilief met deze verschaffing op te houden. Het bouwplan der „Eensgezindheid" op zich zelf ondervond ernstig# tegenkanting van de zijde der socialisten, wier woord-* voerder de heer Dubbeldeman Vas. Deze noemde het woningtype te klein. Overi gens ging het bouwplan er glad in. Op 't eerste gezicht was,wel iets te zeg gen voor het amendement-De Lange, nl. te bepalen, dat in geen-geval meer dan f ISO subsidie per woning en per jaar zou worden verstrekt, om zoodoende tegen te gaan, dat te veel aan den zuinigen kant wordt gerekend bij het opmaken van de balans, waarmee wordt aangevangen, ge lijk nog al eens het geval is, gelet op het hinkende paard, dat steeds achteraan komt Met het oog op de tijdsomstandigheden heeft de raad o.i. echter toch de wijste par tij gekozen, om zich niet aldus te binden. In normale tijden zou het iets anders zijn, majr nu, nu de prijzen nog stijgen in plaats van dalen We willen niet eindigen zonder nog even te memoreeren, dat bet schenken van thee s avonds in eere is hersteld. Deze kleine uitgave zullen de Leidonaars, vermoeden we, niet als een te groote weelde beschou wen voor hun zaakwaarnemers, hoezeer begrijpelijkerwijs onder de burgerij als pa rool geldt: zuinigheid. IZ i t 't i a g v a q g i st e r e m Rede van den Voorzitter. De VOORZITTER zegt behoefte te heb ben zjjn da nik uit te spreken voor het be wijs van vertrouwen, dat de Kamer hem gaf, door hem no. 1 op de nominatie te plaatsen- Mr. F ook, door de Regeering naar Indië ge- reepen, heeft de Kamer op zóó voortreffe lijke wijze geleid, dat het een zware taak zijn wenk avèr te nemen. Spr-s beste wen- sclien vergezellen den heer Fook; zijn voor beeld zal eeD lichtend voorbeeld zijn voor alle volgende Kamervoorzitters. Het ambt van Voorzitter stelt spr- buiten de bora ad el a gingen van de Kamer; maar het heoit ook zijn voordeel. Spr. zal zeer tevreden zijn, als hij eenmaal een onderwerp van alle kan ten ziet belicht; spr. hoopt, dat de Kamer op kortheid zal aansturen, opdat er een regel matige verpoozing in den arbeid zal zijn. Spr. vertouwt dan ook. dat de Kamer hem zal steunen bij zijn leiding en hij hoopt, dat het dit jaar weer zaL gelukken de begrooting vóór Kerstmis af te werken- Alleen dan zal het mogelijk zijn de andere maanden aan wetsontwerpen, w.o. Ide- Grondwetsherzie ning, af te handelen. Hiermee aanvaardt spr, het Voorzitter- schap. (A p ip 1 a u a), Interpellatie-Van don Tempel. Aan -de orde is de interpellatie van den heer Van den Tempel (S.-D) betreffende de verbetering van de ealarieering van het Rijkspersoneel en in het bijzonder van het personeel van den Rijkspost-, Telegraaf- en Telefoondienst. De heer VAN DEN TEMPEL (die, on danks herhaalde verzoeken van de journa listen, wederom met den rug naar de tri bune, gaat spreken, en "dientengevolge tel kens onverstaanbaar is) licht een negental vragen toe. Hij herinnert aan de tot-stand- koming van de salarisschalen, waarbij afge weken is van het ontwerp van de salaris commissie. De verhoudingen zijn daardoor vaak (verbroken, o.a. bij de salariccring van het corps commiezen bij P. en T. Een grief 33 het ook, dat er geen eenheid bestaat bij 1de öalarieevin-g, hetgeen spr. met voorbeel den toelicht. De achterstelling van het P. T. T-^personeel toont spr. met vele cijfers aan De Regeering bood niet genoeg aandacht aan de bezoldiging van het Rijkspersoneel in verband met de wijziging der omstandig heden.- Zij loopt altijd achter de feiten aan. Vervolgens wijst spr, op het tverkéerde stelsel van de uitbetaling der wcrklooncn. Io 1920 zijn 53 Vrijdagen voorgekomen, waarop het weekloon uitbetaald Wordt. Toch sleclits berekend op 52 weken. Daardoor is in October aangevangen inet uitbetaling van minder dan ©en 1 wee-en- vijftigste deel van het jaarloon. Dit moest Ion tevredenheid wekken. De regeling van den kindertoeslag hielp niet do lager-gesalarieerden, maar wel de beter gesitueerden, precies, klus het. omge keerde van hetgeen onmiddellijk moest ge schieden. Spr. gaat na wat de Regeering achtereenvolgens heeft gedaan in haar hou ding tegenover do ambtenaren en bespreekt het pas gepubliceerde voorstel. De regeling, die- tot nu toe bestond,'was voor het lagere postpersoneel 4, 5 en 0 gulden per week la ger dan in andere beroepen. Daarvan geeft, spr. ook "voorbeelden. Vervolgens behandelt hij de kwestie der staking. Deze was oen "gevolg van de verbit tering. De organisatie-besturen wilden haar niet en deden alles om haar tegen ho gaan- Maar de hoarding van den Voorzitter van den Ministerraad was verkeerd. Spr. hooft zijn meoniing bver het sabotage-manifest reeds gezegd- Met de nieuw-voorgestelde regeling heeft de Regeering een belangrijke concessie ge daan. Hij betreurt hefc, dab zij den kinder bijslag voor ^alle «alarissen heeft gehande haaifd en in het algemeen dezen pas doet in gaan op 1 Juli j.l. Spr. stelt daarna do volgende vragen: 1. Is door do Regeering vóór do vaststel ling van haar nadere" voorstellen bctreffon- <ie den kinderbijslag, welke 16 Sept. jl. zijn gepubliceerd, het advies ingewonnen, hetzij van de salariscommissie voor burgerlijke Rijksambtenaren, hetzij van de Commissie van Advies voor <5e Arbeidsvoorwaarden van Rijkswerklieden hetzij van de Centrale -Commissie voor Georganiseerd Overleg, en zoo ja, hoe luidde het advies? 2. Is door de Regeering vóór die vergade ring der Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg op 1 Oct. jl. met de Regee- ringsvertegenwoordigers in deze Commis sie overleg gepleegd aangaande bij het ge organiseerd overleg aan te nemen houding, en, zoo ja, wat was de inhoud on dio betee- kenis van hefc overleg? 3. Om welke redenen heeft de Regeering geweigerd op 6 Oct. jl., toen de '5 Oct. d. a. v. te Amsterdam uitgebroken staking in hefc Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie was opgeheven, den ver tegenwoordigers van de ambtenaarsorgani saties een onderhoud toe te staan 4. Welke is thans d& rechtspositie van hefc personeel van hefc Staatsbedrijf der P. T. T., voor zoover het heeft deelgenomen, na hefc beekenen eener verklaring, den arbeid heeft hervat? Is de bedoeling voor dit per soneel het dienstverband, zooals dat be stond vóór de staking, weer spoedig te hor stellen of worden strafmaatregelen tegen dat personeel overwogen? 5. Is het persbericht juist, dat, op last van den Minister van Justitie, een strafver volging wordt voorbereid tegen een aantal personen, bohoorende tot hefc personeel van het Staatsbedrijf der P. T. T., op grond van de artikelen 35S bis, ter en quater van hefc Wetboek van Strafrecht? 6. Is de Regeering bereid, nu de reden, die tot het ontslag van een achttal bestuur ders van den Gentralen Bond van Neder- landsch Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel heeft geleid,, niet meer aanwezig is, hen in hun betrekking te herstellen 7. Is de Regeering bereid, in afwijking van hefc advies van de meerderheid der Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg, met welk advies de vertegenwoordi gers van de ovorgroote^meerderheid van het Rijkspersoneel zich niet konden vereenigen, op meer afdoende wijze in d.en oogonblik- kelijken noodtoestand van dat personeel to voorzien 2 8. Is hefc de bedoeling der Regeering, dat do maatregelen, welke eventueel zullen wordon getroffen voor hefc personeel, waar van de bezoldiging is geregeld in het Bezol digingsbesluit van 23 Januari 1920,, ook toe passelijk zullen zijn op hefc overige Rijks personeel 1 9. Is de Regeering bereid zoo spoedig mo gelijk een algemeene herziening van de be zoldiging van de onderscheidene groepen van Rijkspersoneel in onderling verband,, te doen voorbereiden De MINISTER VAN" BINNENLAND- SCHE ZAKEN, de heer RUYS DE BEE- RENBROUOK, zegt, dat hij de financieel© kwesties overlaat aan zijn "ambtgenoot van Financiën. Wat de stakingen betreft, houdt epr. vol, dab politieke, economische en de monstratieve stakingen van ambtenaren on toelaatbaar zijn. Of do Regeering haar plicht deed, valt niet te beoordeel en door de ambtenaren, maar door haar zelf en de Staten-Gen er aal. De Regeering. erkennen de hefc recht der ambtenaren om te petio- tneeren, hun verzoek mondeling en schrifte lijk toe te lichten, ontkent dat. ambtenaren heb recht hebben tot stakon. Dat zullen do sociaal-democraben ook erkennen, als zij de Regeering vormden. Do staking to Amsterdam een wilcSo staking was ongeoorloofd. De aanlei ding er toe was niet een beslissing van de Regeering, maar een vergadering van de Commissie van Overleg, waarvan de samen stelling wel door do Regeering wordt be paald, maar waarvan de uitspraak buiten do bevoegdheid der Regeering ligt. Er waren er, die meenden, dat de regeerings- vertegenwoordigers daar zaten met een op dracht. der Regeering. Aangezien deze geen uitspraak konden doen, zouden zij een onderhoud hebben met de Regeering. Een uitwisseling van gedachten over het salerisvraagstuk in het algemeen had plaats. Eenige opdb:acht aan de Regeedings- vertegenwoordigers is niet gegeven en er was geen sprake van. Dat. zou ook niet wel passen bij de aanwezigheid van 7 stemge rechtigde vertegenwoordigers van de Re geering. Als er een opdracht werd gegeven kon men mot één volstaan. De veertien ad viseurs brachten een advies uit aan de Re geering on deze neemt zelfstandig een be slissing. Ad. 3. Woensdagmorgen werd een onder houd gevraagd door de moderne en neu trale organisaties. Zij zouden om halfelf komen. Tegen halftien had spr. zijn ambt- genoofcon samengeroepen. De eerste vraag, die daar werd besproken, was deze of spr. goed deed die audiëntie toe te staan. Die vraag werd eenstemmig ontkennend beant woord. Dat werd den heeren meegedeeld en deze verklaar den, dat zij dan hun maatrege len zouden neiUen. 's Middags om twe© uren op hefc gewone audiëntie-uur kwamen, eenige Kamerleden, drie vertegenwoordi gers van de Soc.-Dem. Partij, die aandron gen op het verlecnen van een audiëntie.. Spr. deelde mede, dat hij niet op zijn be slissing kon terug komen, meedeelend, dat' hij zijn gronden te eeniger tijd wel zou mee- deolen. Do Minister wilde volharden aan zijn neen. De heer DUYS (S.-D.): In November 1918 was dat andiers. De MINISTER: Men wordt iederen dag een dagje» ouder en naar wij hopen ook wijzer. (Gelach). Hefc wordfc gewoonte te me enen, dat de Minister ieder oogenblik gereed moet zijn dergelijke audiënties te ontvangen. Spreker laat zich daartoe niet dwingen. Hij weiger de de bosfcuren be ontvangen op grond van do proclamatie, waarin openlijk tot sabo tage werd aangezet. Van de onderteek©- Naar 't Engelsch van SIR GILBERT PARKER. (Nadruk verboden). Glanzend, koperkleurig hingen zij alle maal tegen de helling van den berg (Margath, dë lange en bijna volmaakte pij pen van het orgel, dat eens, to-t»n dö wereld nog jong was. doo con of andoren goden zoon was bespeeld geworden. Teil minste iHopnon, de kreupele» zei, dat dit zoo was, toen hij nog maar een kind was, en toen ihij ouder werd, zei hij, Sxi zolfs nu nog een gouden-muziok uit do pijpen kwam met zonsop- en -ondergang. En niemand lachte om Hepnon, want jo kon niet in zijn warme, donkere oogen zien, die wijd open stonden, als hij enthoüsiacfc wao over iets, of den /warmen gloed over zijn gezicht zien komen, 'dien blik van een drcomer over allo dingen, zonder hem te golooven en je eigen meening voor do zijne te geven. Je voelde dadelijk, dat hij had gereisd langs wegen waarlangs jezelf nooit zou kunnen gaandat hij droo- men droomde, die verder gingon dan je eigen fantasiedat zijn rijke geest onder vindingen had gehad, waarvoor je zelf ja ren van je eigen, eentonige loven zou wil len geven om die te kennen. En tooh was hij niofc alleen geschapen zooals vrouwen zijn gemaakt, tenger en (trillend van zenuwen. Want hij was stbrk van arm en er was in de bergen geen moei lijk© plaats om te beklimmen, die hij met ssijn krukken en ingekronjpen been niet bon. bestijgen. En- hij was een dappor paard rijder, zijn knieën en één voet ir. den stijg- ;.beugc4, zijn kruk naast zich. Daardoor was Ihofc misschiendat hards, ruwe mannen luisterden naar zijn fantasieën ever de Gou.- don Pijpon. Soms gingen zij uit tegen zons- en koken naar waar de Pijpen hin- (?©n, on daar bleven zij in de dauwige glo- van den morgen ©n slopen stilletjes hoen tegen zonsondergang, om ergens op een verscholen plekje to luisteren naar 'fc vlammende instrument, of er ook muziek klonk. De legende, dat een van de Machtigen der Krimashheuvolen daar kwam, om met onzichtbare handen de muziek van de eerste jaren der wereld te spelen, werd langza merhand meer dar. logendeeen waarheid, die niemand kon bewijzen. En langzamer hand kwam het zoo vei, dat niemand ooit meer door hefc dal reisde zonder zijn hoed af to nemen, als hij voorbij do Gouden Pijpen kwamdat was de invloed, dien de fantasieën en droomen van een kreupelen man ovor hefc heele land hadden gehad. En misschien had zijn muziek er ook wel iets mee te maken gehad. Toen hij een kind was, had hij met meer dan een eenvoudig© harmonica gehad, maar als hij er op speel de, kwamen do reiziger en de bergbeklim mer en de werker boneden in het dal, tot hom als tot een magneet. Er was iets. in, wab hij speelde, een zachte, stille melodie, dat hen aangreep, zelfs al spoolde hij de oude, overbekende melodieën. Van de har monica kwam hij tot do viool en zijn kennis en meesterschap werd dagelijks grooter on dc invloed op die naar hem luisterden ook. Toon lcwam er een onvergetelijke dag, dat van ver over de bergen een orgel aan hem word gebracht. Toen was er toevallig een zwerveling, vorstooten uit een ver land, die hier in de bergen een veilige schuilplaats had govondën, die hem onderwijs gaf. Een jaar lang werkten en studeerden zij samen in- vriendschappelijke opgewektheid één zelfde aanbidding voor de Gouden Pijpen bond- hen. Toen stierf dc minstreel on liet Hepnon alleen achter. En nu zeiden zo, dat Hepnon trachtte uit het. oude ergel de muziek van de Gou den Pijpen te krijgen. Maar er kwam een bedroefde trek op zijn gezicht, die er maan den lang bleef. Toen kwam er'plotseling verandering en bij ging uit. de wouden in, en begon daar te werken in hefc prachtige zomerweer, en liet gerucht ging, dat hij bezig was een orgel te bouwen, opdat hij voor allen, die zouden komen, de muziek zou kunnen spelen, die hij van af zijn jeugd van de Gouden Pijpen had gehoord, want altijd hadden zij zijn oor gestreeld en nu moest hij al die wondere melodieën wel uit zijn hoofd kennen, zeiden ze. Mot oneindig geduld droogde Hepnon het hout en gaf het den vorm van lange, melodieuze buizén, en hij sloeg hefc zachte metaal, dat hij dien morgen Iiad gekregen van de smidse in hefc dal, en looide hefc leer voor dë blaasbalgen en stelde eiken morgen al zjjn arbeid bloot aan de stralen der vroege ochtendzon, die aan at zijn werk een eigen melodie gaf en zachten rijkdom, zoo als een rijpe herfstvrucht. En ook zeiden de menschen, dat- hij al de stukken uifc-hefc orgol nam met zonsopgang en zondsonder- g&ng, opdat de melodie der Gouden Pijpen in hen zou overgaan, zoodat, wanneer het orgel was gebouwd, elk deel als verzadigd zou zijn met- die melodie, die.hot had inge zogen, volgens zijn bouw en structuur. Zoo ging het bouwen vanjiot orgel verder eu een jaar ging voorbij en weer eon en het was weer zomer en spoedig begon Hepnon nu ook een huis voor zijn orgel te bouwen; een groot huis van cederhout, verbonden met zijns vaders huis. En elk stuk hout, olko plank daarin was klaargemaakt door zijn eigen handen, en in do zon gezot en gedroogd tot het' degelijk was en goed, en hij gebruikte geen ijzeren spijkers, maar houten pennen van een bepaalde boom soort, en alles was gepolijst; geen verf of vernis ■was ergens aangebracht en wanneer iemand met hem sprak, klonk zijn 9tera sterk en helder. Ten slotte was het zoo ver, dat hot orgel, stuk voor stuk, in zijn huis kon worden opge zet; en toon dc dagen en weken voorbij gingen, en de herfst overging in den winter on de mu ziek' der Gouden Pijpen langs de besneeuwde bergketen naar hun hartstochtelijke minnaar gleod, en de lento met haai; vruchtbare sappen kwam en kleine, roze bloempjes en eindelijk do. zomer aanschreed, warm en hartstochtelijk, werd Hopnon's gezicht bleoker en bloekcr; een vreemd diep licht was in zijn oogen on het was, alsof er van zijn heele persoon een 600rl van glorio uitging. Hij reed niet meer en klom geen borg meer op óf lichtte met 2ijn sterko armen zware gowichton, zooals hij, arme kreupele, zoo trotsch was geweest om te doen. Een soort van verfijning kwam over hem en meer en meer trok hij zich bij zijn orgel terug en fci die hooge een zame plaatsen, waar hij de Gouden Pijpen kon zien en hen zachtjes over het dal hooren gonzen. Ten slotte was alles klaar, zelfs dc fijn-ge sneden bank van cederhout, waarop hij zou zit ten, als hij het orgel zou bespelen. Nog nooit had hij meer gedaan aan olke noot, die hij maakte, te onderzoeken, die dan zachter, dan harder makend in vindingrijke combinatie met hot hout; maar nu was het uur daar, waarop hij de fciel uit do Gouden Pijpen in zijn vingers zou afbidden en aan de ooren van do wereld hot lied der morgensterren, de muziek van Ju- bal en zijn gezellen zou geven, die melodie, waarop in de eerste worolddagen, de wereld in een ander rhythmo ging met de gedachten dor goden. Dagen lang leefde hij alleen in zijn ce derhuis en wio weet wat hij daar doed: droo men, luisteren of bidden? Toen ging door het dal en over de heuvels het gerucht, dat hij op een avond zou spelen Yoor allen, dio naar hem wilden komen luisteren, en dien dag was het Allerzielen. Zoo kwamen zij allen, jong en oud, en zij. kwamen niet binnen, maar wachtten buiten, op de met mos begroeide rotsen of ouder en tusschen de boomen on keken hoe do zware zon daalde on de Gouden-Pijpen vlamden in het avondlicht. Diep in het dal stroomde ruischond de rivier, maar er was anders geen geruohl; alleen dal eentonige ruisohen, dcit het hart verrustigt. Toen hoorden zij een toon uit het orgel ko men, een zachten diepen toon, die uit de goede aardo scheen^op te komen en zich 60heon to vereenigon met de trillende lucht, hot gezang der vogels en het stroomondo water. Toon kwam een andere, en weer een en weer een, daarna accoorden en weer accoordon en stil aaneenge sloten melodieën, tot, zooals het den luisteraars scheon, de heole lucht scheen te zoomen van onvorgetelijk-schoone klanken; mannen en vrou wen snikten cn kinderen stopten hun hoofdjes weg in den schoot van. hun moeder en jonge mannen en vrouwon droomden droomen, dio zij nooit meer vergaten. Een klein uur duurdo de muziek; toen daalde de schemering. Plotseling werden de klanken zachter en bijna pijnlijk on toen was het alsof oen doffe snik door het heele organisme van het orgol heenging; toen viel er een stilte en in die heilige stilte trad Hepnon naar buiten in. hun aller midden, bleek en ale hopeloos. Hij keek hen allen droevig aan ge durende een oogenblik, dat eindeloos scheen, en toen zijn armon strekkend naar de Gouden Pij pen, die nu in de duisternis onzichtbaar waren, riep hij zacht en als gebroken: „0 God, schenk mij mijn droomen weer!" Toen scheen het of zijn krukken ouder hem bezweken en hij viel neer op den grond, een flauwte "nabij. Zij richtten hem op en mannen en vrouwen fluisterden in zijn oor: „0, Hepnon, geef ons weer die heerlijke mu ziek-" Maar hij zeide niet anders dan: „0 God, mijn God, schenk mij mija droomen weer!" Toen hij het driemaal had gezegd, draaide hij zijn gezicht naar het orgel in bot liuis van ce derhout en zijn oogen sloten zich en hij viel iu slaap En zij konden hem niet meer wakker krij- gon. Maar den volgenden morgen tegen zons opgang ging een huivering door al zijn- ledema ten en een koudo stilte bekroop hem cn Hepnon on do muziek der Gouden Pijpen verdween van de Vcsthi Heuvels on kwam niet weer,

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5