No. 18598 LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 19 October. Tweede Blad. Anno 1920. Gemeenteraad van Leiden (Vervolg van gistermiddag). Na een zitting met gesloton deuren van ,uim een uur werd benoemd tot directeur .ven den geneeskundigen, dienst de heer M. D. Horst, arts, conservator aan het laboratorium, voor vergelijkende patholo gie der Rijksuniversiteit alhier, met 22 atemmon tegen 7 op den beer dr. H. H. .Van Eijk, arts, te Huizenten 1 blanco. 2o. Benoeming van een Gemeente-Apo theker (bestendiging). Benoemd wordt mej. H. H. de Wolff met algemeene stemmerc. 3o. Benoeming van een. tijdelijk leeraar in het teokenen aan het Gymnasium. (337) Benoemd wordt do heer J. H. !Wattez met 26 stemmen tegen 2 blanco en 2 op piej. Vellekoop. 4o. Benoeming van een onderwijzeres aan 'de aohool der 3de klasse No. 9. (340) Benoemd wordt mej. A. A. Vellekoop, alhier, met 26 stemmen tegen 1 op mej. E. Sagekule, 1 op mej. A. van der Laa- ken, 1 in blanco en 1 van onwaarde (mevr., (Baart—Braggaar).; 5o. Rekening, dienst 1919, van het Leidlsch Muziekcorps. (328) De heer DE LANGE wil ëen opmerking maken die betreft de punten 514. De ge meenterekening is in Aug. als vastgesteld, nu komen- nog deze achteraan. De besturen geen schuld, zij hebben tijdig genoeg de rekening ingediend; de schuld ligt bij 'de ambtenaren ten raadhuize. De VOORZITTER merkt op, dat de reke ningen dikwijls te laat komen. Maar hinde ren doet het niet, waar de eindoijfers im mers reeds bekend waren. De heer DE LANGE blijft het betreuren dat de schuld bij do ambtenaren ten raad- huize ligt; er is niet te laat ingestuurd. De rekening wordt goedgekeurd. 6o. Idem alsvoren van doGezondheids commissie. (328) Goedgekeurd. 7o. Idem als-/oren van de Plaatselijke Schoolcommissie. (328) Goedgekeurd. 8o. Idem alsvoren van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (328) Goedgekeurd. 9o. Staat van af- en overschrijving betref fende de begroeting, dienst 1919, van de Stedelijke Werkinrichting. (328) Goedgekeurd. lOo. Suppletoir© begrootdng, dienst 1919, van do Stedelijke Werkinrichting. (328) Goedgekeurd. Ho. Rekening, dienst 1919, van de Stede lijke Werkinrichting. (328) Goedgekeurd. 12o. Suppletoir© begrooting, dienst 1919, van het Geref. Minne- of Arme Mannen- en Vrouwenhuis. (328) De heer OOSTDAM vraagt, of het geen tijd wordt de hoogo hoed van deze menschen af te schaffen. De VOORZITTER zegt, dat noch B. en W. noch de raarl hierin iets te zeggen heb ben. De euppl. begrooting wordt goedgekeurd. 13o. Rekening, dienst 1919, van het Ge ref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (328) Goedgekeurd. 14o. Rekening, dierst 1919, van de Ver- eeniging ter Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. (328) Goedgekeurd. 15o. Voorstel tot verhuring van het per ceel Haarlemmerstraat no. 76, aan W. J. Woestenburg. (328) De heer DUBBELDEM AN maakt be zwaar, in de meeniiyg, dat weer een woon huis aan zijn bestemming wordt onttrokken. De VOORZITTER verklaart, dat dit niet het geval is. Het huis staat leeg, as niet voor woning geschikt. Om het daarvoor in te richten, zouden hooge kosten noodig zijn. Het voorstel wordt s. h. s. aangenomen. 16o. Praeadvies op het v.erzoek van de Zuid-Hollandse be Propaganda-Commi9sio van de Noderl. Onderwijzers-Propaganda- Olub, om hot kosteloos gebruik van een lokaal der 6chool aan de Duivenbodestraat en een subsidie, gelijk aan do kosten vaai schoonhouden, verlichting en verwarming van dat lokaal. (339) Conform besloten. 17o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de bijstorting op do 5 certificaten van aandeel in de N. V. Cen trale Bouwrr.'.tcrjaleii Voorziening (C. B V.). (330) De heer SANDERS vraagt eenige inlich tingen naar aanleiding van het spreken door c5e- directeuren der C. B. V. van 5 pet. dividend minimum. Do VOORZITTER zegt, dat dit een fout is. Dat moet zijn maximum. De heer DE LANGE betreurt heb, alhoe wel hij begrijpt, dat het voorste slechts van formeel ea aard is en er dus niets aan te veranderen is, dat niet heb tegendeel wordt gevraagd, nl. liqquidatie van dit crisispro- duot, dat al even slecht fungeert als alle andere. Hij vraagt B. on W. ernstig te overwegen of het niot in 't algemeen belang is te advisceren tot liquidatie ever te gaan. De C. B. V. is toch dikwijls een deloyale concurrent van het particuliere bedrijf door b.v. sommige artikelen beneden den kost prijs van de fabrieken te ontnemen. Voorts neemt hij de C. B. V. een onhandelbaar lichaam, decreteerd wat hot wil. Hij wijst op het geval van weigering om steenen te leveren voor het Kooiterrein. In plaats van aan te pakken, hebben B. en W. nu elders zich voorzien Moeten particulieren leveren franco aan werk en op keus aan werk, de C. B. V. levert slechts franco en op keus fabriek. De heer DUBB ELDEMAN verbaast zich ffjiet, dat wat van de gemeenschap komt, den heer De Lange niet bevredigt. Er ge- beurb overal wel eens iets, wat niet deugt. Hij vraagt zich echter af, of de hoofden der C. B. V. wel deugen en of daar geen verbe tering moet komen, opdat de C. B. V. in plaats van geliquideerd- te worden, toeneme in bloei. Wethouder v. d. POT zegt bij dit formeel voorstel niet op een dergelijk debat te heb ben gerekend. Hij meent, dat de heer De Langê misschien door de vele beschuldigin gen enz. tegen de 0. B. V. mede beïnvloed is en hij wijsb dezen op de verdediging, door de C. B. V. gegeven. Hij is niet over tuigd, dat de C. B. V. moet verdwijnen, in tegendeel ziet hij er een gewenscht tegen wicht in tegen de trust der steenfabrikanten bijvoorbeeld. Wat hot geval der leveringsweigering be treft, deC. B. V zat in een moeilijk par ket, daar de fabrieken bij Nijmegen vrijwel allen overstroomd waren. Bij' 'n dergelijk geval zou ook tegen een particulier niet zijn opgetreden. Na repliek van den heer De Lange en dupliek van den wethouder wordt het voor stel z. h. s. aangenomen, nadat de Voor zitter den heer De Lange verzocht beeft, bij het aanhangige punt te blijven. 18o. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1920, waarvan de raming te laag is gebleken. (325) Den heer KNUTTEL is het niet duidelijk of de f 580 024.38 zal drukken op den H. O. van dit jaar of het volgend jaar. Wethouder v. d. POT zegt, dat deze na tuurlijk ko nt op den H 0. voof- 1920 en 1/3 op dien van 1921. Tevens beantwoordt de wethouder den heer DE LANGE, die er zijn verwondering over uitspreekt, dat tus- schen de verhooging van vele posten een nieuwe post staat, nl. die betreffende de verlichting van de Lakenhal en den heer ROTTEVEEL, die inlichtingen vroeg over den post volgno. 240c (verlies van f 3000 op buizen enz.) Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 19o. Verordening tot intrekking vah de verordening van 17 April 1919 (Gem.blad no. 12), tot beperking van den nachtarbeid, tevens houdende verbod van Zondagsarbeid in broodhakkerijen te Leiden. (341) De heer D'UBBELDEMAN wil de aan dacht van B. en W. vestigen op de vraag of het niet mogelijk is naast de nieuwe Rijkswet een nieuwe gemeente-verordening te maken, b.v. ten aanzien van vérvoer, aflevering etc. Dc VOORZITTER meent, dat dit niet- kan en deze wetgevingsmaterie geheel bij het rijk berust. Daarop wordt conform besloten. 20o. Voorstel tot vaststelling, met intrek king vam heb Raadsbesluit van 7 Juni 1920, van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.- blad no. 18) op het Rijden. (335) Conform besloten. 21o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 September 1805 (Gem.blad No 6), Voor de Hoogere Burger school voor Jongens (342) Den heer SIJTSMA spijt het, dat B. en W. gehoor gegeven hebben aan de idee van den schoolopziener inzake een herfstvacan- tie. Hij voelt niets naarvoor. In het vrije bedrijf is er ook geen sprake van. Wat de matheid van leerlingen en leeraren be treft, het laatste is wellicht juist; door de bijlessen en de privaatlessen. Heeft bij het L. O. de raad niet in te grijpen, hier wel, en hij zal van deze gelegenheid gebruik maken. Hij vraagt zich af, of er ook een symptoom der arbeidsschuwheid is waar te nemen in een herfstvacantie. Dë heer GROENEVELD wijst er op, hoe de lengte der vacanties blijkbaar in ver band staat met de financieele gegoedheid der ouders. Voor H. B. S. en Gymnasium acht hij een herfstvaoantie geheel over bodig de leerlingen zijn ouder en de zo- mervacantie Is bijna dubbel zoo lang als bij het L. O. Voor het Gymnasium zou in 't geheel dan 3 maanden vacantie komen De heer KNUTTEL acht, zoolang het onderwijs op den huidigen leest is ge schoeid, de herfstvacantie noodig. Misschien zou dat kunnen gepaard gaan met een ver korting van" andere vacanties, die wellicht rationeeler zijn te verdoelen. De heer DE LANGE is 't volmaakt eens met den heer SIJTSMA. 't Was z. i. niet noodig geweest, toe te geven aan den school opziener, als B. en Wmaar wat meer rug- gegraat hadden getoond. De vacanties wor den door onderwijzers zoowel als leeraren uitgebuit voor examens af te nemen etc. De mentaliteit van dezen tijd is nu een maal blijkbaar: gebruik je lichaam zoo weinig mogelijk in den dienst van anderen spaar het voor jo eigen vrijen tijd. Zijn in Rotterdam de onderwijzers in de Kerst vacantie niet gevraagd als woningtellers? Met de ouders wordt ook maar geen reke ning gehouden. De heeF MEIJNEN is het gedeeltelijk eens met den schoolopzienen.n l. voor zoo ver het de leerlingen betreft. Hij wjjst ech ter op het feit, hoe 31 Augustus een vrije dag is, 3 October, hoe daar-nog wel eens een dag bijkomt, cn met het oog op leer plan en ouders vraagt hij, of de vacanties niet rationeeler verdeeld kunnen wórden- Hij is wel voer een herfstvacantie, mits deze in mindering der andere wordt ge bracht. Wethouder VAN DER LIP zegt, dat B. on W. het idee van een herfstvacantie heb ben aanvaard, niet zoozeer ter wille van de onderwijskrachten, dan wel van' de leerlin gen. Het verwijt van den heer De Lange van gebrek aan ruggegraat, begrijpt hij dan ook niet. Eenmaal de herfstvacantie aanvaardend, achten B. en W. het conse quent, dat ook voor H. B. S., Gymnasium en Kweekschool deze wordt ingevoerd. De leerlingen zijn wel ouder, maar er wordt ook intenser gewerkt. Door een week van de groote vacantie af te nemen, wordt toch de periode tusschen deze v.acantie en Kerstmis niet korter, maar een andere verdceling willen B. en W. misschien toch wel nader onder de oogen zien. Een rege ling acht hij echter ook gewenscht, opdat ëen onderwijskracht niet aan één school vrijaf heeft, aan een andere moet doorwer ken. De heer EERDMANS pleit voor dc herfst vacantie zonder korfing op de zomerva- cantie. Hij wijst er ook nog op, hoe de onderwijskrachten in de vacanties werken om het geld, dat zij noodig hebben. De heer A. MULDER stelt voor, de puu ten 21, 22, 23 cn 23a van de agenda af te voeren en B. en W. te verzoeken om met een nieuwe vacantieiegeling te komen. Met 26 tegen 4 stemmen (die der heeren Bots, Van der Lip, Knuttel en Eerdmans) wordt dit^voorstel aangenomen.: Dit beteekent dus, dat H. B. S., Gym nasium cn Kweekschool geen herfstvacan tie dit jaar krijgen. Misschien wol volgend jaar, maar dan in mindciing op een andere vacantie. 22o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 7 Mei 1896 (Gem.blad No.'5), voor de Hoogere Burgerschool voor Meisj es. - (342) Afgevoerd. 23o. Verordening, houdend© wijziging van de verordening van 5 Juni 1879 (Gem.blad No. 3), betreffende de inrichting en het be stuur van het Gymnasium der gemeente Leiden. (342) Afgevoerd.; 23a. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 28 Augustus 1919 (Gem.Blad No. 35), voor de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Leiden (348) Afgevoerd. Te pl. m. kwart voor zes wordt de zit ting tot des avonds verdaagd. AVONDZITTING. Te kwart over aoht werd de vergade ring weder heropend en verkreeg een eenigs- zins gezellig karakter, doordat er behalve, zooals gewoonlijk op een avondzitting, werd gerookt, ook thee werd rondgediend. Bij aanvang der zitting waren niet aan wezig de heeren Huurman, De la Rie en Knuttel. De eerste twee kwamen Iat:r. 24o. Voorstel om aan de Verconiging tot Bevordering van de opleiding tot Instru mentmaker een extra-subsidie over 1920 toe to kennen en de daarvoor benoodigdc gel den beschikbaar te 6tellen. (336) Conform besloten. 25o. Voorstel tot aankoop van het per ceel Oude. Vesi No. 37 en tot beschikbaar stelling van cte voor clien aankoop benoo- digde gelden. (343) Conform besloten. 26o. Voorstel in zake den prijs van het warmwater en den duur der warmwater voorziening. (331) Mevrouw BAARTBRAGG AAR bcsj-ead het voorstel van B. en W., door er op te wijzen, dat de warmwater verkoop nog alt'jd aan een gevoelde behoefte voldoet, te 'neer nu particulieren geen warm water meer verkoopen. Zg vindt het niet erg, dat de gemeente ter voorziening van een volksbe hoefte iets bgpast. In de laatste weken werden dooreen ge nomen 2300 emmers verkocht en dit kwan tum zou nog grooter zgn als er in het begin der week meer gelegenheid werd gegeven. De heer ELKERBOUT sloot zich t>g cfe vorige spr. aan, althans voor zoover de bestendiging betreft. Er maken nog 700 gezinnen gebruik van. Hg gelooft^ dat men voor het sproeien nog wei andere mid Je.en heeft. jBg heeft daarbij gedacht aan de autospuit. die zal worden aangeschaft. De heer HEEMSKERK wilde wel den rga verheogen, doch nog met het besluit lot opheffing némen. Men kan a.s. voorjaar de zaak opnieuw onder oogen zien. De heer VAN STRALEN had ook den indruk gekregen, dat B. en W. dazen ver koop willen beëindigen, omdat het gasver bruik moet worden gestimuleerd. Als do wefkmenscken het w:.rm water zelf moeten kohen, neemt het goq/erbruik toe. Dairom is het te doen. En dat mag de Raad niet tot basis nemen bg de beoordeeling van dit voorstel. Wethouder BOTS zeide, evenVs de VOOR ZITTER reeds bg w 'zo van in errupt'e had gedaan, dat er niets acht or zit alleen de gemeente is op dezen verkoop niet toege rust; die ingedeeld is bjj do gemeate- reiniging. De kostprijs van het w ter is 6V2 cent, maar B. en W. hebben den orgs .nog iets lager gehouden. Als de tijd vaD sprceien aankomt, kunnen de sproeiwagens niet gemist worden voor dit doel. Hij bo- val aanneming van het voorstel van B. eii W. aan. De heer DE LANGE zeide ook nog, dat er bg Commissarissen der Lichtfabreken niets aohterzit. Na repliek van mevrouw BAARTBRAG- GAAR werd het eerste gedeelte van hel voorstel, verhooging van den prjjs tot zes cent, aangenomen met 21 tegen 6 stemmen (die van mevrouw BaartB.aggnar en de heeren Sgtsma, Dubbeldeman, Groeneveld, Van Stralen en Van Eek). Het tweede voorstel, op te houden met 1 Mei a.s. werd vervolgeim verworpen meb 19—7 stemmen (die der hoeren Eerdmans, "Mulder, Rotteveel, De Lange, Pera, Bots, en v. d. Lip). 27o. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 7 Juni 1920, inzake de onder- handsche opdracht van den aanleg der Centrale verwarming en van do warm watervoorziening, alsmede de levering van de sanitaire artikelen in liet- Volks- e>n Schoolbadhuis aan. de Van-der-Werfstraat, aan de firma Th. A. de Koster, te Amster dam. (332) De heer ROTTEVEEL/ meende dat de ge meente slechts in uiterste noodzakelijkheid met vrijblijvende offertes genoegen mag nemen. Bovendien is naar zijn oordeel te langzaam gewerkt. Hij dacht c3at men in zulke gevallen wel een beslissing ken ne men welke later door een definitieve kon worden gevolgd als Ged. Staten, het hebben goedgekeurd. De lieer ELKERBOUT is van gevoelen dat er wel Loidsche installateurs zijn, die dit werk kunnen doen en daarom zou hij willen dat de gemeente niet op de nieuwe offerte van de firma De Koster inging. De heer MULDER bestreed de meening van den heer E. Men kon dit werk in Lei den niet uitvoeren. De lieer DE LANGE is van meening dat de directeur van gemeentewerken, ,zij het dan ook te goeder trouw de zaak te lang heefb doen traineeren. Nadat de heeren ELKERBOUT en MUL DER nog hadden gerepliceerd en de VOOR ZITTER den heer De Lange had opge merkt dat hij over de goedkeuring van Ged. Staten te gemakkelijk denkt, waarop deze tot bescheid gaf dat hij op dat gebied ook eenige ervaring heeft werd het voorstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen. 2So. Verordoning, houdende wijziging van de verordening van 29 April 1909, op de Brandweer (333) Conform besloten. 29o. Praeadvies op het verzoek van do afd. Leiden van de Nederlandsche Vereoni- ging tot Bescherming van Dieren, inzake wijziging der verordening op de Straat- politie en voorstel tot wijziging dier ver ordening (344 en 345) Hierbij kwam te gelijk in behandeling het voorstel van den heer OOSTDAM, waarbij was bepaald cfat ook aan hen, die wegens openbare dronkenschap waren veroordeeld, geen vergunning voor do uitoefening van het beroep als veedrijver zou worden ver leend. De heer OOSTDAM achtte het voorloo- pig niet noodig het amendement mondeling toe te lichten Do heer HEEMSKERK vroeg naar de be doeling van don voorsteller Zal do weigering van een vergunning reeds worden gegeven als iemand zich aan dronkenschap heeft 6chuldig gemaakt, of moet dit geschied zijn in zijn kwaliteit als veedrijver. In het eerste geval is hij er tegen. Do VOORZITTER meende ook dat de heer O. als propagandist voor de drankbe strijding zijn doel voorbij streeft. De heer OOSTDAM erkende dat zijn amendement een propagandistische strek king heeft. De heer VAN ECK deed zich kennen als de minderheid in de Commissie voor de Strafverordeningen, die het amendement heeft willen aanvaarden, al voelde hij er do bezwaren van. Doch de Commissaris van Politio, die de vorgunning zal verleenen, behoeft de bepaling niet draconisch toe te passen. Hij gaf do heer O. een wijziging aan de hand in den geest als door don heer Heemskork was bedoeld, die deze wijziging gaarne aanbracht. De heer GROENEVELD achtte het onbil lijk dat iomanu oenmaal wegens dronken schap veroordeeld, onherroepelijk uitgeslo ten zou worden vaa het uitoefenen van het bedoelde beroep De VOORZITTER onderschreef dit be zwaar ook en betoogde voorts, dat het ge wijzigd amendement geen effect kan sor- teeren, omdat de rechter nooit iemand zal veroordeelen wegens dronkenschap g u- pleegd als koedrijver, wat mr. VAN DER LIP op strafrechterlijke gron den nog nader aantoonde. Na verdere uitvoerige gedachtenwisso- ling, waarbij het amendement nog eens werd gewijzigd en den voorsteller te ver geefs den raad werd gegeven het in te trek ken, werd het eindelijk verworpen met 18 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B en W. word daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 30o Praeadvies op bet verzoek van de Woningbouwvereniging Eensgezindheid", in zake den verkoop aan die Vereeniging van een-terrein, gelegen tea noorden van den Lage-Rijndijk voor de stichting van 36 woningen, er het verlecnen van een voor schot en een bijdrage, als bedoeld in art. 30 der Woningwet, in de kosten van aan koop van den grond en de uitvoering van het bouwplan (346) De heer DE LANGE had op dit voorstel een amendement ingediend, beoogendc dat de bijdrage door Rijk en gemeente aan de vereeniging te verleenen, gezamenlijk niet meer zal bedragen dan f 180 per woning en per jaar. Volgens de raming zal dit slechts f 166.80 bedragen. Hij' heeft dus den ruimen kant genomen. Hij deed dit voorste! om tot zuinigheid aan te sporen. Blijkens de ervaring ook in Leiden opgedaan, valt eerst de aanbesteding al tegen, daarna ook nog weer de eind.rekening, zoodat er per saldo veel meer bij moet als de raming aangeeft. In Rotterdam heeft men dit si^steem ook. Daar is het maximum f 200. Hij meende dat Leiden dus wel met f 180 kon volstaan. De heer DUBBELDEMAN betoogde dat bij de voorbereiding van dit plan eerst do beroemde sneltreinvaart is toegepast, later is het echter weer den boemel gegaan. Het eerste plan was veel beter dan het tweede dat op aan stichting van den Minister is ingediend. Nadat de Mblister met do nieuwe regeling is gekomen is het uit met den bouw van goedo werkmanswoningen. Het type is te klein en over 25 jaar woont er niemand meer in. Laat men de woningen gerust maar wat grooter maken. Over eenige jaren zal de arbeider wel zooveel van lietgoen hij produceert opeischon, dat hij een behoorlijke huur kan betalen. Hij stelde de „Eendrachts"' woningen, die veel beter zijn, tegenover deze huizen en stelde ton slotte voor dat B. en W. dit plan zouden te rugnemen om de volgende vergadering met bet eerste, wel betere plan terug te komen. Be heer MULDER bestreed kertolijk de heer Dubboldoman. Neemt men dit plan niet aan, dan komt er van de zaak niets. De Regeering zal het eerste plan niet accepteeren. De hoer VAN DER POT, wethouder, gaf zijn groote verwondering over de rode van donrfieer Dubbeldeman te kennen, waar hij juist steun van de S. D. A. P. had verwacht. Het is met hen moeilijk treffen. Dan zijn de woningen 10 groot, dan weer te kloin. In het plan „Tuinstad* wijk" door den heer Ih toegejuicht komen wo* ningen voor, weinig grooter dan deze. Hij her* innerde er tegens aan dat deze woningen voor. een deel bestemd zijn voor de bewoners dot huisjes aan de Langcgraoht, die door den bouw, van een nieuwe Gasfabriek moeten verhuizen. Men kwam daaromtrent met „Eensgezindheid*5 tot overeenstemming. Wanneer de heer Dubbeldeman op merkte, dat ,,De Eendracht" goedkooper heeft gebouwd, dan herinnert hij er aan dat dit al weer een jaar is geleden en sinds dien de loonen weer zijn gestegen. B. en W. achten de regeling, door de Regeering genomen, ook niet gelukkig, doch de Mi nister wilde niet toegeven en hij zou hob' niet wenschelijk achten, door verzet tegen den minister dezen bouw te doen misluk ken. De heer VAN STRALEN steunde heb' voorstel van zijn partijgenoot Dubbelde man en noemde de huurprijs voor de be woners aan de Langegracht toch nog te hoog. De gemeente zal dan moeten bijpas sen. De heer VAN HAMEL heeft zich ver baasd over de conclusies, waartoe de S.: D .A. P. sprekers komen en steunde heb' plan. De heer ELKERBOUT verdedigde lieb plan ook, vooral omdat do huizen bestemd zijn voor menschen, de een hooge huur. niet kunnen betalen. Nadat de hoer DUBBELDEMAN had ge repliceerd voerden nog verschillende leden het woord. De heer WILMER noemde het betoog van den heer D. enkel groote woorden; de heer HUURMAN meende, dat deze wo ningen niet zijn te vergelijken met cDe door hem gewraakte Kooi woningen en de heer MULDER, noemde de rede van den heer, Dubbeldeman een propagandarede, waarna de heer VAN D'ER POT nogmaals het plan verdedigde. Het voorstel tot afstel werd daarna ver worpen met 23 tegen 6 stemmen, die van de sociaal-democraten. Daarna kwam het amendement-De Lange aan de orde, dgt door den heer Mulder werd gesteund. Door de steun van Rijk en gemeente maar ongelimiteerd te geven zal men maar raak bouwen. Wethouder Mr. VAN DER POT erkent de bezwaren van den heer De Lange, doch! zijn amendement zal het initiatief der be sturen van Bouwvereenigingen dooden en dat initiatief kan hog niet worden gemist. Rijk en gemeente leggen er niet alles bij. Ook een deel is in de huur gecontesteerd. De heeren ELKERBOUT en VAN STRA LEN sluiten zich bij den wethouder aan,- waarna na repliek van den lieer DE LAN GE het amendement-De Lange werd ver worpen met 22 tegen 6 stemmen die van dë bêeren De Lange, Oostdam, Van HameV Sl/liman, Mulder en Rotteveel. Het geheele voorstel werd daarna aange nomen. Alleen de aanwezige sociaal-demo craten stemden tegen. Het was inmiddels weder half twaalf ge worden en B. en W. achtten het beter de behandeling der gas -en electricUeitsprijs- verhooging uit te stellen tot le volgende vergadering die zal worden gehouden a s. Maandag. De heer Eerdmans wilde nog <"'en opmer king maken over de brandstoUendistribu* tie, doch de Voorzitter zeide ben., daar mede schriftelijk in kennis te stellen. Hierna werd de vergadering gesloten. Ingekomen Stukken. Verzoek van den Chr. Besburenbond en van het Pl. Comité der R.-K. Sociale Actiel om een. subsidie van f 500 in do kosten, van het Bureau van Rechtek. en Soc. Adviezen. In handen van B en W. voor praeadvies. Verzoek voji -den Boud van Distillateurs en Li kou rst-okers in Nederland om hot ge bruik van de kleine St-aclszaal tegen matigen prijs, ten behoeve van heb houden van een tentoonstelling in heb belang dor alcohol- fabricage (In handen van B. en W. ter af doening). Verzoek van de afd. Leiden van dien Ned- Fed. Bond van Personeel in openb. dienst inzake verhooging der salarissen en toe kenning van een toeslag voor het jaar 1920. Heb verzoek wordt in dfe Leeskamer tor visie gelogd. Idem als vorer. inzake de toekenning van oen vacantietoeslag. (Hot verzoek zal wor den behandeld te gelijk met het te dezer zake toegezegd praeadvies). Verzoek var de afd. Leiden van den Ned. R.-K Politiebond „St. Michael" inzake ver hooging van hot kleedinggeld voor do agen ten van politie, toekenning van een gratifi catie aan rechercheurs en wielrijders en toe- konning van een kindertoeslag. In handen van B. en W. om praeadvies. Verzoek van J. van Dijk om schadever goeding, in verband met hot thans opgehe ven bouw verbod op een perceel grond aan de Gerrit Doustraat, Sectie H no. 274. Af wijzend beschikt. Verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Chr. Pol.-beambten in Nederland, in zake verhooging van hot kleedinggeld, toe kenning van een jaarl. gratificatie aan de - agenten en rechercheurs on wielrijders en toekenning van een kindertoeslag. In han den van B. en W. om praeadvies. Verzoek van de Stichting ..Studenten* dorp", om toekenning van een bijdrage in de kosten van stichting van een Studenten- woningcomplex. In handen van B. en W. om praeadvies. Verzoek van het Bestuur van het Genoot schap „M. S. G." om de voor 1920 toege kende subsidie te verhoogen met f 3948. Idem. Verzoek van de Hoofdlieden der Waag- werkers om voor de hulp bij het wegen vaD varkens op de vette-varkensmarkt in plaat? van 15 cent, 25 cent per varken te vergom

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5