AGENDA VAN DE WEEK. Zenuw voedsel". Directie: H. KEEREWEER, GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND, Dinsdag: Nutsgebouw: Openb. verg. afd. Leiden Fed. Bond van Personeel in Openb. Dienst. Halfnegen. >,Phebe": Jerueli Bijbelbespreking. S uur. Volkshuis Natuurhistorische cursus. 8 uur. Lokaal V erhuuidersbond !Alg. verg. Leidschc Ver. van Groenten- en Fruithan delaren.; 7 uur. Woensdag: Stadszaal: Stadsevangelisatie. Ds. A. Lauwere, van Brussel. 8 uur. Schouwburg: „Miss Black and White'1. 8 uur. Volkshuis! Cursus voor Huisvrouwen. 8 uur. Hazerswoude, café Bjej. wed. Boers: GasaemonstraTïes. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt tot en met 24 October waargenomen door do apotheken van M. Boekwijfc, Vischmarkt 8, tel. 652, en A.; J. Donk, Doeza-straat 31, tel. 1313. groote meerderheid van het personeel door deze maatregelen absoluut onvoldoende wordt gehol pen en dat do talrijke gevallen., waarbij ambte naren en -werklieden met meer dienstjaren of van 1 ageren rang, dermate zullen verminderen, dat elk verband tusschen arbeid en loon zoek 3»akt. Met teleurstelling constateert de vergadering verder, dat door do houding der Regeering en van do vertegenwoordigers van de Regeering in 'de commissio voor georganiseerd overlég in ambtenaaTSzaken van geen behoorlijk overleg sprake kan zijn. De vergadering spreekt als baar meening uit, ïtat, indien behoorlijk overleg had kunnen plaats vinden, do bovengenoemde ongewenschte gevol gen zouden zijn voorkomen. Do voor verbetering bcnoodigde golden zouden meer doelmatig aan het personeel ten goedo komen, indien het com promisvoorstel van do vertegenwoordigers der vijf centraio organisaties, waaronder do Ghris- telijko en Rdbmsch-Katholreke, dio zitting heb ben in do centrale commissie voor georganiseerd overleg en ten doel hebbende de salarissen pre- mievrij te verloonen en to verhoogen met 5 pet., een en ander met een minimum van f 200 en terugwerkende kracht tot Januari 1020 en den best aan cl en kindertoeslag to verhoogen tot f 75 per kind vanaf het derde kind, zonder loon grens, waro overgenomen of tot grondslag voor de te voeren besprekingen ware genomen. Dit zou bij het personeel, dat zooveel van bet georganiseerd overleg verwachtte, vertrouwen hebben go wekt in het nieuwe instituut en do overtuiging gevestigd hebben, dat het daardoor thans invloed koiT uitoefenen op do vaststelling zijner arbeidsvoorwaarden. Do vergadering is ran oordeoJ, dat de Rogee- ling het belang van den Slaat cn het personeel het best kan dienen door aan de wenschen der organisaties to gemoet te komen, door het in voeren van bovengenoemd en noodmaatregel en het spoedig bij de centrale commissie voor ge organiseerd overleg aanhangig maken van een algeheele herziening der loonen en salarissen. Daarom richt de vergadering, zich ten volle bewust van de grooto verantwoordelijkheid, welko zij in deze aetic draagt, thans in het bij zonder tot de Tweede Kamer der Staten-Gene- xaal met het ernstig verzoek haar invloed op de Regeering dusdanig aan te wenden, dat in de verhouding tusschen RegeeriDg en personeel verbetering worde gebracht, een verbetering, 'die gemakkelijk kan worden vorkregen door aan do billijke verlangens van het personeel tege moet te komen en de reeds door de staking van hot postpersoneel geslagen wonden zoodanig te heelen, dat geen enkel li dt eek en een voortdu rende ergernis kan verwekken over doD govoer- den strijd. Departement van Defensie. De Haagsche redacteur van „De Msb." meldt, dat het Kon. besluit, waarbij opge heven worden de Departementen van Oor log en Marine en ingesteld wordt een De partement van Defensie, voorloopig niet in werking zal treden. Eerst moet de Staten- Generaal een regularisatiewet aannemen, waarbij in verband met de nieuwe regeling verschillende uitgetrokken oredieten voor Oorlog en Marine op andere begrootings- posten zullen moeten worden overgeschre ven. Het ontwerp voor deze regularisatie wet is thans in bewerking en het zal onge twijfeld wel het volgend voorjaar worden eer dit ontwerp tot wet zal zijn verheven. In de regularisatiewet zal uit den aard der zaak ook tot uiting komen de wijze, v/atnop het nieuwe Dep arte .cent van De fensie zal worden ingericht. A's 'vast staand <kan evenwel thans reeds worden aangenomen, dat de Regeering niet het 'systeem zal volgen, destijds door Minister C'olijn voorgesteld, om nl. voor Oorlog en Marine elk een directeur-generaal aan te stellen. Yah een directeur-generaaPschap schijnt- men thans niets te willen weten. Hef definitief gezantschap bij het Vaticaan. Volgens „De Tel." heeft zich in de af- deelingen der Tweede Kamer bij de be handeling der begrooting van Buitenland- 'sche Zaken een levendig debat ontwikkeld tover het voorstel, om het tijdelijk gezant schap van Nederland bij den Paus defi nitief te maken. Het grootste deel der linkerzijde zal 'on getwijfeld tegen het voorstel stemmen. Er ls echter een groep, die er eenigszins on verschillig tegenover staat en de nadere toe lichting van den Minister zal afwachten. De leider der christelijk-liïstorischen,- de Jjeer De Savornin Lohman, heeft met be lustheid het voorstel bestreden. Het is dus waarschijnlijk, dat zijn groep er tegen gaat stemmen. Overigens werd door verscheidene leden de toelichting van Het voorstel geheel on voldoende geacht en meende men, dat de De Minister van Landbouw heeft be paald I. Heb Rijkskantoor voor aardappelen en aardappelverwerking wordt opgeheven. II. Eervol ontslag wordt verleend, onder dankbetuiging voor (te door hen als zoo danig bewezen diensten, aan de directeu ren dier inrichting, de heeren O. van Bies- sum en F. K. J. Heringa, en aan den Re- geeringsadviseur voor aairdappelaangele- genïieden, tevens belast met het toezioht op het voormelde Rijkskantoor, den heer A. Spanjaard. III. Tot liquidateur van het Fijkskantoor voor aardappelen en oardap- polvoorziening wordt benoemd de Heer F. K. J. Heringa, voornoemd. w- Bij Kon. besluit ia bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederland- echen Leeuw, mr. D. Fopk, oud-voorritter van de Tweede -Kamer.: De Hoofdingenieur F. de Winter, "direc teur der Antwerpsche Havenwerken, be toogt naar de „N. R. Ot." meldt ia Minister nader zal moeten aantoonen. dat een definitief gezantschap bij den Paus volstrekt noodzakelijk is. Do Haagsche Raad heeft, de verbooging der elccftTiciteitstarieven aangenomen en besloten voor de gymnasia to 's-Gravenha-ge bijwijze van proef een Herfsvacantie te geven. Onder groote belangstelling is do heer Staal, oud-Minister Oorlog, lid van de Eerste Kamer, gisteren op „Oud-Eik-en- Duincn", bij Den Haag, ter aarde besteld. Op uitdrukkelijk verzoek wan do familie, daarmede den wil van den overledene eer* biedigende, is er bij het. graf niet gesproken. iDe viering van heb achtste lustrum van het studentencorps van de Vrije Uni versiteit N. D. D. D. samenvallend met het 40-jarig bestaan der Universiteit, is gisteren aangevangen. Halfdrie werd door den rec- tor-corporis den heer H. A. Colijn, de feest- vergade-ring geopend met gebed. Prof. dir. L. Bolk, te Amsterdam, heeft, gisterochtend zijn colleges hervat na een afwezigheid van zes maanden, waarin hij een zware operatie heeft ondergaan. Vele zijner collega's, leerlingen, oud-leenlifagen en vrienden waren bij zijn eerste collego aanwezig, ook de burgemeester. Naar „De Stand." verneemt, is de toestand van dr. A. Kuyper langzaam ach teruitgaande, daar teekencn van hartzwakte zich voordoen. Op het Journalistiek Congres te Rotter dam hadden de volgende stemmingen plaats: I. Moet aan den journalist het recht worden toegekend, zijn artikelen en verslagen to on- derteekenen? Met 77 tegen 4-2 stemmen bevestigend beant woord. II. Moet de onderteekening van artikelen over het algemeen noodzakelijk worden geacht? Ontkennend beantwoord met 104 tegen 20 6temmen. III. Moet de ananymiteit in ieder geval wor den opgeheven ten aanzien van artikelen, „waar in eigen meening tot uiting komt of do indivi dualiteit van den journalist naar voren treedt"? Ontkennend beantwoord met 74 tegen 43 stemmen. IV. Moet er dus verandering komen in de be staande Neder! andscho persgebruiken ten aan zien van de anonymiteit? Ontkennend beantwoord met 75 tegen 89 stemmen. a. Inlichting van de pers door de overheid ia Qvcrheidsplioht en evenzeer overheidsbelang; voor 79, tegen 3, blanco 2 stemmen. b. Vertrouwelijk overleg tusschen overheid en door do Regeering uitgekozen persvertegen woordigers van allo politieke richting, waarbij do pers zich verbindt, geheimhouding to bewaren over mededeelingen, welker publicatie klaarblij kelijk do levensbelangen der gemeenschap schaadt, is wenschclijk, indien: lc. do journalisten, die aan het overleg deel nemen, nimmer gedwongen worden, iets to schrijven dat in strijd is met hun opvatting en overtuiging; 2e. het overleg vrijwillig geschiedt; Sc. do pers door de overheid volkomen wordt georiënteerd. Voor 36, tegen 43 en 6 blanco. c. Ook buiten de gevallen waar het levensbe lang der gemeenschap aan do orde ie, is een toenemend overleg tusschen Overheid en Pers, om beider verhouding en samenwerking te re gelen, onder uitdrukkelijk voorbehoud van vol komen drukpersvrijheid, een eisoh van den modernen lijd. Voor 62, tegen 17, Manco 5. d. Inlichting van de Pers van Overheidswege geschieddo nimmer door een communiqué of door bemiddeling van een persbureau, tenzij ter verspreiding van feitelijke mededeehngeiL Voor 65, tegen 15, blanco 4. o. Elke organisatie van de voorlichting van de Pers van Overheidswege is af te keuren, wijl zulk oen organisatie natuurlijkerwijze leidt tot belemmering van het persoonlijk contact lus-, 6dhen Overheid en Pers, dat zoowel voor een vruchtbare voorlichting van do oponbaro moo ning als voor een opbouwende critiek een nood zakelijk o voorwaarde is. Voor 60, tegen 20 cn blanco 4 stemmen. De algemeen© coiLSumentenvereenigiag te Amersfoort, welke ongeveer 700 leden telde, is opgeheven, vooral, omdat de ver- eeniging als zóódanig den leden geen voor deel gaf. Ook te Sneek is een dergelijke vereeni- ging opgedoekt, welke nog maar. een jaar bestond („Rótterd.") Bij Kon. besluit is bepaald, dat de lichting der militie van het ja^r 192(1 be draagt 25,000 man, waarvan 600 voor de zeemilitie worden bestemd. Do slaat, aanwijzende het door elke pro vincie te dragen aandeel in deze lichting, wijst aan voor Noord-Brabant 2633, Gelder land 2703, Zuid-Holland 5815, Noord-Hol land 4893, Zeeland 932, Utrecht 1333, Fries land 1383, Overijsel 1739, Groningen 12-56, Drente 896 ep Limburg 1517. j>De Technifecbe Gids"' dc wensclielijkheid voor België, om zich met Nederland te ver staan om het kanaal door Zuid-Beveland, door het bouwen van een groote sluis te Wemeldingc, te modemiseëren, in'afwach ting van wat cüe toekomst brengen zal in zake do verbinding tusschen Rijn en Schelde. De Minister van Koloniën deelt aan de Tweede Kamer mede, dat de Indische Kogeeiing onder den drang dc omstandig- heen bereids is moeten overgaan tot ge deeltelijke invoering van de wijziging in het stelsel der Indische inkomstenbelasting, waarvan melding is gemaakt in de Memorie van Toelichting betreffende het wetsont werp tot wijziging en nadere aanvulling der begrooting van middelen van Ned.-Indio voor 1920. Vooruitloopende op de beslissing van den begrootingswetgever is nl. door haar be paald, dat voor den aanslag van de wissel vallige inkomsten van physieke personen in de geünificeerde inkomstenbelasting voortaan tot maatstaf zal worden genomen het inkomen, dat in het laatstverloopen kalenderjaar is verkregen, in stede van, gelijk tot dusver, het gemiddelde van de in de drie voorafgaande jaren verworven in komsten. Tot deze gedragslijn werd de Indische Regeering genoopt, ten einde den door ue voorbereiding der nieuwe belastingvoorstel len toch reeds vertraagden aanslag in de geünificeerde inkomstenbelasting voor dit jaar zooveel mogelijk te bespoedigen en mitsdien een bedenkelijk© stagnatie in de voldoening van die belasting te voorko men. Alsnu kan de aanslag voor de groote massa der belastingplichtigen, nl. zij, wier inkomen minder dan f42.000 'sjaars be draagt, regelmatig voortgang hebben. De gewone audiënties van de Minis ters van- Marino en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. RECLAME. Vroeger lag de waarde van den mensch in zijn lichamelijk uithoudingsvermogen. Thans komt het aan op krachtig zenuwstel sel. TaHooze mepschen lijden aan gebrek aan zenuwenergie. Volgens beroemde zenuwspecialisten moet men deze zwakte op rekening stellen van een onvoldoende voeding. Het middel tegên zenuwzwakte is krachtiger zenuwvoeding. Voor dia vtoeding gebruikt men het door 21.000 medici schriftelijk aanbevolen Sana- togen. Sanatogen is eiwit en phosphor in zoodanigen vorm, dat zij snel en volkomen in het organisme worden opgenomen. De beroemde psychiater prof. dr. EULEN- BURG, die Sanatogen jarenlang heeft ge bruikt, schrijft: .Onder de vele concurree- rende voedingspreparaten geef ik aan Sanatogen de voorkeur, omdat bet zonder uitzondering ook op den duur goed wordt verdragen en snel en zeker tot het herstel van krachten en algeroeene beterschap bij draagt." 11264 Sanatogen is bij alle apothekers en dro gisten in verpakkingen vanaf f 1 verkrijg baar. Men leze de brochure „Zwakke toe standen", verkrijgbaar bij Qener. Agent-, sohap, Amsterdam, Stadh.kade 156. lenlcn^liaaldo zijn revolver voor den dag. om aldus zijn arrestant voor to zijn. Hij school op den Amerikaan, dien inj*ernstig verwondde. De auto van don geneeskundigen .dienst werd ont boden en de gewonde zeeman werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Terwijl do familie D, te 'Amster dam, zich Zondagavond niet thuis bevond, héb ben ongewensohte gasten een bezoek aan baar woning, gelegen aan de Marnixstraat, gebracht. Do heer D. heeft de gewoonte, wanneer hij zijn huis alleen laat, bet electriscli licht te laten branden, doch Zondagavond was dit licht, door dat do muntstukken in den meter waren ver bruikt, tijdens do afwezigheid der familie, uit gegaan. Vermoedelijk ten gevolge hiervan heb ben de inbrekers bemerkt, dat zich niemand in do woning bevond cn hebben zij zich door open sluiting toegang verschaft. Een kleine brandkast werd door ben, gewikkeld in een tafelkleed, medegenomen. In deze kast waren geborgen vier obligaties Stad Amsterdam, groot elk f 100, serio 00130 nr. 8, seine 02734 nr. 4, serie 003341 nr. 6 on serie ,,13846 nr. 7, een obligatie Stad Amsterdam groot f 1000 serie 17414 nr. 1 tot 10, tweo spaarbankboekjes van de Stadsspaarbank nr. 479 en 140,- tiendo serie, heft P, een spaar bankboekje van de" Hanzebank, vier Weerbaar- heidsloteoi en een bedrag aan bankpapier van ruim f 400. Zondagnacht heeft te Moordrecht de fabrieksarbeider A B. zijn 31-jarige vrouw vermoord. Do vrouw was enielo weken geleden uit een krankzinnigengesticht ontslagen. Het echtpaar had twee kinderen, dio bij de schoon ouders zijn opgenomen. De man, die ongunstig bekend staat, heeft zich na het plegen van het misdrijf bij de politie aangemeld. De 86-j arige Jan Broos, te Kluds- dorp, heeft bij den aanvang van de suiker campagne het fietsen geleerd en trapt thans eiken dag naar en van zijn werk aan de suikerfabriek te Steenbergen. Aan boord van de mailboot de „J. Pz. Goon", van de maatschappij „Nederland", hebben zich in den nacht van 24 op 25 September bij een tachtigtal pas sagiers, vergiftigingsverschijnselen voorge daan, die geen van alle een doodelijken af loop hebben gehad. Een ingesteld onder-, zoek heeft niet uit kunnen maken wat dfe oorzaak is geweest. Noch bij de provisie noch bij 't kombuisge>rei heeft men iets kun nen ontdekken. Het menu bevatte den vo- rigen dag een vischschotel en vanielje-ijs. Men vermoedt, dat hierbij de oorzaak ge zocht moet worden Begrafenffl-Ondernemlng „PIETAS". AALMARKT 16. TELEF. 861. 2631 De politie te Haarlem heeft In den nacht van Zaterdag op Zondag met eenige rechercheurs en zes agenten in uni form een inval gedaan in perceel Zoete- straat 20 aldaar, bewóond door den los- werkman J. S. Daar werden 14 personen aangetroffen, bezig met hazardspel. Allen werden ter verhoor naar het politiebureau gebracht. Verder is aangehouden J. N., wonende aan dep Kruisweg, die eveneens in zijn woning gelegenheid gaf tot hazardspel. Verscheidene spellen kaarten werden in toe slag genomen, waarbij één, waarvan de kqarten gemerkt waren. Tegen betaling van entrée verkreeg men toegang tot deze inrichtingen. Drie Amerikaansche zeelui wa-' xon Zondagnacht aan den zwier op den Zeedijk to Amsterdam. Zij bezochten daar verschillende cafó's. In een der kroegen maakten zij het to bont. Toen do caféhouder ben wilde verwijderen, bemerkte deze, dat dc luidruchtige bezoekers re volvers bij zich hadden. Hij waarschuwde daax- om een drietal eurveilleerende agenten. De zeelui werden uit het café gehaald en naar het bureau Warmoesstraat overgebracht. Toen tweo van hen reeds in het politiebureau waren, xukte do derde man zich plotseling los, haalde zijn revolver -voor den dag en loste eenige echo- ten op den agent die hem begeleidde, gelukkig zonder dezen te troffen. Vervolgens ging de Amerikaan aan den haal, jacht er volgd door den agent. De Amerikaan was echter zijn vervolger te vhig af en deze raakte zijn spoor kwijt. Eemgen tijd! later, toen een der agenten, die een van de andere Amerikanen: Overgebracht had, op de Geldersehë kade liep, ontmoette hij den vluchteling, die door kalmpjes rondslen terde. De agent wilde den man arresteeTen. Deze maakte echter een verdachte beweging. De poli tiedienaar, die meende, dat de man wilde schie- HAARLEMMERMEER. Naar wij ver nemen, is het besluit genomen, om den Kerfceraad der NecL-Herv. Gem. uit te breiden. Bepaald is, dat er voortaan te rekenen vanaf 1 Januar a. s. zullen zijn zeven ouderlingen en zeven diakenen. Ten nadeele van den landbouwer A. B. aan den IJweg, albier, is Zondagnacht een 9-jarig paard uit de weide ontvreemd. Van den dader geen spoor. HOOFDDORP. De voorgevel en dë toren van de R. K. Kerk Rebben een ge heel nieuw aanzicht gekregen en zijn van de zelfde soort steen opgetrokken als de voor gevel van de pastorie. Met dit werk, dat uit een soort architectonisch oogpunt ten voorbeeld kan strekken en den aannemer alle eer aandoen, is een groote verbete ring tot stand gebracht. Kerk en pastorie vormen thans een prachtig, aesthetisch geheel! In den voorgevel van de kerk zijn de letters aangebracht: I.1 H. S. (in hoe salus)hierin ligt de zaligheid. KATWIJK. Aan den brandstoffenhan delaar IJ. van der Plas, te Katwijk a. Zee is door B. en W., na gehouden inschrijving opgedragen, tijdens den winter 19201921 de levering der brandstoffen voor de ver schillende gemeentegebouwen. De heer G. B. Werther, die gedurende een half jaar wegens ongesteldheid niet in staat was zijn betrekking als gemeente-ont vanger waar te nemen, is gisteren weer in functie getreden. KATWIJK AAN ZEE. Van de haring vischerij kwamen binnen de loggers KW 11, met 19 last; 21, met 23 last; 25, met 33 last; 29, met 26 last; 37, met 24 last; 44, met 27 last; 46, met 26 last; 58, met 20 last; 61, met 20 last; 99, met 25 last; 117, met 22 last; 130, met 20 Kist; 141, met 26 last; 163, met 23 last; 161, met 22 last en 168 met 30 last pekelharing OEGSTGEEST. De Raad komt bij been Woensdagavond om zeven uur* VOORHOUT. Zondagavond brak er brand uit op een zolder, waarop turf ge borgen was, van den heer Jac. Voorn, op de Boekhorstlaan. De brand liet zich bij den hevigen wind ernstig aanzien. De vlammen, dio reeds uit het dak sloegen, troken echter zooveel volk, dat weldra aan het blusschingswerk deelnam, dat do brand in zeer korten tijd met emmers water kon gebluscht worden., Van mej. Van R. is een bijna nieuw damesrijwiel, dat zij eenige oogenblikken onbeheerd bij een woning achter het Se minarie Hageveld had laten staan, gesto len. VOORSCHOTEN. Gistermorgen ont stond door hooibroei een begin van brand in een hooischelft bij dë wed. H. Terstond was de opperbrandmeester IJ. aanwezig, die het noodig oordeelde, daad- Werkelijk op te treden. Met behulp van de .motorspuit van de K. N. E. B., benevens bediening én onder leiding van den heer D. P. IJperlaan, werd het hooi verwerkt en nat gehouden. Dë voorraad werd ge schat op 15,000 K. (5. en was laag verze kerd.. I Onder voorzitterschap van den lieei j E Vernède vergaderde gisteravond „Het j Groene Kruis", afdceling Viorschoten. Drie leden woonden de vergadering bij en tevens was het bestuur niet voltallig, zoodat de opkomst al zeer sleeht 'was. De rapporten en- dc begrooting werden onder dankzeg ging goedgekeurd. Uit 't jaarverslag bleek dat dc afdeclng 591 leden telt. Door de gemeente is f 100 subsidie verleend voor tuberculosebestrijding en de Emmabloem heeft in dit jaar f 166 opgebracht. De heer S. de Groen wordt aangewezen als afge vaardigde naar cle algemeeno vergadering te Rotterdam op 29 dezer. Toezegging werd gedaan, dab dezi winter weer een cursus zal worden gehouden in «zuigelin- genverzorging. Op voorstel van het bestuur wordt tob bestuurslid benoemd (vac.-C. v. «d. Graaf) C. C. Breukink, en herbe noemd A. P. Schran de Jong. Vervolgens werden nog enkele mededeelingen gedaan omtrent het huisbezoek van- de wijkzuster en een rapport voorgelezen. Onder dank zegging aan de aanwezigen werd de ver gadering gesloten. WASSENAAR. Aan prof. dr. P. Hoo- gëwerff, alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleehd als lid en voorzitter van dc commissie van advies voor de Rijks-, landbouwproefstations onder dankbetui ging voor de als zoodanig gedurende een lange reeks van jaren met zooveel toewij ding betoonde diensten en is bevorderd tot grootofficicr in de orde van Oranje Nassau. Zondagmorgen kwam een der vele ren ners, dio dikwijls den Rijksstraatweg pas- secren, met zijn rijwiel in het mulle zand terecht. Dientengevolge kwam hij in bot sing met een voor hem rijdenden renner, en wel zoo, dat hij over zijn fieta heen op de steenen neersmakte. Met vreeselijke wonden in liet gelaat, werd hij opgenomen* ©n door den politie-agent Vos verbonden. Op advies van een dokter werd hij ver volgens naar een ziekenhuis in Den Haag gebracht. De landbouwer Van B. vond gister morgen een drietal schapen vermoord en een tweede ernstig verwond in het weiland liggen. Een onderzoek deed vermoeden, dat de daders honden zijn. DE OORLQGS-LIQUIDATIE. Voor de zooveelste maal verkeert de we* reld weer, wat de algemeen© politiek be treft, in een periode van afwachten. Noch' over Wilna, noch over eenige andere han gende kwestie is nader ^nieuws. BELGIE. y Op het congres der liberalen is besloten op de bekende voorwaarden deel te ne men aan een nieuw© regeering. De. vor ming daarvan kan nog wel eens moeilijk heden veroorzaken, vooral als juist is» dat Delacroix geen ministerschap meer am bieert. Zondagmorgen had in het Volkshuis le Brussel het 19e Congres der Yakvereeni- gingen plaats. Besproken werden de kwestie in zake *e belasting op het loon en de achturenwet. Met algemeene stemmen werd een resolu tie aangenomen! voorgesteld door het Na tionaal Comité der Vakverenigingen, waar, in gezegd wordt, dat niet zal worden terug gedeinsd voor de algemeene staking, wan neer de achturenwet niet door den Senaat wordt aangenomen. DUITSCHLAND. Hedemnidag komt de Rijksdag bijeen. Do fractieleiders werden gistermiddag bij den Rijkskanselier ontboden om over het? programma van ar|beid te beraadslagen. Dc onafhankelijke sociaal-democraten hiel den een vergadering óm hun standpunt te bepalen ten opzichte van de scheuring in de partij. Ook in de fractie zal een scheu ring ontstaan, daar samenwerking niet meer mogelijk is. Hard wordt gestreden door rechter- en linkervleugel der onaf hankelijke om de kasgelden, bladen, enz., ieder zich officieel beschouwend als d e partij. De linkervleugel wil in het parle ment een interpellatie richten over de uit zetting van Zinovjef en Losowski, waartoe het toch eindelijk gekomen is. Naar het „Berk Tageblatt" verneemt, kal de Rijks kanselier Vrijdag een verklaring afleggen over het regeeringsprogramma. Bij den Rijksdag ijS de «ontwierp -b egr o o ting voor 1920 ingediend, welker behandeling vermoe delijk aanleiding zal geven tot een groot politiek debat. ENGELAND. Regeering en mijnwerkers hebben beiden nog een manifest tot het publiek gericht, waarin zij hun standpunt uiteenzetten. De schuld word door iecüsr op den ander ge worpen. Stroomen van vrijwilligers geven zich aan voor allerlei diensten. Over 't algemeen is de stemming erg rustig. In de mijnen wordt het werk, noodig voor instandhou ding, kalm verricht. Men blijft verwachten, dat deze weck be middelingspogingen. zullon loskomen, alhoe wel nog niots hieromtrent bekend is. Duizenden arbeiders in andere bedrijven zijn als gevolg van de staking r-eeds werk loos. Waarschijnlijk zullen aan het einde van deze week ongeveer 2 millioen arbeiders, de mijnwerkers meegeteld, zondier werk zijn. De maatregelen oni de stcenkolcnvoorzie- ning* en de geregelde voorziening met le vensmiddelen te waarborgen, zijn voltooid. Als voorzorgsmaatregel is het suikerrant- socn tot op de helft teruggebracht en het opslaan van levensmiddelen is onwettig verklaard. Dc arbeidersafgevaardigden heb ben besloten den toestand onder» de aan dacht te brengen van het parlement, dat

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2