In eer hersteld. Tweede Blad. Anno 1S20. No. 18595 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 October. UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON INGEZONDEN [AiDEEMADE. - De leening van f 46,000 ad 6 pOt. ia thans riccBs geheel geplaatst oixder de burgeri-j. KATWIJK. De heer A. v. d. Wijden, te Woerden, ia benoemd tot onderwijzer aian de Chr. M. U. L. O. school alhier. Velen, pillen ongetwijfeld met genoe gen yernemen, dat in de Vestibule van het Gemeentehuis alhier een rijwielhek zal wor den geplaatst. KATWIJK-AAN-ZEE. De onder-afdeeling ^Noordwijk en Omstreken^' van den Alg. Ned. Pol. Bond hield gistermiddag een goed bezochte ledenvergadering. Dm voorzatter, de heer Vooijs, inspecteur van politie, opende do vergadering en leidde doze. De notulen werden, na lezing, vast gesteld. In de vacature-Vaal Beek werd tot pen ningmeester gekozen do lieei' G. Boon, van N'oordiwijk. Hierna werd bij monde van den heer Af. Gooi, commissaris van. politie te Noordwijk, gerapporteerd door de commissie tot verkrijging yan oen cursus vanwege de vakcommissie te Wageniugen. .Als leeraars aan dezen vakcursus Werden aangcw340n do hoeren G. G. Aafjes, in specteur van politic te Noordwijk, M. Gooi, Commissaris van politie, to Noordwijk, H. Vooijs inapooteur van. politie te Katwijk, benevens de poeren Eskos hoofdonderwijzer to Noordwijk en 'dr. Goonraad Noderyecn, geneeskundige to Noordwijk. Vele vragen omtront werkwijze dezer school, worden door den heer Gooi beantwoord. De opening dezer vakschool zal de volgende week to Noordwijk plaats hebben. De B-jarige K. sprong gisteren op de tree plank van de rijdende eleotrische tram, met bet gevolg, dat eon zijner beenen onder de wiclou geraakte en geknal verbrijzeld werd. Dr. B. logde hot eerste verband, waarna het kind naar het 'Academisch ziekenhuis te Leiden word vervoerd Aan de markt alhier werd een partij ha ring aangevoerd. De prijzen waren als volgt: eteurhariiig f 20f 22 40, makreel f 10f 14, ijle haring f 21.55, volle haring word opgehou den voor f 24.2)3 en ijle haring voor f 21.55. Do twee pinden aan het Duinoord naderen xüeft rasse schreden hun. voltooiing. Deze panden gebouwd volgens oen nieuw systeem, zien er ge rieflijk uit. LEIDERDORP Bij besluit van dien Militieraad van 11 Oct. 1920 is den lote- Ungen M. BorremaJi on A. van Klaveren f^lsnog vrijstelling verleend, wegens land- etormbroederdienst. De heer L. W. van Giessen heeft als Voorzitter van de A.-R. Kiesvereeniging ont slag genomen. SASSENHEIM. Ten overstaan van notaris C. J. A. Boom, standplaats Voor schoten, had in het Stationskoffiehuis te LVoorburg openbare veiling bij afslag plaats van de bouwmanswoning Leeuwenbergh, met stallen en sohuren, kooper G. Wester beek en Co alhier, voor f 32,000. WARMOND. Gisteravond had in „De Stad Rome" alhier, een vergaderiug plaats, met het doel tot de oprichting te geraken van een boks-, turn- en worstelvereeniging. De opkomst was zeer bevredigend. Do hoer Beok leidde de be sprekingen in, waarbij do heer Do Bol nog eenigo toeliohtingen gaf, on waarna ovorgo- gaan werd tot het kiezen van eon bestuur. Tot leden hiervan werden gekozen de heer-en H. Bswk, Th. Bol, W. Sobouten en Jac. v. d. Voo- ren, waarop, bij vordeeling dor functies, de heer Scfhoutcu voorzitter, do heer Bol vïce-voorziücr de 'heer v. d. Vooron secretaris en de heer Beek penningmeester werd, terwijl als commissaris van orde werd toegevoegd aan hot bestuur do heer Steekers. Hierna hadden besprekingen over het a.s. werkprogramma plaats, waarbij besloten word volgende week Dinsdag weer te vergaderen tot behandeling van statuten en huishoudelijk re glement, terwijl dan tevens een beslissing zal genome^ worden, over hot al of niet aanvragen van de Kon. Goedkeuring op do Statuten. Hot bestuur werd overigens gemachtigd tot het doen van aankoopon van loer- en oefenmateriaal, en d)e contributie gestold op 25 cents per week. Na nog eenigo besprekingen van huiskoudo- 1 ijken aard word de vergadering, die door een 'dertigtal personen bezocht was, gesloten. WASSENAAR. Gistermiddag werd, in tegenwoordigheid van den burgemeester eenige Raadsleden, brandmeesters on een groot aantal nieuwsgierigen een domonstra tie gegeven met een motorbrandspuit. Een der oude handbrandspuiten was mede op het terrein aanwezig. Het verschil tusschen de werking van beide trad natuurlijk spoe dig aan het licht. ZOETERWOUDE. Ten nadeole van de landbouwers De Jong en Overdevest, in bet. Westeipde alhier, zijn oen twaalftal kippen gestolen. De koppen van de dieren werden in de nabijheid van het erf terug gevonden. De politie heeft de zaak in han den. De heer J. van. Konijnenburg heeft zijn benoeming tot lid van het College van Zet ters niet aangenomen. Op Woensdag 27 October a. s., des morgens te tien uren, zal er ter Seoretarie van Leiderdorp een conferentie' plaats heb ben voor de belanghebbende ingezetenen met een commissie uit het College van Ged. Staten over de nog in onderzoek zijnde grensregeling met Leiderdorp. ZWAMMERDAM. De Vrouwen veree- niging van Weldadigheid alhier deelt ons mede, dat de handwerken der Meisjesver- eeniging alhier, verloot worden ten bate der Vrouwenvereeniging. De hanefwerken zijn te bezichtigen a. s. Woensdag 20 Oc tober van twee uur tot halfvijf in de open bare school No. 1. Loten zijn aldaar ver krijgbaar. In de laatstgehouden vergadering van Volksonderwijs" is benoemd tot bestuurs lid de heer W. Van Dam en tot secretaris de heer P. van der Oest. Mej. Grader, te VuchC, benoemd tot hoofd der Nüts-Fröbel6chool alhier heeft Voor haar betrekking bedankt. KERKELIJKE BERICHTEN. O e g s t ge est, Ned.-Herv. Gem.Zon dagmorgen te tien uren, in de Kerk, ds. A. Burger, bediening H. Avondmaal, en in de Bewaarschool aan den Morsch, de heer R. Veldhuis; 's avonds te halfzeven, in Irene", ds. A. J. Ruys. Zwammerdam, Rem. Geref. Gem. Zondagmorgen te tien uren, mej. Eelman, van 's Gravenhage.; TER-AAR. Gemeenteraad. 'Aanwezig allo leden. Voorzitter de bur gemeester. Opening met gobed, Na de lezing der notulen wordt door den heer Visser de wensch te kennen ge geven, dat hij in de notulen alsnog zag op genomen, dat hij zijn stem hoeft gegeven voor het formulier-gebed Van Vliet, waar aan werd voldaan. Ingekomen stukken- Goedkeuring ko hier Hoofd. Omslag, schoolgeld, Raadsbe sluiten inzake comptabiliteit, en heffings- .verordoning JHoofd. Omslag, fcvolke voor kennisgeving worden uangenomen. Ten be hoeve voor den tuinbouwcursus, welke al hier zal worden gegeven, wordt een sub sidie toegekend van f 60, bonovens een be drag van f 20 ten behoeve van de Politie school te Hilversum. Ingekomen is een verzoek van B. Heems kerty, doodgraver alhier, om verhooging van salaris, hetwelk thans bedraagt f 100. B. en W. hebben gemeend de jaarwedde te moeten brengen op f 125, onder voor waarde, dat de heg om do begraafplaats minstens twee keer per jaar moet- worden gesnoeid, waar de Raad zich mede ver- eenigt, in te gaan 1 Januari 1920. In behandeling komt Prov. Blad No. 83 van dit jaar, waarin wordt aangedrongen op herziening van de jaarwedden der Gem. veldwachters, van welke regeling door Ge deputeerde Staten vóór 1 November be richt wordt ingewacht. In verband met de aanhouding van een vroeger ingediend adres van den Politiebond ,,De Rijnstreek' is onderzocht naar de jaarwedden der ge meenteveldwachters in andere gemeenten, welke door den Voorzitter worden mede gedeeld. Evenzoo do regelingen, in ge noemd Prov. blad aangegeven, hoe deze regeling door Ged. Staten wordt verlangd. De Raad wordt in de gelegenheid gesteld zijn meening daarover te kennen te geven. De heer Visser gaf te kennen met de voor gestelde regeling mede te gaan, waarmede do overige Raadsleden accoord gaan, met behoud van nevenbetrekkingen; in te gaan 1 Januari 1921. Wordt vastgesteld kohier hondenbelas ting tot een bedrag van f 46.50 1ste klas en f 1,50 3de klas en ten 2e. verschillende staten tot wijziging en verhooging der be grooting 1920. Voorts wordt besloten uit de verordening tot heffing van den Hoofd. Omslag te la ten vervallen art. I, hetwelk aangeeft een maximum heffingsbedrag van f 27,000. Doof den Raad wórdt voorgesteld een verordening op het correspondentschap jvan de arbeidsbemiddeling en daarvoor een belooning uitgetrokken van f 50. Ver volgens wordt do begrooting voor het dienstjaar 1921 aangeboden cn zal ter vi sie worden gelegd. Een cornmissio van onderzoek is aangewezen, bestaande uit do heeren J. Visser, J. van Vliet ,cn J. v. d. Boogaard, die in een volgende verga dering rapport bij den Raad zal uitbren gen. Komt ter tafel dc in do Raadsverga'de-, ring van 23 Augustus jl. aangeboden en gedurende veertien dagen ter inzage ge legen hebbende rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over den dienst T919. Naar aanleiding van de benoeming ecner Commissie tob onderzoek der rekening wordt door den Voorzitter dienaangaande rapport gevraagd. De heer Hendrikse brengt namens die Commissie verslag uit en deelt mede, dat genoemde rekening is onderzocht en tob geen op- of aanmerkin gen heeft geleid, en voorstelt de rekening voorloopig vast te stellen zooals deze is aangeboden: in ontvangst op f 82,868,74 en uitgaaf op f 88,730,265; nadeelig saldo f 5861,525. Niemand overigens het woord vragende wordt genoemde rekening (uitgezonderd de stommen der tegenwoordig zijnde wet- houders, die zich onthouden) volgens heb voorstel vastgesteld. De Voorzitter bespreekt de plannen van de Electrificatie der gemeente, waarover de leden de gelegenheid hebben gehad bij de conferentie zich van een cn ander op de hoogte te kunnen stellen. 'Nadat vooraf nog nadere toelichtingen worden verstrekt is in beginsel alleen besloten met het plan van electrificatie mede te gaan. Op een latere vergadering zal deze aangelegenheid verder worden besproken, nadat meerdere informatie is ingewonnen. De heer Visser maakt van de rondvraag gebruik, eenige gegevens te verschaffen be treffende het Kohier Hoofd. Omslag inza ke kinderaftrek, terwijl de heer Van Vliet wees op de ongelijke omslagen, die in het kohier voorkwamen. Hierna ging men over in geheime zitting ter vaststelling supple toir kohier Hoofd. Omslag. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER. BevallenW. K. Otto geb. Weijers Z. C. Teeuwen gcb. Huurman Z. J. E. A, Meijer geb. van Ga- moren Z. M. A. Goossens geb. Schouten D. G. Zoet geb. van der Hoorn D. M. Goudriaan geb. MalipaarcU D. M. M. van der Spek geb. Kroon Z. J. M. G. Witto gob. van Oldonbarne-veld genaamd Tullingh D. E. van der Po3t geb. Verhoeven Z. J. Evolcens geb. do Graaf D. N. J. Noor man gcb. Visser D. P. Spijker geb. Ja^ link.Z. J. Romkema geb. Brandse Z. M. E. van Schie geb. Schoondorwoerd Z. A. Buis gfeb. van Eijk Z. D Longman geb. van Be-rkeJ D. Ondertrouwd: N._ Doe ven 27 j. en A. Spijker 24 j. W. van Gemoren 25 j. en D. C. Treur 20 j. Gehuwd K. J. Pelgrim 4 3j. on W. West- broek 43 j. O. Bosman 26 j. en C. van Giesbergen 21 j. G. J. ,van Geffen 22 j. en J, Camffermann 23 j.~* OverlecDenMargaretha F. van Wierin- gen 2 m., D. van B. J. van Wioringen. Gijsbont Vorsteegt 91 j., wedr. van M. Schippers. Neeltje Claij 41 j., gehuwd met A. Spruit. Jan Luim© 52 j., gehuwd met G. van Binsbergen. GEGSTGEEST. OndertrouwdJ. W. Bergman 23 j. te Haarlemmermeer en D. de Wit 22 j. to Oegstgeest. S. Meijer 22 j. te Leiden en H. J. Cornelisse 17 j. te Oegstgeest. Gehuwd: J. S. Huges 31 j. te Rotterdam en W. Vreeken 28 j. te Oegstgeest. J. Oostenrijk 27 j. te Rijnsburg en M. Hoff 24 j. te Oegstgeest. D. Nasveld 20 j. te Voorschoten en A. Demenint te Oegstgeest. OverledenAlida Maria Molenkamp 1 m. Martina van Slingerland 83 j. wed. van P. v. Amsterdam. Willem Ubink 57 j. Ario van Woudenberg 23 j. Maria van Li erop 21 j. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. F. W. J. Croughsf, Haarl.str. 97. H. Eor.nema, Haarl.str. 299a. Mej. E. I. v. S'choonderwoerd den Bezeme-r, Acad. Zieken- hi. is. J. J. Delforterie. timmerm., Hamer straat 85. Mej. E. G. Postma, r riksklerk, Hooge-Rijndijk 116. A. de Graaf, zadel maker, Oranjegracht 17a. Mej. M. J. Ctrispijn, Levendaal 130. A. J. van Wijk en gezin, leidekker, P. de la Courlstr. 1. J. J. A. H. van dor Veken, Heerenstr. 98. -H. Wl C. v. d. Maden, Jan van Hout kade 22. Mej. L. M. II. Ramakers, winkel juffrouw, Vischmarkfc 910. Mej. F. J. J. van Benthem, id. id. Mej. M. W. H. van Benthem, id. id. H. L. van Uchelen, Pieterskerkstr. 12. H. A. W. Probst, tand- tecbiiker, Rapenburg 43. Mej. D. van Trigb, Maredijk 6. J. Zwarts en gezin, Hendrikstr. 6. Mej. C. W1. K. Grupstra- Zaaijer, Morsch weg 87. G. H. Koekkoek, teekenaar, Sophiastr. 52.1R. Gratz en gez., meesterknecht, Kóoipark 13. W. F. Lioh- tenauer, Hugo de KJrootstr. 13. Mevr. wed S. W, A. LeignesBrakhoven, Maria Cc-rdastr. 7. O. F. van Leeuwen en gez., suikerwerker, Oranjeboom str. 6a. A. Roos, Jan van Goyenkade 33. M. van Grieken en gez., Langebrug 40a. N. J. Pn. Schou ten winkelbediendes Haarhstr. 257. Ra den Sastro Mooljono, Hoogewoerd 42a. Raden Pandji Singgi, Plantsoen 9b. Ra cen Moekim an, Hoogewoerd 42a. A. van der Weijden, kellner, IJaarl.weg 30. Mej. A. J. S. de. Laaf, Mi rakel steeg 26. j. van As, Rapenburg 78. Mevr. wed. E. Guisev. Mogen, W.-Singel 13. Mas Soimardi, Bilderdijkstr. 1. Raden Gondo- koasoema, W.-Rozenstr. 56a. E. J. S. M. Vos, Morschweg 24. 0. J. van de Resö, Heerengr. 74. Mej. E. van Marle, Vreewrkstr. 9. Mevr. P. R. Coenen Eroers, Rgnsburgerw. 36. L. B. van Bechoven en gez., kok b. d. Marine, Prins Herdrikstr. 17a. F. Boekmaan, meubel maker, Oude-Rrjn 48. Mej. A. Vrugter- man, leerl. verpl., Acad. Ziekenhuis. W. Cornelisse, sigarenmaker, VoTdersgrachfe 30. TL G. Lau, reiziger, Dief steeg 1.,P. Goldberg, tuinder, H.-Rijndijk 146. Mej- F J. v. Konijnenburg, onderwijzeres, Ni- Rijn 27. Mej. J. W. Looman, verpleeg ster Rijnsburgerweg 3. R. C. Burlage, Hartesteeg 5. Mej. P. C. M. Nicola, kinderjuffrouw, Kloksteeg 21. F. Kou- wennoven, "handelsreiziger, Hooigracht 95. F. C. A. v. Nou hu ijs, Zeeterwoudsche- Singei 65. J. E. Conradi, Hugo do Groot straat 13. Mej. M. Th. Burgman, Be schuitsteeg 5. Mej. J. E. van der Most, onderwijzeres, N.-Rijn 23a. M. A. Ho-et- kamp, broodbakker, Maarsmansteeg 4. G. H. v. Vond eren, HaarI. weg 54. J. H. G. Eermens, Aloölaan 21. J. Koet. Pasteur- straat lOo. S. van Hensbergen, Haarl.- straat 187. J. P. Steinmeijer, gasfitter, IJ a v erz-aklaan 13a. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Wed. v. d. Enck—De Ridder, Rotterdam, Walgkoersbocht 147. Mej. v. d. Ent E cog eb oom, Den Haag, 2e Blankenburger. 24 Wed. Th. NijssenLink Ier. Zoeter- woude Utr. Jaagpad 196f. Mej. W. Vis ser, Veur, bij de Bruijn. Mej. v. d. VenDe Vek, Den Haag, Hekkenlaan 38. Mej. C. G. Faaso, Haarlem, K. Houtstr. 73. Mej. E. M. Ww Touniesen, Paanerstein, Van RENE BAZIN. (Lid van de Fransche Academie). (Nadruk verboden). 34) Hij ontrukte zich aan de omarming van dio duistere machten, die ons bij het ontwaken doen vragenWaartegen heb ik geworsteld? Waarom ben ik zoo vermoeid? Waar zijn de gedichten van zooevon, waar van ik nog ontsteld ben?" Alain, ik heb vergeten je te zeggen, dat in mijn ransel mijn oorlogskruis zit. De regeorin.g hééft het mij niet gezonden neeri, nog niet. Dit is van een kameraad, die mij heeft opgezocht. Hij had er een en heeft het mij gegeven. Aan wie wil je, dat ik het zal geven, Pierre? Aan Marie. Dat zal de gedachtenis aan mij zijn. Hij zweeg nu. Het was alsof hij voor zich, boven zijn bed, een beeld zag, stralend van vreugde. Je zult ook een pennchouder vindon, dien ik voor Jeanne Marie heb gemaakt uit dankbaarheid voor haar brief, en verdor nog een soort fluit, dio voor Kerkudol is. Ik heb hem er op leeren spelen. Misschien zal het dan later op Kerjan nog zijn alsof ik er ben, wanneer hij speelt. Een andoren keer sprak Pierre Quéverne «ander te roepen, zonder zijn oogleden op to slaan, met een stem. die scheon te droo- men Broeder, Alain? Ben je daar nog, mijn broeder Alain? Een snik antwoordde ,,jal'. Ben je tevreden? Waarover Sterf ik nu zooals jij hot wcnscht? De priester boog zijn hoofd. Pierre hernam, maar zóó zacht, dat do woorden niot meer over de lippen kwamen Mijn kapitein Ja, kapitein Hellequin. Ik begrijp het. Wil je, dat ik hem laat roepen? Hij kreeg geen antwoord. De adem van den wind voer over Champagne De beide broeders luisterden er te zamen naar, een oogenblib, zooals zij in hun jeugd gedaan hadden, ver. zee. ver van daar. De pries ter meende ten minste, dat Pierre naar den nacht luisterde Toen hoorde hij duidelijk, doze laatste woorden Afijn kapitein had het wel gezgd!: ,,Na het kruis de terugkeer, dat zal het paradijs zijn Even vóór het aanbreken van den dag gaf do vierde zoon, het zevencDo kind van Jean Quéverne, zjjn ziel, die goledon had, terug. HOOFDSTUK XI. Dc strijksters. In de lango straat, die oploopt en zich aan het einde in drie wegon splitst en die geheel Fouesnant uitmaakt, woont die opper- slrijkttrijkster aan de rechterzijde niet. ver van do post. De zaal is diep, de muren zijn gewit, drie vrouwen zijn aan het werkde meesteres staande in- het midden, een werk ster, oveneens staande, aan het uiteinde, bijna in de schaduw, en oen voor hot raam gezoten. Er zijn er twee, dio huiven en mut sen strijken en met glansijzers de banden en de mutsenbollen glanzen, zelfs de gebor- j duurde zakdoeken, die nu in de mod© zijn en die.de mooie meisjes zich bij den jaar- lijkscbon oogst van den cider of in het sei zoen van de vischvangst ten goschonko laten geven. De jongste van de drie vrouwen, Anna, zij, die bij het venster zit, Anna, die blond is, dio een blajik gezichtje heeft en wier blauwe oogen nooit denken en enkel kunnen lachen en schreien, logt d© laatste hand aan oen rouwmuts. Aleer dan een uur zit zij voorovergebogen te naaien. Zij richt zich nu op, neemt een muts van molton tus schen twee vingers, een wit lint, een kraag- zonder kant, die breed opgepïjpt moet wor den haar werk, dat zij bijna voltooid heeft. Zij houdt hot in het licht. Zij zegt, terwijl do beide anderen met de punt of don biel van het ijzor bet neteldoek strij ken, waaruit waterdamp in lichte wolkjes opstijgt ©n naar buiten stroomt Ziedaar nu die weduwenkap en den kraag van Alario Quéverne. Zij moeten van avond worden afgeleverd. Ik zal vóór don ker klaar zijn. Jo kunt er niets anders van zoggen dan dat het er armelijk uitziet 1 En dat voor iemand ,di© zoo jong is 1 Voor oen, dio rijk is Het wordt weor stil. Het ijzer strijkt, over do met wol bekleede planken. Niemand heeft aandacht geschonken aan de armelij ke muts. De vrouw vraagt nu, terwijl zij gebogon blijft en niet ophoudt met de bandon van eon trouwmuts te strijken, zoo fleurig als ©en voorjaarsbloombeoster Zeg eens, Anna, zal zij ook krip om de zakken en onderaan haar voorschoot heb ben Noon. Dab wordt anders wol gedaan voor do rijke menschen. Zonder twijfel, maar zij heoft aan de naaister laten zeggen Louise heeft hot mij zelf oververteld' ,,Ik wil niets dan heel effen zwart ka toen hebben". Is het niot wonderlijk Een vrouw, die er van hield zich op te schikken zooals geen ander hier Er klonk een lach achter uit het atelier en een beesche stem antwoord Waa-rom wonderlijk Hoe minder men de mannen betreurt, hoe zwaarder rouw men draagt. Men weet. welde wereld is boosaardig. Zwijg, Yvonne zegt de vrouw. Ja, zwijg maar herhaalt degene, die in het licht werkt. Men heeft van haar zoo veel verteld, dat niet waar was. Zij is nu weduwe. Zij, die van haar of van hem kwaad spreken, hebbon geen hart. Zou je niot lachen Alles op zijn tijd, kleintje. Kijk die blonde met haar zedenpreek Do blauwe oogen zien verontwaardigd, maar toch zacht, naar het achtereinde van de kamer. Weet jo wel, Yvonne, hoe zij haar onge luk heeft vernomen Zooals iedereen, donk ak Er is iemand gekomen met. eon telegram. Het was negen uur en de twee knechts de oudle Letreff en de ander, de jongere sliepen in do hangkamer van Jeanne Mario in d'e benedenkamer. Er was dus niemand in de keuken, behalve de moeder en de doohtèr, de meesteres van Kerjan en die arme ziel van vijf en twintig jaar, dio het volgende oogenblik moest hooren, dat zij weduwe was geworden. Drie slagen op de Nicuwstr. 123. G. ïopzand, Oegstgeest, Da kempenaerstr. 7. C. Chr. Geijl, Haar lem, Wilha.str. 9. J. W. J. Scherik-, Noord- n r.kc-rhout, Dorpstr. 57. Wed. Hermans Erinkbok, Sloten(N.-H.), Jan v. Galenstr. 4. J. L. H. V. M. v. Wensen, Amsterdam, 2e Jan v. d. Heydenstr; 7tS. G. C. Sutterhnd, Leenwarden. Heinstr. 2. Mevr. Kruijfl Te;kamp, Hillegom, Noorderlaan 4. Cbr. ilizee, Leiderdorp, Dorpstr. 1. J. Heme^ rik, 's-Boscb, Kanaalstr. IS. J. H. Bax, Rotterdam,. Claes da Vriezelaan 19b. A. H. Prjnaclcer, Alpben a. d. Rijn, Bloemstr. 24. Mej. J. W. S. Meijer, Den Haag, Stad- lio-joersplein 77. Mej. A. Aarsen, Amster dam, R.-K. Liefdegesticht. Mej. W. J. 57immers, Rotterdam, Kralingscbeweg 30-5. Mej. J. v. Heek, Amsterdam, 1ste Hel- mersstr. 132. hiej. -Q. Bouwes, id. id. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)* De nieuwe overweg-misère. Naar aanleiding van het „zéér vernuftig ontwerp-station Leiden", kan ik niet nala ten een en ander daarin teai zeerste af te keuren. Immers toch mocht Leiden zich ver heugen, en meer nog de dagelijksohe reizi gers, in meer en betere uitgangen, welke het „opdringen" tot nihil zoude beperken. Dit was toen zeker de drijfveer, wat tot deze enorme onkosten deed besluiten? En met spanning hebben wü deal dag verbeid, waar op de plechtige opening van dit nieuwe ge deelte van het station zou worden .geopend, liet) zou dan wèl beter gaan, on kon men ineens of ten minste successievelgk door-* loepen. Aiaar wat bleek, toen de officieele opening daar was, het „dringen", ja, dat was afgeloopen, maar nu de nieuwe uit gangen wordt men„doodgedrongern", daar slechts twee van de zes uitgangen worden gebruikt. Zóó erg is zelfs het opdringen, dat nieor dan eens angstkreten omhoog stijgen. Z.edaar de verbetering der uitgangen, waar naar zoo lang gezucht werd, En dan de groote kosten, welke er mede gepaard gin gen. Helaas! was het nog maar in de dagen van weleer. Toen, werd er wel gedrongen, maar niet zooals nu aan de nieuwe uitgati* gen en de nu te wachten overweg! Is dit som9 medo een vrucht van de véél te hooge lariefprijzen, waardoor de daags lieen- en weer-reizende ambachtsman wordt gedu peerd. Nn we echter aan de dure onpractische uitgangen wennen, worden we plotseling op geschrikt met weer iets „nieuws" tot over maat van ramp. Want wat is toch het geval? De bevoegde autoriteiten hebben afsluitboomeu doen plaat sen, om de passagiers, die zich, dwars over de rails AmsterdamRotterdam, naar deU vertrekkenden trein moeten begeven, daar tegen te "hooiden, zoodat deze niet kunnen overloopen en van daar den trein mogen zien vertrekken. „Dit is op zijn Leidsck'7 zocals er zeer tere-cht opgemerkt werd. Wil meu rich nu naar den fcreia begeven, dan moet eerst storm worden geloopen, anders loopt men gevaar voor de afsiuitbcomen te moeten bl\jven staan. Loopt men per onge luk niet precies over den aangegeven over weg, krijgt het raizend-publiek nog allerlei verwon sc bin gen van stationschefs en con sorten to slikken, en met woorden als: „Ktffc beter uit je doppen", „Weg daarvan daan, anders rj$eu we je in stukken", worden de passagiers opgefrischt. of laat ik beter zeg gen, werd het nieuwe gedeeltè van het sta tion hedenmorgen ingezegend. Het zftn im mers maar de derde-klas-passagiers, tegen wio dergelijke gesegden worden geuit Waar om toch geen bekendmaking of terechtwg- zing geplaatst? Gelukt hot den rejziger eindelijk het „nieuwe platform" te bereiken, dan staat hij daar overkapping ontbreekt bloot ge* stelö aan weer en wind, ru3tig te wachten op zijn trein, die hem op de plaats van bestemming zal brengen. Last not least. Wéér een uitvinding precies geschikt voor Leiden. Waarom toch, zoo vragen met mij vele passagiers, zoo'n moeilijke en lastige over weg, dio ook weer personeel en geld zal kosten? Waarom dan niet een andere toegang gemaakt? Bjjv. aan den kant van het ^Ter- deur pan pan pan Zij zijn bang gewot^ den. Zij wachtten een oogonblik zonder iets te zoggen. Heb is buiten zoo stil als do krib met Kerstnacht. Hun hond is zelfs bang go- worden. Jo weet wel, dat de bondon en nog voel andere dieren de-n dood ruiken als hij voorbij gaat. Wie was de man Dat weet ik niet. Sommigen zeggen, de hulpbesteller anderen beweren, dab het do oude besteller met het manke been was, dio dikwijls boodschappen doet. De dikke moeder, die zoo rond als ©en lor on is, heeft nauwelijks den man herkend, of zij vliegt van haar stoel af en loopt naar hem toe. Zij neemt het telegram, dat hij in de hanct hield, en zogt. heel zacht, maar denkelijk niot zacht genoeg „Geef mij dat. Zij is daar, mijn dochter Zij zal het couvert zien Zij zal het begrijpen Zeg haar, dat je voor iets anders bent gekomen Aïaar hij wist niets te verzinnen Hij zweeg. Geen halve minuut later heeft het ongeluk zijn uitwerking gehad. Als zij zich omkeer en, hij om ik weet niot welke leugen uit to kramen, oa zij omdat- zij haar dochter niets hoort zeggen, zien zij Alarie uitgestrekt- op den grond liggen voor den schoorsteen met opengesperde oogen, den mond ook open en geheel blauw, als of de ziel gevloden was. Zij hebben haar geroepen, maar zij heeft niet geantwoord Zij hebben haar op haar witte bed gebracht en twintig minuten zijn zij met haar bezig geweest. Toen moest hij in het duister heengaan, omdat hij nog meer te doen, had. Aloeder en dochter zijn toen al- Ii>on achtergebleven. (Woedt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5