In de beste families H A. TIMMERMAN, r AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN, BUITENLAND. RECLAME. Onze uitgezochte collectie DAMESHOEDEN Is een bezoek overwaard. HOFL. u NIEUWE RIJN 46. 11093 [V Vrijdag: Nutagebouw f. „De Middaghoogte»"- Cur- 8U8 van mr. Yan der Helm. 8 pur. „Prediker": Evangelieprediking. Kwar tier vóór 8 nur. Stadszaal (foyer): Eerste Abonnementsconcert Bigrid Onegin. 8 uuï. Universiteitsgebouw (groot-auditorium): Leidsohe Ver. voor Wetensch. Voordrach ten. Prof. A. Pillet, van Parijs. 8 .uur. Zondag: Schouwburg: „De Boemelbaron.,, 8 uur. StadszaalAmsterdamsch Tooneelgezel- echap. „De Kroegzangeres",; 8 uur.. Maandag: Stadszaal (Kleine): Sonaten-avond Andrè Spoor en Everh. van Beynum. 8 uur. Schouwburg: Het Hofstad-Tooneel» ,,De Goal". 8 uur. Voorschoten, Hotel DeurlooAlg. vergadering „Het Groene Kruis'1. 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt tot en met 17 October waargenomen door de apotheken van C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, iel. 807. in de „Staatscourant", een H. Mis op te dragen, waaronder de kinderen van alle scholen een algemeene H. Communie zul len houdenvoorts een dag vacantia te geven en van alle schoolgebouwen de vlag Siit te steken. Er heeft zich een commissie gevormd, welke ten doel heeft prof. mr. D. P. D. Fabius te huldigen wegens zijn 40-jardg jubileum als hcogleeiaar der Vrije Univer siteit. De huldiging heeft plaats op 21 dezer te Amsterdam. Bijdragen voor het hulde blijk ontvangt de beer A. van der Deure, te Bennekom. („Geld."). Raar „Do Stand." verneemt, was de Anti- rev. Kamerclub yan oordeel, dat de plaats van eersten yuce-voorzitter der Tweede Kamer, met het oog op de samenstelling yan do Kamer, be hoorde bestemd te worden voor een lid van do linkerzijde. Vamdaa-r, dat de heeT Do Monto Ver- Toren niet de stemmen der geheele reohterzijdo verkreeg. De indiening van do nieuwe burger lijke Pensioenwet bij de Tweede Kamer kan binnenkort worden te gemoet gezien. Naar men in dit verband verneemt, wijkt het ontwerp slechte op enkele onderdeelen af van dat, hetwelk de Staatscommissie ter voorbereiding van een algemeene herzie ning der niet-militaire pensioenwetgeving had gevoegd bij hanr rapport aan de Ko ningin. De bijdrage voor pensioen van 7 pCt. van den grondslag is in het ontwerp gehandhaafd, terwijl het percentage van het weduwenpensioon is verhoogd tot 50 pCt., tot een maximum van f1500; dat voor de halve weezen is verhoogd tot 10% Do spoorwegdirectie heeft bepaald, dat aan 'de hoogero ambtenaren een uitkeering ineens zal worden gegeven van f 400 voor ieder. („Tel"). Naar „De Tijd" verneemt, is de La- ger-Onderwijswet verleden Zaterdag door H. M. de Koningin geteekend. Uit Haarlemmermeer schrijft men ons: Zooals bekend is, zal onze polder eerlang geheel aan het electriscke net worden aan gesloten. Is men te Hoofddorp begonnen en heb ben da-ar al sedert gevuimen tijd de petro leumlampen afgedaan, spoedig zal ook Nieuw-Vennep van electrisch licht worden voorzien. Met de voorbereidende werkzaam heden is men reeds begonnen, terwijl eerst daags zal worden aanbesteed het maken van een elektrische lichtinstallatie in zes noodwoningen, dp cndeiwüzerswoning, cïe openbare school en de veldwaehterswoning .aldaar. Het laat zich begrijpen, dat het eerst aan do beurt zijn de bebouwde kommen, terwijl daarna de wegen en buurten wor den gel olpen. Hier en daar zijn de benoo- digde transformatorhuisjes al verrezen. Toch zal het nog wel geruimen tijd duren voordat de geheele eleclrificatie van de Meer is tot stand gekomen. Maar geduld overwint allesKeulen en Parijs zijn niet in één dag gebouwd. Er wordt hard aan gewerkt en dat is een troost. Raar „De Te 1." verneemt, is de stief moeder van het kind, dat in een regenput to iVolendam verdronken is, gevangen genomen en naar Haarlem overgebracht. De Bataafse he Petr oleum maat schappij heeft do terreinen aangekocht yan den Noord-Nïeuwlandschen polder, gelegen in de ge meente Maasland, in beheer bij den heer F. X v. d. Vlug-t, to 's-Gravenhage, Voor zóóver do oeverterremen niet onteigend waren ten bato van den Staat der Nederlanden', voor do verbe tering van den Nieuwen Waterweg,. Do Bataafsche Pelrolcuinmaalschappij zal ter plaatse een enorm tankpark oprichten, daar haar tanks te Rottcidain te klein werden, met de bedoeling, dio inrichting o.a. dienstbaar te ma ken aan do verschaffing van stookolie voor do schepen, die den Nieuwen Waterweg verlaten. Het u|itga an,do s.s, „Am stel dij k- der Holland-Amerikadijn is bij dikken mist in den Nieuwen Waterweg nabij ducdalf 10 aan den grond gel-oopen. De bergingssioomer „Ur- sus", van de Nieuwe Bengongs-Mij., is aangeko men, om assistentie bij het vlotbrengen to ver- leonen. Op de Nieuwo Oosterbograaf- plaats to Amsterdam ia een godenkteeken ont huld voor den brandwacht J. Parel, dio een viertal maanden geleden bij een brand in een garage in do Lange-Leidschedwarsstraat om bet leven kwam. Do belangstelling, zoowel van de zijde van de brandweerautoriteiten als van het publiek, was groot. Het woord word gevoerd door den commandant, den heer Gordijn, dio de feiten in herinnering bracht, onder welko Parel den dood vond. Het monument stelt voor een brandwacht, het vuur bestrijdend. H^t beeld is gehouwen nit maimer en geplaatst op een bard- Steenen voetstuk. Dezer dagen is een aanvang ge- maait met do propaganda voor deelneming aan do Vijfdo Nederlandsche Jaarbeurs, te Utrecht, welke een internationaal karakter dragen Zal. Een uitgegeven brochure is bestemd om belang stelling to wekken bij de Nederlandsche fabri kanten. Omtrent den laffen moord op den 21-jarigen Vlemmings, uit Aerle- Rixtel, verneemt men nog nader, dat do jongste der broeders Royackers heeft be kend den moord gepleegd en het andere slachtoffer deerlijk toegetakeld te hebben. De tweede verdachte is hierop weder in vrijheid gesteld. Toen de moordenaar per tram naar Beek en-Donk werd vervoerd, om ter plaatse ge confonteerd te worden, verzamelde zich op de markt een groote menigte, welke een dreigende houding tegen den moordenaar aannam. De politie wist den moordenaar echter veilig in de tram te krijgen. In Beek-en-Donk kwam hij er echter niet zoo gemakkelijk af. Ook daar door 'n drei gende menigte opgewacht, werd hij met steenen gegooid en geslagen, zoodat de po litie ten slotte de revolver moest trekken, opdat de dader veilig in het gemeentehuis ...opgesloten kon worden. De officier sprak toen de verzamelde menigte toe, onder me- dedeeling, dat R. een volledige bekente nis had afgelegd, en verzocht het publiek hem zonder meer door te laten. Hoewel met tegenzin, liet men den moordenaar toen weder per tram naar Helmond ver trekken. Het tweede slachtoffer werd juist boven de longen getroffen doch verkeert thans niet meer in levensgevaar. Eon zostal leden van hot Zul&- Nodorlamilseh Tooneelgezclsohap kwam Woens dagavond to elf men per auto uit Boxtel, waar zij een voorstelling hadden gegeven. Ter hoogto van Quatre-Bas passeerde do auto een wagen, geladen met grafzerken. Een der zerken stak een eind buiten den wagen. Dit werd, ten ge volge van den mist, niet door den chauffeur op gemerkt, met het gevolg, dat do auto er tegen aanreed. De auto kantelde en allo zeven inzit tenden worden er uit geslingend. Den heer Kops dio ondor het voertuig terecht kwam, werd do borstkas ingedrukt, terwijl een dame eon sleu telbeen brak. Beiden zijn in het R.-K. ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Dc toestand van den hoer K. is zeer ernstig. Geen nacht gaat voorbij, of er worden in vêtachillende dorpen van Zuid-Lmburg één of meer diefstallen met braak gepleegd. Vermoedelijk heeft men hier met werkelijke benden te doen, die de alleenstaande boerderijen bezoeken om hun slag te slaan. De nabije grens en de tegenwoordige toestand in Duitschland zul len jvel de oorzaak zijn. In een tijdsver loop van enkele dagen werd ingebroken te Echt, Hoensbroek, waar de bewoners gebonden werden, Sweijkhuzen, Susteven en Schinnen. In enkele dorpen heeft men reeds besloten een nachtveiligheidsdiensb in te lichten.; Bij de spaarbank van het Departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen te Goor is de rente aan de inleggers yan 3 pCt. tot 3.60 pCt. ver hoogd.. Gistermorgen de ten gevolge van den zwaren mist een personentrein Yan den tram ZutphenEmmerik nabij de balfe Den Biemen op oen goederentrein gdoopen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, maar er ia wel ioateiieele schade. Men meldt uit Nijmegen: Do plaatB gehad hebbende sectie van het lijk van den po litic-agent Brand, die tijdens de arrestatie van een beschonken persoon, waartegen deze zich verzette, plotseling dood neerviel, heeft aange toond, dat Brand is overleden aan de gevolgen van een hartgebrek. I 424' STAATSLOTERIJ. .Vijfde Nla6se. Zestiende Lijst. Trekking ran 16 October. Premie van ƒ3000, No. 11544. 100, No. 22654. JP1UJZEN VAN 70. 709 1130 7148 9621 13003 13781 16083 22236 1627 4626 7642 11836 13174 11903 16822 22913 2923 6861 8107 12797 13428 15200 21662 22910 NIEl'fiN. 10 3527 6027 8252 11609 14383 16960 19266 46 3538 6644 8426 12339 14112 17106 20007 289 4212 6129 8479 12386 14742 17166 20897 666 4232 6165 8978 12480 16363 17395 21463 1264 4286 6180 9214 12486 15386 17437 22051 1628 4460 6207 9267 12491 16238 17678 22126 1949 4707 6601 9724 12896 16360 17792 22176 3012 4926 6841 9878 13449 16616 18268 22S77 3141 6063 7448 10271 14081 16740 18783 22769 8277: 5353 8247 11171 14302 In de .vorige lijst stond9156, m. i. 9461'; 14553 mét 7 70 en 2687 verTaBon. Het Hofstad Tooneek De N. V. „Het Hofstad-Tooneel", direc tie: Cor van de Lugl Melsert, Van Eysden en Tartaud, geeft a.s. Maandag 18 Octo ber in den Schouwburg alhier een opvoe ring van het 6ucces-blijspel „De Goal", in 3 bedrijven door mr. C. P. van Rossem en Jan Feith. In dit stuk treden op de dames: Annie van Ees, Mien Schmidt Crans en de lieeren: Cor van der Lugt Melsert, Jan C. de Vos, Jan van Ess, Tonny Stevens en C. Dlommelshuizen. Regie: Cor fran der Lugt Melsert. Aanvang 8 uur. RECLAME.- NEEM GEEN PROEVEN. Met een nierkwaal moogt gij niets wagen. Als gij zenuwachtig prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw elaap beroofd wordt door urine- stoornissen, zenuwpijnen en rugpijn, neem dan geen proeven. Er bestaafc maar al te zeer reden om verstandig en onmiddellijk te handelen. 11086 II Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraandoening aan die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door ve>r- waarloozing of verkeerde gewoonte, met tertijd tot niergruis, blaasontsteking, rheu- matiek, ischias, niersteen, nier-waterzucht en urinezuurvergiftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen wijdt spoedig aan dacht aan do nieren. Laat overwerking, te laat naar bed gaan, oen verkeerd dieet- of onnoodige prikkels na en neem in tegendeel een eenvoudige, goed verzorgde leefwijze aan. Dat zal de in het lichaam go- vormde vergiften verhinderen, die de tecre nierfilters overspannen hebben. Neem om de verzwakte nieren to her stellen een speciaal niergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig erkend. Zij genezen niet alles, maar worden aanbevolen als succesvol ge neesmiddel voor nier- en blaaskwaleai. Foster's Pillen zijn uitsluitend voor dit soort ziekten zij werken niet op do maag, lever of ingewanden. Het gedeponeerde handelsmerk de man niet zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos, Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn to Leiden ver krijgbaar'bij de bekende drogisten, A f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. wotdt tegenwoordig een pijp gerookt in den salon en in het bijzijn der dames. Koopt daarvoor oen ohlque pijp in DE BEURSKLOK Leiden - Maarsmaassteeg Vele filialen door het geheele land 11121 DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Over Wilna geen nieuws van beteeekenis Aan Polen schijnt door den Raad van den Volkenbond onomwonden te zullen worden verklaard, dat; wil Polen, dat zelf do hulp van den Raad heeft ingeroepen, biet poli tiek de kwade gevolgen dragen van het ge beurde, het alles zal hebben te doen, om do daad van generaal Zeligowski ongedaan te maken. Maar hoe Polen iets doen kan, al zou het willen, gezien de imperialistische strooming, die mede door het toedoen der regeering door Polen gaatVoorloopig gebeurt er blijkbaar al niets 1 De vrede met sovjet-ltusland schijnt op komst. Inmiddels hebben de Polen ook Mo- lodetsjono nog bezet-. De berichten over muiterij en opstand is Rusland tegen het sovjet-bestuur blijven aanhouden, zocclat-de absolute tegenspraak van Tsjitsjerin, den sovjet-commissaris van buitenl. zaken, weinig geloofwaardig klinkt. Van belang uit Tsjitejerin's verklaring is nog, dat hij elkeh vrede met Wrangel on mogelijk noemt, integendeel verklaart, dat deze reactionair beslist onschadelijk moet worden gemaakt.' Het OYerloopen van. Maehno naar de roo den is niet bevestigd, wel, dat generaal Boedenay thans zich tegen de sovjets heeft gekeerd. In Amerika begint men al te denken aan wat er gebeuren moet, als het sovjet-be wind ineen is gestort. Men is daar toch wel wat voorbaarlijk To Londen is antwoord ingekomen uit Moskou uit Curzon's laatste nadrukkelijke" nota betreffende de wijd vertakte anti-En- gelsche handelingen der Sovjets en de slech te behandeling der Britsche gevangenen, waarin Curzon verklaarde, dat een voort zetting van die politiek voorgoed een eind zou maken aan de Engelsch-Russische oom- mercieele onderhandelingen. Het antwoord van Moskou bevat eenige verzekeringen aangaande de gevangenen, maar niets aan gaande den eisch van Ourzon omtrent het staken der bolsjewistische propaganda. 20 Oct. komt, zooals men weet, de Raad van don Volkenbond te Brussel bijeen. Bel gië zal o.m. vertegenwoordigd zijn door Hymans en Destrie, Engeland d!oor Bal four,, Fisoher en Barnes, Zweden door Bran ting en two© leden van het Hooggereehtshof Tittoni, een der Italiaansche afgevaardig den, zal hetzelfde voorstel indienen, dat hij alreeds te San Sebastian aan -den Raad beeft voorgelegd en dat er toe strekt de [Volkenbond te doen opkomen tegen alle economische monopolies,, jTittoni grondt zijn voorstel op het feit, dut een volk, het welk in economische dienstbaarheid leeft, weldra ook zijn politieke onafhankelijkheid moet verliezen. De totaal-uitslag van de stemming in Z.- .Karinthië is: voor Oostenrijk 21.838, voor Zuid-Slavië 15.087 stemmen en dat terwijl in deze zone naar schatting een 51.000 Sla ven, 21.000 Duitschera wonen. Een volks stemming in de andere zone, waar 48.000 Duitschera en 5000 Slaven wonen, zal nu wel achterwege blijven en geheel Karin- thië aan Oostenrijk worden toegewezen, waar met kanonschoten, klokkengelui en vlaggenver-toan den uitslag reetfe is ge vierd. BELGIE. De „Lihre Beïgique" meldt, dat dc mijnwerkers in de Borinage bij referendum hebben besloten op 1 Nov. het werk te staken, indien hun geen loonsverhooging van 5 frs. per dag wordt toe gekend. DUITSCHLAND. Op grond van dagelijks inkomend.: ver zoekschriften van talrijke industrieele en landbouwersvereenigingen, die de regee ring verzoeken om onverwijld maatregelen tot afweer te nemen, bereidt het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken een memorie aan de Entente voor, waarin zij de economische gevolgen uiteenzet van de vernietiging van de snelloopende Diesel motoren, die de Entente van plan is te doen plaats hebben. Het congres der meerderheidssocialisten te Kassei is gesloten. Veel is er gerede neerd en enkele vroegere ministers hebben elkaar fatsoenlijk afgedroogd. Zeer tevre den is men, dat van geen scheuring of wat ook sprake is geweest. Aangenomen werden moties ten gunste van de oenheid van het rijk, ten gunste van BovenSileziö, van het Saargebiéf! en Oost-Pruisenverder een motie van pro test tegen de in vrijheid stelling der Kappisten. Een voorstel, waarin nieuwe vervolgingen van de Kappisten werd ge- eischt, werd echter door het congres ver worpen. Aangenomen werd voorts een motie, die de socialisatie van de kunstmeststoffen verlangt, benevens een motie van Braun, waardoor allo andere moties ten gunste van de^ socialisatie vervielen. Ook de mo tie, waarin de Rijksdagleden uitgenoodigd worden geregelder de zittingen bij te wonen, werd door het congres aangenomen. Een andere motie, verlangende, dat nie mand meer dan een mandaat vervult, werd verworpen. Nog werden aangenomen een motie van Molkenbour betreffende de ver betering van de wet op de arbeidersverze kering, een motie ten gunste van de kin derverzorging, verschillende moties tegen hooge belastingen, voornamelijk bij de kleine loonen, een motie ten gunste van de openbare school en een motie, waarin de politiek van den minister Hermes werd afgekeurd met 138 tegen 137 stemmen. En ten slotte werd aangenomen een motie Meufeld, waarin de Duitsche soclaat- democratie zich op he standpunt van de besluiten van Genève plaatst. De motie zegt verder, dat de Duitsche sociaal-de mocraten met heel de Internationale elk imperialistisch conflict der volkeren zal trachten te vermijden, vestigt de aandacht der Internationale op de treurige ccono mische toestanden in Duitschland, die het gevolg zijn van den vredé van Versailles, op het lijden van de bevolking der bezette gebieden, op het niet-toelaten van Duitsch land in den Volkenbond en op de gevaren van militaire bezettingen. De sociaal-demo oratie belooft de zonden van haar vroegero regeerders te herstellen en de Duitsche ï'e-publiek en haar vrijheid tegen alle aan vallen van de reactie te verdedigen. Het congres te Halle, dat der onafhan- kelijken, gaat nog voort met de bespre king der 21 voorwaarden van Moskou. De leiders hebben elkaar braaf uitgescholden, w.o. betitelingen als „Haluske' enz. vie len, en een oogenblik dreigde Ledebour zelfs met Hoffmann handgemeen te wor den. De splitsing, die zich behalve in Wur- temberg, ook al aan den N eder-Iiijn en in Hamburg heeft voltrokken, nadert met rassche schreden. In Baksen blijft de staking zich uitbrei- wen. De technische noodhulp durft men niet aan 't werk stellen uit vrees voor relletjes. ENGELAND. De telegrammen hebben gisteren aange geven, hoe do Engelsche mijnwerkers dan Zaterag de staking zullen aanvangen, al hoewel bekend is, dat de regeering een geheel uitgewerkt plan klaar heeft liggen om. in de allernoodigste behoeften te voor; zien en dat het publiek unaniem de sta king vijandig is gezind. Dc stemming over het mijneigenaren- voorstel had volgend resultaattegen 63*.093, voor 181.428, dus een verhouding van pl.m. 13£. Het aantal stemmen vooi staken overtreft belangrijk dat van Aug., toen voor staken wTerden uitgebracht 606,772, tegen 231.964. Er bleef, met het oog op de cijfers der stemming, de gedelegeerdenvergadering der mijnwerkers, inderdaad weinig anders over, dan tot de staking te besluiten, al waren vele leiders er niet voor. Met 154 tegen 27 stemmen werd ter conferentie het besluit Zaterdag het werk neer te leggen, genomen. Een voorstel, om de looneisehen, voor een onpartijdig hof te brengen, werd verworpen'en ook wilde men den uitslag niet door een deputatie aan Lloyd George laten weten, uit vrees, dat de premier de depulatne tot nieuw uitstel zou weten te belezen. Per brief werd nu de afloop den premier meegedeeld. Lloyd George antwoordde uitvoerig óp deze kennisgeving. D'e „Tel." verneemt daaromtrent ,,Ik betreur ten eerste het besluit, het welk een ernstige ramp beteekent voor de nijverheid van dit land, die reeds op het oogenblik met groote en toenemende moei lijkheden heeft te kampen, terwijl het voor. uiizicht op werkloosheid van een groot ge. deelte van ons volk de ernstigste bezorgd* hniH hnnvt Mn.OP rl a nn/1nni;»n VJ'AV cniöii£öi.e ue^urga* heid baart. Maar de nadeelige gevolgen van de staking bepalen zich niet alleen tot dit eiland. Zij zullen tevens worden ge voeld door de met groote moeilijkheden te kampen hebbende volken op liet vaste land van Europa, die tegenwoordigvan den aanvoer van Engelsche steenkool 'af hankelijk zijn. De ellende en ontberigen 'die het stopzetten van dezen aanvoer zal veroorzaken, kunnen niet worden beschre ven en de regeering stelde alle pogingen la het werk om deze ramp te voorkomen. Wij stelden aan uw federatie twee moge lijke oplossingen voor. In de eerste plaats om de door u. gevraagde lo ons verhooging te verwijzen naar het tribunaal, dat onpar tijdig en met kennis van zaken daarover zal beslissen. Een metbode van oplossing, die thans hier te lande zeer gebruikelijk is en ook het meest aanbevelenswaardig wordt geacht voor dc beschaafde samenle ving. Vele andere groote vakbonden hier te lande, ook de meerderheid uwer kame raden van de Triple Alliantie, lieten hun loonkwestie oplossen door deze methode, die tevens de goedke.iring wegdraagt van sommigen uwer invloedrijkste leiders en van een groot deel uwer gedelegeerden. In de tweede plaats gaven wij do verze kering, dat de gevraagde loonsverhooging kan voiden verworven door de steenkool productie weer te brengen op de hoogte van do opbrengst der eerste drie maanden van dit jaar. Gij zult geredelijk de positie der rogeering in deze zaak beseffen, aangc zisn gij zelf bezorgdheid over de vermin derde pioductie aan den dag legt. Het is jammer, dat de jongste loonsverhooging gepaard ging met een welhaast, automati sche productievermindering. Ten einde deze vermindering, die onze nijverheid en han del voozeer schaadt, te beteugelen, waren wij 1 ereid, tot een regeling, waardoor de mijnwerkers een grooter prikkel zouden ontvangen om de naïie het voorbeeld Van grooter steenkool-productie te geven. De mijneigenaren gaven ons de belofte, daartoe mee te werken. Indien deze rege ling door uw leden was aangenomen, zóu zij hen, zoowel als de groote massa van ons volk hebben gebaat en de Inkomsten van ons land verhoogd hébben, terwijl zij docr lading te geven aan onzo uitvarende schepen, geholpen douden hebben om ons vulk de roodige handelswaren van overzè* te 'ver- chaffen. Ik kan derhalve niet genoeg mijn leed wezen betuigen, dat voornoemd voorstel, door u zelf en door vele invloedrijke lelden van de feckratie aanvaard, bij de gehouden stemming werd verworpen. Het celi. tic land zal stellig bij het door staan var. dc beproeving, die het besluit uwer vergadering ons volk oplegt, ge schraagd worden door het besef, dat do voorstellen mijner gekozen regeering, if instemming verwierven van de meeste ver« antwci'ïdtlijke en ervaren mannen uwe) federal ie. Wij van onzen kant zijn nog stecd» ta zoeken naar een uitweg, die lot vreedzame oplossing van het geschil zou kunr.en leiden en bet kan slechts een ramp zijn. dat zulke redelijke voorstellen van daag dcor uw federatie verworpen zijn.'L Men ziet, Lloyd George zet nog eeDï helder en duidelijk uiteen, wat de meest vooraanstaande leiders zelf den mijnwer kers ook hebben voorgehouden, maar zon der resultaat. Er zijn nog kringen, die thans een in grijpen van het Drievoudig Verbond ver wachten, maar dit optimisme deelen we niet. Do mijnwerkers willen nu eenmaal staken, schijnt het, en daartegen is geen kruid gewasschen, behalve een toegeve.i over de geheele linie. De leiders zelf zijn allesbehalve opti mist over den uitslag der staking. Zelfs vreezen zij voor een uiteenspatten van den bood in een gematigde en radicale partij. Zoo zeide Herberth Smith o. a. die wegens ongesteldheid van Smillio thans de hoofd leiding heeft, o. m. Dc regeering liet de goede gelegenheid voorbijgaan om de staking te voorkomen Indien zij de loonsverhooging van twee shilling had ingewilligd, dan had nader hand over de kwestie der productie gespro ken kunnen worden. Er bestaat onder de mijnwerkers een sterk vermoeden, dat de regeering en de mijneigenaars den schotel hebben bereid en de mijnwerkers dwingen willen het maal te etèn of te verhongeren. Indien de staking uitbreekt, en de regce- ring weigert toe te geven, dan zal de hon ger de mijnwerkers verslaan, doch dan zul len zij in misnoegde stemming het werk weer opvatten» Do terugslag op de Engelsche industrie zal natuurlijk geweldig zijD, dat leidt geen twijfel. In Cleveland en Yorkshire is zelfs al een sluiten der meelfabrieken voorbe reid 1 GRIEKENLAND. Do toestand van den koning is ernstig. Ooi do inmid-dols gearriveerde prof. Videl heeft zich in dien geest uitgelaten. BUITENLANDSCH GEMENGD. De voorzitter van den Rheingauer boe renbond te Oestrich in Rijnland, de pachter Schulte, is door de leden gedwóngen deze functie neer to leggen, omdat hij voorge steld had met het oog op den goeden oogst zich met 'n prijs van 20 a 35 M. percente naar voor de aardappelen tevreden te stel len. Men vond dat zóo iemand niet voor voorzitter deugde. Een sleepboot heeft op de Garonne ëefl veerboot aangevaren. Er zijn daarbij 14 per son en verdronken. In Cairo zijn de magazijnen der Cicurd Co. door brand vernield. De schade draagt een kwart millioen pd. st. Dg aanhangors van de Turksclie natioDa- jl listische partij moeten lungs drie wegen i° Armenië zijn binnengevallen».

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2