Atelier „De Faam" AGENDA VAN DE WEEK. MANTELCOSTUUMS Elegante Mantels MEDISCHE BRIEVEN. BUITENLAND, IïA..Timmernum. ^fa//iy*-BTsxTxc3cr:A3esiuv/£i/zz40. -T,,j|"|T^7Sw Steeds hei nieuwele in HEgREHMODS ARTIKELEN. Woensdag: Nutegebouw: Alg"- verg. Nutedepartëmenit Leiden. Kwartier vódr 9. uur. Schouwburg: „Do Robijn envorstin". Ope- Totte.-' 8 uur. Stadszaal: Pagamni-avond van den heer Schmuller. 8 .uur. Volkshuifl^ Cursus voor Huisvrouwen. 8 uur. Donderdag: Academie-gebouw (groot-auditorium) Voordracht van prof. dr. Strzygowski. 8 uur. Schouwburg: „Po Robijnenvorstin." Ope rette. 8 uur. Volksgebouw: Vergadering bakkersge- zellenver. „Nieuw Leven'% 8 uuh Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde".;; Godsdienstoefening. Halfdrie. Leiderdorp, „Het Wapen van Leiden" Demonstratie op gas. Vrijdag: Nutsgebouw: „De Middaghoogte." Cur sus vaoi mr. Van der Helm. 8 uur. „Prediker": Evangelieprediking. Kwar tier véór 8 uur. Schouwburg: De Spelers van Stad en Lande„Lansèloet ende Sanderija". 8 uur. StadszaaJ (foyer): Eersto Abonnementsconcert Sigrid Onogln. 8 uur. Zondag: Schouwburg: „De Boemelbaron." 8 uur* Maandag: Stadszaal (kleine): Sonaten-avond Andró Spoor en Everh. van Beynum. 8 uur. Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop- ©n Yariété-theater'* OranjegrachtDagelijks te 8 uur. 's Woens- dage en 'e Zaterdags matinéo 2 en 5 uur. „Luxor-Theater", StationswegBios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Thealer", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinéo te 2 uur. Rapenburg 81: Gedurende October fcn'- Joonstëlling van schilderden, teeken'ngen, enz door werkende leden. Hoofdgroep Har- rie Koyten. Leidsche Kunstclub „De Sphinx." Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur.' De dienst des avonds na aclit uren en des nachts voor 6poedeisehende hulp wordt tot en met 17 October waargenomen door de apotheken van O., B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. S07. Bouke Dirkje, D'. v. H. van Broekhuy- ien en D. C. Noutt Cornel is Gerardusi Gvsbertus, Z. v. G. Langezaal en C. H. O. C. Kagie. Mary, D. v. J. Wi. Werkman en S. A. Karei.: Tacoba Wilhelmina, D. v. A. Keveling en J. Gorreei. Hendrik; Comelis, Z. v. H. Montanus en H. Gem is er. Goosen, Z. v. N. A. v. Kalkeren en P. A. la Lau. Willem, 2. v. A. Brak en C. v. Disc. Jacoba, D. v. J. de Wet en A. Bolsiier. Willem Daniel Rei nier, Z. v. R. Regeer en J. lieveling. Helena, Catharina, D. van D. Tegelaar en D. v. <L Mee. GEHUWD: A. J. Vreeburg jm. en B. AI. Pley jd. P. V. H. Pont jm. en M. S. H.. Noordelooa jd. N. Dool jai. en J. v. d. Lucht jd. D. Teske jm. en C. Brandt jd. J. C. Potters jm. en J. Lancel jd. A. Zaalberg jm. er. A. Biesbroek jd. J. C. Steenkamer jm en W. v. Sehcndel jd. A. J. Gie^e wedr en M. H. Bakker jd. H. J. Veldhuyzen jm. en L. v. d. Steen jd. C. Paauw jor. en G. C. A. Hansc- laar jd. H J. Vogelenzang jm. en O. Velthuijzen jc). H. A. Snel jm. en G. v. Tongeren, jd. OVERLEDEN"Maria Susanna Lambooy wed. A. Stijger 82 j. Maria Cornelia Overmeer geb. Jagel V. 33 j. Levenloos geb. kind van W. L. Overmeer en M. C. Jagel Johanna Adriana Voorbrood wed. J. Sirag 67 j. Adrianus Cornelia van Noort W. 71 j. Jacobus de Groot M. 50 j. Wilhelmus van der Voort M. 56 j. Johan Peter Lievenbruck W. 84 j. Nico- laas Hollebeek Z. 12 j. Levenloos geb. kind van G. A. Zeegers en B. M. J. Groe nendijk. Gerard Johannes Bik M. 66 j. Dirk Munnik Z. 18 j. Antonie Fontijn ongeh. man 72 j Gijsberta FrecJerika Veldhorst) ongeh. vrouw 59 j. Pdeteiv nella do Romljn geb. Zwanenburg V. 60 j. Mattheus Marie van Schio Z. 8 j. Margaretha Maria Bunnik D. 8 j RECLAME. Vischistarkt 9-10 Yin m Ac, laat uwe Costuums, JVcfelUOS Mantels, Japonnen en Blouses bij ons maken. Wij garandceren prima snit, vlugge bediening, matige prijzen. 10986 naar maat vanaf f 75. naar maat vanaf 57.50 EERSTE KLASSE BEWERKING 11022 I. Klieren. Eén mijner geachte lezeressen heeft een poosje geleden de vraag tot mij gericht, of het de moeite waard was en tevens of de mogelijkheid bestond om bovenstaan a onderwerp eens in populair wetenschap- pclijken trant te behandelen. Zonder twijfel wil ik gaarne aan dit verzoek gehoor geven, daar de ervaring leert, dat de leek zich hier meestal op een totaal onbekend terrein begeeft, zooals mijn schrijfster al reeds aangeeft. Immers, het kindje ziet wat. bleek, zit te Kieskou- wen en de kennissen staan dadelijk klaar met de diagnose „klieren", hetgeen in dc meeste gevallen zoo maar zonder meer wordt goaccepteerd, alsof men er nu achter is wat het kindje scheelt. Mijn lezeres be hoort blijkbaar niet tot dezulken en vroeg aan haar kennissen, die een dergelijke diagnose stelden: „Wat versta je nu onder klierachtig of onder klieren 1" Bij allen kreeg zij een schouderophalen of een „ik weet 't niet" ten antwooru en zoo komt mijn getrouwe lezeres tot mij met het verzoek eens wat licht te brengen in de duisternis. Aangezien het gros der menschen met deze aandoening niet bekend is, zooals mijn schrijfster ervaren heeft, behoeft het nau welijks gezegd te worden, dat de zaak niet zoo heel eenvoudig zal zijn. Immers, had den wij te doen met een vast omschreven ziektebeeld, dan zou dit allerwegen hekend zijn. Toch zijn de medici in de laatste ja ren min of meer ingelicht omtrent dit lijden en weten wij thans, dat wij hierbij een oombïnatio van ztekteverscnijnselen voor ons hebben, die, hoewel ons niet het recht gevende te spreken van een of andere bepaalde ziekte, toch zoo typisch is, dat de eerste de beste als het ware de diagnose van het gezicht van het bewuste patiëntje kan aflezen. Immers, het kind ziet door gaans wat bleekjes en witjes, de lym{klie ren, die vooral in de halstreek rijkelijk ontwikkeld zijn, zijn meestal in meerdere of mindere mate opgezwollen, terwij] niet zelden het kindje te duchten heeft van een of andere uitslag, uitgaande van de slijm vliezen of van de huid. Meestal hebben zij veel last van loopendo ooren of een loo penden neus, ontstoken oogleden en oogen, slechte tanden en kiezen. Het geheele spier stelsel is doorgaans wat. aan den slappen kant. ook al is het patiëntje oogenschijn- lijk dik en mollig en zou de oningewijde soms denken, dat het een flink, stevig kind is. In wat ernstiger gevallen, die ook af en toe voorkomen, worden niet zelden het beenderenstelsel cn de gewrichten de dupe, en zien wij chronische ontstekingsverschijn selen optreden. Afgezien van deze wat ver der voortgeschreden gevallen, zal het dus duidelijk geworden zijn, dat het kind aan een algemeene malaise ten prooi is. Wij kunnen niet één bepaald orgaan bijv. aan sprakelijk stellen voor dezen toestand. Men heeft nu deze combinatie van verschijnselen toch een naam gegeven en wij spreken in dergelijke gevallen van „scrofuloso". Wat hebben wij nu onder de scrofuloso te verstaan, om thans maar dadelijk ge- gebruik te maken van deze fraaie weten schappelijke benaming, en het woord „klie ren'" tc schrappen. Langen lijd heeft men gezocht, om oen inzicht hierin tc krijgen, hetgeen geenszins gemakkelijk was. Het bleek nu, dat in de bovengenoemde zwaar dere gevallen de tuberkelbacil af en toe zich voordeed, en zoo bleek, dat menig lij der aan een en ander inwendig orgaan, waaronder de gewrichten en beenderen een eerste plaats innamen, en langen tijd voor wat scrofuloso versleten was, ten slotte niet anders bleek te zijn dan tuberculose van dat lichaamsdeel. Toen men door deze min of meer ernstige gevallen op de ge dachte was gekomen, dat de tuberkelbacil niet zelden in het spel was, lag het voor de hand, dat men ook eens in de lichtere gevallen in dezo richting ging zoeken en bleek het vaak duidelijk, dat niet de z.g.n. scrofuloso overging in tuberculose, dus m. a. w. het. klierachtige kindje later soms ging lijden aan deze volks vijandin, doch hieraan reeds lijdende was. Niet altijd evenwel gelukte 't de tuberkelbacil aanspra kelijk te stellen voor de algemeene malaise van het kinddoch bleek het, dat de syphilis ook af en toe een woordje mede- sprak. Nog betrekkelijk korten tijd geleden was het moeilijk deze vorm to onderschei den van die, waarin de tuberkelbacil de hoofdrol speelde. Thans zijn wij in staat 'gelukkig door het sterk vooruitgegaan zijn van onze kennis op het gebied der ge slachtsziekte, dezo oorzaak spoedig te her kennen. Men dacht nu, toen men óp deze hoogte 'gekomen was, dat men reeds een volledig inzicht in deze zaak verkregen had. Men kwam evenwel bedrogen uit. Immers, er deden zich gevallen voor, waarin nocli van de eene noch van de andere bovengenoemde oorzaak sprake was. Wij willen nu don "volgenden keer" dezo derde categorie met elkander bespreken én ik zal dan dezen brief eindigen met 'een en" ander over de behandeling van dit lijden mede té deelen. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Bu Belgische premier Delacroix heefteen onderhoud van 40 minuten met Lloyd Geor ge gehad, waarbij de Engelsche gezant te Brussel, de Belgische gezant te Londen aan wezig waren. Het leidt geen twijfel, dat het' gesprek heeft geloopen over de kwestie van al of niet doorgaan van Genève* Dela croix bewandelt volgende tusschenweg: de commissie voor herstel en schadevergoe ding zal de Duitschers uitnoodigen hnn voor ttellen toe te lichten, maar een beslissing, zal de commissie zelf niet nemen, slechts een rapport uitbrengen aan de betrokken re geeringen. Genève zou dan ecQter overbodig, rijn. Duitschland houdt natuurlijk hardnekkig, aan Genève vast. Het wil overal voorveir- gaderen, wanneer de geallieerden daarop gesteld zjjn, maar te Genève moet de be slissing vallen, geljjk te Spa is bepaald. Duitschland doet in dezen niet dan staan op hetgeen te Spa ia overeengekomen, komt dus op voor zijn goed recht. Veel zal afhangen van Engeland, we heb ben er reeds eerder op gewezen. De „Daily Chronicle", het blad, dat voeling met den premier onderhoudt, zegt, dat de Britsohe regeering verlangt tot een spoedige oplos sing van de hangende vraagstukken te ko men, waarbij het totale bedrag wordt vast gesteld, dat Duitschland in staat is te be talen. Engeland wil niet het zwaard van Damocles gedurende een generatie boven Duitschland laten zweven, doch wil de zaken geregeld zien en herstel in heb belang yan een werkelijken vrede in Europa, Mag men daaruit concludeeren, dat Lloyd George niet in het Fransch-Belgischo vaar water mee wil? De wapenstilstand en het preliminaire vredesverdrag is dan Maandag te Riga toch geteekend door Russen en Polen. De wapen- stilstandsovereenkomst behelst o.ra., dat de Poolsche en Russische troepen zich 15 K.hL van de demarcatielijn moeten terugtrekken., Do zone van 30 K.M., die daardoor ont staat, wordt neutraal verklaard. De vijandelijkheden worden 144 uur na de onderteekening gestaakt. De wapenstilstand is voor 21 dagen ge sloten. Wordt hij niet binnen dien tyd op gezegd, dan wordt hij automatisch verlengd tot de ratificatie van het vredesverdrag. Opmerkelijk is zeker, hoe do berichten over opstanden in Rusland tegen de bols jewisten en over gewapend verzet blijven, aanhouden. Kief zou zelfs weer in handen, der Oekramers zijn. Men moet hier ten eenënmale zekerheid te dezen, Het avontuur van den Poolschen 'd'An- nunzio, generaal Zeligovski, verloopt totdus- ver geheel al« destijds het Fiume gevalDe Pool&che regeering desavoueert den gene raal, de bladen keuren diens optreden alle af, de regeering zegt zelfs toe, alles te znlien doen, wat zij kon, om den generaal tot rede te brengen maar het Poolsche volk bejubelt den generaal als een held, an- ueie troependeelen en aanvoerders geven Wijk van instemming, ^elfs de meerderheid der commissie voor buitenl. aangelegenhe den uit den Landdag ziet de bezetting van Wilna met instemming en acht de nationale niét geschikt voor zelfbedwang. Dat be'- teekent in de practijk dus, dab evenals d'Annunzio te Fiume, Zeligovski ongehin derd te Wilna blijft. Chfl mag men een op treden van den Raad van den Volkenbond verwachten? 'fc Zou voor het aanzien van den Volkenbond zeer gunstig zijn, wanneer eens do tandon getoond konden worden en door gedreven, wat bepaald is, maar de moge lijkheid daartoe? BELGIE. D'e mijnwerkers Van de bekken van Char leroi hebben in beginsel tob staking beslo ten. Het collectieve prae-advdes zal 17 Oct. worden uitgebracht. DUITSCHLAND. Van het partijcongres der meerderheide socialisten vallen een drietal moties te ver melden nl. een motie ten gunste van de een en ondeelbare republiek en tegen elke separatistische beweging, zoo dat de buiten!, aangelegenheden alleen den Rijksdag aan gaan, geen Landdagen etc., verder een mo tie, die de houding van het partijbestuur on de Rijksdagfractie inzake de deelneming aan de regeering goedkeurt. De meerder heidssocialisten zullen alleen dan in de re geering zitting nemen, wanneer het voortr bostaan <Ier republiek gewaarborgd is en wanneer de regeering zal overgaan tob socia lisatie der verschillende daarvoor in aan merking komende bedrijven. En ten slotte een motie tegen het feit, dat de entente in strijd met alle cultuur, besloten heeft een aantal Dieselmotoren te doen vernietigen. De voorzitter van het congres, Müller, sprak de hoop uit, dab de arbeiders uit de ententelanden daartegen zouden opkomen Te Halle is gisteren het congres der onaf hankelijke socialisten geopend! door den voorzatter Crispien. Deze zeide, dat er een einde moest gemaakt worden aan den hui- digen dubbelzinnigen toestand; er moet zonder voorbehoud een besluit voor of tegen aansluiting bij de communistische derde in ternationale van Moskou genomen worden. Bij een voorstemming bleek, dat er een vrij sterke meerderheid, namelijk 220 tegen 158, voor aansluiting bij Moskou was. Deze beslissing werd begroet met geroep van Leve de communistische wereldrevolutie 1 Tot voorzitters van heb congres werden Dittmann en Brass gekozen, de eerste na men de rechter-, de tweede namen de lin kerzijde dor partij. Dat het tot een scheu ring zal komen, is zeker. Rechter- en linker zijde zitten gescheiden, vergaderen onder De stakingen in Saksen onder het ge- meentepersoneel breiden zich uit, zooals jpen uit de telegrammen, heeft kunnen zien. Ook in Dresden ligt de watervoorziening slop. Oorzaak is dc nieuwe cisch der arbei ders voor loonsverhooging, dien dé- ge meenteraden vast besloten zijn niet toe to staan. Do Terharische Noodhulp is overal opgeroepen. De bevolking is sterk tegen de staking. De doktoren hebben dé stakers gedreigd geen hulp meer te verleen on. Bovendien dreigt een algemeene staking onder het personeel der particuliere spoor- en tramwegen. Oorzaak ook wederom eischen tot loonsverhooging. Do onderhan delingen zijn afgebroken. Voegen we daarbij, dat te Brunswijk wederom aardappelrelletjes plaats hebben gehad, dan ziet men, hoe do verhoudingen in de arbeiderewereld to Berlijn, duurt de krantenstaking onverminderd voort nog weinig vertrouwen inboezemen. FRANKRIJK. .We hebben vorige week reeds meegedeelde hoe het Fransche ministrie van plan was allo aandacht te gaan schenken aan het- duurtevraagstuk en maatrogelen te beramen tot het doen dalen der prijzen dei* eerste lo- vensbenoodigdheden. Reeds wordt-daarom trent nu het volgendo meegedeeld: Instructies zijn gegeven voor do strikte nakoming der wetten cn voorschriften be treffende de aankondiging der prijzen, het beletten van ongeoorloofde handelingen en openbaarmaking der vonnissen. Do invotr van bevroren vleesck zal worden bevorderd met behulp van Fransche handelsorganisa ties, Waarop behoorlijke controle zal worder uitgeoefend, ten eindo de belangen der ver bruikers te waarborgen. De ministerraad heeft een program goedgekeurd, ter bevorde ring van de viséhvangst en voor het ter be schikking steHcn van een grootere hoeveel heid visch voor het publiek. De uitvoer van sommige leven amid delen (melk, boter, kaas, aardappelen) zal worden verboden. Do rant- soeneeringsmjaatrogelen - der levensmiddelen zijn opgeheven- Blijvende maatregelen zullen door de regeering worden uitgewerkt met raadpleging -der venberuikers door middel van de instelling van verfbruihsraden in ieder de partement en van een Oppersten Raad te Parjjfl. ENGELAND» De uitslagen, voor zoover bekend, in zake de stemming onder de mijnwerkers over al of niet aanvaarden van het jongste voorstel der mijneigenaren, geven een beeld van verwerping, maar men moet daarbij in 't oog houden, dat 'de bekende uitslagen uit Wales komen, waar, gelijk men weet, de tegenkanting het sterkst is. Hedenavond zal waarschijnlijk de defi nitieve uitslag eerst bekend zijn, terwijl morgen het mijnwerkerscongres te Londen weer bijeenkomt. Blijkt een meerderheid voor verwerpen te hebben gestemd, dan zou Zaterdag de staking moeten uitbreken, doch daarop rekent niemand meer. Men verwacht dan nieuwe besprekingen, enz. Delacroix, de Belgische minister-presi dent, heeft aan Groot-Britannië het ge schenk der Belgische vluchtelingen, die tijdens den oorlog ln Engeland hebben vertoefd, aangeboden. Het monument, door den Belgischen beeldhouwer Victor Rous seau vervaardigd, stelt een Belgische vrouw in rouwgewaad voor, die haar kin deren vertelt dat de Belgen nimmer zul len vergeten den dank, dien -zij aan Groot-Britannië verschuldigd zijn. De kinderen een knaap en een meisje dragen guirlanden en bloemen, zinnebeel den van den rijkdom der negen Belgische provincies. Bij de plechtigheid was België vertegen woordigd door den voorzitter van don Se naat en tal van vooraanstaande persoon lijkheden. Toen prinses Clementine ver scheen werd zij door een eerewacht begroet. Delacroix verheerlijkte in zijn rede Bel- gië's intreden in den oorlog, met het voornaamste doel het recht te verdedigen en België te bevrijden. Hij zeide, dat de overeenkomst in historische ontwikkeling, verscheidene gemeenschappelijke Kenmer ken, alsmede de op liet slagveld ontstane vriendschap, tusschen de beide naties ban den hebben gevormd, die bezwaarlijk 1e verbreken zijn. Lord Curzon zeide in zijn antwoord, dat deze plechtigheid de aanwezigen in ge dachte terugvoerde tot den gedenkwaardi- gen tijd toen de beslissing moest worden genomen, welke over het lot der wereld voor eeuwen zou beslissen. Het kleine Bel gië verkoos liever te strijden voor zijn eer, zijn vrijheid en het recht, dan to buigen voor ruw geweld. Yan dien dag af, heb ben beide landen schouder aan schouder gestaan, gestreden in dezelfde veldslagen, dezelfde ontberingen geleden en ten slotte in dezelfde overwinning gedeeld. Belgic had zicli geduldig en bewonderenswaardig in zijn lijden geschikt en was bewonderens waardig in zijn herstel. Het staat thans on afhankelijk en onbevreesd voor de oogen der wereld, krachtig genoeg om geen vijand te vreezen en voor geen vriend dc knie te buigen. Het gedenkteeken zal het symïïóoi blijven, dat beide landen in Augustus 1914 de handen ineen hebben geslagen en voor goed vereenigd zullen blijven. Hij zwaaide in zijn toespraak ook nog lof toe aan De lacroix, die in het afgeloopen halfjaar het vertrouwen der bondgenooten op hun bij eenkomsten heeft verworven en zei, dat het land er trotsch op zou zijn, dat het- monument onthuld was door de dochter van een der waardigste en vaderlandlie vends te Koningen. Nadat prinses Clémentine het gedenk teeken had onthuld, vereenigde do burge meester van Londen een groot gezelschap aan een noenmaal in Mansion House, waar hij een dronk instelde op de Engelsch— Belgische eendracht. Hier voerden ook nog hel woord pastoor Mickaelis uit naam van kardinaal Mercier, graai Goblet d'Alviella, graaf Roodenbeko en lord Burnham. Op Ierland weer 'de noodige moorden op politie-agenten. De aandacht verdient o. L échter één uitlating van Arthur Griffiths, den z.g waarnemenden president der Iersche bliek (de Yalera is toch nog in Amerika waarin hij ontkent, dat de Ieren uit zijn' op de vernietiging van Enhgeland. Waa- neer, zoo zegt hij Engeland eenmaal be reid is, Ierland's onafhankelijkheid te er kennen, zal dit land bereid zijn, om over aUe militaire, internationale en finan- cicele kwesties te beraadslagen, waarover Engeland bezwaar mocht maken, en trao laten te sluiten tot bescherming van eikaars belangen. Dit komt al heel dicht bij hetgeen As- quith en Grey hebben voorgesteld. Het verschil zit nog hierin, dat Ierland eerst onafhankelijk wil zijn en dan verder zien, genoemden eerst de brandende kwesties regelen en verder Ierland vrij laten. Met wat goeden wil kan deze kloof makkelijk overbrugd Helaas vormen Asquitk en Grey echter niet de rogeering i s ITALIË. Te Reggio Emilia vergadert het Itali- aansohe socialistencongree zooals te ver wachten was men weet hoe de Italiaan- echo socialisten wel het verste naar het bolsjewisme overhellen is daar de aan sluiting bij de derde internationale van Moskou goedgekeurd Elke nationale groep moet echter het recht hebben om de be kende voorwaarden van aansluiting vol gens de eigen nationale omstandigheden te infcerpreteeren. Over de dictatuur van het proletariaat heet het in aangenomen moties, dat men ook op dit punt de ver schillende omstandigheden moet in acht nemen. Een- revolutie door geweld zou in Italië tot een catastrofe leiden, wanneer de rijkere landen niet zouden voorafge gaan zijn, Practisch worden dus de 21 voorwaarden van Moskou veerworpen. De onaanneme lijkheid daarvan zien dus zelfs de Italia nen. ook in. Zal Moskou evenwel met een dergelijk aanvaarden der voorwaarden in schijn ge noegen nemen? We vermoeden van wel. Zelfs Lenin c. s. eten de pap niet zoo heet, als ze wordt opgediend, dat is al meerde re malen gebleken en de omstandigheden zijn voor deze dictators volgens meest an cien regime immers niet gunstig op het oogemblik. ZWEDEN. Zooals men weet, hebben do verkiezin gen een verschuiving naar rechts ten ge volge gehad. Van verschillende zijden wordt nu aangedrongen op wijziging van :t kabinet-Branting, speciaal in den geest van een coalitiekabinet. De socialisten blijken echter alleen met de liberalen te willen samenwerken, die daarvan niet ge diend zich toonen. De situatie is lastig PORTUGAL. In weerwil van he>t feit, dat de Porti* geesche grens nog steeds gesloten is, zoo- dat e loc hts weinige borachton <3aordring©n en daarvan in vele gevallen de bevestiging niet is te verkrijgen, verluidt, dat in ver schillende groote Portugeesché steden hef tige botsingen tusschen stakers en regeo- Tingstroepen zouden hebben plaats gehad. Speciaal in Coimbra schijnt het ernstig te zijn toegegaan. Inmiddels gelooft men, dat de regeering clen toestand nog steeds mees ter is. GRIEKENLAND. De Grieksche koning is weer aan de beterendo hand. Toch heeft de ministerraad al beraadslaagd over de vraag wie het rer gentschap zou uitoefenen als het noodig bleek, wel een bewijs, dat de toestand van den koning ernstig is geweest. Do minister raad besloot in dergelijk geval zelf bet re gentschap op zich te nemen. Yenizelos toont zich overigens bij de a.s. verkiezingen van goedo en waardige zijde. Zoo kan de oud-premier Goenaris, een van Yenizelos vurigste bestrijders tegen wien feitelijk een bevel tot arrestatie is uitge vaardigd, aan dc. verkiezingscampagne ko men deelnemenhet arrestatie-bevel wordt geserapendeerd tot na do verkiezings campagne. BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Parijs hield de Fransohe admiraal Four-" nier in do academie voor wetenschap pen een voordracht omtrent een uitvin ding, waardoor liet aan alle schepen moge lijk zou worden de haven in- of uit te varen indien de tegenwoordige seinlichten defect zijn. De grondgedachte der uitvin ding is van Losh on het toestel bestaat uit een electrisehe kabel met wisselstroom. Do minister van marine besloot zulk een kabel in alle Fransche havens te doen aanbren gen en hij denkt er zelfs aan, zulk een kabel dwars door het Kanaal te doen leggen. Ten aanzien van den burgemeester vüb Oork komt de waarheid' eindelijk voor den dag; Mc. Swiney gébruikt druivensap en an dere vruchtensappen, voorts wijn en andere, drakon. "Wie weet, wat daarin nog is gé- inengd'! Geen wonder, dat hij het al 2 maan den heeft uitgehouden en het nog makke lijk Vlolihouden kan. Uit Barcelona wordt gemeld, dat hét Spa arische petroleumschap Margarita door brand vernield is- Drie matrozen zijn ernstig 'gewond, drie andere worden vermist. Naai* aanleiding van de voltrokken inlij ving van Duitsch-Zuid-Tirol bij Italië is een nationale riouwdag gehouden. De bladen .vér Schenen in rouwrand- i De invloed van Spa op het economisch leven* Duitsc-he bladen geven bijzonderheden I omtrent den invloed, dien de uitvoering i van de overeenkomst van Spa op het eoo-H I nomisch leven in Duitschland1 heeft. Yoor de maand Augustus zijn thans de officieels cijfers bekend. Hieruit blijkt duidelijk, dat. j al waren de industrieele bedrijven gedwón-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2