DAGBLAD. Dinsdag 12 October 1920. Qfficieele Kennisgeving STADSNIEUWS BINNENLAND. GEMGD NIEUWS PRIJS DER ADVERTENTIENi 80 Ots. per reeel. Des ZattrJag, 40 Cts, per regel. Kleine advertentiën Woensdag. ,76 Ots., Zaterdag f l.-s bii een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reoht. Voor eventueels opzending, vad brieven 50 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer, 5Ctü, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1607. PRIJS DEZER COURANT: LV«w Leiden p. 3 Clad. 12.60, p. week 0.18 JBnitea Lelden, waar agenten govea- ttgd zijn, per week' 0.19. Franco per post 2.90 Nummer 18592- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. li GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, clat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke vischwin- kels (Visohmark.t en Stadshulpwerf) ver krijgbaar is SCHELVISCH a f 0.17, GROO- TERE SCHELVISCH ii £0.34 en SCHOL k f 0.18—£0.32 per pond. N. C. DE GITSELAAR, Burgcm. Leiden, 12 October 1920. Vereeniging van Ned. Huisvrouwen. Gisteravond hield dc afdeeling Leiden van do Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen een propaganda-avond in de groobe Nutszaal, waaraan verbonden was een tentoonstelling van kunstnaaldwerk yan mcj. Lena Stokhuyzen, uit Haarlem. Te zeven uren werd de tentoonstelling, waarvan wij hieronder een kort verslagje geven, geopend en dadelijk kwamen be langstellende dames binuen. De toeloop werd al grooter en tegen acht uren, toen 'de vergadering zou .aanvangen, was de zaal zóó vol, dat er zelfs geen staanplaatsje meer over was en velen moe-sten terugkee- ren. Do presidente, mevr. Verver, sprak over deze talrijke opkomst bij de opening haar voldoening uit, hoewel uit haar mede- deeling, dat de afdeeling 270 leden telt, ideze groote opkomst wel eenigszios was te verklaren. Zij voegde aan haar welkomst woord enkele zakelijke mededeelingen toe, waaronder, dat er een cursus van huis vrouwen zal worden gegeven voor het aan- leeren van klei no reparaties aan electri- sclie leidingen, lampen, enz. Deze cursus zal drie avonden duren en een bekwaam deskundige zal hem leiden. Zij ging verder na wat de afdeeling al reeds gedaan had en memoreerde o. a., dat de presidente en secretaresse van het Hoofdbestuur, mevrouw Ecrdmans on me vrouw Ten Bosch, beiden alhier, op audiën tie waren geweest bij den Minister van Landbouw, om Z.Exc. op den voor de Ned.; Huisvrouwen onhoudbarlen toestand in zake de melkvoorziening te wijzen. Het resultaat was tot op zekere hoogte nega, tief, doch er lag waarheid in de verklaring yan den Minister, dat do prijzen zpuden dalen, als alle huisvrouwen zich vereenig- den en eenparig zich tegen de hooge prij zen schrap zetten. Daarin ligt de beteekenis van onze Ver eeniging, zeide de presidente. Laten de huisvrouwen dus toetreden en hoe machti ger onze Vereeniging wordt, des te meer invloed wij zullen krijgen. Hierna gaf zij het woord aan mcj. C. Groot, uit Rotterdam, die in ecu geestige causerie de beteekenis van de huisvrouw in onzen ernstigen tijd schetste. De Hal- landsche huisvrouw is van nature gehecht aan haar huis cn haar huiselijke bezighe den. De omstandigheden hebben er echter toe geleid, dat zij liaar blik hej.ft te rich ten over de muren van den kleinen huise- lijkcn kring heen iu do werld daar Luiten. In onzen moeilijken tijd komen er steeds nieuwe problemen bij, en er is pem p»o- ble.cm ter wereld, of de huisvrouw, uit wel ken stand ook, heeft cr direct of indirect nice ie maken. In dezen tijd van prijs-op drijving en de daaruit ontstane duurte, wordt dit meer dan ooit door de huis vrouw gevoeld. En daaruit is geboren de behoefte tot aansluiting met haar mede- huisvrouwen tot organisatie. Ook de huis vrouwen hebben noodig een vakorganisa tie. Als men dit woord hoort, denkt meu met schrik aan staking en wat daarmee sa menhangt, zeide spr. Daarvoor bestaat cch ter geen vrees. De huisvrouwen kunnen niet staken, op straffe van den ondergang der maatschappij en van de samenleving. Daaruit blijkt reeds, hoe omvangrijk do taak van de huisvrouw is, die, zooals spr. door een geestige vergelijking met ons par lementair stelsel aantoonde, alle ministe- reele portefeuilles in handen heeft en te gelijk do Tweede Kamer vormt, terwijl de man hoogstens zitting heeft in de Eerste Kamer en feitelijk niets anders te doen heeft, dan de besluiten, door de Tweede Kamer genomen en door de Minister uit te voeren, goed tc keuren. En wordt dc Eerste Kamer dikwijls nog niet overbodig geacht, voegde de spr. er ondeugend aan toe. Na dc veelomvattende 'taak der huis vrouw te hebben geschetst, betoogde zij nogmaals de noodzakelijkheid van aaneen sluiting, waarvoor de Vereeniging van Huisvrouwen die geen bijbedoelingen koes tert, doch louter de belangen van het ge zin en daardoor van de gehcele maatschap pij wenscht te behartigen, het aangewe zen lichaam is. Er volgde op deze vaak geestige en toch hoogst ernstige rede een warm applaus. Hierna vergastten twee veelbelovende Leidache jongedames do aanwezigen op zang en doclamatie. Mej Fiep Kruyt zong met haar mooie sopraan stem een paar liederen, waarmede zij de in dezen kring reeds gevestigde re putatie als zangeres weder schitterend .handhaafde. Mej. Mien van Ginkel, die wij voor het eerst hoorden, declameerde eenige verzen van Adama van Scholtema en anderen. Met klare stem en zuivere intonatie droeg zij de niet altijd gemakkelijke gedichten voor. Er is door haar bij voortgezette stu die op dit gebied heel wat te bereiken.. ,Vóór en na de pauze ondervond zij groo te belangstelling. Nadat in de pauze thee was rondgediend trad mej. Groot in kostuum nog eens op als Marijtje en schetste toen op leuke wij ze in Friesch dialect dc verhouding tusschen dienstboden en mevrouwen vroe ger en thans, waarbij ook aan de mevrou wen van thans een lesje werd uitgedeeld. De Voorzitster kon bij de sluiting der vergadering met recht van een .zeer bij zonder geslaagde avond gewagen. Van het kunstnaaldwerk van-mej. Lena Stokhuyzen, dat gisteravond in de volle vergadering wel een beetjo in het gedrang kwam, doch dat vandaag door de echte liefhebbers van deze kunst rustig kon wor den gadegeslagen, gaat een eigenaardige bekoring uit. ,Wij weten niet, wat het meest in dit werk te roemen valt, de mooie kleurencom binaties of de geestig gevonden en onbe rispelijk uitgevoerde .motieven. Elk der tentoongestelde smaakvolle ge bruiksartikelen, met veel vrouwelijk char me behandeld, getuigt van grondige stu die cn van groote vaardigheid met de naald. In het bijzonder trok onze aandacht een grijszijden kussen met een in paars en zilver uitgevoerd wapen bestikt, en een dito kussen, waarop geheel uit de hand ge stikt, natuurgetrouw, witte chrysanthe mums als uitgestrooid lagen.: Wij zeggen niet te veel, als wij beweren, dat deze nog joDge vrouw tot de eerste kunstenaressen op dit gebied in ons land behoort, en roe-pen haar na deze eerste kennismaking gaarne een tot weerziens toe Door mevrouw de weduwe dr. J. C. G. Jonker, alhier, is aan de bibliotheek der Rijks-universiteit, overeenkomstig den ;wensoh van wijlen haar echtgenoot, den hoogleeraar dr. J. C. G. Jonker, ten ge schenke gegeven het wetenschappelijk deel van diens uitgebreide boekverzameling, waarbij veel van groot belang voor de stu die der Indonesische talen. Aan de schenkster is de bijzondere dank der Regeering voor dit waardevolle ge schenk betuigd. Den löden October hoopt onze stad genoot C. Lut den dag te herdenken, dat hij vóór veertig jaren in dienst trad bij de firma CI09 'en Leembruggen. In do gisteren gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Meubelfabriek v.h. J. B. Bouwer, is door het bedanken wegens voortdurende ongesteldheid van den tegen woordigen directeur in diens plnats be noemd de heer Eg. Sfceert Jzn. In de laatst gehouden vergadering van het sub-comité tot verzorging van Oostenrijksohe Arbeiderskinderen in Ne derland, is besloten, tot het zenden van een circulaire met formulier ter invulling aan zooveel^piogelijk sladgenooten. Dit aange hechte formulier zal over eenige dagen door een der comité-leden worden afge haald. Het comité vertrouwt, niet ledig te worden heengezonden. Indien men geen Oostenrijksch kind kan verzorgen, kan men helpen met gaven. Elk bedrag, hoe klein ook, is welkom. Hun, die een kind willen opnemen, worden desgewenscht kleoren verstrekt. Yeel is reeds gevraagd; maar cle nood is nog groot. In dezen tijd van duurte is er voor 't publiek niets meer welkom dan concurentie, waardoor de neiging tob prijsdaling onwil lekeurig wordt in do hand. gewerkt. Uit dat oogpunt kunnen wij weder met genoe gen de opening van ee:i zaak in heeren- en dameskleeoling naar maat en heeren- en damesconfectie in het perceel in de Hoog- landsche Kerksteeg vermelden. Doch ook In ander opzicht. De hoer Chr. Wijling, die cleze zaak heeft geopend, bezit op dit ge bied rijke ervaring. Wie er komen, weten derhalve, cfl.at zij er goed terecht kunnen. De winkel bevat een groote verscheiden heid van kleedingsfcukken in verschillende prijzen 011 kwaliteiten. Do heer Wijling zal trachten door een so- liede bediening zijn klanten aan zich te bin den. Naar Amsterdam worden postpakket ten weder verzonden en quitanties kunnen weer worden aangeboden ten postkantor© alhier. De ex-redacteur van het ,,'Alg. Han delsblad1' Langhout, vroeger alhier, gaat van de ,.Deli-Crt." over naar het hoofd kantoor van „Aneta". LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het Schouwtoonecl. Mariken van Nieumcghen. Mi&tlel- eeuvvsoli spel. Zoo hebben we dan gisteren het destijds door de vrouwelijke studenten ter cere van haar eer ste lustrumfeest gegeven middeleeuwsche spel van uiterste naïveteit Mariken van N-ieumeghon die meer dan seven jaren motten duvel woendo eiide verkeerde van hot Schouw tooneel te ge nieten gekregen. Uit den aard der zaak zullen we niet in vergelijkingen treden, het zou beide partijen niet geven, waarop zij o.i. recht hebben. T)cze Maria-Iegcnde gohouden in een opval lende naïveteit, wat verwikkeling 011 uitwerking betreft, alhoewel zonder maatregelen ton aan zien van tijd en plaats van handeling Voor het hodondaagsch publiek 1vroeger schijnt het geen bezwaar te hebben opgeleverd eenigs- sins aanleiding gevend tot verwarring, is o.i. juist te bekoorlijker door dezen eonvoud. Het menschel ijk gebeuren wordt er als 't ware scher per door geaccentueerd en helderder belicht, niettegenstaande uit dien eenvoud, uit dat naïevo ten slotte een levensles van groote waarde valt to leer em zouden we haast zeggen gelet op do eigenaardigheid van ons volk, zoo moeilijk een levensles te willen accopleeren. De regie van Adr. v. d. Horst had dc moeilijk heid van tijd en plaats op dezelfde manier on dervangen als Ohrispijn bij de uitvoering der damesstudenton, n.l. door een triptiek, een in drieën verdeeld tooneel, op welker drie vakken beurt om beurt werd gespeeld. En ook verder valt de regie van v. d. Horst hoogelijk te prij zen, b.v. bij het zeer moeilijke wagenspel, als Masscheroen als Lucifer's afgezant komt plei ten voor de geesten der hel bij den Almachtige en Moeder Maria, rollen resp. door Pierre Mols, Balledux en Wilh. v. d. Horsl-v. d. Lugt Hel sent met devote toewijding gegoven. Een openbaring, tenminste wanneer bij Jan Musch' veelvuldig talent daarvan nog sprake kan zijn, was voor ons de duvel, van dezen too- neelspeler pur sang. Met wolk een sohakeering, welk een veelzijdigheid wist hij dezen figuur tot in details te doen uitkomen. Haast to scherp in vergelijking tot de vrouwelijke hoofdfiguur. Van Mariken maakte Stino v. d. Gaag toch wel iets moois, maar 'do duvel van Jan Musch ver drong haar soms van het eerste plan. Alleen in hot slottafereel als Mar ik on haar bevrijding be merkt, vonden we haar wat te ingetogen. Lena Kleyi kon als die Mooye, het kwaadaar- digo wijf, maar heel matigje.3 bevallen in tegen stelling met Ko van Dijk als God's stedehouder te Rome, waarin waardigheid zich paarde aan dictie en gebaar. De schouwburg was slechts matig bezet. Het ongelijk is beslist aan do zijde der afwezigen geweest. Als veiklaring is wellicht te wijzen op het feit hoo we den laat sten tijd wel wat te veel met „klassieke" stukken worden beziggehouden, ter wijl het moderne genre ai schuilt daaronder heel wat kaf or zijn toch ook nog wel goode stukken verwaarloosd wordt. In korten tijd bobben we toch tweo Shakespeare's gehad, Joy- zolle, de Parardijsvlock en nu Mariken.... De Hooge Raad van Arbeid over do ziektewet-Talma. De Hooge Raad van Arbeid heeffcin een vergadering een praeadvies van zijn commïs- fcie voor de arbeidsverzekering tot wijziging van de Ziektewet-Talma behandeld. De Raad besloot den Minister van Arbeid in overwe ging te geven, alvorens tot overhaaste in voering van de Ziektewet over te gaan, met spoea een onderzoek te doen instellen naar het' aantal arbeiders, dat thans krachtens collectieve arbeidsovereenkomsten of andere regelingen op ziekengeld-uitkeeringan recht kan doen gelden, op wélkei jyijze deze nitkee- ringen zijn geregeld, en in verband met de resultaten van dat onderzoek te overwegen, of invoering van de Ziektewet nog wel ge- wenscht is. De Raad acht het immers niet uitgesloten, dat zal .blijken, dat de voorkeur zal moeten worden gegeven aan een geheel andere re geling der ziekengeJduitkeering, waarbij de uitvoering wordt ter hand genomen door de werkgeversverenigingen in samenwerking met de vakcentralen, terwrjl de web zioh zou 'beo ai en tot liet opleggen aan den werkgever van de verplichting, om den arbeider ingevai van ziekte gedurende een bepaalden tijd zie kengeld uit te keeren. Een groote minderheid vau den Raad achtte de instelling van een dergelijk onderzoek niet meer noodig en was van oordeel, dat met do invoering vain de Ziektewet niet langer getalmd moest worden. Zij wijst er op, dat vele arbeiders tlians stel lig nog geen aanspraak kunnen maken op| ziekengelduitkeeringen en dat de door de meerderheid van Hen Raad aangegeven re geling toc-h niet alle "arbeiders zal omvatten. 'Zij meent, dat de vraag, of de ziekengeld ui t- k et li ng op publiekrechtelijke wijze, overeen komstig de Ziektewet, of op privaatrechte lijke wijze bij arbeidscontract geregeld moet u orden, welke vraag in 1913 11a grondige be spreking in eastgenoemden zin beslist, niet eer ter sprake behoort te komen, vóór dat tot de in .uitzicht gestelde algemeene herziening der verzekeringswetgeving wordt overgegaan. Op grond van bovenstaande overwegingen meende de Raad zich van de nadere bespre- ki-g van het/ aanhangige ontwerp tot wijzi ging van de Ziektewet te moeten onthou den, totdat de Minister van Arbeid ver klaard zou hebben, of hij bereid is aan het verzoek, een nader, onderzoek' in te stellen, te voldoen. Ivi den aanvang van de vergadering had de voorzitter eenige woorden gewijd aan de nagedchtenis van het overleden lid van den Raaa, Straeter. Het onderzoek der crisis-enquete- commissie. In artikel 17 der Crisis-enquêtewet is be paald, dat cle taak der Commissie tot liet instellen van ecu onderzoek naar de voor ziening van het land met levensbehoeften en grondstoffen, de maatregelen ter onder steuning van landbouw, nijverheid en han del en tot regeling van het goederenver keer met het buitenland, enz. uiterlijk deu lsten Januari 1921 eindigt. Men heeft echter niet kunnen voorzien, dat do arbeid van verschillende crisis- bureaux en -organisaties met 1 Januari 1921 nog niet zou zijn beëindigd. Dienten gevolge zou de Commissio haar onderzoek moeten beëindigen zonder een oordeel te kunnen uitspreken over de gestie van dc moest belangrijke organisaties en vau de wijze, waarop de likwidatie heeft plaats gevonden. Ten eind© daartoe alsnog do gelegenheid te openen, heeft de heer Van Beresteyn c. s. voorgesteld genoemden termijn tot 1 Juni 1922 te yerlengon,. De Regeering eri de salarisregeling. De tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers verleende gisteren een korte audiëntie aan de vertegenwoordigers van den R.-K. Bond van P. 'T. T. personeel „Sint-Petrus'' en die van „Door Plicht tot Recht", oveneens bestaande uit perso neel van dat Staatsbedrijf. De heeren kre gen, naar het Corr.Bur. meldt, den indruk, dat de Regeering zich op het- oogenblik ernstig bezig houdt met het vraagstuk der traktementsregeling en dat spoedig de op lossing is te verwachten. De Nederlandsch Duitsche crediet- overeenkomst. Naar "de „N. R. Crfc." verneemt, wordt de lijdensgeschiedenis van ons credietver- drag met Duitschland thans weer verlengd door éen nieuwe moeilijkheid. Naar men weet, verzekert dit verdrag aan een Ne derlandsche mijnonderneming het recht, steenkool naar Nederland uit te voeren te gen de helft van de uitvoer-promie, die aan den Duitschen Staat op andere Duit sche exportkolen moet worden betaald. De „commission de reparations" ziet daarin een clausule van meestbegunstiging, waar op, als zij wordt ten uitvoer gelegd, vol gens het verdrag van Versailles, vanzelf ook de Fransche belanghebbenden bij de Dutsche steenkoolproductie recht hebben... Het blad meent te weten, dat onze auto riteiten de hoop koesteren, over deze nete lige kwestie een bevredigende schikking te kunnen treffen. Naar „Het Vad." .meldt is to VGravenlia&o op 67-jarigen leeftijd overleden mr. J. Spruyt, dio in Indië verschillende rechterlijke betrekkin gen laatstelijk was hij voorzitter van den Landraad tc Padang heeft bekleed. Mr. {Spruyt was geboortig uit Leimuiden on stu deerde te Leiden. In de Kleine Dierentuinzaal in Den Haag vergaderde gisteravond de centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, onder leiding van den heer J. Bazen. Met algemeene stemmen en onder lang durig applaus werd de volgende motie aan genomen Het personeel in 's Rijks dienst, in ver gadering bijeen in do zaal van den Dieren -tuin te VGravenhagc; gelet op het ge beurde bij het personeel der post en tele grafie, met welk personeel de actie voor spoedige versterking van inkomsten tot heden gezamenlijk werd gevoerd; gehoord de besprekingen; overwegende, dat de hou ding van het personeel, dat over dc hoof den der besturen heen in staking ging, hoewel organisatorisch onjuist, toch alles zins te verklaren was; óverwegende, dat onder het overige Rijkspersoneel, dat tot heden de leiding der hoofdbesturen bleef volgen, eveneens grtaote verbittering heerschte over de zeer onvoldoende en h i. verkeerde wijze, waarop de Regeering dacht aan den noodtoestand te moeten to gemoet komen, en zich speciaal gegriefd gevoeld over de toepassing van het geor ganiseerd overleg; is van oordeel, dat spoe dige voorziening in den noodtoestand van het geheele Rijkspersoneel in den geest van het compromisvoorstel door de meer derheid der ambtenaarsvertegenwoordi gers in de commissie voor georganiseerd overleg gedaan, dringend noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag. Voor het klerken-examen bij de Rijks departementen oji 20 en 21 Oct. a f. in don Haagsche-n Dierentuin, hebben zich meer dan driehonderd candidate 11 aange meld. B. cn W. van Delft hebben besloten voor do a s. volkstelling de medewerking in te roepen van de openbare cn bijzondere onderwijzers daar ter stede." Door dc arrondissementsrechtbank te Zierikzee is, ter vervulling eener vacature van rechter in Kaar college, de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opge maakt mr. P. van der Eist, griffier van gemelde rechtbank; mr. E. J. baron van Imlioff, substituut-griffier bij de arrondis sement-s-re-etbank te Amsterdam, (en rnr D. G. Kortenhout van der Sluys, substituut griffier bij de aiTondissements-rechtbank te Tiel. Mr. C. C. Tieleman, griffier bij liet kantongerecht te Gorkum, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidaten.. Men schrijft aan „De Tijd": De oudste dochter van den. Duitschen ex-mi nister van 'financiën den heer Erzberger zal binnenkort in hét klooster der Carinclrtesscn tc Echt (Limburg) treden. De heer Erzberger heeft twee dochters, een van 20 en een van 6 jaren; ziju eenige zoon stierf In ccn militair hospitaal aan do griep tijdens den oorlog. Woensdag en Donderdag j.l. brachten moeder eri oudste dochter aan Echt oen bezoek jnol het oog op de toebereidselen lot de intrede. Bij de Tweede Kamer is ccn wetsont werp ingekomen, strekkende tot intrek king. van de wet van 21 December 1852, waarbij provinciën en gemeenten het Rijk een vergoeding verschuldigd zijn van 2Vo pCfc'. van het bedrag, dat aan opcenten op 's Rijks belastingen te haren behoeve ge heven wordt. De Minister van Financiën schrijft o.a. in de toelichting, dat voor de heffing van de gemeentelijke inkomstenbelasting doof de Rijksadministratie indertijd döor haaf het beginsel werd aanvaard, dat, waar Rijk en gemeente elkaar krachtens tal van wettelijke voorschriften zonder vergoeding diensten bewijzen, 't verstrekken van hulp. in het belang der gemeentelijke heffingen, eveneens kosteloos behoort te geschieden., Met dit beginsel is de wet van 21 Decenv ber 1852 niet in overeenstemming. Tegenover de vereenvoudiging in de ad ministratie, welke intrekking met zich brengt, staat voor het Rijk een derving van inkomsten, van pl,m. f 500,000. Aan den anderen kant beteekent de intrekking voor de gemeenten een niet onaanzienlijke bate. Zoo bracht in het laatste jaar dc wettvoor de gemeente Amsterdam nog een uitgave van pl,m. f 82,000, voor dq gemeente Den Haag een uitgave van pl.m. f 55,000 mede* De directeur-generaal der P. en T„ heeft, meldt „Do Ned.", in opdracht van den Minister van Waterstaat-, ter kennis Van het post- en telefoonpersoneel ge« brarht, dat een voor een Rijksbetrekking van Rijkswege verstrekte uniformkleediiig niet bestemd is om te worden gedragen bij betoogingen en optochten, waarom zulks dan ook verboden wordt, tenzij daar voor een bijzondere vergunning is gegeven. Het „Hbld." verneemt, dat thans bij de gemeentelijke autoriteiten de voorwaar den bekend zijn, waaronder do Regeering bereid is den particulieren middenstands- woningbouw te steunen. Zij is bereid een uitkeering k fonds perdu to verstrekken van vijf en twintig gulden per vierk. Meter vloeroppervlakte voor iedere woning Daar van mag de oppervlakte de honderd vierk. Meters niet te boven gaan, zoodat de mid denstandswoningen, met deze Regeerings- subsidie gebouwd, ten hoogste een inhoud mogen hebben van driehonderd kub. Me ters. Voor het overige zouden de particu lier© middens tandswordngbouwers geheel vrij zijn, ook in de huurbepaling. Wanneer zij van die vrijheid zouden gebruik ma ken. om buitensporige hooge huren to eischen en huurders zich daarover bij do autoriteiten beklagen, zal door arbitrage worden bepaald, hoe hoog- de huren in re delijkheid mogen zijn. De uitbetaling van den duurtebijslag aan' het spoorwegpersoneel zal Vrijdag 22 October, plaats hebben. Op vragen vau den heer Braat betreffondo het nomen van maatregelen legen de overbren ging ran dc Veepest uit België en betreffende bet vcrieenen van schadevergoeding aan hen, die door dc Regeeringsniaa-tregelen tegen het overbrengen van do veepest schade hebben ge leden, antwoordde de Minister van Landbouw; De Minister kan geen vrijheid vinden, om aan ieder, die door de algemeene politiemaatre gelen logen liet overbrengen van de veepest uit België meent schade geleden tc hebben, hiervoor schadevergoeding toe te kennen. Wel is hij hem do vraag in overweging, of er termen zullen, zijn, om aan hen, die ten gevolge van het opslaiUiigsvoorschrift buitengewone kosten voor veevoeder hebben moeten maken, hiervoor, evenals cal bj mond- en klauwzeer gebruikelijk is, eenige tegemoetkoming to yer- leeneu. Bij Kon. besluit is te Brussel een be- roepsoonsulaat-generaal der Nederlanden ingesteld on is mr. H. van Romburgk be noemd tot consul-generaal der Nederlan den aldaar, tevens hoofd der Handelsaf- deeling van Hr. Ms. gezantschap. Het res sort van hef consulaat-generaal omvat do stad Brussel en omgeving. Aan mr. Van Romburgh kan In de Nederlandsche taal geschreven worden. De gewone audiëntie van den Minis ter van Marine a. i, zal Donderdag id Oc tober a. s, niet plaats hebben. Uit Haarlemmermeer meldt men ons ï>e vervoerinrichting van de suikerbieten nabij het fort aan den Aalsmeerderdijk werkt nog maar steeds niet zooals de ver wachtingen waren. Bleek eerst, dat de gemaakte elevators aan do ringvaart niet voldeden, thans wei geren ook de geplaatste kranen aan do genievaart nogal eens hun dienst. Donder dagmorgen moest alle werk weer worden stopgezet, doordat deze beide kranen defeofc waron. Met de reparatie daaraan is men nog steeds bezig. Er was gerekend, dat in 24 uren ongeveer 500 last kon worden overgeladen men heeft het echter nog niet verder kunnen brengen dan tot ruim 160 last. Daarom besloot cle suikermaatschappij nog een derde kraan te plaatsen. Deze is Zondag j.l. gearriveerd met het bouwen van een steiger daarvoor is men druk bezig. Do gemaakte hulpsteigcr aan de ring vaart zal eerstdaags verdwijnen en vervan gen worden door een grooten steiger ter lengte van ongeveer 100 Meter De aanne mer Van den Heuvel is reeds met het heien van de palen begonnen. Toch zal het nog wol enkele weken duren, voordat alles ge reed en in orde gebracht is en de vervoer- inatallatie geheel naar eisch zal kunnon werken. Op den Rijksstraatweg tusschen Leiclen en Woerden heeft gister middag een botsing tusschen twee auto's plaats gehad, ten gevolge waarvan cle heer en mevrouw II., uit Den Haag, ernstig wer den verwond'. Beiden zijn. naar het Elisa- bcthgesticht te "Leiden overgebracht. Ter beschikking van de Justitie zijn gesteld drie Polen, van wie

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1