In eer hersteld. No. 18577 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 September. Tweede Blad. Anno 1920. GEMEENTEZAKEN. Benoemingen en ontslag, f Ter, benoeming van een lid der Commissie £>6 Wering, van Schoolverzuim, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door heb vertrek uit de gemeente van den heer_ H. Pel, worden aanbevolen: lo. J. A. Eige- inan, Haarl.straat 120; 2o. M. J. B.- Herfst, TJtrechtsche Veer 13. .Voor, de benoeming van een onderwijzen aan de buitengewone school voor L'. O., ter .vervulling van de vacature, welke ontstaan is ten gevolge van het aatt den heer. D. Af. Kloots met ingang van 1' Mei 1920 ver leend eervol ontslag en voortdurende door het niet-aannemen van de benoeming van den beer D. Kikkert, worden voorgedragen: To. D. M. Kloota; 2o J. W. Veenhof; 3o. M. Labhuis, resp. onderwijzers te Ro'.terdam, (Waddingsveen en Scheveningen. Voorts worden ter benoeming voorgedra gen. School 3de klasse No. 1: lo. ine]., M. S. den Blaanwen, onderwijzeres aan de .0. C school der 3de klasse. No. 6; 2o. mej. J. J. Ifegub, tijdelijk onderwijzeres aan de 0. H school der 3de klasse No. 1, te Leiden; 3o. mej. E. Sagekuele, tijdelijk onderwijze res aan de O. L'. dchool der 3de klasse •No. 3, te Leiden. School 3de klasse Nob 2, (vacature: mej. L!. van den Brander): lo. mej. J. C-Eggink,- tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school 2de klasse voor jongens en meisjes No. 4,: te Leiden; 2o. mej. S. M. Blom, tijdelijk onderwijzeres aan de Q. L school der 2de klasse voor jongens en meisjes No. 4, te Leiden; 3o. mej. A'. A. Yellekoop, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school der 3de klar-se No- 9, te Leiden. (Vacature-E. G. Vorsselman); lo. mej. J. Meewis, tijdelijk onderwijzeres aan de 0; L. school der, 2de klasse voor jongens 'en meisjes No. 4, te Leiden; 2o. mej. J. J. 'Eggink, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. ■Schooi der, 3de klasse No. 4, te Leiden; So. mej. J. J. de Brnin, tijdelijk onderwijze res aan de O. L. school der 2de klassé ,voou jongens en meisjes No. 4, te Leiden. Schooi Bde klasse "No. .3: lo. mej. a. :Bagut, tijdelijk onderwijzeres aan de II schooi aer 3de krasse "No. 1, té "Leiden; 2o. mej. J. Meewis, tijdelijk onderwijzeres aan de 0. L. school der, 2de klasse voor joü- gius en meisjes No. 4, te Leiden; 3o. mej. Sagekuele, tijdelijk onderwijzeres aan de 0. L. school der 3de klasse No. 3, te Leiden. 1 School 3de klasse No. 4: lo. mej. J. J. Eggink, tijdelijk onderwijzeres aan de Q. D. Bcnool der, 3de klasse No. 4, te Leiden; 2o. mej. A'. van der Laaken, tijdelijk onder- iwijzeres aan de O. L. school der 3de klasse No. 6, te Leiden; 3o. mej. J. J. de Bruin, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L'. school 'der 2de klasse voor jongens en meisjes No. 4, te Leiden. Ingevolge splitsing der. 1ste, 2de, 3de en 4de klasse in drie en van de 5de 'dasse in twee afdeelingen, als gevolg van het groot aantal leerlingen der H. B. S. voor Jongens, ,wordt door den directeur dezer school voor gesteld over te gaan tot de benoeming van tijdelijke leerkrachten. Met het voorstel van den directeur kun nen B en W. zich geheel vereenigen, ter wijl daartegen ook bij de Copamissie van Toezicht en bij den Inspecteur, van het Mid delbaar Onderwijs geen bezwaar bestaat. Zij geven den Raad daarom in overweging, om de dames E. A. W. Broes van Dort «u A. E. Revers en de he eren F. W. van tWjjk, W. Prins en dr. G. Kloeke voor den cursus 1920—1921 aan te stellen tot ieerarer- (leeraar) resp. in het Duitsch, de geschiedenis, het Nederlandscb, hel Fransch en het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool floor Jongens. v Voor de benoeming van een tweede-ama nuensis bij het onderwjjs in de natuur- en scheikunde aan do H". B. S. voor Jongens wor gden voorgedragen: 1. P. J. van den Berg; 2. J. 'J. Stafleu, beiden amanuensis alhier. Voorts wordt door B. on W. voorgesteld: ecr- jrol ontslag to verleenen aau A. Sjouw als onder wijzer-plaatsvervangend hoofd der 3de klasse jqo. 3; aan H. van Leeuwen, als onderwijzer aan do 3o school der 3do kiosso no. 9 en aan A. •Jfetz, als gymnasbiek-onderwijzcr aan do open bare lagere scholen, de eerste twoo met ingaDg van 1 October, don laatsten met ingang van 1 November a.s. (Bezoldiging onderwijzers „Endegeest". Bij Raadsbesluit van 17 Mei jJ. werd bepaald dat do onderwijzer, verbonden aan do gestich ten „Endegeest", „Voorgeost"- en „Rhijngeest", van af 1 Januari 1919 op gelijke wijze zal wor den bezoldigd als de onderwijzers, werkzaam aan de buitengewone school voor lager onder wijs te Leiden, In verband met het in een schrijven van do Commissie van Beheer over genoemde gestich ten medegedeelde, dient het Raadsbesluit in dien zin to worden aangevuld, dat hel niet alleen op den onderwijzer, maar in het alge meen op do onderwijzers en onderwijzeressen, verbonden aan de gestichten, toepasselijk is. B. en W. geven den Raad mitsdien in overwe ging met wijziging van zijn besluit van 17 Mei 1920 te bepalen,- dat de onderwijzers en onder wijzeressen, verbonden aan de gestichten „Ende geest", "„Voorgeest" en „Rhijngeest", van af 1 Jan. 1919 op gelijke wijze zullen worden bezoldigd als de onderwijzers en onderwijzeressen, werk zaam aan do buitengewone school voor lager onderwijs te Leiden. Bouwvergunning. Door B. en W. wordb voorgesteld: aan H. Brandt; Hzn. en T. C. "an der Stoel, op hun verzoek, vergunning te verleenen tot heb bouwen van houten schuurtjes op huil behoorend terrein aan de Pieter-van-Twist- laan. Wijziging van een Raadsbesluit in zake aankoop grond. Bij Raadsbesluit van 5 Juli 1.1. werden verschillende perceelen groncl nabij den Hooge-Rijudijk aangekocht en voorts beslo ten een gedeelte van één der .perceelen kosteloos over te nemen ter grootte van 210 M2. Dit stuk blijkt nu 275 M2. te zijn. Het Raadsbesluit dient nu daarmede in overeenstemming te worden gebracht, waartoe B. en W. adviseeren. Ontheffing levering grind. Ten gevolge van zijn benoeming als lid van den Gemeenteraad verzocht de heer Jac. Wilbrink hem te ontslaan van zijn ver plichting ingevolge contract van aanbeste ding inzake levering van gewasschen grind aan de gemeente. B. on W, stellen voor deze ontheffing te verleenen. Geen kosteloos gebruik der Gehoorzaal voor het houden van een anti alcohol tentoonstelling. Bij adres verzocht heb Leidsche Drank- weer-Comité om het koste'oos gebruik van de kleine zaal der Stadsgehoorzaal voor het houden gedurende een 8 tal dagen van een anti-alcohol tentoonstelling en van d'e groote zaal voor het houden van één open bare avondvergadering. Hoezeer B. en W. ook sympathisceren met het doel van het Comité, om het mis bruik van sterken drank ->p verschillende wijzen te bestrijden, kunnen zij toch geen termen vinden, voor te stellen~gunstig op het verzoek te beschikken. Evenmin als de Pluimveetentoonstelling, de eerstdaags te houden Plantentenfcoon- stelling, de -Zendirigsbazaar en zoovele andere soortgelijke demonstraties, is ook in de anti-alcoholtentponstelling een openbare bijéénkomst van algemeen nut te zien als bedoeld in de voorwaarden van verhuring der Stadsgehoorzaal. Kostolooze afstand van do Stadszaal heeft dan ook in den regel niet plaats dan ten behoeve van het hou den van Congressen van algemeen weten schappelijk belang. Zij geven derhalve in overweging het verzoek van het Leidsch Dranliweer-Comité niet in te willigen. Ten slotte kunnen zij nog mededeelen, dial het, bij afwijzing van het verzoek, hun voornemen is den huurprijs van de kleine zaal vast te stellen op het geringe bedrag van f 10 per dag en dien van de groote zaal op den minimumprijs van f 24 voor dén avond, vermeerderd met de kosten van ver lichting. Geen vergoeding voor trottoir-aanleg Door den heer A. Mulder, instrument- me.ker alhier, werd kwijtschelding verzocht van de van gemeontewege gedane uitgaven voor het maken van een verhoogd voetpad langs adressants nieuwen winkel, hoek MorschstraatKorfc-Galgewater tot een be drag van f 93.32. Adressant beroept zich er op, dat hij een oud krot heeft herschapen in een riant gebouw en dus heeft medege werkt tot verfraaiing der stad en voorts, dat de gemeente de kosten van trottoir- aanleg aan de Haarlemmerstraat ook wel in zijn geheel heeft gedragen. B. en W., er o. m. op wijzende, dat dezo trottoirs op initiatief der gemeente in het belang van de veiligheid van heb verkeer aangelegd zijn meermalen tegen den zin dier aanwonenden, geven den Raad in overwe ging afwijzend op het verzoek te beschik ken. Voorschot aan een woningbouwvereniging Bij tofc-stand-koming van het door de wo ningbouw vereeniging „De Eendracht" in gediende plan tot den bouw van een 90-tal woningen op een aau de gemeente fcoebe- li oor end terrein benoorden den Lage-Rija- dijk zal tot heb rioleeren van het terrein en heb dempen der slooten moeten worden overgegaan. Teil einde nu eon spoedige bewoning na de voltooiing der huizen te bevorderen, ver dient het, ook naar het gevoelen dor Com missie van Fabricage, aanbeveling reeds thans met de rioleerings- en dempingswer ken een aanvang te maken eii daarmed'o niet- te wachten, totdat het voorschot voor den bouw door den Raad en de Kroon is verleend. Onafhankelijk van den aard en heb tijdstip dor latere bebouwing komen deze werken steeds tot hun recht. Ook ten opzichte van den bouw van andere blokken door „De Eendracht" en het bouwplan der vereeniging „Tuinstadwijk" aan do Hcercn- sbraab is eenzelfde gedragslijn gevolgd. Onder mededcclimg, dat do kosten der rioleerings- en dempingswerken worden ge raamd op pl. min. f 15,000, geven B. en W. mitsdien in overweging een bedrag van f 15,000 beschikbaar te stellen voor de uit voering van de noodige rioleerings- en dempingswerken' ten behoeve van heb aan hangige bouwplan van do vereeniging „De Eendlracht". benoorden den Lage-Rijndijk. Herziening uitbreidingsplan dér gemeente Bij Raadsbesluit van G April 1916 werd overeenkomstig praeadvies van B. en V.' besloten afwijzend te beschikken op een verzoek van J. H. Sundermeyer cn P. van Ulden, om hefc uitbreidingsplan der ge meente in dier voege te wijzigen, dat de geprojecteerde 10 M. broede straat- tus- schen de Witfce-Rozcnsfcraafc en Gerrifc-Dou straat, gedeeltelijk loopende over het ter rein, kadastraal bekend onder Sectie M, No. 3425, verviel. De minderheid van de Commissie van Fa bricage was destijds van oordeel, dat do kosten, verbonden aan het aanleggen dé zer straat, niet geëvenredigd waren aan het nut, ""dat zulk een straat in dit weinig drukke stadskwartier zou opleveren, en bepleitte daarom inwilliging van het ver zoek. Daarentegen meende 'do meerder heid der commissie*» dat de ontworpen straat niet uit het uitbreidingsplan mocht vervallen, aangezien zij niet enkel het tot stand-brengen van een verbinding tus- schen de Witte-Rozenstraat en de Gerrit- Doustraat beoogde, doch deel uitmaakte van het geheele uitbreidingsplan en als zoodanig o. m. een deel vormde van een korte verbinding tusschen dé omgeving van de Rijn- en Schiekade en die der Vree wijkstraat. De Gezondheidscommissie was in 1916 eenzelfde gevoelen toegedaan. De straat bad h. i. ten doel hefc scheppen van een rechfcstréfeksche verbinding tusschen de Jan-van-Goyenkade en de Rijn- en Schie kade. Bij hefc wegnemen der straat zou de ze verbinding vervallen cn zou het niet meer mogelijk zijn daarin te voorzien. Bo vendien scheen het aan de Commissie toe, dat een sfciaafc van 290 M. lengte, zooals do Wittc-Rozenstraat, zonder dwarsstraat geheel ongewenscht moest worden geacht. Bij een dergelijke lengte eischte volgens haar reeds het gewone verkeer een kor tere verbinding met de achtergelegen stra ten, terwijl bij toeneming van liet verkeer die behoefte zich onmiddellijk in sterker mate zou doen gevoelen. In hefc geheele gemeentelijke uitbreidingsplan was dan ook terecht geen enkele zoo lange straat zonder dwarsverbinding ontworpen en in het oude stadsgedeelte zou men eveneens te vergeefs naar een voorbeeld zoeken. Zooals bereids uit het in den aanhef me degedeelde blijkt, vereenigde het College van B. en "IV. zich toen, evenals ook de Raad, met de opinie van de meerderheid der Commissie van Fabricage en met die van de Gezondheidscommissie. In een adres komen de heeren Sunder meyer én Van Ulden op de zaak terug en verzoeken andermaal de meergenoemde straat uit het uitbreidingsplan te doen ver vallen. De Coihmissio van Fabricage sluit zich blijkens haar ter visie liggend rapport thans geheel aan bij haar minderheid van 1916, omdat zij van meening is, dat, indien ooit een verzoek om wijziging van hefc uit breidingsplan voor inwilliging vatbaar ge acht moet worden, hefc wel hefc onderhavi ge verzoek is. Verder gelooft de commis sie, dat uit het niet tot stand komen van de ontworpen straat geen hinder voor hefc verkeer zal voortvloeien, zelfs wanneer difc mettertijd mocht toenemen. Immers, naar haar oordeel is aan de straat geen behoef te, aangezien de verbinding van den Wit te Singel met de Jan-van-Goyenkade door de Gerrit-Dousfcraat en do Witte-Rozen- sfcraafc voldoend© verzekerd is en men van de plaats der huizen aan de Noordzijde van laatstgenoemde straat ter bereiking van de Gerrit-Doustraat slechts een onbe- teekenenden omweg moet maken, daar de ontworpen verbindingsweg vlak bij den Witte Singel, op ongeveer drievierden van hefc einde der Wit te-Rozenstraat, ligt Do verbreking van hefc huizenblok tusschen de beide laatstgenoemde straten zou dan h. L ondoelmatig zijn. Ook zou de tot-stand- brenging der straat wegeps de hooge kos ten van onteigening of aankoop van het in den weg staande perceel zeer kostbaar zijn; de uitgaven zouden niet opwegen te gen het weinige nut, dat de nieuwe ver keersweg zou opleveren. Aan inwilliging van heb verzoek is daarentegen het voor deel verbonden, dat vermoedelijk vier nieuwe woningen zullen verrijzen De meerderheid van het College van B. en W. sluit zich hierbij nu aan. De minderheid van het College blijft voor handhaving, van het in 1916 ingeno men standpunt op de vermelde gronden. Een blik op de kaart doet ten duidelijkste zien, dat door het laten Vervallen der dwarsstraat het stratenplan tusschen de Rijn- en Schiekade en de Jan-van-Qoyen kade en verder oostwaarts ernstig zal wor den geschaad? Ter wille van den bouw van een viertal middenstandswoningen, hoe groot de woningnood ook moge zijn, mag men h. i. een dergelijk besluit niet ne men. Voor een dergelijken bouw is in deze gemeente elders nog voldoende bouwter rein beschikbaar. Onder mededeeling, dat de Gezondheids commissie evenals in 1916 tegen de ge vraagde wijziging van het uitbreidingsplan is en dat na de ter-visie-legging van het ontwerp tot herziening ingevolge artikel 23 der Woningwet-, geen bezwaren zijn inge diend, geven B. en W. alsnu in overweging het uitbreidingsplan der gemeente in dier voege te wijzigen, dat de geprojecteerde 10 M. breede dwarsstraat tusschen de Witte- Rozen-straat en de Gerrit-Dou-straat ver valt en de rooilijnen aan de oostzijde van de Witte-Rozen-straat en de westzijde van de Gerrit-Dou-straat vast te stellen, zoo als op de situatie is aangegeven. Aankoop yan. een perceel grond te Noord wijk. Onder verwijzing naar een schrijven van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit geven B. en W. den Raad in overweging: a. te besluiten tot den aankoop van het perceel grond, kad. bekend Sectie A No. 1941, gemeente Noordwijk, ter grootte van 68 vierk. M. voor den prijs van f 3 per vierk. M.b. te bepalen, dat deze aankoop zal geschieden ten behoeve van de electri- citeitsfabriek en dat deze fabriek den koop prijs benevens de kosten van overdracht aan de gemeente zal terugbetalene. ovcj; le gaan tot vaststelling ven don hierbij overgelegden suppletoiren begrootingsataat groot f221. Verhooging van voorschotten ais bedoeld in art. 30 der Woningwet. Onder verwijzing naar de in de Leeska mer ter visie liggende stukken geven B* en W. in overweging hun college te mach tigen tot -H. M. de Koningin liet verzoek' te richten A. lo. het bij Koninklijke besluiten van 20 Juli 1918 No. 72 en 25 October 1919 No', 12 aan de gemeente Leiden verleende voor schot van ten hoogste f829.100, (grondvoor- schot 70.000 en bouwvoorschot f 759.100)* ten einde de gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verlee nen aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen' ten behoeve van den aankoop van den: grond voor en den bouw van 147 wonlngeni en 2 pakuizen op het z.g. Kooitorreln, lö verhoogen tot ten hoogste f962.000 (grond- voorschot tot f 124.563.39 en bouwvoorschot tot f 837.436.61). 2o. het bij Koninklijke besluiten van 20 Juli 1918 en 25 October 1919 aan de gé-, meente Leiden verleende voorschot van tea hoogste f 188.500 (grondvoorschot f 12.600 en bouwvoorschot f 175.900), ten einde dé gemeente in staat te stellen een voorschofc van gelijk bedrag te verleenen aan de ge noemde vereeniging ten behoeve van den" aankoop van den grond voor en den bouw! van 30 woningen aan het aan to leggen; Volkspark, te verhoogen tot ten hoogst© f221.000 (grondvoorschot tot f32.600 en' bouwvoorschot tot f 183.400) een en ander met het oog op dc geblekep hoogere bouwkosten en de hoogere kosteff van straataanleg. B. in verband met de te verleenen hoo gere voorschotten de toegezegde rijksbij dragen in de betaling' van de ter zake aan' het Rijk verschuldigde annuïteiten evenre dig te verhoogen, op den van Rijksweg© vastgestelden voet. Geen rabat op een prijs der brandstoffen; In con door ons vermeld adres verzoekt de Leidsche Bestuurdershond, om ook dil jaar to besluiten van gemeentewege een bijslag op de brandstoffenprijzcu te verleenen en wel van 1 f 1.40 per eenheid brandstoffen voor houders' i van een brandstoffenkaart met een inkomon van niet hooger dan f 1500 per jaar en van f 0.80 per eenheid brandstoffen voor houder^ van een brandsloffeniaart met een inkomen! tusschen f 1500 en f 1800 per jaar, een enj ander met terugwerking over de reeds afgeno men brandstoffen ge duren do het loopende sei zoen. Mol den mèostcn aandrang meen en B. cn W, den Raad in overweging te moeten geven <3:t voorstel niet aan lo-nemen. Reeds verleden jaar stelden zij zich op bet .«landpunt, dat er. in tegenstelling met don win-, ter 19181919, geen aanleiding was een bijslag op den prijs dor brandstoffen tc geven. Nog minder dan verleden jaar is ér thans reden, om tot het toekennen van een bijslag op do brandsloffenprijzen over te gaan, meenen b'. en W. Niet'aieen. toch geldt hei verleden jaar aan gevoerde nog onverzwakt, doch bovendien zou het geven van ecu bijslag geheel in strijd zijn me; de bedoeling van do Rog tering, bij wie, zooals men weet, reeds geruimen lijd het stre ven voorzit, om de bijslagen op "do diverso Ic-i vensbehoeflen zoovoel mogelijk op to heffen, zoodat deze dan ook bijna alle zija vervallen. Ook - iii andere gemeenten sluit men zidf blijkbaar bij het stroven der Regeering «en Waren toch het vorige jaar de gemeenten, alwaar rabat op dc brandstoffenprijzen werd gegeven, reeds met een lantaarntje tc zoeken, dit jaar is ons nog geen enkele gemeente be kend, alwaar een verzoek, als door adressanto gedaan, is ingewilligd: B. cn W. bot wijfeion; ook ten zeerste, of Gedeputeerde Staten, dio bovendien sedert eenigen lijd eischan, dat bij uitgaven van eenigo importantie tevens de mid delen tot dekking dier uitgaven worden aan gewezen, hun goedkeuring wel zouden hechten.' aan een besluit, om gelden op de begrooting uit te trekken voor hel verleenen van rabat op do FEUILLETON. Van RENE BAZIN. (Lid van de Fran scha Academie). (Nadruk verboden). 564 Een scherm van maar Ioa samengevoegde planken scheidde de kamer van de man schappen van den post, waar de kapitein werkte. Deze, een jong officier, vóór den 'porlog luitenant bij het lste vreemdelingen- regiment, had het geluk gehad zooals hij «eida, geplaatst te worden bij een regimonti koloniale infanterie in de eerste dagen van (Augustus 1914. ZooaJs de ware chef hield ihij van den soldaat; hij spaardo hem, hij 'droeg in zijn onverschrokken gemoed steeds een heimelijke bezorgdheid om: „Is er in alles voorzien? Ontbreekt hefc hun niet aam (hetgeen zij noodig hebben Ai© «ij over den Tegen klagen, lijd ik medeals zij over an- idcro dingon klagen, beschuldig ik mijzelf." Schraal, lang, wat gebogen, een langwer pig gelaat met neerhangenden knevel, .staalblauwe oogen, doordringenden blik, op don eereten indruk streng, ernstige stem, miefc zeer spraakzaam, maar gul in het ge- <ven van handdrukken, lichte aanrakingen (On vriendelijke woorden, dio hem de harten (deden winnen, zag men hem den rondgang doen in de loopgraven, vooral des nachts. Po mannen noemden hem „Slaap nooit." {Hij had do gewjronto te zeggen„In don horlog zijn er dingen ,die men bij nacht al leen good ziet." Maar zelden had hij tijd of gelegenheid om zijn herinneringen aan Afrika op te halen. Toch was het eens ge beurd, dat hij een étappe te voet maakte met een man van zijn oude regiment, en men had toen gedurende den drie uur lan- gon tocht vreemde namen van dorpen en ook namen van Arabische paarden hooren noemen, die daarginds nog ergens in heb zand zouden rondloopenSarcabaae, Ga votte Houleuse, Lady of my heart, Olive. Nu hij van Afrika naar Champagne was getransporteerd, deed hij zijn best, hij en zijn manschappen, ten allen tijde, voor al les gereed te zijn. Hij schreef, met de elle bogen gesteund op een kreupele tafel, zoo slecht verlicht door een kleino lamp, met pefcroleumessens gevuld, dat hij zich geheel voorover moest buigen om het gesobreveno te zien, waarbij zijn blonde knevel telkens het papier aanraakte. De wanden van hefc hol waren hier evenals aan de andere zijde overdekt met planken, die door latten van beukenhout ondersteund werdenmaar men had hier prenten uit verschillende tijdschriften aan de muren gehecht: gene raal Joffre, in klein tenue, een kind uit den Elzas omhelzend, een troepen-défilé, hefc decoreeren van een vaandel, een mis in de open lucht, hefc gezicht op de ruïnes van Carency. Elke plaat herinnerde aan den oorlog. Wie had ze daar opgehangen? Hoe- voel officieren hadden geslapen, geschre ven, gepeinsd, hevelen gegeven, hefc uur van een ommegang, het sein tot opbreken, tot den opmarsch afgewacht in difc hotel letje, waarin alle reizigers jong zijn on in aanraking komen met den dood)? Op oen tafel in een hok, glazen, borden van alu minium, op rijen gezet, en er naast twee véldflesschon, een borstel en een helm vol deuken. In een hoek op den achtergrond twee kribben van kippegaas boven elkaar cn in de onderste, onder een stapel bruine dekens, gen snorkenöo man. Do kapitein was klaar mot zijn rapport. Hij liet even zijn blikken gaan over hot plan van de a sector, dab hem was voorge legd, voegde nog eer. zin bij, raadpleegde de kaart en keek alles nog eens na, met vasto hand en zonder zich te haasten. Er ging eenige tijd. mee heen. Men hoorde geen geluid meer in hot logies van de mannen, die zich allen op hun kribben hadden uit gestrekt. Do deur van de ordonnansen werd geopend: oen hoofd met een baard en een calotje op kwam te voorschijn, half ver- lioht, met een glimmenden neus on leven dige oogen onder het bruine haar, Kapitein? Wel, wat is er? Hefc is elf uur. Dank je, Vignard. De officier wees naar heb pak dekens Je ziet, hij is ziek. Is cr nog een ordon nans, die niet slaapt? Eén, geloof ikPierre Quaverne. Wil je hem zoggen, dat hij bij mij moet komen? Goed, kapitein. De ordonnans besefto niet welk een gunst hem werd bewezen. Hij bleef door snurken. Do kapitein werkte nog een oogenblik door, las het stuk over, vouwde hot blad dubbel, stak het in een enveloppe, schreef oen adres in initialen en gaf hefc couvert aan den man, die nu geheel te voorschijn was gekomen. Vinard, laat het stuk door Simon den signaaJgover wegbrengen. Het is voor het bataljon. Als men naar mij vraagt, dan ben ik in don sector De man hielp den officier zijn blauwe kapofcjas aantrekken, die verbleekt was door do rogens en grijs groenachtig van hefc krijt van Champagne, blies toen de lamp uit en terwijl de kapitein do twee en twin tig treden van de trap afliep, keerde hij in de hol woning terug. Ylug naar boven, Quéverae. Je gaat met den kapitein als secteur mee! Quéverae kwam te gelijk met zijn chef in den. loopgraaf aan. Hij had het geweer in den draagband en den helm op hefc hoofd. Tien passen voor hem uit, bij den ingang van de tweede trap naar beneden, bleef de kapitein oen halve minuut onbeweeglijk staan, om zijn longen, zijn ooren en zijn oogen weer aan de vrije lucht te doen ge wennen. De nacht was zeer kalm. Men kon de sterren tusschen de twee krijfcmuren doornen. De linker-aardwal en de top van de rechter werden door dé opkomende maan verlicht. „Er ia kruitdamp," dacht Quéverne. Hij stak een sigaret aan en vond, dat hefc leven goede oogenblikken öok had. Komaan, jongen. Quéverne volgde den -kapitein met zijn lenigen, veerenden zeemansgang. Zij liepen ongeveer honderd meter. Hun voetstappen kleun kon regelmatig en duidelijk op den leemen Jjodom, zoodat deze wentelende en diep© groeve er geheel door vervuld en ver levendigd werd. Een kogel, die op heifc prik keldraad moest afgestuit zijn, floot en kwam achter hen in de borstwering terecht. Te duivel 1 zeid© Quéverne. De. officier, die drie wolkjes langzaam over de loopgraaf had zien trekken, mom pelde op zijn beurt: Oosfc-Zuid-Noord, d© windi is met de Boches. Wij moeten aan het gas donken. Een dof, langdurig gerommel bracht de zenuwen van den- kapitein en zijn metgezel tot in hun fijnste toppen in beroering, maar zij lieten er geen van beiden iets van blijken. Het schot, uit een stuk van 120, moest achter hen gelost zijn aan hfct aifc- einde van den sector. Het gefluit van don kogel ging in do ruimte verloren. Geduren de een minuut werd de stilte niet verbro ken. Zij liepen nu over een verheffing van hefc terrein. Do grond was zonder oneffen heden. Eensklaps bij een kromming, deed het geluid van stemmen vlak bij hen den kapitein en den ordonnans stilstaan en zich tegen de wanden aandrukken. Er ver scheen een schaduw, waarvan slechts hefc topjo van den helm in hot twijfelachtig licht te zien was. Wie daar vroeg de officier. Gorvée van hefc 5do op don terugweg* Hoeveel man? Twintig. De mannen trokken voorbij. De officier, ging verder met vooruitgestoken stok, in versnelden pas, nu do spieren en do ge wrichten door nieuwen toevoer van bloed en door do beweging weer lenig waren go- worden. Hij liep zonder aarzelen, als een reiziger, die eiken steen en elke kromming van den slechten weg kent, waar men niet) meer dan drie pas voor zich uit kon zien cn die andere wegen kruist. Halt daar Het geluid klonk schril in den nacht. De officier bemerkte door het duister heen de punt van een bajonet, die als eon bliksem straal voorbijschoot. De stem herhaalde: Wio daar FrankrijkDo officierswacht. Voorwaarts naar hefc vereenigings- punfc 1 (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5